Popticket peperduur GESPREK VAN DE DAG Bedreigen schering en inslag op intern^ I Brazilië weer in de ban van de samba Films '09-11' komen eraan Bijbanen Maxiij allee] naar Af Zwarte handel drijft prijs op DAGELIJKS LEVEN (CE-M U>E- CJE PIE- HOG Ml ET MENSELIJK MICHAEL JACKSON heeft zijn ex- vrouw Debbie Rowe (op de foto met hun beider zoontje Prince) na hun scheiding verboden over zijn ver meende drugsgebruik en zijn seksle ven te praten. In ruil voor miljoenen dollars, besloot Rowe te zwijgen over de INTIEME DETAILS van Jacksons excentrieke leven. Dat blijkt uit do cumenten van de rechtbank in Cali- fornië, waar de Amerikaanse popzan ger terechtstaat voor kindermisbruik. De papieren, opgesteld door de ad vocaat van Rowe, zijn gepubliceerd op een Amerikaanse website. Vol gens media is de de aanklager in de zaak van plan de ex-vrouw van Jack son als getuige oproepen. Jackson zou Rowe na de scheiding ook niet meer tot hun twee kinderen hebben toegelaten. Het duo sloot de vertrou welijke overeenkomst in 1999. Een Vlaamse deelnemer aan het Nederlands/Vlaamse tv-programma EXPEDITIE ROBINSON is door de rechtbank in Brussel veroordeeld tot achttien maanden CEL omdat hij iemand onder een auto had geduwd. De man, in het programma bekend als Mick, is eigenaar van een topless danscafé in Dilbeek, bij Brussel. In 2001 zette hij de 29-jarige Hervé Lancelin hardhandig buiten de deur. Het slachtoffer belandde op de weg, waar hij dodelijk werd aangereden. Volgens de rechter was dat mishandeling met de dood tot gevolg. De uitreiking van het EREDOCTO RAAT van de Universiteit Leiden aan koningin BEATRIX wordt door NOS Actueel rechtstreeks uitgezon den op televisie. De toekenning is op 8 februari in de Pieterskerk in Leiden tijdens de 430ste dies nata- lis, de viering van de oprichting van de universiteit. De universiteit kent haar het eredoctoraat toe voor de manier waarop zij het belang van vrijheid van mensen aan de orde heeft gesteld en zich heeft uitge sproken over de verantwoordelijk heid die vrijheid met zich mee brengt. Na de benoeming houdt de koningin een toespraak. Foto: ANP Na de 'Grootste Nederlander aller tijden' is er nu de verkiezing van de BELANGRIJKSTE EUROPEAAN' uit de geschiedenis. Het ministerie van Buitenlandse Zaken organiseert de strijd op de site www.bestbelang rijk.nl. Pirn Fortuyn, die de Neder landse verkiezing won, is nog niet genomineerd. Willem van Oranje ontbreekt nog, maar wel voorgedra gen zijn Johan Cruijff, Anne Frank, Mozart, Marx, Colombus en vele an deren. Nomineren kan tot 1 maart, stemmen gebeurt in maart en april. De verkiezing vindt alleen plaats in Nederland, Andere EU-landen doen niet mee. De organisatie be kijkt nog hoe ze de uitslag bekend heid gaat geven. Een DODELIJKE MIERENSOORT heeft een groot nest gebouwd bij het Disney-pretpark in aanbouw in Hongkong. Het gif van de rode mie ren kan fataal zijn voor kinderen, ouderen en mensen met allergische reacties. Hong Kong kampt sinds kort met de agressieve dieren, die waarschijnlijk met geïmporteerde planten en bloemen uit Zuid-China meekwamen. In de stad zijn al ruim zeshonderd nesten aangetroffen. Het nest bij het Disney-park is na overleg met de autoriteiten vernie tigd, meldde de krant South China Morning Post gisteren. Bijna 3,5 jaar na de terreuraanslagen meent Hollywood dat het Ameri kaanse publiek klaar is voor films en tv-series over '11 september 2001'. Volgens het blad Daily Variety on derhandelt Columbia Pictures over de filmrechten van '102 Minutes', van twee