Charles blijkt sluwe zakenman GESPREK VAN DE DAG Beatrix twijfelde aan hermelijn Ali B. stelt kinderrechh aan de kaal; Er is een mens bij in huis Speciale munt voor jubileum donderdag 3 februari) DAGELIJKS LEVEN k ''"TÓE- NOU SOMJA,a& POEN HUN PEST MENSELIJK Een parlementaire commissie bekijkt maandag de fi nanciën van prins Charles. Hoe heeft hij binnen tien jaar 300 procent inkomensverhoging kunnen genieten, wil ze weten. Sir Michael Peat, privésecretaris van de Britse kroonprins, moet zich in een rechtstreeks uitgezonden hoorzitting verantwoorden. De commissie heeft vragen over de complexe financi ële administratie van Hertogdom Cornwall, het 700 jaar oude landgoed dat Charles in 1969 van zijn moe der kreeg voor zijn 21ste verjaardag. De koningin ont vangt een inkomen van de staat, gefinancierd uit be lastingen, maar Charles moet het doen met de op brengst uit zijn hertogdom. Vorig jaar was dat 18 mil joen euro, twintig procent meer dan in 2003 en 300 procent meer dan in 1996. De regering wil uitzoeken of alles legaal verloopt. Charles betaalt weliswaar inkomstenbelasting over de opbrengsten van het hertogdom, maar hij hoeft geen penny aan vennootschaps- of vermogensbelasting af te dragen omdat het koningsdomein is vrijgesteld van belastingen. En dat terwijl het landgoed is uitgegroeid tot een enorme commerciële onderneming. Het hertogdom, 56.000 hectare tussen Londen en zuidwest-Engeland, is naar schatting 695 miljoen euro waard. Charles heeft inkomsten uit aandelen, land bouwgrond en zo'n 250 boerderijen, winkels en kan toren die hij verhuurt. Behalve huuropbrengst haalt hij geld binnen met zijn eigen plantenkwekerij en het huismerk Duchy Originals dat 130 organische pro ducten, van jam tot worst, afzet. Zes jaar geleden kwam Charles met een houttransac tie die hem drieënhalf miljoen euro opleverde. Hij mag bij wet niets verkopen dat onderdeel is van het hertogdom, maar hij meende dat Greenscombe zijn persoonlijk bezit was. Daarmee stond hij zichzelf toe duizenden bomen te verkopen aan het hertogdom en de winst in eigen zak te steken. Een andere kostenpost die onder de loep wordt geno men zijn het kantoor en de paardestallen van Charles' vriendin Camilla Parker Bowles. De prins zou ook een secretaresse, chauffeur, tuinier, adviseur, bodyguards, kleding en reiskosten voor haai- hebben bekostigd en mogelijk als bedrijfskosten hebben afgetrokken. Veel van Charles' persoonlijke uitgaven blijken tegen be- lastingposten weggestreept. In 2003 zou hij zelfs heb ben gepoogd de rekeningen voor polo, zijn favoriete sport, als bedrijfskosten af te trekken. De commissie onderzoekt ook of de prins aanspraak heeft gemaakt op EU-subsidies. Charles runt Home Farm, een boerenbedrijf van 2250 hectare die met een landbouwsubsidie van 90 euro per hectare 202.500 euro kan hebben binnengesleept. Daarnaast bestaat een eenmalig uitkeringsschema van 345 euro per hec tare, wat nog eens driekwart miljoen zou opbrengen. Deze maand moet blijken of Home Farm op de lijst EU-gesubsidieerden staat. Charles betaalt huur voor panden die hij zelf gebruikt op het hertogdom. Als ontvanger betaalt hij dus geen zakelijke belasting terwijl hij als betaler mogelijk een deel van de huur aftrekt als bedrijfskosten. Zo blijkt het hertogdom een lucratief project. Commissielid Ian Davidson sprak van een 'openbaar belang' in het doorlichten van Charles' administratie: „De monarchie krijgt speciale belastingvrijstellingen. Dat is feitelijk staatssubsidie. We willen daarom zien of de belastingbetaler waar krijgt voor zijn geld." Esther Cotink T k Rapper Ali B. gaat zich inz( voor het werk van Plan Nei land. Daarvoor is gisteren menwerkingsovereenkom: kend. Onder de naam 'Ra{5 around the World' reist de tussen februari en juli vanf samen met andere Nederig rappers voor Plan naar zei£ wückelingslanden en stelt c1' kinderrechtenschendingeik kaak. MTV gaat de reizen id den. Het gaat om bijvoorbA kinderarbeid, straatkinder^ aids-wezen. Plan wil op dif1 nier Nederlandse jongeren^ wust maken van deze protF tiek en hen een mogelijkhe0 den zelf in actie te komen P' kinderrechtenschendingeifc around the World is het vel1 van het educatieve project?] Rap4Rights dat Plan vorig )e voerde. Ali B. gaat ter plekke met dl derlandse rappers in de on|| lingslanden, waar mogelijk menwerking met lokale mil ten, raps schrijven over spe kinderrechtenthema's. Ied^1 gaat er een andere Nederlap gastrapper mee. Zij blijven'v land ongeveer een week ena ten zich daarbij elke keer of® specifiek ontwikkelingsvra<P Onderdeel van Rap around^1 World is een lespakket voo/° lingen van de middelbare si'1 len, in het bijzonder het VftS> het nieuw te ontwikkelen le11 ket fungeert Ali B. als (virtuj3 docent. De website, behoree het lespakket gaat vlak voor1 start van de tv-serie 'de lucft Daarop onderhoudt Ali B. de dagboek. F1 Plan is een wereldwijde, hii1 taire, kindgerichte ontwikk e organisatie die zich ten doe! de levenssituatie van kansal kinderen, hun families en t|H vensgemeenschappen blijvf verbeteren. Plan doet dit d(F middel van kindgerichte gel schapsprojecten in 45 progi" malanden. anp jj if k. tl 11 e P Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan begin nen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zegening? Twijfels, herinneringen aan zijn ei gen jeugd en goede voornemens strijden om voor rang. In dit feuilleton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag aflevering 21. Het persen begint. De moeder van Judith en ik vuren aan. 'Hou je adem vast, hou nog even vast en ja, per sen! Persen!' Erg veel is er nog niet te zien. Een uit drukking van mijn moeder schiet me te binnen. Als we op de wc zaten en het lukte niet, riep ze: 'Geeft niks, hoor, kind. Poep je niet, dan rust je toch!' Wat is dit voor onzin? Ik voel me een acteur, leugen achtig ik hoor hier niet. Dit is een vrou wenzaak. Hier weten wij, mannen, niets vanaf. Judiths gezicht wordt rood, is verwrongen van de inspanning. Zoiets groots door zoiets nauws, dat is bijna niet te doen. Maar het kind wil naar buiten, ongeacht de pijn van haar moeder. Ze kent die moeder nog niet. Haar moeder is nog onbekende buitenkan t. Judith kijkt tijdens het persen naar me. Verwijtend. Ik voel me schuldig. Iemand die een ongeluk heeft veroorzaakt. Straks slaan de omstanders me in el kaar. 'Pakken jullie liaar dijen maar vast', zegt de verlos kundige, „en trek ze omhoog. Dan gaat het persen makkelijker. Dat doen we. Judiths moeder kijkt tussen de benen van haar dochter mee naar wat er gebeurt. 'Och. God', zegt ze. 'Ik zie het kopje al komen. Judith perst uit alle macht, boven haar macht, het zweet staat op haar voorhoofd. Maar heel af en toe 1< Prins Charles: 300 procent inkomensverhoging binnen 10 jaar. Ffr< De Amerikaanse filmster MARLON BRANDO heeft herhaalde malen GE WEIGERD de rol van Don Corleone, de hoofdpersoon in THE GODFATHER, te spelen. Dat heeft zijn vriend Budd Schulberg verteld aan het entertain mentblad Vanity Fair. Uiteindelijk kwam het er toch van. De rol blies Brando's carrière nieuw leven in en hij won er in 1973 een Oscar mee, die hij weigerde. Brando's assistente Alice Marchak drong er een aantal malen bij de acteur op aan dat hij het boek The Godfather van Mario Puzo zou lezen. Hij gooide haar volgens Schulberg het De AFFUIT die is gebruikt tijdens de uitvaart van PRINS BERNHARD, op 11 de cember, staat centraal op de tentoonstelling Het Vaderlandt Ghetrouwe: Oranje in de jaren 1940-1945, die van 16 april tot en met 3 juli op Paleis Het Loo in Apeldoorn te zien is. Ter gelegenheid van de 60ste herdenking van de bevrijding van Nederland besteedt het museum aandacht aan de rol van verschillende le den van het Koningshuis tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het kanon van de af fuit draagt het motto 'Het Vaderlandt ghetrouwe blijf ick tot in den doot' en 'Je maintiendrai' en werd in mei 1940 ingezet bij gevechten op de Grebbeberg. De complete aanspanning, het kanon met zes (imitatie)paarden met ceremoniële tuigen en uitmonstering, de postillions en wandelpostillions en de escorterende officieren van het korps rijdende artillerie in groot tenue, is opgesteld in de ten toonstelling. Daarnaast toont de expositie een keuze uit de eigen, volgens Het Loo deels onbekende collectie foto's van de koninklijke familie in de Tweede Wereldoorlog. Foto: ANP laat ze een kreet horen. Ze schreeuwt niet heel de buurt bij elkaar, zoals ik had verwacht; er gaan geen ramen open, zoals ooit bij mijn oom, die op een zo meravond voor de gein ineens heel hard 'Moord!' riep op zijn balkon. Ze zet haar tanden in haar onderlip. 