Gerommel binnen FNV over Jongerius M ECONOMIE Klaus Kleinfeld: ambitieuze nieuwe topman Siemens Opstellen van testament niet leuk wel nuttig Twee FNV-bonden hameren op open procedure Droompolder in de maak Zwaargewichten FNV onder voorwaarden voor hogere premie WW Hoog te water nzineprijs nieuw omhoog Marktleider Shell zaterdag opnieuw de i Idstofprijzen verhoogd. De ten van een liter euro onge- en een liter super plus beide 1 cent omhoog. Eu- jelood komt daarmee op euro per liter, een liter su- lus kost 1,329 euro. De een liter diesel blijft ijzigd op 0,935 euro. bepaalt de adviesprijzen le hand van ontwilckelin- ip de olieproductenmarkt. m klijn voor dernemers lAAG - Ondernemers kun- iortaan anoniem klikken :oncurrenten die ze ervan ;nken sociale fraude te ple- let gaat daarbij vooral om het werk hebben van il- werknemers en het ont- ;n van sociale premies. Bij Idlijn Meld Misdaad Ano- kunnen burgers al langer liem meldingen over ern- e-jmisdaden kwijt. Nu kun- lus ook bedrijven er te met tips over sociale frau- Sociale Inlichtingen- en iringsdienst heeft hier- iet de meldlijn een sa- •rkingsverband gesloten. nkeisen in Ivenschandaal ioam - Pas één van de bij itterdamse havenschan- ttrokken banken heeft tot juridische stappen geno- im nog openstaande le- aan bedrijven van za- J. van den Nieuwen- ;n te vereffenen. De Britse 'S Bank eist voor de lank in Londen van de ge- ite Rotterdam en het Ha- leljedrijf Rotterdam in totaal enjljoen euro. Barclays heeft 13 en 2004 drie keer geld ledrijven van Van den ■enhuyzen verstrekt; twee jnkan de ss Rotterdam bv en i Reer aan de Wilton-Fijen- sd^Holding. >ai JjpC: olie blijft op Hdige niveau in is n - De Organisatie van ed Exporterende Landen (OP- leeft besloten de oliepro- ce e op het huidige niveau te >o en. Het besluit werd giste- >ui enomen tijdens een verga- »cl gin Wenen. De ministers mi en verder besloten om het je nste prijspeil voor een vat jg oorlopig los te laten. De n G-ministers zagen geen re- r s om de productie te verho- ig Hoewel in de olie-importe- ig landen de vrees voor uit 'dl n rijzende brandstofkos- n estaat, wijzen de OPEC- lui ters erop dat de inflatie in iaa Dnomische grootmachten r vèn de perken blijft en dat i g Dnomische groei niet stag- maandag 31 januari 2005 'Handy's', heten mobiele telefoons in het Duits. Klaus Kleinfeld (47), de nieuwe topman van de Duitse electronicareus Siemens, heeft met die handy's een probleem. Hij concurreert namelijk met de Finse marktleider Nokia. Op de vraag hoe goed hij die Finse telefoontjes vindt, doopte Kleinfeld ooit de Nokia-gsm van de vragensteller in een glas water. „Als-ie goed is, doet hij het nu nog", grapte hij. De Nokia was kapot. De vragen steller kreeg ter vergoeding twee gloednieuwe mobieltjes. Van het merk Siemens, uiteraard. Bovenstaande anekdote wordt vaak aangehaald om Klaus Klinfeld, die donderdag in München werd voorgesteld als opvolger van Heinrich von Pierer (63), te typpren. Daadkracht, lef en humor, moeten eruit spreken. Eigenschappen die voor een Siemens-chef, in deze tijd van globalisering, onmisbaar zijn. Een 'wonderkind', wordt Kleinfeld genoemd met een 'briljant analytisch brein'. De hoop is groot dat hij het etiket 'Made in Germany' nieuwe in houd kan geven. Siemens is met 430.000 werknemers, na Daimler- Chrysler en VW, in omvang Duitslands derde concern en Duitslands grootste werkgever. Sinds Heinrich von Pierer de slaperige Beierse reus op schudde en mondiaal weer liet meetellen, geldt de baan die