LEIDE Vrijplaats voert actie voor bestaan 4 95 Wat zijn de beruchtste Leidse moordzaken? Nieuwe bestemming voor GGD-gebouw REGIO Universiteit Leiden viert 430-jarig bestaan met stadswandeling 5?5 'Wie van ons twee moet nou de taal lerenV RANZIJN R1 regio Bestemmingsplan valt slecht ALMERE S. Fran<is«>straat 15 Almere-Buiten leidse kwesties mfietser rijdt p voetgangers lobilist keer gepakt dinsdag 25 januari 2005 {Korpschef epteert geen nielingen 'Geen halve |(katregelen bij injaardsbrug' leiden - De Universiteit Leiden viert het 430- jarig bestaan onder meer met de uitgave van een 'wetenschappelijke stadswandeling', Van A tot Z geheten. In Van A tot Z staan de tallo ze straten, pleinen, parken en gebouwen cen traal die genoemd zijn naar een Leidse geleer de. Met het boekje in de hand kunnen be langstellenden door de stad wandelen of fiet sen en ondertussen iets lezen over de ver noemde personen. Met de Dies Natalis op dinsdag 8 februari viert de universiteit de dag van oprichting met de verlening van een eredoctoraat aan koningin Beatrix. Het eigenlijke feest, dat nu nog grotendeels in de steigers staat, wordt ge houden van donderdag 2 tot en met zondag 12 juni. De universiteit gebruikt het 86ste lustrum ook om de banden met afgestudeerden aan te ha len. Op dinsdag 4 juni komt er een alumni- feest, waarop zij kunnen bijpraten met do centen, hoogleraren en oud-medestudenten. Ook krijgen zij de kans om het een en ander aan de weet te komen over de huidige stand van zaken op hun vakgebied. Donderdag avond 9 juni krijgt dit feest een vervolg. 'Rondom het Rapenburg' zijn dan op allerlei plekken borrels, diners en optredens van ar tiesten en theatergroepen. Culturele activiteiten staan ook op het pro gramma. Er is een theaterfestival in het LAK- theater en dirigent Ton Koopman, sinds mei 2004 hoogleraar aan de universiteit, geeft tus sen vrijdag 3 en zondag 5 juni in totaal zes concerten met als thema 'muziek rond 1800'. Voor de gelegenheid worden werken uitge voerd die in de Universiteitbibliotheek wor den bewaard. Onder meer wordt koormuziek gezongen uit de Leidse koorboeken. Deze zangboeken zijn afkomstig uit de Leidse ker ken. Ze bieden een schat van historische en musicologische informatie, maar zijn in Lei den nagenoeg onbekend. Het is gebruikelijk dat tijdens universitaire lu stra vijf toponderzoekers een eredoctoraat krijgen uitgereikt. Dit gaat gebeuren in een zogeheten Academische Zitting op dinsdag 8 juni. Een van de onderzoekers die deze eer te beurt valt, is componist, kunstenaar en on derzoeker Dick Raaijmakers. Het lustrum wordt op zondag 12 juni beslo ten met de Leidse marathon. Die krijgt dit jaar voor het eerst een 'universitair' tintje: de universiteit beloont de snelste wetenschapper met een prijs. door Timoteus Waarsenburg leiden - De Vrijplaats Koppen- hinksteeg probeert een massaal verzet te organiseren tegen het ontwerpbestemmingsplan voor de binnenstad. Vrijwilligers van de vrijplaats hebben het afgelo pen weekeinde zo'n 5000 voor gedrukte bezwaarbrieven tegen het plan huis aan huis verspreid. Wie bezwaar wil maken tegen het bestemmingsplan hoeft de brief slechts te ondertekenen en op de bus te doen. Het ontwerpbestemmingsplan Binnenstad 1, dat de bouwkun dige toekomst voor een groot deel van de Leidse binnenstad voor de komende tien jaar vast legt, noemt als bestemming voor de panden aan Koppen- hinksteeg en de Hooglandse- kerkgracht 'gemengde doelein den'. „Wij willen dat de ge meente Leiden de door ons in gebruik zijnde panden bestemt als 'sociaal-culturele vrijplaats", meldt een begeleidende brief die is ondertekend door een aantal organisaties die onder dak hebben