Crimineel mag pistool declareren BINNENLAND 2 Een sneeuwbuitje en heel Nederland staat in de file B Ook Nederlandse soldaten kunnen ontsporen Langdurig onderzoek naar pesten op school Justitie plukt winst min de kosten Eerste 'uitgenodigde vluchtelingen' Sneeuwsporen leiden politie naar inbrekers 'Extra aandacht voor militaire ethiek absoluut geen overbodige luxe' Politie plaatst lichtkrant bij plaats van misdrijven VN-jongerenconferentie vergadert in Den Haag pfestijn voor enkerkelijken n °i V Pai Buil ider dinsdag 25 januari 2005 Dominee S. van der it het Groningse Mussel jeze zomer een massaal stijn voor buitenkerkelij - isen. Iedereen die ge- an in juli bij hem terecht n onderdompeling in plas Sellingerbeetse bij )ud in' maa^te hij gisteren I. „Ik ga niet in de ach- id van mensen wroeten. me|mensen die gedoopt vorden, alleen of ze ge- zegt de dominee, die al tbij een kerkgenoot aangesloten. Van der I met zijn actie mensen bij een kerk terechtkun- mogelijkheid geven loof te belijden. De Gro- dominee predikt het ge- arenlang op onconven- wijze. Hij toert samen vrouw door het land biechtcamper en ook mensen hun verhaal zijn biechtsite. In 2003 iij een kerkdienst die uur duurde. rrepos al r gevonden isooG - Een garnalenvis- t bij Lauwersoog al in ber 2003 de Amerikaan- ort Atlantic Croaker, of- oiorrepos aangetroffen, ft directeur I. Huysman en(j Jatuurschool in Gro- ,eeL gisteren bevestigd. On vers van het Nederlands voor Visserijonder- iVO) beweerden vrijdag st ondst van een knorre- et Noordzeekanaal iclu|)or Nederland was. werd echter al in het 2003 bij ons afgele- Huysman. Een vis- knorrepos in de bij Lauwersoog op let dier heeft nog een lin ons aquarium rond ten, voordat het over- lus Huysman. De de knorrepos is des- •ld bij het RIVO. gangers en dief G - Een 58-jarige vrouw haag is zondag in een [atholieke kerk in haar lats tijdens de mis be- 11 haar handtas, die r op de grond stond, titoffer had zelf niets in maar een aantal me- 'en wel. Zij renden pdief aan naar buiten n hem mee terug naar ue 27-jarige man is la- e kerkgangers overge- 1 de politie. Hij had I uit de tas weggeno- afgetuigd sckeystick 1 - Een 21-jarige Rot- ler is gisternacht em- imd geraakt bij een leling met een hockey- politie arresteerde drie luit Rotterdam (32, 39 lor de mishandeling, jrond van de matpar- noedelijk in de rela- jfeer. Het slachtoffer liddernacht ruzie e mannen. De ruzie e in een vechtpartij 1 hockeystick als wa- B ingezet. Het slachtof- zwaar hoofdletsel ■ziekenhuis gebracht. ;epakt voor 4941 cafébaas ïen - De politie heeft rgen in Leeuwarden irige man aangehou- erdenking van het do- Ie 54-jarige uitbater lijlan in die. stad. De is een familielid van iffer. De cafébaas nacht van maandag lag 18 januari in zijn Igestoken. De politie een woordvoerder loudingen niet uit. De van café Nijlan is lijk slachtoffer van 'erval geworden. Een eend geldbedrag is uit erdwenen. :e stukje de schop jeigu Tientallen jaren heeft piaau ïrd, maar het eind is eken 'le ombouw van de lie weg N59 tussen 96J en Nijmegen naar lardige autosnelweg, 1 uari beginnen de we- lV, v,ers aan het laatste nu n0g maximaal Ti ter per uur gereden het stuk tussen Geffen. De komende i.e si wordt het laatste deel euwe autoweg, de P®, elegd op de plaats M to og de oude weg ligt. re So lw is ^et eerste Pr0" 4Td°»j een autosnelweg in reisnr. ek-private overeen- T8m sen bedrijfsleven en <rdt aangelegd. Het irtium is verant- voor het ontwerp, de onderhoud de ko- in en de voorfinan- ombouw kost 218 den haag/gpd - Criminelen krij gen onkosten van hun strafbare activiteiten vergoed van justitie. De winst van die activiteiten moet overigens wel worden in geleverd. Kosten die criminelen maken, zoals de aanschaf van een pis tool voor bijvoorbeeld een roof overval, worden afgetrokken van het geld dat zij met die roofoverval hebben verdiend en aan justitie moeten terugbeta len. Dat bevestigt een woord voerster van het openbaar mi nisterie. In Limburg deed zich afgelopen week een dergelijk geval voor: een man die veroor deeld werd voor een gewapen de overval, waarbij hij zesdui zend euro buit maakte, hoeft slechts vierduizend terug te be talen aan justitie omdat hij een pistool had moeten kopen voor 2000 euro. Deze regeling geldt voor alle zo geheten ontnemingsvorderin gen, winsten die door crimine len zijn gemaakt en die zij aan justitie moeten terugbetalen. Justitie hanteert bij de ontne mingswetgeving dezelfde regels als de fiscus: het maakt de be lastingdienst niet uit waar de inkomsten vandaan komen zo lang iemand er maar belasting over betaalt. Justitie hanteert bijvoorbeeld speciale berekeningen voor de ontmanteling van hennepplan tages. Berekend wordt hoeveel een eigenaar heeft verdiend met zijn teelt. Dat bedrag moet hij terugbetalen, maar de on kosten die hij heeft gemaakt, zoals de lampen en de loods mag hij van die verdiensten af trekken. De woordvoerster van het OM verklaart dat de wet 'nu eenmaal' zo is. „We zien dit als een economische situatie. Justi tie gaat uit van het vermogen van vóór de criminele activitei ten. De winst betaalt de crimi neel terug, de onkosten niet. Dat laatste kan ook een pistool zijn." De crimineel hoeft daar voor geen bonnetjes over te leg gen, aldus het OM. De onkos ten worden door justitie op waarde geschat. Het OM ver klaart dat het in de ons omrin gende landen net zo gaat. den haag - Een eerste groep van 57 uitgenodigde vluchtelingen uit Afrika kwam gis teravond op Schiphol aan. Medewerkers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) hadden hen in november uitgekozen in opvangkampen van de Unhcr in Oegan da. De meeste vluchtelingen die zijn uitgekozen, komen uit Burundi, Congo en Sudan en maken deel uit van in totaal 150 vluchtelingen die in Nederland asiel krijgen. Foto: ANP/Koen Suyk NIJMEGEN - 'Hoe vaak word je geslagen, geschopt of geduwd?' 'Hoe vaak zeggen leerlingen vervelende dingen tegen je?' Het zijn maar twee vragen in een langdurig onderzoek van de Radboud Universiteit Nijme gen naar pesten op school. „We weten wel een aantal dingen over pesten, dat het schadelijk is bijvoorbeeld, maar we weten niet wat de oorzaak is en wat de gevolgen zijn voor zowel dader als slachtoffer," zegt universi tair docent Ron Scholte bij de faculteit sociale wetenschap pen. „We willen weten op welke ma nier sociale relaties een rol spe len binnen klassen. Bijvoor beeld: als slachtoffers bepaalde vriendjes hebben, worden ze dan niet meer gepest omdat ze worden gesteund?" Samen met twee anderen leidt Scholte het onderzoek, dat op scholen in Gelderland, Noord-Brabant, Limburg en Twente wordt ge daan. Het onderzoek begon vorig jaar onder 1200 leerlingen in groep 7 van de basisschool. Bijna al die kinderen, nu in groep 8, worden momenteel opnieuw ondervraagd. Ongeveer 90 pro cent wilde opnieuw meedoen. Volgend jaar moet een deel van deze groep weer worden onder vraagd, als zij op een middelba re school zitten. „We hopen dat iedereen weer wil meewerken", zegt Scholte. Mogelijk worden de kinderen ook in latere jaren gevolgd. Het