Terreurbestrijding kost 400 miljoen /oonsdag! BINNENLAND 1 Een intelligent kind hoort erbij Kabinet wil voorarrest terreurverdachten verlengen tot twee jaar Kamer: Roken in verpleeghuis niet te hard aanpakken Wilders ziet niets in gesprek lotgenoten Ziekenhuiskoepel: Politiek moet bepalen wie duur medicijn krijgt rgen is hot de héle dag Bot: Karikaturen Nederland de wereld uit 005 tjesslikker Jjflin Breda roni )p het parkeerterrein F*iotel in Breda is gister- iet lijk van een 20 tot Fransman gevonden. ers es uit dat de man is c Wo i doordat enkele aut< etjes die hij had inge- tn opengegaan. en( 'gs dode door 'i; tonoxide k> - In Amsterdam is ten man overleden "Fjj* monoxidevergiftiging. re man en een vrouw nwel. De man is het F) FF achtoffer in twee da- F111 iagochtend overleed *ufdstad een vrouw door ',eni Dxidevergiftiging. isse SjE enen nodig t:.;( vrijwilligers nai - Om het vrijwilligers- ou ederland op peil te u de komende vier jaar n euro nodig. Dat stelt i issie Vrijwilligersbe- eni rapport dat zij giste- ,aus aatssecretaris Ross overhandigde. toffers vaker hulp - Slachtoffers van weid weten Slacht- jNederland steeds be ien. In 2003 klopten pen bij de instantie pulp. Dat is drie keer tin 2001. studenten «holen |- Het aantal studen- h heeft ingeschreven tudie aan een hoge- Bit jaar met 3,2 pro- >en. Dat heeft de ibekendgemaakt. leconomieopleidin - ppulair. Ze trokken fear ruim 37.000 extra J)e opleidingen voor |che sector en elektro- rokken minder be- piling i kleiner lie - Terschelling is in ■tijd twee kilometer 'eraakt en buureiland p flink gegroeid. „Het a de oostzijde van g is afgekalfd, is aan lie van Ameland aan- I aldus Staatsbosbe- :helling is het slacht ten grote stroom aan at van het eiland. Die jeb en vloed keer op ikje land mee. jieemt mei af Kroonprins Willem- leemt op 5 mei het tranendefilé in Wage- lemen. De prins vol- nee volgens de Rijks- igsdienst aan een ;onl ijn grootvader prins lewi die vorige maand jenl lemhard was sinds b er e-inspecteur van het kon evrijdingsdag. Ook aar tond de hoogbejaar- ten )g op het podium. /on 1945 in hotel De We- om' jeningen bij de on- 8°' ngen voor de capitu- "G* b Duitse bezetters, gei 2: 'en >eze et slechte weer heeft Net nd een leven geëist. s- ge automobilist uit enog uit de bocht en 3nJ n fietser. Die over- atse. De automobi- 'tteF igedeerd, maar was driJ igen dat hij slachtof- :uui dinsdag 25 januari 2005 Bedrijven en rijk strijden samen tegen vetzucht den haag/anp - De levens middelenindustrie, het be drijfsleven, de horeca, de zorgverzekeraars, de sport organisaties en de ministe ries van volksgezondheid en onderwijs binden samen de strijd aan met overgewicht. Donderdag tekenen ze hier over een convenant. De bedoeling is dat binnen zes maanden een plan op ta fel ligt. In de nota Langer Ge zond Leven 2004-2007 stelt het kabinet zich ten doel de toename van overgewicht in Nederland te stoppen. Maar bewezen effectieve remedies zijn er niet of nauwelijks. den haag/anp - Een meerder heid van de Tweede Kamer wil dat minister Hoogervorst (Volksgezondheid) minder hard van stapel loopt bij de aanpak van roken bij zorginstellingen als verpleeghuizen en psychia trische instellingen. Veel bedrijven hebben geventi leerde 'bushokjes' voor rokers. Maar verpleeghuizen of gehan dicapteninstellingen mogen die niet gebruiken. Het voorstel van de minister om mensen dan maar op hun kamer te laten ro ken stuit op verzet. WD en PvdA vinden dat niet realis tisch. Als ze al een eigen kamer hebben, is het veel te gevaarlijk voor demente bewoners of psy chiatrische patiënten om dat zonder toezicht te doen. Het CDA vindt dat de minister met de zorgsector een plan moet maken om het roken bij bewoners te ontmoedigen. Uit onderzoek van de Voedsel en Warenautoriteit blijkt dat 75 procent van de bewoners van gehandicapteninstellingen en 50 procent van de bewoners in de verpleeghuissector tegen een rookverbod zijn. den haag/gpd - Verdachten van terreur moeten twee jaar in voorarrest kunnen zitten. Deze suggestie heeft het kabinet