Wereld Economisch Forum: mega-cocktailpart: TïfëMi/g ECONOMIE Auto-industrie in VS wordt steeds Aziatischer Kersverse voorzitter Abvakabo heeft direct ruzie Arbeidsinspectie jaagt op zwartwerkende klussers SPEELGOEDMAGAZIJN ROODKAPJE IN DEN HAAG IS GESTART. ingJ&)bank Ordina ziet af van bod concurrent PinkRocca 'Klokkenluider' eist a Rabo exorbitant bedi Nieuwe arbeidstijden kost truckers inkome Noodklok FNV over rsi-kwalen Amsterdam - De FNV verwijt staatssecretaris Van Hoof (soci ale zaken) dat hij te sterk wil snijden in de regels voor veilig werken. Het kabinet sluit daar mee zijn ogen voor de econo mische schade door aandoe ningen aan arm, nek, schou ders of rug van werknemers. Volgens de FNV kosten aandoe ningen aan het bewegingsappa raat als rsi de Nederlandse eco nomie jaarlijks tenminste 4 mil jard euro. De SER, adviesorgaan van werkgevers, werknemers en onafhankelijke deskundigen, geeft binnenkort zijn mening over de kabinetswens om de re gels te vereenvoudigen. De FNV wil in elk geval dat werknemers voortaan maximaal 23 kilo mo gen tillen. Stroomnota hoger door 'aftappers' arnhem - De stroomrekening van een huishouden valt jaar lijks 5 tot 10 euro hoger uit door elektriciteitsfraude. Elk jaar der ven energiebedrijven ruim 100 miljoen euro aan inkomsten door illegaal afgetapte stroom. De overheid loopt nog eens hetzelfde bedrag mis aan BTW en milieubelasting. Dat becij ferde brancheorganisatie Ener- gieNed gisteren. De illegaal af getapte stroom, die onder meer wordt gebruikt door hennep kwekerijen, maakt deel uit van het zogenoemde netverlies. Bij het transport van elektriciteit lekt altijd een deel weg. Kerstboomlichtjes nu zonder snoer frankfurt - Wie bij het versie ren van de kerstboom altijd ge stresst raakt door gehannes met in de knoop rakende snoeren van de verlichting, kan hoopvol uitkijken naar Kerstmis 2005. Op de beurs Christmasworld in Frankfurt, die vandaag begint, presenteert een Beiers bedrijf snoerloze verlichting. De lamp jes werken op microcelletjes. ,,Die zijn voldoende voor 200 uur en dat is langer dan welk kerstfeest dan ook", aldus een woordvoerder van het bedrijf. In mei brengt een Italiaans be drijf ook een rugzak op de markt die is voorzien van een oplader voor mobieltjes. De 'Super Monkey' haalt de ener gie uit zonnecellen. De rugzak kost ongeveer 180 euro. Delen van Kliq in uitstel betaling Rotterdam - KG Holding en haar dochter Kliq Reïntegratie is uitstel van betaling verleend. Het gaat om bedrijfsonderdelen van de voormalige Arbeidsvoor ziening die in de zomer van 2003 al in financiële problemen waren geraakt. De reïntegratie- onderneming moet wegens fi nanciële problemen 1,5 jaar ge leden al een doorstart maken. Het bedrijf dat daaruit is voort gekomen, Kliq BV met hoofd kantoor in Apeldoorn, blijft buiten de surseance. De zegs vrouw stelt dat de 580 mensen die er werken niet hoeven te vrezen voor hun baan. Motorbrandstof i cent duurder den haag - Shell heeft gisteren de adviesprijzen voor motor brandstoffen verhoogd met 1 eurocent. Een liter euro onge lood komt op 1,259 euro en su per plus op 1,313 euro. Diesel kost 0,925 euro per liter. Orkla-topman weg na blunder oslo - Het Noorse levensmid- delen- en chemieconcern Orkla heeft zijn topman, Finn Jebsen, de laan uitgestuurd nadat die een pijnlijke blunder had be gaan. Orlda kocht de afgelopen week het metaalbedrijf Elkem voor 7 miljard kroon (840 mil joen euro), maar hij zag over het hoofd dat daar ook Elkems dochterbedrijf Sapa bijhoorde. Dat kostte nog eens 1,8 miljard kroon (216 miljoen euro). Presi dent-commissaris Odfjell ver klaarde dat 'we allemaal fouten maken'. Jebsen krijgt 18 maan den salaris mee plus zes maan den die gelden als periode tot dat hij werkelijk moet vertrek ken. 