Regionale huisartsenactie verloopt geruisloos Je buik rond eten voor een goed doel 'drijfsleider noemt sluiting van café 7 Days een grote blunder' Gemeente telt fietsers in de Breestraat 4 Ju SPEURDERS r REGIO Leidenaar mishandeld door groep jongeren «felijk nieuwe ^jfslocatie tu en Beheer Geen extra drukte bij ziekenhuizen in Leidse regio ergeet uw liefje toch niet? speurders@hdc.nl mian van i|taal legt ctie neer Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! IQ Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! LEIDEN donderdag 3 februari 2005 R1 Consumenten Platform (RPCP) in Leiderdorp heeft nog geen klachten ontvangen over de af gelopen huisartsenactie, laat woordvoerder Inge van Trigt weten. „Maar als de acties straks misschien worden hervat en opgevoerd en de wachtlijs ten daardoor in ziekenhuizen verder oplopen, trekken we aan de bel." Daarnaast heeft iedere actievoerende arts de plicht pa tiënten in te lichten dat zij hun no claim op de ziektekostenver zekering verliezen als zij wor den doorgestuurd naar het zie kenhuis voor behandeling, al dus het patiëntenplatform. leiden - Een 63-jarige Leidenaar is dinsdag mishandeld door een groep jongeren, nadat hij tegen een van hen een opmerldng had gemaakt over diens balda dige gedrag. De man werd in de Bemhardstraat opgewacht door de jongen en een paar van zijn vrienden. Hij kreeg een stomp en liep daarbij een kapotte wenkbrauw en neus op. Zijn bril sneuvelde. Toen omstan ders ingrepen, maakten de jon geren zich uit de voeten. Het slachtoffer sprak tijdens het boodschappen doen op de Kooilaan, rond half acht, een jongen aan die fietsen omver gooide. De jongen reageerde volgens de politie direct agres sief en duwde de man om. Daarna ging hij ervandoor. Toen de man naar huis fietste werd hij opgewacht door het groepje jongeren. De politie kon gisteren nog niet vertellen of de daders uit de wijk komen. Vorig jaar vertelden buurtbe woners in een overleg met bur gemeester Lenferink veel over last te ondervinden van twee groepen jongeren, die zorgen voor vernielingen en bedreigin gen. De jongeren zelf vroegen later om een eigen plek, zodat ze niet meer op straat rond zouden hangen. Inmiddels is er door een groep zelf een ruimte opgeknapt in buurtcentrum De Kooi. Recente gegevens over klachten uit de wijk over over last van jongeren had de politie gistermiddag niet beschikbaar. tector en portiers bij onze in gang. Maar voor de politie was de aanwezigheid van die man aanleiding om het hele pand door te zoeken. Boven in een van de verhuurde kamers trof fen agenten een pistool aan." Het vuurwapen behoorde niet toe aan de man naar wie de po litie op zoek was. Ook de eige naar beweert niks van het ge vonden voorwerp te weten. Maar, vertelt bedrijfsleider Sa lem, de eigenaar werd wel net als de gezochte.man meegeno men naar het politiebureau en ingesloten. „Omdat hij een paar dagen vast zat kon hij niet op tijd reageren op de brief van de burgemeester waarin aange kondigd wordt de drank- en horecavergunning van het be drijf in te trekken. We moesten binnen vijf dagen reageren." Afgelopen dinsdag meldde Len ferink dat de eigenaar twee we ken de tijd had gehad om te reageren, maar die termijn kent Salem niet. En eigenlijk begrijpt hij ook niet waarom hen die mogelijkheid überhaupt werd geboden als de politie en bur gemeester zo zeker van hun zaak zijn als zij zeggen te zijn. „De burgemeester zegt dat de eigenaar misschien wel een he le goede reden had om een vuurwapen in zijn zaak te heb ben. Ik kan geen enkele goede reden voor vuurwapenbezit be denken. We leven toch niet in het wilde westen hier?" Volgens de politie en de burge meester is er wel degelijk reden om de horecazaak te sluiten. De ruimte waarin het pistool ge vonden is, is volgens hen direct bereikbaar vanuit het danscafé en hoort daar ook bij. Dit brengt, aldus Lenferink in een eerdere verklaring, onverant woorde risico's met zich mee. Meer