Aandeelhouders steunen bod ECONOMIE Shell bekroont rampjaar met superwinst Duitse werkloosheid op hoogste punt na de oorlog Strengere WAO wordt mogelijk later ingevoerd Brussel laakt tekorten van Italië en Frankrijk :^en- Peijnenburg weigert koek kapot te laten dumpen Getronics kan verder met overname PinkRoccade Stroef CAO-overleg Corus larf— nippen wint >pulariteit -w - Het aantal beta- I de chipknip is vorig 7 procent gestegen f biljoen. Het aantal jgen steeg net als in procent. De beta- ï-lrker Interpay regi- ^Jjrig jaar 1,25 miljard gen. Dat bleek giste ers van Interpay. Na tctie van de euro in gebruik van de chip- nde. In 2003 groeide van het elektroni- jilmiddel met 34 pro- 13 1 wkettingen iNWB retour - De ANWB haalt 5, recent verkochte 3ttingen terug. Bij het 21 juist omleggen van bestaat een gering ri se breekt, aldus de or- De ANWB heeft ko- ;n brief geïnformeerd, ïogelijk om op korte |n vervangende ket- 3» bieden. Zolang dat 2prijgen gedupeerden 4ge aankoopbedrag 3fVNWB hoopt dat er giende week wel vol- uttingen van een an- ijijn. :toraat voor t-topman *Iuven - Philips-top- 2rd Kleisterlee heeft 2fen eredoctotraat ont- fp de Katholieke Uni- euven (KUL). Hij 22lnderscheiding voor 2pningen om tussen - onderzoekscentrum Hren en de KUL meer jking tot stand te spok de Amerikaanse 45ctor van de universi- ew York John Sexton ||se wis- en natuurkun- 8fger Penrose kregen redoctoraat. 314 Reizigers in the treinen 6«et Belgische spoor- '4BS heeft een record- L2ï de rug. Het aantal steeg met 6,2 pro- 4P4 miljoen, de groot- ooit. Het bedrijf Rename aan de vele en gratis abonne- 1 vorig jaar zijn inge- 6jler meer om files te 7e „Ook de stiptheid en Mrt zijn verhoogd", minister Lanotte 2fcbedrijven). Door de ®pgiers stegen de in- pet 8 procent. Het be- %cht echter nog lange 4(]te hebben voor een isultaat. 5 menten VS liljard getild on - Fraude en op- 9 Beft de consumenten n 2004 ruim een half )llar gekost. Vooral ze transacties op in- >,4diefstal van persoons- j'jcomen veel voor. Dit i||t toezichtsorgaan !-ten bekend. In totaal gelopen jaar ruim gvallen van fraude ge- Ar schatting bedraagt !;§ële schade 548 mil- i.'v (429 miljoen euro). '•3king met 2003 nam ij| gemelde fraudezaken 47 procent. Oplichting jernet maakt 53 pro- ialle gevallen uit. Voor- Aites zijn gevoelig met $t. Kopen via internet !9procent van de frau- .61 NeoResins ASM is rond IjDSM heeft de overcla im harsendivisie Neo- 31 het Britse chemie- $vecia afgerond. In de- ,4pndigde het chemie- |an NeoResin voor 515 (zliro in contanten te ■%nemen. NeoResins ^(werknemers en zette (4270 miljoen euro om. ■-% worden toegepast in (5 coatings en inkt. Het ,3Dor van NeoResins ze- aalwijk. Het bedrijf 'opgingen in Spanje, Je en de VS. ol >od minder lair in Europa tM - In Europa nuttigt pt één keer per maand t maaltijd. Aziaten en len doen dat veel va- dan een derde van Isen gaat minstens een week. Dat blijkt uit on- 'an het bureau ACNiel- r 14.000 mensen in 28 iunch en diner zien len als een gelegen- een 'echte' maaltijd te met familie of vrien- ïpeanen kiezen het or de afhaalmaaltijd Imaal. In Nederland kwart van de mensen tien van zelfbereiding fondmaaltijd voor fast- BERUJN/CPD - Het aantal werk lozen in Duitsland heeft met meer dan 5 miljoen een naoor logs record bereikt. Niet eerder in het bestaan van de Bondsre publiek waren zoveel mensen op zoek naar een baan. De cij fers werden gisteren door het federale arbeidsbureau, de Bundesagentur für Arbeit in Neurenberg bekend gemaakt. De werklozen vormen 12,1 pro cent van de