REGIO Vivax voelt zich beroofd van clubhuis Waar, wanneer en waarom: acht vragen over Rijnfront f Teylingen College denkt na over de maatschappij pngeren If laten slissen' ïgstgeest aart voor betanen Voorleeskampioenen 'Oegstgeest wil te weinig betalen' ncy Ubert est - Het voorlopig stedenbouwkun- voor Rijnfront, dat deze week werd •nteerd, is een mijlpaal. In Oegstgeest T 'jaren van praten, tekenen en reke- voorafgegaan, geeft wethouder ij aan. \men de plantten voor Rijnfront P? Lregio is een grote behoefte aan wo- l«en aan terreinen voor kantoren. \j\ is in het gebied rond Leiden een plekken aangewezen waar woningen pren kunnen komen te staan. Rijn- f^o'n plek. Aanvankelijk was Rijn- ngewezen als regionaal bedrijven- Provincie en gemeenten kwamen ^er' nadat steeds vaker geluiden wa- oren dat in ons land veel bedrijfs- i leegstaan terwijl de woningnood ïds nijpend is. Rijnfront moet een gebied worden waar je kunt wonen, recreë ren en werken. Dankzij de 1500 woningen die staan gepland, krijgt de regionale woonmarkt een nieuwe impuls. Waarom is voor de oude aanvliegroute naar Valkenburg geen woningbouwplan ge maakt? In een aanvliegroute mag niet worden ge bouwd, omdat deze zogeheten invliegfun- nel te veel geluidsoverlast kent. Dus is het terrein onbebouwd. Maar ook als het vlieg veld Valkenburg dichtgaat, blijft het gebied groen, zo geeft wethouder Meester aan. Dat is in regionaal verband afgesproken. Het gebied krijgt een bestemming voor recrea tie en sport. De plannen zijn in de maak. Wanneer zijn de huizen op Rijnfront te koop? Wie plannen heeft om een huis op Rijn front te kopen, moet nog even geduld heb ben. De gemeente hoopt en verwacht dat begin volgend jaar de eerste huizen worden verkocht. Via lokale en regionale media wordt bekendgemaakt welke huizen wor den gebouwd en wanneer de inschrijving voor de verkoop begint. Regelmatig ver schijnt een nieuwsbrief over Rijnfront. Wie wil, kan daarop een gratis abonnement krijgen. Dat is aan te vragen bij de gemeen te Oegstgeest via de telefoon (071 519 1865) of per e-mail (verschoor@oegstgeest.nl). Wat gebeurt er op dit moment in het gebied tussen de Oude Rijn en deA44? Rijnfront is nu vooral een agrarisch gebied. Ook is er een aantal andersoortige bedrij ven gevestigd. Her en der zijn woonhuizen te vinden. Ruim 500 studenten hebben tij delijke huisvesting in het 'dorpje' gevon den. Dat is in korte tijd is neergezet op de piekwaar ook de studentenbarakken heb ben gestaan. De nieuwe verplaatsbare wo ningen zien eruit als rijtjeshuizen met witte houten wanden en een rood pannendak. Vanaf de snelweg zijn ze goed te zien. Het is de bedoeling dat het studentendorpje zo'n vijfjaar blijft staan. Wordt het een wijk voor de superrijken? „Welnee", beantwoordt Rijnfront-voorlich ter Margreet Kokshoom die vraag. „Er ko men verschillende soorten huizen, appar tementen en huizen met een tuin. Onge veer 30 procent bestaat uit sociale huurwo ningen en koopwoningen in een lagere prijsklasse. De rest bestaat uit duurdere koopwoningen. Al met al wordt Rijnfront dus een gemixte woonwijk." Waarom wordt er vlak langs de Oude Rijn een nieuwe, brede vaart gegraven? Wanneer een nieuwe woonwijk wordt inge richt, moet ongeveer 10 procent van het ge bied uit open water bestaan. Zo krijgt over tollig regenwater de kans weg te stromen. Na de overvloedige regenval van de afgelo pen jaren, heeft de overheid deze regel in gesteld. In Rijnfront komt naast de Oude Rijn een nieuwe vaart te liggen, die in ver binding staat met de Oude Rijn. Bureau West 8, dat de plannen voor Rijnfront ver taalt in een stedelijk ontwerp, accentueert het water in de woongebieden. Hiermee krijgt Rijnfront 'karakter', vinden de archi tecten. Naast de Binnenrijn komen meer singels in de wijk te liggen die ook allemaal met de rivier in verbinding staan. Voorlich ter Kokshoorn: „De noodzakelijke hoeveel heid open water wordt op deze manier aantrekkelijk. Veel mensen kunnen aan het water wonen." Hoe moeten al die nieuwe bewoners straks hun huis bereiken? Ontstaat er een verkeers probleem? Bij het ontwerp van een nieuwe wijk, wordt