REGIO Stilte voor de storm in Noordwijkerhout De Steeg mag nooit verdwijnen <4 Een gebroken hart en een missende voortand 3 GERECHT 'SS hoc 970 donderdag 3 februari 2005 VRAAG enoord Taxi uit Noordwijkerhout komt tijdens het carnaval I speciale service: de Treintaxi. Van 5 tot en met 8 februari rij- 7 77 den taxi's voor een vast be- JjCtCT öCllCTl drag naar drie verschillende 1 -11 plekken in het dorp: De ICltï ülUZCH Schelft, de Zeestraat en De Tent op het voormalig Ba- in. Er wordt 24 uur per dag gereden en de ritten kosten 5 eu- maximaal vier personen en 8,50 euro voor een taxjbus voor .sagiers. De ritten moeten telefonisch worden besteld: 0252- Het is een idee van RICHARD MEEUWENOORD, directeur van ijf. ee. Hoe komt dat 'aul den Eerste n voorliefde voor en trams. Dat 1 het blad van car- ereniging De Ka- iten. Ik dacht: daar l we iets mee doen. éten een methode i om de carnavals- 5 veilig en voordelig It dorp te kunnen e telefoon al roodgloeiend? paar de eerste boeking is al wel binnen. Prins Paul den Eer- dt door ons zaterdagmiddag van De Schelft naar zijn resi- bij Van der Geest aan de Zeestraat gebracht." endabel, denkt u? jzen zijn scherp, maar we willen er niks op toeleggen." en trend in taxiland? elen in op vragen uit de markt. Mensen willen een vast en tarief, en willen weten waar ze aan toe zijn. Als je in een taxi i komt in een file of staat voor een rood verkeerslicht te n, dan tikt die meter maar door. Veel mensen vinden dat ik. Vandaar het vaste tarief." uw treintaxi een succes? ordt een groot succes, want ik denk dat heel veel mensen aanbod gebruikmaken. We hebben de actie 'Beter bellen zen' genoemd. Want je kunt je maar beter door het dorp la- en dan worden aangehouden met een slok op, met alle mo- nare gevolgen van dien. Voor de prijs hoeven de mensen »der geval niet te laten." ric-Jan Berendsen Publiciteitsfoto UIT DE ARCHIEVEN 1955, Donderdag 3 februari ^STREEK - Nadat door het bloembollenvak alarm was gesla- r het woninggebrek, dat oorzaak zou zijn van het wegtrekken jzakelijke werkkrachten, zijn vele andere factoren genoemd klaarblijkelijk gebrek aan animo voor het werk op 'de tuin.' igstuk is echter veel gecompliceerder dan het er op het eerste jjitziet en het vraagt een analyse van de geesteshouding; niet [an de werknemers, maar ook van de werkgevers, imbollenbedrijf vormt in de streek min of meer een „staat in Wat doen de bollenmensen in de gemeenschap? hoort men vragen en die vraag houdt tevens het antwoord in. Wanneer er aan wordt, geschiedt dat maar weinig in de vorm van daadwer- ictiviteit. Men is slechts geneigd „wat geld tegen een zaak aan |n" en daarmee is de kous vaak af. Het aantal bollenmensen (en het vak een vooraanstaande plaats in het publieke leven in- 6 gering. CS i 1980, maandag 4 februari - Op de openingsdag van het nieuwe Buurtcentrum De Kooi veel wijkbewoners een kijkje in het nieuwe centrum. Tijdens ling, gisteren, werd er in de middaguren open huis gehouden. chief Leidsch Dagblad In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na |g 2,50 (afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maken op gironummer jlv. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Irectie: T. Klein en H. de Wit •mail: directie.hdcuz@hdc.nl >fdredactie: Jan Geert Majoor, I Adriaan Brandenburg t-mail: redactie.ld@hdc.nl ntoor traat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. [stijden van de receptie zijn: ot en met donderdag 16 30 uur 08 30 -12.30 uur x 071-5 356 415 1 fax 071-5 356 325 chten fax 023-5150 567 neverkoop ;s m b.t.: -6813661 goed: 023-5150 543 075-681 3677 tailhandel: 071-5 356 300 reaus kunnen contact opnemen Bi 3636 vice 1 (gratis) p - 5196800 Ienten betaling (acceptgiro) p (alleen aut. ine) fo p/j €216.90 lie ons een machtiging verstrekken latisch afschrijven van het ltsgeld ontvangen €0,50 korting ng per post ienten die per post (binnenland) pmer worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen i2.oo en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) opzeggen Opzeggen van abonnementen uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Een Hillegommer kan zijn geluk kan niet meer op. Hij heeft een leuke vriendin, een lief kindje en een goedlopende ho recazaak. Daarnaast is hij sinds enkele maanden goed bevriend geraakt met een klant. Deze man, die iedere middag in zijn kroeg te vinden is, kan hij door en door vertrou wen. Zo leent de Hille gommer hem zonder aarzeling geld. Daar ben je immers hechte vrien den voor. De woning boven zijn ca fé verhuurt hij aan een andere man. Die slaat het voortdurend komen en gaan van de nieuwe familievriend met enige argwaan gade. Deze Jan staat ineens wel erg vaak op de stoep, valt hem op. Met name op rustige mo menten wanneer alleen de vriendin van zijn huurbaas achter de bar staat. Omdat hij de mo tieven van de man niet helemaal vertrouwt, seint hij de kroegeigenaar in. Weet die eigenlijk al van de liefdesaffaire tussen de twee? De horecaondernemer wijst het gerucht eerst la chend van de hand. Toch blijft het verhaal door zijn hoofd spoken. Na wat nachtelijk getob be sluit hij zijn vriendin met de vermoedens van de bovenbuurman te con fronteren. Kan zij de wantrouwende huurder niet even snel uit de droom helpen? Tot zijn grote schrik ont kent zijn liefje niets. Ze is inderdaad tot over haar oren verliefd op de vriend, biecht ze op, en ze gaat de kroegbaas ver laten om met Jan verder te kunnen. Die dag nog zoekt ze haar spullen bij elkaar en vertrekt met kind naar haar moeder. Op dat moment stort de wereld voor de Hillegom mer in. Niet alleen thuis is hij moederziel alleen, ook de kroeg moet hij in zijn uppie draaiende zien te houden. Hij verbijt zich. Hard werken houdt hem op de been, denkt hij zuur. Maar er zijn na tuurlijk grenzen. Zo kan hij het niet meer opbren gen om nog biertjes voor Jan te tappen. Weken van alleen maar werken en slapen krui pen langzaam voorbij. Tot de Hillegommer op een avond besluit dat hij wat lol heeft verdiend. Samen met een gast uit het café brengt hij een bezoekje aan een kroeg even verderop. Iets hij achterafgezien beter niet kunnen doen. Want nog voor hij bij de bar is, wordt hij op zijn schou der getikt. Een lachende Jan staat voor hem. De plotselinge confrontatie met zijn ri vaal wordt de man even te veel. Zonder erbij na te denken haalt hij met kracht uit. Die ene klap is wel gelijk goed raak. Bloedend en verbaasd blijft Jan achter. Hij mist een voortand en doet aangifte van mishande- ling. Met voorovergebogen schouders komt de Hille- gomse kroegbaas deze ochtend de rechtszaal binnen. Zijn wallen ver raden vele slapeloze nachten. Hij is helemaal klaar met het gedoe en wil aan de zaak eigenlijk geen woorden meer aan vuilmaken. „Het was een vergissing, maar die man heeft mijn gezin uit el kaar gerukt", luidt zijn korte verklaring. De officier en de rechter hebben met de verdachte te doen. Vooral als blijkt dat het slachtoffer een bijzonder uitvoerige tandartsdeclaratie op hem wil verhalen. „Ik heb een nare verrasing