Alleen maar slecht nieuws voor publieke omroej MEDIA Susanne zes weken lang soapster Soeterbeeck op zoek naar morele leider; NOS Actueel stree naar breder aanbc Opmerkelijke slotafleveringen in VPRO Gids Actie bij Waalse punlieke omroep brussel - Bij de Franstalige pu blieke omroep RTBF in België is gisteren een staking uitgebro ken. Technici en cameramen sen hebben het werk neerge legd uit protest tegen een nieuw werkreglement. Dat vin den ze te strikt. Ook vrezen ze dat de omroep meer werk gaat uitbesteden. Vandaag dreigen ook de journalisten te staken. Persgroep komt met stadsbladen brussel - Amsterdam en Rotter dam krijgen elk een gratis stadsblad. Eind deze maand lanceert De Persgroep, het Bel gische mediabedrijf dat in 2003 een belang nam in Het Parool, de magazines naar Belgisch voorbeeld. Amsterdam krijgt Zone 020 en Rotterdam Zone 010. Er staan vooral uitgaan stips in. De oplages voor elk van beide bladen wordt om te beginnen 85.000. dinsdag 25 januari 2005 Voor de publieke omroep is er de ko mende driejaar alleen maar slecht nieuws: kijkers lopen weg en de finan ciële tekorten nemen toe. De omroep voorzitters hebben zichzelf tot maart gegeven er iets op te bedenken. door Dolf Rogmans Hilversum - Terwijl staatssecretaris Medy van der Laan nadenkt over het publieke omroepbestel na 2008 heb ben de omroepvoorzitters hele ande re zorgen. De komende drie jaar dreigt de publieke omroep terecht te komen in een negatieve spiraal van minder kijkers en dalende inkom sten. Ingrijpen moet. Maar is er wel wat aan te doen? Half december kre gen de omroepvoorzitters het slechte nieuws in een hapklare presentatie voorgeschoteld: de komst van de nieuwe tv-zender van John de Mol zorgt ervoor, dat de moeilijke situatie waarin in de publieke omroepen al jaren zitten, versneld erger wordt. De Mol heeft al het eredivisie voetbal ge kocht en de verwachting is dan een paai' TROS-sterren samen met de ho ge kijkcijfers en dito reclame-inkom sten ook zijn kant op gaan. En dat doet zeer. Een paar cijfers om de problemen te omschrijven. Als de publieke omroepen niets veranderen, dreigt er volgens de rekenmeesters van de publieke omroep voor vol gend jaar een financieel tekort van 85 tot negentig miljoen euro oplopend tot 114 miljoen euro in 2008. De Ster inkomsten dalen naar verwachting met 65 miljoen euro volgend jaar tot 89 miljoen in 2008. En ook het aantal kijkers daalt. Want De Mol snoept kijkers weg en er is geen geld daar wat aan te doen. Vol gend jaar daalt het marktaandeel al met 8,5 procent en daarna nog eens met 3,5 procent tot en met 2008. Het marktaandeel van de totale publieke omroep zou bij ongewijzigd beleid in 2008 gedaald zijn tot slechts 26 pro cent, tegen 38 procent nu. Tegen die tijd behoort de Nederlandse publieke omroep tot de slechts bekeken pu blieke omroepen in Europa. Voor de raad van bestuur van de pu blieke omroep is dit een doemscena rio. Als zoveel kijkers en adverteer ders weglopen, komt de publieke omroep onherroepelijk in een nega tieve spiraal terecht van als maar da lende kijkcijfers en inkomsten. En dan is het nog slechts een kwestie van tijd voordat de politiek besluit de publieke omroep nog een kopje klei ner te maken. Goede raad is duur. Volgens de raad van bestuur is er maar één uitweg: de drie televisienetten moeten nog beter dan nu een duidelijk herkenbaar pro fiel krijgen. Daarvoor is een nieuwe indeling bedacht. Nederland 1 (nu re- linet met KRO, NCRV, en EO) wordt een net voor programma's met diep gang, zingeving en meerwaarde. Ne derland 2 wordt een pretnet met alle publiektrekkers die nu verspreid zijn over de drie netten. Dus program ma's als Spoorloos en Kopspijkers gaan naai- Nederland 2. Nederland 3 zou een zender moeten worden ge richt op jongeren en vernieuwende programma's. Jongerenomroep BNN verhuist dan naar die zender. Afhankelijk van hoe consequent dit plan wordt uitgevoerd, zou de publie ke omroep