erkeer bij :el scholen waarlijk brand Nawijn wil af Noordwijk vreest voor 'Leidse toestanden' 1 'eigen volk laatst' Auto's terugdringen Na herdenking draad weer oppakken Krant in de Bus in Voorschoten Tien jaar cel geëist tegen KLM-verdachte NOS zendt Mohammed B. 'semi-live' uit Brand bij loempiafabriek in Katwijk Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 26 januari 2005 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Film over leven Howard Hughes op Oscar-koers REGIO Directeur Tetteroo: 'Nieuwbouw en fusie zijn zegen ROC Kaartjes voor KCO worden fors duurder door bezuinigingen Angenent plaatst zich voor finale wereldbeker Droog en zonnig 1/2° NO 4/5 (utrecht-anp - Het ver- anifidom tweederde van de is onveilig. Auto's rijden ec en situaties zijn onover- k, stelt verkeersveilig- ;anisatie 3VO in een on- bij tweehonderd scho- irganisatie wil het aantal ij scholen terugdringen aximumsnelheid beper- ïgen liggen voor de verklaarde een woord van 3VO gisteren. Ou- jeten hun kinderen lo- fietsend naar school Ook kunnen nieuwe zo worden gebouwd leren veilig zelfstandig fiets of lopend kunnen tdekte dat druk verkeer ieft geleid dat de leeftijd kinderen zonder bege- naar school gaan in de sn 25 jaar is gestegen iar8,5 jaar. aan 3VO ligt gaat de msnelheid rondom terug naar 30 kilometer Op momenten dat de jegint of uitgaat, zou jefijk moeten zijn om if te sluiten voor gemo- ïverkeer. kwamen 64 kinderen aar) om het leven in het verkeer. Eenderde van de slachtoffers was op weg van of naar school. Is de verkeerssituatie rond scholen al onveilig, het ver keersgedrag van kinderen is een al even grote risicofactor: onge veer de helft van de ongelukken waarbij kinderen zijn betrok ken, wordt veroorzaakt door onoplettendheid en fouten van het kind. Dat blijkt uit een on derzoek van Intomart/Gfk, dat uitgeverij Malmberg gisteren op de Nationale Onderwijs Ten toonstelling (NOT) in Utrecht presenteerde. Het merendeel van de basis schoolleerlingen in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar maakt zich schuldig aan de weg oversteken zonder te kijken, geen voorrang verlenen en het negeren van stoplichten. Een op de tien ondervraagde kinde ren is ooit betrokken geweest bij een verkeersongeval. De laatste jaren zijn verscheide ne maatregelen genomen om de veiligheid van kinderen in het verkeer te verbeteren, zoals dodehoekspiegels voor vracht wagens en 30 kilometer-per- uur-zones in woongebieden. Malmberg wil kinderen juist wijzen op de gevaren van onop lettendheid en de kleine over tredingen die zij maken. den haag - Afsluiting van een nare periode, of in het beste geval een stapje verder in de verwerking. Dat is waarvoor onder andere Carina (25) uit Breukelen gisteren naar de officiële landelijke herdenkingsdienst voor de Nederlandse getroffen van de tsunami kwam. Zij en haar vriend Robin (28) waren op vakantie in Thailand toen de vloedgolf toesloeg. Zij kunnen het navertellen. „Het is vooral fijn om hier te praten met mensen die hetzelfde hebben meegemaakt." Met haar linkerarm steunend op een kruk bestijgt Jannie van der Tuin het podium in de Ridderzaal. Op de plaats waar koningin Beatrix normaal haar Troonrede voorleest, vertelt Van der Tuin haar ver haal. De koningin hoort haar en andere slachtoffers van de tsunami deze keer toe. Samen met prinses Margriet, premier Balkenende, prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Foto: ANP/Marcel Antonisse ■n/anp - Tweede-Ka- lawijn vindt dat in Ne- het Nederlanderschap moet staan. Pas daarna Europeaan of wereld- ind moet af van het 'eigen volk laatst'. Ne- moet voor Nederland vindt Nawijn. Hij