BUITENLAND Onregelmatigheden bij verkiezingen Irak Het gaat weer beter met de paus, hij leeft Kohier: Ik buig mijn hoofd in schaamte Te weinig stembiljetten in soennitische gebieden Dodental Nederland door tsunami nu op veertien Kroonprins Filip doet het weer Sharon en Abbas spreken elkaar dinsdag in Egypte am slacht »elte "Te Vietnamese autori- j gestart met het /an alle eenden en Ho Chi Minh-stad, ere Saigon. Dit in een verspreiding van de p, die in januari aan lensen het leven kost te gaan. Ho Chi Minh- grootste stad in Viet- vonen ongeveer tien flensen. De afgelopen !rJzijn in Vietnam al een e^ppen afgemaakt van- i/ógelgriep. >e politie rroristenjacht - De Duitse politie e^rmorgen op 37 plaat- 3r|oekingen verricht in rzoek naar een moge- t jieel netwerk van isla- [s extremisten. Heton- Achtte zich op 24 ver- >vv'voornamelijk van Ara- ggcomst, die betrokken ^ijn bij illegale praktij- xtremisten te financie- ntenis in 1 "dzaak Pau Sc - Een 21-jarige man Qend dat hij op 18 de- Jap een psychiatrisch ^s in Pau twee vrouwe- tQewerkers van de kli- t vermoord. Een van t jen wed onthoofd. De 'ypokrant France-Sud- ^ildde dit gisteren. De 1(jaar is een voormalige "i de kliniek maar hij slachtoffers niet. Hij hebben gehandeld yjepe haat tegen de ver- n verplegend perso- n^verd zaterdag in Pau vd-Korea I icht uranium' j/on - Noord-Korea gjrerkt uranium ver- t ji Libië. Dat meldt The ar; Times. Internationale "jrs vonden negen rai geleden de eerste be- [s it Noord-Korea moge- )rtwee ton uranium eride aan Libië had ge- a jet materiaal kan met m centrifuges geschikt u<ivorden voor kernwa- lë gaf afgelopen jaar t T'aire programma op jgteepte al het materiaal a .S. „We hebben een II van 90 procent of dit spul uit Noord Ko- aldus een door de gevoerde anonieme iris. donderdag 3 februari 2005 'actie voor den haag/gpd-rtr - De kiescom missie in Irak heeft toegegeven dat bij de verkiezingen van zon dag onregelmatigheden hebben plaatsgevonden. Die erkenning kwam nadat soennitische Ara bieren de afgelopen dagen had den geklaagd over het verloop van de verkiezingen. Volgens de soennitisch-Arabi- sche verkiezingskandidaat Mis- haan Jiboeri heeft de kiescom missie in de noordelijke stad Kirkuk opzettelijk te weinig stembiljetten verstrekt. Zo zou den er in de grotendeels soen nitische wijk Hawija bijna 40.000 stembiljetten te weinig zijn geweest. In de soennitische stad Baiji schatte hij het tekort op 28.000 en in het dichtbij ge legen Shirqat op 6000. „Ik denk dat de beslissing uit Bagdad kwam. Het ging hen er om soennieten buiten spel te hou den." De onafhankelijke kiescommis sie erkent dat niet alles soepel is verlopen. „De veiligheidssitua tie was moeilijk in de twee soennitische provincies (Nine veh en Anbar, red.). Het kan zijn dat er her en der een tekort aan materiaal was. Sommige stemlokalen werden op het laatste moment geopend", al dus Hoessein al-Hindawi, voor zitter van de kiescommissie. Van de 5244 geplande stembu- reau's in het gebied bleven er 28 vanwege de gebrekkige vei ligheid dicht, de meeste daar van in West-Bagdad. De kies commissie zet nu een extern comité van drie advocaten op om de klachten te onderzoe ken. Het vooraanstaande soenniti sche Genootschap van Moslim geleerden liet gisteren weten de verkiezingen nog steeds als niet-legitiem te beschouwen, „omdat een aanzienlijk aantal sektes, partijen en stromingen de verkiezingen heeft geboy- Op de dag dat president Allawi bekend maakt dat het sinds de verkiezingen van afgelopen zondag opmerkelijk rustig is, betonen Amerikaanse mariniers eer aan 31 kameraden die vorige week om het leven kwamen toen hun helikopter neerstortte. Foto: Reuters cot". De moslimgeleerden be middelden eerder in Fallujah tussen gewapende opstandelin gen en Amerikaanse troepen, maar wilde alleen goedkeuring aan de verkiezingen geven als de Amerikanen beloften zou den doen over terugtrekking van hun troepen uit Irak. De geestelijken zeiden verder de keuze te respecteren van Irake zen die wel gestemd hebben, maar zij menen dat de regering die na de uitslag van de verkie zingen wordt gevormd, beperk te bevoegdheden heeft. „Het parlement en de regering zullen niet over de legitimiteit be schikken om een grondwet op te stellen of overeenkomsten te tekenen." Ze heet "Verkiezingen' Een Iraakse vrouw die zondag op de verkiezingsdag een baby baarde, heeft haar dochter Intikhabat genoemd, Arabisch voor verkiezingen. „We noemen haar Intikhabat, omdat ze op deze historische dag is geboren toen de Irakezen hun vertegenwoor digers kozen voor het nationale parlement", zo citeerde een Iraakse krant een tante van baby. Belgische imam plande aanslagen in Antwerpen brussel/gpd - Terroristen be raamden vorig jaar een aanslag op de nieuwe HSL-tunnel en op een joodse school in Antwer pen. Dat heeft de Belgische mi nister van justitie, Laurette On- kelinx, gisteren toegeven. Vol gens haar waren er concrete aanwijzingen dat terroristen een aanslag wilden plegen bij de opening van de nieuwe tun nel voor de hogesnelheidslijn bij het Centraal Station in Ant werpen, op 17 en 18 april 2004. Ruim 70.000 mensen bezoch ten toen de nieuwe spoorweg tunnel. De informatie was afkomstig van een informant. Volgens hem beraamden een Antwerpse imam en zijn drie zonen terro ristische aanslagen, maar blie zen ze hun plannen af toen dui delijk werd dat de politie op de hoogte was. De vier worden bij gebrek aan bewijs niet vervolgd. Onkelinx antwoordde dat deze week op Kamervragen van de Vlaamse christen-democraat Tony van Parys. Totnogtoe had de regering steeds volgehouden dat er in België geen concrete terreurdreiging was. Van Parys is er niet over te spre ken dat de minister de Kamer niet onmiddellijk heeft geïnfor meerd. Vorig jaar november verklaarde Onkelinx nog dat „de Staatsveiligheid niet over aanwijzingen beschikt waaruit zou blijken dat splintergroepe ringen op ons grondgebied zouden kunnen optreden, zoals in Nederland is gebeurd". Dat er wel degelijk sprake was van een terreurdreiging bleek na een huiszoeking bij de Ant werpse ex-agent Ban Debie, die tegenwoordig medewerker is van de extreem-rechtse partij Vlaams Belang. Hij zou de ver trouwelijke informatie over de geplande aanslagen hebben doorgespeeld aan de krant De Morgen. Een journaliste van die krant is in verband met de zaak anderhalve maand afgeluisterd, zo bleek vorige week. Wereld schrikt van ziekenhuisopname van leider katholieke kerk igen vrouw Het Europees Parle- ikt een baan voor Mar- tsen, de hoofdboek- van de Europese Iie die in 2002 werd omdat ze de Europe- rnding „zo lek als een had genoemd. De ad- e, waarin 100 miljard jaat, zou uitnodigen „Ze is met haar kri- erg behulpzaam ge- Europese Commissie boekhoudsysteem la- rigd", stelt het Vlaamse ïmentslid Bart Staes 0 gisteren na overleg sre partijen. Hij wilde in een baan geven bij ment, maar dat bleek lastig. Het parle- gbgaat nu overleggen ^commissaris Kallas ïstrijding). naai rondt nr. 1 af - De Kamer van Be- let Joegoslavië-Tribu- morgen uitspraak in jen 'Verdachte Num- 'hp Bosnische Serviër Jikolic (47). Nikolic is verdachte die (in no- 'a994) werd aange- ^e!ij was commandant camp waar moslims gemarteld, verkracht en Btl Nikolic bezigde toen B jverlevenden uitspra- Hki ben God, de knup- ™jwet". Hij heeft zijn bekend en spijt be- "ikolic werd in decem- :4öt 23 jaar cel veroor- 11 "Europa in ivoor Roma 3%ht Midden- en Oost- staten hebben be- in te spannen om de Ufi achtergestelde Roma nd te helpen. Onder- antidiscriminatie- jig in te voeren, de ach- JSn het onderwijs en de "feidszorg te bestrijden ^omstandigheden van !t.ite en armste minder- :.