Verandering van spijs doet Bob de Jong eten K Stayer debuteert dit weekeinde in Moskou op WK allround B Zi «M Anni en Chad, in de har Een stralende glimlach liet Anni achter en weg was ze SPORT zaterdag 5 februari 2005 yv.'Peter van der Hulst uiden - Bob de Jong zocht het juiste moment >1 te pieken. De schaatser bleef telkens steken goedwillende pogingen om zich te plaatsen voor de grote internationale allroundtoernooien, 0(f dit jaar is dat anders. Hij verzekerde zich vijf- dagen geleden, tijdens een skate-off in Heeren- van het laatste WK-ticket en legt daardoor dit ^einde zijn eerste proef af op de ijsbaan Krylats- Hten ultramodern multifunctioneel sportcen- 9 dat Moskou gebruikt in de strijd om de Zomer- (.f'n van 2012 binnen te halen. De Jong kijkt er- 2tuit om daar te schaatsen. „Ik houd van veel va- jdf. Elke keer in Heerenveen rijden, dat heb ik wel v.m. Moskou is nieuw. Dan kom je zaken tegen mt niet onder controle hebt, die je maar over je 'a' laat komen." Jin .rtf)ng mag dan vijf wereldtitels (drie bij de seni- '6, twee bij de junioren) op zijn naam hebben ja, voor de Russische beveiliging is hij een ano- 1 persoon. Hij noemt de strenge veiligheids regelen rond Krylatskoe als een van de zaken urtop geen invloed kan worden uitgeoefend. 5tou heeft in de afgelopen jaren zijn portie Diagen wel gehad en laat daarom niets aan het d over. ^na het EK allround lichtte Peter Kolder, coach ■^ong Oranje al een tipje van de sluier op. Be- q lecember reden zijn pupillen een wedstrijd op /loskouse ijs. Buiten hielden gewapende be- nngsdiensten de wacht. Sven Kramer werd in "vitacomben pardoes opzij geduwd toen de 'Oemeester met een groot aantal bodyguards _Jezoek aan het evenement bracht. De Jong jejet nu met eigen ogen. „We moeten doorde- ïpoortjes en de bewakers staan zelfs in de ers. Het is vergelijkbaar met de Olympi- pelen van Salt Lake City. Ik maakte daar ook >1 jlijke taferelen mee." Dj< aam: Bob de Jong. Geboren: 13 november 1976 in Leimuiden. bnplaats: Kudelstaart. 1 gerlijke staat: ongehuwd, k^pbaan: 94-1996 Jong Oranje, 1-1N96-1998 KNSB Kernploeg, ^8-2000 Spaar Select, )4100-2002 TVM, D2-2004 Gewest Zuid-Holland, 04-heden Telfort. ijst: derlands kampioen afstanden op de 5 kilo- i| in 2000 en op de 10 kilometer in 1996, 1999 en 2000. De schaatser, die afgelopen jaar de ouderlijke wo ning in Leimuiden verliet om zich zelfstandig te vestigen in het enkele kilometers verderop gelegen Kudelstaart, ziet er niet tegenop. „Ik heb het idee dat ze de stad na de val van het IJzeren Gordijn weer op de kaart willen zetten. Dat ze vooral de goede dingen willen laten zien. Het WK allround kunnen ze goed gebruiken om ook de Internatio nale Schaats Unie duidelijk te maken waartoe ze in staat zijn, zodat ze misschien ook een WK kunstrijden mogen organiseren." Voor De Jong vormt het allroundtoernooi een uit daging. Niet alleen sportief, hij kan er ook zijn ver langen naar variatie bevredigen. De schaatser heeft het nodig, want sleur komt zijn prestaties niet ten goede. Daarom voelt hij zich ook zo thuis in de ploeg van Ingrid Paul. „Haar trainingen zijn heel compleet en die hoefje niet altijd op het ijs of op de fiets af te werken. Zij gaat er heel flexibel mee om. Zo heb ik in december mijn telemarken meegenomen." Het zijn ski's die alleen op de neus van de schoen een binding hebben en die gebruikt worden om, met behulp van speciale vellen op het glijvlak, een heuvel te beklimmen. „Dan loop ik gerust met een hartslag van 170 anderhalf uur bergop. In april heb ik dat zelfs op een hoogte van drie kilometer gedaan." Eenmaal boven trekt De Jong de vellen van de ski's af en glijdt hij naar beneden. „In het seizoen natuurlijk niet zo hard. De eerste twee da gen doe ik op de latten geen gekke dingen. Het duurt altijd even voordat je weer de volledige con trole hebt. Of ik niet bang ben voor een val? Dat kan op de fiets ook gebeuren. Als