journalisten van The New York Times. Het duo, Jim Dwyer en Kevin Flynn, schreef een boek over Jiddische levenswijsheid Des te meer je van jezelf eist, des te makkelijker helpt God de laatste momenten van mensen in het World Trade Center. '102 Minu tes' beslaat de tijd tussen de inslag van het eerste vliegtuig en het mo ment dat beide torens instortten. Tot nu toe hield de entertainment sector zich verre van projecten over '11 september', omdat ze die te ge voelig of te controversieel vond. Maar Hollywood lijkt te denken dat er nu genoeg tijd is verstreken. In januari verkocht een man die in een trainingskamp van Al Qaeda had gezeten en later CIA-informant werd de filmrechten van zijn leven aan een Hollywood-producer. Andere projecten zijn een tv-serie, gebaseerd op het onderzoeksrapport naar de aanslagen, en een film over de red ding van twee politiemannen die be dolven raakten onder de puinhopen van het ingestorte WTC. anp/dpa Bijklussende commissarissen van de koningin (CvK), dat is deze week het onderwerp. Stond een artikel over in onze krant. Bijna al die mensen verdienen er een inkomen bij door uit klussen te gaan. Eigenlijk moet het ons niet verbazen. Bouwbedrijven die kongsies vormen, ambtenaren die ergens betaald ad viseurzijn, burgervaders of dijkgraven meteen extra baantje, ze zijn van alle tijden. Dat half stiekeme geldcircuit draait door alle eeuwen heen. Over een paar jaar leest u weer over een stoute aannemer of burgemeester. Of over smeergelden die betaald zijn bij de aankoop van defensiematerieel. Maak de krantenpagina maar vast op. Nu liggen dus de commissarissen onder vuur. Roel de Wit, hij was ooit commissaris in Noord-Holland, zei dat je het fatsoen van CvlCs kon aflezen aan het aantal onbetaalde bijbanen dat ze hadden. Als je de regel mag omdraaien en het onfatsoen kunt aflezen aan het aantal betaalde bijbanen, laat dan iedere hoop varen. De inkomsten van al dat bijkluswerk zijn geheim, lees ik. Uit privacyoverwegingen ver klaarde mede namens zijn collega's de heer Van Gel der, CvK in Zeeland. Meneer Van Gelder, luistert u eens. U hebt recht op uw privacy als het gaat om de manier waarop u uw kinderen wilt opvoeden. Als het gaat om de kleur be hang in uw studeerkamer. Als het gaat om, nu ja, u en ik weten nog honderd voorbeelden waarin priva cy voorop staat. Maar als het gaat om betaald werk terwijl u al een volledige baan in overheidsdienst hebt dan willen wij, wij zijn ten slotte uw broodheer, graag even weten van hoed en rand. Privacy ak koord, maar natuurlijk niet als vrijbrief voor alle in komsten uit al die voorzitterschappen. Op uw websi te, meneer Van Gelder staan keurig al uw neven functies vermeld. En er staat netjes bij welke functie u uitoefent uit hoofde van uiv beroep en welke niet. Maar voor welke baantjes u geld krijgt, vergat u er bij te zetten. Laat staan de hoeveelheid geld. Ik lees dat Remkes, onze minister van Binnenlandse Zaken, geen moeite heeft met het geklus 'zolang er geen sprake is van belangenverstrengeling of de schijn van belangenverstrengeling'. Brave formule. Maar bij el kaar opgeteld verdienen al die commissarissen er De invloed van nieuwe media is steeds meer zichtbaar. Tieners pesten elkaar vaak via internet. Zo'n 30 procent zegt wel eens te treiteren via msn. „Bedreigingen via msn, chat en sms heb ben meer lading dan scheldpartijen en dreigementen in de kroeg. Die worden vaak minder serieus genomen dan bedreigingen via de moderne communicatiekanalen om dat daar langer over kan worden nage