Akzo blijft ook in 2005 inkrimpen ECONOMIE Het blikje en wegwerpflesje worden duurder Aantal faillissementen stijgt tot recordhoogte Solliciteren werkloze oudere blijkt zinloos 800 UWV'ers naar Belastingdienst Wereldwijd 1900 banen weg Kritiek op massa-ontslag bij bank met recordwinst Axa keert schade uit aan slachtoffers Dover-drama zaterdag 5 februari 2005 ij mmissaris Storm -Saurus. Foto: ANP n mei i Laurus Supermarktcon- (Konmar, Edah en er) neemt in mei af- aiiresident-commis- De ex-topman van Aegon wordt opge- 'an Dijk, die al zit- de raad van com- Uorm was de afge- ar president-com- acht jaar ervoor missaris. Storm us door roerige tij- et bedrijf zag een se ombouwopera- 3en en moest zijn heil n »t Franse Casino jnder te gaan. ren via t populair Gemiddeld ban- ent van de Europe- iten online, in Ne- lit percentage op uit cijfers van on- »au Coleman Par- :ht van telecom- Sroup. Bij Rabo- ;t een marktaan- ;n in het internet- n 50 procent, steeg inten dat zijn fi le pc regelt van 1,5 03 tot 1,9 miljoen BN Amro klom dit B naar 1,9 miljoen rik meldt dat 1,6 le 7,5 miljoen ban- emet. ING Bank tal het afgelopen rocent zien stijgen -ient blijft Zarkt trouw isumenten zijn iw gebleven aan irkt. Volgens on- |\|au GfK groeide t meer supermark- llfzoeken met 1 pro- was dat nog 9 pro- ptien van supers ite klantenkring 12004 weinig. Al- reikte bijna 77 le huishoudens, imer twee met 60 )0 nam de derde rolgd door Lidl, r, Edah, Koopcon- «mar en Jumbo. Bs de opmars van J is gebracht. voorburg/anp - In Nederland werden af gelopen jaar ruim 9300 faillissementen uit gesproken. Daarmee bereikte het aantal de hoogste stand ooit. Vooral eenmanszaken werden vaker met een bankroet geconfron teerd. In dat segment bedroeg de toename in 2004 20 procent. Ook bij particulieren zonder bedrijf nam het aantal faillissementen toe. Hier werd een stijging van 14 procent geconstateerd. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft ge publiceerd. Het totaal aantal faillissemen ten is ten opzichte van 2003 met 7 procent gegroeid. De besloten vennootschappen namen bij na de helft van alle faillissementen voor hun rekening. In deze rechtsvorm gingen vorig jaar ongeveer 4600 bedrijven ten on der. Ten opzichte van 2003 betekende dat wel een lichte daling, met 2 procent. Het CBS schrijft de golf aan faillissementen toe aan de zwakke economie. „Dat is veruit de doorslaggevende factor geweest", aldus CBS-econoom Vergeer. De Nederlandse economie liet afgelopen jaar wel een aarze lend herstel zien, maar dat was onvoldoen de voor veel bedrijven die al sinds 2001 in een tegenzittende markt opereren. „Je ziet nu de naweeën van de voorgaande jaren. Ook blijft de consument nog terughou dend." Vooral in Brabant en Utrecht gingen meer bedrijven en particulieren kopje onder. In beide provincies bedroeg de stijging bijna een kwart. In de provincie Groningen daal de het aantal faillissementen juist met 12 procent. Zuid-Holland telde de meeste on dernemingen en particulieren die failliet werden verklaard: bijna 2000. Een jaar eer der voerde de provincie de ranglijst ook al aan met 1884 faillissementen. Wanneer naar de verschillende bedrijfstak ken wordt gekeken, dan vallen de stijgingen van het aantal faillissementen in de land bouw en visserij en in de horeca op. In de landbouw en visserij werd een toename met meer dan de helft genoteerd, terwijl in de horeca een kwart meer ondernemingen het loodje legde. In beide bedrijfstakken gaat het echter om vrij kleine aantallen. amsterdam/anp - De massa- le banenreductie bij uitke ringsinstantie UWV heeft voor zeker 800 