REGIO 'Ik weiger vernielingen te accepteren' Korpschef Stikvoort komt niet in een gespreid bedje, maar heeft wel de dekens een stukje opengeslagen Nieuwe koeien dinsdag 25 januari 2005 VRAAG chen én een goed doel steunen, hoe vaak doe je dat nu? De be ers van de benefietvoorstelling van de Leidse komiek Jochem Myjer, afgelopen zondag- en grappen over avond in de Le,dse 0 r f Schouwburg, deden het ramp in Azië wel. En brachten daarmee, na verdubbeling door de ite Leiden, 20.000 euro bij elkaar voor de slachtoffers en na- inden van de watersnoodramp in Azië. Leidenaar MYJER blikt :n terug. 1/ de sfeer er een beetje in zondagavond? ras een feestje, echt fantastisch. Op een normale avond zit- k altijd de 'abonnementen' in de zaal, die je dan aankruisen I trant van: ik heb gehoord dat hij leuk is. Maai- nu waren het alleen [hte liefhebbers, die soms wel s uur in de rij hadden moeten jjn zelfs tivee kaartjes voor 500 van de hand gegaan, begrijp ik? 1 it ja, die meneer heeft wel een iale behandeling gekregen. Hij de voorste rij, dus mijn spuug- «1 veetdruppels vlogen hem om de ha ha. Maar hij had het erg naar ht fcin gehad, liet hij me na afloop De rest van de kaartjes hadden eouwens bewust goedkoop ge- 3e" len. Collega's die een soortgelijk Bet gaven, vroegen 100 euro per op e. Als ik dat had gedaan, had ik Oegstgeest en de Burgemees- Professorenwijk in de zaal ge- 1 ik bang. Nu was het ook be- voor de bakker en de slager." 'e nog wat foute Azië-grappen Jokt? nee. Ik ben een komiek en geen etier, dus ik hoef daar niet zo jrappen over te maken. Bij mij het alleen om vrolijkheid. En ford ik alleen al van het idee dat we zoveel geld hebben opge- Je niet stiekem zelf die 20.000 euro hebben willen uitgeven? "jhoor. Als je bedenkt wat ik met één zo'n voorstelling ophaal, lun je ongeveer uitrekenen wat ik verdien met drie tot vier peilingen in de week. Ik heb die 20.000 euro echt niet nodig." 1en aan het maken voor een volgend benefiet? q bang dat iedereen een beetje benefietmoe is. Dus: nee." Rody van der Pols foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN b 1955, Dinsdag 25 Januari EN - Voor de elfde maal sinds haar oprichting viert de V.V.S.L. lag een lustrum. Voor de elfde maal keerden oud-alumnae uit alle i het land naar Leiden terug, om gezamenlijk met de huidige jitie van vrouwelijke studenten een lustrum te vieren. Bij deze 1 bevond zich, evenals bij zovele vorige lustra, de vroegere Ko- e studente, Koningin Juliana, die in de stoet van het station it clubgebouw aan het Rapenburg in gezelschap van haar jaar- n meeliep. Nadat de burgerijfeesten zijn afgelopen, begon van- it driedaagse festijn ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan in n V.V.S.L.-kring. In de Pieterskerk is het elfde lustrum der Ver- fe van Vrouwelijke Studenten te Leiden geopend met een rede Ipraeses der vereniging, mej. E. M. van Eek. AR - Het viaduct in de Landscheidingsweg over de Rijks- ij staat op instorten. De komende weken zal het grondig op- it worden. Foto: archief Leidsch Dagblad ■tin deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ig 2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van i Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan 'le van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad e: T. Klein en H. de Wit II: directie.hdcuz@hdc.nl e: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg ij E-mail: redactie.ld@hdc.nl YTOOR aat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden, tfijden van de receptie zijn: it en met donderdag I-16.30 uur |n 08.30 -12.30 uur lx 071-5 356 415 efax 071-5 356 325 richten fax 023-5150 567 |UC| iïl EVERKOOP >fto 2-681 366I I goed: o; 'goed: 023-5150543 075-6813677 I itailhandel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 3636 1 (gratis) 2-5196800 - IENTEN y betaling (acceptgiro) So (alleen aut. Ine) Bo p/j €216,90 Idie ons een machtiging verstrekken lomatisch afschrijven van het itsgeld ontvangen €0,50 korting PER POST 0 jnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de veiwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. „De politie heeft altijd met tegenstrijdige belangen te maken, dat is het spanningsveld en maakt het werk niet alleen moeilijk maar ook wel aantrekkelijk." Foto's: Hielco Kuipers Geboren in Leiden, getogen in Voorschoten en gepokt en gemazeld bij de politie. Jan Stikvoort (50) is de nieuw korpschef van de politieregio Hollands Midden. Hij volgde per 1 januari Ries Straver op. Stikvoorts nieuwjaarsboodschap stond bol van de goede berichten. Minder crimi naliteit, meer aanhoudingen en meer zaken aangeleverd bij het openbaar ministerie. En ook voor de drie moorden in Hollands Midden vorig jaar, zijn verdachten aangehouden. Komt u in een gespreid bedje terecht „De cijfers over 2004 zijn goed, maar een nieuwjaarstoespraak is natuurlijk een mo mentopname. Het is net als een verjaardag, die komt steeds weer terug. Er komt weer een nieuwjaar met een nieuwe toespraak waar op ik word beoordeeld. Maar de situatie is momenteel goed, al vind ik het moeilijk om over een gespreid bedje te praten. Maar als je die term gebruikt dan heb ik wel de dekens een stukje opengeslagen, want ik werk na tuurlijk al een paar jaar als twee de man in Hollands Midden." verkeerde stap en we pakken je op. Dit jaar waren er rond de jaarwisseling ruim zeshon derd politiemensen op de been. Ik zou het een volgende keer graag met de helft doen." Bent u voorstander van een nationale politie „Nee. Bij incidenten reageert de politiek in Den Haag onmiddellijk door aan de organisa tie van de politie te willen sleutelen, maar daarbij gaat ze aan de werkelijkheid voorbij. Lokaal bestuur en politie weten namelijk veel beter wat er op lokaal en regionaal gebied no dig is. Je kunt in Den Haag toch niet bepalen wat er in een plattelandsgemeente belangrijk is? Dat is onzin. De politiek richt zich door- Tijdens uw eerste persconferen tie op nieuwjaarsdag toonde u zich een tevreden korpschef na de relatief rustige jaarwisseling. Was u dat ook echt „Ja, al vind ik dat het altijd beter kan. Ik weiger te accepteren dat er vernielingen worden aange richt. Dat verwacht het publiek ook niet van de politie. Een andere vraag is, kun je ongeregeldheden voorkomen? Dat proberen we door samenwerking, preventie en voor lichting. Het is kennen en gekend worden. In het uiterste geval stappen we op potentiële relschoppers af en zeggen we: we hebben je op de korrel, één gaans op de repressieve kanten van het politie werk. Natuurlijk is handhaven belangrijk, maar de politie moet niet met de rug naar de samenleving gaan staan, maar er juist midden Dus helemaal niet centraliseren „Centraliseren is goed als het bijvoorbeeld om terreurbestrijding of centrale aanschaf van au to's of goederen gaat. En vergeet niet dat er al vanuit Den Haag prestatiecontracten worden opgesteld. Maar de politiek moet niet uitgeba lanceerd politiewerk uit elkaar gaan trekken. Dan zeg je dat de politie blijkbaar niet in staat is om samen te werken en dat is absoluut niet Wanneer gaat de politie in Hollands Midden nu eindelijk eens over op het nieuwe communi catiesysteem C200CR ,De planning is nog steeds half maart. Brandweer en ambulancedienst zijn eind vorig jaar al overgegaan. Er zijn nog wat problemen met de technische stabiliteit en de dekking is nog niet honderd pro cent, bijvoorbeeld in een lift. Wij zijn met de fabrikant in onderhandeling over verbetering en ik ga er nog steeds vanuit dat we half maart met de meldkamer en teleservice overgaan van Leiderdorp naar de Rooseveltstraat in Leiden." De overlast van alcoholisten in Leiden neemt toe. Baart u dat als korpschef zorgen „Ja, maar ik zie het eerder als een ge zondheidsprobleem dan als een vei ligheidsprobleem. Natuurlijk komen wij in actie als een alcoholist of junk overlast veroorzaakt, maar het is vaak dweilen met de kraan open. Je pakt iemand op en moet hem een paar uur later weer vrijlaten. De op lossing moet vanuit de ge meenteraad ko men. Raads leden moe ten zich afvragen wat zij over heb ben oplossing van dit probleem en een opvanglo- catie aanwijzen. Als de opvang verbetert, ver mindert de criminaliteit. Dat is mijn stellige overtuiging." Gaat u in de regio wonen „Momenteel woon ik in Lelystad en ben ik binnen een uur in Leiderdorp. Als ik in een uithoek van Hollands Midden zou gaan wo nen, ben ik waarschijnlijk langer onderweg. Er is geen verplichting voor mij in de regio te wo nen, wel de wens. Ik heb met de korpsbeheer der afgesproken dat ik word