'Een windmolen, dat is je pensioen voor later' Nieuwe kans voor omstreden fietspad 'Leiderdorp heeft de SP heel zeker nodig REGIO R3 Wassenaar ruziet met consortium over sloop S dijt >ssen wijn maandag 7 februari 2005 door Annet van Aarsen wassenaar - De gemeente Wassenaar wil dat de dicht getimmerde huizen en be drijfspanden langs de Rijks straatweg in de wijk Kerke- hout zo snel mogelijk wor den gesloopt. Daarover heeft de gemeente de curator van het failliete 'Project Rijks straatweg BV' aangeschre ven. „Het onroerend goed langs de Rijksstraatweg ver keert in deplorabele staat met alle risico's van dien", schrijft de gemeente. „De leegstaande panden zijn re gelmatig doelwit van vanda lisme. Het beeld van de dichtgetimmerde bebouwing is ontluisterend." Voor het gemeentebestuur is 'deze toestand van ernstige hinder, gevaar en ontsiering' volstrekt onaanvaardbaar geworden. Hoewel de ge bouwen al jaren leeg staan, moeten ze nu op korte ter mijn tegen de vlakte. Inmiddels staat de gemeente ook lijnrecht tegenover het consortium dat plannen heeft met het gebied. Vol gens dat consortium zouden er na sloop 130 woningen, een supermarkt en een be drijf voor particuliere opslag moeten worden gebouwd. Ook zou er weer een benzi nestation moeten komen. Vorig week hebben de schuldeisers in het faillisse ment van Project Rijksstraat weg BV zich tijdens een stemming bij de Haagse rechtbank uitgesproken over het plan van het consortium. Een meerderheid - Fortis Bank, de Rabobank, Panagro en nog wat bedrijven - stem de voor. De gemeente Was senaar en Rijkswaterstaat stemden tegen. Volgens de gemeente past het plan van het consortium absoluut niet in de gebieds- visie die de gemeente heeft vastgesteld. „De gemeente wil maximaal 50 woningen mogelijk maken. De ge meente heeft de afgelopen maanden met nadruk en bij herhaling alle bij het consor tium betrokken partijen ge wezen op het feit dat het plan niet realistisch is en voor de gemeente onbe spreekbaar", aldus het ge meentebestuur van Wasse naar. Tijdens de zitting bij de rechtbank werd ook duide lijk dat het geld, dat nodig is om de schuldeisers te beta len, nog niet bij de curator is gestort. De rechter-commis- saris geeft het consortium nog een week de tijd om aan die verplichting te voldoen. Als het geld wordt gestort, bekrachtigt de rechtbank op 17 februari het akkoord van het consortium. De gemeen te Wassenaar is niet van zins daarna voluit mee te werken. Het gemeentebestuur: „We zijn slechts bereid tot overleg met het consortium wanneer er plannen op tafel komen die voldoen aan de gebieds- visie. Andere plannen zijn voor de gemeente onbe spreekbaar." T' Jean-Paul Voets' strijd tegen misstanden in de plaatselijke politiek is nog maar net begonnen eidt eefmans versd emertij 'had niets' met de Soci- L Totdat hij bij een straat- goQ./laging van huursubsidie, het lijf liep die zei: 'Hoe je kunt beter ac- ifde diathisch toekijken'. „Dat uur Winnert Jean-Paul Voets ge Leiderdorper, vracht- nemedr van beroep, is sinds de P'aatse''jke ^de- is 2. iPg niet in de gemeente- ^ji^Voordigd, maar aan de stellingen geeft Voets tij van de tomaat Leider en daveren, oud va k vooit het succes elders in wél aan de verkiezingen n van» was toen nét geïnstal- 3ars aAdden toen ongeveer 52 ijn generdorp. Nu zijn dat er eiveenjt bestuur is breder ont rrUnnen nu dus meer on- nees«eden aan raadsleden die evens» SP in de Leiderdorpse overjn." dooro rbezW ian hd> de Leiderdorpse raad >us2,it zoveel bomen gekapt als nu het geval is. Als de SP vier jaar geleden in de raad was gekomen, hadden wij veel daad krachtiger opgetreden dan de huidige partijen dat nu doen. Wij stellen ons altijd heel strijdbaar op als het gaat om het behoud van groen. Bomen en struiken zijn immers de longen van onze gemeente en burgers." Het huidige gemeentebestuur ver dient