medewerkers geen grote gevolgen. Het personeel gaat over naar de Belastingdienst, dat een aan tal taken van het UWV over neemt. Dat hebben de twee instellingen gisteren bekend gemaakt. Tot en met 2008 wil het UWV 9300 arbeidsplaatsen schrappen. Een deel van de werknemers zal de instantie gedwongen moeten verlaten. Door een overeenkomst met de Belastingdienst zijn 800 mensen verzekerd van hun baan. Verder mogen 700 UWV-medewerkers met voorrang solliciteren op va catures bij de dienst. Vanaf 1 januari 2006 gaat de Belastingdienst niet alleen de belastingen innen maar ook de sociale premies. Dat laatste is nu nog een taak van het UWV. De gecombi neerde loonaangifte moet de papieren rompslomp van bedrijven verminderen. Over een paar maanden gaat een eerste groep van 475 UWV*ers bij de Belasting dienst aan de slag. De rest verhuist in 2006 en 2007. De werkgelegenheid bij het UWV zal de komende jaren verder afnemen door wijzi gingen van WAO en de WW. De instantie verzorgt deze uitkeringen. Op dit moment telt het UWV ongeveer 19.000 arbeidsplaatsen. arnhem/anp - Akzo Nobel blijft ook dit jaar bedrijfsonderdelen afstoten. Het concern dat we reldwijd actief is op het terrein van chemie, farmacie en lakken is volgens topman Wijers in 2004 voor in totaal circa 1 mil jard euro ingekrompen. Dat be trof vooral de chemiedivisie. „Daar zijn we teruggegaan van 9 naar 5 onderdelen. Maar we gaan ons nog meer beperken", aldus de bestuursvoorzitter. Bondgenoten boos FNV Bondgenoten is verbol gen dat Akzo Nobel veel meer winst boekte dan een jaar geleden maar tegelijker tijd aankondigt bedrijfson derdelen te verkopen, waar door in Nederland 350 ar beidsplaatsen verdwijnen. Volgens bestuurder Ben Roodhuizen reageerden Ak- zo-werknemers geschokt en geëmotioneerd op de plan nen: „Ik was op een bijeen komst met 500 werknemers in Hengelo. Het bericht kwam aan als een wel heel koude douche." Volgens FNV Bondgenoten gaan be drijfsonderdelen in Maas tricht, Hengelo, Amersfoort en Delfzijl in de verkoop. Vooral Hengelo wordt zwaar getroffen. Roodhuizen: „Ze zitten hier nog midden in de afhandeling van een eerdere reorganisatie. Toen gemaak te afspraken blijven staan. Als die niet uitgevoerd wor den is verkoop wat ons be treft niet aan de orde." Akzo Nobel wil dit jaar bedrijfs onderdelen afstoten met een omzetwaarde van ongeveer 750 miljoen euro. Daarbij zijn we reldwijd 1900 mensen betrok ken onder wie 350 in Neder land. Het concern telt ten op zichte van 2003 met circa 61.000 werknemers er inmid dels 3000 minder. De afslanking is ook zichtbaar in de raad van bestuur. Daar neemt topman Wijers de portefeuille chemie over van vertrekkend directeur Van der Meer, die per 1 mei met pensioen gaat. „Het is niet dat ik me verveel. Maar deze herschikking illustreert dat we aan het afslanken zijn", legde Wijers uit. Akzo Nobel boekte over het af gelopen jaar een nettowinst van 856 miljoen euro. Dat is 42 pro cent meer dan in 2003. De forse stijging is echter voor het groot ste deel toe te schrijven aan de boekwinst op de verkoop van onderdelen bij de chemiedivi sie. Exclusief bijzondere posten daalde de winst met 5 procent tot 770 miljoen euro. Door het afstoten van bedrijfs onderdelen en de zwakk dollar verminderde de omzet met 3 procent tot 12,7 miljard euro. Akzo Nobel trof in 2004 een voorziening van 185 miljoen euro voor nog te betalen boetes aan de Europese Comissie voor het schenden van kartelafspra ken „Dat geldt allemaal voor zaken van voor 2000. We heb ben schoon schip gemaakt en kunnen weliswaar geen garan ties afgeven, maar het zou ons zeer