het verlies aan kijkers en inkomsten kunnen beperken. Beper ken, want in welke bocht de publieke omroepen zich de komende jaren ook wringen, het aantal kijkers en in komsten zal terug blijven lopen. Vol gens de rekenmeesters van de publie ke omroep bedraagt het financiële te kort in 2008 minimaal 45 miljoen en maximaal 82 miljoen euro per jaar. Het aantal kijkers daalt in het ongun stigste geval met zeven procent en in het gunstigste scenario met 3,5 pro cent. Volgens de raad van bestuur is het plan voor een nieuwe zenderindeling alleen goed uit te voeren als omroe pen hun thuisnet loslaten en zich al leen maar richten op het maken programma's. Daar voelen de on roepvoorzitters weinig voor. Zij w graag herkenbaar blijven, zelfs ab tot wat minder kijkers en meer b( j nigingen leidt. De komende weke 1 praten raad van bestuur en omro bazen verder over de gewenste pak. Wat onduidelijk blijft, is of dezei we plannen, in welke vorm ze 00 worden uitgevoerd, voldoende zi om het gesignaleerde gevaar van negatieve spiraal te keren. Wanti ke variant dalen tenslotte de kijki aantallen en de reclame-inkomst Er lijkt dan ook maar één conclu mogelijk voor de publieke omroe de komende jaren is er alleen ms meer slecht nieuws te melden va Hilversum. Whitney Houston imitaties op school, vijf jaar jeugdtheater, tientallen audities via haar cas tingbureau. Het verhaal van de Bredase studente Susanne Dijks- terhuis is dat van zo velen die dromen van de wereld van glit ter en glamour, de showbizz. Uitgerekend in het jaar waarin ze hoopt af te studeren op de toerisme-opleiding kreeg ze een tijdelijke rol in de soapserie 'On derweg Naar Morgen'. door Jacques Hendriks breda - Lang, blond, mooi en twintig lentes jong. Susanne Dijksterhuis, vierdejaars stu dente toerisme en recreatie in Breda, zou zo een fotomodel kunnen zijn. Niet dus, ook al is ze gek op het loerende oog van een camera, bekent ze tijdens de fotosessie. Na tientallen pogingen heeft ze voor elkaar waar ze wél al jaren van droomde; een rol in een Nederlandse soapserie, 'Onder weg Naar Morgen'. Zes weken lang speelt ze Evelien Keijzer, een wat onzekere, truttige stu dente psychologie, die op haar stageplaats, een ziekenhuis, in allerlei intriges verstrengeld raakt. „Ze lijkt helemaal niet op mijn eigen karakter, maar dat maakt het des te leuker om te spelen. Zodra ik haar brilletje opzet, ben ik ook echt een beet je Evelien." Ze kreeg deze rol eigenlijk via een andere auditie. „Ik zat er al een paar keer heel dicht bij. Onder andere voor een rol in 'De Erfenis'. We bleven met zijn tweetjes over. Werd het die an der omdat zij meer ervaring had dan ik. In juli deed ik een auditie voor een andere rol in 'Onderweg Naar Morgen'. Zelf de verhaal. Maar kort nadat ik op het laatste moment weer af gevallen was, kreeg ik een tele foontje: of ik auditie wilde doen voor de rol van Evelien. Toen was het wel raak. Dat was trou wens alleen al de vijfde keer dat ik auditie deed voor die serie. Nee, ik heb de moed nooit op gegeven. Ik wilde zo graag. En het feit dat ik iedere keer uit al die duizenden foto's en al die banden met screentests werd gekozen om in ieder geval audi tie te komen doen, betekende Hilversum - Naar aanleiding van de laatste uitzending van de mislukte soap Het glazen huis inventariseerde de VPRO Gids samen met het Neder lands Instituut voor Beeld en Geluid een groot aantal pro gramma's uit de tv-geschiede- nis die op een opmerkelijke manier werden uitgeluid. Zo vertrok Swiebertje in een dramatische slotuitzending naar Canada, bouwde Hanneke Groenteman in haar laatste Plantage een feestje met alle gasten uit het verleden, en ging Carl Huybrechts, ex-presenta tor van TV3 met een ballon de lucht in. De presentatoren van MiddagEditie ern Het blauwe licht mochten in de laatste uit zending voor één keer gast zijn in hun eigen programma. In'de laatste NOS Laat werden Charles Groehuijsen en Victor