altijd gekeken naar de verkeerssituatie. „Dat doen we dus ook voor Rijnfront", klinkt het vanuit het gemeentehuis. Voor een aantal verkeersstromen moet een op lossing worden gevonden. In regionaal ver band praat men daarover. Zo wordt onder zocht of bestaande wegen omgelegd of aangepast kunnen worden en of er nieuwe verkeersaders moeten komen. Ook wordt gesproken over een snelle verbinding tus sen de A44 en de A4. Naast aanpassingen aan het verkeersnet wordt ook gewerkt aan beter openbaar vervoer. De toekomstige Rijn Gouwe Lijn moet een bijdrage leveren aan de oplossing van het groeiende verkeersprobleem. Hoe lang kunnen dwarsliggende bewoners de plannen nog tegenhouden? Vooraf is niet te voorspellen hoe lang te genstanders hun juridische strijd (blijven) voeren. Het nieuwe bestemmingsplan voOr Rijnfront is nu geldig. Dit betekent dat het gebied voor een groot deel de bestemming wonen heeft gekregen. Voor een paar klei ne onderdelen uit het bestemmingsplan loopt nog een procedure bij de Raad van State. De herinrichting van het gebied ge beurt stapsgewijs. Voor elk deel van het plan dat wordt uitgevoerd, moet de gebruh kelijke procedure worden gevoerd. Telkens kunnen mensen dus bezwaar indienen. 'hoten - Het jeugd- en nwerk in Voorschoten ^n nieuwe baas: Sibbele J.d. Die gaat jongeren >er zeggen wat ze leuk c vinden, maar helpt bij 'Voeren van hun eigen cen plannen. Door met 'bezig te zijn, leren ze an van het volgen van rsus, is het credo van jL '.elder van jongerencen- 'IjeeCé aan de Koningin 'aan ligt de oude wand- ng troosteloos op de Tiet is het begin van de (wing. „We zijn niet want de jongeren gaan T zelf aan de slag om de )en nieuw aanzien te ge- weten daarom nog niet _t eruit gaat zien, want "lissen ze zelf', aldus de ^e Wignand van de Stich- jUgd- en Jongerenwerk i-Holland uit Waddinx- )e stichting, een van de organisaties in zijn Zuid-Holland, is sinds ;ri verantwoordelijk voor tgd- en jongerenwerk in fiioten. „Ons concept frinelijk erg aan bij klei gemeenten", zegt Wig- "Groot verschil met de tiger, de Leidse Welzijns iatie, is dat Midden-Hol let bezig is 'de eigen din- fe willen doen'. Jongeren de kans krijgen om zélf ■es te organiseren. Het (pen van de kelder is th voorbeeld van. „Er ko- tonden voor liefhebbers jdcore, rock of rap, maar 4ten de ruimte delen en ïlossing vinden voor de ling en de inrichting." ^-Holland wil het jonge- k zo gaan organiseren, l vrijwilligers het werk <n de betaalde krachten Ie achtergrond organise- let buurthuis wordt zelf voordelijk voor het tferk tot een jaar of zes- bk het Ojeecé gaat wer ft een eigen bestuur, be- t uit een volwassen ter, secretaris en pen- ïester. De jongeren gaan het eigenlijke werk doen. .en ze zelf regels opstel- >r het roken, drinken en ibruik van pillen. Ook k ze een cursus volgen Keepers leert om te gaan foholgebruik. Want het Ojeecé, dat wellicht een naam krijgt, wil weer al- gaan schenken. „Als je pk wilt maken waar jon- ;uit Voorschoten graag moet je ook drank :en en roken gedogen", ^ignand. eest - De klanten van ihuis Ligthart hebben fo gespaard voor de Sur- Foundation. Joost Lig- eigenaar van de winkel, dat bedrag verdubbeld. Lider Eegdeman kwam :ld gistermiddag officieel tren. De Surmang Foun- is een organisatie die >iedt aan de Tibetaanse ing van de Chinese Sur- Vallei. De organisatie met de regionale autori samen om het levenspeil i bewoners te verhogen, reten zeker dat het geld vaar het moet zijn", ver- >st Ligthart. „Een plaats- van ons doet daar na- vrijwilligerswerk. Over iar maanden vertrekt ze aar Tibet." noordwijk - Als voorleeskampioenen van hun school namen twaalf leerlingen uit Noordwijk, Noordwijker- hout, Oegstgeest, Warmond en De Zilk gistermiddag in de bibliotheek in Noordwijk deel aan een van de voor ronden voor de nationale voorleeswedstrijd. Zij lazen een fragment voor uit hun favoriete kinderboek en wer den beoordeeld door een jury. Twee van hen, Julia Hage- man en Martijn Oei, beiden uit Oegstgeest, plaatsten zich voor de kwartfinale op zaterdag 19 februari in Lei den. Op de foto zitten de twee winnaars in het midden, omringd door