Geen kwaad woord over Lenferink! 0PRUIMI LEIDEN REGIO Onduidelijke verkeerssituaties genoeg in Leiden Vu FINALE r 'Hij is eerlijk, betrouwbaar, betrokken en werkt keihard' bericht Kijk snel op www.Ieidsdidag - Stouter Werk aan spoor bij Lammenschans leiden - Deze maand wordt er drie nachten gewerkt aan het spoor ter hoogte van station Lammenschans. Dit is nodig om het verzakte spoor weer op de juiste hoogte te brengen. Omwonenden kunnen last krij gen van geluid en trillingen, waarschuwt spoorbeheerder Prorail. Ook is hinder van de felle verlichting van bouwlam pen niet uit te sluiten. De werk zaamheden hebben aanstaande woensdag- en donderdagnacht plaats en worden afgerond in de nacht van 24 op 25 februari. Wethouder gaat naar Zuid-Afrika leiden - Wethouder Hans Buij- ing brengt van 19 tot en met 25 februari een bezoek aan Lei- dens zusterstad Buffalo City in Zuid-Afrika. Hij bezoekt daar onder meer een hiv/aidspro- ject. De aandacht gaat naar de verdere ontwikkeling van jeugdpreventieprogramma's. Buijing maakt deel uit van een Leidse delegatie die afreist naar Buffalo City. Delegaties uit bei de steden brengen regelmatig bezoek aan elkaar om kennis uit te wisselen. Zomercarrousel in Katwijk gaat door katwijk - De Zomercarrousel, met activiteiten voor kinderen en volwassen aan het Katwijkse strand, kan komende zomer toch doorgaan. Het college van B en W heeft alsnog 7000 euro gevonden om mee te betalen aan de workshops. Dat is ge beurd op dringend verzoek van de gemeenteraad. In totaal kost de activiteitenweek 14.500 euro, waarvan sponsors en fondsen ook een deel betalen. Parievliet koopt Litouwse rederij valkenburg - Het visverwer- kingsbedrijf Parievliet Van der Plas in Valkenburg heeft een rederij uit Litouwen over genomen. Bij de overname zijn driehonderd personeelsleden en vijf trawlers betrokken. De rederij, Highseas Fishing Com pany uit Klaipeda heeft zich ge specialiseerd in de vangst van roodbaars. Ravage na inbraak bij Quick Boys katwijk - Vandalen hebben in de nacht van woensdag op donderdag voor een ravage ge zorgd bij de voetbalvereniging Quick Boys in Katwijk. Een ruit van twee bij 1,5 meter van de kantine werd met een stoepte gel ingegooid, waarna de inbre kers zich toegang tot het club huis verschaften. Er is niets van waarde meegenomen. De voet balclub vermoedt dat de inbre kers, vanwege de gealarmeerde politie en bewakingsdienst, zijn gestoord tijdens de 'werkzaam heden'. zaterdag 5 februari^ I E r g Volgens een recente peiling zou 37 procent van de Leidenaars op Henri Lenferink stemmen als er gekozen burgemeesters komen. Maar wat heeft hij in twee jaar Leiden eigenlijk bereikt? Een aantal meningen over de eerste burger. „Voor burenge rucht zal hij niet zorgen." door Paul de Tombe Het is even opvallend als ver rassend. Zelfs Jan Verbaan, de ondernemer die in Leiden het meest met wethouders en amb tenaren overhoop ligt, wil geen kwaad woord over hem kwijt. „Hij is eerlijk, betrouwbaar en voorzover ik nu kan beoordelen is hij er voor de burger." Als de gekozen burgemeester er komt mag Henri Lenferink dan ook blijven van Verbaan, die zeker op hem zal stemmen. Net als ruim eenderde van de bevol king. Hoewel de resultaten van zijn beleid voor de buitenwe reld niet echt zichtbaar zijn, be staat algemeen de indruk dat Lenferink hard werkt, toegan kelijk en betrokken is en dat hij bezig is zich een duidelijke po sitie te verwerven. „Hij groeit in zijn rol en gaat straks ongetwij feld steviger aan de touwtjes trekken." Natuurlijk klinkt hier en daar ook kritiek. „Lenferink is nog niet helemaal ingeburgerd, hij is nog iets te veel politiek ge richt", is het verwijt van Haar lemmerstraat-winkelier en plannenmaker Peter Labrujère. „Hij is nu wat genuanceerder, maai- sprak in het begin te vaak over Leiden als bewonersstad in plaats van als ondernemers- stad", vindt René van Leeuwen, voorzitter van MKB (Midden- en Kleinbedrijf) Leiden. „En voor mij zou hij zich wat na drukkelijker mogen bemoeien met de organisatie van het Rembrandtjaar", zegt Sportbe- drijfmedewerker en organisator Aad van der Luit. „Elf maanden voor het begin is die organisatie zo ondoorzichtig en ondoor grondelijk, dat hij zich er wel wat bozer over zou mogen ma ken dat er nog steeds meer wordt gepraat dan gedaan. Dit gaat tenslotte de hele stad aan." Waar Labrujère eerder zou stemmen op een type 