is te- uropese Grondwet om- jerland dan vetorechten Ook is hij tegen Turkije ropese Unie: dat isla- land past volgens hem iuropa. zei dat gisteravond bij wjaarsreceptie van het lelang van Filip Dewin- rtjn zegt veel te kunnen n het Vlaams Belang, ig jaar ongevêer een n de stemmen kreeg in en. Nawijn richtte gis- Lijst Hilbrand Nawijn mee te doen aan de 26 Van de Putte begint met bouw op Gat van Palace raadsverkiezingen in zijn woon plaats Zoetermeer in 2006. De LPF'er overweegt een andere partij voor de Tweede-Kamer verkiezingen van 2007. Nawijn vindt dat in de regering- Balkenende het 'eigen volk laatst' het leidend motief lijkt te zijn. Volgens Nawijn jaagt Bal kenende de boeren het land uit en ouderen naar steeds kleinere verpleeghuiskamers. „De belas tingdienst pakt nu het tweede huis in Frankrijk en Spanje aan. Maar hoe zit dat in Turkije of Marokko. Geven onze. mede burgers hun tweede huis daar ook netjes aan?". Leider Filip Dewinter was zeer blij met de komst van de oud minister van Vreemdelingenza ken Nawijn. Pagina Binnenland 1: Nieuwe partij Nawijn wil via Zoetermeer het land veroveren door Jan Preenen noordwijk - De Muntendamsche Investe ringsmaatschappij van projectontwikkelaar R. van de Putte begint in maart met de bouw van Sea Palace Residence op het Gat van Palace in Noordwijk. Dat is in een brief aan de gemeente en het Hoogheemraad schap van Rijnland meegedeeld. Van de Putte wil zijn plan voor een com plex met een parkeergarage, winkeltjes, ho reca en 35 appartementen alsnog realise ren, voordat een tienjarige overeenkomst met de gemeente op 25 maart afloopt. Daarin staat dat Noordwijk grond moet le veren om de bouw mogelijk te maken. Bur gemeester en wethouders van Noordwijk zijn onaangenaam verrast. „Tien jaar is er niets gebeurd en nu op het laatste moment oefent hij dwang op ons uit", aldus wet houder Bamhoorn. Noordwijk is bang dat op het Gat van Pala ce dezelfde situatie ontstaat als op het Sta tionsplein in Leiden. Tegenover het station is in 2001 een flat gesloopt. Sindsdien ligt op die plek het 'gat van Van de Putte', ge noemd naar de eigenaar van de grond. Pas deze maand is begonnen met de voorberei ding voor de bouw van 78 appartementen met daaronder een parkeergarage. Wethouder Bamhoorn: „Tot ergernis van Leiden is het daar tot voor kort nooit tot bouwen gekomen, waardoor de gemeente moest overgaan tot een onteigeningsproce dure. Wij zijn bang dat ook in Noordwijk een echt gat ontstaat. Alleen omdat het contract dreigt af te lopen, komt hij in ac tie.'' Van de Putte is het daarmee niet eens: „We praten al drie jaar over een goede in vulling van het Gat van Palace. Wij voelen ons al die tijd aan het lijntje gehouden. Ik wil graag iets moois neerzetten, voordat ik mijn ogen sluit." Als Van de Putte vasthoudt aan zijn plan moet Noordwijk een gedeelte van het trot toir tussen het Gat van Palace en het par keerterrein Palaceplein afstaan, zoals in 1995 is afgesproken. Dat gaat ten koste van een deel van de net opgeknapte Koningin Wilhelminaboulevard. Bamhoorn wijst erop dat Noordwijk ter hoogte van het Palaceplein een van de zwakste schakels in de Nederlandse kust verdediging is. „Volgens mij is er een bouwstop. Wij voelen ons dan ook niet ver plicht om grond af te staan. Het hoog heemraadschap heeft afgekondigd dat be neden 8 meter onder NAP niets mag wor den gedaan." Volgens voorlichter C. Meijer van het hoogheemraadschap is de toe stemming om op het Palaceplein te bou wen nooit ingetrokken. Wel wordt er nu anders gedacht over bouwen in de zeereep. „Wat het betekent als inderdaad wordt be gonnen met de bouw weet ik niet. Onze