Een hondje als lijfwacht LEIDEN REGIO \&Ienffinsda£L Dierenarts Moens wil de rode kappen terug Officiële waarschuwing voor gynaecologe Diaconessenhv Katwijk voelt ni voor tweede dis? bericht via SMS of de website j Kijk snei op wwwieidschdagbiad.nl HDC972 donderdag 3 februari Auto in water Witte Singel leiden - Na een lichte aanrij ding kwam een auto maandag middag in het water terecht. De auto werd bestuurd door een 30-jarige Leiderdorper, die niet gewond raakte. De bestuurder verloor de macht over het stuur nadat zijn auto die van een 42- jarige Leidenaar had geraakt. Beide auto's raakten bescha digd. Circus Moskou naar Katwijk katwijk - Het staatscircus Mos- kou-Holiday komt naar Katwijk. Het circus slaat op het parkeer terrein Noordduinen zijn ten ten op. De voorstellingen zijn op 22 en 23 februari. Op de eer ste dag worden er twee voor stellingen gegeven: 16.15 en 19.30 uur. Een dag later is er op 14.00 voorstelling. De voorver koop is bij sigarenmagazijn Het Valutahuis, Voorstraat 52, Kat wijk. door Maarten van Wijk leiden - Het straatbeeld in het Haagwegkwartier op woensdag middag: precies zoals je je een Leidse volksbuurt zou voorstel len. Smalle straatjes, kleine maar schone huizen. Een man sjouwt auto-onderdelen uit zijn achter bak zijn huis in, mensen groeten elkaar vanaf de overkant van de straat, op een straathoek zit een jongen het slot van een brom mer open te breken. Maar daar komt hij niet mee weg, want de sociale controle is nog sterk in deze wijk. Nadat de jongen een tijdje heeft zitten priegelen, komt Hubertien (37) toevallig langs en vraagt met onvervalste Leidse 'r': ,,Hee, dat is toch wel je eigen brommer?" De brommer is gelukkig van de jongen zelf en de twee blijken bekenden. „We helpen mekaar hier", verklaart Hubertien, ge boren in de De Genestetstraat. „En we houden eikaars kinde ren in de gaten." Ze wijst op een blond jongetje dat aan de overkant langs rent. „Als Jordi op zijn gezicht gaat, dan raap ik hem op voor zijn ouders." Maar de buurt gaat achteruit, vinden veel bewoners. Maan dag beklaagden zij zich over de verloedering van de wijk, toen de gemeente bekendmaakte dat er waarschijnlijk verslaafdenop- vang komt in de Leonardus- kerk. Verslaafden zitten er al genoeg in het Haagwegkwartier, vindt Hubertien. „Al die dealers, al die debielen", roept ze uit. „Zonder mijn hond ga ik de deur niet uit." Haar hondje keft vervaarlijk, maar ziet er niet uit alsof hij met zijn 30 centimeter lengte veel dealers zal afschrik ken. Staand vlakbij haar woning in de Schimmelstraat kan Wilma Fuchs (59) de 'drugspanden' zo aanwijzen. „Niet kijken hoor, maar in dat huis zit een ver slaafde, en daar ook. En hier op de hoek zat er eentje te dealen, maar dat is al een paar jaar ge leden." Overdag ziet het Haagwegkwar tier eruit als een weliswaar niet erg chique, maar toch niet ge vaarlijke buurt. Maar 's avonds wordt de sfeer volgens Fuchs bedreigend. Ook zij verlaat het huis niet zonder de persoonlij ke beveiliging door haar hond. ,,'s Avonds staan er allerlei lui te hangen. Af en toe steken ze din gen in de fik, zoals de bankjes langs het sportveld achter de Toussaintkade, die garage met asbest aan de Potgieterlaan en met oud en nieuw natuurlijk vreugdevuren. En er gaan ste nen door de ruiten, laatst nog bij mijn buren. Waarschijnlijk wilden ze het kraken, want hun huis ziet eruit alsof het leeg staat. Het zijn trouwens niet al leen buitenlanders hoor", voegt Fuchs nog nadrukkelijk toe. Haar allochtone overbuurman heeft immers ook overlast. „Het is wel lekker wonen hier, maar 's nachts heb je steeds herrie van scooters", beaamt bewoner G. Jones. Politie heeft Fuchs het afgelo