Golfende student is geen kal GESPREK VAN DE DAG Mayonaise bij? Patatboer steeds vaker Chinees Nederlanders komen met nieuw jeansmerk Queet het al Chinese ondernemers hebben een nieuwe tak in de horeca ontdekt: de snackbar. Verspreid over heel Nederland schieten oer-Hollandse cafetaria's met Chinese eigenaars als paddestoelen uit de grond. Ook het echtpaar Zhou-Hu uit Nijkerk koos voor de snacks, net als Chine zen in Utrecht, Den Bosch, Rotter dam en vele andere steden. Voor hen geen rijsttafels meer, maar pa tatjes met. Aan de Vetkamp in de Nijkerker binnenstad staat cafetaria O'Retto pal naast Chinees restaurant Ni Hao. Aan de inrichting van de snackbar is niet te zien dat de ei genaren van Chinese afkomst zijn. Gerechten als boerenpatat, frika del speciaal en een portie bitter ballen sieren de 'menukaart'. Af wijkend is de miniloempia, het' enige product dat wordt inge kocht bij een Chinese toko in Utrecht. De rest komt bij de groothandel vandaan. Het is een rustige middag voor snackbarhoudster Yuefen Zhou. Af en toe komt er een klant bin nen. Zhou (28) woont ruim tien jaar in Nederland. Najaren in een Chinees restaurant in Rotterdam te hebben gewerkt wilde ze wat anders. Vorig jaar zomer nam Zhou samen met haar man Zhou- qiang Hu de snackbar over. Via de bevriende eigenaar van restaurant Ni Hao vernamen ze dat in Nij kerk een frietzaak te koop stond. Voor Zhou en haar man was het de kans om een zelfstandige on derneming te beginnen. Zhou koos voor de snackbar omdat het moeilijk is goede Chinese koks te krijgen voor een Chinees restau rant. Bovendien runt ze nu de zaak alleen met haar man. Ze moeten hard werken, maai- heb ben geen andere personeelskos ten. Zhou is blij dat ze in de snackbranche minder met lastige regelgeving te maken heeft dan Snacks in plaats van rijsttafels. Foto: GPD als restauranthouder. Ze ziet in haar omgeving dat meer jonge Chinezen de overstap ma ken van restaurant naar cafetaria. Haar zus, met wie ze naar Neder land kwam, heeft in Utrecht een snackbar geopend. Een neef van haar man is eigenaar van cafeta ria's in Rotterdam en Capelle aan den IJssel. En in Den Bosch woont een goede vriend die een snackbar draaiende houdt. Dat het aantal 'Chinese' snack bars de afgelopen jaren fors is toegenomen blijkt ook uit cijfers van Koninklijke Horeca Neder land. Binnen die organisatie is Wachong Ding voorzitter van de sector Chinees-Indische bedrij ven. Hij meldt dat momenteel cir ca vijf- a zeshonderd Nederlandse cafetaria's door Chinezen worden gerund. Ruim twee jaar geleden waren dat er nog ongeveer drie honderd. „Het wordt steeds moeilijker om als Chinese restauranthouder aan vakkundig personeel te komen. Veel Chinezen van de tweei neratie richten zich daaroi snackbranche," verklaart D Toch daalt volgens hen het Chinese restaurants niet. zen veel restauranthouders een andere formule: het wo taurant of de Chinese hautf In het laatste geval voeren se restaurants de Nieuwe C Menukaart. Deze is niet reerd op het oude recept v; en goedkoop', maar op del kens van modern Hongkoi Shanghai en Singapore. bruari aanstaande wordt we Chinese Menukaart ol Nederland gepresenteerd, opvallend detail dat wijn een volwaardige plaats krijt 'de Chinees'. Zhou en Hu lange dagen. Ze zijn zeven i per week geopend en wisse kaar ongeveer om de „Veel mensen hier in Nijl gen dat wij niet goed wijs vinden dat wij te veel werl dat een groot deel toch belasting gaat", zegt Zhoul chend. Of dat zo is, weet daarvoor komt de boekhoi maandelijks op bezoek, zich liever met de klanten „Twee patat met currysaus Bas Jansen DAGELIJKS LEVEN KDK,BLAy wae*5L EEMJ- lEMflNO FHmk o£ HEJD 2EGSJEH MENSELIJK Wie gisteren met het verkeerde been uit bed stapte en na een echtelijke ruzie in een kilometerslange file belandde: het staat nu wetenschappelijk vast dat 24 JANUARI de akeligste dag van het jaar is. Cliff Arnall van de Cardiff Univer sity heeft namelijk via een ingewikkelde