onder de 18 jaar verplicht Zondag open! BINNENLAND 1 YF! ZONDAG GEOPEND Brugman Chronische vermoeidheid is nog geen ziekte WD-commissie wil invoering van één belastingtarief Lijkschouw Holland Exel voorlopig van ondergang gered 'Hervorming huursector toch in 2006' Laatste lichting Zeist: 360 gevallen van tbc ontdekt Big Willem zal getuigen in proces Angels Letrozole verkleint kans op terugkeer borstkanker luranmtn JPJÏÏÏI bij Van Til van tilMEH 5W voor aderen oor ouderen zon- jchts een klein - fensioen gaat de '^iasis 40 euro per iog. Daarmee wil AOW'ers com- Zjjidat zij nu nog te ;ten hebben om *-4ken van de zoge- ;orting. Hiest, wint er nu verkiezin- rden gehouden, ilgens de Politie- van Interview halen in de Twee- |t zijn er vijf min- Kamerverkiezin- 0pp'en twee minder ling van vorige ep Wilders komt eJ op acht zetels, m.n vorige week. Be tien nders trots m op de tien Ne- b procent) zijn and. Dat blijkt uit CJk dat deze week is )or MijnOpinie.nl. V -fe onderzoek de- xlelleden mee. De •oep vormt een re- i gat afspiegeling van ar Qse bevolking in de he6 tot 65 jaar. star Richten is of vast ie N u eiet 'straatroven- omin de politie in rokipft in november en lenitotaal negentien n lain straatroven en 1 maiouden. Dat heeft eeerster van het innaisterie gisteren tgeifustitie verdenkt tionf-jarigen uit Den redirokkenheid bij 31 n Oi het Laakkwartier, an f worden verdacht cein de goederen, sger f^jinds is ia ordinaal iakt ierrNederlander Jo- jk vorands is sinds at ht oudste kardinaal, ij kd zijn Italiaanse eenlo Bafile op 101- i ko Willebrands, aansbisschop van kled-president van omoecumeneraad, is kork telt nu 183 kar- in efrie er 119 jonger e opig en dus mogen is éi de verkiezing van jeveaus. Van de twee ?er flcardinalen mag rokls deelnemen, het ;;?"geval Reling Aio s, alEen ernstig onge- lalijenring van de AIO Jeuturgertunnel rich- >rk. I heeft gistermid- n mi een verkeerscha- ïistpt. De politie sloot ntw^en uur lang volle- king een lange file 15.00 uur moest gen met daarop ef om nog onbe- uitwijken, waarna 'o's achterop het ten. L(pis I veilig !S me brug voor de ho- laat jn (HSL) over het hadiep is veilig. On- ïgeirzakking van een aeili heeft de brug een ictetan meer dan 3000 het voldoet de con- doolle eisen, liet het i zon verkeer en wa- :er den weten. t dei igeil ^8^'ertenties) vei zaterdag 5 februari 2005 Mishandelingen te vaak onopgemerkt den haag/anp - De commissie in de WD, die zich buigt over een nieuw beginselprogramma, pleit voor invoering van een vlaktaks. Het huidige progres sieve belastingsysteem, met ho gere tarieven naarmate het in komen hoger is, moet dan plaatsmaken voor één tarief in de inkomstenbelasting. De voorzitter van de commis sie, burgemeester Dales van Leeuwarden ziet hierin grote voordelen. Bijverdienen en dus harder werken wordt meer lo nend en dat is goed voor de economie. Bovendien vindt hij het huidige systeem ingewik keld. Het brengt hoge innings- kosten met zich mee en het is fraudegevoelig. De politieke discussie over een vlaktaks is niet nieuw. Met na me de regeringspartner van de WD, het CDA, staat er sympa thiek tegenover. Maar er zitten veel haken en ogen aan. Zo wil het CDA voorkomen dat men sen met een laag inkomen er de dupe van worden. Zij zouden dan via de belasting moeten worden gecompenseerd met kortingen. Door de vlaktaks zal de over heid minder inkomsten bin nenkrijgen. Daarom somt de WD-commissie drie mogelijk heden op om het 'gat' te dich ten. De overheidsuitgaven zou den omlaag kunnen. Ook kan een verschuiving optreden van inkomstenbelasting naar de zo geheten indirecte belastingen, zoals accijnzen. Bovendien kan er geschrapt worden in aftrek posten. Dales benadrukt bij dit laatste dat zijn commissie niet voor stelt om de aftrek van pensi oenpremies of van hypotheek rente te schrappen. Ook WD- minister Zalm van financiën en zijn