REGIO 'Ramp dreigt voor natuur Groene Hart' 1 Piratenschip blijft nog even aan de ketting De Does maakt zich op voor een metamorfose Wij zagen het simpele maar o zo leuke geheim van de R3 Jctie bij :land selling Sr vuur omdronken j op de Nu de - De politie heeft id vroeg een 30-jari- lilist uit Amersfoort geplukt die dronken tuur zat. De blaas- dat de man min er meer had ge- n is toegestaan. Een gebruiker had de larschuwd over het /an de Amersfoor- reed in de richting en werd ter hoogte sb naar Hazerswou- i'ejnt gezet. Hij moest 1 >s direct inleveren, rt ast wellicht Leimuiden eiDe plaatsing van ^st aan de Wester- Hiiden is vrijwel ze- etaan. Het bedrijf '..sb, dat de mast op ij jou krijgen, voelt er nhrust in de buurt. e KPN daarom een U1»ven met het ver- bewijs te leveren jonast geen gevaar de volksgezond- ;Pirecteur Gert Haas ze met een rapport 'tlproberen we de kde buurt ermee vem. Maar als die blij de het recht behou- v%ast te weigeren." koopt encomplex voden run - Voor een Poen euro koopt de n phen aan den Rijn Iferzamelgebouw e bhoek dat eind 2003 arjjndde. De ge- 'd iige tijd in onder- chweest over de aan- i bi wil de grond vep om er in de toe- ïw|i te kunnen bou- igi zaterdag 5 februari 2005 11 Mtiei Hhei [you iro'! tchte carnaval •J]e beneden ■"feren zijn. leiderdorp - Het is nog maar een halfjaar geleden dat het woord 'sluiting' een paar keer viel in de plaatselijke politiek. Komende maandag echter be gint een forse verbouwing die 2,5 miljoen euro kost en die het Leiderdorpse zwembad De Does zowel uiterlijk als intern ingrijpend verandert. Wethou der Molkenboer en zwembad manager Pielstroom bogen zich gisteren nog een keer over de bouwtekening. De grootste verandering is dat de hoofdingang wordt ver plaatst van de Hoogmadeseweg naar de kant van de A4, op het tot Amaliaplein omgedoopte Leiderdorp verbouwt zwembad voor 2,5 miljoen parkeerterrein. Een compleet nieuw in te richten horecage deelte, ook aan de A4-zijde, biedt door glazen wanden zo wel uitzicht op het zwembad als in de sporthal. Een ander in het oog springende wijziging is dat de groene glijbuis aan de buitenkant door een 'wand van metalen roosters' wordt inge pakt. Enkele wijzigingen in het sport centrum op het gebied van hy giëne en veiligheid werden in gegeven door nieuwe landelijke wetgeving. Suggesties voor an dere veranderingen kwamen van bezoekers. Zo wordt het peuterbad groter, terwijl uit het lesbad juist de kinderlijke fon tein en schiereilandjes verdwij nen. Nieuwe kleed- en verga derruimten completeren de verbouwing. Volgens Molkenboer worden verschillende vliegen in één klap geslagen. Hij heeft het over omklappen, renoveren, verbe teren en achterstallig groot on derhoud plegen. En dat zonder financiële 'verrassingselemen ten'. ,,Geen enkel zwembad is honderd procent kostendek kend. Maar als je het aantal be zoekers, 200.000 per jaar, afeet tegen het tekort van tussen de 60.000 en 80.000 euro, dan komt De Does als een van de besten van het land uit de bus. Afschrijvingen worden gewoon begroot waardoor niet - zoals in andere plaatsen wel eens ge beurt - het zwembad plotseling voor een grote som geld bij de gemeente aanklopt. We willen geen incidentenpolitiek." Pielstroom benadrukt dat de bezoekers zo min mogelijk overlast van de werkzaamhe den zullen hebben. Op 1 mei gaat de kantine dicht, maar komt een andere ruimte be schikbaar voor vergelijkbare doeleinden. Het zwembad blijft dan nog open. Dat verandert precies een maand later als bouwbedrijf Vaessen aan de tien weken durende renovatie begint waarvan het resultaat 14 augustus zichtbaar moet zijn. „Dan beginnen de scholen en willen we open zijn", aldus Pielstroom. De manager werd anderhalf jaar geleden onaangenaam ver rast toen bij werkzaamheden aan het diepe bad berichten verschenen dat het zwembad helemaal dicht was. Om dat te voorkomen, krijgen bezoekers binnenkort een nieuwsbrief en daarnaast wordt een kleine ten toonstelling over de historie van het zwembad ingericht. iee kiM/VOORSCHOTEN - eit bouwvakkershel ft en delegatie van de ,dag een ludiek ac- mi bij recreatiepark rseoorbijgangers aan rujtense kant van ge it vdoor de leden van /ocche Partij gewezen k vn die bestaan voor ifspn onder meer 102 sn.ingen en 120 re- im lementen. Die zou- nenene karakter van k htasten. gzjin het verkeerde Inoten bij Bart Car- e v§, directeur van re- Dtm Vlietland. 