REGIO 'Geen halve maatregelen op kruispunt' 'Hier vanzelfsprekend, maar in Turkije helemaal niet zo logisch' Ik wilde hem niet bewust steken, maar het ging helemaal fout met dat mes R3 Fruitautomaten doen ook Frerikshof 'splijten' o verkocht: geld iR/DEN HAAG - Twee uit Wassenaar (21 en r) en een Hagenaar van 54 gelopen weekeinde voor (euro opgelicht bij de B) van hun auto. De man den het geld dat ze econtantje hadden gekre- aterdagochtend inleveren postkantoor. Daar bleek mplete bedrag aan brief- als te zijn. De postkan- ledewerkers waarschuw- politie, die de drie man- anhield op verdenking ilsmunterij. Maar al snel dat zij juist slachtoffer van de vals-geldtransac- inden ze als gedupeer- ifte doen. kens weg eiderdorp :p - Taxi Wielkens ver- februari uit Leider- regionale vervoersfir- ilt een bedrijfspand iRietschans in voor een behuizing aan de Gooi- in Leiden, nabij de irdballen. Taxi Wiel- rd in 1990 opgericht in irp en het hoofdkwar- het bedrijf was eerder aan de Splinterlaan Volgens D. ens, behalve directeur van jjknamige firma ook par- it in het Leidse Stadspar- an, heeft het plaatselijke pemersklimaat niets te Vnmet zijn verhuizing. ;aat om beschikbare .S en strategische ligging, n in Leiden beter", aldus a lerlid Fierens Dekt regio s ide/leiderdorp - Het 01 ivijkse Tweede Kamerlid trens is bezig met een >r haar eigen regio. Gis- jrd ze door haar PvdA- fe inoot en wethouder Vic- ikenboer ontvangen in lorp. Daar ging het ge- ip op bezoek bij het 01 enproject en bij de om- izmok-school aan de aan. Daarnaast kreeg i uitleg over het ook al W4-project; de a n rond de nog te uit te eeji rijksweg A4. Het 01 vijkse kamerlid is vrijdag in Alkemade en ook daar 1 e een omstreden onder af" lorgeschoteld. Ze ont- len bewoner van de Swei- ler die vindt dat het ge- oosten van de Kager- nabij Oud Ade, bij Al- moet gaan horen in an Warmond. nadering Doraties Vo We grote woningbouw- ngen in de regio slaan en ineen. AWL (Leider- z Villibrord (Zoeterwou- Buitenlust (Oegstgeest) 'an uit dat ze hun zelf- dj leid behouden, maar YLi al laat onderzoeken op leidsterreinen en welke 12 a er samengewerkt kan Iden van onderdelen en iet trio als één woning- Di ie kan gaan fungeren, lei [ens directeur Reekers bij ibrord nog niet te ge- Uii n de doodeenvoudige c t het onderzocht wordt 1 log niet zeker is", zegt dinsdag 25 januari 2005 door Marieke den Boer den haag/roelofarendsveen - Uit 'stomme gewoonte' had de 21-jarige Leidenaar die avond een mes bij zich. Niet omdat hij van plan was om er mee te gaan steken. 'Néé, voor de vei ligheid', zei hij gisteren voor het gerechtshof in Den Haag. Toch belandde zijn vlindermes in juli vier keer in het lichaam van een jongeman uit Roelofarends- veen, die er wonder boven wonder met wat hechtingen vanaf kwam. „Een ernstig mis drijf', zo oordeelde officier van justitie Steen, die wil dat de Lei denaar twaalf maanden gaat brommen. Zijn vriend, een 20- jarige uit Roelofarendsveen, hoorde acht maanden tegen zich eisen. Beide mannen waren zichtbaar teleurgesteld over de eis. „Ik wilde hem niet bewust steken", jammerde de 21-jarige Leide naar. „Maar het ging toch fout. Eigenlijk wilde ik hem alleen maar bang maken met mijn mes, maar dat liep verkeerd af." Al een paar weken voor de be wuste zomeravond ging het mis. De 20-jarige man uit Roe lofarendsveen, die ervan be schuldigd wordt dat hij het slachtoffer vasthad zodat de hoofdverdachte kon steken, had toen al ruzie met zijn plaatsgenoot. Sterker nog; hij was destijds door zijn opponent 'in elkaar gemept' en was uit op revanche, zo oordeelde de aan klager. „Je wilde wraak nemen. Je had er slim aan gedaan als je hem had gemeden, dan had je hier nu niet gezeten." Maar de 20-jarige man besloot anders toen hij zijn rivaal die avond toch onverwachts tegen het lijf liep bij een hangplek aan het Sportpad in Roelofarends veen. „Die jongen had me al gezien en als ik terug was ge gaan dan zou iedereen die daar bij stond me een mietje gevon den hebben", zo redeneerde hij gistermiddag bij de rechter. Daarom besloot hij met zijn Leidse vriend de confrontatie aan te gaan. „We wisselden wat woorden, dat mondde uit in een gevecht. Op