REGIO 'God Neel, dit gaat verkeerd' Met Leidens Ontzet rijden zij hier ookniet Champagne zaterdag 5 februari 2005 Beschieting van Amerikaans toestel beheerste het leven van ooggetuige Bertus van der Post VRAAG Met de taxi naar het zuiden om met carnaval snel veel geli nen. DAVID WIELKENS van het gelijknamige Leidse taxibed voor J J taxil het zuiden zullen daar blij mee zijn want die vinden het br Maar dat vindt Wielkens onzin. „De taximarkt is vrijgegev< daar de consequenties van." NOORDWIJK, 09.00 UUR Er vallen een paar dingen op. De man die komt bestellen vraagt om drie biertjes, een rood spaatje en een kopje koffie. Ding één: hij wil een 'rood spaatje', geen 'spaatje rood'. Dat hoor je zelden. Ding twee: het is een modelbestelling. Schaal 1:100. Drie bierTJES. Een rood spaaTJE. KopJE koffie. Dat de bestelling opvalt is niet onlogisch. Op dit tijdstip zijn nog maar weinig mensen aan de alcoholische versnapering. De hotel gasten die zijn afgedaald voor het ontbijt kijken dan ook besmuikt naar hun bord, als het vrolijke vijftal de zaal enigszins uitgela ten betreedt. Ze zien er wat verfomfaaid uit, alsof ze de hele nacht in de kroeg hebben gehangen. Dat is ook zo, blijkt even later. Als de groep een fles champagne bestelt, komt de aap uit de mouw: „Hij is net vader geworden", wijst een van hen naar zijn nog jonge kompaan aan de andere kant van de tafel. De jonge vader zit er beduusd bij, hij laat deze ochtend over zich heen komen. Terwijl zijn vier metgezellen hun ontbijtbord volla den aan het ei-bacon-tomaat-toastbuffet, nipt hij aan zijn champagneglas. Hij haalt een pakje sigaretten uit zijn zak en steekt er een op. Meteen staat daar een ober aan zijn zij. Ro ken in de eetzaal van dit vijfsterrenhotel mag niet. Er zijn geen asbakken, er zijn trouwens nauwelijks ontbijters, maar er is wel een verbod. En er is ook een lobby, met open haard, waar roken wel mag. De jonge vader gaat naar de lobby, de ande ren ontbijten. Buiten is de zon net op, al is dat door de zeemist niet te zien. Terwijl om hen heen mensen onderweg zijn naar hun werk, knopen de vijf een ochtend vast aan de nacht. Ontbijten in Noordwijk, dan even het strand op. Dit is een tijdstip waarop mensen hun hond laten rennen langs de branding, in de verte worden ook wat paarden uitgelaten. Dit is een tijdstip waarop de vloedlijn zich terug trekt en een cblijn wordt. Dit is een tijdstip waarop de parkeerwachters hun eerste rondje gaan lopen en alvast wat bekeurin gen onder ruitenwissers klemmen. Dit is een mooie dag om een nieuw mensje te vieren. Met champagne, welja, waarom niet, in een vijfsterrenhotel aan zee. Toch wandelen de vijf wat nukkig richting eblijn als ze het ontbijt hebben afgerekend. „De vorige keer dat we deden alsof iemand vader was geworden, kregen we tenminste de champagne nog gratis", bromt de grootste. De anderen ademen de verkwikkende zee lucht in. Het was een lange nacht. Anton Diedrich vervolg van voorpagina Als 15-jarige was Bertus van der Post op 26 fe- i bruari 1945 ooggetuige van de Engelse luchtaan val op een Amerikaans vliegtuig dat vier dagen daarvoor in de Ceerpolder in Zoeterwoude een noodlanding had gemaakt. De noodlanding was spectaculair, de beschieting dramatisch. De in middels 75-jarige Bertus van der Post die na de Geerpolder altijd in Zoeterwoude op de Verlaat- weg heeft gewoond, woont sinds anderhalfjaar met zijn vrouw in een flat aan de Apollolaan in Leiden. Hij vertelt zijn verhaal in het zicht van de onthulling van de speciale gedenksteen in de Geerpolder op 22 februari. Van der Post begint aan de grote tafel in de woonkamer en eindigt