beoordeeld op aanwezigheid en daar hou ik mij graag aan. Ik blijf overigens wel rondkijken." Is er sprake van terreurdreiging in Hollands Midden „Die dreiging moeten we niet veronachtza men. Er gebeurt natuurlijk heel wat in de we reld. Niet in een of twee landen, maar het is een mondiaal probleem. Zo'n aanslag als op treinen in Madrid kan overal gebeuren. Wij dragen de verantwoording voor de veiligheid en op dat gebied is een nationale aansturing natuurlijk wel goed. Ik zeg altijd dat onze in lichtingendienst uit ruim 1200 medewerkers bestaat, namelijk iedereen die bij het korps 'op straat' werkt. Het informatieproces begint bij de diender op straat. Vervolgens wordt het ge filterd en kan het via regionaal en nationaal belang uiteindelijk van internationaal belang zijn. Daarom is het belangrijk dat we meer in vesteren om beter met informatie om te Hoe denkt u over de identificatieplicht „Vergeet niet dat de politiek en driekwart van de bevolking vóór identificatieplicht waren, totdat je een 15-jarig meisje een bon geeft om dat ze zich niet kan identificeren. Dan krijg je heel Nederland over je heen. Daar is het niet voor bedoeld, hoor je dan iedereen zeggen. Maar misschien was zo'n meisje wel betrok ken bij relletjes tijdens de jaarwisseling. De po litie heeft altijd met tegenstrijdige belangen te maken, dat is het spanningsveld en maakt het werk niet alleen moeilijk maar ook wel aan trekkelijk." Bent u tevreden over uw korps „hi Nederland klagen we veel en graag. Het bekende verhaal van 15 miljoen bondscoa- ches. Feit is dat het met de criminaliteit in dit land en dus ook in Hollands Midden relatief meevalt in vergelijking met andere landen. Na tuurlijk blijven we ons richten op speerpunten als zware criminaliteit, geweld en woningin braken. Maar aan de andere kant moeten we ook investeren in landen als Hongarije en Roemenië die aansluiting zoeken bij de Europese Unie. We moeten er voor zor gen dat zij op hetzelfde democratische niveau komen als wij en nauw met hen samenwerken. Niet alleen in hun belang maar ook in dat van ons. Want de grens van Neder land en dus ook die van Hollands Midden schuift steeds verder oostwaarts op." Korpschef Jan Stikvoort: „Feit is dat het met de criminaliteit in dit land, en dus ook in Hollands Midden, relatief meevalt in vergelijking met andere landen." Foto: Henk Bouwman LEIDEN, 16.00 UUR In de polder verdwijnt de koe langzaam uit beeld, in de stad rukt haar verschijning op. Galerie De Kunstpoort heeft haar etalage vol staan met 'nieuwe koei en'. Hun traditioneel zwart-witte vacht is verdwenen. De nieuwste lichting migranten heeft een Versace-achtig uiterlijk. Zelfbewust en pronkend met woeste kleuren staan ze in de ven sterbank. Ze zijn blij met hun nieuwe leven, hun extreme make over. Om melk gaat het helemaal niet meer. Om vlees evenmin. De nieu we koe is er puur voor de fun. Ze komt gezellig bij u thuis wonen. Neem American Royal, die hoopt op een stadsbaasje met liefde voor de Verenigde Staten. Haar flanken zijn beschilderd met stars and stri pes. Tjc is over te nemen voor 25 euro. Ideaal voor Stevenshofbewo- ners met allergie voor kattenhaar. En voor Leidenaars die wél een huisdier willen, maar er niet voor willen zorgen. Wie twijfelt over aanschaf kan een koe op proef mee naar huis ne men. De Kunstpoort regelt een bij behorende huurovereenkomst. 'Cowparade, de leukste koeien voor thuis', luidt de slogan van De Kunstpoort. Onlangs opende in Leiden een tweede koeienverkoop- punt: galerie Nu aan de Oude Rijn. De nieuwe koe is een groot succes, overal ter wereld. De cowparade begint een serieuze bedreiging te vormen voor de jaarlijkse gaypa rade in Amsterdam. Het gevaar zit erin dat stedelingen de voorloper van de nieuwe koe vergeten. Maar daar heeft De Kunstpoort wat op gevonden. Op de website van deze galerie staan 'leuke weetjes' over het verloren gegane model. U weet wel: dat dier dat eind vorige eeuw haar uiterlijk al begon aan te passen aan de nieuwe tijd. Ze kreeg gele oorver sierselen. 'Het inbrengen van deze oormerken is te vergelijken met het inbrengen van oorbellen. Het doet geen pijn'. De nieuwe koe is klaar voor een glansrijke wederopstanding. Boe! Ema Straatsma

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17