Net rond Karadic sluit zich BUITENLAND IJzeren dame nieuwe premier van Oekraïne Dreadlocks veroveren Ethiopië who: Baby's Japanner steekt baby dood in supermarkt A zijn te dik door flessenvoeding Verdachte nr 1 veroordeeld VN nemen in Atjeh 30.000 schoonmakers in dienst Twijfels rond plotselinge dood Georgische premier Piste |rd in Irak Irak is de Italiaanse ^Jiuliana Sgrena, |ter van de Italiaan- \anifesto ontvoerd tegdad mensen aan ■ven was. De ont- |n groep die zich de 1 van Islamitische Ji- ■eist dat Italië bin- Jijn troepen uit Irak 'orig jaar augustus Pldere Italiaanse nzo Baldoni, door ders geëxecuteerd aanse regering wei- iar troepen terug te "rak. zaterdag 5 februari 2005 |ld bood |aan pi - De Amerikaanse defensie Donald eft twee keer aan- .e treden, vanwege liling van gevange- l^ierikaanse militai- EGhraib gevange- esident Bush ver- ide keren aan te heeft Rumsfeld ge- T-zender CNN. Toen ail de eerste foto's n Amerikanen die llngenen mishandel- j jeel vernederden, de roep om het af- le verantwoordelij- Rumsfeld. lil meer }tar defensie - De Amerikaanse ïsh zal maandag r-vragen 419,3 mil- Öit te trekken voor uitgaven in het be- 52005/2006, een stij- rocent ten opzichte niljard dollar in het L&otingsjaar. In dat 3iiet meegerekend ■or de militaire ope- 5 en Afghanistan, komen in het lo- itingsjaar uit op )g 105 miljard dol- pn gedekt via een q financiering. gen Stad lieuw logo ISvereldberoemde ^id in het centrum 5 op zoek naar een q)c presentatie van -Ontwerp is onder- Jiering van het Pbestaan van het Tim', zoals de voor- olijke residentie of- ögenoemd. De Ver- gebouwd in de gie (1368-1644), r 1924 als de resi- Chinese keizers. lc.000 vierkante me- Ejiplex een van de istische attracties agenten winkel Hfee Spaanse politie- pen in de bad- »lla een elektroni- ^fd, terwijl hun pa- n voor de deur iveiligingscamera's 10e het duo in uni- Éwam. Een getuige s hoe zij met tele- -spelers in hun ||tegreden, aldus de paangehouden. Parlement stemt unaniem in met benoeming van Julia Timosjenko door onze correspondent Remco Reiding moskou - Het parlement van Oekraïne heeft unaniem inge stemd met de aanstelling van Julia Timosjenko als premier. Zij gaat vorm geven aan het be leid van Viktor Joesjtsjenko, die eind vorig jaar na een volksop stand en nieuwe verkiezingen tot president van Oekraïne werd gekozen. De aanstelling van de 44-jarige Timosjenko is omstreden. Ze werd in 2001 ontslagen als vice- premier, nadat de openbare aanklager van Oekraïne een strafzaak wegens corruptie te gen haar was gestart. Vorige week sloot de aanklager alle za ken tegen de politica. In Rus land komt haar naam echter nog altijd voor op een lijst van gezochte personen. Het grote buurland verdenkt Timosjenko van omkoping van Russische ambtenaren. Timosjenko was tijdens het premierschap van Joesjtsjenko verantwoordelijk voor de olie-, gas- en energie markt. Ze verkreeg de bijnaam gasprinses, mede doordat de jonge, blonde Timosjenko schatrijk was geworden met gasleveranties en de verkoop van pijpleidingen. President Joesjtsjenko fe liciteert zijn premier Julia Timosjenko. Foto: Reuters Timosjenko was eind vorig jaar één van de belangrijkste steun pilaren van Joesjtsjenko tijdens de 'oranje revolutie'. Die volg den op vervalste presidentsver kiezingen, die het land in twee- en deelden. Het westen van Oe kraïne steunde Joesjtsjenko, het oosten zijn uitdager Viktor Janoekovitsj. Timosjenko's radicale en pola riserende uitspraken maakten haar in het pro-Russische oos ten van het land uitermate im populair. In sommige kringen rond Joesjtsjenko is eveneens kritisch