Deconinck verrast door in over all gestoken redacteuren die al tijdens de uitzending het decor achter hen weghaalden. Het bontst maakte Willem Duys het door in zijn laatste Voor de vuist met een shovel de buiten muur van 't Spant in Bussum omver te rijden. De VPRO Gids blikt met betrok kenen als Huybrechts en Duys terug op een groot aantal bij zondere slotafleveringen. De opmerkelijkste fragmenten zijn vanaf morgen te bekijken op de site van Beeld en Geluid: www. beeldengeluid.nl/files/ditishet einde. Topjaar voor jubilerende afdeling De Brabantse studente Susanne Dijksterhuis speelt een tijdelijke rol in de soapserie Onderweg naar morgen. Foto: GPD toch dat ze wel iets in me za gen." Het zat altijd al in de in Helle- voetsluis opgegroeide studente. Ze hield als kind al van aan dacht, van op de bühne staan. Ze imiteerde Whitney Houston op feestjes en ging als prille tie ner naar het Hofplein Jeugdthe ater in Rotterdam, dat ze vijf jaar trouw zou blijven. Toen ze 'een jaar of 12,13 was' schreef ze zich in bij het castingbureau Harry Klooster, hofleverancier van de vaderlandse soaps. „De aanhouder wint", zegt ze, nu het eindelijk 'bingo' is. „Ik hoop zo snel mogelijk af te stu deren, in mei 2005. Zodat ik me daarna volledig kan concentre ren op het acteren. De rol van Evelien is maar een tijdelijke, maar het is zeker niet uitgeslo ten dat ze weer terugkomt. Ik ga niet dood in de serie, dus..." De opnames van de afleverin gen waarin ze momenteel te zien is, heeft Susanne al achter de rug. „Dat was wel even hec tisch. Mijn studie, de teksten uit mijn hoofd leren en de opna- medagen. Gelukkig dat ze op school alle medewerking ver leend hebben. De leraren vin den het alleen maar leuk. Ieder een reageert trouwens positief. Dat was op de middelbare school wel anders. Als ik dan bijvoorbeeld iets met Hofplein theater ging doen, dan kreeg je van die opmerkingen als 'Daar heb je Susanne weer, die moet weer zo nodig opvallen'. Jaloe zie, denk ik. Nu hoor ik mensen vol bewondering zeggen dat ze verbaasd zijn dat ik zo'n rol kén spelen, zo'n ander karakter. Zelf heb ik dat ook wel een beetje. Soms vergeet ik dat ik naar me zelf zit te kijken." De opnames van 'Onderweg Naar Morgen' zijn in de Ende- mol Studio in Aalsmeer, waar onder andere ook de moeder der Nedersoaps wordt opgeno men 'Goede Tijden Slechte Tij den'. „Geweldig, je komt ieder een daar tegen, het is echt een paleis vol bekende Nederlan ders. Sta je in de kantine in de rij voor een pannenkoek met soap, zie je daar oom Govert of Ludo Sanders (twee personages uit GTST, JH) ook gewoon wachten op hun pannenkoek. Ludo, dat is toch echt dé soap goeroe", zegt ze met zichtbare napret. Wacht eens even. Betekent dit enthousiasme dat ze stiekem eigenlijk liever in die andere, beter bekeken soap had ge speeld? „Iedere soap heeft zijn charme", antwoordt ze tactisch en denkt even na over een ver volg. „Natuurlijk lijkt spelen in 'GTST' me leuk, maar de rol van Evelien is ook geweldig, ik hoop echt dat ik die na mijn af studeren weer kan oppikken. Als Evelien definitief voorbij is, dan sta ik zeker open voor 'GTST'. Het zou een mooie uit daging om in een andere serie een compleet ander karakter te spelen." Zelf keek ze al jaren met een koppie thee naar beide soaps. „Daarom is het extra grappig om nu opeens daartussen te staan. Het is op de set van 'ONM' ook allemaal heel infor meel. Geen strijd, geen jaloezie. Ik denk dat de modellenwereld een stuk harder is dan de soap wereld." Het is duidelijk, dat soapcircus vindt ze voorlopig verrukkelijk. Magisch.Alles rond televisie heeft iets magisch. Dat Ende- molgebouw alleen al. Rode lo pers, overal foto's van bekende acteurs en presentatoren. Thea termensen houden vaak niet zo van 't wereldje eromheen. Alle aandacht. Ik wel. Komt volgens mij omdat ik nog jong ben. Ik ga ook graag uit, wil dan gezien worden. Ik had het er laatst met Tanja Jess over, die jaren in 'GTST' heeft gespeeld. Wat zij zei, geloof ik ook. Als een soa pacteur zegt dat hij 't wereldje niet leuk vindt, dan liegt hij dat hij barst. Nee hoor, 't wereldje, de aandacht, daarvoor speel je in een soap." 