BINNENLAND 1 Waar haalt de commissaris toch de tijd vandaan? Sqtófovef Tweede Kamer woest over wantoestand verpleeghuizen Van Anraat blijft in cel als verdachte genocide Schutter Muiderberg geen marionet vader Nederlanders sterven eerder door vuile lucht veevoersector Profiteer hier al van uw Autobahnvignet! naren: declareren tibtenaren van de =*mmen willen ver- i die ze tijdens hun en verhalen op hun De ambtenaren teund door de on- jraad (or) van de ge- t gaat om boetes verkeersovertredin- voerder Leijdekkers: de werkgever op de J drukt een beetje te gaspedaal, dan is erken als een be zeil voor uwkavel - In de Groningse lochteren is een run bouwkavels in een inwijk. De kavels 26 februari uitgege- mdat de gemeente e 'wie het eerst et eerst maalt' han- zich een inmiddels ïg van wachtenden neentehuis ge- jgens een woord- de gemeente staan i geparkeerd bij het uis. ertrouwen ledia Nederlanders heb- eer vertrouwen in de in de politiek. Bijna an de bevolking odschap van jour- loofwaardig, die van F<rdt door 43 procent ar geacht. Dat blijkt resentatieve steek - r 750 mensen dat is in opdracht van het ouw. Vooral televisie ïerkelijk hoog, zo enquête. Ruim 84 lh de ondervraagden J betrouwbaarste j levolgd door radio Mnt) en 71,6 procent krant als betrouw- 1ZI ■Je veevoer ichept le De Voedsel en Wa- rjjeit (VWA) heeft be preek een partij van t (liljoen küo veevoer ejlandse makelij laten j a Het voeder bevat bjlijk te veel dioxine. 3rpgenoemd grasbrok Jjjjid voor Britse en Ne- 5nveehouders. De VWA 3^1e voorraad volgens heerster kunnen ach- a pordat het vee ervan erjd. Volgens een /efder staat de zaak los ctpport over vermeen- g ie praktijken in de por. di nop fout met nje-uiting pe - Winkelketen lajing in de fout met de ,n van een satirische af- inan premier Balke- 0ten reclamefolder. De a|ig van folders en 1(jBt het portret van Bal- l0/oor de moederdag- g| vorig jaar was on- /^g, oordeelde de recht- ipnsterdam gisteren. tuiad namens de pre- reechtszaak aange- Q/m gebruik van af- lcp van politici voor cële doeleinden te n. Kijkshop had de president afgebeeld jj.en zijn voornaam door 'J-Peetje'. >a werpers iv X :,r vast »ej ,g- Justitie mag de vier s die zij verdenkt van i van een stuk stoep- if een viaduct boven komende negentig ithouden. Dat bepaal- ïkamer van dp recht en Haag gisteren, ide vier mannen zou- lanuari elk een stuk I: beneden hebben la- waardoor een 30-ja- ise automobiliste zo- iond raakte dat ze la- pd. I bij Ajax 'stoken im - De brand die zon- I woedde in het Ajax tshome bij de Amster- ja is aangestoken. Dat litie gisteren weten, brak zondag rond uit en verwoestte het jubhuis van de Aj ax is. >o boetes ificatieplicht i - In de maand januari 1300 mensen een boete lomdat zij bij controle lig identificatiebewijs eken te hebben. De dentificatieplicht is fusing op iedereen van i ouder en is per 1 ja- evoerd. De boete be- euro. Voor jongeren 115 jaar de helft. den haag/gpd - Het lucratieve leven van de commissarissen der koningin joeg gisteren een schokgolfje door de twaalf pro vinciehuizen. Twaalf bestuurders lagen plotseling middenin de vuurlinie. Een functie met aan zien, een jaarsalaris van pakweg 122.000 euro en nog genoeg tijd over om tientallen nevenfuncties te vervullen, soms goed betaald. Waar halen die commissarissen toch de tijd vandaan? Dries van Agt, voormalig com missaris der koningin in Noord- Brabant: ,,Het zal u niet zijn ontgaan dat ik al na vier jaar ontsnapte naar Tokyo, waar ik een interessante functie als am bassadeur kreeg. Of ik bedoel te zeggen dat die baan als provin ciebestuurder geen al te grote intellectuele uitdaging was? Nou, dat formuleert u dan niet verkeerd. Als je je strikt aan de klassieke taak houdt, krijg je je dagen er niet mee gevuld". Hans Wiegel, voormalig com missaris der koningin in Fries land: „Nevenfuncties? Ik had er een heleboel! En ik meldde dat steeds keurig bij het college van gedeputeerde