ju risten buigen zich daar nu over." De redactie van Krant in de Bus staat vandaag in Voorschoten. De Leidsch Dagblad-bus staat op het par keerterrein bij Albert Heijn, in de directe nabij heid van de Schoolstraat. De redacteuren zijn van 10.00 tot 14.00 uur beschikbaar om uw tips, klachten, suggesties en op- of aanmerkingen te noteren. COMMENTAAR MISDAAD LOONT en kunnen de onkosten strafbare activiteiten en met de straf die ze itie krijgen. Wie ver at die regeling het ver van een wereldvreemde :e dienstklopper, ver- Het is juist loeisel van ingen de misdadige sn af te ro- n logische van de sa- g heeft soms verba lende gevolgen, dafinele 'declaratieregime' Ie belangstelling na de ling van een overvaller, *k in Limburg. De man 11 gevangenisstraf en zesduizend euro buit tien. Maar omdat hij behoeve van zijn over- ;en 2000 een pistool aan- nag hij die kosten van aftrekken'. De wet be- 5 ners dat misdaad niet «1: de financiële situatie ef moet na zijn veroor- lijk zijn aan het bank- r de daad. Die redenering is het onverbid delijk gevolg van de 'pluk ze wetgeving" die in de jaren ne gentig werd ingevoerd. Tot die tijd verdween een gesnapte bankovervaller weliswaar een paar jaar achter de tralies, maar kon hij - enigszins ge chargeerd gesteld - eenmaal op vrije voe ten gaan rentenieren van de buit Bij het berekenen van de in beslag te nemen cri minele winst hanteert Justitie dezelfde regels als de fiscus, die ook toestaat dat onkosten wor den afgetrokken. In die zin is het criminele declaratieregime dus een Zegetocht van de Voor uitgang. Waarom het dan toch zo schuurt? Omdat hetgeen begrij pelijk is nog geen begrip hoeft te ontmoeten. Schiettuig en kweekbakjes voor de hennep moeten gewoon in beslag wor den genomen. Dat dicteert het gevoel, en dat weet het soms be ter dan het hoofd. Peter de Vries hilversum/anp - De NOS brengt vandaag een bijna recht streeks verslag op televisie van de eerste openbare zitting in de zaak tegen Mohammed B., de moordenaar van cineast Theo van Gogh. De uitzending begint om ongeveer kwart over tien vanochtend op Nederland 2. Volgens een woordvoerder van de NOS zal er ongeveer een kwartier vertraging zitten tus sen de actuele gebeurtenissen in de rechtszaal en de beelden. In dat kwartier zal privacyge voelig materiaal worden be werkt tot publieksgeschikte beelden. De rechtbank in Amsterdam buigt zich pro forma over de zaak. Het onderzoek is nog niet afgerond. Later dit jaar zal zij de zaak inhoudelijk behandelen. De rechtbank, de officier van justitie en de advocaat van Mo hammed B. hebben vooraf toe stemming gegeven voor de tv- uitzending. „Vrijwel alles" mag worden gefilmd. Het feit dat Mohammed B. zelf niet aanwe zig zal rijn op de ritting, maakt volgens een NOS-woordvoer- ster de zaak veel gemakkelijker. katwijk - Een brand heeft gisteravond een deel van de loempiafabriek Beckers Katwijk vernield. Het vuur brak even na tien uur uit terwijl de nacht ploeg in de fabriek aan het werk was. Van de ruim veertig werknemers raakte niemand gewond. De brandweer van Katwijk en Rijnsburg is tot na mid dernacht bezig geweest met blussen. De brand K trok tientallen belangstellenden die op een flinke afstand moesten blijven in verband met de rook. Ook bestond de vrees dat er ammoniak uit de koelinstallatie zou vrijkomen. Wat de oorzaak van de brand is en hoe groot de schade is, was van nacht onduidelijk. Foto: Frans Roomer Huwelijksbeleid meer 'bij de tijd' leiden - Bruidsparen die in Lei den willen trouwen, mogen hun eigen ambtenaar van de burgerlijke stand kiezen. De enige voorwaarde is dat de per soon naar keuze 18 jaar of ou der