de tien andere deelnemers. Julia zit op de Gevers Deutz Terweeschool en las voor uit het boek Pa niek van Carry Slee. Martijn, van de Montessori basis school, las voor uit Polleke van Guus Kuijer. De provinciale finale is op woensdag 27 april in Den Haag en de landelijke finale op woensdag 25 mei in het mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Foto: Dick Hogewoning door Marieke den Boer oegstgeest - Waterpolovereni- ging Vivax en de gemeente Oegstgeest bekvechten al negen maanden over het clubhuis van de waterpoloërs aan de Lange Voort. De gemeente wil dit voor 25.000 euro overnemen om jon geren uit Oegstgeest een plekje te geven in het dorp. Vivax wijst dit bod van de gemeente voor alsnog af. Tien jaar geleden werd de basis voor het probleem gelegd toen de twee partijen moesten uit vinden wie over het 'recht van erfpacht' beschikt. Die partij is automatisch de eigenaar van het clubhuis. Voorzitter Reesink van Vivax zegt over officiële do cumenten te beschikken waarin staat de waterpolovereniging eigenaar is. De gemeente ont kent dat niet, maar destijds is verzuimd om de erfpacht offici eel vast te leggen. Die laksheid heeft ervoor gezorgd dat beide partijen het clubhuis nu opei sen. „Het voelt alsof we van ons thuishonk worden beroofd", al dus Reesink. „De gemeente wil ons clubhuis wel hebben, maar voor een koopje. 25.000 euro is gewoon niet genoeg. We heb ben er zelf, omgerekend naar euro's, driekwart ton in zitten." Over de laksheid van tien jaar geleden, is Reesink duidelijk. „Het is fout van ons geweest, dat ontkennen we niet. Maar het bestuur van Vivax had het destijds walgelijk druk. Daarom denk ik dat de gemeente had moeten ingrijpen. Die ambte naren zijn immers professio nals op dat gebied." Verantwoordelijk wethouder Eegdeman is het daar niet hele maal mee eens. „Het heeft geen zin om met een beschuldigende vinger naar Vivax te wijzen, maar wij als gemeente en zij als waterpolovereniging hebben niet gedaan wat we moesten doen. Daarom zitten we nu met de problemen." Omdat de gemeente haast heeft met een nieuw clubhuis voor jongeren, wil Eegdeman van de kwestie af. Daarom hoopt hij dat zijn bod van 25.000 door de waterpolovereniging wordt ge accepteerd. „Ik ben niet van plan er meer geld voor uit te trekken. Dit kost de gemeen schap veel te veel. Ik vind de si tuatie heel vervelend worden, vooral voor de jongeren die nu zo lang op hun clubhuis moe ten wachten." Waterpolovereniging Vivax wil best een compromis sluitep. Voorzitter Reesink: ,Als de ge meente ons geen geld wil ge ven, moeten we maar samen met de jongeren wat doen. V9I- gens de gemeente is het alle maal onze schuld, maar dat is niet waar. Wij willen best naar oplossingen zoeken." Eegdeman wil nog een laatste gesprek met Vivax in een po ging het probleem op te lossen. door Marijn Roos oegstgeest - Bierviltjes tegen drugs, een poster met informa tie over wiet en een apparaat dat de energiekosten weergeeft. De leerlingen van het Teylingen College uit Oegstgeest hebben de afgelopen weken plannen bedacht die moeten bijdragen aan een betere samenleving. Een jury met onder anderen burgemeester Timmers beoor deelde de resultaten. „De blo wers winnen!" Wijkagent Menno Zijlstra en Eliane Groenendijk van de GGD vatten hun taak serieus op. De twee juryleden bekijken de pro jecten van de leerlingen uit de derde klas van het vmbo. De jongeren hebben zich verdiept in de thema's 'xtc. Dat hoef je niet te slikken' en 'Wiet: wel of niet?' In het xtc-lokaal stappen ze op Imke en Valery af. Maar de meisjes zitten er niet op hun plek. „Nee, ze hebben een fout gemaakt of zo", zegt de strak voor zich uit kijkende Imke. „We hadden in het wietlokaal moeten zitten." Voor hen op ta fel ligt dan ook een tekening van een t-shirt met teksten over wiet. Als Zijlstra leest dat je nooit moet blowen op een lege maag, zegt hij dat de leerlingen de softdrugs promoten. „Het is toch niet verboden," vermaant Imke de agent, terwijl ze in de verte kijkt. „Ik denk trouwens toch niet dat het iets uitmaakt. Ik lees ook altijd over die tek sten op mijn pakjes sigaretten heen." Op