staten. Die keken me dan wat vaag aan. Vervol gens legde ik het voor aan de minister, 't Was altijd goed. Laat ik het zo zeggen: commis saris der koningin is niet de meest belastende baan in het openbaar bestuur. Ik schat de belasting op ongeveer de helft van wat ik in Den Haag (als mi nister - red) gewend was." Wim van Gelder, commissaris van de koningin van Zeeland: „Er is altijd veel ophef als het over inkomens van bestuurders gaat. Nu zijn wij tot schietschijf verklaard. Maar ik vind het wel jammer dat de discussie zich alleen toespitst op het geld. Niemand vraagt zich blijkbaar af welk belang met die neven functies wordt gediend. En wat wij daarmee verdienen gaat al leen de belastinginspecteur aan. Openheid is prima, maar dan moet dat ook voor burge- Hans Wiegel Foto: GPD/Marc Bolsius Henk Vonhoff Foto: Ton Kastermans meesters, rechters en Kamerle den gelden." Hans Dijkstal, voormalig WD- minister van binnenlandse za ken: „Nevenfuncties van com missarissen hebben vaak voor de provincie toegevoegde waar de. Maar de vraag is of er geen maximum aan gesteld moet worden, of er geen belangen verstrengeling optreedt. Ik vind wel dat het publiceren van in komsten niet alleen voor twaalf ambtsdragers mag gelden, als je dat al zou willen." Klaas de Vries, PvdA-Kamerlid en oud-bewindsman: „Ik kan me werkelijk niet voorstellen hoe men het klaarspeelt dertig bijbanen te hebben waar ook Hans Alders Foto: GPD/Harmen de Jong Klaas de Vries Foto: ANP nog substantieel geld mee wordt verdiend. Bijbanen zijn goed voor je ontwikkeling en contacten, maar er zou wel een grens aan gesteld mogen wor den. Boven een bepaald bedrag terugstorten in de provinciekas, zou ik zeggen." Jan Janssens, in 1992 aan de Rijksuniversiteit Leiden gepro moveerd op een onderzoek naar het functioneren van de provinciale commissarissen: „De huidige discussie is een storm in een glas water. Als een commissaris verder goed func tioneert, wat is er dan tegen ne venfuncties? Ik denk dat pro vinciale staten zelf moeten kij ken of ze voldoende waar voor Dries van Agt Foto: GPD/Roland de Bruin Margreeth de Boer Foto: ANP hun geld krijgen." Henk van de Graaf, bestuurs kundige verbonden van de Uni versiteit van Amsterdam: „Het is nu eenmaal niet echt een zware taak. Dat heeft waar schijnlijk te maken met het type bestuurder dat de functie be kleedt: het gaat vaak om oud ministers die veel in hun mars hebben. Maak dan de porte feuille zwaarder." Margreeth de Boer, oud-com missaris van de koningin van Drenthe: „Het is een van de rustigste banen die ik ooit ge had heb. Aan het salaris valt moeilijk te tornen. Je moet meer inhoud geven aan de functie. Vanuit Den Haag zou- Wim van Gelder den commissarissen bijvoor beeld zware adviesfuncties toe bedeeld moeten krijgen. Als on derdeel van hun gewone werk." Hans Alders, commissaris van de koningin in Groningen en kampioen nevenfuncties: „Er zit een enorme suggestie achter dat er iets heel smoezeligs ge beurt. Dat bestrijd ik te vuur en te zwaard. Ik hou me precies aan de voorschriften. Mijn ne venfuncties staan op de provin ciale website. Niet de inkom sten. Als ik die straks van de wet openbaar moet maken, dan doet ik dat. Zonder bezwaar. Maar niet nu al, alleen omdat de pers zo'n nummer van de bijbanen maakt. Waarom zou De commissaris van de ko ningin is de officiële verte genwoordiger van de pro vincie; lid en voorzitter van het college van gedeputeer de staten en gastheer bij be zoeken van leden van het Koninklijk Huis aan zijn provincie. De commissaris tekent en bekrachtigt de be sluiten die door provinciale staten zijn genomen. Hij zit daarnaast als onafhankelijk persoon de vergaderingen van provinciale staten voor. Hier heeft hij geen stem recht, maar slechts een ad viserende rol. Hij is verplicht om werkbezoeken af te leg gen bij gemeenten om te horen wat er leeft en speelt. Hij bemiddelt bij conflicten binnen gemeentebesturen of