REGIO 'Volkskerk is keuzekerk geworden' VU leidt hersteld hervormde predikanten op Flashen Pastoor Broeders vindt Veense kerkenfusie in deze tijd onvermijdelijk 'Die 200 kilometer blijft een pokkeneind' deaitematrf mnnnuaii ici Als je dat hebt meegemaakt, is zo'n alternatieve Elfste dan geen surrogaat? „Dat vond ik niet. In het dorpje bij de Weissensee wonj mensen. In de eerste week dat je dit jaar de toertocht k| waren er 5000 Nederlanders, in de tweede week zo'n 9( staat dan in het teken van het schaatsen. En de tocht z( rend. Je hoeft niet te klunen, dat is een voordeel. Maar| meter blijft een pokkeneind." Met die echte Elfstedentocht wordt het natuurlijk noc wat. Of heb jij de moed nog niet opgegeven j „Eens in de 22 jaar krijg je een cyclus van drie strenge een rij. Kijk de statistieken er maar op na, sinds 1917. Ij precies. Onze laatste cyclus van drie strenge winters wj 1986 en 1987. Als je dit gegeven doortrekt, zijn we weei de beurt." tekst: Dick van der Plas foto: ANP/Vin ANNO 1955, Maandag 7 Februari LEIDEN - In de afgelopen dagen kwamen vele honderderj van de Leidse Academie in de Sleutelstad bijeen om met leden van de Civitas ter gelegenheid van de komende dies hun Alma Mater weer in die Leidse sfeer bijeen te zijn wel dan een zuiver wetenschappelijke gemeenschappelijke ac Het programma voor deze oud-alumnidagen toonde een vi ditioneel karakter, doch aankledingen inhoud boden daai jeugdige frisheid, welke overduidelijk de bloeiende levenc de Leidse Universitaire gemeenschap aantoonden. ANNO 1980, donderdag 7 februari ZOETERWOUDE - Morgen wordt de nieuwe basisschool in Zoeterwoude geopend. Bij de inrichting van de school gehouden met het samengaan van kleuter- en lager ond nabije toekomst. Het gebouw is in zeven maanden neeq ruim 1,3 miljoen gulden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen ve plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onderi Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door cont de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08,30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 Kcudiiieuuiedus IUJI met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt 0 aan portokosten per versd Voor zaterdagabonnemen) zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEh Voor nabezorging: 0800-f Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uui (als op zaterdag voor i2.o( wordt de krant dezelfde dl tussen 12.00 en 13.00 uurl krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnemei schriftelijk, uiterlijk één mi de abonnementsperiode,! lezersservice, postbus 2, iÖ Voor leveringsvoorwaarde www.leidschdagblad.nl ol 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en da' aanzien van (de inhoud vj worden uitdrukkelijk vooii rechten berusten bij HDC cq. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 i De publicatierechten vani beeldende kunstenaars al CISAC-organisatle zijn gei! Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast m gegevens van abonnees v! gegevens kunnen tevensl gerichte informatie over i| en te geven, zowel door 0 derden. Heeft u hier bezvii u dat laten weten aan HÖ Lezersservice, postbus 2, ij Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. 