alkenende Zalm op lodenlij st Visserij doet vaak beroep op reddingmaatschappij Vlieger vrijgelaten 'We moeten blijven doorgaan met herdenken t yAls je goed nadenkt wijsje monarchie af Scheltemacomplex leeft weer Dutch Space: miljoenenorder Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 28 januari 2005 (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via wnww.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 GESPREK Unieke foto's prins Bernhard in Verzetsmuseum ink Hendrickx li Schrooten Ug/gpd - Jason W., een (hoofdverdachten van het 1 islamitische Hofstadnet- Ide premier Balkenende, Ir Zalm en voormalig LPF- lorzitter Herben ver in. Ook had hij plannen p-moslims' van de mos iep te doden. Dat blijkt schepte internetberich- ti Jason (19) uit september ispondentie is opgeno- ji het strafdossier van de verdachten van de Hof- p. Daarin zit ook een lericht van inlichtingen- I AIVD over 'intemet- I Abdul-Jabbar van de ion W. zou zich door iebben laten inspireren, le AIVD. zou van Van de Ven ning hebben gekregen reld te gebruiken tegen indse autoriteiten. Over 1 Ven ontstond ophef Ij eind vorig jaar verklaar- Iniet erg te vinden als TVilders zou komen te If. is degene die op 9 no- T in het Haagse Laak kwartier een granaat gooide naar leden van een arrestatie team. Vier agenten raakten daarbij gewond. Leden van de aanhoudingseenheid die met een stormram voor de deur stonden, zagen hoe Jason W. de granaat gooide. De leden van de Hofstadgroep worden vervolgd voor het bera men van moordaanslagen op de Tweede-Kamerleden Hirsi Ali en Wilders, en burgemeester Cohen en wethouder Aboutaleb van Amsterdam. De namen van Balkenende, Zalm, Herben ko men slechts één keer voor in het strafdossier, bevestigen in gewijden. Ook Van de Ven figu reert na oktober 2003 niet meer prominent in het dossier. De verslagen van de 'chatses- sies' van Jason W. beslaan vele honderden pagina's. De meest uiteenlopende onderwerpen komen aan bod, van tips voor het omdoen van een tulband tot het gebruik van wapens. In zijn chatsessies heeft W. het over een trainingskamp in Pa kistan. Hij zou daar ook een op leiding hebben gekregen in het omgaan met chemische materi alen. Het proces tegen de twaalf le den van het Hofstadnetwerk begint 7 februari in Rotterdam. iam/anp - Ondernemer Vlieger is gistermiddag ititie in Amsterdam vrij- De zakenman zat sinds vast voor verhoor. Hij irdacht van betrokken afpersing. een woordvoerder van eet was het voor het on- niet noodzakelijk dat ger langer werd vastge- tej 1. Als justitie hem langer d willen houden, had hij eid moeten worden rechter-commissaris. ierzoek richt zich op af- spraktijken rond een ca- ;t Leidseplein in Amster- e Vlieger, wijlen Willem en Heineken-ontvoer- leeder zouden op onor- e wijze hebben gepro- hun geïnvesteerde geld krijgen toen het met de i onderneming bergaf- 3 ging. gl luchtvaartmaatschappij lird, waar De Vlieger ook 4 rokken is, is door de rechtbank in Amsterdam failliet verklaard. De ongeveer 250 werknemers komen op straat te staan. Dat heeft directeur H. Prins bevestigd. Een doorstart is niet mogelijk, omdat de start- en landings rechten van luchtvaartmaat schappijen automatisch verlo ren gaan bij een faillissement, aldus Prins. Deze rechten beho ren vaak tot de waardevolste bezittingen. Dutchbird was geen eigenaar van de vliegtui gen waarmee werd gevlogen. KLM en Transavia hebben toe gezegd bij sollicitaties voorrang te geven aan voormalige werk nemers van Dutchbird. De vervoerder is de zoveelste Nederlandse luchtvaartmaat schappij die het loodje legt. Zo gingen Air Holland en V-Bird al eerder failliet. De ExelAviation- Group zit ook in zwaar weer. De onderneming heeft ingrij pende maatregelen aangekon digd om het hoofd boven water te kunnen houden. COMMENTAAR ECOLOGISCHE TIJDBOM A overstromingen, grote mislukte oogsten, ziek- zich heen grijpen. De tijdbom tikt, blijkt rapport Meeting TTie Cli hallenge. Een bijna on- lend scenario wordt ge er niets gebeurt Het t^nota zonder mitsen en De wereldwijde tempe- ■tijging bereikt uiterlijk jaar de kritische grens. Hf#or het eerst W an de bel ge- Maar zei- alarmerend. 