'De wereld is in 150 jaar niet veranderd' KUNST CULTUUR De mysterieuze diefstal uit het Van Gogh Museum R7 Wakelkamp na de pauze evenwichtiger Frans hof veroordeelt Kiki Lamers donderdag 3 februari 2005 sir. Foto: ANP/Kippa iir speelt sinterklaas am - De Belgische ac- Decleir vertolkt de rol Iheiligman in de fami- let Paard van sinter- ierin wordt het verhaal an het Chinese meisje it pas in Nederland 1 voor het eerst in aan- >mt met het verschijn- klaas. Wanneer ze t je cadeautjes mag leeft ze een wel heel re wens. De film, die r in première gaat, speelse wijze het inte- ibleemen aan. f Undone' Amnestyprijs tM - De film 'Story Un- 'er een groep mensen ;ert Iran te ontvluch- t gisteravond de Am- emational-DOEN wonnen op het film- 1 Rotterdam. De film aanse regisseur Has- ipanah werd door de ;r voorzitterschap van aitendijk geprezen, j zich onderscheidt directe, humoristische ele wijze waarop een jordt verteld over lie grenzen oversteken ïaar vrijheid'. tveiling tsunami tondom de Burcht :erdag een kunstmani- ehouden voor de ;rs van de tsunami in bieden van Oost-Afti- muziekgroepen vanaf 14.00 uur op het ïin levensliederen ten Waalf Leidse dichters 1 en maken, tegen ver een gedicht voor een Hoogtepunt is een ing, van 19.00 tot 20.15 Tuinzaal van De ekende Leidse kunste als Willem Overtoom, in Scheijndel, Piet Frans van Nieuwen- istiaan van Tol, Gijs Arjenne Fakkel en reddels hebben werk aar gesteld. Na de vei- n mimegroep Azuur, n Talking Loud op. ve brochure i LAKtheater )e nieuwe brochure issen van het LAKthe- en gratis verkrijgbaar die van het theater, ;aplaats 1. Op verzoek ochure ook toege- ïrden (tel. 071- De inschrijvingen zijn februari van 14.00 tot tan 19.00 tot 20.00 'al Dunya ioor m - Het Rotterdamse unya vindt dit jaar ,ts. Eind 2004 ging de ïige stichting die het ganiseerde failliet. De liet weten Dunya te louden voor de stad. er Hulman van Cul- t subsidie gereser- let cultuurplan. Op 29 en bezoekers van het it in het park bij de terecht. Dunya is tra- de aftrap voor het nse festivalseizoen. imuseum prijs uit en - Nederland heeft ;n kunstprijs bij. De nstprijs bestaat uit nd euro en een ten- ng, inclusief een pu- 1 het Cobramuseum veen. Tweejaarlijks zal orden toegekend aan derland woonachtige ar die 'vernieuwend iet experiment zoekt'. I voor ag in den rijn - Muzi- n de Streekmuziek- ■«Dhen en de verenigin- t Religioni en Cres- ~rmen zaterdag 5 fe- 1 'Orkest voor een 1 ja tachtig mensen stu- ^et Scala College aan meester Visserpark en In in. Drie dirigenten e musici samen tot !l. Om 16.30 uur wordt s een gratis toeganke- RSVtt gegeven. muziek recensie Lidy van der Spek Concert Frank Wakelkamp (cello). Rien Voskuilen (davecimbel) en Jan Hollestelle (contrabas) Gehoord: 2/3, de Waag, Leiden. Frank Wakelkamp heeft preten ties, en dat steekt hij niet onder stoelen of banken. Hij huldigt ongeveer geen enkele bewering, vooral niet die van Anner Bijls- ma; dat de tempi van gestileer de dansen uit de Cellosuites van Bach langzamer moeten worden genomen, dat boogjes en bogen altijd moeten worden gehandhaafd in Anna Magda- lena's notatie, dat matenlang 'tegen de keer' zou gestreken moeten worden, en ga zo maar door. Ook al schrijft Wakel kamp dat een ieders mening respect verdient, krijg je toch sterk de indruk dat hij het uit eindelijk het beste weet. Dat resulteert in het eerste stuk al meteen in Wakelkamps min of meer vermeende overdreven geëtaleerde vakmanschap- /meesterschap, waardoor con trabassist Jan Hollestelle en cla- vecinist Rien Voskuilen