'Emigraria' niet alleen voor boer zwolle - De emigratiebeurs voor boeren en tuinders Emi graria die vandaag en morgen voor de vijfde keer wordt ge houden, blijkt meer en meer geïnteresseerden te trekken van buiten de agrarische sector. Vooral de zorg- en transport sector is geïnteresseerd. ,,De agrarische sector is de afgelo pen jaren flink uitgedund. Daardoor komen er minder boeren op de beurs", zegt een woordvoerder van organisator Expo Groep. Het aantal tuin ders neemt juist toe, wegens strengere regelgeving in met name het Westland. Ook veel veeartsen hebben belangstel- ling. woensdag 26 januari 2005 genève/gpd - Het Zwitserse Davos is klaar voor het jaarlijkse Wereld Economisch Forum van meer dan 2000 superprominen ten: presidenten, premiers, mi nisters, top-zakenlieden, weten schappers en hoofden van inter nationale organisaties. Vanaag worden 20 regeringsleiders, 70 ministers en ruim 1000 van 's werelds grootste ondernemers uit 96 landen verwacht. Zelfs de showbusiness is verte genwoordigd met namen als Richard Gere, Sharon Stone, Angelina Jolie en rockers Bono en Lionel Ritchie. Om dit con gres van politieke en financiële kopstukken te beschermen te gen anti-kapitalistische activis ten is het ondergesneeuwde wintersport-oord veranderd in een vesting, omringd door een politiemacht van bijna 6000 man. Het afgesloten luchtruim boven Davos wordt bewaakt door Zwitserse gevechtsvlieg tuigen. Het Forum, geesteskind van Klaus Schwab, een in Zwitser land woonachtige Duitse hoog leraar in de bedrijfskunde, is van een Europese onderne mersclub uit de jaren 80 uitge groeid tot een jaarlijkse jambo ree van wereldleiders op alle gebieden. De zakenlieden, nog steeds de harde kern van het forum, beta len voor hun WEF-lidmaat- schap 20.000 euro per jaar. Plus een toegangsprijs van 10.000 euro in Davos voor het voor recht om het glas te heffen met Tony Blair, Gerhard Schroder, of politieke nieuwelingen als president Viktor Joestsjenko van de Oekraine en zijn Pales tijnse ambtgenoot Mahmoud Abbas. Of een kusje te mogen planten op de fraaie gelaats trekken van Sharon Stone of Angelina Jolie, die hier over vluchtelingen komt praten. Jo lie is good-will ambassadeur van de VN-vluchtelingenorga nisatie, vandaar. Desondanks prijkt Lubbers zelf nog niet op de lijst. Het wat nevelachtige motto van Davos 2005 is 'Verantwoorde lijkheid voor Moeilijke Keuzes.' Zoals altijd is de verheven inzet van het Forum de lotsverbete ring van de verstotenen der aar de, het milieu en problemen als aids, honger en armoede. Voor de ondernemers gaat het hoofdzakelijk om het aankno pen van nieuwe zakenrelaties of terreinverkenning voor nieuwe investeringen. Maandenlang werkt WEF-su- premo Klaus Schwab in zijn ri ante hoofdkwartier in Genève aan de voorbereidingen van zijn monstercongres, dat is on derverdeeld in een groot aantal panels en werkgroepen. Het is een zware klus, want zulke gas ten hebben veel noten op hun zang en bovendien lange tenen. Zo wilde Bill Gates alleen sa men optreden met oud-presi dent