'OnderwegNaar Morgen', alle werkdagen, Yorin, 19.30 uur door Esther de Beer Hilversum - Andere evenemen ten aantrekken, samenwerken met andere omroepen en bin nen de NOS multimediaal wer ken aan een eenduidige manier van berichtgeven. Met de vie ring van het tienjarig bestaan van NOS Actueel kijkt de redac tie niet alleen tevreden terug op het afgelopen decennium, maar wil ze ook wat meer erkenning voor de uitzendingen en in de toekomst ook graag uitbreiding van het pakket. Volgens hoofdredacteur Lars Andersson moet dit jaar voor NOS Actueel een topjaar wor den, met meer uitzendingen dan ooit tevoren. Het zilveren jubileum van koningin Beatrix en de zestigjarige herdenking van de bevrijding zullen voor dagvullende televisie zorgen op het tweede net, maar NOS Ac tueel heeft meer plannen. Al tien jaar registreert NOS Ac tueel nationale evenementen als de verkiezingen, Prinsjes dag, het Eurovisie Songfestival en alles wat te maken heeft met het koningshuis. Het huwelijk van Willem-Alexander en Méxi- ma werd het beste bekeken, door 6,2 miljoen kijkers. De evenemententak van de NOS zal dit de komende jaren blijven doen, maar wil ook uitbreiden. Zo zijn er plannen om andere 'soort' evenementen aan te trekken, bijvoorbeeld in samen werking met tv-producent IDTV een debat over oorlog en vrede met kinderen van grote wereldleiders. De dochter van Fidel Castro, de dochter van Martin Luther King en een na zaat van Lech Walesa hebben al toegezegd. Adjunct-hoofdre dacteur Peter Kloosterhuis denkt ook aan het aantrekken van evenementen als Danceval- ley, omdat die interessanter zijn voor een jonger publiek. Dat zou in samenwerking kunnen met jongerenzender BNN. Samenwerken met een andere omroep is iets wat Kloosterhuis vaker wil doen. „Zo waren de verkiezingen van de beste bur gemeester en gemeente een sa menwerking tussen ons en on der meer de TROS' Kloosterhuis. Voor het jub van koningin Beatrix staal 30 april een concert op de in Amsterdam op het proj ma. BNN zal hieraan me ken. Ook worden er docu taires naar aanleiding va" jubileum gemaakt, een o\ inhuldigingsdag in 1980 Roel van Dalen en Vorsi oki ontmoetingen van Tonko waarin verscheidene wi zoeken, recepties en oni'rê tingen met het volk te zie u« Rond de programma's M ook een website gemaakt, Bevrijding Met de programma's ter genheid van zestig jaar I ding begint NOS Actueel derdag met de herdenkirIn de bevrijding van concen 7/ kamp Auschwitz. In april ni de bevrijding van kamp Y nn bork herdacht. Op 5 mei ide er een dagvullende uitze J f komen, met aandacht vos: allerlaatste défilé in Waj gen, de documentaire schauw van de overwinni zes portretten van overm den die na de oorlog ee bijzondere manier vondf hun leven in te vullen. Kloosterhuis: „Toen we nen met NOS Actueel, d; we bij de vijftigjarige h af king dat er nu geen ovei den met over zouden zij kunnen we er echt zekf zijn dat er over tien jaar 11 lijks tot geen ooggetuigers^ leven. Reden genoeg omau extra aandacht aan te g![5 Hoofdredacteur Lars A igi son zegt: „Het is onze tap te laten zien wat er nu ei herdacht wordt en w, Om die reden is er dit ja 7 aandacht voor vijf jaar 9 vuurwerkramp in Enschi de herdenking van tien ja j|e brenica." 60 jaar na Auschwitz, dra.' dag om 14 uur op Nederig Rechtstreeks verslag van t 0 denking bij het kamp, gt eB ken in de studio en de fil er| locaust - een muzikaal ment voor Auschwitz KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. 2. 