in het complex aan de Koppenhinksteeg en Hoog- landsekerkgracht. „Wethouder Hillebrand wil on der meer de gebouwen waar zich al sinds jaar en dag Vrij plaats Koppenhinksteeg be vindt een nieuwe bestemming geven en zo de weg vrij maken voor ontmanteling van de unie ke en niet-commerciële initia tieven in die Vrijplaats", zo staat in het schrijven. Wie de idealen van de Vrijplaats steunt, wordt in het schrijven opgeroe pen om de bezwaarbrief te on dertekenen. De gemeente wil de panden waarin onder meer de Weggeef- winkel, veganistisch eetcafé Las Vegas en De Fabel van de Ille gaal gevestigd zijn verbouwen tot appartementencomplex met winkel- en bedrijfsruimte. Toen de gemeente vorig jaar een bouwplan met deze strekking presenteerde, maakten 652 mensen bezwaar. Volgens Mar co van Duin, een van de vrijwil ligers die betrokken is bij Vrij plaats Koppenhinksteeg, zal het aantal bezwaarschriften de 652 royaal overschrijden. „Vorige keer ging het om een bouw plan. Alleen 'belanghebbenden' mogen daar bezwaar tegen ma ken. Nu gaat het om een be stemmingsplan. Elke inwoner van Leiden is daarin belang hebbend. We hebben zo'n 5000 brieven in de binnenstad ver spreid en er komen ook veel mensen in de vrijplaats vragen om zo'n brief." (advertentie) Top Fresh Kattenbakvulling Zak 25 liter -Kuïn jïtr dier Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken g tis! /Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam: M V Adres: Postcode Plaats Ttelefoonnr: (l.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum Bank-/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso. B Stuur de bon in een ongef rank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice®hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2O05 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad j wereld, mijn krant. I eidsch ^Dagblad door Timoteus Waarsenburg leiden - Het voormalige joodse weeshuis en GGD-gebouw aan de Roodenburger- straat krijgt vrijwel zeker een rol in de opvang van dak- en thuislozen. Maan dag maakt wethouder Wim de Boer (so ciale zaken) aan omwonenden bekend wat de plannen met het pand zijn. Op het moment dat wethouder De Boer de toekomstplannen voor het voormali ge GGD-pand aan de buurt voorlegt, ontvouwen zijn collega's Hans Buijing (wonen, zorg en welzijn) en Ruud Hes- sing (verkeer, onderwijs en cultuur) de gemeentelijke plannen voor de Leonar- duskerk aan de Haagweg. „De omwon den van beide panden worden bewust op exact hetzelfde moment op de hoog te gebracht", zegt gemeentelijk woord voerder Delemarre. Het oude GGD-gebouw aan de Rooden- burgerstraat en de afgedankte Leonar- duskerk, die de gemeente van het bis dom Rotterdam wil kopen, zijn al gerui me tijd in beeld als locatie voor de op vang van dak- en thuislozen. Van een andere bestemming voor het weeshuis is nooit sprake geweest. De gemeente is al geruime tijd op zoek naar geschikte onderkomens voor een aantal maatschappelijke organisaties. Het Slaaphuis - nu nog gevestigd aan de Boommarkt - moet daar voor de zomer vertrekken en het dagbestedingcentrum voor ex-verslaafden aan de Ir. Driessen- straat, De Zaak, moet uiterlijk in novem ber naar een nieuw onderkomen. Stich ting De Binnenvest, op dit moment ge vestigd in diaconaal centrum De Bakke rij aan de Oude Rijn, is bovendien op zoek naar een tweede ruimte voor de dagopvang van dak- en thuislozen. En dan is er ook nog altijd de gemeentelijk wens om een verplaatsbare ontmoe tingsplaats (VOP) voor alcoholisten in de stad te zetten. De gemeente wil nog niets kwijt over de plannen. „We zouden absoluut niet wil len dat de buurt voor die tijd iets uit de krant verneemt", zegt Delemarre. Vol