Jimmy Carter. Tony Blair moest gescheiden blijven van zijn bittere rivaal Gordon Brown en Joesjtsjenko wilde alleen komen als hij de plenaire openingszitting mocht toespreken. Dat voorrecht wordt zelden verleend, maar professor Schwab maakte een uitzondering omdat de verkie zing van de nieuwe Oekraïnse president ook 'uitzonderlijk' was geweest. George W. Bush komt niet en zijn nieuwe minister van bui tenlandse zaken, Condoleezza Rice, evenmin - tot groot ver driet van Schwab. Chirac is er vermoedelijk niet bij en ook Nederland heeft nog geen poli tieke leiders aangemeld. Door de aanstaande verkiezingen la ten ook Iraakse politici het af weten en Mahmoud Abbas zal het in Davos moeten doen met de Israëlische veteraan Shimon Peres inplaats van premier Sha ron. WEF-uitdenker en oprichter Schwab is nu 65 en net hersteld van prostaatkanker. Zoals hij zelf toegeeft, wordt de organi satie een steeds zwaardere klus. Maar Schwab geniet nog steeds van de roem en glitter van zijn mega-cocktailparty in Davos, en een opvolger staat nog niet in de coulissen. Omgeven door een barrière van prikkeldraadversperringen ligt in het sneeuwrijke Davos het grote congrescenreum waar vandaag het reldforum begint. Foto: Reuters/Sebastian Derungs Edith Snoey, de nieuwe voorzit ter van Abvakabo. Foto: ANP/Marcel Antonisse den haag/gpd - De gisteren be noemde voorzitter van ambte narenbond Akvakabö, Edith Snoey, is al op haar eerste dag als bondsvoorzitter het onder werp geworden van een con flict. De grootste bond van de FNV, Bondgenoten, is woest op Snoey omdat zij vorige week in een interview omstreden uit spraken deed over de verwor ven rechten van WW-ers. Snoey nam het in het interview op voor jongeren en uitzend krachten en zei dat de duur en de hoogte van de WW verder kan worden beperkt dan het ka binet wil. FNV Bondgenoten vindt dit een hoogst onverstan dige uitlating, omdat er nog volop moet worden onderhan deld met werkgevers en kabinet over nadere invulling van het Sociaal Akkoord. Bondgenoten vindt het zo mo gelijk nog erger dat juist een vertegenwoordigster van de Ab vakabo deze uitspraken deed. Want de overheidssector kent nog altijd veel wachtgeldrege lingen en die zijn naar verhou ding vrij royaal. „Dan is het wel erg makkelijk om iets over een ander zijn werkloosheidsuitke ring te zeggen", aldus ver woordt een bron de irritatie binnen Bondgenoten. Het kabinet wil 130 miljoen eu ro besparen op de WW-uitke- ring, onder andere door jonge ren van de regeling uit te slui ten. Snoey vindt dit niet juist, en meent dat de besparingen verdeeld moeten worden over alle groepen werklozen met een WW-uitkering. Het is binnen de FNV ongebrui kelijk om eikaars verworvenhe den te bekritiseren. Bondgeno ten constateerde vorig jaar niet temin met verbazing dat het ka binet in de marktsector hakte in ontslagvergoedingen en in VUT- en prepensioenregelin gen, terwijl er in de overheids sector royale wachtgeld- en ver- trekregelingen bleven bestaan voor (oudere) ambtenaren. Snoey en haar collega Henk van der Kolk van Bondgenoten zul len de kwestie een dezer dagen bespreken in de Federatieraad van de FNV, het hoogste over legorgaan van de vakcentrale. Edith Snoey is de opvolgster van Guus van Huygevoort, die augustus 2003 om gezond heidsredenen terugtrad. Zij was voorheen vice-voorzitter van de Abvakabo. In die functie is gis teren Jenneke van Pijpen be