ik in Davos in een gladde bocht onderuit ga, kom ik veel onge lukkiger terecht." De Jong kent Paul al uit zijn juniorentijd. Ze coachte de Canadezen op het moment dat hij in 1995 en 1996 de wereldtitel allround bij de junio ren opeiste. „Een paar jaar later zijn we tijdens een trainingskamp in Italië samen gaan winkelen. Ik weet het nog, want ik kocht foeilelijke kleding." De Jong wist wat hij aan Paul had en hoefde daar om niet lang na te denken toen hij afgelopen jaar - Derde op het NK allround in 1999. - Wereldkampioen afstanden in 2001 op de 5 ki lometer en in 1999 en 2003 op de 10 kilometer. - Winnaar van het werelbekerklassemen|op de 5 en 10 kilometer in 2004. - Zilver op de 10 kilometer tijdens de Olympische Spelen van 1998. - Wereldkampioen junioren in 1995 en 1996. Persoonlijke records: 500 meter: 38,31 (Erfurt, 2002), 1500 meter: 1.49,49 (Heerenveen, 2004), 5 kilometer: 6.18,16 (Berlijn, 2004), 10 kilometer: 13.13,81 (Salt Lake City, 2001), Vierkamp: 156.379 (Heerenveen, 2000). Adelskalendern: twintigste plaats. MEKAAR werd benaderd om met haar ploeg mee te trainen. Op een contract moest hij nog enige tijd wachten. DPA wilde zich als sponsor terugtrekken en zolang er nog geen nieuwe geldschieter voorhanden was, bleef De Jong in het ongewisse. Tijdens een trai ningskamp in Calgary kwam in september 2004 het verlossende telefoontje. Telfort wilde zijn naam aan het team verbinden. „We vlogen elkaar op de ijsbaan in de armen. De eerste woorden die Ingrid vervolgens tegen mij zei waren: 'Welkom bij de ploeg'." Voor De Jong kwam daarmee een einde aan een moeilijke tijd. Hij wil het niet vergelijken met het winnen van een wedstrijd. „Dan werk je zelf heel hard om de beste te worden. Maar na de toezeg ging van een sponsor besef je wel dat je weer in een ploeg zit die gelijkwaardig is aan de concur rentie. Zeker na de Spelen van Salt Lake City heeft het aan me gevreten dat ik niet door een commer cieel team ben benaderd." De Jong kon in 2002 bij TVM blijven, maar zag daar vanaf omdat gemaakte afspraken naar zijn mening niet werden nagekomen. „Soms denk ik wel eens dat ik toen vreselijk stom ben geweest. Ik liet geld liggen, maar ben blij dat ik voor mezelf heb gekozen. Ik heb goede dingen gedaan waar door ik plezier in het schaatsen had. Bovendien ben ik door Wim den Eisen prima opgevangen." Met de steun van lokale sponsors bereidde De Jong zich in het gewest bij Den Eisen voor op zijn wedstrijden. Het leverde hem de wereldtitel op de 10 kilometer in Berlijn op. Toch was het confron terend om de collega's in de mooiste sponsorkle- dij rond te zien lopen, terwijl De Jong het in die periode moest doen met een allergaartje. Onder de warme deken van de Telfort-ploeg slaag de De Jong er in een van zijn dromen te verwezen lijken. Hij mag dan tweevoudig oud-wereldkampi oen allround bij de junioren zijn, deelname aan een mondiale vierkamp zat er nog niet in. Zijn voormalige coach Peter Mueller zag in 1999 al een allrounder in hem, maar hij ging wat verder dan De Jong wilde gaan. Mueller vond dat de vierkamp op de eerste plaats moest komen te staan, de schaatser legde de nadruk op zijn sterke kant: de lange afstanden. Allrounden bleef in de ogen van De Jong een bonus. Meestal komt hij op nationaal niveau tekort omdat ook die door hem verfoeide 500 meter meetelt. Bij de skate-off, vijftien dagen geleden, telden slechts de 1500 en 5000 meter mee voor het klas sement. De Jong hield onder anderen Tom Prin sen en ploeggenoot Ralf van der Rijst achter zich. Een wedstrijd met een curieus tintje, omdat zijn achtervolgers een gelijk puntenaantal noteerden waardoor met het opgooien van een muntje werd bepaald wie er reserve is voor het WK. „Waarom hadden ze die twee niet op dinsdag een 500 meter en tien kilometer laten rijden. Je moet er toch niet aan denken dat op deze wijze een WK-plek was weggegeven. Dan had je een veel bredere