'Kom dandenk ik, 'kom dan toch, kind!' Anderhalfuur duren lang in zo'n situatie. 'Misschien moet je erbij gaan zitten', zegt de verlos kundige. 'De zwaartekracht laten meewerken. Maar dat is niet nodig. Opeens klinkt er een nat ge spartel, geslurp. Een blauwig, gestroopt haasje komt tevoorschijn. Het kleine ruggetje, de opgetrokken beentjes, het natte, donkere haar. Geschreeuw, kwek- kerig geschreeuw, klinkt op in dit huis. Voor het eerst. Ons kind. Het beweegt, stribbelt tegen. Wat is het le ven koud en groot. Mijn voering wordt binnenstebui ten gekeerd. Kom maar onder mijn overhemd, kleine. Maken we een tentje. Kampeer je bij mij vannacht. Hoor je de regen al op het tentzeil? Een nat wezentje met donker haar wordt op Judiths buik gelegd. Ik wil het meteen tegen me aan drukken. Maar dat mag later pas, als het in warme doeken is gewikkeld. Dan pas voel ik die kleinheid, dat on-ge- wicht Judith ligt te rillen onder een deken. De kachel is uit gegaan in huis en nu gaat het vriezen. Ze kijkt ernstig naar het kind op haar buik. Ik dweil het bloed van de vloer, maak de tafel weer in orde, breng alles terug in de oude staat. Judith wordt door de verloskundige naar de douche gebrach t, waar ze wankelend het water over zich heen laat stromen. Een plas bloed vult de stortbak. Samen doen we haar een schone pyama aan, er gaat een stuk maandverband in de vorm van een grote schoenzool in haar slip. We brengen haar naar bed, waar Sara voor de eerste keer de borst krijgt. Als de klok twaalf uur heeft geslagen, wordt het rustig in huis. Ik ga met een glas wijn achter mijn bureau zitten. Er is een mens bij in huis, een klein mens dat ik weet niet waar vandaan is gekomen. Het is een tocht van vijfenvijftig jaar geweest voor ik dat mensje ontmoette. Ik ben langs huizen gekomen, langs bo men, langs mensen die me wel of niet iets zeiden, langs doodskisten en baren waarop doden nors lagen te slapen, de wimpers als insektenpootjes tegen hun wangen. Wat heeft de tocht lang geduurd. 's Nachts ga ik voorzichtig in het wiegje kijken om te zien of het kind nog ademt. Judith lig uitgeput op bed. Natuurlijk ademt Sara, maar ik zie het niet zo goed. Ik wil net een spiegeltje gaan pak ken om dat voor haar mondje te houden als ik een warme zucht op mijn gezicht voel. Straks zal het kind met van die schokkerige, molenwiekende, stijve armpjes naar mijn gezicht en naar de dingen om haar heen gaan slaan, slaan ja, voorzichtig tasten doen baby's nog niet. Als ik door de keuken terug loop naar mijn slaapplek, voel ik iets nats onder mijn voet. Bloed. Helderrood bloed. Oostindische inkt. Ik ben een klein jon getje. Ik schrijf voor het eerst, mijn tong- puntje tussen mijn tanden. Ik wil mooi V schrijven, het mooiste van de klas. Sara, schrijf ik, met een zwierige haal aan de S. De juffrou w komt naar me toe. 'Dat kan be ter, Keesje', fluistert ze, zodat mijn klasge- nootjes het niet horen. 'Doe nog maar een J> keer. Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internet-site boek naar haar hoofd met de medede ling dat hij nooit en te nimmer de maf fia zou verheerlijken. Maar nadat hij wat had geëxperimenteerd met ver schillende snorren die hij bij zichzelf tekende met wenkbrauwpotlood, ver anderde hij van mening. De directie van de Paramount-filmstudio zag ech ter niet zoveel in Brando in de hoofd rol omdat hij bekend stond als een las tig iemand. Hij moest een auditie doen. Brando stemde daarmee in en toen viel de keus op hem. Brando overleed vorig jaar juli op 80-jarige leeftijd. Pretpark WALIBI WORLD in Bid dinghuizen, het vroegere Six Flags, wil groeien. Door zich meer op FA MILIES te richten in plaats van JONGEREN, denkt het attractiepark van een miljoen, naar anderhalf tot twee miljoen bezoekers per jaar te gaan. Walibi World opent de deuren op 25 maart. De gedaanteverwisse ling verloopt geheel volgens plan, aldus directeur Schonenberg. Er ko men drie nieuwe attracties en het park krijgt meer sfeer en kleur. Met Walibi wil het pretpark de warmte terugbrengen