gens hem wil de gemeente 'een aantal maatschappelijke functies op een paar locaties in de stad onderbrengen'. „Het gaat daarbij met name om het slaap huis, de dagopvang en de methadonver- strekking, die op dit moment aan de Roodenburgstraat plaats heeft. Het is niet gezegd dat voor deze drie functies ook drie locaties nodig zijn." festies die als een eeu- igteken boven de stad Is de Leidse bevolking Wie kiest de liedjes rillon uit? Kan je het later drinken? De ru- Kwesties biedt een op vragen die elke Lei- lich wel eens stelt. Afle ef* 0: wat zijn de schok- JU moordzaken uit de Leid- liedenis? ichtste moordzaak van e ial wel altijd op het con- n staan van gifmengster n zi lie uit de negentiende Per laar wat zijn de meest makende zaken uit de geschiedenis van de us it is een treurigstem- )st. lout-moord (1975): de Marrie Tegelaar wordt groot mes in het hart L smoord (1978): brute val op juwelier in Haar- straat leidt tot de dood lejaarde juwelier Van gen. Nooit opgelost. ffermans (1984): jaloer- i schiet Leidse jonge- ™ni >r Juffermans dood op tterlaan omdat hij ter bur< ng een hand uitsteekt vriendin van de dader. ir zou hem getreiterd en beledigd hebben. Studentenhuismoord (1985): studente aan de Nieuwe Rijn steekt een willekeurige bezoe ker van het studentenhuis neer. Ze is in staat van verwarring door cultuurschok en heimwee naar haar vaderland China. Morsweg- moord (1986): man schiet de minnaar van zijn echtgenoot én van zijn dochter dood, om zijn eer te redden te genover de Marokkaanse ge meenschap. Nieuwe Rijn-moord (1989): Voorschotenaar wordt voor Turks restaurant op de Nieuwe Rijn viermaal door het hoofd geschoten. Een familievete: de zaak houdt verband met de moord op zijn ex-vriendin het jaar daarvoor en een moord op haar vader in 1976. Drie ver dachten zijn vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Langegracht-moord (1991): student ligt twee maanden met een mes in de hals dood in zijn huis aan de Langegracht. Het slachtoffer strooide met fantas tische verhalen over zichzelf en deed oneerbare voorstellen aan mannen. Een daarvan, een Zwitser, verliest zijn zelfbeheer sing. Parkeermoord (1991): ordinai re parkeerruzie op de Lange Beestenmarkt mondt uit in schoten en de dood van een 23- jarige aanstaande vader. De da der ontkent maar krijgt tien jaar. Balpenmoord (1991): vrouw van een hoogleraar wordt dood aangetroffen in haar huis aan de Witte Rozenstraat. In haar hoofd blijkt een balpen te zit ten. De verdenking valt pas na jaren op de zoon, die de pen met een kruisboog door het oog zou hebben gejaagd. Zijn vader gebruikt echte menselijke hoof den om aan te tonen dat dat onmogelijk is: de vrouw moet in de pen zijn gevallen. Vrij spraak wegens gebrek aan be wijs. Trekvaartplein-moord (1991): een 64-jarige Leidenaar wordt mishandeld en gedood door zijn zoons. De vader had het gezin geterroriseerd en ontucht gepleegd met een kleinkind. Lakenfeestenmoord (1994): Volksoploop voor juwe lier Van Amerongen in de Haar lemmer straat. Foto: archief Leidsch Dagblad voor het oog van talloze feest gangers schiet een Alphenaar op de Beestenmarkt de crimi neel Rob van Hemert dood. Die had zelf in 1991 een pistool leeggeschoten op de eigenaren van café Het Centrum. Die aan slag overleefden ze. Schaarmoord (1997): Bentvel der vermoordt in een studen tenhuis aan de lan van Goyen- kade zijn 19-jarige vriendin, een Leidse studente, met een schaar. Relatiemoeilijkheden liggen aan het drama ten grondslag. Stevenshof-moord (1998): een 42-jarige vrouw wordt gegijzeld, mishandeld, misbruikt en ge wurgd in de Beppy Nooijstraat. Merenwijk-moord (1999): Twaalf jaar kreeg de dader van een brute