3onam "Vrienden van iu i) gebruiken, wordt iat het gewoon om j actie van de SP zich profileren", Sier Alting. leeft ook bezwaar joud van het pro- cken de suggestie en ten koste gaat en wandelroutes, ïr juist meer van lender Alting wijst taansgeschiedenis ^yvplan. Diverse in- H&ls de provincie Hiet recreatiegebied JWioden weinig werd ^jdat te veranderen, jjj^n gelanceerd om uidige faciliteiten 1- en voetpaden, :ere toiletten, extra ien én sportvoor- In te leggen. Daar- Icht aan een avon- tennisbanen, een mplex, jeu de bou- pn restaurant, een voor een histo- pn een rondvaart- i' Bei publiekstrekkers Q00 den betaald uit de :rhuur van nieuw recreatiewoningen lenten. Die zou- zorgen dat 'het ijk rendement en trole zal worden ;een ook ten goe- aan de veiligheid zoals in een brief Jeente Leidschen- te lezen. istaande ideeën bestemmingsplan ïnderd waarvoor ten inspraakperio- is. Dat is ook de reden van de Een oproepkracht dweilt de vloer in Bubbel Jungle, tegen het decor van een nog verlaten piratenschip. Foto: Hielco Kuipers Bubbel Jungle in Leiderdorp hoopt dat 'laatste stempeltje' voor de voorjaarsvakantie loskomt door Loman Leefmans leiderdorp - Hij krijgt dertig tot veertig e-mailtjes per dag. En allemaal met de zelfde vraag: Wanneer gaan jullie nou open? Eigenaar Klinkenberg van het Lei derdorpse speelparadijs Bubbel Jungle kan erom glimlachen, maar op een ma nier die verraadt dat hij niet echt geluk kig is. De oproepkrachten staan in de start houding, de ballenbakken blinken, luchtkussens zijn opgeblazen en het pi ratenschip is zogezegd klaar om uit te varen. Maar de speelhal aan de Vlasbaan blijft angstvallig verlaten. „Eén stempel tje van de provincie ontbreekt nog", zo als Klinkenberg het uitdrukt. „En de ver traging die daardoor ontstaat, kost me handenvol geld." Het gaat om een formaliteit, benadrukt de exploitant. De provincie heeft in een eerder stadium al laten weten geen be zwaar te hebben tegen de vestiging van Bubbel Jungle, maar de definitieve be vestiging laat op zich wachten. En de ge meente Leiderdorp weigert in afwach ting daarvan om de overdekte speeltuin te gedogen. „Daardoor miste Ik al de kerstvakantie en de natte maand januari waarin collega's van andere speelparad- ijzen aardige omzetten draaiden." Drie jaar geleden vroeg Klinkenberg zijn eerste vergunning aan en begon zijn 'martelgang' die als het tegenzit tot me dio maart duurt. De ondernemer heeft begrip voor het standpunt van de ge meente, maar wat hem niet vrolijk stemt is de bureaucratie in zijn algemeenheid waarmee hij is geconfronteerd. „Valt er nog wat te ondernemen in dit land", vraagt hij zich vertwijfeld af. Klinkenberg kan in ieder geval tevreden zijn met het resultaat van zijn onderne ming. Wie zich in de psyche van een kind van tussen de 4 en 12 jaar weet te verplaatsen, waant zich in een droom. Een kleurrijk walhalla van klimtoestellen en trampolines, tegen een decor van be schilderde viskarikaturen. Klinkenbergs zoon heeft er op zijn drie- wielertje nu nog het rijk alleen. Zijn va der hoopt vurig dat de laatste vergun ning voor het begin van de voorjaarsva kantie loskomt zodat hij nog iets aan de winterperiode overhoudt. „Ik kreeg een brief van de gemeente waarin min of meer medeleven met mij werd betuigd. Dat is natuurlijk heel aardig, maar ik koop er niets voor." door Marieke den Boer zoeterwoude/regio - Bezorgd, verontwaardigd en bang voor wat komen