is en 'handelingsbekwaam'. Wettelijk is ook vereist dat de ceremonie in het Nederlands gebeurt. B&W besloten dat gis teren. Trouwlustigen mogen ook bepalen waar zij het huwe lijk willen voltrekken. Dat hoeft niet langer in het gemeentehuis te rijn of op één van de zes eer der aangewezen plekken. Pagina Rl: 'Zelf kiezen' Toch 'moord' in stoeptegelzaak den haag - De vier Rijswijkers die worden verdacht van be trokkenheid bij de zogenoemde 'stoeptegelaffaire' die op 9 ja nuari een 30-jarige automobi liste het leven kostte, worden toch vervolgd voor moord. Dat bevestigde de Haagse advocaat mr. A. Westendorp gisteren. Het OM wil nog steeds niets kwijt over de aanklacht tegen de vier. Ze worden ervan ver dacht vanaf een viaduct een zak met puin op een vrachtwagen en even later de dodelijke stoeptegel op een personenau to te hebben gegooid. Bush wil 80 miljard voor Irak Washington - President Bush heeft ruim 80 miljard dollar ex tra nodig voor de militaire ope raties dit jaar in Irak en Afgha nistan. Het verzoek gaat in fe bruari naar het parlement. De uitgaven voor beide conflictge bieden komen daarmee op bij na 300 miljard dollar, veel meer dan waarmee van te voren re kening was gehouden. Het ex tra geld is vooral nodig om de uitrusting van de Amerikaanse strijdkrachten te verbeteren. SHO: Geen nieuwe acties den haag - De Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) denken 'op korte termijn' voldoende geld te hebben ingezameld voor de slachtoffers van de tsunami in Azië. Op dit moment is 160,5 miljoen euro binnengekomen. De SHO roepen het publiek op geen nieuwe acties meer te be denken. Het bedrag op de reke ning is exclusief 5 miljoen euro van minister Van Ardenne (ont wikkelingssamenwerking) Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! oude meer/anp - Voor de recht bank op Schiphol is gisteren tien jaar gevangenisstraf en 90.000 euro geëist tegen een 39- jarige Amsterdammer. Justitie verdenkt de man en twintig medeverdachten van de invoer van tientallen kilo's cocaïne via de bagagekelder van Schiphol. De Amsterdammer was evenals een groot aantal van rijn mede verdachten KLM-medewerker. De officier van justitie eiste in dezelfde zaak tegen een 49-jari- ge Rotterdammer acht jaar cel en tegen een 36-jarige man uit Lelystad vijf jaar cel. In februari vorig jaar hield de nationale recherche elf mensen aan na een grootschalig onder zoek op de luchthaven. Later volgde de aanhouding van ze ven andere verdachten. Volgens het OM heeft het betrokken KLM-personeel koffers met co caïne uit de bagagestroom ge haald. Ze vervoerden de pak ketten met de harddrugs daar na in rugzakken of andere tas sen naar terrein buiten de luchthaven. De man ontkent al les. Hij zei tegen zijn rechters dat hij zich nooit met verdo vende middelen had bezigge houden. Bij eerdere verklarin gen voor de rechter-commissa- ris gaf de man de drugssmokkel wel toe. Nu beweerde hij dat zijn verklaringen verkeerd rijn opgeschreven.Het gaat om 21 verdachten, van wie er een op vrije voeten is gesteld. Drie ver dachten rijn nog spoorloos. Uitspraak 18 februari. 1 V Ja ik neem een vast I kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! 1 Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/G V I Naam: j Adres: I Postcode I Plaats: Ttelefoon: I I Geboortedatum: J e-mail: I Bank/giro* J Handtekening: - Uitsluitend t>U> Stuur d de envelop naar L afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 1 080O-1711 (gratis) I E-mail learssorvicewlidc nl of surf Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 712141 4001 14

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1