voorgelegd aan de Nederlandse Orde van Advocaten, die dat af wijst. Nu duurt een voorarrest maximaal 106 dagen. De Orde van Advocaten vindt dat het ka binet met de beperking van be wegingsvrijheid van burgers, die gisteren in de terreurbrief wer den aangekondigd, met een ka non op een mug schiet. In de brief kondigt het kabinet aan de komende vijf jaar 400 miljoen euro voor terreurbe strijding uit te trekken. De in lichtingen- en veiligheidsdienst krijgt er 600 man personeel bij. Computersystemen worden ge moderniseerd. Minister van binnenlandse zaken Remkes benadrukte dat het enige tijd duurt voor de extra mankracht operationeel is. „Werving, screening en opleiding moeten zorgvuldig geschieden." Het kabinet wil vergaande maatregelen nemen om aansla gen te voorkomen. Nabij be langrijke objecten zoals Schip hol, de Rotterdamse haven en het Binnenhof, kan iedereen straks uit voorzorg worden ge fouilleerd. Mensen die in een Pakistaans trainingskamp heb ben gezeten, kunnen een ver bod krijgen om in de buurt van dergelijke objecten te komen. Ze kunnen ook worden ge dwongen zich te melden op een politiebureau, zoals voetbal vandalen. De benodigde wetten moeten nog bij de Tweede Ka mer worden ingediend. Remkes en Donner willen dat er harder wordt opgetreden te gen mensen die haat zaaien, jongeren recruteren voor terro ristische daden of zich schuldig maken aan rassendiscriminatie. „Dat moet vroegtijdig worden aangepakt. Dergelijke uitwas sen kunnen anderen tot ver strekkende daden aanzetten", vindt Donner. Dat kan ertoe lei den dat een imam of een on derwijzer zijn beroep (tijdelijk) niet mag uitoefenen. De ministers willen hun ter- reurbeleid elk half jaar bijstel len. „Niet langer naar aanlei ding van ingrijpende inciden ten", aldus Donner. De Neder landse Spoorwegen, de ge meente Rotterdam, Schiphol en drink- en elektriciteitsbedrijven krijgen vanaf maart te maken met een systeem van kleurco des die horen bij terroristische dreiging. Op basis van de code moeten ze beveiligingsmaatre gelen nemen. Het systeem telt drie kleurcodes: geel (lichte dreiging), oranje (matige drei ging) en rood (hoge dreiging). Minister Remkes steekt een sigaretje op na de persconferentie die hij met zijn collega Donner gaf over de bestrijding van terrorisme. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/anp - Kamerlid Wil ders heeft geen behoefte om met andere bedreigde politici een gemeenschappelijke visie tegen de radicale islam in Ne derland te ontwikkelen. Dat zei Wilders gisteren in reactie op een voorstel dat zijn WD-colle- ga Hirsi Ali zondag deed in het televisieprogramma Buitenhof. De WD-pofitica zei dat mensen als de Amsterdamse burge meester Cohen, zijn wethouder Aboutaleb en Wilders zo'n ge meenschappelijke visie moeten ontwikkelen om te voorkomen dat radicale moslims hen uit el kaar drijven. Wilders benadruk te dat hij al een duidelijke visie op de islam heeft. Ook wees hij erop dat hij vrijwel niets gemeen heeft met Cohen en Aboutaleb. „Het enige dat we gemeenschappelijk hebben, is dat we allemaal bedreigd worden door dezelfde mensen en door dezelfde organisatie worden bewaakt. Dat is geen basis voor een gesprek." Het is volgens Wilders nu ook niet de tijd om 'te praten en te dine ren', maar wel om snel en hard in te grijpen om Nederland vei liger te maken. „Ik heb geen be hoefte om in een soort polder- overleg te gaan pacificeren met mensen waar ik weinig mee heb. Het is bijna voorjaar: tijd voor de grote schoonmaak." Op voor hem wezenlijke pun ten verschilt hij van mening met Hirsi Ali, Cohen en Abou taleb. Zo moeten wat Wilders betreft de grenzen dicht voor niet-westerse allochtonen, moeten 'straat- en staatsterro risten' het land uit en hoort Turkije als moslimland volgens hem niet thuis in de Europese Unie. „Ik ga geen water bij de wijn doen", zei het Kamerlid. Cito-toets voert spanning in gezin op door Jan Salden den haag - De Cito-toets voert dezer dagen de spanning in me nig huishouden naar een hoog tepunt. Niet alleen kinderen staan onder druk, ook ouders zijn