gaat. De leden van Stichting Grote Polder Groene Hart uit Zoeterwoude krijgen het Spaans benauwd bij de gedachte dat de oude Rijnzone tussen Lei den en Alphen wellicht wordt volgebouwd. Onlangs stelde mi nister Dekker van VROM de pro vincies Noord- en Zuid-Holland voor om de mogelijkheden van grootschalige bebouwing in die zone eens nader te bekijken. „Dat zou echt een ramp zijn voor het hele natuurgebied in de re gio", vindt de stichting, die een brandbrief naar Dekker heeft ge stuurd. De mogelijke komst van wonin gen in het poldergebied zit de leden van de stichting hoog. Anton Houdijk, bestuurslid en oud-burgemeester van Zoeter woude, legt uit waarom: „We zijn bang dat grenzen ver vagen tussen het verstede lijkt gebied boven de spoorlijn Lei- den-Alphen en het prach tige stukje polderland daaronder." Houdijk doelt op het gebied ten zuiden van de Nil, de snel weg richting Bodegraven. „Be woners van Rijnwoude willen niet in een stad komen te wo nen. Daar gaat het wel op lij ken, zo langzamerhand. Met al die plannen voor nieuwe be bouwing." Houdijk is van mening dat de Grote Polder en het gebied daaromheen van een enorme cultuurhistorische waarde is. „In het rapport Belvédère staat ons polderlandschap aange merkt als topgebied van het cultureel erfgoed in Zuid-Hol land. Vroeger legden de Hol landse landschapsschilders het gebied graag vast. Het zou zon de zijn om zoiets moois te laten verdwijnen. Onze stichting zet zich in voor het behoud. Zodat we over tien jaar niet rondlopen met de gedachte 'waren we toen maar een beetje voorzich tig geweest met de natuur'." De plannen van de minister brengen Houdijk en de andere bestuursleden kopzorgen. „Als er elke dag een stukje groen weggaat, blijft niks meer over. Steeds weer wordt geprobeerd een stukje van het Groene Hart af te snoepen en dat lijkt nog te lukken ook. Het kan echt niet langer. Bovendien hebben we met de aanleg van de hogesnel heidslijn er alles aan gedaan om het gebied te sparen. Moe ten we dan nóg een keer op de bres voor de polder?" Om het natuurlandschap te sparen is - destijds voor gekozen om een 450 mil joen euro kostende tunnel aan te leggen voor de HSL „Als er nu huizen komen in het gebied, dan is dat geld dus ook voor niks uitgegeven", stelt Houdijk. „Het is juist zo be langrijk dat we geen verknipte poldergebieden krijgen in de regio, maar één groot stuk na tuur. Want zeg eens eerlijk, waar in Nederland kan je nog genieten van een grote polder? Om dat nou te verruilen voor een betonnen, grijze massa. Vreselijk." Stichting Grote Polder Groene Hart hoopt spoedig antwoord te krijgen van de minister. 'Poldervechters' sturen een brandbrief naar minister Dekker Klein fitnesscentrum bedenkt grote nieuwe trend: dumbell-works door Nancy Ubert zoeterwoude-dorp - Waar een klein fitnesscentrum groot in kan zijn. Het echtpaar Sonja en Hans van Egmond van LE Sports in Zoeterwoude-Dorp heeft een nieuwe groepstraining voor in de zaal ontwikkeld: dumbell- works. De afgelopen weken werd 'half Zoeterwoude' aange stoken door de halterkoorts, nu begint de rest van Nederland warm te lopen voor de training met gewichten. Weg met de zadeltassen. Voor superstrakke dijbenen en welge vormde heupen maken de deel nemers aan de dumbell-les die pe kniebuigingen met in elke hand een halter. De mannen ge bruiken zwaardere gewichten. De meeste vrouwen kiezen voor licht en nieuwkomers moeten van Hans van Egmond voor zichtig beginnen. De oefening wordt op verschillende manie ren herhaald. De muziek zweept op en helpt je door te zetten. Coach Hans dwingt zijn cursis ten tot het uiterste te gaan. ,,Nog vier, kom op. De nieuwe fitnesstrend die in LE Sports is ontwikkeld, werd eigenlijk uit nood geboren. Het fitnesscentrum kampt met ruimtegebrek. Daarom wordt een paar avonden per week de Klaverhal afgehuurd om groepslessen te geven. Lange tijd werd een stang met aan de uiteinden gewichten