gereageerd op haar aanstelling. Ze zou niet geschikt zijn om de bevolking te hereni gen. Timosjenko wordt boven dien geacht een einde te maken aan de tierige corruptie in over heidsorganen en de invloed van zakenmensen op het regerings beleid in te perken, terwijl ze zelf onder verdenking staat van corrupte praktijken en zij zelf een voormalige tycoon is. Joesjtsjenko kwam desalniette min persoonlijk naar het parle ment om te vragen zijn voor dracht te steunen. „Ik vertrouw haar de organisatie van het werk van de regering toe", zei hij voor de stemming. Alle aan wezige 373 afgevaardigden stemden voor de aanstelling van Timosjenko, 77 stoelen ble ven leeg. In de nieuwe regering zijn voortal hervormingsgezin de ministers opgenomen die voorstander zijn van toenade ring tot de Europese Unie. tokyo/anp-afp-rtr - Een baby van elf maanden is gisteren doodgestoken in een supermarkt in Japan. Een man stak het jongetje in zijn hoofd en verwond de in de speelhoek van de winkel ook diens 3-jarige zusje in haar gezicht. Vol gens het Japanse persbu reau Kyodo heeft de 34- jarige man tegen de poli tie verklaard stemmen in zijn hoofd te horen die hem vertelden zelfmoord te plegen. Japan kent in verhouding weinig moorden, maar de laatste jaren zijn kinderen verscheidene keren doel wit geweest, vaak van ver warde mannen. Een voor malige psychiatrisch pa tiënt doodde in 2001 acht scholieren. Een krantenbezorger ver dronk vorig jaar een meis je in zijn badkuip en sneed haar in stukken. De foto's van zijn gruwelijke daad stuurde hij per tele foon naar de moeder van het meisje. Addis abeba/gpd - Dreadlocks. Normaal een uitzondering in de Ethiopische hoofdstad, maar dezer dagen domineren ze het straatbeeld van Addis Abeba. Vanuit de hele wereld zijn ras- tafari's naar Ethiopië gereisd voor Africa Unite: het groots opgezette verjaardagsfeest voor Bob Marley. De bekende reg gaezanger overleed 24 jaar gele den en zijn geboortedag, mor gen, wordt dit jaar voor het eerst ook buiten Jamaica ge vierd. Met als epicentrum Ethi opië. Rita Marley, weduwe van de reggaezanger, verklaart de keuze voor dit land: „Bob was een toegewijd rastafari, Ethio pië was zijn spirituele basis, het thuisland van zijn god, keizer Haile Selassi." Ambrose King treedt met 'The Drums of Rasta' op tijdens de openingsceremo nie van Africa Unite. King, in rastakringen beter bekend als Ras Tegass, is een gelukkig mens sinds de dag dat hij in Ethiopië arriveerde. „Dit is mijn thuisland, het geboorteland van mijn god Haile Selassi, het land van de heilige driekleur - de vlag met de groene, gele en ro de baan." King is devoot rasta fari. Zeventien jaar geleden keerde hij vanuit Engeland te rug naar Afrika. Hij wilde zijn talenten inzetten voor de op- In Addis Abeba is een tentoonstelling over het leven van Marley in gericht. Foto: Reuters bouw van het continent. King's emigratie naar Afrika is in lijn met het rastageloof. Rastafari's benadrukken dat slavernij zwarte mensen uit hun thuis land Afrika heeft gehaald en dat een blanke elite de zwarte be volking onderdrukt. Door terug te keren naar Afrika kunnen zwarten een vuist maken tegen de blanke overheersing. Marcus Garvey, grondlegger van het rastageloof, voorspelde zijn vol gelingen de kroning van een zwarte koning. Deze profetie kwam uit toen Ras Tafari in 1930 als Haile Selassi de troon besteeg. Daarmee werd hij niet alleen keizer van Ethiopië, maar ook de levende zwarte god van de rastafari's. Haile Selassi was zelf een overtuigd orthodox christen. Hij liet ooit een groep rastafari's die hem kwam eren, bij de paleispoorten wegjagen. Ambrose