dacht." Internetsocioloog Albert Benschop, van de Vrije Universiteit in Amsterdam, reageert op de toenemende pesterijen en dreigementen via de moderne media. Leraren die via internet bedreigd worden, politici die op hun computer doodswensen krijgen: de lijst lijkt steeds langer te wor den. Vorige week kwam aan het licht dat Jason W., hoofdverdachte van het radicaal- islamitische Hofstadnetwerk in Den Haag, internetbedreigingen aan het adres van premier Balkenende en minister Zalm had geuit. De vermoorde Maja Bradaric uit Nij megen werd bedreigd via internet en die bedreigingen leidden uiteindelijk tot haar dood. Volgens Benschop zijn het gemak vóór en de anonimiteit van de internetgebruiker de oorzaak van de toenemende bedreigingen. „Het is echt zo dat mensen meer durven te zeggen achter hun computer dan in een gesprek. Dat blijkt uit verschillende onder zoeken naar internetgebruik. Er is geen di recte sociale controle tijdens het chatten en gebruikers hanteren schuilnamen die moeilijk te achterhalen zijn." De huidige bedreigingen die via internet hun weg vinden, kennen volgens Benschop een zichzelf versterkend effect. „Er wordt op verschillende internetfora een klimaat geschapen waarbij de kans op misdadig handelen steeds groter wordt. Ook wordt het normaler bevonden. Met name radicale groeperingen zitten zo vaak op die sites en chatrooms dat ze een steeds eenzijdiger wereldbeeld krijgen. Dat is echt een gevaar. De stemming wordt negatiever en de tek sten worden grover. De drempel om be dreigingen te uiten wordt steeds lager." Volgens de internetsocioloog zijn er wel oplossingen mogelijk. „De beheerders van de verschillende fora en sites me streriger controleren, zoals laatjn Marokkaanse website. Daar hadii heerders de ergste bedreigingerrz bij msn zal controle heel moeili h Pieter van Twisk, hoofdredacteva net Internet en specialist op het a dit medium, nuanceert het doollli geschetste beeld. „Het is wel zon sen meer durven als ze achter dei zitten, maar ik denk niet dat dei gingen gevaarlijker of indringerF dan andere vormen van dreigeije je in een kroeg te horen krijgt 'il^ dood', dan maakt dat net zo veP Jurre Jochemsen In Rio de Janeiro wordt feest gevierd. Foto: EPJ weer centraal en wete, pende klanken ook mi navalsvierders elders j in beweging te brengej Prinses Maxima ga; deze maand naar Q en Kenia. Het is heil uitgebreide zelfstal werkbezoek van Ms het buitenland. Def maakt de reis als arii van de Verenigde N Die hebben haar eii jaar aangesteld omi geven over microkii Dat zijn kleine lenit mensen met een laa men, die op die ma) kans krijgen om eet bedrijfje te beginne^ hebben 2005 uitgeif tot het 'Internationf van het Microkredir Méxima praat in Oa met ministers van ft directeuren van ceir banken en verteger gers van organisatie crokrediet verlener; klanten. In Kenia zi( afspraken gemaakt vrouwelijke ondernT Het zijn namelijk vo vrouwen die baat h' microkrediet. Zij kil meestal niet op eerti manier aan geld ko aan de slag te gaans daarbij vaak om klei dragen: genoeg ome biele telefoon te kofl voorbeeld, om in ejv een belwinkel te opi Maxima moet als i zeventien raadgevea VN zien hoe meer fk instellingen betrokls nen worden bij het van krediet en meej» ervan kunnen prof£ Méxima is benadei|| ge haar financiële a grond en kennis, all noom en voormalige neemster van Deutii: Bank in New York. 11 valt deels samen nuf bezoek van ministet van Ardenne (ontwp lingssamenwerking zelfde landen. 