CDA-staatssecretaris Wijn lieteh meteen weten dat het huidige kabinet niet zal tomen aan de aftrekbaarheid van de hypotheekrente. PvdA-Kamerlid Crone zegt po sitief te staan tegenover een vlaktaks, maar tekent daar wel bij aan dat CDA en WD 'niet van twee walletjes kunnen eten'. In zijn visie is invoering van de vlaktaks alleen een ver betering als tegelijkertijd de af trek van hypotheekrente voor de hoge inkomens wordt be perkt. Ook D66-Kamerlid Bakker denkt dat een discussie over de vlaktaks 'loos' is als niet tegelijk de aftrek van hypotheekrente den haag/anp - In 2006 kan toch al een begin worden ge maakt met de hervorming van de huursector. Met deze woor den presenteerde minister Dek ker (Volkshuisvesting) gisteren na de wekelijkse ministerraad haar aangepaste huurplannen. Volgens haar zijn er echt ver schillen met haar oorspronke lijke plannen. Ten eerste zullen mensen die in een zogeheten overgangsgebied naar de vrije sector wonen, beschermd wor den tegen forse huurstijgingen. Er komt immers een huurpla- fond van 5,4 procent van de zo genoemde WOZ-waarde. Ver der kunnen de huren pas vrij gegeven ofwel geliberaliseerd worden bij een ontspannen markt. Dat is een absolute voorwaarde, verzekerde de be windsvrouw. Vooral de wooncorporaties moeten 110.000 nieuwe wonin gen bouwen voordat de liberali sering kan doorgaan. Dekker zal ze jaarlijks strikt beoordelen op hun bouwactiviteit. Het gaat naar haar zeggen niet alleen om prognoses. Voor vrijblijvend heid is geen plaats meer, be toogde ze. Dekker sleutelde onder druk van de fracties van CDA en D66 in de Tweede Kamer de afgelo pen dagen aan haar plannen. Het kabinet stemde gisteren in met dit nieuwe compromis. De Tweede Kamer moet dat nu nog goedkeuren, maar Dekker lijkt nu wel verzekerd van de steun van een meerderheid. Het CDA zag vooral niets in het idee van huurliberalisering, om de huurprijs van ruim 600.000 woningen, ofwel 20 procent van alle huurwoningen in Neder land, geleidelijk vanaf medio 2006 door de markt te laten be palen. Deze categorie valt nu onder Dekkers overgangsge bied. n 2008 wordt bekeken of de spanning op de markt het toe laat de huren geheel vrij te ge ven. Als er niet voldoende huurwoningen zijn gebouwd, zal de beloofde verruiming van de huurstijgingen vanaf 2008 niet doorgaan. CDA-woord- voerder Van Bochove reageerde instemmend vanwege deze 'ex tra sloten'. eindhoven - Vanaf de militaire vliegbasis Eindhoven is gistermorgen de laatste lichting militairen naar Irak vertrokken. De afgelopen twee dagen bezocht de vaste Tweede-Kamercommissie voor defensie de Nederlandse manschappen in de provincie Al Muthanna. De zes Kamerleden waren onder de indruk ge raakt van de trots waarmee het Nederlandse contingent terugkeek op deze in hun ogen geslaagde mis sie. Naast trots was er toch ook de behoefte aan meer erkenning. Niet alleen in woorden, maar graag ook in de portemonnee. Foto: GPD/Phil Nijhuis amsterdam/anp - De noodlijdende lucht vaartmaatschappij Holland Exel van zaken man Erik de Vlieger kan de komende maanden doorvliegen. De touroperator TUI heeft enkele miljoenen in het bedrijf gestopt om de vluchten door te laten gaan. De toekomst van Holland Exel blijft deson danks onzeker. Een andere grote klant, Thomas Cook, is gisteren opgestapt. Daar door vertrekken de vliegtuigen vooralsnog met veel lege stoelen. Nadat Holland Exel donderdag in sursean ce was beland, zijn de directie en de be windvoerders hard op zoek gegaan naar geld. Daarbij werd gesproken met zowel TUI als Thomas Cook. De maatschappij vervoerde tot voor kort voor deze tourope rators wekelijks ongeveer 3000 reizigers naar verre bestemmingen als Brazilië, Sri Lanka, Mexico en de Dominicaanse Repu bliek. Alleen TUI heeft uiteindelijk besloten de luchtvaartmaatschappij financieel te on dersteunen. Met de miljoeneninvestering is het bedrijf „op de korte