'Uihébt deze week geen tekort op de Nederlandse Norm voor Gezond Bewegen. Doe zo verder'. Ja, hoor eens. Ik weetheus wel dat voldoende beweging belangrijk is. Om af te jvallen of op gewicht te blij ven, moet je bewegen. Men sen die denken dat een bana- nendieet of sherrykuur de op lossing is, worden vroeg of ladt teleurgesteld. Dat heb ik wel geleerd. Op de website die me helpt mijnleven rigoureus te veran deren, kan ik lezen dat ik de afgelopen week genoeg aan flash heb gedaan. De letters van flash staat voor Fietsen, Lopen, Actiemomenten, Sporten en Huishoudelijke klussen. Elke dag moet ik mijn beweeganalyse op mijn per soonlijke internetpagina naar waarheid invullen. In totaal heb deze week ik 405 flashmi- nuten gemaakt. (Op de websi te www.flashl23.nl is een soortgelijke beweeganalyse te vinden waarop u, mijn beste lezer, ook kunt bijhouden hoeveel beweging u per week geniet. Zo ontdekt u hoe uw flashpatroon in elkaar zit.) In mijn grafiek blijft de tabel van het huishoudelijke werk op nul staan. Schoonmaak - klussen doe ik namelijk altijd 'even vlug' tussendoor. Zo neem ik een natte doek mee wanneer ik de trap naar bo ven op kruip. Onderweg boen ik de treden schoon. Twee vliegen in één klap. Ik arriveer waar ik moet zijn en de trap is schoon. In de loop der jaren heb ik heel wat slimme foefjes bedacht om zo weinig moge lijk écht bezig te zijn met dat verfoeilijke huishouden. Ex cuses heb ik ook verzonnen. Als fulltime werkende alleen staande moeder (nu al acht jaar) besteed ik, als ik dan ein delijk thuis ben, liever tijd aan mijn zoon en dochter dan aan de stofzuiger of de strijkplank. Naast de huishoudklusjes no teer ik in mijn beweeggrafïek van www.mijnleefstijl.nl ook de actiemomenten niet. Een actiemoment is bijvoorbeeld tien minuten intensief klus sen of tikkertje spelen met de kinderen. „En neem je de trap in plaats van de lift op je werk", schetste mijn coach van sportschool Jawi, „zijn dat ook actiemomenten." Aangezien op de redactie vrij wel alles gelijkvloers is; mijn kinderen geen tikkertjé meer spelen en ik voor de zware ldussen in huis altijd wel ie mand weet te strikken, gaan die actiemomenten aan mij voorbij. Mijn flashminuten moet ik vooral hebben van: fietsen, lopen en sporten. Een groepje wetenschappers heeft een paar jaar geleden de Nederlandse Norm voor Ge zond Bewegen vastgesteld. Een volwassene moet mini maal 30 minuten per dag re delijk intensief bewegen. Vijf dagen per week een half uur tje 'flashen' is het minimum. Geloof me, het valt niet mee om aan 30 minuten flink doorstappen, lekker fietsen of intensief sporten te komen. Zeker niet als je Nancy Ubert heet. 's Morgens waggel ik naar mijn autootje. Dan rijd ik vanuit Alphen naar Leiden. Bij de redactie aangekomen, leg ik tien meter richting werkplek af. Heb ik die dag er gens in de regio een interview, dan tuf ik naar de plaats van bestemming om even later weer op een stoel neer te plof fen. Een nieuwsbericht tikken of een verhaal uitwerken? Dat doe ik natuurlijk zittend. Ook een telefoontje pleeg ik vanaf de bureaustoel. Vind je het gek dat ik zoveel zitvlees heb gekweekt? De omstandighe den beperken me in mijn be wegingsvrijheid! En er is nog een ander pro bleem. Tijd. Het leven van een fulltime werkende alleen staande vrouw met kinderen is overbelast. Dat is ook we tenschappelijk vastgesteld. Dikwijls heb ik 's avonds nog een klus voor de krant. Dan ben ik blij dat het me nog lukt om tussendoor een gezonde maaltijd op tafel te zitten en mijn kinderen een beetje aan dacht te schenken. „Het is heel simpel", sprak coach Edwin Staal me streng toe, toen ik hem bezwoer dat ik best meer wil bewegen, maar dat ik daar absoluut geen tijd voor heb. „Of je maakt nu tijd vrij voor bewe ging. Of jouw tijd wordt straks gewoon van jou afgenomen omdat je zo verschrikkelijk ongezond leeft." 