beroepsbevolking. De grote toename - met 573.000 werklozen - in vergelijking tot december hangt, volgens mi nister Clement van economi sche zaken, samen met een be langrijke opschoning van de statistieken door de invoering van de nieuwe werkloosheids wet, Hartz IV. Sinds die maatre gel per 1 januari in werking trad, worden ook veel voorma lige bijstandtrekkers als werk loos ingeschaald. Het zou gaan om zo n 220.000 mensen. Ook het winterweer, dat veel bouw bedrijven ertoe dwong mensen op straat te zetten, speelt een rol in de toename van het aan tal arbeidzoekenden. De chef van de Bundesagentur für Arbeit verwacht voor de ko mende maand nog een aan zienlijke toename van het aan tal werklozen. Minister Cle ment, die verantwoordelijk is voor de ingrijpende hervormin gen op de Duitse arbeidsmarkt, telt bijna 7 miljoen mensen 'met deels dramatische proble men op de arbeidsmarkt.' Hij rekent hiertoe ook mensen die zitten in een banenprogramma van de overheid. Clement zegt dat verdere, in grijpende hervormingen nodig zijn om het aantal werklozen te laten dalen. Ook moet de eco nomische groei verder aantrek ken. De Duitse economie groei de het afgelopen jaar licht, na een periode van stagnatie. Het is de twaalfde maand op rij dat het aantal werklozen in Duits land is toegenomen. Veel Duit sers verliezen hun banen door dat bedrijven de productie ver plaatsen naar lagelonenlanden in Azië en Oost-Europa. De rood-groene bondsregering klaagt steen en been over de ge ringe kooplust van de burgers. Door de stroom aan slecht eco nomisch nieuws houden de Duitsers de hand op de knip. Bedrijven zijn daardoor zeer te rughoudend met het aantrek ken van nieuw personeel. Ruimte om de magere binnen landse bestedingen aan te wak keren heeft de overheid niet omdat Duitsland anders in conflict komt met Europese be grotingsregels uit Brussel. Bondskanselier Schroder pleit daarom voor een verruiming van het Europese stabiliteits- en groeipact, dat bepaalt dat nationale overheidstekorten niet mogen oplopen tot boven drie procent van het bruto bin nenlands product. De kanselier benadrukt dat Duitsland op het ogenblik eerder groei nodig heeft - die kan worden gestimu leerd door overheidssprogram- ma's - dan stabiliteit. Schroder beloofde in 1998 het aantal werklozen terug te zullen brengen tot 3,5 miljoen. Critici verwijten de regering nu veel te weinig aandacht te besteden aan de klachten van het be drijfsleven, dat zegt te lijden onder een hoge belastingdruk, hoge loonkosten en overregule ring. Dagelijks gaan 1200 vol tijdbanen verloren in de groot ste economie van Europa. Een dag voor het bekend wor den van de laatste werkloos heidscijfers, vroeg de traditierij ke bouwonderneming Walter Bau-AG faillissement aan. Bij het bedrijf werken 9400 men sen. In totaal staan 20.000 ba nen op de tocht omdat ook veel leveranciers en kleine bedrijven afhankelijk zijn van opdrachten van Duitslands op drie na grootste bouwconcern. Het lot van Walter Bau is illu stratief voor de crisis op de Duitse bouwmarkt, die al tien jaar aanhoudt. Drie jaar gele den zorgde de ineenstorting van het bouwconcern Philipp Holzmannn, waarbij duizenden Duitsers op weg naar het arbeid Foto: Reuters/Fabrizio Bensch arbeidsplaatsen verloren gin gen, voor grote consternatie in de markt. Het vorige record aantal werklozen in Duitsland reau in Berlijn. werd in 1998 bereikt onder Schröders voorganger Helmut Kohl (CDU). Die verloor kort daarop de verkiezingen. Getronics-topman Klaas Wagenaar geeft aandeelhouders uitleg over het bod op