bij ontslagprocedures voor burgemeesters. En is verantwoordelijk voor de rampenbestrijding en hand having van de openbare or de op het moment dat ge meentegrenzen worden overschreden. ik? Het kan niet zo zijn dat er voor een groep van twaalf men sen speciale regels gelden." Het moet dus gaan gelden voor alle openbare ambtsdragers, dus ook voor bijvoorbeeld burge meesters. Henk Vonhoff, oud-commissa ris van de koningin Groningen: „Een commissaris van de ko ningin heeft het financieel hele maal niet gemakkelijk. De com- missarispost is een zware, zeker als de persoon in kwestie zo productief is als Hans Alders. Dan is het salaris zeker in ver houding. Je hebt het geld, ook de neveninkomsten, hard no dig. Ik denk dat ik er uiteinde lijk zelfs op toe heb gelegd. In de begintijd verdienden wij meer dan een minister, maar nadat ik een paar maanden in het ambt zat, is dat gelijk ge trokken. Ik ging er in één keer een ton in guldens op achter uit." den haag/gpd - Oppositiepar tijen PvdA, SP en Groenlinks willen een parlementaire en quête naar het geknoei met ge vaarlijke stoffen in het veevoer. Regeringspartij D66 weet nog niet of ze het enquêteverzoek steunt. De Tweede Kamer debatteerde gisteren met de regering over het uitgelekte rapport over mi lieucriminaliteit. Diverse partij en concludeerden uit het rap port dat er structureel geknoeid wordt met veevoer. Bovendien zouden er nauwe banden be staan tussen politiek en vee- voerbedrijven, wat vriendjespo litiek en corruptie in de hand werkt. Minister Donner van justitie verwees die conclusies naar de prullenbak. Hij betoogde dat het rapport slechts een opsom ming gaf van mogelijke geva ren, niet van bestaande mis standen. „We moeten voorko men dat wat als risico wordt ge zien als realiteit wordt weerge geven. En dat is precies wat de Kamer hier doet", aldus Don ner. „Het rapport somt op waar de risico's liggen, niet of ze daadwerkelijk bestaan." Vol gens de minister is uit verder onderzoek niets gebleken van gesjoemel of corruptie door ambtenaren of politici. Minister Veerman van landbouw gaf aan dat hij niet gerust is op de mo res in de veevoerbranche. „Ik heb ze gezegd dat ik de schan dalen zat ben. Ik heb ze duide lijk gemaakt dat de controle op het veevoer voorlopig nog bij de overheid blijft, de sector is nog niet rijp voor zelfcontrole." De oppositie was niet onder de indruk van de betogen van Donner en Veerman. Groen links-Kamerlid Marijke Vos verweet Donner het rapport veel minder belangrijk te ma ken dan het is. En PvdA-woord voerder Jacques Tichelaar ver moedde dat er veel meer mis is in de veevoersector dan Veer man betoogde. Samen met de SP willen de twee partijen daar om een parlementaire enquête, zodat alle spelers in de veevoer sector onder ede gehoord kun nen worden. Raadkamer honoreert wens OM (advertentie) den haag/anp - F. van Anraat, die wordt verdacht van de leve ring van grondstoffen voor che mische wapens aan het regime van de Iraakse dictator Saddam Hussein, blijft voorlopig in de cel. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Den Haag gis teren besloten. Het openbaar ministerie (OM) stapte naar de raadkamer nadat het gerechts hof in Den Haag vorige week besloot de voorlopige hechtenis per 4 februari te schorsen. Van Anraat zou de grondstoffen tussen 1984 en 1988 aan het voormalige regime in Irak heb ben geleverd. Saddam Hussein heeft de chemische wapens in gezet in de oorlog met Iran (1980 tot 1988) en tegen de Koerdische bevolking in Noord- Irak. Het hof in Den Haag gaf vorige week geen redenen voor de schorsing van het voorarrest. Het had geen formele gronden om vrijlating van de volkeren- moordverdachte te vorderen. De raadkamer van de recht bank gaf woensdag ook geen redenen op waarom de man moet blijven vastzitten. Raad kamerzittingen vinden plaats achter gesloten deuren. Van Anraat staat als vluchtge vaarlijk te boek: toen de ver dachte in Amsterdam werd