405 Minuten flashen staan voor de afgelopen week geno teerd. Een applaus voor me zelf. Ik weet waarvoor ik het doe. Nancy Ubert Reageren? n.ubert@hdc.nl HDC970 I BOVEN Meer bidstonden in bedrijven leiden - In steeds meer bedrij ven komen christelijke werkne mers samen om te bidden. In 95 bedrijven worden bidston den gehouden. Vorig jaar waren dat er nog 83, in 2003 79. Dat meldde Maarten Pijnacker Hor dijk, die het aantal bedrijfsbid- stonden al jaren bijhoudt. Het gaat vrijwel altijd om particulie re initiatieven van werknemers in hun eigen tijd, waar de be drijven niet formeel bij betrok ken zijn.Ook organiseren chris tenen zich steeds vaker als be roepsgroep. Zo is er een net werk van christenen bij de rijks overheid en in de spoorweg- branche. In Leiden zijn er bid stonden bij Dutch Space, I-Soft Nederland en bij de Universi teit. Beter-uit Reizen in Alphen aan den Rijn, Avery Dennison in iHazerswoude en Emperor Plastics in Ter Aar staan ook op de lijst. David Maasbach 'grootste leider' wierden - Lezers van het chris telijke maandblad Reveil heb ben David Maasbach in een lu dieke verkiezing gekozen tot grootste christelijke leider. Maasbach, leider van de naar zijn vader genoemde Johan Maasbach Wereldzending, kreeg 11,7 procent van de bijna 1200 uitgebrachte stemmen. Aan de peiling namen 577 men sen deel, die op maximaal drie kandidaten konden stemmen. Fractieleider Rouvoet van de ChristenUnie eindigde met 10 procent op de tweede plaats, gevolgd door de strijder tegen christenvervolging Anne van der Bijl. In de toptwaalf staan verder onder anderen EO-cory- fee Henk Binnendijk (5), pre mier Balkenende (8), majoor Bosshardt van het Leger des Heils (9), EO-presentator An- dries Knevel (10) en SGP-voor man Van der Vlies (12). Voorlezen uit Nieuwe Bijbel leiden - Op Aswoensdag (9 fe bruari) wordt er in De Bakkerij in Leiden voorgelezen uit de Nieuwe Bijbelvertaling. Dat ge beurt in het kader van een esta fette van bijeenkomsten in het land, onder de noemer 'Woord in de Stilte'. De bijeenkomst be gint om 16.00 uur en duurt on geveer een half uur. De voorge lezen gedeeltes worden 'omlijst door stilte, licht en muziek'. De bijeenkomst is bedoeld voor ie dereen die er belangstelling voor heeft. De Bakkerij ligt aan de Oude Rijn 44 b/c. De Nieu we Bijbelvertaling werd eind oktober gepresenteerd. Het project Woord in Stilte duurt tot de Kerkendag in Zwolle op 23; april. Multiculturele bijbeluitgave heerenveen - Uitgeverij Jong bloed in Heerenveen komt in mei met een zogenaamde mul ticulturele bijbel. De bijbel in de Nieuwe Bijbelvertaling (NBV) schetst in toelichtingen onder meer de betekenis van namen als Abraham, Jacob en Maria in jodendom, christen dom en islam. De Friese bijbel uitgever mikt met de uitgave op 12- tot en met 14-jarigen. - De predikantsopleiding van de Hersteld Her vormde Kerk komt aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Vanaf 1 september kunnen studenten uit dat kerkgenootschap er terecht. Decaan prof. dr. M. Brinkman van de faculteit godgeleerdheid ver wacht dat zich enkele eerstejaars zullen inschrijven en enkele theologen die hun bacheloropleiding el ders hebben gevolgd. De synode van de Hersteld Hervormde Kerk ging unaniem akkoord met de vestiging van een predi kantsopleiding aan de VU. Het kerkgenootschap bundelt behoudende hervormden die om principi ële redenen buiten de Protestantse Kerk in Neder land (PKN) willen blijven. De PKN ontstond op 1 mei vorig jaar uit de kerkfusie van hervormden, ge reformeerden en lutheranen. De Hersteld Hervormde Kerk en de VU onderteke nen binnenkort een overeenkomst voor de predi kantsopleiding. Het kerkgenootschap moet de op leiding voorlopig zelf bekostigen, maar dient een aanvraag voor subsidie in bij het ministerie van on derwijs. De synode heeft vier predikanten tot do