PinkRoccade. Foto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/anp - De overgrote meerderheid van de aandeelhou ders van het automatiseringsbe drijf Getronics stemt in met het bod op branchegenoot PinkRoc cade. Dat bleek gisteren op de buitengewone aandeelhouders vergadering in Amsterdam. Ge tronics wil PinkRoccade overne men voor een bedrag van 350 miljoen euro in contanten. Getronics brengt deze week het biedingsbericht uit. De bedoe ling is de transactie binnen en kele weken af te ronden, aldus voorzitter Minderhout van de raad van commissarissen. Getronics maakte in november de voorgenomen overname be kend. Concurrent Ordina gooi de roet in het eten door ook naar PinkRoccade te lonken. Met instemming van enkele grootaandeelhouders, waaron der de Nederlandse staat, kreeg Ordina tegen de zin van Getro nics en PinkRoccade inzage in de boeken. Ordina haakte echter af omdat het naar eigen zeggen niet over voldoende informatie kon be schikken, waardoor een over name te grote risico's met zich mee zou brengen. Hier en daar werd vervolgens gesuggereerd dat de zaken bij PinkRoccade er minder florrissant voorstaan dan werd aangenomen. Top man Wagenaar van Getronics verklaarde gisteren in dat ver band nadrukkelijk dat er bij PinkRoccade 'geen lijken in de kast zijn gevonden'. Op de vergadering waarde het spook rond van de overname in 1999 van het Amerikaanse Wang. Getronics vertilde zich hier bijna aan, het bedrijf kwam in grote financiële moeilijkhe den. Onder de tegenstemmers bleken zich vooral beleggers uit de VS te bevinden. „Wij voelen ons goed bij deze overname", zei Wagenaar. De bestuursvoorzitter zei echter niet onder het cliché uit te kun nen dat ook voor de overname van PinkRoccade geldt, dat on dernemen per definitie risico nemen is. Wagenaar kwam twee jaar geleden aan het roer bij Getronics. Op dat moment deed het aandeel op de effec tenbeurs in Amsterdam 9 euro cent, zo hield hij de vergadering voor. Inmiddels koerst het AEX- fonds rond de 1,80 euro. Door de overname ontstaat een combinatie met een omzet van ruim 3 miljard euro en circa 29.000 werknemers. De onder neming krijgt een leidende po sitie in de Benelux en verder een sterke positie in vooral het Verenigd Koninkrijk. De samenvoeging gaat ten kos te van 400 banen in Nederland en het Verenigd Koninkrijk en moet leiden tot een kostenbe sparing van tussen de 35 en 40 miljoen euro per jaar. Aandeel houders is voor 2005 een lichte toename van de winst per aan deel in het vooruitzicht gesteld. Ondanks aandringen van onder andere de Vereniging van Effec tenbezitters weigerde Wagenaar dit nader te specificeren. PinkRoccade presenteerde juist gisteren voorafgaand aan de aandeelhoudersvergadering de voorlopige resultaten over 2004. De automatiseerder gaat er van uit dat de omzet vorig jaar met 5 procent is teruggelopen naar ongeveer 703 miljoen euro. Het bedrijfsresultaat lag op onge veer 24 miljoen euro. De defini tieve cijfers komen op 17 maart naar buiten. geldrop/anp - Supermarktke ten Albert Heijn en koekfabri kant Peijnenburg zijn in een pijnlijk gevecht verwikkeld rondom de 600 gram-versie van de overbekende ontbijtkoek. Peijnenburg weigert sinds 1 ja nuari de koek nog te leveren aan Albert Heijn omdat het su permarktconcern de duim schroeven te ver wil aandraai en. Albert Heijn probeert via de rechter levering af te dwingen. Het duo ontmoette elkaar giste ren in de rechtbank van Den Bosch. De problemen tussen de twee hebben alles te maken met de supermarktoorlog die al bijna anderhalf jaar woedt. Volgens Peijnenburg wil Albert Heijn een