bloednerveus. Voorzorgs maatregelen moeten een slechte score voorkomen, want er staat veel op het spel. „Mensen heb ben een goede baan, een mooi huis en een dure auto. Een intel ligent kind hoort daar gewoon bij." Havo. In ieder geval havo. Celia Lapoutre (12) weet wat haar volgende week te doen staat. Niet dat vader Marcel geen ge noegen neemt met minder, maar als het even kan geen vm- bo voor zijn dochter. „Met vm- bo heb je eigenlijk geen kans in de maatschappij", zegt hij. „Je (advertentie) moet altijd doorstuderen. Met havo heb je tenminste nog mo gelijkheden op een goede baan. Mijn drie andere kinderen heb ben havo gevolgd. Waarom de vierde dan ook niet?" Om het doel van vader Marcel te bereiken, volgt Celia sinds een maand of vier bijles. In eer ste instantie heeft Lapoutre zelf geprobeerd zijn dochter bij te spijkeren. Maar dat liep stee vast uit op ruzie. De vader heeft het idee dat ze profijt heeft van de bijles, maar dat zal volgende week tijdens de Citotoets moeten blijken. Wat als het resultaat tegenvalt? „Dan zal ik het accepteren. Tenzij ik het gevoel heb dat er meer in zit. Dan doen we mis schien ergens anders een twee de test. De Cito-toets is toch een momentopname. Het kan ook het verkeerde moment zijn." De Cito-toets voert deze dagen de spanning in menig huishou den naar een hoogtepunt. Niet alleen bij de zoon of dochter, die de toets moet maken, maar misschien nog wel het meest bij de ouders. Alles wordt uit de kast gehaald om het ultieme schrikbeeld -een vmbo-score- te voorkomen. Met bijles, maar ook door zelf thuis te oefenen. Directeur Ivo Richaers van het bijlesverzorgende bureau Stu diekring, vindt dat ouders on gezond veel waarde hechten aan de toets. Ze moedigen hun kind niet meer aan tot goede resultaten, ze eisen ze gewoon. „Laatst had ik twee ouders over de vloer die zonder blikken of blozen vertelden dat hun zoon er zelf niets van bakte. Wij moesten maar zorgen dat hij een goede score haalde. Die jongen zat er bij, je zag hem ge woon wegsmelten." Volgens Richaers heeft het prestatiedenken van ouders vaak een averechts effect: het werkt onzekerheid en faalangst in de hand. En daarmee een slecht resultaat. „We krijgen ouders die denken met een paar weken bijles hun kind naar een havo- of vwo-niveau te tillen. Onmogelijk. Maar sommige ouders blijven dingen zien, die hun kind gewoon niet in zich heeft." Ook Rf*:hard de Mos, die bijles utrecht/anp - De politiek en de samenleving moeten beslissen wie in aanmerking komt voor vergoeding van dure genees middelen. En niet artsen, zie kenhuisbestuurders of zorgver zekeraars. Dat schrijft de Ne derlandse Vereniging van Zie kenhuizen (NVZ) in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de koepel van zieken huizen mogen financiële knel punten op een ziekenhuisbe groting er niet toe leiden dat patiënten een voorgeschreven therapie niet zouden krijgen. „Als we in Nederland eenmaal beslist hebben om een bepaal de therapie toe te laten, moet er daarna geen discussie meer ontstaan over de vergoeding van deze kosten", schrijft de di recteur van de NVZ. Volgens belangenorganisaties en specialisten worden patiën ten in het ene ziekenhuis wél en in het andere ziekenhuis niet volgens de laatste stand der medische ontwikkelingen be handeld. Zij roepen al jaren dat er daardoor sprake is van onno dige sterfte en lijden. Een Ka mermeerderheid vindt dat mi nister Hoogervorst (Volksge zondheid) hier iets aan moet doen. Hoogervorst laat weten dat hij tot nu toe geen signalen of klachten van slechte behan deling heeft binnengekregen. De NVZ stelt dat veel zieken huizen te weinig geld hebben om hun patiënten dure genees middelen aan te bieden. Verze keraars betalen tot 75 procent van die behandelingen, maar de ziekenhuizen moeten de overige 25 procent uit hun bud get halen. Ruimte om dat geld in onderhandelingen met zorg verzekeraars bij elkaar te sprok kelen ziet de NVZ niet. De dure geneesmiddelen kosten soms wel 100.000 euro per patiënt per jaar. De NVZ stelt niet hoe veel geld extra nodig is. In de