uurzaam nadenken over natuurbeheer in Mali REGIO Stilteruimte 'bijzonderste lokaal' Teylingen College Oegstgeest Alphen wil eigen baggerdepot Voorhout heeft bijna praalwagen R3 |akingsdreiging veiling oraHolland geweken zet tegen bouwplannen in ied tussen 'Noordwijken' Nieuw park tussen Touwbaan en flats i maandag 24 januari 2005 overval «nzinepomp aan den rijn - Twee on- e mannen hebben za- chtend kort na half ne- benzinestation aan de rweg tussen Alphen aan n en Zwammerdam en. Op het moment dat medewerker van het station aanwezig was, ani de twee een greep in de 11 de. Vervolgens vluchtten 'niet weg in de richting Vinkebuurt in Zwam- n. Mogelijk zijn ze er met een voertuig van gaan. Ondanks een uit- onderzoek van de poli- de daders spoorloos. De is nog op zoek naar ge- ontruimd rand aan den rijn - Een klei- id in een flatwoning aan nantstraat heeft gisteren nstematie gezorgd. De reer had het vuur vrij der controle. Maar er via de ventilatie rook spreid naar de bovenlig- roningen, moesten er l twee woningen wor- ruimd. Er deden zich trsoonlijke ongelukken door Nancy Ubert oegstgeest - Kleine pauze in het Teylingen Colle ge Oegstgeest. Een groepje meiden uit klas 2A heeft zich verschanst in Oase, het nieuwe stilte centrum van de school. Enkele dames happen in een broodje gezond. Als schoolpastor Ineke Schaap dat ontdekt, spreekt ze het clubje moe derlijk aan. Het stiltecentrum is geen restaurant, maar een plek waar leerlingen de rust kunnen vinden om tot zichzelf te komen. Een kleine twee weken is Oase nu open. Schaap is zeseneenhalf jaar bezig geweest om voor elkaar te krijgen dat er een meditatieruimte kwam. „Voor zover ik weet zijn we de enige school in de regio met een stiltecentrum." Brugklasser Yvette Westerduin noemt Oase 'het bijzonderste lokaal in deze school'. „Er zijn niet van die gillende kin deren", concludeert haar leeftijdsgenootje Loes Wortel. Victor Ravelli, ook eerstejaars: „Ik kom er niet zo snel, denk ik. In onze familie gaat het goed en binnen mijn vriendenkring gaat het ook goed." „Dit is geen plek om tikkertje te spelen en de kin deren beseffen dat heel goed", zegt Schaap, die ook de godsdienstlessen verzorgt maar haar werk als vertrouwenspersoon als het belangrijkste er vaart. „Het is ongelooflijk wat sommige kinderen meemaken. Het valt niet mee om volwassen te worden. Ik hoor afschuwelijke verhalen, maar maak hier ook zoveel lieve dingen mee." Bij bijzondere gelegenheden mag de grote kaars (die in de Abdij van Egmond is gemaakt en voor het eerst brandde toen vorig jaar de nieuwbouw werd ingewijd) worden aangestoken. „Een jon gen vroeg onlangs of hij de kaars mocht aanste ken voor zijn vader die die dag geopereerd zou worden. Natuurlijk kon dat." Oase straalt, zoals de naam al verraadt, rust uit. De ruimte is eenvoudig ingericht, maar dankzij een vernuftig kleurenspel heerst er een behaaglij ke sfeer. Een groot kunstwerk van Maria Spaarga ren is de blikvanger. Het schilderij stelt en groot venster voor dat uitzicht biedt op een duinland schap. Ooit had de school zo'n doorkijk. Vandaar de naam Duinzigt, die ondanks de fusie met de andere scholen nog steeds onlosmakelijk met de school is verbonden. Op het schilderij zie je in de vensterbank een kop en schotel staan. Met op het kopje het oude logo van de school. Dat drink gerei staat in het echt op het 'altaar' voor het schilderij. Hetzelfde 'grapje' is uitgehaald met een meditatieboekje. Op het altaar staat ook een waterschaal met mi- nifontein. „De kinderen vinden het geluid van het stromende water zo rustgevend." Bij de schrijftafel liggen mappen. 