een wagonlading tomaten over zich heen. „Het gemeentebestuur luistert in ieder geval niet naar ongeveer 600 leerlingen die vochten voor hun muziekschool. Ambtenaren en burgers worden de dupe van het huidige college van bur gemeester en wethouders waarin be zuinigingen voorrang krijgen. Kijk maar eens naar de voorgenomen bouw van de brede school langs de A4. Daar stelt het college financiële belan gen boven de gezondheid van kinde ren. De SP vindt dat van de zotte, en heeft daarom ook een groep ouders bijgestaan in de strijd tegen het onzali ge plan. Met het geld dat is verspild aan de verbouwing van een gebouw aan de Touwbaan, had de gemeente een mooie alternatieve locatie kunnen bekostigen." De SP is een typische oppositiepartij en zal volgend jaar, ongeacht het aantal zetels in de raad, geen wet houder leveren. „De SP neemt altijd haar verantwoor ding, zeker als het gaat om een wet houderspositie. Wij zullen hier zeker over gaan onderhandelen als de uit slag van de verkiezingen in Leiderdorp ons daartoe de mogelijkheden geeft. Het bestuur en de leden van de SP Lei derdorp zijn voorbereid op de taken die eraan komen." Leiderdorp tot 'oorlogsvrije gemeen te' verklaren; dat is los van de onno zele symbolische waarde geen voor beeld van praktische, plaatselijk poli tiek voeren. „Dat de SP lokaal actie gevoerd heeft tegen de oorlog in Irak is absoluut niet onnozel te noemen. In de wereld die bijna omkomt in geweld, is het niet meer dan logisch dat de SP de burgers attent wil maken op de absolute zin loosheid van deze oorlog. Dagelijks le zen we nog over de verschrikkelijke ge volgen. En dan heb ik het nog niet eens over de minimaal vijf transporten van Duitsland naar Rotterdam via de A4, waarvan geen enkele Leiderdorpse burger op de hoogte was. Dat moet niet kunnen." Het is een afgang als de SP de volgen de keer geen zetel haalt in Leider dorp. „Mede door de voorbereidingen van de leden en het huidige bestuur ver wacht de SP Leiderdorp geen afgang. De peilingen die tot het bestuur via de straat doorkomen, laten steeds weer zien dat de SP naast een hoop sympa thie ook een hoop stemmers aantrekt. Zoals het er nu naar uitziet, kan de SP rekenen op meerdere zetels in de Lei derdorpse raad." De Touwbaan-affaire (het rapport daarover komt deze week uit) gaat burgemeester Zonnevylle en wethou der Molkenboer de kop kosten. „De SP zal deze verwikkelingen op de voet volgen, wat niet inhoudt dat wij heimelijk hopen dat Zonnevylle en Molkenboer zullen struikelen zoals wethouder Roest gestruikeld is over deze dure miscalculatie. Wel vindt de SP dat dit soort situaties niet meer mo gen ontstaan. Dus zijn we ook be nieuwd naar de maatregelen om her halingen van de Touwbaan te voorko men." Een typische forensengemeente als Leiderdorp heeft geen SP-afdeling nodig. „Iedere burger in Nederland en dus ook Leiderdorp heeft recht op gelijk heid, solidariteit en menselijke waar digheid; de drie uitgangspunten van de SP. En op deze terreinen, zo blijkt uit de praktijk, valt in Leiderdorp nog veel te verbeteren. Leiderdorp heeft de SP dus zeer zeker Qodig. Dat blijkt uit het aantal leden en het aantal mensen dat onze steun waardeert." De SP-achterban is heel gelukkig met een Ikea in Leiderdorp. „Oké, de komst van Ikea kan werkgele genheid met zich meebrengen, wat natuurlijk goed zou zijn voor Leider dorp. Daartegenover kun je natuurlijk ook stellen dat deze werkgelegenheid ten koste gaat van de werkgelegenheid in andere meubelzaken. Denk je dat de Baanderij of de Rijneke Boulevard er wel bij varen? En ik zie meer nega tieve gevolgen aan de komst van Ikea. De vestiging in Delft veroorzaakt regel matig verkeersproblemen in de directe omgeving. Dat zal hier ook gebeuren. Verder is de SP niet vergeten dat er vier jaar geleden nog actie gevoerd moest worden tegen producten uit het Ikea