pen jaar niet gezien in de wijk. (advertentie) Stuur eeiw .naar jB JOUW Valentijn! reeik i Documentaire in 'Multipleks' leiden - In het kraakpand 'Mul tipleks' aan Stationsplein 218 in Leiden wordt morgen vanaf 21.00 uur de documentaire 'De regels van het spel' van Eugene Paashuis vertoond. De docu mentaire gaat over de huisves tingsproblematiek in Rotter dam. Aan de hand van gesprek ken met zowel gemeenteamb tenaren, lokale politici als huis jesmelkers wordt een beeld ge schetst van de penibele situatie waarin kansarme woningzoe kenden in de Maasstad verke ren. De vertoning heeft plaats in de aanloop naar de landelij ke demonstratie tegen de af braak van de sociale huisves ting op zaterdag vanaf 13.00 uur op de Dam in Amsterdam. Leidse demonstranten kunnen vanaf 11.00 uur bij het Multi pleks tegenover het Centraal Station terecht, waarna om 12.00 uur de trein richting Am sterdam wordt gepakt. Een man loopt met zijn hond langs de ondergelopen uitlaatstrook tussen de De Genestetstraat en de Albert Verweystraat in het Haagwegkwartier. Sommige bewoner«a i dat de buurt achteruitgaat. Archieffoto: Henk Bouwman :hi „Een jaar geleden wel, maar nu niet meer. Maar ik meld het als ik iets verdachts zie in een huis, en daar doen ze meestal wel iets mee." Het is het klassieke verhaal van de volksbuurt: buurten met goedkope huizen waar iedereen elkaar kent, maar waar langza merhand de oude gemeen schapszin verdwijnt naarmate de oorspronkelijke bewoners vervangen worden door immi granten. Maar Hubertien en Wilma Fuchs zijn niet van plan hun buurt te verlaten. „Weet je wel hoe groot mijn huis is? En goedkoop, met huursubsidie! Ik heb een tijd in een flatje ge woond, maar ik ben juist terug- verhuisd naar deze wijk, naar de Nicolaas Beetsstraat. Naast de kleine benedenverdiepingen voor die jongelui heb je ook veel grote huizen met twee ver diepingen hier." Fuchs: „Nog een paai- jaartjes, dan ben ik 65 en dan ga ik uitkijken naai- een ander soort flatje. Voorlopig overleven we het wel, ja toch?" Deze volksbuurt is nog lang niet dood. En misschien valt het wel mee met die verloede ring. Een man die zijn auto par keert in de De Genestetstraat blijkt geen bewoner te zijn, maar een gerechtsdeurwaarder: „Ik hoef hier veel minder be zoeken af te leggen dan tien jaar geleden." Haagwegkwartier bundelt verzet tegen daklozenopvang Het Haagwegkwartier in Lei den gaat het verzet bundelen tegen de daklozenopvang in de Leonarduskerk. Binnenkort komt er een actiegroep van buurtbewoners uit de wijk en uit de Transvaalbuurt aan de overkant van de Oude Rijn. Een van de initiatiefnemers, John Kroes, signaleert een 'sterk gevoel' dat de komst van een centrum ertoe leidt dat de buurt afglijdt. „Wij vertrouwen er niet op dat de overlast met flankerende maatregelen tot een minimum beperkt kan worden", aldus de initiatiefne mer. Kroes had al namens 65 buurt bewoners een brief aan de ge meente gestuurd met beden kingen tegen het nieuwe be stemmingsplan voor het Haag wegkwartier. „Daarin werd de mogelijkheid van daklozenop vang open gehouden. Nu blijkt dat de gemeente de Leonar duskerk al van het bisdom Rotterdam heeft gekocht. Dat is wel verrassend snel", aldus ka Kroes. Hij meent dat de zich door de ontwikkel overvallen voelt r0 Wethouders Buijing ei?n brand vroegen buurtb$u die wilden meedenker 'randvoorwaarden' wd 1 daklozenopvang in he wegkwartier kan gebe£g actiegroep in oprichtii'e( soluut niet van plan o^u richting op te gaan. „W de handen ineen en trrin op tegen de gemeenteerl Kroes. w ar 'g< Activiteiten voor drinkende hangjof door Saskia Buitelaar katwijk - Een extra uitgaans centrum in Katwijk is geen op lossing voor