formule vastgesteld dat 24 januari ab soluut de meest deprimerende dag van het jaar is. Arnall betrok bij zijn bereke ningen de volgende feiten: slecht en donker weer, te weinig geld na de dure de cembermaand, schuldgevoel over te veel eten en drinken tijdens de feèstdagen, het mislukken van goede nieuwjaarsvoornemens en voorlopig geen vooruitzicht op vakantie. De verzorgers van de apen in de die rentuin van het Britse Hythe moeten FRANS LEREN om te kunnen com municeren met de BAVIANEN. Die zijn onlangs in Parijs aangeschaft. Het personeel van de Britse dieren tuin had al snel door dat de bavia nen uit Frankrijk hen niet begrepen. „Onze verzorgers moesten snel een paar Franse commando's leren, want dat was het enige dat de apen ooit hadden gehoord. Als we Engels tegen ze spreken, kijken ze ons al leen maar verdwaasd aan. Ze begrij pen natuurlijk de woorden niet als zodanig, maar ze maken de bedoe ling op uit de klank", aldus een ver zorger. Foto: GPD Bijna de helft van de vrouwen die werken bij de BRITSE LUCHT MACHT (RAF) heeft te maken met seksueel getinte treiterijen of ON GEWENSTE INTIMITEITEN. Van de 2500 ondervraagde vrouwen zeiden meer dan duizend dat ze het afgelo pen jaar onzedelijk zijn betast of het slachtoffer zijn geweest van seksu eel getinte pesterijen. Slechts de helft van hen diende hierover een klacht in. Aan het onderzoek deden vrouwen uit alle rangen mee. Vol gens het rapport worden vrouwen vooral getreiterd door mannelijke collega's die hoger in rang zijn. De RAF heeft 46.300 mensen in dienst, van wie 6300 vrouwen. IJSBEER BEJA uit Dierenrijk Euro pa (Eindhoven) is verhuisd naar Ou wehands Dierenpark te Rhenen. Het 19-jarige vrouwtje zal daar Vik tor ontmoeten, die haar hopelijk ZWANGER zal maken. Voor Beja is dit niet het eerste contact met he ren, maar jongen heeft ze nooit ge kregen. Viktor zou het geschiktst zijn om Beja te bevruchten. Om Be- ja alle ruimte te geven te wennen aan haar nieuw omgeving en part ner, verhuizen twee vrouwtjesberen tijdelijk naar Eindhoven. In Neder land is slechts een handjevol ijsbe ren in de dierentuinen te bewonde ren. De 'liefdesvakantie' van Beja en de logeerpartij van de twee da mes zijn dan ook uitzonderlijk. Dooreen menselijke FOUT vond u gisteren op deze pagina bij een ver haal over de Blauwe Trein van wijlen de Joegoslavische dictator Tito een foto van de derde echtgenote van de Amerikaanse onroerendgoedmag- naat Donald Trump. Waarvoor onze excuses. Dit is de foto die wij wél bij het verhaal wilden plaatsen: De lounge van de Blauwe Trein, een in Art Déco-stijl ingerichte coupé, waarin Tito sprak met leiders als Brezjnjev, Gaddafi en Mitterrand. Foto: GPD Studenten slaan een balletje weg. Bijna elke Nederlandse studentenstad heeft inmiddels een studentengolfvereniging. Foto: GPD/Phil Nijhuis Wie als student behalve bier drin ken, in de kroeg hangen en stude ren ook nog een beetje aan sport wil doen, moet tegenwoordig voor golf kiezen. Want golf is niet alleen leuk, het is ook verdraaid handig. Wie carrière wil maken in het za kenleven, moet een aardig balletje kunnen slaan. Maar wees gerust: „We zijn heel 'normale mensen, hoor." Donate Berkhof (23) slaakt een korte gil. Met een grimas op haar gezicht tuurt ze naar de grijze lucht, prevelt zachtjes een aantal aanmoedigingen voor zich uit om vervolgens een luid en duidelijk 'néééé' te produceren. Haar golf balletje ploft zonder mededogen neer in de bunker. „Je moet dóórslaan", zegt haar even oude 'sparring partner' Ro bert Derwaerden. „Zo houd je geen controle over de bal en ook niet over de lengte. Je moet dur ven." Zelf slaat Derwaerden feil loos over de zandbak heen. Als hij even later bij zijn derde poging de bal in het putje slaat, kijkt hij ver genoegd om zich heen. „Hup, weer een par erbij." Zo'n twintig leden van de Utrechtse studentengolfvereni ging Fore lopen op deze kille, doordeweekse dag over de negen- holesbaan vari golfclub