informatie geven burge meester en politie niet. Het eni ge wat de politiewoordvoerder kwijt wil is dat er een verdachte is aangehouden dat de zaak is overgedragen aan justitie. Het danscafé, dat in het verle den onder andere de namen Tellingen moeten helpen bij ontwerpen van Rijn Gouwe Lijn leiden - De gemeente Leiden telt deze week hoeveel fietsers door de Breestraat rijden. Op twee plekken in de straat zijn 'telslangen' aangebracht. De tellingen zijn volgens de ge- meentenodig om 'een goede af weging' te kunnen maken bij het ontwerpen van de Rijn Gouwe Lijn. Leiden ziet de tellingen als een welkome aanvulling op de ge gevens die vorige maand door de Fietsersbond afdeling Leiden zijn verzameld. Leden van de bond telden op zaterdagmid dag gedurende twee uur de fiet sers op het kruispunt met de Koornbrugsteeg. Bij slecht weer werden er 1300 fietsers per uur geteld en een week later bij nor maal weer 1800. Met de tellingen wil de Fietsers bond aantonen dat in de voor ontwerpen van het traject van de Rijn Gouwe Lijn de fietsstro ken en het voorgestelde fiets- IDE STELLING Voor het echte carnaval moet je beneden de rivieren zijn. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl pad in twee richtingen door de Breestraat veel te krap zijn. Op veel plekken in de route van de Rijn Gouwe Lijn door de bin nenstad is slechts anderhalve meter voor fietsers gereser veerd. Volgens standaardtabel len is dat de minimale breedte wanneer ergens maximaal 150 fietsers per uur in één richting rijden. De Fietsersbond telde er in de ochtendspits op 18 janua ri in een uur 800. Volgens de bond zijn er bij de gemeente te weinig cijfers over het fietsverkeer in de stad. De Fietsersbond vindt ook dat er in nieuwe verkeersplannen te wei nig rekening wordt gehouden met de fietsers. De gemeente moet daarom op korte termijn professioneel verkeerskundig onderzoek laten doen, volgens de bond. De gemeente wil in bijeenkom sten over de plannen voor de Rijn Gouwe lijn gaan melden wat er met de tellingen is ge beurd. Overigens heeft de gemeente ook in 2002 en 2003 al tellingen in de Breestraat laten uitvoeren. Op dinsdagmiddag 2 april 2002 reden er tussen twee en drie uur 543 fietsers en 66 bromfiet sers richting Korevaarstraat. De andere kant op reden er totaal 464 fietsers en bromfietsers. In 2003, op donderdag 13 fe bruari werden bij het Gangetje tussen vier en zes uur bijna 3000 fietsers en bromfietsers geteld, die alle richting het stadhuis reden. *t)e dienst Milieu en Be- ilnpt in. Met een terug- a^ebouwen en personeel gemeentelijke organisa- iren op haar kosten. De ijgt wellicht een nieuw, onderkomen op een ?r te bepalen plek. zoeken naai' een ge- |nieuwe bedrijfslocatie Ie gemeente rekening wens om verder te 're- iren'. Milieu en Beheer Aomenteel een groot rebouwen en terreinen pkrieterrein De Waard, lal voorzieningen is be- Jor Leiden én zijn rand den. Deze 'Leidse regio' jgs gefuseerd met de ti Bollenstreek, in het nom verder samen te jussen gemeenten. !m bureau studeert de e maanden op geschik- rijfslocaties voor de f Leiden houdt daarbij Jning met een toekom- ■oreiding van het bedrijf. fe wijkteams van Milieu Seer blijven bestaan, %den voortaan centraal Bedoeling is om de wijk- irder te versterken. door Floor Ligtvoet leiden/regio - Verreweg de meeste patiënten uit de regio hebben niets van de landelijke huisartsenactie gemerkt. Ze wer den de afgelopen tien actieda gen bij een bezoek aan hun huis arts gewoon behandeld en niet direct doorverwezen naar de specialist, zoals gedacht. Van een meetbare toename van het aantal doorverwezen pa tiënten is volgens het LUMC, Diaconessenhuis en het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp dan ook geen sprake. Met het sneller doorverwijzen naar de zogeheten tweedelijns hulp (ziekenhuisspecialisten) protesteerden de huisartsen te gen de voorgenomen bezuini gingsplannen van minister Hoogervorst (Volksgezondheid) Het is onrechtvaardig, zo