1 rapport dat 6^ Idleiders op- net de neus ïiten drukt er wordt on- de gedaan om de aard- Ieschermen. Een houding erroepelijk haar tol eist l_j 1 beangstigende consta- enstellers van de nota - zakenmensen en weten- ers - hebben de G8 (de 1 ote geïndustrialiseerde in een brandbrief opge- de uitstoot van koolstof- de gassen drastisch te leren en het onderzoek oene' technologie te in- en. Ook is benadrukt China en India - twee aanstor mende economische groot machten - bij de milieuproble matiek te betrekken. De vooruitzichten zijn somber. De Amerikanen, de belangrijk ste spelers, hebben tot op heden een bar slechte reputatie als het gaat om de bescherming van moeder aarde. De Bush-regering trekt liever geld uit voor de eco nomie; dan maar wat troep dé lucht in. De afwijzen de reactie van de VS op het 'Kyoto-verdrag' zegt genoeg. Alle hoop is nu geves tigd op Tony Blair. De Britse premier heeft als nieuwe voorzitter van de G8 beloofd het milieu prioriteit te geven. Aan Blair de opdracht die toezegging na te komen, de hardleerse Bush wakker te schudden en het jongste kli maatrapport hoog op de agenda te zetten. Geen eenvoudige klus. Is het nemen van impopulaire milieumaatregelen in Europa al een lastige horde, wereldwijd is het welhaast een mission im possible. Intussen tikt de klok door. Adriaan Brandenburg Masterplan voor de Meelfabriek gepresenteerd 'Tommy' is ook in het theater zeer overtuigend Erwin Verkuylen wil goud smeden met de w Katwijk Zon en een bui Een overlevende van Auschwitz wist zijn tranen weg tijdens de herdenking van de bevrijding door het Russische leger, gisteren zestig jaar geleden. Foto: Reuters/Katarina Stolz door Loman Leefmans leiderdorp - Auschwitz heeft al tijd een centrale plaats behou den in het leven van het Leider- dorpse echtpaar Beekman. Ver zetsman Hans Beekman en de Joegoslavische studente Noëmi Trpin leerden elkaar kennen in het beruchte vernietigings kamp. Ze overleefden beiden de verschrikkingen, trouwden en zijn nog altijd samen. Uitgerekend op de dag waarop zestig jaar geleden Auschwitz werd bevrijd, kreeg de 85-jarige Beekman zo'n last van een im plantaat dat hij halsoverkop naar de tandarts moest. Daar door misten hij en zijn vrouw gistermiddag de uitgebreide herdenking op tv. „Niet erg, de video heeft alles opgenomen, we gaan het op een later tijdstip nog eens op ons gemak bekij ken", verzekert zij. De pijnlijke herinneringen staan het stel nog altijd helder voor de geest en het verwerken is en blijft een continu en onaf gerond proces. „Toch kan ik, als oude zwartwitbeelden op tv worden uitgezonden, daar naar kijken. Ik word er zelfs blij van. Blij dat ik het heb overleefd", aldus Noëmi Beekman. Haar man maakte zich bij aller lei instanties jarenlang sterk voor de belangen van slachtof fers uit de Tweede Wereldoor log. Voor zijn inzet werd hij be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Het echt paar beschikt ook over een uit gebreide collectie tastbare her inneringen, foto's vooral, aan hun verblijf in het kamp. Vijf keer keerden ze terug naar Auschwitz. Mede daardoor hadden ze nu niet de aandrang om bij de plechtige herdenking in Polen te zijn. „Mijn man gaat wel naar de herdenking in Am sterdam, met een kleinkind, 29 jaar inmiddels. Ik ga