Kleinfeld nu inneemt als een van de beste in de industrie. De slanke, atletische Kleinfel - een langeafstands- loper - zou de taal van de werkvloer spreken. Een vereiste in een tijd waarin ondernemingen moe ten saneren en hun werknemers duidelijk moe ten maken waarom langer werken noodzakelijk is. Ook bij Siemens, want met de mobiele telefonie bijvoorbeeld gaat het helemaal niet goed: de af deling boekte het afgelopen jaar een verlies van 152 miljoen euro. Kleinfeld beschikt over 'regio nale wortels en een internationale blik'. Die blik deed hij op in de VS, waar hij tussen 2001 en 2004 de Amerikaanse tak van Siemens leidde. De Duitse vakbonden zijn bang dat Kleinfeld 'Amerikaanse toestanden' zal introduceren. In de VS vestigde de manager met succesvolle sanerin gen de aandacht op zich. Verwonderlijk zou het niet zijn als Kleinfeld op past met investeringen in Duitsland: hoewel hier 164.000 van de 430.000 personeelsleden zijn aan gesteld, genereren zij slechts 20 procent van de bedrijfsomzet en niet eens 10 procent van de to tale winst. De winst steeg vorig jaar overigens tot record hoogte: 3,4 miljard euro. Dat in Duitsland dure arbeidsplaatsen zullen verdwijnen, ten gunste van goedkopere werknemers in landen als China en Rusland, staat wel vast. Op school ontpopte de kleine Klaus zich als bij zonder ambitieus. Hij wilde de beste zijn. Hij stu deerde bedrijfseconomie en trad in 1987 in dienst bij Siemens, waar hij de interne consul tancy afdeling opbouwde. Tussendoor schreef hij nog zijn dissertatie aan de universiteit van Würz- burg. Kleinfeld viel al snel in het oog bij de grote baas Heinrich von Pierer. Die werd vorig jaar nog tot Duitslands succesvolste ondernemer uitgeroe pen en zag zichzelf lang als onvervangbaar. Breng ook maar eens eenheid in zo'n divers be drijf dat ondermeer magneetzweefbanen bouwt en de electronische infrastructuur levert van atoomcentrales, ziekenhuizen, luchthavens en zelfs Formule-1 circuits. Uiteindelijk koos Von Pierer voor Kleinfeld, uit een groep gegadigden van wie een deel zichzelf had aangemeld. Klaus Kleinfeld eerste taak wordt de aanpak van de divisie communicatie. Als de gsm-afdeling, die te traag op nieuwe ontwikkelingen zou reage ren, forse verliezen blijft boeken, zou de mobiele telefonie wel eens afgestoten kunnen worden. Mogelijk levert 'wonderkind' Klaus Kleinfeld een Siemens-gsm af, die wél een plons in een glas water overleeft. Zo'n 'handy' zou het imago van Europa's grootste electronicaconcem zeer ten goede komen. En daarmee de verkoop. Want, zo als Kleinfeld schreef: 'Hoe beter het imago, ook van de man aan de top, des te beter zijn de kan sen op de afzetmarkt.' Nieuwe topman h Foto: CPD ang Dubai in .SmlerChrysler ^1 - Het emiraat Dubai heeft CU miljard dollar een belang B Iht in het Duits-Ameri- ie autoconcern Daimler- Lvler. Dat meldde de finan- nieuwsdienst Bloomberg Jen op zijn website. Met de lering is Dubai in een klap 1 twee na grootste aandeel- Ier. DaimlerChrysler ont- lin 1998 door een fusie ï/1,^1 het Duitse Daimler en lerikaanse Chrysler. De ;en aandelen van Daim ler komen nu in han- een holding die eigen van de regering van Du- ieJ '"a investeert kj}lie Venezuela - China wordt een be- ;e speler in de olie- en istrie in Venezuela. Het tat voor miljoenen inves- in het Zuid-Amerikaanse dat de op vier na grootste teur van olie is en nu aan de Verenigde Staten De Chinezen stoppen de teringen onder meer in ilaanse olie- en gasvel- renezuela zal China per ,10.000 vaten olie