me nen de actievoerders, dat maar drie procent van het nationale zorgbudget wordt besteed aan huisartsenhulp terwijl de huis arts zeker 97 procent van de vraag naar zorg opvangt. Zou den huisartsen vanwege de werkdruk echter sneller hun patiënten doorverwijzen dan lopen de kosten aan gezond heidszorg dramatisch op. Met name Hoogervorsts plan om budgetten voor praktijkver pleegkundigen te schrappen, stuit op veel weerstand. Prak tijkverpleegkundigen zouden de werkdruk van de huisarts juist kunnen verlichten. „Ons was beloofd dat we er hulp bij zouden krijgen. Nu draait de minister ineens de geldkraan dicht", verklaart de Hillegomse huisarts E. Wallaart. Wallaart is voorzitter van de regionale huisartsenvereniging (RHV) voor Leiden en omgeving. Hij vindt de voornemens van de minister onverantwoord nu de Nederlandse bevolking in rap tempo vergrijst en steeds hulp- behoevender wordt. Ook klagen de huisartsen in het algemeen dat beslissingen altijd over hun hoofden heen worden genomen: „Minister Hooger vorst maakt alleen afspraken met de brancheorganisatie Zorgverzekeraars Nederland." Het zojuist beëindigde regiona le deel van de landelijke estafet teactie was erg mild van karak ter, geeft de voorzitter toe. „We wilden patiënten en onze colle ga's in de ziekenhuizen name lijk niet onnodig met proble men opzadelen. Zij mochten niet de dupe worden." De afspraak die hij met de 150 actievoerende collega's maakte, was dat zij dagelijks hooguit één a twee extra patiënten per dag zouden doorverwijzen. Of dat ook daadwerkelijk gebeurd is, heeft hij niet gecontroleerd. „Iedere arts moet voor zich be sluiten hoe hij de actie invult." Zelf heeft Wallaart mensen doorverwezen die dat graag wil den. „Normaal gesproken ben je daar als arts terughoudend in. Alleen als je het zelf niet kunt oplossen, stuur je iemand door." Maar tijdens de actieda gen was die natuurlijke rem bij hem verdwenen. Toch hebben ziekenhuizen geen stijging van het aantal doorverwezen patiënten kun nen constateren. Is de huisart senactie dan niet geheel onop gemerkt voorbijgegaan? Wal laart vindt dat de actie wel nut heeft gehad. „Minister Hooger vorst is nu tenminste in gesprek met ons." Als de uitkomsten van de onderhandelingen te genvallen, zullen de acties ook in deze regio worden opge voerd. „Dan gaan huisartsen meer patiënten per dag door verwijzen naar de specialist." Het Regionaal Patiënten en Ifijn Kramp De sluiting van het I 7 Days is volgens be ier Salem een grote van politie en burge- De eigenaar van het i aan de 2de Binnen- ht heeft zijn advocaat tkeld om de sluiting rechten. Lenferink be- aandag tot de sluiting er een gebruiksklaar en in het café was aan- Maar, stelt Salem: „De politie heeft een pistool aangetroffen in een van de ver huurde kamers boven het café. Daar kun je ons toch niet ver antwoordelijk voor stellen." De politie kwam volgens Salem op 16 januari in het danscafé op de 2de Binnenvestgracht te recht omdat zij op zoek was naar een verdachte van een de lict dat eerder die dag in de stad had plaatsgevonden. „Het bleek dat die man bij ons in het café was. Zonder wapens hoor, want wij hebben een metaalde- Stuur uw Valentijnsboodschap naar: o.v.v. Valentijnsactie Eerste 3 regels 5,- elke volgende regel 2,50 zakelijke adverteerders geldt een afwijkend tarief Tel: (072) 519 6868 Fax: (072) 519 6869 Feestpaleis en The Jam droeg, is sinds vorig jaar juni in han den van de huidige eigenaar. Daarvoor runden Iraniërs de zaak onder dezelfde naam. Zij moesten 7 Days van de hand doen toen een andere zaak van hen failliet ging. I Mijn wereld, mijn krant. I I Leidsch Dagblad ierenarts •ns wil rode :n terug fpDEN - Topman Anton i van woningcorporatie (eeft zijn functie neer- s gevolg van een con- en de organisatie. Por- weten dat Van Usen ■s bestuurder om de aangetreden tweede ds Parie de ruimte te llestuurswisseling moet flict tussen de regiodi- ii van Portaal en de top ereld zijn. De corpora- Dele in grootte op de wo- kten van Leiden, Amersfoort en Nijme- ram vorig najaar in ïer terecht door interne n. De vier regiodirec- xegen het zo zeer aan met Van Usen dat er ledeling aan het perso- d verstuurd over de in- enigheid. Geen van de nen wilde toen uitleg ■er de meningsverschil- nu beperkt de corpo- i tot de melding van de ïlswisseling aan de top. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad door Floor Ligtvoet leiden - Je schuldig voelen om dat je weer eens uitgebreid uit eten bent geweest en je niet hebt kunnen inhouden, hoeft er lekker niet. Het geld datje aan een dineetje bij Happietaria kwijt bent, het tijdelijke restau rant in studentencentrum Plexus aan de Kaiserstraat, gaat name lijk grotendeels naar een goed doel, het Tearfund. Veel moeite kost het dan ook niet om je tanden te zetten in een calorierijke en voedzame studentenmaaltijd, wetende dat je daarmee gehandicapte kin deren in Afghanistan helpt aan lessen braille en gebarentaal. Voor de studenten van de chris telijke studentenverenigingen NSL, Panoplia, Gomarus en Ichtus die het initiatief hebben genomen, is het tijdens de eer ste avond restaurantje spelen allemaal nog erg onwennig. In de open keuken zien klanten hen vooral vragend kijken. Wie neemt de bestelling op? Is het hoofdgerecht bijna klaar en zijn de borden van het voorgerecht al afgehaald? Stijnie de Waard, studente poli ticologie en geschiedenis, geeft toe dat ze nog nooit eerder ge serveerd heeft. „Eh, hoor eens, we hebben hier geen Spa rood en ook geen cassis. Dus jullie moeten wat anders bestellen. Wie van jullie had eigenlijk cas sis?", klinkt het lichtelijk gest rest. Als de nieuwe drankjes uitein delijk door haar met een plof op tafel worden gezet, is het tijd om de menukaart te bestude ren. Voor 7,50 euro kun je deze maand met het driegangen me nu van Happietaria je buikje rond eten. Vooral studenten- klassiekers worden geserveerd: tomaten-groentensoep, spa ghetti carbonara, kip-kerrie, een hamburger en ijs of appel taart met vanillesaus toe. Het zijn de gerechten die je De sfeer in het Happietaria is gemoedelijk. Alle aanwezigen lijken vooral gekomen te zijn om het goede doel te steunen. Foto: Henk Bouwman vroeger ook aantrof in de Leid se universiteitsmensa 'De Bak'. En als mijn tafelgenoot heel eerlijk is, doet ook de smaak van de maaltijd hem aan een gaarkeuken denken. „Niet slecht, maar vooral niet bijzon der," mompelt hij tussen grote happen door. Gelukkig is de ambiance van dit tijdelijke restaurant wel stukken beter dan die van een gemid delde mensa. Happietariagas- ten nemen plaats aan kleine trendy ronde tafeltjes of lange houten, opgevrolijkt met ama ryllissen. De sfeer is gemoede lijk. Alle aanwezigen lijken vooral gekomen te zijn om het goede doel te steunen. Het eten is meer een bijzaak. Dat er soms wat langer, zo'n dertig minuten, op gewacht moet worden, vindt niemand een probleem. Enkele dames lossen het gat dat voor het voorgerecht valt slim op. Zij hebben een ge zelschapsspelletje vier-op-een- rij meegenomen. Als we zelf na het toetje geen pap meer kunnen zeggen, reke nen we af. De hele avond kost ons nog geen tientje per per soon. Na afloop vraagt éen stu dent, „Hebben jullie misschien iets extra's over voor het goede doel?" Iedere euro die naast het bedrag voor de maaltijd wordt ingezameld, zal door de spon sors, Wilde Ganzen en ICCO, worden verdrievoudigd. Hap pietaria is gezellig eten met één overduidelijk doel. Happietaria, Kaiserstraat 25, is nog t/m 25 februari geopend, iedere dag behalve zondag vanaf 18.00 uur. Reserveren kan op 06-44268175 of via www.happietaria.nl/leiden Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.7QJ Naam: uJ M V Bank-/girorekeningnummer" Handtekening Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar, of bel O8OO - 1711 (gratis) E-mail lezersservices hdc nl of surf naar www leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13