er maar wat bij lijken te hangen. Nu vormen zij in Salvatori Lanzet- ti's Sonate in G inderdaad 'slechts' het continuum, maar dat betekent nog niet dat ze on dergesneeuwd moeten worden. Als een clavecinist als Arthur Schoonderwoerd, een tijger in het vak, achter het davecimbel had gezeten had Wakelkamp waarschijnlijk een dik probleem gehad. Wat vooral in Salvatore Lanzetti opvalt is zijn overmati ge, heftige vitaliteit wat ener zijds bepaald spanning oplevert maar anderzijds onrust zaait, vooral in het toch statige Largo. In de Derde Cellosuite van Bach mag Wakelkamp zich al leen uitleven en dat doet hij welhaast op leven en dood. Dat geeft fraaie momenten (Prelude en een werkelijk jolig dansende Allemande) en minder aange name (Menuet I en II, waarin klankkleur en spanning be hoorlijk verslappen). Na de pauze is in Bachs Sonate in g de druk behoorlijk van de ketel. De veel lieflijker Viola da gamba die Wakelkamp nu be speelt begint ontspannen in een prachtige soepele toon en in fraaie balans met het dave cimbel. dat alert tegenspel biedt. Het adagio dat met Viola da gamba inzet komt wat onze ker op gang, maar wordt allengs evenwichtiger. Fier geeft het davecimbel in het allegro het tempo aan en zet daarmee de toon, waarop Wakelkamp veel minder fel dan voor de pauze reageert. In de Sonate in A van de vrij onbekende Nederlandse componist Jacob Klein (1688- 1748) maakt het trio tot slot werkelijk de blitz. In een prach tig, eensgezind adagio waarin Wakelkamp zijn violoncel gloedvol laat zingen als de menselijke stem. Het allegro swingt haast jazzy met heftige accenten in een strak gevoerd tempo, waarop het adagio heel ingetogen en beschouwend antwoord geeft. Voskuilen toont zijn muzikaal en technisch vakmanschap in Bachs Prelude en Fuga in gis, met afgewogen spel, legt be wust de nadruk op overgangen, modulaties, trekt nét even aan noten binnen de maat, houdt de complexe structuur in de fu ga aan beide kanten helder. Een beetje wakker geschud worden uit de 'authentieke ba- roktraditie' is absoluut verfris send. Maar Wakelkamp zou een beetje yoga moeten doen vóór een optreden; altijd goed! parijs - De Nederlandse beel dend kunstenares Kiki Lamers (40) is gisteren d<*w het ge rechtshof in het Franse Riom veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijke gevangenis straf en het betalen van een boete van vijfduizend euro. De advocate van de schilderes, me vrouw J. de Jongh-Dunand, overweegt in cassatie te gaan. Het hof verweet Kiki Lamers dat ze foto's van naakte kinderen had gemaakt. Dat die foto's voor de schilderes studiemate riaal waren op basis waarvan zij haar schilderijen maakte, was voor de rechters in Riom. een plaatsje nabij Clermont-Fer rand, niet van betekenis. Eerder had de rechtbank in Cusset de foto's nog pornografisch ge noemd. maar die kwalificatie ging zowel de officier van justi tie als de rechtbank te ver. door Kamille Leupen Amsterdam - De raadsheren van het Am sterdamse gerechtshof bezoeken vandaag het Van Gogh Museum. Zij willen zelf de plek zien waar eind 2002 twee doeken van Vincent van Gogh werden gestolen. Vijf vra gen over die mysterieuze diefstal. Hoe zat het ook al weer? In de vroege ochtend van 7 december 2002 stalen dieven twee schilderijen: 'Zeezicht bij Scheveningen' (1882) en 'Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nuenen' (1884) - taxatiewaarde: 1,8 miljoen euro. De doe ken zijn nog altijd spoorloos. De dieven hadden, zoals op bewakingsbeelden te zien is, een ladder tegen de gevel gezet en zijn omhoog