teleurstellen als er overtre dingen worden geconstateerd die daarna zouden zijn ge- Resultaten Akzo Nobel 2004 bedrijfsresultaat per sector in miljoenen euro Pharma Coatings Chemie Overige totaal 2003 2004 692 522 414 421 341 354 -100 -87 1.347 1.210 64.580 61.450 Topman Hans Wijers wijst met de hand omhoog bij de presentatie van de Akzo Nobel-jaarcijfers terwijl de hand op de achtergrond wordt opgehouden .Foto: ANP/Juan Vrijdag tot 3,04 miljard euro. De ver koop van de farma-activiteiten is nog steeds een optie, aldus Wijers. „Het heeft ons enkele jaren gekost om de divisie te herstellen. Farma fiksen was geen kleine klus. We zijn nu zo ver dat we in 2005 geen verdere daling van de omzet verwach ten." In 2004 verloor de divisie nog 9 procent omzet. Volgens hem heeft het concern de omzetdaling van de farmacie in 2004 redelijk opgevangen door sterk op de kosten te be sparen. Hij constateerde dat het antidepressivum remeron om zet blijft verliezen. De voormali ge kaskraker van Akzo Nobel, ondervindt felle concurrentie van goedkopere producten. Wijers: „We zijn in 2004 een be ter en sterker bedrijf geworden. De kosten in de farmacie- en chemiedivisie zijn verlaagd. Bij de afdeling verven en lakken (coatings) is de omzet met 5 procent gegroeid." Hij zei met vertrouwen naar de toekomst te kijken en voorzichtig optimis tisch' te zijn voor 2005. „We re kenen erop evenveel te verdie nen als het afgelopen jaar." omzet m miljoenen euro 2003 BBMBBBB 13.051 2004 IBliM 12.688 'incl. bi/zondere posten zoals verkoop van onderdelen bij de chemiedivisie maakt", aldus financieel-direc- teur Frohn. Vorige maand kreeg het bedrijf 84 miljoen euro boete opgelegd voor verboden kartelvorming op de markt voor monochloor- azijnzuur. In december was er een boete van 21 miljoen euro voor eenzelfde vergrijp bij vita mines voor diervoeding. „We overwegen nog of we in beroep gaan", zei Wijers gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. De tegenvallende resultaten in het vierde kwartaal zijn mede ontstaan, omdat de omzet te rugliep waardoor de vaste kos ten extra zwaar wogen. De nettowinst kwam over het afgelopen kwartaal uit op 90 miljoen euro. In de vergelijkba re periode vorig jaar was dat nog 105 miljoen euro. De om zet zakte van 3,11 miljard euro D-salaris itenlander ■g^iitenlandse be- •5 n werknemers in lelijk laten wer- ^oortaan de be- 's hanteren. Als de e werknemers vol- jpraken betaald 53tts van het mini- 1>rdt volgens mi ls (sociale zaken) icurrentie met 0 bedrijven voorko- loc"s stuurde een efi':oe gisteren naar I nu toe geldt die erilleen in de bouw. Dei uw Damen ssingen izedamen Shipyards ;bsii gaat de bouw umten overbrengen p wtn. Het bedrijf verf Amels in het men zet de 170 ïind juli op straat, n kondigen harde M sluiting bezorgt ÏTfeepsbouwsector te dreun. De afge- ar gingen de twee ijlsma (Lemmer, i werf van De Tille al failliet. [Sphinx) tis bezit De Finse fabrikant anitec, eigenaar ^Maastricht, liomen door het •^iteringsfonds pame gebeurt via 1 in alle aandelen orporation. De fft geen gevolgen I meel bij Sphinx, directeur Van In december is £n herstructure- phinx het aantal inkrimpt met lenreductie moet h afgerond. door Alex Bogers en Joris Thomassen den haag - Zwerfafval lijkt niet uit te roeien, ondanks miljoenen kostende voorlichtingscampag nes. Het kabinet gaat producen ten en consumenten nu verant woordelijk maken voor het op ruimen. De eersten moeten een inzamelingssysteem opzetten en de consument betaalt een hoge re prijs voor de producten. Maar wie verhindert dat die consu ment niet toch zijn blikje op straat