discus sie gehad." Het toernooi in Moskou past prima in de voorbe reiding op het WK afstanden in maart, voor De Jong het belangrijkste toernooi van het jaar. „Ik zou na de wereldbeker van Baselga van vorig weekeinde in Italië blijven trainen tot de world-cupfinale in Heerenveen, maar nu is het programma omge gooid. Dat maakt niets uit. Tijdens het wereldkam pioenschap rijd ik vier afstanden. Dan ben je ook volop bezig, maar het betekent niet dat ik het WK als trainingswedstrijd beschouw. Ik wil een goede vierkamp rijden - topacht en als het meezit topzes - en op de lange afstanden, waar toch mijn kwalitei ten liggen, een zege boeken." De Jong beseft dat de concurrentie op zijn discipli ne steeds groter wordt. „Oystein Grodum rijdt vre selijk hard. Ik verwacht wat van Chad Hedrick en ook van Enrico Fabris. Hij'viel op het EK allround wat tegen, maar zal er volgend jaar tijdens de Spe len in zijn eigen land wel staan. Vier jaar geleden za ten zo'n vier man op de vijf kilometer tien seconden voor de rest. Nu zie je constant dat vijf man stuiver tje wisselen, terwijl de nummers zes tot en met tien binnen vijf seconden zitten. Rijd je één langzaam rondje dan zak je meteen twee plekken." De Jong denkt dat het een gevolg is van de professio nalisering van de sport. „Dat was voor het eerst zichtbaar op de 1500 meter, daarna nam de concur rentie toe op de 1000 meter en nu zie je het ook op de vijf kilometer. Daarom vond ik mijn wereldtitel op die afstand ook mooier dan de zege op de tien. De concurrentie was heftiger en de vijf kilometer wordt ook als een aansprekender nummer gezien." Wat dat betekent voor het olympisch toernooi, vol gend jaar in Turijn, durft De Jong nog niet te zeggen. De cijfers spreken voorlopig niet in zijn voordeel. Hij beleefde in Salt Lake City het dieptepunt van zijn carrière en in de even jaren toont hij bovendien meestal niet zijn beste zijde. Zijn wereldtitels ver overde hij immers in 1999, 2001 en 2003. „Ach, we zullen volgend jaar wel zien." M _jarel van Huis. 4/friaats: Noordwijk. 5 i jaar. el (Ub: korfbal bij CKV Fluks in Noordwijk. bij de club betrokken geraakt? vroegere vereniging, KV Warmond, 25 jaar rd opgeheven, ben ik overgestapt. Ik woon- ^rdwijk en Fluks was altijd al een heel gezel ander, de keuze was vanzelfsprekend. Ik Jog steeds in een team met jong en oud door Sng het nog kan, blijf ik lekker sporten." 1 allemaal gedaan voor de club? t de pr-commissie voor contact met spon sors. Ik train het studententeam en de Cl, ik doe de veldkeuring, af en toe fluit ik wedstrijden en ik zit in de onderhoudcommissie. We zijn nu bezig met het op knappen van het clubhuis. Vroeger heb ik ook nog in de technische commissie voor de jeugd gezeten." Hoeveel tijd kost dat allemaal? „Daar heb ik eigenlijk nog nooit over nagedacht, tot mijn vrouw laatst zei: 'Hee, ben je daar weer'. Het is echt leuk werk, nu we aan het verbouwen zijn probeer ik elk viij uurtje te besteden. Ik train de jeugd twee uur per week en de senioren ook een paar uur. Gemiddeld ben ik ongeveer vier uur per week bezig op de club." Wat is er mooi aan de club? „We zijn een leuke gezellige vereniging. Het is hier lek ker sporten met prestatie op een goede manier. Bij sommige clubs ben je alleen interessant als je goed bent, maar bij Fluks is dat niet zo. Het is hier echt ge zellig, jong en oud komt hier aan bod. Nu met de ver bouwing zijn er veel vrijwilligers, er is zelfs een opa die helpt. Hier hebben we vooral veel trouwe vrijwilligers, zoals Esther Hoek en Victor Verloop. Dan mag je je als club gelukkig prijzen, als je met kleine middelen een leuke vereniging bent." Voor Mekaar is een serie over vrijwilligers in de sport. Kandida ten voor deze rubriek kunnen worden aangemeld bij de sportre dactie van deze krant via Postbus 54, 2300 AB Leiden, of via e- mail: sportredactie.ld@hdc.nl Contrast. Favoriete voor de wereldtitel allroundschaat- seti