en middellange ter mijn gered", zei TUI-bestuursvoorzitter S. van der Heijden. De komende maanden gaat de reisorganisatie bekijken of een ge hele of gedeeltelijke overname mogelijk is. Thomas Cook heeft daarentegen geen ver trouwen meer in het bedrijf van De Vlieger. Na lang overleg besloot Thomas Cook niet te investeren. Helming: „Als we dat wel hadden gedaan, zouden we nog langer met veel onzekerheden hebben gezeten." De touroperator heeft ongeveer duizend pas sagiers die de komende tijd vertrekken, al bij een aantal andere maatschappijen on dergebracht, waaronder Martinair. TUI spreekt van een bizarre situatie nu Thomas Cook bij Holland Exel is vertrokken. De vliegtuigen zitten slechts halfvol. Dat gaat TUI waarschijnlijk geld kosten, aldus Van der Heijden. De touroperator gaat probe ren de lege stoelen te verkopen. ter discussie staat. Groenlinks- Kamerlid Vendrik omschrijft in voering van een vlaktaks als een 'einde aan de solidaire inko menspolitiek' en noemt dat 'buitengewoon verwerpelijk'. De LPF wil het principe van de vlaktaks onderzocht zien, maar noemt afschaffing van de hypo- theekrtenteaftrek onbespreek baar. Onafhankelijk Kamerlid Wilders pleit voor beperking van subsi dies en andere overheidsuitga ven als financieringsbron voor lagere belastingen, maar is te gen het ter discussie stellen van de aftrek van hypotheekrente. zeist/anp - Bij het grote tbc-on- derzoek dat deze week in Zeist plaatsvond, is tot en met gister middag bij 300 mensen be smetting met de tbc-bacterie geconstateerd. In alle gevallen gaat het om een recente be smetting. Dat betekent niet dat deze mensen ook ziek zijn. „Zij hebben geen tbc en dus ook geen open tbc", stelt de ge meente. Een flink aantal men sen die mogelijk besmet zijn, kwam niet opdagen om de re sultaten af te halen. Het grootse onderzoek begon maandag en werd ingesteld nadat was ge bleken dat een medewerker van een lokale supermarkt een erg besmettelijke vorm van open tbc had. Mogelijk besmette hij een groot aantal klanten. Met de 300 mensen die recen telijk besmet zijn met de tbc- bacterie is voor volgende week een afspraak gemaakt bij de Tu berculosebestrijding in Utrecht voor een vervolgonderzoek. Zij krijgen gedurende een halfjaar medicatie. Uit nader onderzoek wordt bekeken of er mogelijk sprake is van een andere be smettingsbron dan de mede werker van de supermarkt. In een zorgcentrum in het Noord-Hollandse Wognum is een geval van open tbc gecon stateerd. De cliënt krijgt nu me dicatie en zal uit voorzorg drie weken apart wonen. Na drie weken behandeling is verder besmettingsgevaar uitgesloten. amsterdam/anp - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren bepaald dat de voormalig 'pre sident' van de Amsterdamse Hells Angels, Big Willem, dins dag moet komen getuigen in het proces tegen de Nomads. Vijftien van deze Limburgse Hells Angels staan terecht voor de moord op drie clubgenoten. Big Willem en de Amsterdamse Angels zouden daartoe op dracht hebben gegeven. De 'kroongetuige', een lid van de Carribbean Brothers, en mo torclub op de Antillen, werd af gelopen dinsdag gehoord. Hij bevestigde zijn voor de ver dachte Nomads belastende ver klaringen en voegde het verhaal over de Amsterdamse Angels en Big Willem daaraan toe. In ruil voor zijn getuigenis zal de man een gematigde eis te horen krij gen in zijn eigen strafzaak - 36 maanden in plaats van 54. De man zit sinds maart vorig jaar vast op verdenking van betrok kenheid bij een cocaïnedeal, die mede het motief zou vor men van de moordpartij onder de Nomads. Pas deze week hebben de officieren Olden- kamp en Teeven de overeen komst met de man getekend. den haag/gpd - Elk overleden kind moet officieel door een lijk schouwer worden onderzocht. Bij het ministerie van binnen landse zaken ligt een wetsvoor stel dat daarvoor moet zorgen. Nu gebeurt het nog te vaak dat