noemd. Abvakabo is de tweede bond binnen de FNV, na Bond genoten. Het is voor het eerst dat er een vrouw voorzitter is van deze ambtenarenbond. door James McConigal den haag - Amerika is met 16,7 miljoen verkochte auto's per jaar de grootste automarkt ter wereld (Europa: 14,4 miljoen). Maar de traditionele 'grote drie' - General Motors, Ford en Chrysler - hebben het moeilij ker dan ooit. Bovendien zetten hun Aziatische concurrenten zich steeds vaker neer als 'ook Amerikaans'. In augustus 2003 verkocht Toy ota voor het eerst meer auto's in de VS dan Chrysler, de klein ste van de grote Amerikaanse autobouwers. Chrysler had toen al het licht gezien en had zich verkocht aan het Europese Daimler-Benz. Inmiddels zijn ook General Motors en Ford in problemen geraakt. Hun markt aandeel daalt en hun kosten stijgen. Tijdens de Detroit Motor Show, de Amerikaanse AutoRai, van afgelopen weken bleek boven dien dat de Amerikaanse auto industrie in hoog tempo Azia tisch wordt. Fabrikanten uit Ja pan en Korea konden tot voor enkele jaren worden afgedaan als 'buitenlandse' merken - wat volgens de Amerikaanse consu ment niet langer per se een ne gatieve aanduiding is. Maar op het ogenblik adverte ren Toyota, Honda en anderen met hun investeringen in fa brieken en werkgelegenheid in Amerika. Wie is hier eigenlijk de buitenlander, nu General Mo tors heeft besloten Daewoo uit Korea voortaan als Chevrolet op de markt te brengen? Het is een langzame, maar ge- arjrjBpESPd Japanse auto's in de haven van Yokohama klaar voor de export. Foto: EPA/Everett Kennedy Brown stage ontwikkeling waar de Amerikanen maar moeilijk mee kunnen leven. De afgelopen 20 jaar openden buitenlandse be drijven 17 autofabrieken in de VS, waaronder ook BMW en Volkswagen. Ook de import is bestendig gegroeid. In 1960 had gigant General Motors 60 pro cent van de Amerikaanse markt in handen, nu minder dan de helft. Vooral op het gebied van klei nere en grote luxe auto's heb ben de Amerikaanse merken moeten inleveren. Japanners en Europeanen hebben Detroit weten af te troeven in beide ui tersten van de markt. George Bush reed vorige week voor zijn inauguratie wel in het nieuwe model Cadillac, maar Lexus, BMW en Mercedes zetten in dit deel van de markt nu de toon. Ook in het kleine segment zijn Toyota, Nissan en Volkswagen prominenter dan ooit. Er is nog maar één deel van de Amerikaanse automarkt waar Amerika oppermachtig is, die van de passagiersbusjes en gro te jeeps en pick-ups (auto's met open laadbak - red.), de inmid dels beruchte SUV's. Dat zijn de vierwiel-aangedreven kolossen die nooit een kluit modder te genkomen in de stad. Allerlei buitenlandse fabrikanten heb ben de afgelopen jaren gepro beerd een plaatsje te veroveren in deze lucratieve sector, maar hier is Amerikaans nog echt Amerikaans. De vraag is hoe lang nog. Ooit zullen kosten en kwaliteit (vooral de geen-pech-garantie die bij voorbeeld Toyota waar kan maken) de doorslag geven, Autoproductie record De Japanse autofabrikant Nissan heeft vorig jaar met 3,19 miljoen auto's een pro ductierecord gehaald. Het aantal geproduceerde auto's was 8 procent hoger dan in 2003. Bij Toyota, Japans grootste autoproducent, nam de productie vorig jaar toe met 10,6 procent tot 6,72 miljoen voertuigen. Worden de Toyota's die worden geas sembleerd bij Daihatsu en vrachtwagenfabrikant Hino bij de cijfers opgeteld, dan kwam het productieaantal