op gepakt, stond hij op het punt het land te verlaten. Van Anraat werd in 1989 al eens op verzoek van de Verenigde Staten in Mi laan aangehouden. Hij vluchtte naar Irak toen na twee maan den zijn uitleveringsdetentie werd geschorst. Hij bleef daar tot de inval van de militaire coalitie in 2003. Daarna kwam hij via Syrië naar Nederland. (advertentie) 40 jaar bij de zaak. Ford Transit 40 jaar en dus 40% korting op alle fabrieksopties. Er is al een Ford Transit vanaf €14.395,-. Ford Bedrijfsauto's. 100% betrouwbaar. CO, J.Vm VI 40% fcoftnggefcfl niet op de wettere BPM Vraag ne Een Autobahnvignet bij de ANWB kopen is nu wel heel erg aantrekkelijk. U krijgt dan namelijk 20% korting op een Internationale Reis- en Kredietbrief Plus. Zo kunt u voor slechts 29,95 rekenen op alle hulp bij autopech in het buitenland. Snel doen dus. Kom langs, kijk op anwb.nl of bel 0800-0503. Goede reis www.ford.nl 1.1-15.9 BordOO km 'Slechte verzorging bewoners moet onmiddellijk stoppen' den haag/gpd - Er moet on middellijk een eind komen aan de aanhoudende slechte ver zorging van bewoners van ver pleeghuizen. De Tweede Kamer zal vandaag tijdens een Kamer debat directe actie van staatsse cretaris Ross (volksgezondheid) eisen. De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) signaleerde september vorig jaar in acht van de tien verpleeghuizen zorgwekkende toestanden. Be woners worden vastgebonden, niet op tijd naar de wc gebracht en te weinig gewassen. Ook in verzorgingshuizen spelen de problemen, zij het in mindere mate. Ross eiste dat de instel lingen nog in 2004 verbeter plannen bij de Inspectie zou den indienen. „Maar het is in middels februari en we worden nog steeds overspoeld door de schrijnende verhalen", aldus PvdA-Kamerlid Verbeet. De hele Tweede Kamer is ver ontwaardigd. „Het is te gek dat bewoners incontinentiemateri- aal moeten dragen, niet omdat ze incontinent zijn maar omdat er geen tijd is voor een toiletbe- zoek stelt WD-Kamerlid Van Miltenburg. „Het is schandalig: mensen met doorligwonden die niet behandeld worden, of die onvoldoende te eten krijgen", voegt CDA-Kamerlid Vietsch toe. „Als een ouder zijn kind zo behandelt, wordt hij uit de ou derlijke macht gezet. Verpleeg huisartsen die zo met hun cli ënten omgaan, mogen wat het CDA betreft aangeklaagd wor den." Vietsch wil dat verpleegkundi gen die uit onvrede opstappen, vaker als klokkenluider gaan fungeren. „Zij weten precies hoe het er in een instelling aan toe gaat. Klagen kunnen ze nu alleen bij de directie, maar die kan de klacht naast zich neer leggen." Vietsch pleit voor een apart meldpunt bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De WD wil deskundigenteams op de verpleeghuizen af sturen, zoals in de jaren negentig bij in stellingen voor verstandelijk ge handicapten gebeurde. „Ook daar werden bewoners vastge bonden", herinnert Van Mil tenburg zich. „Dan helpt het als er van buitenaf naar gekeken wordt." Zij wil daarnaast de verpleeghuissector laten door lichten door een topman van een bedrijf als Shell of TPG. Volgens de PvdA is kleinscha ligheid bij verpleeghuiszorg het toverwoord. Bewoners moeten in groepen van maximaal zes leven en het is beter als ze vaste verpleegkundigen om zich heen hebben, meent Kamerlid Ver beet. „Als een leraar zijn leer lingen goed kent, kan hij bijna ruiken wanneer er een ziek is. Maar een nieuwe leraar merkt niets." Volgens een woordvoerster van staatssecretaris Ross heeft de IGZ inmiddels een tweede in spectieronde langs de verpleeg- en verzorgingshuizen gemaakt. Ross verwacht daar binnen en kele weken de resultaten van. Dinsdag werd bekend dat de artsen van drie verpleeghuizen onlangs zijn opgestapt omdat ze de toestand in die instellin gen onacceptabel vonden. De IGZ eist dat de Nederlandse Vereniging van Verpleeghuis artsen (NWA) de drie namen bekendmaakt. De inspectie kan de NWA niet dwingen de namen aan haar bekend te maken. „Maar