centen aan de nieuwe opleiding benoemd. Hoe de VU de predikantsopleiding precies inpast in de theologiestudie, moeten de faculteit en de kerk volgens Brinkman nog uitwerken. Net zoals dat bij de doopsgezinden het geval is, zal de Hersteld Her vormde Kerk een aantal studiepunten in de master- opleiding naar eigen inzicht kunnen invullen, zei de decaan. Brinkman denkt dat de theologiestudenten uit de Hersteld Hervormde Kerk aan de VU genoeg van hun orthodox-protestantse gading kunnen vinden. De theologische faculteit van de vanouds gerefor meerde universiteit, die in de afgelopen decennia bepaald geen orthodoxe uitstraling had, heeft in de laatste jaren docenten van 'allerlei pluimage' bin nengehaald, van vrijzinnig tot behoudend, zei Brinkman. Drie katholieke parochies in Roelofarendsveen en Oude Wetering gaan fuseren. In eer ste instantie een puur organi satorische kwestie, maar mis schien wel een eerste stap richting sluiting van één van de kerken. Pastoor Broeders denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. „De kerk zal nooit verdampen." Minder kerkbezoekers, min der vrijwilligers en een sterke vergrijzing doen de parochies Sint Petrus' Banden, Maria Presentatie en Jacobus de Meedere samengaan. De kerkgangers zullen er nu nog weinig van merken, want het dienstenrooster blijft hetzelf de. Ook het aantal pastorale medewerkers zal niet dalen. Toch lijkt de fusie het begin van een rigoureuze verande ring. Want op den duur zul len werkgroepen samengaan en diensten samen worden gevierd. En wie weet, mis schien sluit over tien jaar wel één van kerken de deuren. Pastoor Broeders is de enige pastoor in acht parochies in de omgeving van Roelof arendsveen. Veel kerkdien sten worden door één van de drie pastoraal medewerkers geleid. Ook de drie fuserende kerken vallen onder zijn hoe de. Broeders merkt als geen ander dat de kerk leegloopt. „Voor de vrijwilligers die stoppen is het moeilijk ver vangers te vinden, de kerken vergrijzen. Nu zitten we nog redelijk luxe, maar de toe komst is anders." Jongeren Op den duur zullen kerkelijke activiteiten van de drie sa mengaan. Broeders noemt als voorbeeld de jongerenge- spreksgroepen. „Het is leuker om met een grote groep jon geren te praten over het ge loof, dan met een klein groepje." Ook het kerkelijk vormsel kan samen, meent de pastoor. Dit lijkt allemaal mooi en aar dig, toch zullen sommige Veenders de fusie niet zien zitten uit angst voor sluiting van 'hun' kerk. Broeders: „De kerk in Nederland zal kleiner worden, het is niet anders. Vroeger hadden we een echte volkskerk; iedereen was lid van de kerk. Nu hebben we een keuzekerk. Mensen kie zen bewust wel of niet voor een lidmaatschap van de kerk." Toch verontrust de verklei ning Broeders. „De kerk wordt in de marge van de sa menleving gedrukt en daar door is de kerk minder het zout in de samenleving. Ze heeft minder invloed op het De marginalisatie van de kerk is volgens Broeders niet ver oorzaakt door een kwade macht. „Daar is die te zwak voor." De verkleining is puur te wijten aan de mensen zelf. „Er is minder interesse om je te binden aan een kerk. Voor veel mensen is sport of geld de religie in hun leven. En naast binding moet je ook nog eens bereid zijn om op zoektocht te willen gaan." Houvast VÉT COOL Pastoor Broeders: „De fusie past in de tijd van nu. Dat gevoel van 'wij zijn één parochie' moet al leen nog groeien." Achieffoto: Hielco Kuipers leven van mensen." Nederland heeft de bood schap van Jezus juist nu hard nodig, vindt de pastoor. „Respect en tolerantie tref je niet altijd meer aan in deze samenleving. Respect is een basiscriterium