een gegeven moment moest ik mijn mes wel trekken", zei de Leidenaar. „Ik raakte zelf in ge vaar. Die jongen was onder in vloed van drugs en alcohol en had me al een paar flinke klap pen verkocht. Ik wilde hem mijn mes laten zien om hem af te schrikken, maar in de wor steling heb ik hem waarschijn lijk geraakt." Al die tijd hield de Vener het slachtoffer in een wurggreep, zo hebben getuigen verklaard. „Dat maakt hem me deplichtig", redeneerde de offi cier van justitie. De twee vrienden zitten sinds juli vast. Meer dan een half jaar achter de tralies is te lang, vindt advocate Echteld van de 20-ja- rige man uit Roelofarendsveen. „Op basis waarvan zit mijn cli ënt nu eigenlijk vast? Juist, om dat een paar jongens van de vriendenkring van het slachtof fer gezegd hebben dat hij heeft meegewerkt aan het misdrijf. Die jongens spreken elkaar alle maal tegen. Ik vind dat mijn cli ënt onmiddellijk moet worden vrijgelaten. Bovendien is het nu een halfjaar geleden en nie mand weet meer precies hoe het gegaan is die avond. Be trouwbaarder wordt het onder zoek er dus niet op." Asselbergs, de advocate van de Leidse verdachte, noemde de getuigenverklaringen ook on duidelijk. Ook zij vroeg de rech ter haar cliënt vrij te laten. De aanklager sprak van poging tot doodslag. „Er is een die avond bijna een jongen doodgegaan en dat mogen we niet verge ten." Uitspraak volgt over twee we ken. leiderdorp - Een verbouwing stond al op stapel, de plaatselij ke problematiek rond de fruit automaten versnelde de uitvoe ring. Om juridisch gesteggel met de gemeente Leiderdorp - zoals café Tam Tam aan de Zijl- baan overkwam - te voorko men, gaat café-restaurant Fre rikshof in de Winkelhof de speelmachines in een aparte ruimte plaatsen. Daarvoor zijn nieuwe wanden nodig. De werkzaamheden die buiten de openingstijden plaatshebben, zijn naar verwachting komende maand klaar. Tam Tam heeft sinds de ope ning in maart van het vorig jaar twee speelautomaten. Dat mocht niet van de gemeente, omdat het café ook als snack bar dienstdoet. In vakjargon heet dat een 'laagdrempelige' gelegenheid en daar mogen geen fruitmachines staan. De Tam Tam-exploitant is sinds dien met een juridisch gevecht tegen de plaatselijke overheid bezig over dit onderwerp. Een dwangsom dreigt. Een van de argumenten die eigenaar van Tam Tam ter verdediging aan voert, is dat de gemeente Lei derdorp vroeger in vergelijkba re situaties bij cultureel cen trum De Muzenhof en bij café restaurant Frerikshof niet in greep. Frerikshof is binnenkort niet meer als voorbeeld te gebrui ken. Volgens exploitant De Bruijn was hij al van plan om zijn gelegenheid te verbouwen. „En daar kwam het gedoe met fruitautomaten alleen maar bij", zegt hij. Vrijdagmiddag wordt de zaak van Tam Tam behandeld bij de plaatselijke beroep- en bezwaarcommissie. Tussen stoppende, doorrijdende en afbuigende auto's zoeken fietsers een veilig heenkomen aan de Leiderdorpse kant van de Spanjaardsbrug. Foto: Henk Bouwman Bezorgde buurt rond Spanjaardsbrug op bezoek bij Leiderdorpse wethouder eentehuis «jank vernield ode-rijndijk - Een nd gebleven groep jon- aijeeft in de nacht van za- ip zondag vernielingen cht in Hazerswoude- De gewaarschuwde pvam te laat om de naar schatting zes tot igeren in de kraag te Op het Frederik van V lein bleek een glazen eur van het gemeente- nield evenals de deur bank. Aan de Rijndijk een lichtmast en de an een bushokje het ;n. De politie is op zoek Uigen' - rt iak in inestation jjg aar - Beveiligingsmede- ^hebben zondagoch- e mannen betrapt die iren in te breken bij een pp station aan de Rijks- ,oc ig. De verdachten slaag- ju weg te komen. De po- d even later aan de Zij- rie Hagenaars aan (19, jaar) die voldeden aan alement. door Loman Leefmans leiderdorp - Het hele kruispunt bij de Spanjaardsbrug moet op de schop: duidelijker verkeers borden, minder rijstroken en wellicht ook een andere rijrich ting. Dat is de inzet van een groep buurtbewoners die van middag op het Leiderdorpse ge meentehuis is ontboden voor overleg met wethouder MacGil- lavry. Op het omstreden verkeerspunt bij de Spanjaardsbrug kwam eind december een 36-jarige fietser om het leven. De plaat