1- f' Hans Jacobs el ui Miljoenen Brazilianen hebben zich weer volop gestort op het grootste jaarlijkse volksfeest, het carnaval. Hoewel het feest pas vandaag officieel begint waren de straten van Rio de Janeiro of Sao Paulo al dagen het podium van muziekgroepen, dansers en grote aantallen toeristen. In Recife is het feest al dagen aan de gang. De ogen van de wereld zijn mor gen en maandag weer gericht op de 'Sambodromo' van Rio de Janeiro. Deze in 1984 gebouwde arena, metlOO.OOO plaatsen, is als vanouds het toneel van de strijd tussen de grote veertien samba scholen van Rio. Met duizenden tegelijk zullen de soms schaars geklede leden van de sambascho len een kleurrijke parade geven voor het oog van tientallen televi siecamera's. Hoewel Rio en de Sambodromo vaak synoniem worden verklaard met het Braziliaanse carnaval, is het werkelijke volksfeest zelden in beeld. De meeste gewone Brazili anen vieren geen carnaval rond de luxe en zwaai' gesponsorde shows in Rio of in de Sambadro- mo van Sao Paulo, maar in hun eigen wijken of dorpen. Het grootste Braziliaanse carnavals feest is overigens evenmin in Rio, maar in Salvador in het noordoos ten. Daar zijn naar schatting twee miljoen mensen bijeen, goed voor een geschatte biercomsumptie van 5 miljoen liter. Hoewel de samba niet overal in Brazilië de boventoon voert, staat deze muziekstijl toch te boek als de ultieme Braziliaanse carnavals muziek. Over de oorsprong van deze muziek zijn de geleerden het niet eens, maai' algemeen geldt de theorie dat basis ligt in religieuze ceremonies die uit Afrika afkom stige slaven hielden in de staat Bahia. Nadat dë slavernij in 1888 werd afgeschaft gingen veel be vrijde slaven naar Rio de Janeiro, de metropool die momenteel al dan niet terecht steevast met de samba wordt geassocieerd. De samba vond in Rio de Janeiro uiteindelijk onder meer weerklank in sambascholen, bedoeld als een soort artistiek-culturele uitlaat klep voor de arme gemeenschap. In de beginjaren van de samba keek de gevestigde orde van Bra zilië evenwel neer op de samba muzikanten en dansers, die als obsceen, onzedelijk en volks wer den beschouwd. De sambalief hebbers moesten vaak in het ge heim bijeenkomen. Volgens de overlevering beteken de het nummer Pelo Telefone (1917) van Ernesto dos Santos de echte publieke doorbraak van de samba in Brazilië en daarbuiten. De muziekstijl kent intussen vele genres, waarvan de carnavaleske uiting er slechts één is. De samba is in de jaren ook 'gefuseerd' met jazz en reggae. De samba en ook de sambascho len, de eerste werd in 1928 opge richt, hebben in Brazilië ook altijd nationalistische politieke doelen gediend. De muziek werd en wordt gepropageerd als een inter raciale stijl, maar ook als een ui ting van Afro-Braziliaans nationa lisme. Tegelijkertijd zijn veel sam bascholen ten prooi gevallen aan de commercie ten behoeve van het toerisme. Niettemin staat de samba ook de komende dagen Wil je zeker zijn van een kaartje voor het optreden van U2 deze zo mer in de Arena ga dan de zwarte markt op. Je moet wel een lieve duit betalen: 180 tot 200 euro. Je kunt ook naar Eric Clapton in de sjieke Royal Albert Hall in Londen. Prijs 1000 euro, exclusief reis. Of wil je per se Bono en zijn maten zien in de Madison Square Garden in New York, biedt dan maar mee op de intenetsite E-bay. Gistermid dag stond de prijsmeter op 1775 dollar. gangskaartje, een dinerbuffet, gra tis drank tijdens het optreden en een naborrel, laat aanbieder World of TUI weten. „De zwarte handel drijft de offici ële prijzen omhoog", zegt Pink pop-baas Jan Smeets. Hij vreest