substantiële verlaging van de consumentenprijs doorvoe ren. „De opstelling van Albert Heijn zorgt ervoor dat ons pro duct met fors verlies wordt ver kocht", meent directeur Johan Lokhorst van Peijnenburg. „Dat brengt de toekomst van ontbijt koek in gevaar. Wij werken daar niet aan mee. Ik weiger toe te zien hoe ons Nederlandse pro duct in de prijzenoorlog wordt kapotgedumpt." De controverse beperkt zich tot de koekvariant van 600 gram. Peijnenburg levert nog wel cir ca 20 andere producten aan de marktleider. De koek van 600 gram is echter een van de po pulairste producten onder con sumenten. Albert Heijn ver koopt er ongeveer een miljoen per jaar. Daarom wil het bedrijf de zogenoemde 'hardloper' graag opnieuw opnemen in zijn kernassortiment. Albert Heijn zegt dat een vaste prijs niet mogelijk is. „Het is toch aan ons om een verkoop prijs te bepalen", aldus Hans Koeleman van de supermarkt onderneming. „We praten met onze afnemers over inkoopprij zen." Albert Heijn vindt dat het maken van prijsafspraken in druist tegen het mededings- recht. Peijnenburg zegt echter dat de ervaringen in de prijzen oorlog van vorig jaar hebben geleerd dat als Albert Heijn prij zen verlaagt andere supermark ten direct volgen. Daar heeft Peijnenburg geen trek in. Albert Heijn zegt een goede band te hebben met Peijnen burg. „We voeren vele produc ten van ze." De uitspraak is op 10 februari. Prijzenslag moe Consumenten lijken genoeg te hebben van de prijzenslag die al bijna anderhalf jaar woedt in de supermarktwe reld. In de eerste vier weken van januari daalde de omzet met 1,9 procent naar 1,93 miljard. Volgens onder zoeksbureau GfK werken al leen extreme aanbiedingen nog. Dat de verkoop lager uitkwam, had ook te maken met aankopen voor oud en nieuw die waren verschoven. De omzet voor oud en nieuw telde mee in week 1 van ja nuari 2004. Zonder dit effect was de omzet 1,4 procent la ger. „De daling zit in het aantal bezoeken", aldus Joop Holla van GfK. In janu ari houdt de supermarkt branche meestal flinke acties omdat consumenten het na de feestdagen rustiger aan doen. Dit jaar is de actiedruk volgens Holla niet extremer geweest dan vorig jaar. den haag/gpd - Het nieuwe, strengere WAO-stelsel wordt mogelijk nog niet per 1 januari 2006 ingevoerd. In de Tweede Kamer pleiten partijen voor uitstel nu de uitvoeringsinstantie UWV zegt te weinig tijd te hebben om zich voor te bereiden. Datzelfde geldt voor de belastingdienst die de WAO-premies moet gaan heffen. Uitstel zou een enorme domper zijn voor minister De Geus (sociale zaken). Over het nieuwe stelsel wordt al jaren gebakkeleid. Na een slepende ruzie met de vakbeweging bereikte de minister eind vorig jaar eindelijk met alle partijen overeenstemming over de nieuwe WAO, een plan dat ook nog eens gesteund wordt door een kamermeerderheid. Het wetsontwerp is overigens nog niet bij de Tweede Kamer ingediend. Uitstel leidt er in de praktijk meestal toe dat betrok kenen toch weer dingen aan het plan willen veranderen. De minister houdt dan ook vast aan 1 januari aanstaande: „Als we de problemen met de premie heffing hebben opgelost, gaat het wets voorstel naar de Tweede Kamer. Dan zien we wel hoe het verder gaat, maar ik koers nog steeds op 1 januari 2006." Het UWV (Uitvoeringsinstituut Werkne mersverzekeringen), dat onder meer de WAO-keuringen doet en de uitkeringen uitbetaalt, heeft laten weten dat het niet tijdig klaar kan zijn met de aanpassing van de organisatie. Het instituut zit nog middenin een omvangrijke reorganisa tie. Ook de belastingdienst heeft meer tijd