REGIO Stompwijks verzet komt geen stap verder 1 79 H9 Beitels, slijptollen en kettingzagen voor de ijskrokodil De Splash Buzzer piept als peuters kopje onder gaan n gewond »r kettingzaag idslid ;St ermee R3 rangementje kt veertig :uwe leden wonersclub 2e kiloverpakking gratis 2e gratis 2^ö/2<38 Graag gedaan. >oj enaar - Een 39-jarige jan uit Nootdorp is dins- evvond geraakt toen hij ier meter hoge boom tte te snoeien op de invweg in Wassenaar. De dorper kreeg de ketting- n zijn arm, toen hij het tuig per ongeluk uit zijn en liet vallen. Door om- Iers is de man uit de boom %ld en naar het ziekenhuis erd. De arbeidsinspectie «n onderzoek in. S's Rietbroek donderdag 27 januari 2005 (advertentie) imond - Raadslid De Winter *eJ barmond Anders stopt er- eDe Winter heeft een func- e M nvaard bij de gezamenlij- ®"|ndweer van Warmond, lut en Sassenheim. Dat is combineren met zijn lid- schap van de Warmondse °a vindt De Winter. Oud- va raadslid Kwestro volgt Dp. door Loman Leefmans stompwijk/leidschendam - Het onderhoud op het gemeente huis van Leidschendam - Voor burg duurde drie uur. Maar on danks de lengte bleven partijen - de wethouders Houtzager en Beimers namens de gemeente en een delegatie van de Vrien den van Stompwijk - lijnrecht tegenover elkaar staan. De Stompwijkers vestigen hun hoop om de gevreesde aantas ting van hun dorp te voorko men nu op de provincie. In Stompwijk zijn momenteel verschillende glastuinbouwbe drijven aan de randen van het dorp gevestigd. De gemeente wil die concentreren en de kos ten van de verhuizing van de bedrijven dekken door 350 hui zen te bouwen. Dat gaat de in woners te ver. Stompwijk wordt door de plannen in één klap anderhalf keer zo groot. Daar mee wordt het kleinschalige ka rakter aangetast terwijl er geen zekerheid is dat er extra toe gangswegen en andere voorzie ningen komen. Een eind vorig jaar gehouden handtekenin genactie was een doorslaand succes. Van de circa 1400 kies gerechtigden zetten 1059 inwo ners hun krabbel onder een protestbrief. Tijdens het gesprek bleven de wethouders en de Stompwijkse delegatie van mening verschil len over woningbouw in de Westeinderpolder. Volgens de Vrienden wordt in diverse no ta's van rijks- en provinciale overheid gesteld dat kleine woonkernen in veenweidege- bieden grotendeels beschermd zijn. Daar denkt de gemeente anders over. De 'rode contou ren' kunnen volgens de plaatse lijke overheid best worden op gerekt. De Vrienden voerden verder aan dat twaalf miljoen euro erg veel geld is voor de verhuizing van slechts twee glastuinbouw bedrijven. En als het bedrag al klopt zou de som door de gehe le gemeente moeten worden opgehoest, niet alleen door Stompwijk. Ook op deze pun ten stond de mening van Hout zager en Beimers haaks op die van de Stompwijkse vertegen woordigers. Volgens de wet houders moeten niet twee, maar zes firma's van hun huidi ge plaats weg. De gemeentebestuurders we zen erop dat onlangs nog twin tig miljoen euro voor Stomp wijk opzij was gezet, onder meer voor verbetering van de doorgaande Stompwijkseweg. Dat was weer tegen het zere been van de Vrienden, omdat in hun optiek sprake was van achterstallig onderhoud in plaats van een investering. De twee opponenten kwamen dus geen centimeter dichter tot elkaar, maar op één punt waren de wethouders en de delegatie het roerend eens: de weerstand in het dorp is enorm. De Vrien den van Stompwijk zetten nu hun kaarten op de provincie die wat hun betreft een stokje moet steken voor de plannen van de gemeente Leidschendam Voorburg. Ze hopen enkele sta tenleden te overtuigen als die op vrijdag 18 februari een werk bezoek brengen aan Stompwijk. oman Leefmans irp - Het was een op- ijke wervingsactie, zeker ;n buurtvereniging. On nieuw aangemelde leden ;n midweeks verblijf in iburgs vakantiepark ver reactie uit de wijk Ley- wat tegen. Er kwamen gehoopte driehonderd leden bij, maar slechts Toch zal een bewoner Jacoba van Beierenlaan in boodschap aan heb- ij won het prijsje dat firma Roompot Vakan- :hikbaar was gesteld, inersvereniging in Ley- lat sinds 1996, het jaar ijk werd opgeleverd. De ib moest zich direct naken ten opzichte van ïeente doordat een reeks men aan de oppervlakte zoals sluipverkeer, weg- kingen en onveilige kin- Iiplaatsen. Daarnaast or- irde de inwonersclub ïenten zoals een lam- tocht en een straatspeel- :in jaar geleden dreigde door een gebrek aan ter ziele te gaan. Een bestuur onder leiding