en zich meer dan Six Flags richten op families. Six Flags was met haar snelle achtbanen voor al populair onder jongeren. De kan goeroe Walibi is samen met zijn vriendjes het boegbeeld van het pretpark. Hij liet zich gisteren 'offi cieel registreren' als inwoner van de gemeente Dronten, waar Bidding huizen onder valt. De kangoeroe kreeg van burgemeester A. de Jonge een verblijfsvergunningen een in- burgeringscursus aangeboden. Het pretpark heeft al meerdere naams wisselingen en metamorfoses onder gaan. Het begon in 1971 als Flevo- hof, veranderde in 1984 in Walibi Flevo en werd vijf jaar geleden Six Flags gedoopt. Karei Jonckheere Begrafenis: laatste steenlegging Vele duizenden fans van BOB MAR- LEY, de reggaezanger die in 1981 overleed, komen deze week in Ethio pië bijeen om de 60ste geboortedag van de zanger te gedenken. Het hoogtepunt van de HERDENKING is 6 februari. Dan worden zeker 300.000 mensen verwacht voor een concert ter ere van Marley in de hoofdstad Addis Abeba. Marley be hoorde tot de rastafarians, een voor al in zijn geboorteland Jamaica ac tieve geloofsgroep die de in 1974 vermoorde Ethiopische keizer Haile Selassie als een messias be schouwt. Het is de eerste keer dat de jaarlijke Marley-herdenking bui ten Jamaica wordt gehouden, aldus de BBC. Marley stierf op 36-jarige leeftijd aan kanker. Foto: EPA Koningin Beatrix heeft aan de vooravond van haar inhuldiging, nu bijna 25 jaar geleden, getwij feld of ze wel de speciale herme lijnen mantel zou moeten dragen. Ze vroeg zich af of een mantelpak niet beter was. Dat valt op te maken uit Wij Bea trix van Fred Lammers, dat deze week verschijnt bij Tirion in Baarn. In het boek komt oud-pre mier Van Agt aan het woord: „Ik heb haar gezegd dat zij zich als het nieuwe staatshoofd, in navol ging van haai- voorgangers, zou moeten manifesteren in de kro ningsmantel en wel omdat een groot deel van het Nederlandse volk de koningin zeker op die dag wilde zien als een sacrale verschij ning en niet als een hooggeplaats te mevrouw. Ze liet zich niet met een overtuigen". Van Agt wende snel aan de voor hem nieuwe koningin. „Beatrix is ferm maar niet koppig. Ze kan haar mening wijzigen als je in de gedachtenwisseling goed besla gen ten ijs komt. Juliana was kop pig, soms narrig. Met het aantre den van het kabinet-Van Agt in opvolging van de ploeg van Den Uyl was ze niet gelukkig. Ik stond, vermoed ik, bij haar te boek als het lastpak dat Den Uyl herhaal delijk de voet had dwarsgezet. De ideologische voorkeur van Juliana lag onmiskenbaar bij de PvdA, al heeft ze dat nooit uitgesproken", aldus Van Agt. De vroegere eerste minister beziet het trouwen van de prinsen met 'burgermeisjes' niet met vreugde, blijkt verder uit het boek: „Als het te gewoontjes wordt, gaan de mensen allicht denken: mijn dochter had daar ook kunnen zijn", anp De Koninklijke Nederlandse Munt slaat in opdracht van het ministe rie van financiën een speciale zil veren herdenkingsmunt van 10 euro ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van koningin Bea trix, 30 april. De herdenkings munt is vanaf 29 april verkrijgbaar op de postkantoren. Het is een wettig betaalmiddel in Nederland. Ook zal de munt apart voor verza melaars worden geslagen: een zil veren 10 euro en twee gouden muntstukken met een nominale waarde van 20 euro en 50 euro. Voor de Nederlandse Antillen en Aruba slaat de Munt respectieve lijk een zilveren 5 guldenstuk en een zilveren 5 florinmunt. Deze herdenkingsmunten zijn als cir- culatiemunt niet verkrijgbaar in Nederland. Germaine Kruip ont wierp de jubileummunt. „Als ba sis voor het ontwerp heeft zij het exacte moment van de eedafleg ging van koningin Beatrix op 30 april 1980 uitgekozen", aldus de Munt. Op de voorzijde staat de koningin gefotografeerd van rechts, haar profiel wijzend naar links. Het beeld op de achterzijde is op exact datzelfde moment ge fotografeerd, alleen dan van links. „Wanneer je de munt in de hand omkeert van de ene naar de ande re kant, draai je als het ware om dit historische moment heen; zo wel in tijd als in ruimte", vertelt de ontwerpster, anp Het werd uiteindelijk toch de kroningsmantel. Archieffoto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2