nodig om de premie-inning van de WAO van het UWV over te nemen. Daar komt bij dat ook de Raad van State in een advies op het wetsvoorstel de no dige kritiek heeft. Zo betwijfelt de raad of de voorgenomen bezuinigingen wel gehaald worden in het nieuwe systeem. Morgen praat het kabinet over de pro blemen rond de WAO-plannen. De WAO verandert in de nieuwe opzet drastisch. Wie echt niet meer kan wer ken, komt in de regeling Inkomensvoor ziening Volledig Arbeidsongeschikten (IVA) en krijgt een uitkering van 70 pro cent van het laatste verdiende loon. Wie gedeeltelijk wordt afgekeurd, komt in de regeling Werkhervatting Gedeeltelijk Ar- beidsgeschikten (WGA). De zieke werk nemer wordt geacht te blijven werken, desnoods tegen een lager salaris. Het verschil tussen het oude en het nieuwe salaris wordt gedeeltelijk gecompen seerd. Het is bij deze laatste groep waar zich bij het UWV problemen voordoen. Behalve het UWV moeten namelijk ook particuliere verzekeraars het WGA-risico voor werknemers en bedrijven gaan dekken. Foto: GPD/Cees Zorn brussel/anp - Italië en Frankrijk hebben weliswaar goede voor nemens om hun begrotingste korten in 2006 terug te dringen, maar het ontbreekt aan prakti sche plannen. De twee landen moeten hun beleid drastisch bijstellen om de tekorten terug te dringen en zo aan de Euro pese regels te voldoen, schrijft de Europese Commissie in een gisteren verschenen rapport. De plannen van Italië gaan uit van een begrotingstekort van 2,7 procent (van het bruto bin nenlands product) dit jaar en 2 procent volgend jaar. De com missie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, merkt op dat dat al flink meer is dan in de plannen van een paar jaar geleden. Bovendien is het nog maar de vraag of Italië zonder aanvullende maatregelen dit jaar de doelen kan halen. Nog problematischer is 2006. Tot nu toe heeft Rome het te- door Jacob van der Meulen ijmuiden - Tijdens de derde overlegdag over een nieuwe CAO voor de tienduizend werk nemers van Corus is gisteren de sfeer tussen werknemers en werkgevers verslechterd. De staalgigant is op geen enkele wijze tegemoet gekomen aan de eisen van de werknemers, zo stellen de vakbonden FNV en de Unie vast. FNV-onderhandelaar Jos Duijn- hoven meldde na het overleg 'helaas niets positiefs te kunnen melden'. „Corus moet zich de ogen uit de kop schamen, want ze lijkt niet of nauwelijks voor bereid op de gesprekken. De belangrijkste boodschap is dat het niks mag kosten. Terwijl in de omliggende landen de lonen al weer stijgen, worden de werknemers hier geschoffeerd. kort onder de EU-drempel van 3 procent weten te houden met allerlei eenmalige maatregelen. Structurele ingrepen zouden voor 2006 zijn, maar de com missie heeft nog niet gezien hoe dat gaat gebeuren. Ook de Franse plannen zijn te mager in de ogen van Brussel. Het land kan dit jaar alleen aan de 3-procentsnorm voldoen als alle aangekondigde maatrege len zo snel mogelijk worden in gevoerd en als er bij tegenval lers direct wordt ingegegrepen. Over België, dat geen begro tingstekorten plant en zo lang zaam de enorme staatsschuld uit het verleden afbouwt, is de commissie positief. Nederland is enkele weken eerder al aan de beurt geweest; de korteter- mijnplannen vond Brussel goed, maar op langere termijn moet er meer gebeuren om het tekort terug te dringen, was de boodschap. Zelfs de Britten kregen al een hogere loonsstijging toegewe zen dan wij vragen. Je probeert je in dit overleg professioneel op te stellen, maar de sfeer is inmiddels niet goed meer. Ik heb nog niet het gevoel dat