kinderen aan mishandelingen doodgaan zonder dat dat wordt opgemerkt. Uit onderzoek van forensische deskundigen blijkt dat moor den en andere vormen van een niet-natuurlijke dood niet wor den ontdekt, omdat de kennis van met name huisartsen ern stig tekort schiet. In Nederland gaan 1500 gevallen van niet-na- tuurlijke dood als normale sterfgevallen de boeken in. En dat terwijl er eigenlijk strafver volging ingesteld moet worden, omdat het om bijvoorbeeld moord of doodslag gaat. „Dit zijn de gevallen die aantoon baar zijn", benadrukt Kees Das, één van de onderzoekers en voorzitter van de vakgroep Fo rensische Geneeskunde van GGD Nederland. „Waarschijn lijk zijn de cijfers veel hoger." Minister Remkes van binnen landse zaken is dan ook van plan binnenkort de wet op de lijkbezorging aan te scherpen. „Uit het onderzoek blijkt dat we ons grote zorgen moeten ma ken", aldus Mark de Boer, woordvoerder van het ministe rie. „Niet alleen is er een groot gebrek aan kennis, waardoor huisartsen denken dat iemand op een natuurlijke wijze is inge slapen, terwijl een ander daar voor verantwoordelijk is ge weest. Ook staan huisartsen vaak veel te dicht bij hun pa tiënten. Daardoor wordt de mishandeling van kinderen domweg niet onderkend." Volgens Das kun je dat huisart sen niet helemaal kwalijk ne men. „De dood van een kind is ook voor hen aangrijpend. Dat maken ze waarschijnlijk maar één keer per jaar mee. Je denkt dan niet onmiddellijk aan mis handeling of moord. Toch hoor je bij een onverwachte dood van een kind altijd vraagtekens te zetten. „Een kind van nog geen acht tien jaar gaat niet zomaar dood", zegt de woordvoerder van binnenlandse zaken. „De lijkschouwer zou daar altijd aan het werk moeten. Dat zijn de deskundigen. Die hebben de opleiding gehad. En je moet niet altijd van kwade trouw uit gaan. Ik denk dat elke ouder graag wil weten waar zijn kind aan overleden is." brussel/anp - Een relatief nieu we stof, letrozole, blijkt de kans op terugkeer van borstkanker flink te verkleinen. Internatio naal onderzoek onder bijna 2000 patiënten, waarvan 94 uit Nederland, heeft dat aange toond. Met letrozole keren tu moren na chemotherapie een vijfde maal minder vaak terug dan met het standaardmiddel tamoxifen. Wel is er een grotere kans op botbreuk. Het onderzoek heeft twee jaar geduurd en gaat nog drie jaar door. Borstkanker treft jaarlijks ongeveer 350.000 vrouwen in de Europese Unie. Daarvan overlijden er zo'n 132.000. De stof letrozole zit nu alleen in middelen voor bijna-hopeloze gevallen van borstkanker. (advertentie) Amsterdam, Duiven, Sliedrecht en Utrecht Zondag februari van 10-17 uur. Hef ontbijt staat klaar! Ma t/m vr 10 - 21 uur Za 9 - 20 uur. www.IKEA.nl 0900-235 45 32 lO/min.) van 11.00 tot 17.00 uur Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 KEUKENS s, BADKAMERS Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl (advertentie) Vaardige vingers knopen in Nepal schitterende vloerkleden naar exclusief Van Til-ontwerp. 128.000 knopen zuivere scheerwol per vierkan te meter in de nieuwste kleurstellingen en motieven. Een unieke collectie traditioneel vak werk op de speciale afdeling Woningtextiel bij Van Til. Door de hechte samenwerking en rechtstreekse import bijzonder scherp geprijsd. 170 x 240 cm van 1.515,- NU 845.- 200 x 250 cm van 1.845,- NU 1.045.