niet mee, dat lange staan maakt me moe." Haar man kreeg recent regel matig de vraag gesteld wat hij ervan vond dat ook Duitsers aan de herdenking deelnemen. „Er zaten in Auschwitz ook veel Duitsers: uit het verzet, politie ke gevangenen of mensen met een andere seksuele geaard heid", herinnert hij zich. „Ik heb er dus geen enkel pro bleem mee." Het aantal overle venden neemt met de tijd af. Toch vindt Noëmi Beekman, die oorspronkelijke uit Ljublja na komt, dat ook na de zestigste keer het herdenken moet door gaan. Als je de ellende in de wereld aanschouwt, zou je de indruk kunnen krijgen dat her denken niet helpt. En toch moet het blijven." Pagina Buitenland leiden - jt Scheltemacomplex in Leiden is na tientallen jaren van leegstand weer tot leven gewekt. Theatermaker Paul Koek heeft het met zijn ensemble De Veenfabriek in gebruik genomen. Gisteravond was de première van de eerste voorstelling in de voormalige dekenfabriek. Tot en met 13 februari is vijf avonden per week 'Weef!' te zien, een ervaringstocht door het gebouw. De belangstelling is groot, want alle voorstellingen zijn op voorhand uitverkocht. Er wordt bekeken of het mogelijk is een serie extra voorstellingen te spelen. Pagina Kunst en Cultuur: Op avontuur in dekenfabriek. Foto: Jochem Jurgens amsterdam/anp - ,,Als je goed nadenkt, wijs je de monarchie af." Dat zegt oud-premier Piet de Jong in De Republikein, het gisteren voor het eerst gepubli ceerde 'Tijdschrift voor de ware democraat'. Het is een uitgave van Bas Lubberhuizen en de Stichting De Republikein. „Ja, vanuit democratisch oog punt lijkt de monarchie echt nergens naar", vindt De Jong. De oud-premier (89), ook voor malig adjudant van koningin Juliana, is echter helemaal geen tegenstander van de monar chie. „Republikeinen vergeten een aantal zaken. Een demo cratie is geen rekenkunstje. Er leven tradities in een land waar mensen waarde aan hechten. Voor hen maakt het konings huis onderdeel uit van de ge schiedenis van een land", zegt De Jong. die van 1967 tot 1971 een coalitie van de confessione le partijen en de WD leidde. De oud-premier spreekt van een „gegroeide situatie, waar een deel van de bevolking zich goed bij voelt. Mensen lezen al les wat er over het Huis van Oranje geschreven wordt. Ook Ajax bekert door in Den Haag Amsterdam - Ajax plaatste zich gisteravond als laatste ploeg voor de kwartfinales van de Amstel Cup. De Amsterdam mers versloegen Heerenveen met 2-0 door doelpunten van Chariteas en Babel in de slotfa se. Het elftal van Ronald Koe man stuit nu op ADO Den Haag. De wedstrijd wordt ge speeld in het Haagse Zuider park. Loting kwartfinales: Wil lem II - FC Den Bosch, Feyen- oord - NAC, ADO Den Haag - Ajax, PSV - TOP Oss. De wed strijden worden op 1, 2 of 3 maart gespeeld. Sharon: Kans op doorbraak Jeruzalem - De Israëlische pre mier Sharon gelooft dat de om standigheden geschikt zijn voor een 'historische doorbraak' met de Palestijnen. Hij verwelkom de gisteren de maatregelen van de Palestijnse president Abbas om een eind te maken aan de al vier jaren durende Palestijnse opstand. „Ik geloof dat de om standigheden zijn gecreëerd die ons en de Palestijnen zullen toestaan een historische door braak te bereiken die ons veilig heid en vrede zal brengen", zei Sharon tegen zakenlieden. leiden - Het Leidse bedrijf Dutch Space levert zonnepane len ter waarde van 36 miljoen euro aan het Frans-Duitse ruimtevaartbedrijf EADS Space Transportation. De panelen zijn bestemd voor onbemande vrachtcapsules die het Interna tional Space Station (ISS) gaan bevoorraden. De directie van Dutch Space tekende hierover gisteren een akkoord. De productie geeft Dutch Space, met 300 medewerkers één van de grotere