selijke overheid wil, mede naar aanleiding van het gesprek met buurtoverleg Zijlkwartier, snel maatregelen nemen. Volgens omwonenden is de reeks ongelukken en bijna-on- gelukken op het punt waar de Van der Valk Bouwmanweg overgaat in de Zijldijk einde loos. Met de dood van de Oegstgeestenaar als triest diep tepunt. De voorrangssituatie is onoverzichtelijk en vrachtver keer dat eigenlijk helemaal de Van der Valk Bouwmanweg niet in mag, dringt toch regelmatig tot het kruispunt door. De om standigheden zijn zo gevaarlijk dat een buurtbewoner die op het verkeerspunt uitkijkt, een verbanddoos, dekens en kus sens paraat heeft staan. MacGillavry haalde zich on langs toen hij poolshoogte nam de toom van enige buurtbewo ners op de hals. Hij gaf na het dodelijke ongeval toe dat het kruispunt onoverzichtelijk is, maar hij wilde wachten met een reconstructie totdat onderzoek heeft uitgewezen welke maatre gelen noodzakelijk zijn. Dat vond de buurt niet snel genoeg, aangezien er al eerder signalen over de onveilige situatie naar het gemeentehuis waren ge stuurd. Volgens vertegenwoor diger Anker van het buurtover leg is sinds het ongeval ook slechts één verkeersbordje dat verwijst naar 'Shopcenter Zijlkwartier' verplaatst. Anker is duidelijk over de inzet van vanmiddag op het gemeen tehuis. Op de eerste plaats moet het vrachtverkeer worden verbannen. „Het is er te smal en daardoor worden de randen telkens 'weggereden'. Verder moeten de voorrangsregels dui delijker worden aangegeven. Het moet duidelijk zijn wie er bij het naderen moet stoppen." Op persoonlijke titel voegt de afgevaardigde van het buurt overleg aan de eisen toe dat ook de rijrichting punt van discus sie mag zijn. „De weg met één rijstrook gaat over in een weg met twee rijstroken. Dat is ver warrend." Aan de hand van de inbreng van Anker en anderen maakt de plaatselijke overheid nog deze week bekend welke maatregelen bij het kruispunt worden getrokken. Eerste vogelexcursie van nieuwe werkgroep begint met menselijk lijk vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - De eer ste excursie van de Vogelwerk groep Alphen kreeg een staartje. Wat een rustig begin van de ochtend had moeten worden voor de vogelaars, draaide zaterdagochtend uit op een bizar begin van de bui tenexcursie. Want op het mo ment dat de spotters met hun verrekijkers klaarstonden, kre gen zij in plaats van een uit zonderlijke vogelsoort een lijk in het vizier. Met bijbehorend wit tentje en veel politiere- chercheurs. Ongewild werden zo'n 35 spotters die klaarstonden voor hun eerste excursie daardoor toeschouwer van een morbide tafereel. „Ik heb maar niet met mijn verrekijker op de man in gezoomd", aldus organisator van de vogelexcursie Stef Strik. „Het was wel schrikken. Je denkt datje vogels gaat kij ken en je wordt opeens met een lijk geconfronteerd. Dat zoiets in Alphen is gebeurd, vind ik schokkend. Hier ge beurt anders nooit wat." Na overleg heeft Strik besloten om de excursie toch te laten doorgaan. „De politie had ei genlijk de hele buurt afgezet, maar heeft na wat wikken en wegen de hekken zo neergezet dat we toch nog bij de kinder boerderij naar binnen kon den. Gelukkig maar, anders viel onze vogelexcursie hele maal in het water." Ondanks de ongebruikelijke start van de excursie was het evenement toch nog succes vol, geeft Strik aan. „De aan wezige spotters waren wel te vreden en de opkomst was ook naar behoren. Maar leuk is anders. Zoiets is een vreemd begin van een gewoonlijk zo ontspannen wandeling." Voor de grondlegger van de Vogelwerkgroep heeft de lu gubere vondst in Zegersloot onverwacht extra publiciteit opgeleverd. „Ik ben al door één televisie-station en drie kranten geïnterviewd. Dat le vert dan in elk geval nog wat aandacht voor onze nieuwe werkgroep op." Scholieren uit Voorschoten vertoefden week bij Turks gastgezin door Rody van der Pols voorschoten - Lekker op bezoek in Turkije en er dan ook nog vrij af voor krijgen van je middelbare school. Het overkwam Cas Dou- we (16) en Rutger Vos (16) uit Voorschoten. Een week lang werden ze - als onderdeel van een officiële delegatie - onder gedompeld in de Turkse cultuur om zodoende meer te