et orzitter Randy Koo pro- Irij dat te voorkomen. In de laiiet ongeveer 700 wonin- h: 1de hij het aantal leden 'ch id de 300 lag verdubbe lt stuntje met het arran- in park Weerterberg B daarbij helpen. „Achteraf ember geen gelukkige voor zo'n actie", aldus )aamaast bestaat de wijk zeven jaar en dat is een it waarop veel oorspron- bewoners verhuiskrie- jgen. Ik heb op funda.nl i en eenderde van de d en die momenteel in orp te koop worden I Joden, staat in de Ley- totale ledental is blijven op 350 in plaats van de ite 600, slaat Koo geens- t het veld. Hij kondigt iat ks activiteiten aan waar- v een bedrijvenmarkt en rkbezoek van een raads- De gelukkige bewo- i de Jacoba van Beieren- eeft de prijs inmiddels i delegatie van de buurt ing in ontvangst geno- Wendy Pieterse en haar dochtertje Sam proberen de Splash Buzzer uit. „Van zo'n apparaatje word je volgens mij alleen maar makkelijker." Foto: Mark Lamers Voorschotenaar importeert Frans waarschuwingsapparaatje door Joris Rietbroek voorschoten - Na een zwem- partijtje gaat het Franse meisje Laurène, anderhalf jaar oud, spelen met haar broer en zus. Een paar minuten later vraagt haar moeder zich af waar haar dochter is. Ze roept haar naam, maar krijgt geen antwoord. Al snel blijkt dat Laurène door het hek om het zwembad is gekro pen en in het water is gevallen. Ze wordt op het nippertje gered en houdt gelukkig niets over aan het ongeluk. Toch bracht het haar moeder en vader, specialist in elektroni ca, op het idee een apparaatje te ontwikkelen dat dit soort on gevallen en zelfs verdrinking van jonge kinderen moet voor komen. Zo werd in de zomer van 2002 de Splash Buzzer ge boren, een apparaatje dat met behulp van een ontvanger en zendertjes waarschuwt als jon ge kinderen kopje onder gaan en dreigen te verdrinken. „Een paar seconden niet opletten en water van slechts 20 centimeter diep kan voor een klein kind genoeg zijn om te verdrinken", vertelt Voorschotenaar Robin Leefers, die het apparaat sinds twee maanden importeert en in Nederland verkoopt. ,,Als een kind onder water raakt, maakt het ook geen geluid dat de ou ders kan waarschuwen." De Splash Buzzer set bestaat uit een ontvanger, twee halssnoe ren met ieder een zender en een batterijoplader. Zodra het zendertje om de nek van het kind onder water verdwijnt, gaat de ontvanger trillen, pie pen en knipperen om de ouder te waarschuwen. Het apparaat alarmeert ook als het halssnoer om welke reden dan ook los raakt of als het kind zich verder dan 30 meter van de ontvanger begeeft. Het alarm gaat niet af als er slechts enkele spetters op het zendertje komen. Pas als het halssnoer ondergedompeld is, gaat de ontvanger af. Het hele setje, verpakt in een lichtgewicht koffertje, kost 319 euro inclusief BTW. Die prijs voor veiligheid is stevig, maar staat volgens Leefers goed in verhouding tot het product. „Het hoogwaardige materiaal en de technologie zie je er op een foto misschien niet vanaf', zegt hij. De student psychologie is momenteel bezig met het aanboren van de juiste markt. „Je kunt bijvoorbeeld denken aan mensen met jonge kinde ren die een bootje hebben of die in de buurt van water wo nen. Maar je kunt het snoertje ook omdoen als het kind in bad gaat of bij een bezoek aan een druk strand." Volgens Leefers raken jaarlijks 1500 jonge kin deren op een soortgelijke ma nier als Laurène te water. Onge veer 25 kinderen per jaar ver drinken daardoor. Twee moeders en hun kinderen die de Splash Buzzer testen tij dens het ouder en kind zwem men in zwembad Het Wedde, lopen helaas voor Leefers niet erg warm voor het apparaat. „Het lijkt me een vrijbrief voor ouders om minder goed op hun eigen kind te letten", denkt moeder Wendy Pieterse. „Je moet als ouder gewoon zelf goed oppassen. Van zo'n appa raatje word je volgens mij mak kelijker." Leefers benadrukt dat dit zeker niet de bedoeling is. „De Splash Buzzer is geen ver vanger voor het waakzame oog van de ouder. Het kan een steun zijn voor die paar secon den dat de aandacht verzwakt. In het zwembad heeft iedereen zijn aandacht er natuurlijk wel bij, in andere situaties niet al tijd." Sam van anderhalf jaar, doch tertje van Pieterse, kijkt nog wat ongemakkelijk met dat nieuwe ding om haar nek. De 20 maan den oude Wessel zet het zelfs op een brullen zodra hij het snoertje om heeft. Zijn moeder, Sandra Mollee, had nog nooit gehoord van een waarschu wingsapparaatje als de Splash Buzzer. „Maar ik heb er