'Schrijf je eigen verhaal, gedicht of gedachte in deze map', staat er op één te lezen. Van die uitnodiging is al flink gebruik gemaakt. Vooral door meisjes die dezelf de naam dragen: 'Anoniempje'. Er zijn lofzangen voor de allerliefste jongens geschreven, klaaglie deren over vreemdgaan en gedichten over een zaamheid. Af en toe staat er een korte kreet tus sen te lezen. 'Hoi vet gave stilteruimte'. De ande re mappen zijn bedoeld om de pubers mandala's (kleurrijke, symbolische cirkels) te leren tekenen. „Ik wilde kinderen die dat nodig hebben een ei gen plek kunnen geven', zegt Ineke Schaap. „In een aula worden de kwetsbare jongeren al snel als schietschijf gebruikt. In het stiltecentrum kun je nadenken over de scheiding van je ouders of over de dood van een dierbare zonder dat die overpeinzing je ruw wordt ontnomen." Leerlingen van het Teylingen College Oegstgeest hebben zich gesetteld in het nieuwe stiltecentrum Oase. Foto: Henk Bouwman ui Urg - De stakingsdrei- 0 >ij FloraHolland Rijns- geweken. De bloemen- heeft overeenstem- jereikt met CNV Dien- tid over het invoeren E nieuwe overwerkrege- armee zijn verdere ac- at de vakbond betreft baan. n ember organiseerde het jjb een 'werkoverleg' met a ïrgse medewerkers van rij] olland op het drukste van de dag. Daar- tlvvamen drie van de zes l0 klokken stil te staan. De kt iel f. wilde zo zijn bijzetten om de over ging uit de CAO voor 2004 te halen. Volgens had FloraHolland die overleg veranderd ten koste van medewerkers in Rijnsburg. De vakbond en de bloemenveiling zijn overeen gekomen dat de nieuwe rege ling alleen van toepassing is op mensen die dit jaar in dienst zijn gekomen. Voor ou de medewerkers is een oplos sing gevonden, waardoor nie mand er op achteruit gaat, al dus het CNV. Daarnaast komt er een onafhankelijk onder zoek naar de situatie op de af deling Verwerking Buiten landse Bloemen en hoe die verbeterd kan worden. De vakbond legt de onderhan delingsresultaten woensdag aan zijn leden voor en ver wacht dat die er ja op zeggen. „We hebben binnengehaald waarvoor we gestreden heb ben." Politiek neemt veiligheid dijken onder de loep alphen aan den rijn - Alphen gaat onderzoeken of er in de gemeente een eigen baggerde pot kan worden aangelegd. Dat valt te lezen in de nota 'Water- plan stedelijk gebied Alphen aan den Rijn' die deze week in de gemeenteraad wordt be sproken. Wanneer de gemeente over een eigen depot beschikt, is Alphen verzekerd van een be taalbare afzetmogelijkheid van zijn bagger. De afgelopen jaren moesten baggerwerkzaamheden gere geld worden uitgesteld bij ge brek aan een plek waar de bag ger naar toe kon of een gebrek aan geld om de dure verwer king van de bagger te kunnen betalen. De raad moet donder dag het groene licht geven voor een studie naar de vraag hoe Alphen moet omgaan met het veranderende klimaat. Daarbij wordt onder andere ge keken waar in de gemeente ex tra water gegraven moet wor den om problemen in extreem natte en extreem droge perio den te voorkomen. Daarnaast wordt de veiligheid van de dij ken onder de loep genomen en wordt gezocht naar verbetering van de natuurwaarden en re creatieve mogelijkheden van het water. De