achter zijn computer in de studeerkamer voor de bewijsstukken. Hij bekent de foto met het vliegtuig voor de boer derij van Janson te hebben gemonteerd. „Er was slechts één heel slechte foto. Met deze montagefoto zie je en begrijp je in één oogop slag de bizarre situatie." Hij heeft foto's, brie ven en correspondentie met een aantal van de Amerikaanse vliegers, maar bovenal veel her inneringen aan de tragische gebeurtenis bij zijn oom en tante in de Geerpolder. Zijn verhaal begint zo: „Mijn ouders, die aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude woonden, hadden mij uitgeleend. Mijn moeder had ern- j stige reuma en was niet in staat om mij een I liefdevolle verzorging te geven. Die kreeg ik wel bij mijn tante en oom. Als tegenprestatie j hielp ik ze samen met hun knecht Gerrit Klijn op de boerderij. Er waren, net zoals alle vee houders in de polder hadden, ook nog twee onderduikers. Het was een mooie tijd, totdat mijn oom Tinus, de buurvrouw en die twee kinderen bij de beschietingen op maandagmiddag 26 fe bruari 1945 om het leven kwamen. Ik was toen 15. Mijn tante wilde na deze gebeurtenis geen dag langer dan nodig was op de boerderij aan de Geerpolder blijven. Haar leven, mijn leven veranderde van de ene op de andere dag. Ik weet nog goed hoe ze in huilen uitbarstte toen we via de Vlaamse uitzending van de BBC op Tinus' verborgen radio vernamen dat we wa ren bevrijd. We voelden in de avond van 4 mei geen opluchting, maar eerder een nog groter verdriet. Slechts tweeënhalve maand daarvoor had mijn oom zelf de radio nog uit het hoekgat van de hooiberg tevoorschijn gehaald. Met een zogenoemde moffenzeef, een soort raaman- tenne en een 6-volts accu op een door wind kracht aangedreven dynamo, kreeg hij dat ding elke avond voor radio Oranje aan de praat. Hij deed altijd hardop mee met de vaste afsluiting van de Belgen: 'We doen ons best zonder te boffen, maar we krijgen ze wel die moffen.' Toen dat Amerikaanse vliegtuig die buiklan ding maakte, zat ik op school. Daar hoorde ik het nieuws. Binnen een half uur was ik thuis. Mijn tante heeft vaak herhaald wat Tinus krijs te bij het zien van het vliegtuig: 'God Neel, dit gaat verkeerd'. Door de zijramen zagen ze een laag vliegend groot vliegtuig recht op de voorgevel van de boerderij aanko men. Op het laatste moment maakte de machine nog een zwenking, zodat hij tussen de boerderij en de houten schuur, langs de moestuin en de boomgaard heen scheerde. Het was donderdagmiddag, 22 februari 1945, kwart over drie. Toen ze naar bui ten gingen lag het vliegtuig tegen de dijkweg bij de ingang van de boerderij. De crash was niet zacht zinnig geweest. Vleugellam stond de 25 tonner aan de grond. Het landingsgestel was eraf ge scheurd. De neus stond in de grond. De onderduikers, Tinus en vriend Polak uit Den Haag die toevallig op bezoek was, zagen acht mannen uit het open- ge- scheur- de bom- men- luik, vlak boven de sloot krui pen. De commandant vroeg aan onderduiker Henk Bakker waar zij zich ergens in Nederland bevonden. Tinus gebaarde dat ze snel weg moesten zijn, omdat Gerrie (boven) en Joop van Bemmelen. Particuliere foto's Zo lag in de herinnering van Bertus van der Post de Liberator bommenwer per op 22 februari 1945 bij de boerderij van de familie Janson aan de Geer polder in Zoeterwoude. Montagefoto hij de komst van de Duitser bijna rook. In vlie gersoverall verspreidden de mannen zich in groepjes van twee richting Broekweg naai' Zoe- termeer. Terwijl die kerels de benen namen, ondernamen de twee onderduikers nog iets heel gevaarlijks. In een oude emmer vingen ze 20 liter olie op en verstopten