Amelis- weerd, een steenworp verwijderd van universiteitscomplex De Uit hof. Quasi geroutineerd plukken ze blaadjes en takjes van de 'green' om vrij baan te geven aan hun golfballetje. Binnen twee jaar tijd is het leden aantal van Fore gegroeid tot bo ven de tweehonderd. De afgelo pen jaren schoten studentengolf- verenigingen in heel Nederland als paddestoelen uit de grond. Bij na iedere studentenstad heeft er inmiddels één: Leiden, Gronin gen, Delft, Zwolle, Nijmegen, Til burg, Rotterdam en Eindhoven. In Maastricht is een vereniging iri oprichting. Samen zijn ze goed voor honderden leden. De meeste golfende studenten hebben twee dingen gemeen: hun ouders beoefenen de sport en ze volgen vrijwel allemaal een acade mische opleiding. Maar nee, een apart kliekje zijn ze beslist niet, benadrukken ze zelf. Geen rijkel- uiskindjes, geen kakkers. „We zijn heel normale mensen, hoor", zegt Hendrik Nuyens (23), voorzitter van de Tilburgse vereniging Un der Par. „Patsers? Welnee. Hoog uit een enkeling. En die pikje er zo uit: dure spullen, maar geen bal kunnen slaan." Dat de meeste studenten golfende ouders hebben, betaalt zich uit. Veel leden gebruiken de afge dankte golfset van pa of ma. Daar naast profiteren ze van kortingen, betalen ze minder contributie dan 'volwassen' leden, kunnen ze voor een paar honderd euro hun golf- vaardigheidsbewijs (GVB) halen en mogen ze tegen gereduceerde tarieven de baan op. Desondanks lopen de Fore-leden er tiptop bij. Geen geruite broek of dito blouse, wel veel Ralph Lauren- of Tommy Hilfiger-truien en blinkende zwart-witte golfschoenen. Golf hoeft niet duur te zijn, zegt Berkhof. „Er zijn leden die met een golfset van de Blokker rondlo pen. Later schaffen ze zich wel een duurdere set aan." Hendrik Nuijens, zesdejaars Inter national Business in Tilburg, om schrijft de golfstudent als 'serieus, ambitieus en een tikje zakelijk'. „Het zijn vooral economiestuden ten. Een psycholoog zie je hier niet zo snel rondlopen." Sommige leden beginnen met de sport, juist met oog op hun latere carrière. „Netwerken is onderdeel van je werk. Veel zaken worden nu een maal op of rond de golfbaan ge daan. Dan is het natuurlijk mooi meegenomen als je een aardig balletje kunt slaan." Golf is volgens Nuyens een regel rechte hype onder studenten. Hij ig: merkte het afgelopen zom jj, de Tilburgse introductiewi voor aankomende student [e Er stond een klimwand, ei |e. een volleybalnet en er kon basketbald worden. Maar jc een stormde af op het tent ,g van Under Par, dat er vori jg dan ook zestig nieuwkomi ,e kreeg. Hoe het kan dat gol populair is geworden? ,,G( wordt niet meer alleen gei cieerd met yuppen en pat zegt Nuyens. „Je ziet niet alleen de oude rijken, ma. alledaagse mensen op de Bovendien is het een geze heidssport geworden. Net ,ni darts, maar dan anders. H gÉ super ontspannend. Een I letje slaan, van het leven g n ten", mijmert Nuyens. „Ei iaj afloop met je maten bitter jg len eten en een biertje dril (g in het clubhuis. Want we I ven wel studenten, natuui Jan Salden Twee Nederlandse jongens gaan proberen een nieuwe jeanslabel in de markt te zetten. Onder de nieu- yve naam Intoxica Jeans presente ren zij op de exclusieve modebeurs District Amsterdam een gelimi teerde oplage casual herenlijn. Intoxica Jeans is ontwikkeld door Kentroy Yearwood, in 1994 afge studeerd aan de Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen. Kentroy heeft voor een aantal mo- Jane Fonda Je kunt de zaak doen draaien zonder de baas, maar niet zonder de secretaresses dehuizen gewerkt en is betrokken bij de Design School of Kolding in Denemarken in de functie van ar tistiek directeur van de afdeling mode. Faisel Samseer is algemeen directeur. Na zijn studies aan de MTS voor mode en kleding en de Haagse Hogeschool, vervulde hij diverse commerciële functies in het bedrijfsleven. De onderneming wil op zoek naar kwaliteit, eigenzinnigheid en de sign. Kenmerkend