assortiment die door kinderarbeid waren geproduceerd. Laten we een dergelijk aspect ook niet vergeten." Leiderdorp is beter af als een buiten wijk van Leiden. „Geschiedkundig bestaat Leiderdorp al langer dan Leiden. Leiden heeft zijn ontwikkeling zelfs te danken aan het handels- en doorvoerkarakter van de Leiderdorpers. De Leiderdorpse SP ziet dan ook geen reden om de zelf standigheid van Leiderdorp in twijfel te trekken." Jean-Paul Voets. Particuliere Foto nk Scoutinggroep %senheim heeft otWijn verkocht. Za- :ijde jaarlijkse wijn been met een spel- ..Duindamse dui- n voor de beste gebruikt de dn de bouw van het Gjuis te betalen. ie[rvond de scou- >1 tegenslagen, een groot fi- moet wor- mer komt er ook eigen Tjarda-eti- 'iii de gingen na ng N206 n^HOUT - Een 25-ja- toiilist uit Hillegom »ier zijn gister geraakt met de letzij op de N206 in ïout achterop een lat 45-jarige Noord- leigereden. De poli- itpepperspray om jnn te bedaren en erj. De Hillegommer latjdronken en moest uitleveren. g| hdc973 »orpagina ste - De een vindt dat het landschap andat ze een irritant t kt De ander is er 19(jt ze op milieu- t ztijze energie op- ar leningen over lopen sterk uit- weker Arie van loftls 62 jaar, is warm an duurzame ^king. Een andere Eden om met wtan de slag te eer zorgen voor extra zijn een voorzie- oude dag. „Ik geleden op laar hoorde ik: m jen, dat is je pen- *r'. Dat heb ik '*')ren geknoopt." egentig kweekte tomaten. Hol- :n stonden toen in denglicht: ze zouden l Omdat het be- ging de wehaar op zoek naar aden. „Ik wilde iets n vcstigheid gaf." rea- en(f op het windmo- in Vliet en ook de en de turbines vas één bezwaar- Stichting Grote Hart. Na overleg twaar in." Nadat toeterwoude in 'ergunning had iets de energie- Ie weg te staan, icie hield de ver- lij gebrek aan een jebied van wind- is de eerste te lden er nog vele kreeg Van Vliet ie rijksoverheid, le gemeente, t en groot aantal vaterschappen en 00| [en. De inzichten iooPns veranderden on()ap, waardoor de ieeivs weer moesten ,d past- le de zoveelste Provincie wil Van Vliet weg hebben Arie van Vliet mag zijn wind- molenproject dan eindelijk voor elkaar hebben; de toe komst van zijn bedrijf op de huidige plek is uiterst onze ker. Zijn zoon Ruud moet het bedrijf vrijwel zeker op een andere plek voortzetten. Dat kan in Zeeland zijn, maar ook in Moerkapelle of Bleiswijk. De provincie wil sinds kort geen kassen meer in het Groene Hart. Dat kre gen de Van Vliets te horen toen ze net een nieuwe kas hadden gebouwd. Voor ver dere uitbreiding van het be drijf in de Westeindsepolder krijgen vader en zoon in elk geval geen toestemming meer. De teleurstelling is groot bij vader en zoon Van Vliet die gTaag in hun dorp willen blijven. Ze proberen er maar niet te veel mee be zig te zijn. „We wachten het maar af. Meer kun je niet doen." gens Herrmann minder dan de helft van het geluid dat de oude turbines maakten. Hij is niet bang dat de molens iemand hinder zullen bezorgen. „Wo ningen bevinden zich op meer dan 400 meter afstand van de turbines, wat ongeveer 150 me ter meer is dan de minimaal vereiste afstand. Als het wind stil is, hoor je ze niet, want dan draaien ze niet. Begint het te waaien dan hoor je de wind harder dan dat je de molens hoort", aldus Herrmann. Als de windmolens goed wor den onderhouden, gaan ze on geveer twintig jaar mee. Ze kunnen volgens de projectlei der heel eenvoudig weer wor den afgebroken. „Dat is het leu ke van windmolens: ze zijn tij delijk. Je haalt ze weg en het land wordt schoon opgeleverd. Er is geen vervuiling." warmond - De provincie onder zoekt of het mogelijk is de om streden fietsroute vanaf de War- mondse Kaagsociëteit over de dijk naar de Boekhorsterweg weer in gebruik te nemen. Vorig jaar sloten boeren de fietsroute af omdat het pad door duizen den fietsers werd overspoeld. De aanvankelijk rustige fiets- en wandelrouteroute kwam een jaar geleden ter discussie te staan toen de VW het pad, on derdeel van de zogeheten pont jesroute, begon te promoten. De route loopt bij veel Alkema- dese boeren over het erf. Die werden plots geconfronteerd met hordes fietsers die over hun terrein heen reden - soms wel 1500 op een dag. Op som mige plaatsen is het pad niet meer dan vijftig centimeter breed; een onhoudbare en on veilige situatie, vonden de boe ren. Zij sloten het pad af. 