leveren, gelopen tien jaar is de r Qfnaar olie in China ver bid. Momenteel is het land 'igtaor 5,5 miljoen vaten olie th|g- m g? deels in iden managers an- De 50 managers van te inmaak- en beveiligings- 'P* f CSU Total Care nemen e y 3 procent een belang in ;n drijf. Tegelijkertijd ver- tefoprichter Van der Heijden 10 lang van 45 naar 67 pro- te Dit betekent dat de zitten- ïdeelhouders worden uit- J it en het bedrijf zelfstan- !nl rder gaat. Directievoorzit- ien iran Huiten: „Als bekend s s je op zoek bent naar an- m( andeelhouders komen vel t verhalen los als zou je ^ernamekandidaat zijn indere bedrijven. Dat ver- ïkt in de hele organisatie Waal moet formeel nog bekend maken dat hij weggaat in mei en Jongerius moet nog als offi ciële kandidaat naar voren wor den geschoven. FNV-voorzitter De Waal be grijpt niet waarom er bezwaar wordt gemaakt tegen de proce dure bij de verkiezing van een nieuwe voorzitter van de vak centrale. In zijn dagboek op in ternet spreekt De Waal, die waarschijnlijk volgende week zijn vertrek aankondigt, van „onbegrijpelijke en oppervlak kige kritiek" van „sommigen", die hem zouden beschuldigen van „het naar voren schuiven van mensen". De Waal schrijft niet van wie die kritiek komt, maar volgens de Volkskrant van zaterdag zouden de bonden FNV Bond genoten en FNV Kiem zich ver zetten tegen vice-vooizitter Ag nes Jongerius als enige denkba re kandidaat voor het voorzit terschap. Jongerius wordt ge zien als de logische opvolger van De Waal. De Waal schrijft op internet dat er voor bestuursverkiezingen een reglementair vastgestelde procedure van openbare kandi- daaatstelling is bij de vakcen trale. „Bonden kunnen zelf kandidaten naar voren schui ven, eventueel wanneer men wil, na raadpleging van de ach terban." Tijdens een FNV-con- gres in mei heeft dan de verkie zing plaats uit de door de bon den gestelde kandidaten. „Ik zou werkelijk niet weten wat er mis is met deze buitengewoon zorgvuldige, stapsgewijze pro cedure", aldus De Waal. ECONOMIE WIJZER Waarom gaan we het Marker meer niet inpolderen? In 1976 kwam de dijk gereed die Lely stad met Enkhuizen verbindt. De oorspronkelijke bedoeling om achter de dijk ook daar de oude Zuiderzee in te polderen is vervolgens in de loop van de jaren tachtig verlaten. Het is nu een belangrijk gebied voor wa tervogels en voor de recreatie. Maar van mij mag de discussie weer worden geopend. Er ligt daar 60.000 hectare on der water, een ge bied zo groot als de Noordoostpol der. De prijs van landbouwgrond is gemiddeld zo'n 32.000 euro per hectare, dus al leen al als land bouwgrond zou het gebied bijna 2 miljard euro waard zijn. De gemiddelde prijs voor woning bouw ligt boven de 200 euro per meter, en op die basis zou er voor zeker 20 miljard euro land wor den gewonnen. Met opbreng sten op dat niveau moet het in ieder geval rendabel zijn in te polderen. De voordelen vliegen je tege moet als herfstbladeren in de storm. Om te beginnen kun je de parels van het Nederlandse landschap sparen. Die worden nu in razend tempo verwijderd. Het is werkelijk treurig hoe le lijk Nederland aan het worden is, en hoe snel dat gaat. Bij groeiende bevolking en groeiend ruimtebeslag per in woner, en met een duidelijk ge brek aan regie is er geen hou den aan. Binnen hooguit vijftig jaar zijn de klassieke Hollandse landschappen volledig verdwe nen, bedolven onder de stenen tapijten van de bebouwing. Wat ligt er dan meer voor de hand om in de voetsporen van Lely door te gaan? Zijn eigen Lelystad komt centraal te