voor Intoxica is de geraffineerde snit, de hoog waardige kwaliteit van de materia len en het streven naar een ecolo gisch verantwoord product. De luxe zit in verborgen details en het gebruik van bijzondere stoffen. In toxica wil denim naar een hoger niveau tillen. De jeanscollectie wordt aangevuld met geavanceerd bedrukte T-shirts, overhemden en jassen, anp Kent u uw Quetelet-index? Die geeft aan of je te dik bent. Mijn Quetelet is 24, waarmee ik nog net onder de slanke Nederlanders val. Vanaf Quetelet 25 ben je eigenlijk al een hobbezak. Maar hoe dik is té dik, vol gens onszelf dan? In de Verenigde Staten is men vetter dan hier. De gemiddelde agent daar heeft een Quete let van 30 en een maximumsnelheid (te voet) van 9 kilometer per uur. Het achtervolgen van boeven lukt alleen nog per automobiel. Toegegeven, in tv-series gaan cops nog wel sprintend achter een suspect aan, maar op dat moment kijken we naar acteurs die iede re dag aan de fitness doen. De échte Oom en Tante Agent in de USA hebben zich met veel fastfood tot ge- uniformeerde schildpadden on tpopt. Ik heb daar geen harde cijfers over, maar van mijn bezoekjes aan de States is ddt me het meest bijgebleven: zelfs agenten hebben een zakkig lichaam, blijkbaar mag dat ook gewoon. Zolang je maarsnel kunt éten worden verder geen eisen aan het fysiek gesteld. En dus consumeert ook de politie vrolijk emmers cola, bergen frites, broodjes met vijf etages en vuilniszakken chips. Maar lach niet te vroeg. Niet alleen Amerikanen zijn te dik, Europeanen zijn dat inmiddels ook. Volgens euro commissaris Kyprianou gaan wij steeds meer lijken op Joe en Janet Fatso, en wordt het tijd ook eens kri tisch te kijken naar onze eigen Quetelet-index. En naar die van onze kinderen, want juist daar slaat de vervetting opvallend hard toe. De statistieken zijn helder: in 1980 was het nog zo dat kinderen vanaf hun vierde langzaam het babyvet kwijtraakten, en re latief steeds slanker werden. Minder Quetelet, dus. In 2004 is de situatie geheel anders: zowel jongens als meisjes beginnen vanaf hun vierde juist aan te ko men. Pas veel later, vanaf hun achtste, beginnen de vetlagen te slinken. Vier jaar te laat. En de vervetting loopt gelijk met de eerste vier jaar van de basisschool. Waarom? Ligt dat aan chips en hangen bij de compu ter? Nee, ook kinderen vanaf acht zijn daar dol op, en die worden - relatief- juist weer dunner. Ik denk dat er iets anders aan de hand is: de vervetting is de schuld van de meisjes. En van het onderwijs, dat meisjesachtiger is geworden. Meisjesachtig staat hier voor kringgesprek, rustig aan tafel zitten, geen drukte. Jongens willen rennen, competitie, ruziemaken. He laas, energiek gedrag wordt zelfs op de speelplaats ontmoedigd. Meisjesgedrag is de nieuwe norm. Rust, reinheid, regelmaat. Ook de meisjes bewegen daar door nog) minder, hun normale plaaggeesten (de jongetjes) houden zich tot en met groep 4 angstig koest. Een jongetje dat toch zijn natuurlijke aanleg volgt en keet blijft schoppen, krijgt voor straf het stempel 'ADHD'. Als de pillen dan niet helpen moet het onaangepaste mannetje zelfs naar een andere school. Kortom, vanwege de meisjesdictatuur heerst in de eerste vier jaar van het basisonderwijs tegenwoordig een beklemmende rust, waar ie dereen kilo's van aankom t. Pas als ze acht zijn wint bij de kinderen de natuur eindelijk weer. Hoewel meisjesgedrag bij de leerkrach ten het populairst blijft, stormen de 8-jarige jongens als hongerige hengsten de wei in. De hormonen worden té sterk. Ze kunnen eenvoudig niet meer die brave baby's met babyvet te zijn, maar stuiteren vol energie door de gangen. Ouderwets gillend vluchten de meisjes voor ze weg. Dus ook zij vallen af. Het verbranden van het babyvet is eindelijk begonnen, helaas pas vier jaar later dan vroeger het geval was. Aldus mijn theorie over de vervetting van jonge kin deren.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2