'De route is aan zijn eigen succes ten onder gegaan', concludeer de de VW destijds. Twee agrariërs, de broers van Schie, vinden echter dat er best plaats was voor het fietspad. Zij deden de provincie een voor stel, zegt voorzitter Kurt van der Heden van de Aanpassingsin richting Ade. „Het komt erop neer dat de broers van Schie bereid zijn het pad over hun terrein te laten lopen, als de provincie daar iets tegenover stelt." Van der Heden bena drukt dat de fietsroute daarmee nog niet gered is, zelfs al geeft de provincie zijn goedkeuring aan het idee. „De andere boe ren in het gebied moeten dan ook met het idee van Van Schie meegaan." Mochten zij het plan goedkeuren, dan is de rou te gered, aldus Van der Heden. Ook Warmond ziet graag dat de omstreden fietsroute weer opengaat. Volgens de gemeente is het 'van eminent belang' dat er een oplossing komt voor het fietspad. Nu er geen fietsers meer door de Sweilandpolder kunnen, maakt het college zich zorgen over de 'nadelige gevol gen' voor de Zijlpont. Die pen delt heen en weer tussen de Zijldijk en de Kaagsociëteit. Het gebruik van de pont is 'flink achtergebleven' bij de verwach tingen, zegt wethouder Van Klinken. In het voorjaar wil Warmond een publiciteitscam pagne op poten zetten om de fietsroutes rond de Kagerplas en het Joppe beter aan de man te brengen. „Wij hopen daarom op een tweede leven voor de Sweilandroute." Landeigenaren Jan Ballering en Arie van Vliet en projectleider André Hermann tonen de plek langs de A4 waar de windturbines moeten komen. Op de achtergrond is de molen Zelden van Passé te zien. Foto: Dick Hogewoning bedreiging voor het project op, toen de flora- en faunawet van kracht werd. Volgens deze wet is een groot aantal inheemse diersoorten en planten be schermd. De wet verbiedt om dieren te doden of hun rust of verblijfplaats te verstoren. Het gevolg was dat deskundigen in opdracht van het ministerie de windmolenlocatie kwamen af struinen, op zoek naar be schermde diersoorten en plan ten. Ze troffen de beschermde kleine modderkruiper aan, maar Van Vliet hoefde niets te vrezen. Het visje zit in een sloot die ver genoeg afligt van de lo catie waar de windmolens wor den gebouwd. Eind jaren negentig dreigde een kink in de kabel te komen door een reorganisatie bij het toen malige energiebedrijf EWR, waarmee Van Vliet juist zo goed op dreef was. Het nieuwe be drijf, NUON, besloot doodleuk om kleinere windmolenprojec ten als dat van Van Vliet af te stoten. Dat was een van de re denen voor toenmalig NUON- projectleider André Herrmann om bij zijn werkgever weg te gaan en voor zichzelf te begin nen. Met zijn bedrijf Prodeon, dat in Zwolle is gevestigd, bege leidt hij het project van de Zoe- terwoudse paprikakweker nu al enige tijd. „Ik wilde me hard maken voor kleinere projecten. Ik had het jammer gevonden als een project als dit was ge strand." Dat het hele proces rond de windmolens zo lang heeft ge duurd, heeft ook een voordeel. Er is net een nieuw type wind turbine op de markt, dat tien procent meer energie uit wind kan halen dan zijn voorganger en bovendien stüler is. Dit type komt in Zoeterwoude te staan. Het nieuwe model staat nog nergens in Nederland. De nieuwe molens maken vol- Vorig jaar kwam er een verbod voor fietsers in de Sweilandpolder. Archieffoto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11