ze hebben de morele plicht dat wel te doen. Anders zijn ze me deplichtig". zegt een woord voerster. Ook het ministerie van volksgezondheid vindt dat de vereniging man en paard moet noemen. Als de namen van de verpleeghuizen bekend zijn, kan de inspectie er nader on derzoek doen. Rechtbank halveert geëiste straf door Edward de Vries Lentsch Amsterdam - De negentienjari ge Muiderberger die in april vo rig jaar vijf Marokkaanse jonge ren beschoot, was geen mach teloze marionet die onder druk van zijn dominante vader han delde. De schutter kan zich volgens de rechtbank daarom niet beroe pen op 'psychische overmacht'. Hij werd tot vier jaar cel veroor deeld. Zijn vader kreeg vijf jaar. De officier van justitie had res pectievelijk acht en tien jaar ge- eist tegen de mannen en zal in hoger beroep gaan. De Amster damse rechtbank vindt de spoedcursus schieten die de 48- jarige vader aan zijn zoon gaf, onvoldoende om te kunnen spreken van een uitgedacht plan om de Marokkaanse jon geren te vermoorden. Toch valt de vader nog vol doende te verwijten om hem te veroordelen tot vijf jaar gevan genisstraf. De rechtbank om schrijft hem als de 'initiator'. Hij zorgde dat de negentienjari ge als schutter in actie kon ko men door het wapen te regelen en schietles te geven. Hij liet hem op pad gaan en ging mee naar De Brink. Daar sprak hij nog met zijn zoon over het wa pen. Van een moordpoging is volgens de rechters geen spra ke, wel van meervoudige po ging tot dopdslag. Maar dat is niet de enige reden waarom de rechtbank de ge vraagde straf heeft gehalveerd. Er is rekening gehouden met zijn verminderde toerekenings vatbaarheid en het blanco straf blad. En: 'De rechtbank ziet, ge let op de jonge leeftijd van ver dachte, aanleiding de straf te matigen, zodat hij kans krijgt om na zijn detentie een nieuw leven op te bouwen'. De rechters vegen de Moer aan met de beweringen van de va der dat sprake was van zelfver dediging omdat de politie niet in actie wilde komen in de aan loop naar een mogelijke con frontatie tussen de Marokkaan se en de Muiderbergse jonge ren. 'Dat is geen enkel excuus'. Voor het schieten is geen be grip. 'Drie jongens zijn geraakt en kunnen daar, samen met de andere twee, nog lang psychi sche gevolgen van ondervin den. Dat de verdachte excuses heeft aangeboden, doet hieraan helaas niets af.' De slachtoffers kregen een schadevergoeding van in totaal bijna vijftigdui zend euro toegewezen die zoon en vader zullen moeten beta len. De derde verdachte, een 45-ja- rige Muiderberger die het wa pen leverde en de schutter hielp vluchten, is vrijgelaten. Hij kreeg zes maanden cel, minder dan de bijna tien maan den die hij al in voorarrest zat. Justitie had hem drie jaar ach ter de tralies willen zien. den haag/gpd - Nederlanders sterven eerder door vuile lucht. Dit wordt voornamelijk veroor zaakt door het toenemende au toverkeer. De luchtvervuiling is zo ernstig dat Nederlanders één tot drie jaar korter leven. Dat blijkt uit een onderzoek van het Oostenrijkse instituut IIASA dat is uitgevoerd In opdracht van de Europese Commissie. De resultaten ervan worden vanavond bekendgemaakt in het televisieprogramma 'Zem- bla'. In Europa scoort Neder land, samen met twee Oost-Eu- ropese industriegebieden en Noord-Italië, het slechtst. Bert Brunekreef, hoogleraar mi lieu en gezondheid aan de Uni versiteit van Utrecht, bevestigt de verminderde levensver wachting in Nederland. Vooral de fijne stof die vrijkomt bij die selauto's. is schadelijk voor de mens. „Het zijn hele kleine stofdeeltjes die diep in de lon gen doordringen en tot ontste kingsreacties leiden. Fijnstof kan het hart- en vaatstelsel aan tasten en zelfs leiden tot de dood," aldus Brunekreef. Hij verwacht dat - ondanks allerlei milieumaatregelen - Nederlan ders in 2020 nog steeds een ver minderende levensverwachting hebben van zes tot negen maanden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3