'als die invaller die we hier hebben ge had' (hij bedoelt Lemstra), zou den Van Leeuwen en Van der Luit opnieuw voluit voor Lenfe rink gaan als het op een keuze aankwam. „Ja hoor. Hij is inne mend, hij durft wat te zeggen en hij staat ook voor wat hij Henri Lenferink: 'Niet alleen een burgemeester voor feesten en partijen.' Archieffoto: Dick Hogewoning zegt. Hij is niet alleen een bur gemeester voor feesten en par tijen, zoals we hier ook wel hebben gehad. Hij laat zich wel veel zien in de stad, maar je kunt hem ook heel goed om een boodschap sturen, want niemand hoeft zich voor hem te schamen", zet Van Leeuwen te genover zijn aanmerkingen. De motivatie van Van der Luit is dat hij nu weet welk vlees hij met Lenferink in de kuip heeft. „In het begin was ik enigszins sceptisch en ik vond hem tij dens zijn campagne ook een heel stuk vlotter dan in zijn eer ste periode als burgemeester. Maar hij ontwikkelt zich in po sitieve zin, komt overal en gaat steeds gemakkelijker praten. Dat doet me deugd, want ik heb ook meegemaakt dat ik met plaatsvervangende schaamte naar een toespraak van een burgemeester zat te luisteren." „Ik heb hem onlangs zelfs be trapt op enige humor in een van zijn speeches", grapt Chris Verplancke, directeur van het Stadsparkeerplan. „Zijn toe spraken zouden best wat min der langdradig kunnen zijn, maai- Lenferink is ceremonieel wel goed bezig. Daarbij weet hij ook politiek en inhoudelijk heel goed waar hij het over heeft. Omdat we er zelf veel mee te maken hebben op ons parkeer terrein, heb ik een keer met hem over veiligheid gesproken en ik had meteen het gevoel dat dat bij hem in goede handen is. En juist veiligheid is toch een van de belangrijke taken van een burgemeester." Met de veiligheid en de open bare orde, Lenferinks porte feuille, zit het over het alge meen wel goed. „Op die terrei nen is hij een nieuwe koers gaan varen", aldus Flip van As, fractievoorzitter van de Chris ten Unie en voorzitter van de commissie bestuur en veilig heid. „Hij is niet direct een voorstander van cameratoe zicht, maar wel van de uitbrei ding van het zogenaamde vei ligheidsrisicogebied. Daar staat hij ook voor." Dat het goed werkt moet ook Ben Luykx beamen. De uitbater van diverse zaken op onder meer de Beestenmarkt voegt er echter meteen aan toe dat dit niet alleen de verdienste van de burgemeester is. „De Beesten markt, dat als zo'n risicogebied is bestempeld, wordt altijd als gevaarlijk afgeschilderd, maar dat valt allemaal erg mee. Dat zag je wel aan die preventieve fouilleeracties. Die leverden nauwelijks iets op." Ben Luyks zal niet op Lenferink stemmen. Maar dat heeft niets met de man in kwestie te ma ken. Luyks heeft gewoon geen vertrouwen meer in de politiek. „De kloof met de burgers wordt alleen maar groter. Ten tijde van Goekoop en wethouder Walenkamp was dat anders. Met hen kon je in discussie gaan als je ze tegenkwam. En je kwam ze vaak tegen want ze waren vaak in de stad. En als er gedoe was, bijvoorbeeld over drugsgebruik op de Beesten markt, zei ik tegen Walenkamp: kom dan zelf een keer kijken. Vervolgens zat hij een paar avonden achter elkaar om ne gen uur bij mij aan de bar. Dat heb ik daarna nooit meer ie mand zien doen." Daar is Lenferink de figuur ook niet naar. „Maar hij neemt wel duidelijk standpunten in", be nadrukt Van As. „Ook als het gaat om de coffeeshops. Hij zet koersen uit. Bescheiden nog, maar dat zal ongetwijfeld groei en. Ik denk dat Lenferink in de toekomst wel wat sfc de touwtjes gaat trejj misschien wel aan ij tjes ook, suggereert' tievoorzitter. „In Le( burgemeesters de v* sistaken te doen, mi rink laat ook gerege' horen op andere teij de openbare orde ej, heid. Hij denkt inhq met anderen en ne(. heid zijn politieke sj te uiten, ook als hij i( het terrein van eenj. houders komt. Die^ neemt hij en die rut hij ook." IJ Het sterkt Van As iii tuiging dat Lenferiij' zig is zijn rol te bep<j college. „Leiden he ke wethoudersculti' in is het belangrijk j krachtige positie ve. moet groeien en na^ druk is dat het geva,- een goed team met houders en de kwal besluitvorming is ei uit gegaan. De enigj ning die ik kan mal hoed van collegevoj beter past dan de p raadsvoorzitter. In j functie moet je in opkomen voor de tj de raad, maar daar; wat terughoudend! Lenferink stort ziel} op zijn werk. Zijn b- Lammenschanswej zelden („Hij is gew| thuis. Voor