het tafeltje van Leonard en Fiammetta liggen bierviltjes met teksten tegen xtc. Van Fiammetta had het niet gehoe ven. „Nee, wij weten hier toch alles van. Xtc en wiet zijn ge woon slecht. Ik had het liever over spuiten en zo gehad. Dan had ik nog iets nieuws kunnen leren." Als het aan haar ligt, wint ze niet. „Dan moeten we naar een landelijke dag. Daar heb je toch geen zin in?" Leo nard wel. „Het is beter dan les." „Nou, het slaat nergens op", schreeuwt Anouk, die ook al een bierviltje tegen xtc heeft ontworpen. „Pieter en Michiel zijn wandelende wietplantjes en dan schrijven ze op hun poster dat het slechts voor je is. Jaha, geloof je 't zelf? Ze zitten in het lokaal hiernaast." Toch is het de bedoeling dat de dat de leerlingen wat meer maatschappelijk bewustzijn krijgen door het project. Elke klas heeft een ander onderwerp om uit te diepen. Naast wiet en xtc, denken de leerlingen na over de gasboringen in de Wad denzee, de Zuiderzeelijn, ener giegebruik en de toekomst van Vliegveld Valkenburg. Op deze manier moet de problematiek rond deze onderwerpen wat dichter bij de denkwereld van de jongeren komen. Bovendien leren ze op een gestructureerde manier onderzoek te verrich ten. Zo hebben Louise en Salina een kostenmeter voor energiever bruik bedacht. Alsof ze al jaren in het vak zitten, lichten ze hun publiek voor. Louise: „Het is zo eenvoudig. Een huishouden verbruikt gemiddeld voor 2,46 euro per dag aan energie. En natuurlijk is het heel gemakke lijk om van de regering te ver langen dat ze iets aan de mi lieuproblematiek doet, maar wij Wijkagent Menno Zijlstra en Elaine Groenendijk van de GGD beoordelen de leerlingen van het Teylingen College. Je moet eerlijke voorlich ting geven, ook aan jongeren." Foto: Dick Hogewoning zeggen altijd: de consument kan het zelf." Salina: „Je hoort tien keer per dag dat de Noord pool smelt. Je wordt er echt mee doodgegooid, maar het doet blijkbaar niemand iets. Waarom dan niet gewoon de mensen aanspreken op hun portemonnee? Want wees nu eerlijk, een mens houdt het meest van geld. Als je bijvoor beeld de verwarming één graadje lager zet als je niet thuis bent, dan scheelt je dat zeventig euro op jaarbasis. Maar één graadje. Zo houd je dus veel meer geld over om andere, leu ke spulletjes van te kopen. Als je onze meter in huis hebt, kun je dus elke dag zien voor hoe veel geld je verbruikt hebt en dat je zonder moeite kunt be sparen." Louise: „De mensen zien gewoon niet in hoe gemak kelijk het is met ons apparaat." In het wietlokaal lopen Zijlstra en Groenendijk het zoveelste tafeltje met bierviltjes (nu tegen wiet) af. Ze vinden het maar niks. Volgens Groenendijk heeft een anti-campagne niets met het beleid van de GGD te ma ken. „Je moet eerlijke voorlich ting geven, ook aan jongeren. Ik wil gewoon de nadelen en de voordelen van wiet weten." De wijkagent knikt. „Nu staat er overal alleen maar dat het zo slecht is." Na wederom een paar bierviltjes komen de jury leden bij Pieter, het wandelen de wietplantje aan. Zijn soort genoot Michiel is 'wegens rare omstandigheden' afwezig, maar projectgenoot Ilona is er wel. „Ik ben enorm tegen drugs, maar Pieter niet. Wij hebben de voor- en nadelen van drugsge bruik op een poster geschre ven." Zijlstra en Groenendijk jubelen van het getoonde in zicht. Terwijl ze een zweverig vreugdedansje maken, legt Pie ter uit dat je jongeren toch niet van softdrugs af kunt houden. „Dan kan je maar^eter uitleg gen wat het met jeaoet. Ik vind het gewoon grappig als je met je vrienden stoned bent." Ilona: „Ik vind het ook zonder altijd grappig. Ik heb dat spul niet nodig." Michiel: „Maar jij hebt van nature een te hoog thc-ge- halte in je bloed, ofzo." Illona: „Ja, dat is zeker een afwijking." Michiel: „Maar wel een goede afwijking, haha." Intussen is het danspaar aan de laatste passen toegekomen. Na nog even formeel overlegd te hebben met de andere wiet- en xtcjuryleden. komt de uitslag. Het plantenduo en Illona heb ben gewonnen. Pieter is eufo risch. „De blowers winnen!" Wat zal hij met zijn cadeaubon gaan doen?

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15