geklommen. Vervolgens zouden zij met mokers een gat in een ruit hebben geslagen, naar binnen zijn gekropen, twee schilderijen van de muur hebben gerukt, om daarna via hetzelfde raam weer naar buiten te komen. Met een touw kwamen zij terug op straat. Van de diefstal zelf zijn overigens geen beelden. De medewerker van de beveili gingscentrale, die het incident wél op de monitor zag gebeuren, vergat op het mo ment suprème de opnameknop in te druk ken. Octave D. en Henk B. - beiden 32 - werden in juli 2004 veroordeeld tot respec tievelijk vierenhalf en vier jaar cel. Zij ont kennen echter iets met de zaak te maken te hebben, en zijn in beroep gegaan. Waaruit bestaat het beuijs tegen de twee? Na de diefstal werden in en bij het muse um een pet en een muts gevonden. Het dna dat daarin werd aangetroffen (hoofd haren) komt overeen met het dna van de verdachten. Bovendien hadden de mokers zwartgeverfde stelen, precies zoals een ha mer die in de garagebox van D. werd ge vonden. Ook afgeluisterde telefoongesprekken over tuigden de rechters; daarin waren de man nen onder meer 'gestrest' omdat zij op geld wachtten. Wat ook tegen hen werkte, is dat de verdachten volgens de rechters geen goede uitleg konden geven voor het vele geld dat ze maanden na de diefstal uitga ven. De twee kochten dure horloges, gin- gen op meerdere verre vakanties en gaven geld aan him vriendinnetjes. Maar volgens D. en B. deden ze dat altijd al. En volgens hun advocaten hebben deze mannen het niet gedaan? Bénédicte Ficq, raadsman van Octave, heeft er altijd op gehamerd dat het gat in de ruit - 25 bij 30 centimeter - veel te klein was voor de mannen om doorheen te krui pen. En daarbij: hoe kan het dat er vooral buiten veel glasscherven lagen - terwijl de ruit toch van buiten zou zijn ingeslagen? Het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) deed weliswaar nieuw onderzoek naar het gat - en concludeerde dat het wél groot ge noeg was - maar daarmee was Ficq niet te vreden. Het NFI had het gat namelijk nage maakt van karton en niet van glas. In de visie van Ficq moeten de schilderijen van binnenuit zijn aangegeven aan de in brekers buiten op het dak, waarop die zijn ontkomen. Deze 'buiteninbrekers' zijn dus nooit binnen geweest - het gat is alleen ge bruikt om de schilderijen door aan te ge ven. Wat betreft de dna-sporen: in de pet waarin een haar van Octave werd gevon den, zaten ook haren van anderen. Die pet is dus door minimaal twee mensen gedra gen, aldus Ficq. Bovendien, stelt zij, is het nogal onwaarschijnlijk dat twee dieven tij dens een inbraak hun hoofddeksel verlie zen. Volgens de advocaten is het goed mo gelijk dat die muts en pet daar als vals be wijs zijn neergelegd door derden, om D. en B. erbij te lappen. Wat gaat het hof doen in het museum en waarom? De raadsheren willen meer inzicht in hoe de dieven te werk zijn gegaan en gaan daarom op de plek zelf kijken. Zij lopen vanochtend met de advocaten, de advo caat-generaal en de verdachten in het mu seum rond. De polsen van de verdachten worden ove rigens vastgezet aan een riem om hun mid del, zodat ze met de groep mee kunnen zonder dat ze continue omringd hoeven te worden door vele beveiligingsmedewer kers. De rechters gaan onder meer het be wuste raam en de beveiligingskamer bekij ken en, als het aan Ficq ligt, gaan ze ook het dak op. Verder worden in het museum vragen gesteld aan een medewerker van het NFI, aan drie beveiligingsmedewerkers van het museum en aan technische recher cheurs van de politie. Hoe gaat het daarna