ook nooit behoefte aan gehad", zegt ze. Wel is het haar zelf al eens opgevallen dat sommige ouders hun kind steeds minder goed in de gaten houden in de buurt van water. „Toen we afgelopen zomer op vakantie waren heb ben we nog kinderen uit het water gevist." De Splash Buzzer wordt ver kocht via www.splashbuzzer.nl Zoeterwoudse banketbakker Jeroen Goossens behoort tot de wereldtop eterwoude - Het zijn net kun- i, de banketbakkers van het nds Patisserie Team (NPT). colade, ijs en suiker maken ze nstwerken van minstens een oog. Je kunt het onmogelijk epgoed noemen. Het Neder- am bemachtigde deze week de ke plaats tijdens de wereldbeker- den voor patissiers in Lyon in i k. Negentien landen deden Nederlanders moesten alleen dse team voor laten gaan. zien onszelf niet als kunste- acht banketbakker Jeroen ,?is uit Zoeterwoude. „Wel als e tsmannen. En zo'n wedstrijd uk evenement waar je tech- Di beter van wordt. Je verlegt er ir !n'" ptainGoossens,vanbanket- Crème de la crème in Zoeter- o )orp heeft met Ivo Wolters uit nd en Arthur Tuytel uit Noord- paar ongekend spannende :hter de rug. Ook al hebben ze geerde wereldbeker, de 'Coupe de de la Patisserie, niet weten :htigen, ze zijn meer dan ge let de tweede plaats. De strijd 23 en 24 januari gestreden tij dens de Sirha beurs, een internationa le vakbeurs voor de horeca in Lyon. „We zijn hier natuurlijk heel erg blij mee", vertelt Goosens. „Voor een klein land als het onze met nauwelijks een patisserietraditie is dit het hoogst haal bare. We hebben landen als België, de Verenigde Staten en Japan achter ons gelaten. Ik hoopte ooit tot de top drie van de wereld te behoren, en dat is nu gelukt." Goossens hoopt de Nederlandse patis serie cultuur enigszins te versterken door de prestatie. „Die traditie hebben we in Nederland gewoon niet", weet hij. „In Frankrijk schrikken ze niet als een cakeje in een patisseriewinkel ruim 20 euro kost." Hij vindt het dan ook niet vreemd dat ze Frankrijk niet hebben verslagen tijdens de wedstrijd. „Frankrijk op eigen bodem verslaan, in het hartje van de culinaire wereld, is zo goed als onmogelijk." Met zijn drieën maakte het Nederland se team naast een chocoladetaart, een ijstaart en een dessert op een bord een drietal showstukken die volledig eet baar moeten zijn. Ze gingen aan de slag met het thema Afrika. Dieren vormden het belangrijkste onderdeel van hun pronkstukken. De drie maak ten een aap van chocolade, een jacht luipaard van suikergoed en een kroko De Zoeterwoudse banketbakker Jeroen Goossens (tweede van links) poseert met zijn team voor twee van hun drie showstukken. Particuliere foto dil van ijs, omlijst door andere ele menten als een wereldbol, bamboe, bladeren en bloemen. Maar liefst 22 juryleden beoordeelden het werk op smaak, uiterlijk en de technieken die de patissiers gebruikten. „En die moeten je werk natuurlijk alle maal lekker vinden", verhaalt de Zoe- terwoudenaar. „Daarom zit er in de voorbereiding ontzettend veel tijd. Bij elkaar hebben we er ongeveer 200 da gen aan gewerkt, twee jaar lang, ieder weekend. Vooral het ontwerpen neemt veel tijd in beslag. En dan volgt bij het trainen het steeds weer gezamenlijk proeven en beoordelen. Uiteindelijk hebben we onze showstukken tien keer gemaakt. Chocola en suiker kun je iedere keer omsmelten om er weer mee aan de slag te gaan. Alleen voor de krokodil moest er steeds een nieuw ijsblok komen." Een kijkje in de keuken van de banket bakkers: hoe maken ze die pronkstuk ken toch? Technieken zijn er genoeg. Zo worden chocola en suiker onder hoge temperaturen gesmolten en in allerlei mogelijke vormen gegoten. Voor het maken van de ijskrokodil grij pen ze naar beitels, slijptollen en ket tingzagen. „Je zaagt het ijsblok in stuk ken en met al die stukken ga je beeld houwen", vertelt Goossens „Tenslotte vriezen we met het ijszaagsel alle on derdeeltjes weer aan elkaar. Tijdens de wedstrijd zelf viel dat nog niet mee. Je werkt namelijk onder gloeiend hete lampen. Gelukkig heeft iedereen die hindernis." Super de Boer Magere riblappen per kilo Bij 1 kiloverpakking Jonagold Appelen Holland, klasse I 2 zakken a 1.5 kilo 3,58 Farm Frites pittige partjes of schijfjes 2 zakken a 450 gram Honig Mix voor macaroni en spaghetti, nasi of bami speciaal dubbelpak T7Ü Pitloze witte druiven Zuid-Afrika schaal 500 gram Super deBoer Aanbiedingen geldig t/m 30 januari 2005. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15