volgen op de mid delbare school is essentieel: Door het volgen kunnen de on derzoekers ook meer te weten komen over de zogeheten 'sta biele' daders en slachtoffers. Dat zijn degenen die op zowel de lagere als de middelbare school pesten danwel gepest worden. Scholte: „Uit onder zoek van tien jaar geleden bleek dat de helft niet meer pest of gepest wordt bij de overgang naar de middelbare school. De genen die blijven pesten waren alleen jongens. Dat zijn echte etters gebleven. Bij degenen die langdurig gepest zijn, zie je meer hulpbehoevendheid, een laag zelfbeeld en iets minder vrienden." driebergen/anp - Gladde we gen door sneeuw en opgevro ren weggedeelten hebben gis terochtend tot veel langere files dan gebruikelijk geleid. Op het drukste moment stond in totaal 560 kilometer file op de snelwe gen. De wegen waren niet echt glad maar de chauffeurs deden voorzichtig aan en hielden meestal veel afstand onderling. Er waren dan ook „opmerke lijk" weinig botsingen. Tegen half negen was de totale lengte door zestig files opgelo pen tot 560 kilometer, meldde de Verkeers Informatie Dienst. Dat is nog geen record, want dat staat op 975 kilometer en dateert van 8 februari 1999, toen hevige sneeuwval het ver keer flink hinderde. De och tendspits van gisteren ver schijnt wel in de topvijf aller tij den. Omstreeks negen uur liep het aantal files en de lengte er van gestaag terug. De spits duurde volgens de ANWB tot ver na tien uur. File-toptien totale lengte ochtendfiles, ontstaan door sneeuw en gladheid ranglijst bijgehouden sinds 1: anp bron: VID De files kwamen vroeg op gang, omdat de meeste automobilis ten de zondag gegeven waar schuwingen ter harte hadden genomen. Maar de vroege chauffeurs maakten maar van één baan gebruik, omdat de lin kerbaan, zeker in het oostelijke deel van het land, extra glad leek. In de file op de A6 richting Mui den kwamen enkele strooiwa gens vast te zitten. Doordat ze niet konden strooien, bleef de file wegens gladheid voortdu- ren.Het drukke verkeer concen treerde zich volgens de ANWB en de Verkeers Informatie Dienst vooral op de wegen in de Randstad en in het centrum van het land. Op de A2 tussen Nieuwegein en Vinkeveen stond het verkeer vast over 21 kilometer. Op de Al2 richting Utrecht begon de file bij Oosterbeek en liep over 37 kilometer door tot aan Bun- nik. Op de A28 tussen Zwolle en Utrecht was het over 26 kilome ter prijs tussen Strand Horst en Amersfoort-Zuid. Tussen Best en Kerkdriel (A2) stond op het drukste moment 27 kilometer file. Een te hoge vrachtwagen die niet door de Drechttunnel pas te, veroorzaakte een stremming en file van 18 kilometer vanaf knooppunt Zonzeel. apeldoorn/anp - Verse sneeuwsporen hebben in Apeldoorn in twee afzonder lijke gevallen agenten naar twee inbrekers geleid. De politie heeft beide verdach ten ingerekend. In de nacht van zondag op maandag gooide een 30-jari- ge fietser uit Apeldoorn een tas van zich af toen hij agen ten zag lopen. In de tas zaten een accuboormachine, schoenen en een camping gasstel. Via het spoor van de fietsbanden wisten de agen ten te achterhalen waar de spullen gestolen waren. Kort daarop zag de politie de man over straat lopen. Hij vlucht te, maar ditmaal verrieden zijn voetsporen waarheen hij liep. Agenten achterhaalden de man en rekenden hem in. Dezelfde nacht werd een 25- jarige man uit deze stad aan gehouden nadat de politie voetsporen volgde vanaf een personenauto waar was in gebroken. De sporen eindig den bij zijn fiets, waar hij uit eindelijk werd