verder? Na de schouw vertrekt het gezelschap rich ting het gerechtshof op de Prinsengracht, waar de zitting wordt voortgezet. Daar wor den de beveiligingsmedewerkers van het museum en de rechercheurs verder ge hoord. Ook worden enkele tapgesprekken beluisterd en worden de beelden van de in braak nogmaals bekeken. Bovendien zal het hof dan waarschijnlijk een beslissing nemen over het verzoek van Ficq om ook een reconstructie uit te voeren - waarin de hele diefstal wordt nagespeeld. In de komende tijd wordt geprobeerd de bewakingsbeelden 'op te blazen' in de hoop dat de dieven dan beter zichtbaar worden. Er volgen meer zittingsdagen, maar die data zijn nog niet bekend. Thom Hoffman met toneelversie 'Max Havelaar' in Leidse Schouwburg door Martin Hendriksma leiden - Voor het eerst is een to neelbewerking gemaakt van 'Max Havelaar', de misschien wel klassiekste roman onder de Nederlandse klassiekers. Thom Hoffman speelt de hoofdper soon, assistent-resident van de Javaanse provincie Lebak die de misstanden van het Nederlandse bestuur aan de kaak stelt. Hoff man is daarmee najaren weer terug op het toneel. De toneelversie van 'Max Have laar' beleeft zaterdag 12 februa ri haar première in de Leidse Schouwburg. Bij een kopje kof fie („Toch wel van het goeie merk, hè?") vertelt Thom Hoff man na afloop van een repeti tiedag over deze bijzondere rol. 'Max Havelaar' is behalve ver antwoorde koffie in de eerste plaats de klassieker onder de klassiekers. De autobiografi sche roman waarin Eduard Douwes Dekker in 1859 al zijn opgekropte woede en frustratie over de misstanden onder het Nederlands bewind in Indië van zich afschreef. Als assis tent-resident in Lebak, Java, was zijn missiewerk op bureau cratie en tegenwerking stuk ge lopen. Na publicatie van het boek hoopte hij alsnog zijn ge lijk te halen. Het boek is een aanklacht, maar geraffineerd, geestig en spannend opge bouwd. De taal heeft niets van het gedragene van zoveel toen malige collega-schrijvers. Dou wes Dekker schreef de dialogen in gewone spreektaal en liet in zijn Indische beschrijvingen de taal zinderen. Om het prototype van de Hol landse koopman te kakken te zetten, introduceerde Douwes Dekker het personage Droogstoppel - makelaar in kof fie - die verwacht een bedrijfs matige handleiding over het koffiewezen in handen te krij gen. Helaas wordt hij door zijn oude vriend Sjaalman met een vlammend manuscript opgeza deld. In de bewerking van Ger Thijs groeit dat element uit tot het hoofdconflict in het toneel stuk. Een gevecht tussen een idealist en een boekhouder. Door zijn Indische achtergrond („Mijn vader is er geboren") was Hoffman al vroeg van het boek op de hoogte. Daadwerke lijk lezen deed hij het pas tien jaar geleden, toen hij een van de hoofdrollen speelde in de NCRV-serie 'In naam der ko ningin', die zich in het Atjeh van het eind van de negentien de eeuw afspeelde. „Toen heb ik daar in het oerwoud 'Max Havelaar' zitten lezen. En ik viel van mijn stoel. De helderheid, de directheid, de onnavolgbare intelligentie - daar kan W.F. Hermans nog een puntje aan zuigen. Zijn redeneertrant, daar was Pim Fortuyn een kleuter bij. Wat mij betreft is wel duide lijk wie de grootste Nederlander aller tijden had moeten wor den." „We namen de serie op in de Filipijnen", gaat hij verder. „Maar qua corruptie doet het daar niks onder voor Indonesië. Thom Hoffman: Je krijgt eelt op je ziel. Er zullen vast mensen zijn die mijn Max Havelaar niks vinden." Foto: Lex van Rossen Wat ik om me heen zag gebeu ren, dat is