King vindt dit niet re levant. „God hoeft niet te we ten dat hijzelf god is." „Slavernij is de grootste holo caust in de geschiedenis. Nie mand praat daar over. Wij ei sen gerechtigheid. Alleen dan is vrede tussen mensen moge lijk." Vanavond speelt King de nyabingi, de drum die de sla ven uit Afrika hebben meege nomen. King: „Ze hebben ons uit Afrika gehaald, maar ze konden Afrika niet uit ons ha len". jl door gas Rice als een wervelwind door het oude Europa Een lekkage van avelzuur heeft bo- Ise havenstad Hel- |B gaswolk veroor- li.000 inwoners van Sten binnen blijven ensten met Dene- tijdelijk stil. Na de gaswolk naar 1 en daar verdund. versoepelt l-noord-zuid lï: 'eiiLig van Cy- 0e Europese Com- Sngekomen dat de Het door Turkije be- ti naar het Grieks zuiden wordt ver- landel tussen bei happen op het and ligt nu vrijwel fks-Cypriotische alleen erkend Cyprus kwam vo- -J EU, al geldt dat al- Grieks-Cyprioti- op de België ft binnenkort met ïlgië rijdt, moet joed aan de snel- d als in Nederland. 1 procureurs-gene- 'lesloten dat de die nu gehan- van de baan zijn. ,lt de politie op de een prent uit bij r per uur of harder, grens op 136. In kom is het vanaf [per uur raak, waar 67 was. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De Verenigde Staten en haar Europese bondgenoten moeten meningsverschillen uit het verleden laten rustfen en de 'historische kans' benutten om bij te dragen aan vrijheid en de mocratie in het Midden-Oos ten. „Het is nu tijd voor diplo matie", benadrukte de nieuwe Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Condoleezza Rice, gisteren in Berlijn. Rice reist dezer dagen, op haar eerste bezoek in haar nieuwe functie aan Europa en Israël, als een wervelwind langs enkele belangrijke hoofdsteden om de plannen in de tweede ambtster mijn van president Bush toe te lichten. In Berlijn werd met spanning uitgezien naar de komst van de minister omdat de Amerikaans- Duitse betrekkingen wegens het hardnekkige verzet van de Duit se bondskanselier Schroder (SPD) tegen de invasie in Irak, lange tijd onder druk hebben gestaan. Rice sprak een uur lang met Schroder. Eerder in de week was minister Schily (SPD, bin nenlandse zaken) in Washing ton al venassend door presi dent Bush ontvangen om de lucht alvast te doen opklaren. Evenals in Londen, waar zij premier BJair en minister Straw van buitenlandse zaken ont moette, gingen de gesprekken in Berlijn over Irak, Afghanis tan, Iran en het Israëlisch-Pa- lestijnse conflict. Europese angsten dat Washing ton een militaire interventie in Iran overweegt, wegens de Minister van buitenlandse zaken Condoleezza Rice en kanselier Gerhard Schroder lieten gisteren tijdens een persconferentie zien dat het weer koek en ei is tussen de VS en de Bondsrepubliek Duitsland. Foto: Reuters Iraanse steun aan moslimterro risten en het atoomprogramma van het fundamentalistische re gime, werden door Rice tegen gesproken. „Die vraag staat op het moment niet op de agenda. Er zijn voldoende diplomatieke middelen voorhanden om druk uit te oefenen." De Amerikaan se verwees naar het succesvolle verloop van de verkiezingen in Irak en, eerder, in Afghanistan. „De aanblik van burgers in buurlanden die vrij naar de stembus kunnen gaan, zal zijn uitwerking niet missen op de Iraanse bevolking", aldus Rice. Evenals zijn Britse collega wees Schroder erop dat de interna tionale gemeenschap de ver plichting heeft het Iraakse volk te helpen bij de wederopbouw en 'bij het vestigen van een sta biele democratie'. Berlijn is be reid, aldus Schroder, om het reeds bestaande opleidingspro gramma voor Iraakse