ze een grote rub beren band in de hooiberg. Dat ding kwam la ter van pas voor schoenzolen. Zoals Tinus al vermoedde stond een viertal Duitse militairen binnen een uur bij de Jan sons op de stoep. Het waren nog jeugdige sol daten die verwondingen hadden opgelopen aan het Oostfront. Ze gedroegen zich correct en sliepen gewoon in de kal- verschuur. De onderdui kers verdwenen uit voorzorg, maar kwa men na een paar dagen terug toen bleek dat de Duitsers niets kwaads in de zin hadden. Zij hadden slechts de op dracht het vliegtuig te ont takelen. De dagen daarna ver schenen er veel mensen op ons erf. Ie dereen wilde het vliegtuig zien en aanraken. Over het lot van de bemanning gingen inmiddels allerlei ge ruchten. Nie mand wist het precies. Toen ik maandagmid dag 26 februari op bezoek was geweest bij mijn ouders, stond ik met buurvouw den Ei sen en haar schoonzusje Sien nog even te pra ten bij het vliegtuig. We hoorden van anderen die ook even stil hielden, dat er een uur daar voor een vliegtuig driemaal laag overheen was gevlogen. We wisten niet wat dat betekende en schonken er verder geen aandacht aan. Een paar minuten later hoorde we een vlieg tuig, een Spitfire. Een van de Duitse soldaten die de wacht hielden, schreeuwde: 'Dekking'. Als een haas probeerde ik de ingang van de boerderij te bereiken. Voor mij uit zag ik de grond opwoeien door inslaande mitrailleurs. Ik zag oom Tinus paniekerig uit de voordeur komen. Op dat moment sommeerde een Duitse soldaat mij de diepe Deense kaas kelder in het achterhuis in te gaan. Er zat al een meisje met twee jongens waarvan er een aan zijn buik ge wond was. Ik gebruikte het verband uit de verbanddoos van de Libera tor om hem te verbinden. Ik weet niet waarom die doos daar lag. Er kwamen nog drie personen bij. We hoorden in de kelder de Spitfire voor de tweede en derde keer een salvo kogels af vuren. Toen het weer stil was, ben ik met een paar anderen naar bui ten gegaan. Ik wist absoluut niet wat ik zou aantreffen. Wat ik zag is mij tot de dag van vandaag bijge bleven. Het 15-jarige zusje Joop van een van de jongetjes die ik net had verbonden, lag dood bij het vlieg- Ooggetuige Bertus van der Horst met een bouwmodel van de Amerikaanse bommenwerper. „Bij de b schieting raakte ik als 15-jarige mijn onschuld kwijt." Foto: Henk Bouwman tuig. Zij was even oud als ik. De buurvrouw Maria den Eisen werd in dezelfde toestand een eindje verder aangetroffen. Haai' schoonzusje was gewond aan haar arm. Tinus, die bij de eerste beschieting nog in het huis was, is toch naar het vliegtuig gelopen en daar bij een tweede beschieting dodelijk getroffen. Het was een vreselijk slagveld. Er lag ook een Duitse soldaat, maar de aandacht ging uit naar me vrouw De Groot die zwaar gewond was. Later hoorde ik dat deze man ook dood is gegaan. Gelukkig kwam dokter Kortmann na het inci dent snel op de fiets om de helpende hand te bieden. Met een brik is Gerrie van Bemmelen, het gewonde jongetje, naar het ziekenhuis in Leiden vervoerd. Daar is hij overleden. De an deren werden met paard en wagen gebracht. Cees van Leeuwen is met een half op hol ge slagen paard, dat nog nooit voor de kar had gestaan, met de gewonde Sien den Eisen naar het Leidse ziekenhuis gereden, dwars door spertijd heen. Vanaf dat moment werd het le ven anders. Ik had mijn onschuld definitief verloren. Misschien is dat het, waarom de Amerikaanse bemanning mij bleef intrigeren. Na de oorlog wisten we in grove lijnen vrij snel wat er met hen was gebeurd. De vier die nog voor Zoeter- meer in Duitse handen waren gevallen, kon den de bevrijding in Duitsland eerder meema