bedrijven in Leiden, zeker vijf jaar werk. In 2012 wordt de vermoedelijk laatste capsule gelanceerd, maar wellicht komen er meer opdrachten. Dat hangt af van de levensduur van het ISS. Dutch Space begon in 1998 aan de ontwikkeling van de zonne panelen voor de capsule. In ja nuari vorig jaar leverde het be drijf de eerste twee af. Die vie len zo in de smaak, dat Dutch Space nu alle panelen mag le veren. over alle affaires van de laatste tijd, ja. Dat doet wel enigszins afbreuk, het volk heeft hoge verwachtingen van de Oranjes. Maar zolang de meeste mensen het koningshuis waarderen, blijft dat bestaan." Volgens De Jong valt het wel mee met de invloed van de vorst in Nederland: „De minis ter-president moet gewoon een sterke ruggengraat hebben." De voormalige premier sluit niet uit dat de representatieve functie van de monarchie in de toekomst minder wordt. „Mis schien dat Europa wel zo ver gaat in zijn vereniging, dat Ne derland een provincie wordt en er één Europese president wordt gekozen. Dan valt die functie van de vorst voor een deel weg. Je ziet dat de Europe se koningshuizen eikaars hand stevig vasthouden." De Jong denkt niet dat het heel erg is om bij de koninklijke familie te horen, alhoewel: „Iedereen moet leven met wie hij of zij is. Er zijn ook mensen die geboren worden met een beperking en die moeten daar ook mee ver der." katwijk/noordwijk/ijmuiden - Beroepsvissers hebben vorig jaar vaker een beroep gedaan op de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) dan ooit tevoren. Vrijwilligers van de KNRM moesten langs de Noordzeekust 95 keer in actie komen om hulp te bieden aan vissersschepen die in nood wa ren geraakt, een stijging van dertig procent in vergelijking met 2003. Een woordvoerder van de KNRM wijt de toename aan het slechte weer. „Het heeft vaak gestormd op zee. Maar vissers kunnen geen rekening houden met de weersomstandigheden. Zij moeten hun brood verdie nen." De stations Katwijk en Noord- wijk hoefden dit jaar niet uit te rukken voor beroepsvissers in problemen. Incidenten deden zich voor buiten hun vaarge- bied. Wel ondernamen zij ac ties voor zeilers, traditiegetrouw de grootste doelgroep van de reddingmaatschappij Woordvoerder A. van Dijk van de KNRM Katwijk noemt 17 juli als gedenkwaardige dag voor de reddingsdiensten. Toen sloeg een prachtige zomerdag snel om in een noordwester storm, kracht 10 tot 11. „Tussen Was senaar en Scheveningen ver keerden tientallen zeiljachten in nood, het was een complete chaos, met nog geen tien meter zicht." De Katwijkers hadden vorig jaar bij hun 24 acties tweemaal een dodelijk slachtof fer te betreuren. Een zelf moordslachtoffer bij Wasse- naarseslag en een Duitse bad gast die daags na zijn vermis sing uit Katwijk aanspoelde in Noord-Holland. De collega's van KNRM Noord- wijk hadden een opvallend rus- Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: 1 automatisch 56.20) 1 per acceptgiro 56.70) M/Q V I Naam: Adres: Postcode: Plaats: ttelefoon: tig jaar, zegt woordvoerder T. van der Linden. Slechts 13 ac ties, tegenover ruim 20 het jaar ervoor. Eén actie sprong eruit: een houten roeiboot met twaalf mensen sloeg om in de bran ding, na afloop van een roei- wedstrijd rond het REM-eiland. De roeiers, afkomstig uit Kat wijk, waren uitgeput na 20 kilo meter roeien en konden door de sterke stroming de kant niet meer allemaal zelf bereiken. Geboortedatum e-mail- Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij Antwoordnummer 127. 18OO VB Alkmaar, of bel Q800-1711 (graUs) E-mail leserssiTvicew hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 200S Wij gaan zorgvuldig om n gegevens. In het oofofon v Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1