op 7,55 miljoen. Dat is ook 10,6 procent hoger dan in 2003. Toyota passeerde vorig jaar Ford als op een na grootste autoproducent ter wereld. Bij Honda zagen vo rig jaar 3,18 miljoen auto's het daglicht. De toename ten opzichte van 2003 bedraagt 7,2 procent. Mitsubishi deed het slecht. De productie van 1,41 miljoen auto's beteken de een achteruitgang van 10,6 procent Mazda liet in 2004 1,13 miljoen wagens van de band rollen, 8,9 pro cent meer dan in 2003. boven de verchroomde spier ballen van Jeep of Ford. De steeds Amerikaansere wortels van Aziatische autofabrikanten zullen op termijn ook hun ef fect hebben op ontwerp en uit straling van dit soort voertui gen, het laatste bastion van 'de' Amerikaanse auto. (advertentie) den haag/gpd - De Arbeidsin spectie gaat dit jaar intensiever controleren op illegaal werk. Niet alleen worden bedrijven waar illegalen werken nauwlet tend in de gaten houden, maar jaagt ook de inspectie ook op burgers die hun huis laten ver bouwen door zwartwerkers. Het jaar plan is gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Het aantal controles gaat in 2005 met een derde omhoog naar 8000. De inspectie heeft vooral belangstelling voor de tuin bouw, de bouw, de horeca en de vlees- en visbranche. In deze sectoren schakelen werkgevers vaak illegale werknemers in, al dus de dienst. De Arbeidsinspectie kan met ingang van dit jaar zelf boetes opleggen. Bedrijven die met opzet regels aan hun laars lap pen krijgen dan lik-op-stuk. De boetes zijn fors omhoog ge gaan: van nog geen 1000 naar 8000 euro per illegale werkne mer. Werkgevers die betrapt worden, kunnen opnieuw con troles verwachten. Particulieren die zich schuldig maken aan il legale arbeid betalen 4000 euro boete per illegale werknemer. De inspectie kondigt aan dat er ook meer gelet gaat worden op risicovolle arbeidsomstandig heden, zoals gevaarlijke stoffen, zware lichamelijke en geestelij ke belasting, onveilige machi nes en valgevaar. Dit jaar ko men er op die punten controles in de voedingsindustrie, de bouw en de scheepvaart. De ING Bank feliciteert deze nieuwe ondernemer. Ook startersplannen? Bel (071) 525 59 08 voor een afspraak met de startersadviseur van het OndernemersTeam Zuid-Holland. Of kijk op www.ingbank.nl/starters. nieuwegein/gpd-anp - ICT- dienstverlener Ordina heeft zich gisteravond teruggetrok ken uit het overnamegevecht om branchegenoot PinkRocca- de. Ordina brengt definitief geen bod uit op Pink. „Ik sluit dit boek, met een nare smaak in de mond", zei Ordina-topman Ronald Kasteel gisteravond. Volgens Kasteel weigerde Pink aanvullende informatie te ge ven die Ordina nodig achtte al vorens er een definitief bod kon worden uitgebracht. „Tijdens het boekenonderzoek rezen vragen bij een aantal zaken. En we zagen risico's. Daarom vroe gen we extra informatie. Pink weigerde ons die. Daarom is het onverantwoord een defini tief bod uit te brengen." Ordina en het veel grotere Ge- tronics waren de afgelopen maanden verwikkeld in een fel overnamegevecht rond PinkRoccade. Het bestuur van Pink sprak een voorkeur uit voor Getronics. De zaak leek in kannen en kruiken, toen het veel kleinere Ordina meldde dat een 'indicatief bod' van haar kant was afgewezen. Het was een beter bod dan dat van Ge tronics. Onder druk van de aan- deelhouders werd het van PinkRoccade ver gedwongen met Ordina !l ten en ook om Ordina in a geven in de boeken. 