het allemaal geen zin meer heeft, maar er moet nu echt wel schot in komen." Ook Alex van der Molen van de Unie is teleurgesteld over de gesprekken. „Op het punt van de loonsverhoging (de bonden vragen de komende twee jaar getrapt 2,25 procent meer loon voor de staalarbeiders) doet de werkgever geen enkel bod. Er wordt verwezen naar de winst deling, maar die is eenmalig. Op het punt van de pensioenen zijn we geen stap opgescho ten." Volgende week woensdag is een nieuw overleg gepland. amsterdam/anp - Koninklijke Olie/Shell Groep 'bekroont' dankzij de sterke stijging van de olieprijzen het rampjaar 2004 met een nettowinst die naar ver wachting de hoogste is in de ge schiedenis van het Nederlandse bedrijfsleven. Analisten schatten dat het grootste beursgenoteer de olieconcern van Europa van daag bij de publicatie van de jaarcijfers een nettowinst pre senteert van rond de 17,5 miljard dollar, 40 procent meer dan de 12,5 miljard dollar in 2003. De recordwinst komt na een jaar waarin Shell wankelde als nooit tevoren. Er kwamen zelfs vernederende geruchten in de markt over een overname door de kleinere concurrent Total uit Frankrijk. De reputatie ging door het slijk door het schan daal rond de bewezen olie- en gasreserves. Die bleken jaren lang te hoog te zijn ingeschat. Na een eerste schokkende af waardering met 3,9 miljard va ten (20 procent) vorig jaar janu ari volgde nog een serie kleine re bijstellingen. Inmiddels staat de teller op bijna 4,5 miljard va- De Shell-raffinaderij in Hoogvliet. ten (van 159 liter) minder. Shell liet in oktober weten rekening te houden met een afwaarde ring van maximaal nog eens 900 miljoen vaten. Belangrijker dan de omvang is het antwoord op de vraag of dit de laatste bijstelling is. Is dat het geval, dan komt Shell in rustiger vaarwater op de route naar wat een voorwaarde is voor het voortbestaan van olie concerns: ervoor zorgen dat te genover de hoeveelheid fossiele brandstoffen die uit de grond wordt gehaald minstens even veel nieuwe vondsten staan. Shell heeft al eerder aangekon digd miljarden extra te gaan in vesteren in het zoeken naar nieuwe olie- en gasbronnen. De beurskoers van Koninklijke Olie, het Nederlandse deel van de groep, dook na de bekend making van de reservekwestie in januari omlaag. Maar het be langrijkste aandeel in de AEX- index heeft de afgelopen maan den een sterk herstel laten zien. In vergelijking met het absolute dieptepunt in 2004 werd het bijna 25 procent meer waard. Die sterke koersstijging is niet geheel Shells eigen verdienste. Deels komt dit door het samen smeden van Koninklijke Olie (60 procent) en de Britse tak Shell Transport Trading (40 procent) tot de nieuwe onder neming Royal Dutch Shell. Hierdoor neemt het nieuwe grote Shell de plek van het klei nere Shell Transport in de Brit se beursindex FTSE in. Inves teerders die beleggé® in deze index kopen grootsoialig Shell- aandelen bij om de samenstel ling van hun portefeuille in stand te houden. Ditzelfde doet zich voor in de Amsterdamse AEX- index, waar in de weging van het oliecon cern van 10 naar 15 procent gaat. De grote vraag naar Britse en Nederlandse aandelen van het concern zorgde alleen al in januari voor een koersstijging van ruim 6 procent. De koersontwikkeling is een zet in de rug voor topman Van der Veer. Hij voorspelde in decem ber dat de olieprijs op termijn kan dalen van ruim 40 dollar per vat toen naar 25 dollar. Als die voorspelling uitkomt, zal het jaarresultaat over 2004 een record kunnen blijven.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9