gebruikt. „Maar een lange stok doet pijn in de nek. Bovendien kun je met deze barbell niet genoeg variëren", legt Sonja van Eg mond uit. Weg met die slappe, zielige ar men. De mannen kunnen dank zij zware gewichten spierballen kweken. De vrouwen werken aan de versteviging van de arm spieren zodat er geen vet meer bungelt tussen oksel en elleboog. „Dit is jouw les", overschreeuwt Hans de muziek. „Jij bepaalt zelf hoe zwaar je traint. Maar als je aan het einde van deze oe fening nog vreselijk kunt la chen, heb je te lichte gewichten gebruikt. In samenwerking met SH-Fit- ness Equipment heeft het echt paar een dumbell-halter ont wikkeld met een doorsnee van 30 millimeter. Dat is een uni versele maat. Alle standaard schijfjes in verschillende ge wichtsklassen passen op de halter. Een schijfje wordt met een soort kpijper (spankklem) vastgezet. „Het idee is zo simpel", vertelt Hans van Egmond. „Zo simpel dat andere sportschoolhouders reageerden met 'dat had ik ook kunnen verzinnen'. Maar ze zijn niet op het idee gekomen. Wij wel. En daar zijn we best trots op. Sportscholen die klein behuisd zijn, hoeven nu niet tientallen handhalters in diver se gewichtsklassen aan te schaffen. Stokjes, klemmen en schijfjes. Dat is genoeg. En dat scheelt niet alleen een hoop ruimte, maar ook een hoop geld. Wij ontdekten dat simpele maar o zo leuke geheim van de smid." Weg met de blubberbuik. Een uur lang span je ongemerkt de buikspieren aan bij de oefenin gen voor armen, rug, schouders borst, benen en billen. Kijk Hans van Egmond tijdens de groepsles dumbell-works. Foto: Mark Lamers eens wat vrolijker', grapt Hans als hij recht in een gezicht kijkt dat verwrongen van inspanning is. Sonja van Egmond heeft de training uitgedokterd. „De oe feningen zijn niet nieuw, het is de combinatie die bijzonder is." Andere sportscholen in het land hebben al laten weten dat ze geïnteresseerd zijn in het concept. De oefeningen staan beschreven en worden aan de hand van een fotoreportage duidelijk uitgelegd. Een cd voor instructeurs is in de maak. Net als de speciale website. „We ge ven ook trainingen aan instruc teurs die dumbell-works willen gaan geven." Weg met dat opgehoopte luie zweet. Hier wordt intensief ge werkt aan kracht en conditie. De borstspieroefeningen zijn moordend. Je voelt hoe jouw spieru ithoudingsverm ogen op de proef wordt gesteld. „De nieuwe fitnesstrend is krachttraining", weet de sport - instructeur heel zeker. „Ook voor vrouwen. Menig dame durft niet eens aan krachttrai ning te denken. Laat staan dat ze eraan doet. Maar de kans dat een vrouw door het werken met gewichten transformeert tot een hulkachtig figuur is wel heel erg klein. Fysiologisch kan dat eigenlijk niet. Wetenschap pelijk is bewezen dat vrouwen door krachttraining flink wat vet verbranden. Meer dan dat ze aan spiermassa opbouwen. Dus worden ze alleen maar slanker als ze ook een beetje op hun eetgewoonten letten. Meer spierweefsel betekent ook een verbetering van de stofwisse ling. Spieren vragen om extra calorieën." Weg met al die muizenissen. Het komt allemaal wel goed. Nu even niet denken aan de proble men, maar keihard werken met het lijf. Best lekker. „We hebben deze tpining ont worpen voor mensRi die willen werken", aldus Hans van Eg mond. „Zeg nu zelf. De mens wordt steeds luier. Naar de sportschool? Leuk, maar dan wel met de auto. En dan het liefst stoeien met de apparaten die het werk voor jou lijken te doen. Onlangs wees ik een vrouw erop dat ze intensiever moest trainen om resultaat te boeken. 'Ja maar dan ga ik zo zweten', was het antwoord. Door de geavanceerde techniek komen we - als we niet uitkij ken - steeds verder van ons li chaam te staan. We gaan televi sie kijken met een tnlband om het middel voor de slappe buik spieren. Terwijl een uurtje echt sporten goed is voor heel het lijf. Én de geest."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15