dat op termijn popconcerten niet meer voor iedereen te betalen zul len zijn. „Managers zien heus wel wat er op de zwarte markt wordt betaald. En verhogen vervolgens de prijzen." Luyken: „Eind jaren negentig sprak de manager van Bob Dylan bezoekers op de voor ste rijen aan. Hij vroeg wat ze voor hun kaartje betaald .hadden. Dat bleek drie keer zoveel als de offici ële toegangsprijs. Toen is de gekte begonnen." De zegsman van Budget Ticket spreekt van handel. Vraag en aanbod bepalen de prijs. „We hebben wereldwijd onze contacten. Als het illegaal was, zou den we „Het loopt de spuitgaten uit", zegt woordvoerder Jan Willem Lu- ken van boekingsbureau Mojo. „Hier wordt misbruik gemaakt van schaarste." Het commerciële ticketbureaus Budget Ticket in Groningen bood al officiële U2-kaarten aan toen de openbare verkoop nog van start moest gaan. Leden van de fanclub van de Ierse band kregen voor rang. Per persoon mochten ze de- ze week maximaal zes kaarten ko pen. Prijs: 55 euro tot 70 euro. Hoe Budget Ticket zo vroeg aan zoveel kaarten komt, wil woord voerder S. Monteban niet zeggen. Luyken heeft een vermoeden. „Ze laten een aantal mensen bellen. Lukt dat tien keer, dan heb «je al zestig kaarten in de wacht ge sleept." Niet alleen ticketbureaus pro fiteren van dé populariteit van U2. Via reisbureaus in het hele land en op inter net worden U2- arrange menten a 225 euro voor het concert aangebo den. Wie zo'n arrange ment koopt, verzekert zich van een toe- Bono en U2-gitarist The Edge. Foto: EPA Eric Clapton zien in de Royal Albert Hall? Dat is dan duizend euro, exclu sief reis. Foto: EPA Bart Ebisch Maar dat zie ik niet gebeuren." Collega Herman Schueremans van Rock Werchter in België pleit te deze week voor een wet die zwarthandel verbiedt. Het CDA gaat Kamervragen stellen, kondigt Tweede-Kamerlid Nicolien van Vroonhoven aan. Zij krijgt steun van John Leerdam (PvdA): „Dit moeten we stoppen." Luyken: „In het verleden hebben we met rechtszaken tegen zwart handel geprobeerd. Maar het be zwaar dat de rechter heeft, is dat we onze economische verliezen niet kunnen aantonen. Ook de politiek vond de zwarthandela- rij destijds een vorm van 'slim ondernemerschap' Werken met pasjes is volgens hem ook geen optie. „Dat brengt te veel ambtelijke rompslomp met zich mee." Luyken ziet een oplossing in de techno logische ontwikkeling, zoals mobile ticketing en e-ticketing. „Dan krijgt de klant via mo biel of internet een bar code, die bij de ingang gescand wordt." het niet doen." Smeets weet wel een manier om de gekte te stop pen - in theorie. „Liefhebbers zouden geen kaartjes meer moeten kopen. Dat was het in één keer afgelo pen. zo'n half miljoen euro bij. Meestal bij maat schappelijke instellingen als de Heidemaat schappij of een Koninklijke Tuinbouw Club. Maar ook bij telecombedrijven, om maar eens een puur commerciële handel te noe men. Zijn al die bedrijven brandschoon als het om belangenverstrengeling gaat? Gelooft u dat eigenlijk zelf me neer Van Gelder? En u meneer Rem kes? Zo naïef mag een commissaris of minister toch niet zijn? Kan ik iets 1 met u afspreken meneer Van Gelder? U en de uwen maken netjes uw ne veninkomsten bekend. Natuurlijk zal de schijn tegen u zijn. En natuurlijk gaat u dan met zijn allen zeggen dat 'de provincie van al die zakelijke con tacten wel degelijk profiteert'. Ik van mijn kant beloof ook wat: ik zal die smoes voor zoete koek slikken en niet meer zeuren over die paar centen. Af gesproken?

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2