voor u", brengt de rech ter uiterst voorzichtig. „Jan vraagt ruim 3000 euro aan tandartskosten en smartengeld." Moedeloos haalt de ver dachte zijn schouders op. Hij zucht diep. „Om dat ik een fout heb ge maakt, hoef ik toch niet de hele revisie van zijn gebit te betalen?", mop pert hij. Daar heeft de Hillegommer wel een punt, vindt de rechter. De huidige tandartsreke ning van 225 euro zal de man moeten betalen maar eventutl| toekom stige kosten nog niet. „Verder vind ik dat de benadeelde partij in geen positie is om smarten geld te eisen", oordeelt de rechter. „We moeten niet vergeten dat hij deze ellende voor een groot deel aan zichzelf te wij- - ten heeft." Met een geld boete van 200 euro op zak mag de kroegbaas weer gaan. De Hillegommer zelf vindt het allang best. Hij wil de hele affaire zo snel mogelijk uit zijn geheu gen wissen. Floor Ligtvoet De naam Ian is gefingeerd. „In Noordwijkerhout is tijdens het carnaval ieder een verkleed", vervolgt Heemskerk. „Je valt eigen lijk pas op als je niet verkleed bent. Morgenmiddag begint het feest met een seniorenmiddag en dat gaat het hele weekeinde door tot en met de konijn verbranding op de Brink op dinsdagavond elf over elf. Echte Noordwijkerhouters nemen tijdens het carnaval vrij. Voor mij zit dat er niet in want ik ben elke ochtend om negen uur in mijn zaak, ga om tien uur open en om drie uur 's nachts dicht. Daar na opruimen en dan lig ik om vijf uur 's ochtends in bed, om vier uur later weer in de zaak te zijn. Dit jaar ben ik voor het eerst open met mijn brasserie Bij de Buren die naast de kroeg ligt. Daar verwacht ik veel van. Het menu is tijdens de carnaval simpel gehouden, een sateetje, spareribs en een tourne- dos, geen ingewikkelde dingen met vis." „De gevel van het café is versierd met borden van alle groepen die een praalwagen maken voor de grote optocht van zaterdagmiddag. Het is de grootste carnavalsoptocht boven de grote rivieren. Morgenavond is er in mijn zaak wagenmakersbal. Dan heeft iedereen de laatste hand gelegd aan de praalwagens en gaat daarna een biertje drinken." „Een biertje kost bij mij 1.70 euro en je krijgt er 12 voor 20 euro. Die worden geserveerd in een hou ten kratje en wie zo'n kratje koopt, krijgt er gratis een carnavalsmuts bij. Aan het einde van het car naval zie je het hele dorp met zo'n muts lopen en dat is natuurlijk erg leuk. Ik tap in glas, want drin ken uit plastic is niks. Over beide zaken werken tij dens het carnaval 14 personeelsleden. Zelf sta ik bij de deur want ik ben een echte Noordwijker- houter en ik ken iedereen. Er komt wel wat import, groepjes uit Hillegom, Haarlem en Aerdenhout die puur voor de gezelligheid in het dorp stappen. Ik heb deze zaak nou tien jaar en er is maar één keer een vechtpartijtje geweest. Verder heb ik nooit problemen gehad." „Op dinsdagavond gaan alle kroegen na de konijn verbranding dicht, maar ik blijf nog open tot 2 uur. Die woensdag slaap ik dan uit en ben ik twee da gen dicht. Die dagen heb ik nodig voor het oprui men van de kroeg, kapotte dingetjes repareren en het hout aan de buitenkant gaat er ook weer af. Volgende week vrijdag ben ik dan weer gewoon om tien uur 's ochtends open. Dan kan het norma le leventje weer beginnen." Eric-Jan Berendsen Laura Kruse van café Het Feest van Harry neemt alvast een voor proefje op het carnaval. Foto's: Dick Hogewoning op de tekenin gen van het her inrichtingsplan rond de kerk. Wij zitten hier altijd als het mooi weer is. Vroe ger stonden we bij de winkels aan de