ken dan wij. Pas veel later toen ik in contact kwam met radio-operator Francis Nagle hoor de ik van hun ondervragingen en ontberingen in Duitsland. Zij waren de eersten van de groep van negen die in april al terug konden naar hun vaderland. De andere vijf zijn door het Zoeterwoudse landschap getrokken. Een landschap dat ze volkomen vreemd was. Twee kwamen al sloot je springend bij een boerderij in Zoetermeer aan, waar ze liefdevol in een hooiberg werden gestopt. De boer wist te melden dat ze werden gezocht. Verkleed als Hollandse boerenjon gens zijn ze de volgende dag naar een onder duikadres in Den Haag gefietst. Via allerlei omzwervingen, gevaarlijke tochten en veel honger werd dit tweetal op 11 mei 1945 door de Canadezen bevrijd. Nummer zeven en acht verbleven bij de ondergrondse in Rotterdam. John McCormick (Mac) de zijluikschutter is op een geven moment in zijn eentje verder ge gaan. Na veel verplaatsingen in Zoetermeer is hij terechtgekomen in het Jachthuis in Zeven hoven. Hier heb ik de correspondentie van hem die hij had met Elmer Duerr, de schutter, en John, de navigator van het vliegtuig, die er gens anders zaten. Mac schreef kladblokvelle tjes vol. Via een koerier bereikten hen die briefjes van Mac, waarin hij wat loslaat over zijn gedachten en zijn leven in het Jachthuis. Hij is eenzaam, ondanks zij puike verzorging. Hij vertelt dat hij niet meer weet hoe hij uit het wrak van het vliegtuig is gekropen. Mijn herin nering is weg. Hij vraagt of het zo is dat vier van hen in Duits gevangenschap zitten. ,,Ik denk dat we allemaal ongeveer dezelfde tijd weer thuis zullen zijn. Ik weet waar jullie onge veer zitten. Ik hoop dat ik hier niet meer zal zijn voor jullie antwoord. Hou je taai. God ze- gene jullie. Mac gaf deze brief rond 8 april wederom aan de geheime koerier mee. Op 29 april 1945, vijf dagen voor de capi tulatie, sneuvelde de 24-jarige John McCormick. Op deze dramatische avond werd het Jachthuis plotseling omsingeld door Duit se militairen, waarbij een vuurge vecht ontstond. Naast Mac zaten er ook mannen van de Royal Air Force onderge doken en werd een Duitse militair ge vangen gehouden. Ook waren er die avond acht verzetsstrijders binnen. Mac kwam als eerste naar buiten en werd onmiddellijk door een kogel getr offen. Het laatste slachtoffer van dit bizarre tragische verhaal. Een aantal Amerikaanse vliegers is in 1995 terug geweest naar de plek in de Geerpolder. Dat was indrukwekkend. Toen pas hoorde ik van de gezag voerder dat hij niet alleen door een geraakte motor, maar vooral door een tekort aan brandstof deze noodlanding moest inzetten. Het was één van de meest riskante be slissingen in zijn leven geweest. Hij had besloten dat de bemanning niet de Liberator zou verlaten per parachute, maar dat ze hun toestel geleidelijk naar beneden zouden laten glijden voor een buiklanding." Saskia Stoelinga Gaan jullie dit weekeind nog geld verdienen onder de 1 „Dat is niet nodig. Wij hebben genoeg klanten in Leiden ving. Die rijden wij op besfi ten we niet in de steek omd gens anders in Nederland r veel geld te verdienen is. Al zouden doen is onze klante snel uitgedund. Bovendien vaak ook wel wat drukker ii navalsweekeind want ook L wordt het feest nog wel gev Noordwijkerhout gebeurt d lijk elk jaar heel groots. Daa we vaak ook wel wat ritjes Gaan jullie daarvoor speci Noordwijkerhout toe? „Nee. Maar als we in de bu ken we natuurlijk wel of we ritje mee terug kunnen nemen. Dat doen we ook als we Noordwijk moeten. Dan rijden we op de terugweg langs om te zien of er nog klanten zijn. En stel dat we dit weel stoelvervoer naar Maastricht