waar de Max Have laar over gaat. Namelijk: het be schrijven van een hiërarchie waar geen beweging in is te krijgen Zo'n 98 procent van de mensen heeft niets; twee pro cent heeft alles. We hoorden verhalen van de mooiste doch ters van arme families die wer den opgeëist door de plaatselij ke politiecommissaris. Kortom, de wereld is in 150 jaar niet ver anderd. Helemaal aan het eind van de economische keten trekt een koffieboertje uit Peru of een rijstverbouwer op een Indone sisch eiland nog steeds aan het kortste eind. Ik vind dat wij daar in het Westen nog steeds vrij onaangedaan en ongeïnte resseerd overheen walsen." Tegelijkertijd, haast hij zich te zeggen, zie je aan de acties voor Azië dat veel Nederlanders het hart op de goede plek hebben. „En er zijn toch ook bar weinig rellen uitgebroken na de moord op Van Gogh. Dus die Max Ha- velaar zit kennelijk óók in veel Nederlanders. Hij hoopt onge geneerd op een betere toe komst, is niet cynisch. Daar hebben mensen behoefte aan." Hoffinan hoefde dan ook niet lang na te denken toen hij de vraag kreeg de hoofdrol te spe len in de eerste toneelbewer king van 'Max Havelaar'. „In principe doe ik dat niet zo vaak, toneel. Twee jaar tevoren moet je je al vastleggen. Dan weet je dus ook dat je over twee jaar en vier dagen in de bus naar Mid delburg zit. Dat je om één uur 's middags moet vertrekken. Mijn leventje tot nu toe zat niet zo in elkaar. Maar zo'n stuk, zo'n rol - ik zei direct ja." Hoffinan kende Ger Thijs van een eerdere samenwerking aan de tv-serie 'Russen'. „Ik wist dat hij goede toneelbewerkingen kon maken, had zijn versie van Couperus' 'Kleine zielen' ge zien. Kijk, als je het boek 'Max Havelaar' op het podium brengt, heb je zes uur nodig. Tachtig decorwisselingen. On eindig veel geld. Thijs toont het hele verhaal door de bril van Droogstoppel. Heel ingenieus, heel licht, maar wel met de ech te accenten van Max Havelaar. En met zeven hele goede colle ga-acteurs." En dus mag Thom Hoffinan wéér een ikoon uit de Neder landse literatuur op het toneel gaan ontheiligen. „Ik heb twee, drie keer eerder iets dergelijks gehad. Frits van Egters in 'De Avonden' bijvoorbeeld. Alleen de screentest haalde de kranten al. Het was een bepaalde druk waar ik toen tegen opzag. Nu steeds minder. Je krijgt eelt op je ziel. Er zullen vast mensen zijn die mijn Max Havelaar niks vinden. Kenners die zeggen: 'In die scène schreeuwde hij niet, maar sprak hij heel zachtjes.' Het zal wel. We gaan een voor stelling maken die voor een hoop mensen toegankelijk is. Niet dé 'Max Havelaar', maar de fictie van Ger Thijs. Dat haalt voor mij de druk ook een beetje weg." Hoe krijg hij Max te pakken? „Nou ja, lezen vooral. De Indi sche situatie kennen, daar ben ik toch al een jaar of twintig mee bezig. In mijn reizen. In mijn fototentoonstellingen voor het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden. En ik heb na tuurlijk een zekere verwant schap met het thema: ik hou van Havelaars bevlogenheid. En de taal is mooi, zó mooi. Het gaat vanzelf, eigenlijk. Dit stuk tilt je vanzelf wel op. 'Max Havelaar', 10,11,12 (pre mière) en 13 februari, Leidse Schouwburg. Verder te zien in o.a. Rotterdamse Schouwburg (8 en 9 maart), Stadstheater Zoetermeer (12 maart), Ko ninklijke Schouwburg Den Haag (20 en 21 april), Stads schouwburg Amsterdam (25 en 26 april) en Parktheater Al phen aan den Rijn (6 mei). Het gestolen schilderij 'Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nue nen'. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19