politie- eenheden en militairen in de Verenigde Arabische Emiraten, uit te breiden. De inzet van Duitse soldaten in Irak blijft echter onbespreekbaar. Onenigheid bestaat ook over de wens van het Witte Huis om Amerikaanse troepen terug te trekken uit Afghanistan en die Wekelijks contact met familie banja luka/gpd-anp - De auto riteiten in het Servische deel van Bosnië hebben toegegeven dat er wekelijks contact is met de fa milie van Radovan Karadzic. Doel is dat Karadzic, politiek lei der van de Bosnische-Serviërs tij dens de Bosnië-oorlog, zichzelf overgeeft aan het Joegoslavië tribunaal in Den Haag. Karadzic (59) wordt sinds eind 1995 gezocht wegens schending van het oorlogsrecht, misdaden tegen de menselijkheid en gen ocide. Hij zou betrokken zijn geweest bij de aanval op Sre brenica en het ombrengen van naar schatting 8000 moslims. „We hebben regelmatig contact met de Karadzic-familie over ons plan voor zijn vrijwillige overgave", aldus de Bonisch- Servische minister van binnen landse zaken Matijasevic. Het overleg loopt via zijn vrouw, Ljiljana Zelen. Of Karadzic zelf bij de gesprekken betrokken is en waar hij zich bevindt, wilde de bewindsman niet zeggen. Sonja Karadzic, de dochter van de psychiater-dichter-politicus, benadrukte gisteren nog eens dat de familie „in jaren" geen contact meer heeft gehad met haar vader. Toch neemt de po litie „elke zeven a acht dagen" contact op in een poging een vrijwillige overgave te bewerk stelligen. „Ons antwoord is steeds hetzelfde: geen nieuws", aldus Sonja Karadzic. Het Westen oefent steeds grote re druk uit op Servië, Bosnië en Kroatië Om gezochte oorlogs misdadigers uit te leveren aan het tribunaal. Kroatië heeft te verstaan gekregen dat de on derhandelingen over toetreding tot de EU niet beginnen als ge neraal Gotovina niet wordt uit geleverd. Servië werkt mee, maar koerst op vrijwillige over gave: donderdag meldde gene raal Lazarevic zich in Den Haag. Voor Bosnië, en dan met name het Servische deel, geldt hetzelfde - geen steun, geen toenadering - indien men Ka radzic en Srebrenica-generaal Mladic niet uitlevert aan het Joegoslavië-Tribunaal. londen/anp - Veel baby's krij gen te veel kunstvoeding bin nen en worden te dik. Dat meldt de Wereldgezondheids organisatie WHO na een uitge breid onderzoek. Volgens de WHO zijn de groeitabellen die in veel landen worden gehan teerd afgestemd op kinderen die uitsluitend flesvoeding krij gen. Baby's die aan de borst drinken voldoen daardoor vaak niet aan de norm, waarop ou ders het advies krijgen om met kunstmelk bij te voeden of op te houden borstvoeding te ge ven. Kinderen krijgen daarna vaak te veel voeding binnen. Het onderzoek van de WHO is uitgevoerd onder kinderen in Brazilië, Noorwegen, Oman, de Verenigde Staten en Ghana. Volgens de nieuwe studie zijn de 'magere' borstkinderen de norm en moeten de groeitabel len naar beneden worden bijge steld. Ook het streefgewicht voor oudere baby's en peuters moet volgens de WHO flink omlaag. Het gewicht van een kind van één zou rond de 9,5 en 11,7 kilogram moeten liggen en niet, zoals nu wordt aangeno men, tussen de 10,2 en 12,9. den haag - Tussen twee bewakers betreedt Dragan Nicolic (47) de rechtszaal van het Joegoslavië-Tribunaal. Hij was de eerste verdachte die door het tribunaal werd aangeklaagd, wegens de misdrijven die hij pleegde in een gevangenenkamp. Nicoloc, die met het Tribunaal meewerkte en diep berouw toonde, kreeg aanvankelijk 23 jaar cel opgelegd, maar dat werd gisteren in hoger beroep teruggebracht tot 20 jaar gevangenisstraf. Foto: EPA/Robin Utrecht Verdwaal niet Zich bewust