het meest nijpende probleem rond uitgaan in het kustdorp: de circa tweehonderd jongeren onder de zestien die op zaterdagavond drinkend rondhangen op straat. Het col lege van burgemeester en wet houders wil daarom geen twee de disco in het dorp en ook geen uitbreiding van de be staande horecagelegenheden. Liever wil het college dat er meer activiteiten komen voor deze jongeren, met hulp van vrijwilligers en professionals uit de jongerencentra. Niet alleen om alcoholvrije feesten in Scum te organiseren, maar ook culturele activiteiten in De Schuit of gezellige avonden in andere jongerensociëteiten, licht burgemeester Wienen toe. Het zal niet meevallen om de jongeren daar naartoe te trek ken, voorspelt hij. Want veel jeugdigen willen toch alcohol drinken als ze uitgaan. Het college komt met dit stand punt naar buiten nadat afgelo pen najaar opnieuw onderzoek is verricht naar uitgaansgedrag en -wensen in Katwijk. De stichting Alexander sprak in pa nels met tientallen jongeren van 14 tot 25 jaar, maai- ook met horecaondernemers. Alle jongeren missen een grote dansgelegenheid met verschil lende zalen en barretjes. Daar zouden ze kunnen dansen op muziek van diverse stijlen en kunnen verschillende soorten mensen elkaar ontmoeten. Horecaondernemers voelen weinig voor zo'n multifunctio neel centrum, blijkt uit het on derzoek. Ze achten het niet ren- le dabei, omdat het il uur per week echt 'i Katwijk. Liever willen,aj nemers ruimte om hzi danscentrum uit te biei Een ander idee van dp:; is een lounge en garve plek waar ze elka^t ontmoeten om rustige of computerspelletje? i Horecaondernemers Is onderzoekers laten it ze dit een goed id«ty Sommigen hebben 1 nen om hun café uit ei met een speelhal, mw meente geeft daarvoVi hen geen toestemmiij pleiten jongeren vooig; hangplek, en festivals! feesten in de zomeiei bioscoop wordt genoig Het college wil nu aid ten op meer activiteit d jonge jeugd. Maar ha horecaondernemers ;e binnen de vastgestf. zen, de diversiteit aa£i waar jongeren om vi de burgemeester, na muziek of een andeisi voering. Katwijk wil ad extra ruimte voor h<tl ren in het bestemtf omdat daarmee te !e hoop wordt gehaald o bestaat voor nieuwe w Dat is ook een arguiH een nieuwe horecags buiten het centrumij wijk. „Op dit momel we de openbare or<Ü de greep. De overlag paar jaar geleden is cÜ genomen. Als we ig tweede plek in Katwijj publiek krijgen, kann onmogelijk op dezeli een inspanning le\& loop je het risico dl weer problemen korrlt ad den haag - Het Centraal Tuchtcollege voor Gezondheids zorg in Den Haag (CTG) vindt dat een gynaecologe van het Leidse Diaconessenhuis acht jaar geleden het perso neelstekort op haar afdeling niet had mogen accepteren. Zij krijgt van het CTG een officiële waarschuwing. De uit spraak is een gevolg van de tuchtzaak die ouders van een overleden baby hebben aangespannen. De baby overleed kort na de geboorte in april 1998. Het CTG stelt dat niet kan worden gezegd dat het overlijden van het kind te wijten is aan onvoldoende alert optieden van de betrokken artsen. Daarvoor heeft het CTG geen aanwijzingen. Wel constateert het tuchtcollege dat er die bewuste dag een personeelstekort was in het Diacones senhuis. Naar het oordeel van het College had de arts de ze situatie niet mogen accepteren, maar pogingen in het werk moeten stellen om hierin verandering te brengen, aldus het CTG. De ouders meldden zich. 20 april 1998 aan het einde van de ochtend bij het Diaconessenhuis. De vliezen van de zwangere vrouw waren gebroken voordat zij volledige ontsluiting had. Om half negen 's avonds was haar kind er nog niet. De gynaecologe zag nog geen aanleiding om in te grijpen, ging