lig gen, in plaats van perifeer. Vlak bij Amsterdam kan een prachtig woongebied worden aangelegd, zonder landschap en dorpen boven het IJ te ver woesten. Door ruime randme ren te gebruiken blijft de beko ring van de oude IJsselmeer- kust gehandhaafd. Het westen doet een handreiking naar het noorden waar geen dure spoor lijn voor nodig is. Als in de Markerwaard ook be drijven worden gevestigd, kun je heel goed in de Waard wer ken en in het noorden wonen. Een fancy Zuiderzeespoorlijn is daar niet voor nodig, een snelle bootverbinding naar Lemmer ontsluit het hele gebied - als ze dat iq het noorden willen ten- Joop Hartog hoogleraar economie Universiteit Amsterdam minste; als ik er woonde hield ik het liever stil. Je kunt er als leek al prachtig je fantasie over laten gaan, laat staan als professioneel fantast. Het moet een schitterende uit daging zijn om zo'n groot ge bied te kunnen inrichten vol gens de dromen die we daar voor ontwikkelen. Een levendi ge en oer-Hollandse menging van water, land en moeras zo dat er ruimte blijft voor de wa tervogels, de waterrecreanten en de liefhebbers van verre einders. Je kunt er unieke steden aanleggen, windparken van gedurfde allure, je kunt er unieke wo ningbouw ontwik kelen, zelfs ruimte maken voor drij vende steden. Nie mand zegt dat het plat en vlak moet blijven, je kunt er zelfs heuvels aan leggen als je daar zin in hebt, en on der de heuvels bouwen. Biosco pen, disco's, elektriciteitscen trales, er is genoeg dat zonder enig bezwaar onder de grond kan worden gestopt. Het moet een uitdaging zijn om daar de perfecte ecologische balans te vinden. Een gebied te ontwikkelen waar je wel gek bent als je een auto wilt gebruiken omdat er zoveel te voet en per fiets bereikbaar is, en er een magnifiek systeem van openbaar vervoer bestaat, milieuvriendelijk, een netwerk van stille snelle boten die je comfortabel door het gebied vervoeren en je in Amsterdam achter het Centraal Station af zetten zodat je/iiet eens naar buiten hoeft dm op trein, bus of metro over te stappen. We zouden moeten beginnen met een forse collectieve droompartij. Wat voor moois zouden we allemaal willen rea liseren in zo'n nieuw gebied? We kunnen prijsvragen uit schrijven, of onbekommerd het debat openen. Ik zou het wel leuk vinden om de eerste ronde gewoon aan Groenlinks te ge ven. Niet meteen met inspraak en compromissen beginnen, maar eerst een gedurfd en radi caal voorstel consequent uit werken. Laat ze hun plannen voor een mooie wereld maar eens gestal te geven, creatieve geesten uit nodigen, landschapsinrichters, architecten, ingenieurs, laat ie dereen zich eens uitleven. Ver volgens gaan we dat integrale plan beoordelen. En als zij ons niet weten mee te slepen, tja, dat zien we dan wel weer. Eerst de macht aan de verbeelding. Als er iets is dat mensen graag uitstellen, is dat het opstellen van een testament. Er zijn waarachtig wel leukere dingen om aan te denken dan je eigen verschei den. Toch is dat onverstandig. De verer ving van je nalatenschap zou wel eens heel anders kunnen uitpakken dan je ei genlijk had gewild. Dan toch maar die vervelende gang maken naar de notaris. In de meeste gevallen is dat zeer ver standig. In elk geval om te bespreken of het opstellen van een testament nodig is. In een enkel geval hoeft dat namelijk niet.Als er heel weinig vermogen is bij voorbeeld", legt mr. Sietze Kornelis uit. Hij is notaris in Amsterdam en voorma lig lid van de pr-commissie van de Ko ninklijke Notariële Beroepsorganisatie (KNB). Maar over het algemeen raadt hij toch met klem aan met de notaris te bespre ken of een testament nuttig is. Zo'n voorbereidend gesprek hoeft over het algemeen niet langer dan een halfuur te duren. Het is dan ook gratis en voor niks. Het (laten) opstellen van een laatste wil is al gauw nuttig. „Denk alleen maar aan een uitsluitingsclausule", zegt Kor nelis. „Die moet voorkomen dat bij voorbeeld latere ex-partners van kinde ren ongewild van de nala tenschap meeprofiteren. Zo'n uitsluitingsclausule kan alleen goed door een notaris worden opge steld." Veel mensen menen dat een handgeschreven brief voldoende is om een of meer erfgenamen te be noemen. „Dat is niet zo", zegt Kornelis. „Zo'n codi cil is zeer beperkt. Je kunt er alleen maar stukken van je inboedel, kleding en sieraden mee verma ken. Je kunt er niemand mee tot erfgenaam be noemen. Ook niet als je je Hans 5, bezittingen alleen maar aan het Rode Kruis wilt nalaten. Daar voor is absoluut een notariële akte no dig. Bovendien, een codicil raakt weg of verdwijnt in de kachel", weet hij. Het opstellen van een testament is er de afgelopen jaren niet goedkoper op ge worden. Sinds het vrijlaten van de nota ristarieven heeft er binnen de notaris kantoren een verschuiving van tarieven plaatsgevonden. Daardoor is het testa ment fors duurder geworden. „Dit ten EIGEN BEURS gunste van de tarieven voor overdrachts- en hypo theekakten van het duur dere onroerend goed", zegt Kornelis. „Die zijn juist in prijs gedaald. Ter wijl die akten vroeger als het ware de testamenten subsidieerden. Maar dat is afgelopen. Notariskantoren beconcurreren elkaar nu op de winstgevende markt in akten voor onroerend goed." De tarieven zijn dus vrij. Het kan dus lonen om te 'shoppen'. „Maar geld is niet alles, vraag ook eens lers na of een notaris goed be kend staat", raadt Kornelis aan. Om een idee van de prijzen te krij gen volgt hieronder de volgende op somming. Kornelis rekent voor een zeer eenvoudig testament een kleine twee honderd euro. Het eenvoudig herroe pen van oude testamenten kan zelfs al voor slechts negentig euro. Moet er echter een excecuteur-testa mentair worden benoemd, een bewind voerder of als er veel legaten zijn, dan gaat het prijskaartje al gauw naar 350 euro. Twee gelijkluidendende testamen ten voor beide levenspartners komen op 450 euro samen. Alleen als het heel in gewikkeld is en er een aanzienlijk ver mogen en andere zaken in de laatste wil moeten worden geregeld, kan het testa ment wel duizend of meer euro gaan kosten. Alle bedragen inclusief BTW. Dat wel. Maar een notaris kan ook geld opleve ren. Estate planning' heet dat. Het is bijvoorbeeld belastingtechnisch voorde liger om een legaat netto uit te betalen dan de verkrijger zelf voor de successie rechten te laten opdraaien. De hoogte ervan hangt af van de omvang van het legaat en van de familierelatie tot de overledene. De notaris weet daar alles van. Die kan ook voorkomen dat de nalaten schap ongewenst in handen komt van de familie van de langstlevende. Dat is het geval indien er geen kinderen zijn die erven. Als er niets is geregeld, gaat de nalaten schap, of wat daarvan over is, vanzelf naar de familie van de partner die het laatst overlijdt Dat kan zeer ongewenst zijn bij vermogen of onroerend goed dat al heel lang in de familie is van de part ner die eerder is overleden. st. peterburg - Werknemers leggen de laat ste hand aan de bronzen beelden van een il luster trio uit de Tweede Wereldoorlog. Kun stenaar Zurab Tsereteli van