Anni Friesinger, die de bar van hotel Ukraine betreedt en zes flessen mineraalwater be stelt voor consumptie op haar kamer, terwijl staand achter haar regerend wereldkampioen Chad Hedrick een flesje im- port-Heineken in zijn keelgat leegstort. Gelijk heeft ze. Anni is op schaatsen tot veel in staat. Ze kan verschrikkelijk diep gaan, dieper dan menig ander. Ze heeft al veel gewonnen en zal nog veel winnen. Ze is een ge boren kampioen. Maar tegelijk ook beschikt ze over een fragie le gezondheid. Ze moet zuinig zijn op zichzelf. In hotel Ukraine is dat geen overbodige luxe. Dit 28 verdiepingen hoge, im mense hotel waarin nog een doorgewinterd padvinder steeds opnieuw verdwalen zou. is één van de zeven architecto nische 'hoogstandjes' die Stalin aan Moskou heeft nagelaten. Zelf logeer ik in een kamer waarin denkelijk Stalin zelf als laatste vóór mij gebruik ge maakt heeft van de douche. De eerste liters water die over mij werden uitgeworpen waren van een kleur die je in de uitge breidste Caran D'ache kleur- potlodenbox niet aan zult tref fen. Anni doet er dus wijs aan dat zij ten faveure van dorst en tandenpoetsen een roebeltje ex tra besteedt: „Ich moet natiir- lich wel fit bleiben. Een stralende glimlach liet An ni achter en weg was ze, uit het Sodom Gomorra dat een ho telbar voor de meeste kampioe nen is. Chad keek haar na en allicht geïnspireerd door dit uitzicht hield hij met de allure van de goochelaar die weet waar het konijn zich verbergt nóg zo'n bekend groen flesje omgekeerd boven zijn tot een tuit gevormde lippen en maak te zich - wie het weet mag het zeggen - misschien ook wel over van alles en nog wat zor gen, rrwar niet over de kwali teit van drinkwater in Moskou. Water heb ik Chad nog nooit zien drinken. In Hamar op een vrijdagavond in november verbeterde de Te- xaan zonder zichtbare moeite het werelduurrecord pilsener drinken in een laaglandbar, de dag hierop werd hij vierde op de 1500 meter. Hij kwam 1 se conde en 22-hondersten tekort voor de dagzege. Of de zevende halve liter van dat uurtje stap pen de avond ewoor hem in het laatste rondje van de schaatsmijt in de weg gezeten had, luidde de vraag? Chad haalde zijn schouders op: „Gis teren is lang geleden. Hedrick breng je niet gauw van zijn stuk, wil ik maar zeggen. Hij kan natuurlijk verslagen worden; door zijn landgenoot Shani Davis misschien of, waarschijnlijker nog door hemzelf. In Salt Lake City vergat hij laatst, op het eerste het beste kruispunt van zijn 10 kilome ter, van baan te veranderen. Omdat zijn Nederlandse coach Bart Schouten het toch gewenst achtte dat Hedrick zijn rondjes draaide, moest de wereldkam pioen na de wedstrijd alsnog zijn race rijden. Alleen. Schoor voetend stemde Hedrick in: „Okay, maar vlug dan." Vlug? Zeg dat wel! Dertien minuten, drie seconden en nog wat. De derde tijd ooit gereden. Bedenk hierbij dat terwijl Hedrick in eenzaamheid zijn 25 rondjes reed er tegelijkertijd op het bin nenterrein een voetbalwed strijd plaatsvond, waarbij de keeper een bal tot corner stompte die op een haar na de rondschaatsende Hedrick on dersteboven kegelde. Een week later bond Chad He drick weer zijn schaatsen on der, voor een ritje over 3000 meter. Dit betrof een weddenschap om een etentje in een steakhouse. Een talentvolle nogal van zich zelf overtuigde junior had be weerd dat hij door njmnand in te halen was. ook nmP door de wereldkampioen, als hij een half rondje voorsprong kreeg. Omdat elke sponsor, ook de kleinste, er één is, ging Hedrick de uitdaging aan. Het leverde hem de gratis maaltijd op èn als het geen wedje was geweest maar een echte wedstrijd, ook een we reldrecord. Dat is Bart Schouten's voor naamste zorg. Hedricks kracht is gelijk zijn zwakte. Zijn races rijdt hij met de onbevangenheid van een de butant, in dat stadium bevindt zich ook zijn spelregelkennis nog. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21