aangehouden. den haag/gpd - Na de Amerika nen en de Britten hebben nu ook de Denen zich schuldig gemaakt aan het mishandelen van Iraakse gevangen. Voor de zekerheid krijgen Nederlandse lagere offi cieren nu extra lessen in ethiek, die zij uiteraard weer moeten doorgeven aan hun onderge schikten De oorlog werd tijdens oefenin gen op de Veluwe in de jaren zestig en zeventig soms heel realistisch nagespeeld. Vooral wanneer een 'oefenvijand' ge vangen werd genomen en on dervraagd, ging het er stevig aan toe. Beetje schreeuwen, dreigen en intimideren. En als dat niet wilde helpen, ging de gevangene in z'n onderbroek op z'n kop aan een boom. De dienstplichtigen speelden hun spel vaak fanatiek en zo over tuigend dat er wel eens een bloedneus viel. Niemand die daar moeilijk over deed. Ook in het vuur van het spel van een nepoorlog stonden vele levens op het spel. Ethicus Ted van Baarda, hoofd van het Bureau Ethiek en Krijgsmacht, hij kent de verha len. „Ik gebruik ze altijd als voorbeeld om aan te geven hoe makkelijkje kunt ontsporen." Nog een voorbeeld, maar dan van recente datum. De Ameri kanen krijgen een Irakees te pakken waarvan ze zeker weten dat hij informatie heeft over aanslagen waarbij Amerikaanse militairen zullen worden ge dood. De man zegt niks en dan pakt een officier zijn pistool en schiet vlak langs het hoofd van 9' Een Nederlandse soldaat op wacht in het zuiden van Irak. Militairen die voortdurend in stress-situaties verkeren, kunnen gemakkelijk over de schreef gaan. Archieffoto: Reuters de Irakees, die prompt begint te praten. De aanslag op twintig Amerikanen wordt voorkomen. „Op de vraag of de officier het goed heeft gedaan, antwoorden alle Nederlandse officieren al tijd: 'natuurlijk'. Maar ze heb ben het mis. Martelen werkt niet, werkt nooit, zo blijkt uit veel onderzoek. Misschien wel op het moment zelf, zoals in dit geval, maar nooit op de langere termijn. Twintig soldaten gered, maar het leger is in diskrediet gebracht en dat heeft grote ge volgen," zegt de ethicus die overigens onmiddellijk toegeeft dat bet in een leslokaal op de kazerne makkelijker afwegen is dan in een oorlog. Van Baarda: „Die Amerikaanse officier is uiteindelijk tuchtrechtelijk ge straft, tot grote verontwaardi ging van alle veteranen, die hem nog steeds als held be schouwen." Dat staatssecretaris Van der Knaap (defensie) extra aan dacht wil voor de militaire ethiek is absoluut geen overbo dige luxe, vindt Van Baarda,. „Een ongeluk als gevolg van normvervaging zit nu eenmaal in een klein hoekje. In het Ne derlandse leger zitten geen 60.000 heiligen. Er worden wel T eens bolletjes geslikt en er wordt gedronken. Wat gebeurt er dan? En vergeet niet: ook de Nederlanders in Irak zitten elke dag aan de ontvangende kant, in een permanente crisis en on der stress. De kans op normver vaging ligt voortdurend op de loer." Het mishandelen van gevange nen door militairen is van alle tijden en alle oorlogen. Toch is Van Baarda niet bang voor Hol landse excessen in Irak, Bosnië of Kosovo. „Ik verwacht niet dat we hier een dezer dagen met vervelende foto's worden ge confronteerd. In de militaire opleidingen in Nederland wordt veel aandacht besteed aan mensenrechten en ethische vraagstukken. We hebben niet voor niets sinds 1999 het Bu reau voor Ethiek en Krijgs macht dat zich juist met dit soort vraagstukken bezighoudt. Bij andere krijgsmachten wordt gemiddeld in de opleiding 36 minuten aan mensenrechten besteed. In Nederland is dat veel meer en we gaan het zelfs nog uitbreiden." Een