gooit? „Waar staat die vuilnisbak dan? Ik zie geen vuilnisbak", roept een man die net de cafetaria verlaten heeft. Hij is merkbaar geïrriteerd als hij erop wordt aangesproken dat hij een leeg blikje Fristi op straat gooit. Op nog geen tien meter afstand staan twee grote blauwe vuil nisbakken. Als hem daarop wordt gewezen schreeuwt hij agressief: „Ga zelf in die vuilbak zitten." Hij stapt in zijn wagen en rijdt weg. Het blikje ligt er nog. Alle overheidscampagnes (smeekbeden haast) ten spijt, dringt het bij het publiek niet door dat het voor milieu en welzijn beter is om afval in de vuilnisbak te gooien en het lief ste ook nog te scheiden. Het roer moet daarom om, vindt staatssecretaris Van Geel (mi lieu). Als de consument zich niet verantwoordelijk voelt, moet de producent dat maar worden, blijkt uit een brief van Van Geel aan de Tweede Ka mer. Het vrijwillige karakter van het inzamelen van glas, papier en plastic drankflessen wordt per 1 januari ingeruild voor een wet telijk systeem. De.producenten De afvalverwerking bij Rijnmond in Rozenburg. Foto: GPD gaan zelf voor de inzameling betalen en niet de gemeente via de afvalstoffenheffing. Als dé producenten het laten afweten, worden ze aangepakt. Hoe, is nog niet bekend. De hoeveelheden en de soorten afval die worden opgehaald moeten flink omhoog. Zo móé ten de producenten vanaf vol gend jaar 90 procent van het glas recyclen, waar dat nu 80 procent is. Ze móéten zelf 75 procent van het oud papier en karton gaan inzamelen (69 pro cent nu) en móéten 95 procent van de grote frisdrankflessen terughalen (98 procent nu). Bo vendien moeten ze ook - en dat is nieuw - 55 procent van alle kleine PET-flessen terug halen. In de jaren na 2006 worden de producenten ook verantwoor delijk voor het beter scheiden van bijvoorbeeld chipszakken en de plastic flessen voor sham poo. De bedrijven die produc ten in deze materialen verko pen moeten nu al meebetalen aan de recycling van glas papier en drankflessen. Hoe de producenten hun ver antwoordelijkheid oppakken, weten ze nog niet, aldus een woordvoerder van hun koepel organisatie SMV Pact. De bui tenwereld heeft wel een lijstje wensen. „Het moet vooral al lesomvattend zijn," waar schuwt Goorhuis van de Neder landse Vereniging van Reini gingsdiensten. „Statiegeld in voeren op meer plastic flessen heeft geen zin, dan stappen de producenten meteen over op andere materialen. Als je hier knijpt gaat het daar bollen. Je moet alle verpakkingssoorten tegelijk aanpakken en ervoor zorgen dat het interessant wordt om duurzaam te verpak ken." Maar ook bij het opruimen lig gen verschillende alternatieven voor de hand, zegt het AOO, een overlegorgaan van rijk, pro vincies en gemeenten. Produ centen kunnen bijvoorbeeld meebetalen aan het scheiden van afval op de vuilnisbelt, naast de bestaande inzame lingsmethodes als de glas en oud-papierbak. Ze kunnen ook meer inzamelingsbakken plaat sen en kiezen voor duurzame materialen, in plaats van drank- karton. Of ze kunnen het Belgi sche systeem kopiëren, waarbij de consumenten hun plastic flessen, blikken en drankkarton gescheiden in een doorzichtige zak moeten aanbieden. De kos ten van dit systeem zijn bij de Belgen doorberekend in de prijs van de drank. Het AOO hoopt dat het be drijfsleven het onderling snel eens wordt. Dat zal naar ver- Cijfers over afval Elk jaar wordt in Nederland 58 miljoen ton aan afval weggegooid. Het meeste komt van de bouw- en indu striesector, respectievelijk 20 miljoen en 18 miljoen ton. Huishoudens zijn goed voor zo'n 8,7 miljoen ton afval per jaar, hiervan wordt 47 pro cent