naai- huis en liet de zorg over aan een as sistent, die ook andere patiënten, onder haar hoede had. Om half één 's nachts kwam de baby via een spoedbeval- ling ter wereld. De zuigeling had ernstig zuurstoftekort ge had en werd overgebracht naar het LUMC, waar ze enige tijd later overleed. Het Centraal Tuchtcollege legt dezelfde sanctie ^ajr Regionaal Tuchtcollege voor de Gezondheidszd11 Tegen die uitspraak was de arts in beroep gegaaf^e gionaal Tuchtcollege gaf ook de directeur pati£J van het Leidse ziekenhuis een waarschuwing.m< beroep haalt het CTG daar nu een streep door, o&es directeur patiëntenzorg voor dit soort zaken ni£°I tuchtrechter ter verantwoording kan worden gerj^! rgv De Leidse dierenarts Maarten Moens vreest dat zijn praktijk het slachtoffer wordt van Leids gewijzigd parkeerbeleid. Cliën ten die hun dieren met de auto brengen, kunnen vaak niet meer parkeren op de Vierde Binnenvestgracht, waar de praktijkingang is. „Dat kost mij nu al cliënten", zegt hij. „De gemeente maakt mij het wer ken onmogelijk. Op termijn be tekent dit de ondergang van mijn praktijk Als de cliënten mij niet kunnen bereiken, gaan ze naar een ander." Moens heeft in principe de be schikking over vijf parkeer plaatsen in de Vierde Binnen vestgracht. Tot voor kort stond er bij elke plek een parkeerme- ter met een rode kap. Wie daar wil parkeren, moet 24 uur per dag betalen met muntgeld of met een chipknip en de kwi tantie zichtbaar onder de voor ruit leggen. Dat werkte altijd goed, zegt Moens. „Voor mijn cliënten was er zo altijd plek." De gemeente heeft twee maan den geleden het parkeerbeleid veranderd. Op de Vierde Bin nenvestgracht staan nu par- keermeters met een grijze kap. Als vanouds moeten bezoekers met muntgeld betalen, maar vergunninghouders mogen er nu ook staan. En die doen dat naar de mening van Moens veel te veel. „Als er spreekuren zijn, staan daar vaak andere auto's. Mijn klanten moeten soms nog een heel eind rijden om te kunnen parkeren." Moens heeft over het parkeer- besluit geklaagd bij de com missie beroep en bezwaar. Hij wil de 'rode kappen' terug. Ambtenaar Jan Smit legde uit waarom de dienst Milieu én Beheer dat geen goed idee vindt. „Uit tellingen is gebleken dat de parkeerplaatsen vaak niet bezet zijn. Dat blijkt ook De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 124 uit de opbrengst van de me ters, die is slechts duizend euro per kwartaal." Volgens hem is er een 'gemiddelde bezetting' van minder dan 50 procent. Op dinsdagmorgen bijvoorbeeld blijven de parkeerplaatsen tweederde van de tijd onge bruikt. Dat vindt Müieu en Be heer verspilling van schaarse parkeerruimte in het centrum, Als weerwoord stélde Moens dat de dienst niet mag uitgaan van 'gemiddelde leegstand'. Het gaat hem om bezetting in de piekuren. „De tellingen van de gemeente stroken niet met mijn waarnemingen." Voorzitter Ben Olivier van de commissie beroep en bezwaar is het met Moens eens dat de gemeentelijke tellingen 'weinig zeggen over de feitelijke situa tie'. De opmerking van ambte naar Smit dat er het komende decennium ten minste een Morspoort- en een Kaasmarkt garage bijkomen, overtuigen hem niet. „Dat is speculeren op de toekomst en lost de pro blemen van nu niet op." De commissie stelt binnen zes we ken een advies op voor het col lege van B en W. Moens weet wel wat dat advies moet zijn, „Ik wil heel simpel de parkeer- meters met de rode kap terug." Wilfred Simons 's Nachts herrie in Haagwegkwartier' Dierenarts Moens vreest dat zijn praktijk aan de Vierde Binnenvestgracht ten onder gaat aan het gewijzigde parkeerbeleid van de ge meente Leiden. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14