studie, die twee jaar in beslag neemt, voert de gemeente uit met het Hoog heemraadschap van Rijnland. De mogelijke aanleg van een stortplaats voor slib in Alphen stond voor het laatst in de eer ste helft van de jaren negentig op de agenda. In 1992 bepaalde Zuid-Holland dat er in dit deel van de provincie een depot moest worden aangelegd voor de opslag van verontreinigde bagger. Daarbij gaf de provincie de voorkeur aan een bagger- stort in de Leidse Oostvlietpol- der, maar was een stortlocatie in de Alphense polder Gnep- hoek een goede nummer twee. De gemeente Alphen aan den Rijn verzette zich indertijd fel tegen de plannen waarbij de Gnephoek zou veranderen in een diepe waterplas die in de loop der jaren gevuld zou wor den met verontreinigd slib. De plannen voor de Gnephoek ver dwenen in de ijskast toen de provincie definitief koos voor een slibstort in de Oostvlietpol- der, een stort die er door aan houdend verzet nooit is geko men. ïeijruK - Bewoners van it in Noordwijk zijn te il nnen voor bebouwing deel van het zoge- Middengebied tussen kiijk aan Zee en Noord- In een brief aan bfier Barnhoorn kondigt katpaar Verhoog aan er ike met al onze buren alles en loen wat binnen onze ;en gt om dit tegen te hou- Het echtpaar reageert op de concept-structuurvisie van het bureau KuiperCompagnons en de gemeente, waarin op lange termijn onder meer wordt ge dacht aan een landschapspark en dure woningen. „Er hoeft hier echt niets veranderd te worden. Het argument dat het Middengebied rommelig zou zijn, is volgens ons een schijn- argument om allerlei dure plannen te verwezenlijken." leiderdorp - Het is nog een onbestemd en aan het oog onttrokken stuk groen; een paar bosschages, slootje er doorheen, flats aan een kant erlangs. Dat gaat veranderen, want Leiderdorp is over twee jaar een nieuw en momenteel nog naamloos park rij ker. Het moet komen op de strook grond die wordt omzoomd door de Houtschans, Beukenschans, Touwbaan en Lijnbaan. Een nog te ontwerpen ap partementengebouw, naast de huidige laagbouw aan de Touwbaan, kijkt op het nieuwe park uit. Dat doen ook de bedrijven Neuteboom tweewie- Iers, Rijsbergen automaterialen en Huurmij. Het is dan wel de bedoeling dat auto- en vrachtwagen- verhuurder Huurmij verhuist van de Lijnbaan naar de Touwbaan. Daarover is de gemeente met de van oorsprong Leidse firma in onderhandeling. De aanleg van een nieuw park maakt deel uit van de grote renovatieklus in het gebied 'dreven en schansen'. Daar is de tweede fase aangebroken. Na de renovatie van de bestaande flats van de wo- ningbouwstichting AWL is de periode van nieuw bouw aangebroken. Architectenbureau Mei uit Rotterdam ontwierp vier 'bouwblokken': twee aan de kant van de Engelendaal en twee met uitzicht op bedrijventerrein Baanderij. De vier flats, door de ontwerper als 'rank' omschreven, moeten in 2007 worden opgeleverd. Ongeveer tegelijkertijd wordt het park, ongeveer ter grootte van een voetbal veld, opengesteld. Foto: Hielco Kuipers voorhout - Voorhouter K. van Velzen, ondernemer en fractie voorzitter van het plaatselijke CDA, heeft bijna het geld bij el kaar voor een praalwagen, die op 23 april meerijdt in het Bloe mencorso van de Bollenstreek. Net als vorig jaar heeft Van Velzen het initiatief daartoe ge nomen. „De ene sponsor is ge bleven, de andere is afgehaakt. Een kwestie van de haperende economie, hè? Het benodigde