hergebruikt. Huishoudelijk afval bestaat voor 28 procent uit verpak kingsafval, zoals flesjes en doosjes. In 2003 was er 4,5 miljoen ton aan verpak kingsafval. Bijna tweederde van de weggegooide verpak kingen wordt hergebruikt. Jaarlijks zwerft 100.000 ton afval door Nederland. Daar van is 30.000 ton te vinden langs wegen en parkeer plaatsen. Omgerekend zijn dat zeven volle vrachtwagens per dag. Het opruimen van zwerfafval kost ongeveer 258 miljoen euro per jaar. De natuur is 50 jaar bezig om een blikje af te breken. Een plastic fles blijft tien jaar liggen en een sigarettenpeuk is na 12 f jaar weg. wachting nog een hele klus worden. Binnen SMV Pact pra ten niet alleen producenten van levensmiddelen mee, maar ook producenten van verpakkings materialen, winkeliers en orga nisaties van succesvolle initia tieven als de glasrecyclers en de stichting hergebruik kartonnen drankverpakkingen. Allemaal met andere belangen en wen sen. En dan blijft het volgens AOO en de renigingsdiensten nog maar de vraag of 'de bur ger' in de toekomst bereid is wel naar de blauwe bak bij de ingang van de cafetaria te lo pen. Plicht kost alleen veel tijd en geld zoek van de RW1 (een zogehe ten quick-scan) is gebaseerd op 41 telefonische interviews met uitvoerders van de regels (CWI, uitkeringsorganisatie UWV en de gemeentelijke sociale dien sten). Zij melden eensgezind 'geen enkel positief effect van de sol licitatieplicht te hebben ont dekt. De oudere werkloze (WW- uitkering of bijstand) houdt zich in het algemeen keurig aan de verplichting om vier sollici tatiebrieven per vier weken te sturen naar mogelijke werkge vers. Het consequente gebrek aan succes leidt tot veel irritatie bij de oudere cliënt, melden even eens alle uitvoerders. Temeer omdat wie één dus bij voorbaat zinloze brief niet schrijft, een korting op zijn uitkering kan krijgen van 20 procent gedu rende 16 weken. CWI en UWV zijn streng in de handhaving van de sollicitatieplicht. Ont heffing ervan wordt slechts mondjesmaat verstrekt. Ge meenten zijn soepeler in het er kennen dat een ouder iemand zodanig slecht voor de dag komt op de arbeidsmarkt dat solliciteren op voorhand zin loos is. Voorspellingen over de vergrij zing van de arbeidsmarkt wij zen uit dat bedrijven op den duur gedwongen worden oude re werknemers te accepteren, omdat er een tekort aan ar beidskrachten ontstaat. Maar de komende jaren valt de groep 57,5-plus nog uit de boot. den haag/gpd - De sollicitatie plicht voor oudere werklozen is zinloos. Al solliciteert een oude re zich suf, werkgevers willen gewoon geen ouderen. Het voortdurend schrijven van brie ven, het afhandelen daarvan en de controle daarop is voor alle betrokkenen een tijd- en geld verslindende exercitie zonder enig nut. Dat is de conclusie van een on derzoek van de Raad voor Werk en Inkomen, dat deze week ver trouwelijk in het RWI-bestuur is besproken. De drie vakcentra les FNV, CNV en MHP hadden om het onderzoek gevraagd. Hun standpunt is altijd al ge weest dat het geen zin heeft ou deren te 'pesten' met zinloze sollicitatiepogingen. Voor de groep 57,5- tot 64-jarigen geldt de algemene acceptatieplicht: als het CWI (het vroegere ar beidsbureau) of de sociale dienst een passende baan vindt, moeten zij die accepte ren. Dat leeftijdsdiscriminatie sinds vorig jaar bij wet is verboden, weerhoudt bedrijven er niet van ouderen zonder uitzondering te weigeren, aldus het onderzoek. Het CWI tekent aan dat de slechte economie in de praktijk betekent dat werklozen vanaf 45 jaar al moeilijk aan een baan zijn te helpen. Er zijn nog geen harde cijfers beschikbaar