- t - 5416395 Hederland.nl I in leren zitmeubelen Openingstijden: Noorderkade 103B Ma-Di-Wo 9.30-17 30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9 30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten □Eigen p: DESIGNCENTRUM door Thea van Beek en Harm Harkema den haag - Minister Hoogervorst van volksgezondheid erkent het chronisch vermoeidheidssyndroom (CVS), beter be kend als ME, niet als een aandoening. Dan wordt het een modeziekte, vreest hij. Pa tiënten zijn boos en teleurgesteld. Het begon met wagenziekte, gevolgd door buikgriep. Sindsdien volgden de li chamelijke klachten elkaar op: zware hoofdpijn, vermoeidheid en spierpijn. Merel (niet haar echte naam) was toen veertien jaar. „De eerste paar jaar waren de klachten vrij wisselend en kon ik nog grotendeels naar school. Vanaf m'n achttiende ging het afglijden. Ik kreeg ontzettende dorst en honger, had een constant gevoel van griep, ging slecht zien, had concentratieproblemen en spier- en gewrichtspijnen." Nu is ze 23 en ligt vrijwel altijd op bed. Merel lijdt aan het chronisch vermoeid heidssyndroom (CVS), ook wel bekend als ME, myalgische encealomyopathie. Vorige week stelde de Gezondheidsraad voor om CVS als een zelfstandige aan doening te erkennen. Minister Hooger vorst van volksgezondheid steekt daar nu een stokje voor. 'Dun', noemt hij de onderbouwing van het ziektebeeld. De Gezondheidsraad gaf immers zelf al toe dat het om een onverklaarde aandoe ning gaat waarvoor geen wetenschappe lijke bewijzen bestaan. Erkenning van CVS zou een precedent scheppen, en tot erkenning kunnen lei den van andere onverklaarde lichamelij ke aandoeningen, zoals fybromyalgie (chronische spier- en gewrichtspijn), prikkelbare-darmsyndroom, meervoudi ge chemische overgevoeligheid en be paalde oorlogssyndromen. Bovendien zou CVS wel eens een nieu we modeziekte kunnen worden, vreest Hoogervorst. De minister heeft zijn oor deel ongetwijfeld mede gebaseerd op de gynaecoloog Cees Renckens, tevens voorzitter van de Vereniging tegen de Kwakzalverij, die onlangs is gepromo veerd op een proefschrift over mode ziekten. Geef een klachtenpatroon een naam en er zijn mensen die het krijgen, is in het kort de boodschap van Renc kens. Waarbij hij niet ontkent dat de klachten echt kunnen zijn. Toen in de jaren tachtig in Zweden de term 'bekkeninstabiliteit' werd uitge vonden en ook naar Nederland over waaide, kreeg Renckens voor het eerst in zijn dertigjarige praktijk te maken met zwangere vrouwen in de rolstoel of op krukken. Inmiddels is dat weer voorbij zoals ook van de postnatale depressie en de whiplash steeds minder wordt verno men. Nieuw en in opkomst: het pre- menstrueel syndroom. Aan de patiënten zijn overwegingen als die van Renckens en Hoogervorst niet besteed. De ziekte moet beter gedefini eerd worden, vindt oud-patiënte en be hartiger van patiëntenbelangen Lia Metz. „CVS bestaat uit verschillende subgroepen. Het verschil met een burn out is dat die na een periode van rust weer overgaat, maar CVS niet." De Gezondheidsraad is teleurgesteld in de reactie van de minister. Volgens de raad lijden in Nederland tussen de 30- en 40.000 mensen aan CVS; niim drie kwart is vrouw. De ziekte wordt nogal eens gebagatelliseerd door artsen. Door het als aandoening te erkennen, voelen de slachtoffers zich volgens de raad seri eus genomen. Mogelijk zijn ze dan ook bereid tot het volgen van een cognitieve gedragsthera pie. Zo'n 70 procent van de patiënten heeft daarbij redelijk baat. OdtHooger- vorst ziet daar kansen liggen.^hist roest' is immers de rode draad in het beleid te gen moeheidsklachten, vindt hij. Voor een aantal mensen kan een derge lijke therapie inderdaad een verbetering opleveren, erkent ook Metz. Ze leren im mers omgaan met hun beperkingen. „Dat is anders voor degenen die kam pen met langdurige infecties die bij spanning en inspanning gaan opspelen. Als je die gedragstherapie biedt, leggen ze er steeds een schepje bovenop. Men sen willen dolgraag beter worden en gaan dan een grens over." Merel heeft de afgelopen jaren zo'n zes tig hulpverleners versleten: medici, maatschappelijk werkers en een reeks therapeuten. „Zonder effect. Ik heb er wel veel dingen geleerd. Zoals om me niet constant schuldig te voelen. Dat hielp wel tegen m'n depressiviteit, maar niet tegen de ME." Ze voelt zich door artsen totaal onbegrepen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3