overkant. Maar toen dat voor te veel over last zorgde, zijn we naar de bank ge gaan. Dit is ons eigen plekje. Voor het praat je van elke dag." Pastoor Quant trekt een grimas. Hij is het met de vorige spreker eens. „Hier meneer, hier ligt de ziel van Noordwijkerhout. Dit is de orakelplaats. Op deze plaats nemen wij alles door. Dat zou de poli tiek ook eens moeten doen. Dat werkt verfrissend. Voor alles is een oplossing. Problemen verdwij nen als sneeuw voor de zon. De Steeg mag nooit verdwijnen, hoor je me!" Dan spot meneer pastoor uit een ooghoek een kortgerokte dame aan de overkant van de straat. Het is de hoogste tijd. Om De Steeg maar weer eens te verlaten.. Ad van Kaam Redacteuren van het Leidsch Dagblad rijden met de Ci- troënbus wekelijks door de streek, op zoek naar interes sante verhalen en leuke nieuwtjes. Gisteren stond de bus in Noordwijkerhout - van af vandaag omgedoopt tot Kokkelhout in het land van de Kaninefaaten - om te zien hoe het er voorstond met het grootste carnaval boven de ri vieren. In Katwijk 'beurzen' ze op de boulevard, in Leiden vind je ze op de brug bij de Haven of aan het wa ter van de singel bij de gasfabriek. Gepensioneer de mannen die samenscholen voor het uitwisse len van de laatste nieuwtjes, het doorgeven van de verse roddels of het bespreken van de plaatselijke politiek. In Noordwijkerhout heet de hangplek voor ouderen simpelweg De Steeg. Het decor wordt er gevormd door het witte kerkje in het hart van het dorp. „En De Steeg mag nooit verdwijnen, hoor je me!" Van de zes senioren die de druilerige regen trotse ren voor het dagelijkse praatje over van-alles-en- nog-wat heeft pastoor Quant het hoogste woord. Niet dat hij ook daadwerkelijk voorgaat in de kerk aan het altaar, maar zo luidt in Noordwijkerhout nu eenmaal de bijnaam van Jan. Hij kan lullen als de beste, zoals vorig jaar nog bleek op het carna val bij het zogenaamde tonneprossen. Als pastoor Quant kletste hij al zijn tegenstrevers in de com petitie van de ton af en won met zijn komische preek de eerste prijs. Ook op De Steeg slaat hij de ene kwinkslag na de andere. De toonzetting is daarbij niet altijd even sacraal. Vooral het winkelende vrouwvolk moet het ontgelden. Grappen over naaldhakken, de vrouw van de groenteboer en inlegkruisjes vliegen je om de oren. Zijn gehoor vindt het allemaal prachtig. Oude mannen van ver voor de emancipatie. Die thuis bij moeder de vrouw vast geen ander recht hebben dan het aanrecht. Maar ze kunnen ook serieus zijn. Bijvoorbeeld als het gaat om de bank van De Steeg. „Die moet weg", zegt Willem met een trieste blik in de ogen. „Dat wil zeggen, de bank is niet terug te vinden -WMlM» f5 «Tl"'* Het is stil in café Het Feest van Harry aan de Dorps straat in Noordwijkerhout, pardon Kokkerhout. Maar het is de stilte voor de storm want morgen barst in het dorp het carnaval in alle hevigheid los. Dat bete kent werkdagen van 20 uur voor eigenaar Erik Heemskerk van het etablissement dat tijdelijk is om gebouwd tot skihut. „Vandaag wordt de hele zaak leeggehaald. Alle tafels, stoelen, banken, krukken en de gokkast gaan eruit en dan kan het feest begin nen. Hoewel, eigenlijk is het carnaval natuurlijk al op de elfde van de elfde begonnen. Het polonaisefeest, het kielenbal en ook het tonneprossen zijn al ge weest. Tonneprossen is spreken in het openbaar waarbij mensen elkaar en dingen op een ludieke manier op de hak nemen. Vooral het afzeiken van de gemeente is populair."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17