bedrag is voor tweederde bij el kaar. Nu ben ik in gesprek met de laatste sponsors. Er moet nog wat werk verricht worden, maar ik heb de ontwerpster van het corso al opdracht voor onze praalwagen durven geven. Daarmee kan ik wellicht de laatste sponsors over de streep trekken Dat ontwerp dat Van Velzen dan laat zien, betreft schaatsers of skeelerrijders. Beide zijn het iseling zienswijzen in Cultureel Centrum Voorschoten Tl 1, ijn Roos ;he iet oten - Het Cultureel in Voorschoten was za- de ban van zusterstad Ig5 ali. De Stichting Jumela- wchoten-Kita en Platform ge n Voorschoten hadden ag georganiseerd met lrija duurzame ontwikke- 00 ^zoekers moesten na- ver de vraag op welke e leefbaarheid in beide kan worden vergroot. nochten ook gewoon frikaanse markt lopen n van wat heerlijke, ie hapjes. taa el te laat." Een bleke, !uv ebaarde man met een m< w Afrikaans gewaad en kwitte, uit de polder- 1 kken vrouwen met een kot re Malinese jurk lopen in het rond. De Mali- /or lassadeur uit Brussel veraag openen, maar hij iet niet. Gelukkig voor de jke eert Ibrahim Bocar Ba, aai r een kwartier over iek )g in het Cultureel r n Statig loopt hij in zijn apiele kleding met de ca- rocede Nederlandse am- bïr in Mali, Harry Buike- e f voren om de dag offi- >enen. Geroutineerd e het publiek toe over g van de stedenband, de Malinees een ficus op en de Nederlander een ba- nanenplant. Zo onderstreept de organisatie, dat het voor ieder een belangrijk is om ook over het milieu in andere landen na te denken. Dat kunnen de bezoekers doen tijdens de biologisch verant woorde lunch. Met een ecobol- letje in de hand struinen de marktgangers langs de kraam pjes, terwijl de ritmische klan ken van de band Jamm Tam Tam de zaal vullen. Henka Boy- adjian verkoopt Malinese mod- derlappen. „Zo'n lap, een bo- golan, bestaat uit aan elkaar ge naaide stroken katoen. Die worden beschilderd met een ijzerhoudende modder. Daar heb je speciale houten stempels voor. Je kunt ze op allerlei ma nieren gebruiken. Mijn hesje bijvoorbeeld is ervan gemaakt. Maar je kunt ook zo'n hele lap over de bank leggen of aan de muur hangen." Na de lunch is het tijd voor werkgroepen met het thema duurzaamheid. Rob Ukkerman leidt de groep die over natuur beheer gaat praten. Hij heeft vijf jaar in Niger, een buurland van Mali, gewoond. „Het is de bedoeling dat wij nadenken over duurzame natuurlijke hulpbronnen, zowel hier als in Kita. Want ons gedrag hier heeft ook invloed daar en om gekeerd. En met duurzaam be doel ik, dat we ook aan toekom stige generaties moeten denken en niet alleen aan onszelf. Nu verandert Mali langzaam hele maal in een woestijn, doordat alle bomen gekapt worden voor brandhout. Hoe kunnen we dat stoppen?" De leefsituatie situatie in Voor schoten is echter eerst aan de beurt. Daarover hoeven de deelnemers niet na te denken, want oud-wethouder Draaier zit ook in het zaaltje. Hij bena drukt dat het veel moeite kost om het dorp groen te houden. „Voor je het weet staan er hui zen. Natuurbeschermers en boeren vinden elkaar in een ge meenschappelijke vijand: be bouwing." Over de situatie in Kita mogen de deelnemers in groepjes pra ten. In één ervan zitten Annet en Floor. Beiden zijn wel eens in Kita geweest. „Ze kappen daar al die bomen en die nieu we bomen die wij leveren ver zorgen ze niet," weet Floor. An net reageert direct. „Nou, maar de fruitbomen kappen ze