leren over het land dat in de toekomst mo gelijk tot de Europese Unie toe treedt. „Vooral van de grote gastvrijheid waren we diep on der de indruk." Het eten zal de jongens nog lang heugen. En dan met name de enorme hoeveelheden die ze voorgeschoteld kregen. „Op de eerste dag werd ik door mijn gastgezin meegenomen naar een badplaatsje waar we gingen barbecuen. Na vijf biefstukken en een bord spaghetti dacht ik dat we het avondeten wel ge had hadden. Maar toen we weer thuis waren, ging mijn gastmoeder meteen weer in de keuken aan de slag", zegt Cas lachend. Maar hoewel gezelligheid hoog in het vaandel stond, was de delegatie in de eerste plaats naar Turkije afgereisd om meer over het land te weten te ko men. Daartoe waren Cas, Rut ger en drie andere jongeren ge kozen uit een groep middelbare scholieren die meededen aan een simulatie van het Europese Parieinent. Een buitenkansje, dat ze met beide handen aan grepen. Zodoende stapte het gezelschap halverwege decem ber op kosten van het ministe rie van buitenlandse zaken in het vliegtuig naar Izmir, op Is- tanboel en Ankara na grootste stad van Turkije. Om de leerlingen van nabij met de Turkse cultuur kennis te la ten maken, werden ze ieder on dergebracht in een gastgezin. Daarnaast werkten ze elke dag een officieel programma af, waarbij ze de nodige hoogwaar digheidsbekleders te spreken kregen. Zoals bijvoorbeeld de burgemeester en de gouverneur van Izmir. Dat bezoek draaide uit op een compleet media spektakel, vertelt het tweetal vrolijk. „Toen we naar buiten kwamen, werden we opge wacht door een horde journa listen, fotografen en camera mensen", zegt Cas. Nog interessanter werd het be zoek doordat uitgerekend in deze week de EU zich zou uit spreken over de mogelijke toe treding van Turkije. Het leidde tot interessante gesprekken en stevige discussies, vertellen de scholieren. „De betrokkenheid is enorm. Iedereen die wij spra ken, was ermee bezig", zegt Rutger. Cas vult aan: „Een van de gastvaders wilde zijn doch ter zelfs niet met die Hollanders naar de discotheek laten gaan, omdat hij vermoedde dat Ne derland zich tegen toetreding van Turkije had uitsproken." Toch is dit maar een deel van het verhaal, relativeren de jon gens. Rutger: „Wij bevonden ons tussen de upperclass. Deze mensen hebben allemaal een goed^opleiding en een goede Cas Douwe (links) en Rutger Vos uit Voorschoten op bezoek bij de burgemeester van de Turkse stad Izmir. Particuliere foto baan. Maar het grootste deel van de bevolking heeft er juist helemaal geen interesse in. Die vindt dat hele EU-gedoe maar een politiek spelletje." In dat opzicht hebben de scholieren maar met een beperkt aspect van de Turkse samenleving kennisgemaakt, beseffen ze. „Het meest Europese deel", vat Cas samen. Desondanks heeft een aantal zaken diepe indruk gemaakt op de jongens. Zoals toen een Ne derlandse medereizigster ver telde dat ze na haar middelbare school zou gaan reizen. „Waar op een Turks meisje vertelde dat ze dat ook wel zou willen. Maar dat het met haar Turkse paspoort vrijwel onmogelijk was", zegt Cas. „Zaken die voor ons vanzelfsprekend zijn, zijn in Turkije helemaal niet zo lo gisch", haakt Rutger daarop in. „Bijvoorbeeld dat je naar de universiteit kiuÉftOf dat je zelfs maar een baan vindt Van de islam merkten de scho lieren maar weinig. Zo kwamen ze nauwelijks Turken tegen die - zoals de islam voorschrijft - vijf keer op een dag bidden. „Ook zie je maar weinig hoofd doekjes, omdat die op veel plekken verboden zijn, bijvoor beeld op scholen", zegt Rutger. Dat Turkije niet tot de EU zou moeten toetreden vanwege de islam - zoals Geert Wilde rs wel heeft gezegd - vinden de scho lieren dan ook onzin. „Het is toch een democratie", aldus Rutger. „Bovendien is de EU toch geen religieus instituut?" Plannen om nog eens langs te gaan, zijn al in de maak. „Maar dit keer willen we 's zomers gaan. Als het er lekker warm is", zegt Cas. De kans dat hun Turkse vrienden deze kant op komen, is klein. Rutger: „We hadden ze wel uitgenodigd, maar er waren allerlei proble men met het visum. Jammer, we hadden ze graag Nederland laten zien."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15