|Europa te verbeteren. 1%amenlijke verklaring, ,atet begin van de top- ing in het Bulgaarse ;d uitgegeven, zeiden :,An de acht staten de "Ind van Roma (zigeu- lacceptabel" te vinden. rome/gpd-rtr - In de hele we reld zijn gisteren kaarsjes ge brand voor het welzijn van paus Johannes Paulus II. De kerkvorst werd dinsdagavond met spoed opgenomen in het ziekenhuis. Maar de gelovigen kunnen opgelucht ademhalen, want het gaat weer wat beter met de paus. Zijn toestand is nog altijd zeer fragiel, maar sta biel, heeft het Vaticaan laten weten. De 84-jarige paus heeft volgens het Vaticaan een 'lichte koorts' en is kunstmatig beademd. Hij had een rustige nacht en kon gisteren vanuit zijn bed deelne men aan een speciale, door zijn Poolse secretaris opgedragen mis. Hij moet nog zeker een paar dagen in het ziekenhuis blijven. De paus werd dinsdag avond in allerijl met ademha lingsproblemen naar het Ge- melli-ziekenhuis in Rome ge bracht. Woordvoerder Joaquin Navarro-Valls van het Vaticaan benadrukte dat de paus geen enkele keer buiten bewustzijn is geweest. „Ik denk dat iedereen gerust kan zijn, er is geen reden voor paniek", aldus Navarro- Valls, die zelf arts is. Het Vati caan publiceerde gisteren voor het eerst een medisch rapport over de toestand van de zieke paus, voor wie in de hele we reld speciale eucharistievierin gen werden opgedragen. De paus heeft een acute infectie opgelopen aan zijn luchtwegen als gevolg van de griep waaraan hij sinds zondag lijdt. Dinsdag verslechterde zijn toestand plots. Door deze complicatie wordt het strottenhoofd ge blokkeerd met als gevolg ernsti ge problemen bij de ademha- ling. De paus, die de Ziekte van Par kinson heeft, kampt al jaren met zwakke gezondheid. Hij heeft zes keer in het Gemelli- ziekenhuis gelegen gedurende zijn 26-jarige pausschap. Er wordt op de tiende verdieping permanent een kamer voor hem vrijgehouden. Toch heeft Johannes Paulus gisteren niet stilgezeten. Vanaf zijn ziekbed heeft hij twee nieu we bisschoppen aangesteld in Brazilië en een hulpbisschop in Kroatië. Ook werden verschei dene kardinalen benoemd in de congregaties voor de eredienst en de sacramenten. Johannes Paulus II is een van de populairste leiders die de rooms-katholieke kerk heeft ge had, hoewel zijn conservatieve opvattingen over bijvoorbeeld 119 Kardinalen Het conclaaf dat in geval van het overlijden van de paus een nieuwe kerkvorst moet kiezen, telt sinds gisteren geen 120 maar 119 leden. Hoewel hij te boek stond als 76 jaar oud, gaf kardinaal Henryk Gulbinowicz toe de stemgerechtigde leeftijd van 80 al te hebben overschre den. De in Litouwen, gebo ren geestelijke heeft ver klaard in 1944 met zijn leef tijd te hebben gesjoemeld om te voorkomen dat hij in het Rode Leger dienst moest nemen. Kardinaal Simonis is de enige Nederlander In het 120 kardinalen (nu dus 119) tellende conclaaf. de toelating van vrouwen tot het priesterambt en ethische thema's als het homohuwelijk en anticonceptie omstreden zijn. Hij wordt vooral geroemd om zijn inspanningen om de banden met andere religies te verbeteren en om zijn inzet voor de mensenrechten. De uit Polen afkomstige Karol Wojtyla werd in 1978 op 58-jari ge leeftijd tot paus gekozen. Hij was de eerste niet-Italiaan - na de Nederlandse paus Adrianus VI - in 455 jaar die paus werd. den haag/anp-afp - Het officië le aantal Nederlandse dodelijke slachtoffers van de tsunami in Azië is gisteren verhoogd van dertien naar veertien. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag laten weten. Over de identiteit van de veer tiende dode doet het ministerie geen mededelingen. Het slacht offer viel in Thailand. Er zijn nog ongeveer 25 Nederlanders vermist in het rampgebied. On geveer vijf mensen, van wie al leen duidelijk is dat ze in de re gio waren, zijn nog niet getra ceerd. Het aantal doden en vermisten door de zeebeving op tweede kerstdag is tot boven de 290.000 gestegen. Indonesië meldde gisteren meer slachtoffers in het zwaarst getroffen gebied, het noorden van het eiland Su matra. Daar zijn 237.071 men sen omgekomen of vermist. Bij deze laatste groep gaat het om 127.774 personen. Als zij over een jaar nog zijn vermist, dan worden zij dood verklaard. Indiase hulpverleners hebben gisteren op de afgelegen eilan dengroep Andamanen negen uitgemergelde overlevenden van de zeebeving aangetroffen. Volgens de politie gaat het om vijf mannen, een vrouw en drie kinderen op het zuidelijkste ei land Campbell Bay. De negen hielden zich in leven met ko kosnoten. Volgens een zegsman van de politie is het een wonder dat de groep het heeft over leefd. De Indiase Andamanen en Nicobaren in de Indische Oceaan werden zwaar getroffen door de zeebeving en de daarop volgende tsumami's. De eilan dengroepen, relatief dichtbij het epicentrum van de grote beving, kampten sindsdien nog met talrijke naschokken. brussel/gpd - De Belgische kroonprins Filip heeft het weer voor el kaar. In december joeg hij half Vlaanderen in de gordijnen door publiekelijk uit te halen naar het Vlaams Belang; dit keer jaagt hij politici en vakbonden tegen zich in het harnas door een eisenpak ket van de Vlaamse werkgeversvereniging VBO te ondertekenen. Het document werd gisteren in het bijzijn van de 44-jarige kroon prins opgesteld tijdens een bijeenkomst in Brussel. De werkgevers verwijten de overheid dat die te weinig heeft gedaan om de econo mische groei te stimuleren. De kroonprins tekende met 'Filip de la Belgique'. Het document verscheen gistermiddag omstreeks twee uur op het internet. Enkele uren later werd de handtekening van de kroonprins verwijderd. tel aviv/gpd - De topontmoe ting van de Israëlische premier Ariel Sharon met de Palestijnse president Machmoud Abbas wordt volgende week dinsdag niet gehouden in Jeruzalem maar in de Egyptische bad plaats Sjarm el-Sjeik. Beide lei ders hebben een uitnodiging aanvaard van de Egyptische president Hosni Moebarak, die zelf ook aanwezig zal zijn. De vierde deelnemer is koning Abdallah II van Jordanië. Moebarak zei dat de top een kans is om „vooruitgang te boe ken op het Palestijnse spoor". Het is voor het eerst sinds zijn aantreden als premier in 2001 dat Sharon Moebarak persoon lijk zal spreken. Egypte heeft in 2002 zijn ambassadeur uit Tel Aviv teruggehaald uit protest tegen het Israëlische optreden in de Palestijnse gebieden. Het is mogelijk dat de top van dins dag een normalisering van de betrekkingen inluidt. Ook Jor danië heeft al bijna drie jaar geen ambassadeur in Tel Aviv. De Palestijnen zien de aanwe zigheid van Moebarak en Abdallah in Sjarm el-Sjeik als een garantie voor de beloften die ze van Israël verwachten. De belangrijkste doeleinden van het overleg zijn wat het Pa lestijnse Bestuur betreft Israëli sche instemming met een staakt-het-vuren, stopzetting van de liquidatie van Palestijnse militieleiders en vrijlating van duizenden gevangenen. Israël wil van Abbas toezeggingen over de ontmanteling van mili ties en de vordering van illegale wapens. Ook zal worden ge sproken over acties van de Pa lestijnse politie en het Egypti sche leger tegen wapensmokkel door tunnels op de grens tus sen Egypte en de Gazastrook. In de komende drie maanden stuurt Egypte 750 man van een speciale bewakingseenheid naar de grens met Gaza. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - „Dit is voor een aantal van ons niet gemakkelijk", waarschuwde Knesset-voorzit- ter Reuven Rivlin de bezoeken de Duitse president Horst Koh ier gisteren. Hij doelde niet al leen op het feit dat een Duitse leider het Israëlische parlement zou toespreken, maar ook op de Duitse taal die deze zou ge bruiken. Groot was dan ook de verrassing toen Kohier zijn rede begon in het Hebreeuws. Hij was 'dankbaar en zeer ont roerd' dat hij de gelegenheid had het woord te richten tot de volksvertegenwoordiging van Israël, zei hij in de taal van het oude testament. In het Duits voegde hij eraan toe dat zijn land altijd aan de kant van Isra el en het joodse volk zal staan en dat hij zijn hoofd 'buigt in schaamte' voor de slachtoffers van de holocaust. Het was pas de tweede maal dat de Knesset in het Duits werd toegesproken. Vijf jaar geleden boycotte een derde van de volksvertegenwoordigers een bijeenkomst met de toenmalige bondspresident Johannes Rau. Ditmaal bleef slechts een hand vol Knessetleden uit protest weg. Onder de aanwezigen was oppositieleider en oud-minister van justitie Josef Lapid van de centrumpartij Shinui. Lapid, overlevende van de Duitse ver nietigingskampen, zei dat niet alleen Adolf Hitlers 'Mein Kam- pf in het Duits is geschreven, maar ook 'Der Judenstat' van Theodor Herzl, de grondlegger van het zionisme. „Niet de taal is schuldig, maar degenen die haar misbruiken. We zullen nooit vergeten wat nazi-Duits- land ons heeft aangedaan: de moord op een derde van het joodse volk, de verschrikkelijk ste misdaad uit de geschiede nis." Maar Lapid zei ook dat Duitsland de lessen van die tijd beter heeft geleerd dan andere volken in Europa, „die actief hebben meegeholpen aan de De Duitse president bezocht gisteren Sderot, in het'zuiden van Israël. Het stadje is herhaaldelijk doelwit geweest van Palestijnse raketten. Foto: Reuters vernietiging van hun joodse ge meenschappen maar daarvoor de verantwoordelijkheid niet willen aanvaarden". Kritiek op de Israëlische poli tiek door Europese landen, en zeker Duitsland, wordt hier nogal eens omschreven als ver kapt antisemitisme. Kenmer kend is een hoofdartikel in de Jerusalem Post van dinsdag. Onder de kop 'Welkom presi dent Kohier' schreef het con servatieve dagblad dat het voor Israëliërs tijd wordt te beseffen dat de huidige generatie Duitse leiders niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor de holocaust. Maar daarna stelde de krant de vraag: „Waar is dit leiderschap als er een wanhopi ge noodzaak bestafrom de ge middelde Duitser uit te leggen dat Israël vecht voor een ge rechtvaardigde zaak?" En: „Met het oog op de toekomst denken we onwillekeurig dat Berlijn zich geroepen zou moeten voe len een andere politiek te voe ren dan Londen of Parijs als het gaat om het voortbestaan van de joden. Waardering voor jo den is geen excuus voor een politiek die, opzettelijk of niet. de enige joodse staat schade berokkent." Kohier ziet dat an ders. „Binnen de Europese Unie staat Duitsland aan de kant van Israël," zei hij. Een paar uur bezocht hij uit so lidariteit het stadje Sderot. dat de afgelopen maanden veelvul dig is getroffen door Palestijnse Kassaam-raketten. Een Poolse vrouw brandt in de Poolse Stanislawkerk in Rome een kaarsje voor het welzijn van de paus. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7