van het euvel dat veel Amerikanen geen idee hebben waar wat ligt in de wereld, heeft Condoleez za Rice journalisten die met haar meereizen een poc ketatlas cadeau gedaan. „Ik wil niet dat iemand de weg kwijtraakt", grapte Rice toen zij in het vliegtuig 18 atlassen uitreikte. Dat Amerikanen weinig weten over andere landen blijkt regelmatig uit onderzoeken. Zo kunnen kinderen op de basisschool soms niet eens aanwijzen waar buurlanden Canada en Mexico liggen. te laten vervangen door Euro pese strijdkrachten. Duitsland, dat de Bundeswehr naar Afgha nistan stuurde om training en opleiding te verzorgen, voelt niets voor de inzet van eigen gevechtseenheden langs de grens met Pakistan. Rice maakte nog eens duidelijk dat het president Bush ernst is wanneer hij beweert dat zijn neo-conservatieve regering 'vrijheid en democratie' in de wereld wil helpen vestigen. „Wij willen dat alle volken vrij zijn", aldus Rice. „En wij ver wachten van sommige vrienden dat zij in dat opzicht meer doen", voegde zij hier aan toe, doelend op weinig democrati sche bondgenoten als Saudi- Arabië en Pakistan. Dinsdag ontmoet Rice de Fran se president Chirac. banda atjeh/anp - De Verenig de Naties willen 30.000 inwo ners van Atjeh tijdelijk tegen betaling in dienst nemen voor een grote schoonmaakoperatie. De grote groep moet alle puin hopen ruimen die nog resteren na de grote zeebeving van 26 december, aldus The Jakarta Post gisteren. De grootschalige operatie moet volgende week beginnen met een eerste groep van honderd schoonmakers. Later volgt er uitbreiding in de gehele Indo nesische provincie, aldus een woordvoerster van het VN-ont- wikkelingsprogramma UNDP. Het mes van de schoonmaak operatie snijdt volgens de VN aan twee kanten: mensen heb ben weer een inkomen en de wederopbouw kan worden ver sneld. tblisi/gpd - De veiligheidsmen sen van de Georgische premier Zjavania, die woensdagnacht dood in een flat in Tblisi werd gevonden, hebben gefaald. Ze hebben de betrokken woning niet gecontroleerd voordat de premier er aan kwam. Ook hiel den zij geen periodiek telefo nisch contact met de politicus. Formeel is Zjavania omgeko men voor koolmonoxide vergif tiging, veroorzaakt door een de fecte gaskachel. De veiligheidsmensen hadden de betrokken woning een half uur voordat de premier daar aankwam volgens voorschrift moeten controleren. Daarbij hadden zij. ook alle huishoude lijke apparaten móeten nalo pen, inclusief de kachel waaruit het gas lekte. Dat is echter alle maal niet gebeurd, zo hebben medewerkers van de procu reur-generaal bekend gemaakt. De veiligheidsmensen verzuim den ook elk half uur telefonisch contact met Zjavania te heb ben. Ze probeerden dat pas toen de politicus al meer dan twee uur in de flat was. De Georgische autoriteiten hebben besloten alle onderzoek naar de dood van de eerste mi nister in eigen hand te houden. Onafhankelijke derden worden geweerd. Dit heeft »t specula tie dat de autoriteiten iets wil len verbergen, geleid. Het bloed van de overleden po liticus bleek voor 40 procent te bestaan uit carboxyhemoglo- bin. Dat is een stof die ontstaat als koolmonoxide zich bindt met hemoglobine. Een concen tratie van 40 procent is echter niet dodelijk. Dat is pas het ge val bij 70 procent of meer. Me dische experts noemden het opvallend dat de autoriteiten zo snel de gevonden concentratie carboxyhemoglobin bekend maakten terwijl er in Georgië geen goede apparaten voor de detectie voorhanden zijn. De procureur-generaal wil over uiterlijk negen dagen de onder zoeken naar de zaak afgerond hebben.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7