over het aantal ou deren dat sinds 1 januari vorig jaar heeft gesolliciteerd. Noch of deze pogingen tot enig resul taat hebben geleid. Het onder- berlijn/gpd - De Duitse politiek heeft furieus gereageerd op de aankondiging van de Deutsche Bank om ondanks een record winst van 2,6 miljard euro 6400 banen te schrappen. Dit is 8 procent van het totale aantal arbeidsplaatsen. In ongewoon scherpe bewoordingen hekel den woordvoerders van alle grote partijen het besluit van Deutsche Bank-topman Joseph Ackermann. „Pure zwijnerij", meende Mi chael Miiller, vice-fractievoor- zitter van de sociaal-democrati sche regeringspartij SPD. „Het is gewoon schaamteloos om je werknemers op deze manier onder de winstdruk te laten lij den". De winst van Duitslands groot ste bank steeg in 2004 met 87 procent. Volgens de christelijk- democratische CDU zijn de sa neringen bij de Deutsche Bank een teken dat in Duitsland de 'ondernemingsmoraal verloren gaat', aldus Gerald Weiss, verte genwoordiger van de CDU- werknemersvleugel. In plaats van zich zuiver op winst en op het welzijn van de aandeelhou ders te concentreren, moeten ondernemers 'samen met de mensen en voor de mensen za ken doen'. Ook Christine Scheel, financieel woordvoerder van regerings partij De Groenen, sloot zich aan in het koor van critici. In het licht van 5 miljoen werklo zen in Duitsland is het, volgens Scheel, van de Deutsche Bank immoreel om 'met oogkleppen op' alleen op winst gericht te zijn. De verontwaardiging is zo alge meen, dat zelfs de beursanalist van het tweede Duitse tv-ka- naal, ZDF, zich gisteren geroe pen voelde om de bank te be kritiseren. „Bij een bank die massaal werknemers de laan uitstuurt, terwijl er recordwin sten worden geboekt, zou ik mijn geld niet onderbrengen", zei de journalist. Onder leiding van de nu zo be kritiseerde Joseph Ackermann neemt de Deutsche Bank in alle opzichten gas terug. Toen hij in mei 2002 aantrad, werkten nog 85.000 mensen bij de bank. Nu zijn dit er 65.000. Ook werden onder zijn bewind op grote schaal risocodragende activitei ten afgestoten. Ackermanns be zuinigingspakket beslaat zo'n 2 miljard euro. De Deutsche Bank-topman, zo liet het ZDF niet na te vermelden, verdiende in 2003 een salaris van 11 mil joen euro. utrecht/anp - Verzekeraar Axa heeft eind vorig jaar bijna 600.000 euro uitgekeerd aan de families van de 58 Chinezen die in juni 2000 omkwamen bij het smokkeldrama van Dover. De koelwagen waarin de Chinezen waren verborgen, had in Ne derland een WA-verzekering bij het concern lopen, zo zei een woordvoerder van Axa Neder land gisteren. „De advocaat van de families wilde ellenlange procedures voorkomen. Ook wij wilden die niet", aldus de Axa-zegsman. „We konden elkaar daarom snel vinden." Per familie is on geveer 10.000 euro uitgekeerd. Een gemiddeld Chinees jaarin komen bedraagt nog geen 1000 euro. Een groep mensensmokkelaars poogde in de zom^van 2000 zestig Chinezen van Zeebrugge naar Dover te brengen door ze te verbergen in een afgesloten koelcontainer van een vracht wagen. De operatie draaide echter uit op een drama, 58 Chinezen kwamen door verstik king om het leven. De verant woordelijken voor het transport zijn inmiddels veroordeeld. De families van de Chinezen konden in Engeland geen aan spraak maken op schadeloos stelling omdat er met de smok kel sprake was van een crimine le daad. In Nederland was een uitkering van een schadever goeding waarschijnlijker. Om getouwtrek te voorkomen, heeft Axa tot snelle uitkering beslo ten, aldus de woordvoerder van het concern.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9