burengi niet snel zorgen") e Van As moet de rui: oppassen dat hij ni gaat doen. „De maj looflijk actief en be? ik me afvraag of hij: allemaal wel aankaj maak ik me wel zoi want hij moet nog j De CU-fractievoor^ rigens geen voorsta gekozen burgemee hem liever laten kil gemeenteraad") eit van der Luit heeft E guur niet veel op. weet zit iemand mi maar zonder hersei post." Peter Labrujl lijk toe dat hij dat v zou kunnen en voo baan is Lenferink v goed genoeg. „Afsp bij hem afspraken,! zijn er bij hem omi worden. Ik ken hen goed, maar als ik hi zegt dat hij terug zl doet hij dat ook. In ling tot sommige vl en ambtenaren. Dc zien dat hij er voor en als burger zou ij hem stemmen." r Bram Pater tuft zeer regelmatig op zijn brommertje door de stad. En bromt hij niet, dan fietst hij wel. Actief in het wijk- werk in Leiden-Noord en als amateur-fotograaf altijd op zoek naar een leuk plaatje. Pa ter ergert zich in zijn hoeda nigheid als (brom)fietser al ja ren aan onduidelijke en ge vaarlijke verkeerssituaties in de stad. Die ergernis werd gevoed toen hij op 16 januari 2000 zelf met zijn fiets ten val kwam over een opstaand randje van het verhoogde fietspad op de Lage Rijndijk. Ondanks her haaldelijk aandringen werd zijn kapotte fiets niet door de gemeente vergoed. Gelukkig voor Pater bood zijn verzeke ringsmaatschappij toen uit komst. Sinds dat ongeval in het sche merduister fotografeert Pater de gevaarlijke, vreemde, rare of opmerkelijke verkeerssituaties in Leiden. Eind vorig jaar hield hij voor de raadscommissie waarin verkeer wordt behan deld zelfs een power point pre sentatie onder het motto (Brom) fiets verkeer(d) in Lei den. „Maar daar heb ik nooit meer iets van gehoord. Het lijkt wel alsof het verkeer de raads leden niet interesseert. Er is volgens mij in elk geval nie mand die er iets mee doet." Volgens Pater is er iets goed mis met het verkeer in Leiden. „Als er iets verkeerds kan in het verkeer dan proberen ze het uit in Leiden. Wat dacht je van dat verhoogde stukje fiets pad op de Zijlsingel ter hoogte van het Utrechtse Veer? Daar is de situatie uiteindelijk veran derd maar dat ging wel ten koste van een dode." Pater doelt daarbij op een 81-jarige die 19 augustus 2002 gewond raakte na een val met een snorfiets over de opstaande De Blauwe Steert, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 rand op de Zijlsingel die de scheiding vormde tussen rij baan en fietspad. Door ernstig hersenletsel overleed het slachtoffer drie weken later. Daarvoor waren er op dezelfde plek al meerdere valpartijen geweest. „Maar er zijn veel meer gevaar lijke en onoverzichtelijke plek ken", aldus Pater. „De Ste venshof, het Bio Science Park en de kruising van de Chur- chilllaan met de Cornelis Schuytlaan en de Vijf Mei laan", dreunt hij moeiteloos op. „Rij eens met een brom mer over de Lammenschans- weg richting Korevaarstraat. Dan moetje allerlei rare ca priolen uithalen als je je aan de verkeersregels wilt houden. Hetzelfde geldt voor bromfiet sers die op de Haagweg rich ting Stevenshof rijden. Ter hoogte van de Vinkweg en de Waddingerbrug zou een brom fietser niet eens meer verder kunnen als hij of zij zich aan de regels houdt. Iedereen rijdt daar dus maar naar believen over het fietspad of over de weg. Dat levert bij alle ver keersdeelnemers een hoop irri tatie op." En zo is er op veel meer plek ken in Leiden sprake van (brom)fietsertje pesten, vindt Pater. „Te veel verkeersborden of j uist te weinig, onduidelijke of geen belijning, verkeersbor den die elkaar tegenspreken, noem maar op. Onlangs heb ik op mijn brommertje weer een rondje door Leiden gereden en de situatie is vergeleken met twee jaar geleden nog niet ver anderd. Het wordt tijd dat de politiek nu eindelijk eens gaat ingrijpen. Want er is in Leiden op het gebied van de verkeers veiligheid nog genoeg te doen." Eric-Jan Berendsen Stuur eei naar V JOUW Valentijn! (advertentie) Jori Leolux deSede Hülsta Nu 10% éxtra korting op reeds afgeprijsde meubels Rolf Benz Machalke Linteloo Auping Label V 'V Quattro 21/4-zitsbank Frabo van Leolux leder Wapiti zwart van 2252CC- nu 1.950,- Fauteuil Rolf Bef VAN 2 0 TOT 5 0 K 0 Ruime keus uit onze toonaan- Duizenden euro'! gevende meubelcollectie tijdens uitsluitend bij St' de opruiming. Zondag 6 februari open van 11.00 tot 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14