de Russische Academie der Kunsten maakte beelden van de Britse premier Winston Churchill (links), de Amerikaanse president Franklin Roosevelt (midden) en de voormalige Sovjet-dictator Stalin. Het trio wordt neergezet in Jalta, waar de drie leiders begin februari 1945 el kaar ontmoetten. Foto: Reuters den haag/gpd - De FNV-bonden Bondgenoten en Kiem blijven hameren op een open procedure in de aanloop naar de benoe ming van de opvolger van Lode- wijk de Waal in mei. Het bestuur van de FNV en een meerderheid van de andere bonden houden vol dat, volgens afspraak, vice- voorzitter Agnes Jongerius kan worden voorgedragen als enige kandidaat. Bondgenoten (handel, indu strie, transport) is de grootste FNV-bond. Kiem (kunsten, in formatie en media) een van de kleinere. Er zijn meer kleine bonden die het met dit stand punt eens zijn, maar die uiten zich niet op dit moment. Abva Kabo (ambtenaren) en Bouw volgen stilzwijgend de meerder heid. De twee bonden hebben eind vorige week een brief aan de andere bonden gestuurd, waar in zij opnieuw met klem aan dringen op een open procedu re. Zij zijn niet tegen de kandi datuur van Jongerius, maar vin den dat je daarover pas zeker kunt zijn als je ook naar externe kandidaten hebt gekeken. Morgen praten alle bonden in de federatieraad met het fede ratiebestuur over de situatie. De den haag/gpd - Vakcentrale FNV accepteert onder voor waarden een verhoging van de premie voor de WW, de werk loosheidsverzekering. In het tv- Programma Buitenhof zei FNV- bestuurder Ton Heerts gisteren dat als het kabinet ophoudt met graaien in de sociale fondsen voor andere zaken, een kleine premie-verhoging kan voorko men dat de WW wordt uitge kleed ten koste van zowel oude ren als jongeren. Het kabinet wil 165 miljoen eu ro bezuinigen op de WW. In het sociaal akkoord van afgelopen november is afgesproken dat dit plan in de koelkast gaat tot de SER erover zal hebben gead viseerd. Het kabinet wil een al ternatief plan van werkgevers en werknemers accepteren, mits dezelfde bezuiniging kan worden ingeboekt. Volgens Heerts naderen partij en in de SER, die deze week verder praat, elkaar. Hij wees erop dat bezuinigingen op de WW op zich niet nodig zijn. De reserves bedragen miljarden euro's, maar het kabinet wil de sociale spaarpotten intact laten, omdat die mooi meetellen voor Brusselse berekeningen over te korten op begrotingen (de zo genaamde EMU-regels). Het kabinetsvoorstel behelsde onder andere het opeten van het eigen huis en het meereke nen van inkomen van de part ner. Ook een ontslagvergoeding zou worden gekort. Jongeren en uitzendwerkers zouden elk recht op WW verliezen. Om een slecht plan van het ka binet af te wenden, is de FNV bereid met een kleine premie verhoging de scherpste kantjes er van af te halen. Kern van de nieuwe WW zal zijn dat de uit kering in het eerste half jaar hoog blijft (de FNV pleit voor 90 procent). Daarna zakt de uitke ring, afhankelijk van het ar beidsverleden, gedurende een bepaalde periode (de FNV pleit voor 70 procent). De duur van de uitkering (nu maximaal vijf jaar) staat ter discussie. Rotterdam - In opdracht van Oceanco verzorgde Mammoet afgelopen weekeinde het transport van het megajacht Dilbar, ook bekend als Oceanco project A66. Het 66 meter lange jacht was geplaatst op de ponton Amt Explorer. Tezamen met de sleepboten vormde de ponton een transport van 130 meter lang, 28 meter hoog en 1.850 ton zwaar. Foto: Evert J. Bruinekool ül i

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11