van Christus en dat is nu bij heel veel mensen ver te zoeken." Volgens de pastoor is het moeilijk voor de katholieke kerk om mensen te bereiken. Iedereen heeft het druk. „Mensen willen graag een mooie auto, dure kleding en een droomhuis, maar ze ver geten de binnenkant van hun ziel te verzorgen. De kerk zou ze daarbij juist goed kunnen helpen." Toch ziet Broeders de toe komst niet alleen maar nega tief. Dat de ziekte van de paus eén hot item is, is voor Broe ders een teken dat de katho lieke kerk 'blijkbaar iets te vertellen heeft'. „Ondanks zijn, voor sommigen, conser vatieve houding ten opzichte van bijvoorbeeld geboortebe perking." Als mensen de eindigheid van hun bestaan zien, gaan ze zoeken naar houvast en toekomst. Soms vinden ze dat in het evangelie, vertelt Broeders. Ook dit is voor hem een teken dat het Christen dom nooit dood zal bloeden. „De kerk zal in Nederland nooit verdampen. Het aantal katholieken in de wereld stijgt nog steeds en de Heilige Geest werkt ook nog, hoor." „Laten we bidden dat de Geest ons inspireert en ons enthousiasmeert. Dat vind ik een mooi woord, enthousias meren. Als je het vertaalt van uit het Grieks betekent het zoiets als 'God in ons'. God zal ingrijpen op een manier die ik niet kan zien en niet kan begrijpen. Hij inspireert mensen, kijk maar eens hoe er is gereageerd op de tsuna- mi-ramp. Ik zie dat God in grijpt. Ik zie dat mensen dan diep gegrepen worden en dan is geen zee te hoog. Maar daar moet je wel voor open staan." De dood en opstanding van Jezus moet mensen inspire ren, maar dat kan alleen als een kerk de boodschap uit draagt. „Ik zie de kerkbanken natuurlijk het liefste vol, maar dat kan alleen als het evangelie slagvaardig wordt verkondigd. Door de fusie kunnen we de klachten bun delen en elkaar helpen op punten waar we slecht in zijn. Waar de ene kerk sterk in is, is voor de andere een juist euvel. Nu kunnen we al les makkelijker regelen omdat we niet drie, maar één be stuur hebben." Eén bestuur en één beleid. Hierdoor moeten de drie ker ken naar elkaar toe groeien. Broeders: „De fusie past in de tijd van nu. Dat gevoel van 'wij zijn één parochie', moet alleen nog groeien." Marieke de Kok VRAAG Met zijn beroemde 'It sal heave' kondigde voorzitter Henk de vereniging 'De Friesche Elfsteden' acht jaar geleden Elfstedentoq, opdeijszefy Weissensee in Oostenrijk. Bij de mannelijke wedstrijdrijd? gelopen zaterdag Jeroen de Vries, bij de vrouwen Petra GJ In dagen daaraan voorafgaand reden vele duizenden toe| anonimiteit 'hun' Elfstedentocht. Eén van hen was Leideif BREED, die met een groep van de IJssportvereniging Leidei lometer aflegde in 10 uur en 16 minuten. i Hoe is het met jouw persoonlijke Elfstedengeschiedem „Ik ben sinds 1990 lotend lid van 'De Friesche Elf Stede tekent dat je elk jaar maar moet afwachten of je wordt j voor de tocht der tochten,; je langer lid bent, wordt di wat groter. Wie in 1997 - z niet mocht meerijden, m^i eerstvolgende Elfstedentoi procent kans." Wat betekent de Elfstedei\ jou? „Voor de toppers op de lai zijn de Olympische Spelei; tepunt, voor de toertocht!) de Elfstedentocht. Er zijm tal van plekken op de wen 200 kilometer kunt schaatj dit rondje is zo speciaal. Q 'fcgfr tocht twee keer illegaal gei lm eerste keer in 1996, toen d, tocht werd afgelast. Ieder( toen over het bestuur hee gaf het achteraf groot gelij doden gevallen. Ik heb on gen in Friesland schotsen; als messen naar voren staken. Die keer heb ik het trouv gehaald. Te veel wind, te slecht ijs. Wel het jaar daarop, hem een dag voor de officiële tocht reden."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10