ander belangrijk verschil is, zegt Van Baarda, dat binnen de Nederlandse krijgsmacht geen haatgevoelens jegens een vij and worden bevorderd. „Wij fokken onze militairen niet op. Dat heeft ook met cultuur te maken." Om militairen te laten naden ken over dilemma's en, vooral, te leren hoe ze normvervagend gedrag kunnen zien aankomen, gebruiken Van Baarda en zijn collega's zo veel mogelijk prak tijkvoorbeelden. „In realistische films als Saving Private Ryan en de serie Band of Brothers zitten veel situaties die leerzaam zijn. Je kunt dan laten zien hoe groepsprocessen werken, hoe je als onderofficier of officier tijdig preventief kunt ingrijpen om ontsporingen te voorkomen. Maar je moet dan wel de signa len leren herkennen en niet bang zijn om voor zwakkeling te worden uitgemaakt." Bij de presentatie van het on langs verschenen praktijkboek militaire ethiek - volgens Van Baarda verplichte leerstof voor elke militair - zette staatssecre taris Van der Knaap al de toon: „Ethiek is zeker niet voor wat jes. Ethiek is in het militaire vak een noodzaak." amsterdam/gpd - De Amster damse politie zet voortaan lichtkranten op plekken waar een moord, overval of een an der zwaar misdrijf is gepleegd. Op de elektronische borden is te lezen waar de getuigen zich kunnen melden met tips. Vol gens een politiewoordvoerder moet je daarbij denken aan te lefoonnummers van het recher cheteam of Meld Misdaad Ano niem. De politie hoopt hiermee meer informatie over de mis drijven te vergaren. Direct na een zwaar vergrijp zal de lichtkrant op een zogeheten Mobiel Onderkomen (MOK) - een politiecamper - worden ge plaatst. Meestal stromen de toeschouwers na een misdrijf in een mum van tijd toe. Ze wor den doorgaans door agenten op afstand gehouden achter rood witte linten. Om eventuele ge tuigen toch te bereiken wordt het bord op het dak van de wa gen gezet, zodat het van grote afstand te zien is. Het voordeel van zo'n lichtkrant is volgens een politiewoordvoerder dat die gemakkelijk en snel kan worden geïnstalleerd. Ook kan de lichtkrant worden gebruikt om maatregelen op die plek aan te kondigen, bijvoorbeeld wanneer het toegestroomde publiek de weg vrij moet ma ken. De Amsterdamse politie heeft het idee van de lichtkran ten van de Engelse politie over genomen. den haag/gpd - Bijna vierdui zend jongeren van over de hele wereld zijn neergestreken in Den Haag voor de 37ste editie van de VN-jongerenconferentie die gistermiddag is geopend. In het Nederlands Congres Centrum bespreken zij onder werpen die ook op de 'volwas sen' VN-agenda staan, zoals Irak, ontwapening, milieu en internationale ontwikkeling. Daarnaast is er nog een specia le conferentie over jeugd en ge zondheid. De conferentie wil jongeren in zicht geven in internationale problemen en in de oorzaken van conflicten. Ze leren begrip te kweken voor andermans mo tieven om uiteindelijk samen naar oplossingen te zoeken. Net als bij de echte Verenigde Naties is er een Algemene Ver gadering waar de delegaties - verdeeld over zes commissies - hun resoluties verdedigen. Drie commissies buigen zich over de mensenrechten, het milieu en de ontwapening. Dan zijn er nog de bijeenkomsten van de Veiligheidsraad, de Sociaal Eco nomische Raad en het Interna tionaal Gerechtshof. Aan de VN-jongerenconferentie- doen 110 nationaliteiten mee. De meeste deelnemers komen uit de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Duitsland en Neder land. De conferentie duurt tot en met vrijdag.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5