roofoverval op een echtpaar aan de Woudbes in de Merenwijk. De man overleed pas een jaar na de overval. Marnixstraat-moord (2000): bejaarde man sterft na een in braak in zijn huis. Nooit opge lost. Cronesteynmoord (2000): ver slaafde ex-vriend steekt de moeder, een lerares van basis school ELS, van zijn zes kinde ren dood met een slagersmes. Hij gooit het levenloze lichaam in het water. Theehuismoord (2003): voor een vol terras bij het Theehuis in de Leidse Hout schiet haar ex-man een 30-jarige Leidse dood. Haar nieuwe vriend ont komt aan de kogels. Wasserijmoord (2003): Bul gaarse dader slaat en steekt wasserijbaas Van der Krieke dood. Opdrachtgever is een Al phenaar, die hem 5200 euro be taalde. Motief: een zakelijk con flict. Silvan Schoonhoven Een Leidenaar op een iets is gewond geraakt ij op twee voetgangers inrijden. De politie ver dat hij te veel had ge en. De man reed zondag- id om kwart over twaalf Nieuwe Rijn met hoge af op twee mensen die jen. Pas op het laatste it ontweek hij ze. De •tser raakte de hand van ige Zoetermeerder die Deze liep een wond bromfietser werd met »nd letsel overgebracht ziekenhuis, waar hij igehouden. Tegen hem i-verbaal opgemaakt. - Een 59-jarige Leidse obilist die te veel had ge in is zaterdagavond twee ingehouden. Op de Gooi- lan moest hij om tien uur Omdat zijn alcoholpro- i te hoog was, moest hij lar het bureau. Toen hij eg mocht, stapte hij weer j uto. Op de Ketelmeer- 1 erd hij rond half een op- aangehouden. De man na vijf keer zo veel ge- n als is toegestaan. Dat sek een 43-jarige Leidse i, die zondagavond rond haar auto niet op de rij- 31 an de Haagweg kon hou- iteed eerst tegen een i het middenstuk van de r vervolgens tegen een je. Een 21-jarige Leide- e ruim twee keer zo veel ip had als is toegestaan tv mdagochtend om kwart ie aangehouden op de Hassan, Anass, Akram en Soufiane en hun trainer Said nemen als Powerboys deel aan het eerste stadsgesprek. Foto: Henk Bouwman vervolg van voorpagina leiden - Het algemeen onbehagen sinds 9/11, Pim, Theo en de tasjesdief levert genoeg stof voor de serie Stadsgesprek ken, die de gemoederen in Leiden moe ten sussen. Het was niet de bedoeling dat er alleen beleefdheden worden uit gewisseld, had burgemeester Lenferink van tevoren gewaarschuwd. Iedereen blijft echter keurig binnen de fatsoens grenzen. De argumenten die tijdens het eerste stadsgesprek over tafel gaan, zijn alle maal wel eerder gehoord. „Wie van ons twee moet er nou de taal leren?", vraagt een breedbesnorde Noord-bewoner re torisch. „Nou ik niet!" „Moslims mogen niet meer zeggen wat ze denken", roept op zijn beurt Moha- med ben Maimoun. „Ik voel me hier niet meer thuis. Moslims raken geïrri teerd omdat ze beschuldigd worden van dingen die ze niet hebben gedaan." Ook de schuldigen van het onbehagen tussen alloch- en autochtoon blijken geen verrassing: de gemeente en de re gering, maar bovenal de media die alles altijd zo opblazen. „Laat ze schrijven over al die doden in Afrika!", briest Jan Rijsbergen. „Er gaat elke dag wel iemand dood in Amsterdam!" Wethouder De Boer heeft een meer be redeneerde verklaring voor de spannin gen. „In Amerika en Engeland is integra tie van bevolkingsgroepen altijd via de weg van de arbeid gegaan. Hier maakt een groot deel van de groep waar het om gaat geen deel uit van het arbeidspro ces." Gelukkig blijken de bevolkingsgroepen in Leiden ook wel eens nader tot elkaar te komen. Op 6 februari spelen allochto nen en autochtonen met elkaar in een multicultureel voetbaltoernooi. Hassan, Rafik, Anass en Akram zien ernaar uit. Maar wat als het autochtonenteam wint?

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13