5 Getronics deed daaro? tweede bod, dat evengcr' als het voorlopige bod 1ls dina. Ordina reageerde 1u voorlopig bod dat weei was dan dat van Getron bedrijf wilde pas een di bod doen na boekenond En dat onderzoek leidde delijk tot een onbevredigd sultaat, waarna Pink 15 Ronald Kasteel de deui slot gooide. Getronics wilde nog ge< ele reactie geven op hel van Ordina. „Er ontstaate nieuwe situatie", zeor woordvoerder, die era! voegde dat Getronics de ne situatie eerst wil best Volgens CNV Dienst kan de zaak nog alle kar. „Of Getronics en PinkI vieren een feestje, of deelhouders van PinkI gaan zich roeren omdat geen eerlijke kans heeft In dat geval zijn we we bij af', meende bes Burggraaf. 5 nijmegen/gpd - Een medewer ker die de rol van klokkenluider speelde in een beleggingsfrau dezaak bij de Rabobank in Eist heeft gisteren voor de Nijmeeg se kantonrechter een ontslag vergoeding plus smartegeld ge- eist van zijn werkgever. Volgens de raadsman van de bank gaat het om een 'exorbitant bedrag'. Getallen werden in de rechts zaal niet genoemd. In de fraudezaak rond Woonze- ker Hypotheken werden tiental len beleggende huizenbezitters voor miljoenen de dupe. De klokkenluider werkte als con troller op de bank en stelde op verzoek een rapport op over de gang van zaken. De conclusie luidde dat medewerkers ernstig tekort waren geschoten bij na leving van interne procedures en bestaande wetgeving om fi nanciële fraude te voorkomen. Het rapport leidde tot ontslag van vier medewerkers. Het rapport speelde ook een hoofdrol in een geding dat de huizenbezitters eind oktober aanspanden tegen de0' bank. De controller vo sinds de affaire tegen'' en uitgerangeerd. Ins 4 gen van de bank om hei aan het werk te helpei volgens hem onvoldoen Die 'onheuse opstelling LI hem in de woorden raadsman om te vrager beidscontract te ontbii10 oktober wilde de Rabob af van de medewerker e bij de kantonrechter e§; slagprocedure, maar fionteerd met de hoogt ontslagvergoeding die ter vaststelde, trok de verzoek in. De raadsman van de Ra' „Een aantal zaken had tjrs, kund. Maar het beeld wat de Rabobank doet f05 een karikatuur van de!c lijkheid." De Rabobaiii' een bedrag, maai' 'er een gat met wat de med vraagt', constateerde tonrechter. Hij doet ovf gen uitspraak. DENKT MET U MEE den haag/gpd - Vrachtwagenchauffeurs verliezen van maart 15 tot 20 procent aan inkomen door de nieuwe ai P1 denwet. De wet gebaseerd op Europese richtlijnen be J werkweek tot maximaal 48 uur zodat lucratieve overurt 'f zijn. Ook geldt dat chauffeurs op internationale routes val de weg hun rust moeten nemen. De 100.000 Nederlandse chauffeurs maken nu gemiddeld ken van 60 uur, waarmee rij 20 overuren verdienen. Op weekse dagen zijn die overuren goed voor 130 procent vai sisinkomen. Straks kunnen ze nog maximaal 8 uren ove „Iedere chauffeur verliest door de nieuwe wet minimaal cent van zijn besteedbaar inkomen," verwacht FNV-beM Benjaminse. Feest-, ziekte- en vakantiedagen worden vanaf 25 maart 1 kend tot onderdelen van de werkweek. Neemt een chauf snipperdag op dan kan hij diezelfde week niet meer dan uren maken. Volgens transportorganisaties TLN, KNV wordt het werk in de transportsector minder aantrekkelij er nu al een personeelstekort is. Zij vrezen bovendien dat buitenlandse chauffeurs een gi van het Nederlandse goederenvervoer zullen oven

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8