ziekenhuiswereld circuleren bedragen van 100 tot 150 mil joen euro. Hoogervorst wil cijfers zien. Hij heeft vorig jaar al met de NVZ en de zorgverzekeraars vastge legd dat ze voor 1 juli 2005 af spraken zullen maken over de inhoud en financiering van du re zorg, waar de dure genees middelen onder vallen. den haag/anp - Minister Bot van Buitenlandse Zaken ziet het dit jaar als zijn taak om de kari katuren over Nederland in het buitenland recht te zetten. Bot zei dat gisteren aan het begin van de jaarlijkse conferentie waar alle Nederlandse ambas sadeurs aan deelnemen. Bot verwees naar een Belgisch politicus, die Nederland on langs een 'poel van verderf noemde. Volgens de conserva tieve Amerikaanse televisiezen der Fox News zijn Nederlanders 'prostitueebezoekende, coke- snuivende kindermoordenaars'. Bot wil de diplomatie inzetten om die karikaturen recht te zet ten, zei hij tegen het verzamel de corps diplomatique. Staatssecretaris Nicolaï (Euro pese Zaken) zei op de conferen tie dat het kabinet niet van plan is een campagne op te tuigen voor het referendum over de Europese grondwet, dat waar schijnlijk in mei of juni wordt gehouden. Daarvoor moet ove rigens de Eerste-Kamerfractie van de WD vandaag nog wel met het wetsvoorstel voor het referendum instemmen. Het kabinet zal wel campagne voeren voor een ja-stem bij het referendum, maar Nicolaï voelt er niet voor om de hulp in te roepen van 'boegbeelden'. De Spaanse regering heeft dat wel gedaan, door Johan Cruijff in te zetten. Nicolaï overweegt dat pas als ook de partijen die een nee-campagne voeren (SP, Groep Wilders, Christenunie, SGP) reclametijd gaan inkopen. Het Comité Grondwet Nee, laat in een reactie op de uitlatingen van Nicolaï weten dat het kabi net 'vals spel speelt' als het campagne gaat voeren voor een ja-stem. „Dat kan echt niet, omdat ze enorme toegang heb ben tot financiële middelen en media." (advertentie) Aanbieders van bijlessen doen goede zaken dankzij de Cito-toets. Foto: GPD/Paul van Riel geeft in Den Haag, vindt dat ouders overdrijven. Hij schrikt vaak van het gebrek aan inzicht dat ouders hebben in de capa citeiten van hun kind. Boven dien constateert hij bij veel ou ders een 'vmbo-vrees'. „Ze heb ben irreële verwachtingen", zegt De Mos. „Het vmbo willen ze ten koste van alles voorko men. Terwijl een kind daar best op zijn plaats kan zijn." Toch werkt De Mos er aan mee, door kinderen en hun ouders met bijles bij te staan. Wegen de verdiensten van twintig euro per leerling per uur soms op te gen de bezwaren? „Nou, het is een aardige bijverdienste. Maar als ouders dingen eisen die we niet kunnen waarmaken, dan houdt het op. Daar doe ik niet aan mee." Ook orthopedagoog Arnold Groos tpiaakt lange dagen in ja nuari. Waar hij normaal twintig a dertig leerlingen lessen en trainingen geeft, zijn dat er vlak voor de Cito-toets al gauw zo'n zeventig. Het is een apart milieu dat hij over de vloer krijgt, vindt hij zelf. „Welgestelde, vaak hoog opgeleide mensen, die erg veel waarde hechten aan de buiten kant. Ze hebben een goede baan, een mooi huis, een dure auto. Daar hoort een intelligent kind gewoon bij. Het is ook prestige dat meespeelt. Mensen willen niet afgaan tegenover de buurman." De boodschap dat een kind eenvoudig niet beter kan dan vmbo komt soms hard aan, zegt Groos. „Ouders worden boos of barsten in huilen uit. Maar het ergste is als ze het ontkennen. Dat is pas triest. Daarmee sloop je een«4nd." Uw huis verkocht in 2004? Dan bepaalt de overwaarde mede uw nieuwe hypotheekrenteaftrek. Het is weer tijd om belastingaangifte te doen Als u in 2004 uw oude woning heeft verkocht en een andere woning heeft gekocht, kan dat gevolgen hebben voor uw hypotheekrenteaftrek. Als uw oude woning meer opbrengt dan de hypotheekschulden, heeft u overwaarde. U moet die overwaarde eerst gebruiken voor uw nieuwe huis voor dat u gaat bijlenen. Doet u dat niet. dan mag u de rente niet meer volledig aftrekken. Meer informatie over de bijleenregeling vindt u op Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3