3. Studio Sport Spoorloos WK sprint 500m dames 4. WK sprint 500m heren 5. WK sprint 100m. dames 6. Journaal (ma, 20u) 7. Goede tijden, slechte tijden 8. WK sprint 1000m heren (zo) 9. WK sprint 1000m heren (za) 10. Ehbo eerste hulp bij opvoe den Top 10 meest bekeken kinderprogramma's NOS 3.588 KRO 3.036 NOS 2.910 NOS 2.500 NOS 2.374 NOS 2.189 RTL 4 2.138 NOS 2.086 NOS 1.910 RTL 4 1.825 1. Jeugdjournaal NOS 236 2. Totally spies! Fox Kids 209 3. Spongebob squarepants Nickelodeon 200 4. Wetensnap VPRO 197 5. Rocket power Nickelodeon 192 6. Zoop Nickelodeon 185 7. Ernst, bobbie en de rest Fox Kids 178 8. Adventures of jimmy neu Nickelodeon 178 tron boy 9. Ochtendshow Fox Kids 172 10. What's with Andy Fox Kids 166 Marktaandelen in Nederland 1 14,1 (14,4) Nederland 2 18,8 (14,3) Nederland 3 6,5 (6,3) RTL 4 17,5 (17,9) RTL 5 4,2 (4,9) Yorin 5,4 (5,8) SBS 6 10,5 (11,4) NET 5 4,5 (5,1) Veronica 3,7 (4,0) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. Hilversum - Het RKK-program- ma Soeterbeeck gaat vandaag op zoek naar nieuw moreel lei derschap. Volgens presentator Leo Fijen zijn de nieuwe morele leiders te vinden in de regio. Hij bezocht er onlangs één, burge meester Gerd Leers van Maas tricht, en ontvangt er twee in de studio, de burgemeesters Ank Bijleveld (Hof van Twente) en Geert Dales (Leeuwarden). Morele leiders geven volgens Fijen het goede voorbeeld, la ten de mensen zien hoe ze zich kunnen en vooral moeten ge dragen in bepaalde situaties. Accepteren we drugshandel in de buurt, huren we zwartwer kers in en hebben we nog idea len? Morele leiders geven het goede voorbeeld, wijzen de weg. Fijen ziet in Leers een van de nieuwe morele leiders. Leers gaat voorop in de strijd om een leefbaarder Maastricht. Hij ziet zichzelf niet als een man die vooral iedereen te vriend moet houden, maar als een man met een missie. Leers wil af van de cultuur van pappen en nathou den en geeft de voorkeur aan duidelijk en daadkrachtig be stuur. Terwijl hij Fijen rondleidt in Maastricht vertelt Leers onder meer over het dichtdraaien van de subsidiekraan aan de voet balclub MW en de kritiek die hem toen ten deel viel. Ook ver telt hij over het aanpakken van de bewoners van het woonwa genkamp Vinkenslag. En na- tuurlijk steekt hij samen met Burgemeester Gerd Leers (links) van Maastricht in gesprek met Leo Fijen van het RKK-programma Soeter beeck. Foto: GPD/PR Fijen even een kaarsje op in de kerk. Volgens Leers moet een burge meester regelmatig tegen de stroom ingaan als hij denkt dat dat nodig is. Ook dient een bur gemeester een drijfveer te heb- ben en is hij 'beperkt houd baar', omdat hij een 'opdracht' uitvoert. Na een jaar of acht is het mooi geweest en dient een ander het over te nemen. In de studio beamen Bijleveld en Dales veel van wat Leers ii Maastricht heeft gezegd. Op één punt lopen de meningen uiteen. Dales en Leers vinden dat de burgemeester gekozen dient te worden, omdat hij zelf ook zo duidelijk positie kiest, k Bijleveld vindt van niet. De bi«- gemeester is ook verantw delijk voor de openbare Volgens Bijleveld is de in üc periode voor die taak lan| ''ai ingewikkeld en niet gesel om aan gekozen persone oó te dragen. 15 Volgens Fijen vertegenwt 'n; gen burgemeesters als Le j"' Bijleveld en Dales, maar Opstelten (Rotterdam) ei ne Horst (Nijmegen) een nie stroming burgemeesters, nu toe kwam moreel leid schap toch vooral vanuit landelijke politiek. Maar in de Tweede Kamer en i kabinet geen mensen roi in. pen die echt richting gevi het publieke debat en iet moreel leiderschap uitsti De regio neemt dat over. burgemeesters trekken d |/E zen, wijzen de weg en mi iin de keuzes. Zaken die voo lor in Den Haag plaatsvond! jHj Fijen weet nog niet goed )e! van die veranderingen m iu; vinden. „Burgemeesters nen dan wel heel stoer al q dingen aanpakken, maai ken ze ook de harten var I c, sen? Veranderen menseqdJ hun gedrag of passen ze lemaal maar aan de nieu gels en omstandigheden ie Wat gebeurt er als zo'n blac meester weg gaat? De ka groot dat de boel dan we elkaar zakt en het effect ipht Dolf Rogmans Soeterbeeck, vanmiddagI land 1,17.05 uur

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10