hebben, dan zal ik de chau het hart drukken om even in de stad te kijken of er nog i eindje mee terugwil." Je collega's in het zuiden beweren dat er een gentlemer ment is onder taxibedrijven dat je niet in eikaars gebit treert. Daar houden jullie je dan niet aan. „Ik ken die afspraak niet. De branche is drie jaar geledei ven. Als je onderling afspreekt om hem toch af te schern mededingingsautoriteit daar niet blij mee zijn." Dus in Leiden gebeurt dat niet? „Nee. Er staan hier dagelijks taxichauffeurs uit de hele F En met Leidens Ontzet komen ze uit het hele land hier 1 Ook uit het zuiden. Dat levert wel eens problemen op rr staan de gevestigde bedrijven uit deze regio buiten. Dat meer tussen die nieuwe jongens onderling. En dat is hei renswaardig want het stelt de branche in een kwaad daj ook dat klemrijden waar de chauffeurs in het zuiden nu gen als ze noordelijke collega's tegenkomen. Dat moet j doen." tekst: Marijn Kramp archieffoto: Hi UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1980, dinsdag 5 februari LEIDEN - „Mag dat nu zomaar?" vroegen voorbijgangers ren op het Stationsplein aftoen de Leidse politie met bei- vrachtauto tientallen fietsen afvoerde. Ja, dat mag", zei woordvoerder. „Er zijn overtredingen geconstateerd. Op staat duidelijk aangegeven dat men hier geen fietsen ma sen." Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen vei plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken 8406 tn.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder x Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door conti de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveitstraat 82 te Leiden. 1 binnen drie weken thuisgestuurd. ANNO 1955, Zaterdag 5 Februari LEIDEN - Indien de regen geen spelbreker wordt kunnen v eindelijk de voetballers van UVS weer eens in actie zien. D ten speelden op 12 December, tegen VUC, hun laatste offi strijd, zodat zij dus een bijzonder lange rust achter de rug I Kantebeen c.s. treden morgen aan tegen COAL uit Rotterd de ranglijst niet zo hoog genoteerd staat, maar desondanks tegenstander kan zijn. Een Leidse zege is van het allergrootste belang, omdat aan van dit seizoen de KNVB-competitie, gelijk bekend, opniei deeld wordt en promotie van de nummers één en twee van klasse naar de eerste klasse als vrijwel zeker mag worden t COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie,hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveitstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 'S0 S43 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt ee aan portokosten per versch Voor zaterdagabonnement zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN! Voor nabezorging: 0800-17 Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; (als op zaterdag voor 12.00 wordt de krant dezelfde da tussen 12.00 en 13.00 uur b krant op rnaandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnemen schriftelijk, uiterlijk één ma de abonnementsperiode, t. lezersservice, postbus 2, i8< Voor levermgsvoorwaarder www.leidschdagblad.nl of 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en dat; aanzien van (de inhoud var worden uitdrukkelijk voorb rechten berusten bij HDC L c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van w beeldende kunstenaars aai CISAC-organisatie zijn gere Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast me gegevens van abonnees va gegevens kunnen tevens w gerichte informatie over vc en te geven, zowel door on derden. Heeft u hier bezws u dat laten weten aan HDC Lezersservice, postbus 2,18

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18