niet. Dus die moeten we voor een gekapte boom terugzetten." Floor: „We hebben daar al van alles opgezet, maar het slaat niet aan. Zo hadden we een kippenproject, maar die bees ten gingen allemaal dood. Laatst vroegen ze om een auto, omdat die niet sterft. Maar dat hebben we niet gedaan." Groepslid Kees komt met een oplossing. „We moeten de in woners laten inzien waar de problemen zitten." Floor knikt. „Het is net als olie bij ons. De ene dag horen we dat er schaarste is en de volgende dag halen we onze schouders daar over op en stappen in de auto. Ambassadeur Ibrahim Bocar Ba, gehuld in Malinese kleding, luistert de bijeenkomst in Voorschoten op met zijn aanwezigheid. Foto: Taco van der Eb Dat hebben zij daar met de bo- menkap. Ze geloven niet dat het een woestijn wordt." Als de werkgroep ten einde is, rakelt Leen de Berg zijn herin neringen over Mali op. „Ik ben daar 24 jaar geleden voor het eerst geweest. En weet je wat ik zo leuk vind? Iedereen schudt elkaar daar de hand en vraagt hoe het gaat. Dat doet me den ken aan mijn jeugd op het plat teland. Ik kom uit Dirksland op Goeree-Overflakkee en daar de den we dat vroeger ook. Ik ga altijd naar Mali om handgraan molens te brengen. Dan hoeven de vrouwen het graan niet meer te stampen. Zo hebben ze meer tijd om water te halen. Soms moeten ze wel een paar kilome ter lopen voor een emmertje. Weet je wat trouwens zo leuk is? Ze hebben de gebouwen waar die molens in staan ge noemd naar straten uit mijn dorp." Op de markt drinkt hij snel een bakje koffie. Hij heeft haast, want de Malinees gekle de poldervrouw heeft de vol gende werkgroepronde aange kondigd. voorbeelden van 'Hollandse Evenementen', het thema van het komende corso. De wagen van Van Velzen zou de acht tiende praalwagen in het corso kunnen zijn. De gemeente heeft geen eigen praalwagen, die ge middeld 15.000 euro kost, maar sponsort het corso in de vorm van een algemene bijdrage. Van Velzen verwacht de spon soring over een week rond te hebben. AGENDA Wilt u iets melden? E-mail: regioredactie.ld@hdc.nl. of tel: 071-5350475 (dagelijks tussen 9.30 en 16.00 uur). Faxen kan ook: 071-5356415. ZOETERWOUDE. dinsdag 25 januari. Informatieavond over Vluchtelingenwerk in de Open bare Bibliotheek in Zoeterwou- de. Vluchtelingen vertellen ver halen door middel van gedich ten. Aanvang 20.00, toegang 2,50. •'WARMOND, vrijdag 28 janua ri. Meiden van tien tot achttien jaar kunnen in jongerencen trum Wouce een nagelwork shop volgen onder leiding van de nieuwe jongerenwerker Sas- kia de Mooij. Kosten 2,50 euro, inclusief een setje nagels. Geef je op door te mailen naar: wou- cewerker@hotnml.com ZOETERWOUDE, zaterdag 29 januari. Leden van drumfanfare De Rijntamboers halen in Zoe- terwoude Rijndijk oud papier en vodden op, huis aan huis. Bewoners zetten hun oud pa pier voor 9.00 uur op de mini- container aanbiedplaats, dan wordt het weggehaald. WARMOND, dinsdag 1 febru ari. Darttoemooi voor tieners tot zestien jaar in Internetcafé B@ckspace/ jongerencentrum Wouce. Jongens en meiden strijden in voorrondes voor de finales op drie februari. Kosten vijftig cent, inschrijven bij back- spacewarmond@hotmail.com OEGSTGEEST. woensdag 9 fe bruari. Van 11.00 uur tot 12.00 uur catalogusinstructies van maximaal 1 uur in de Openbare Bibliotheek aan de Floralaan 50. Instructie is gratis.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9