Al-Zarqawi: Oorlog aan de democratie BUITENLAND C President Joesjtsjenko wil plaats in EU 'Eigen CIA Rumsfeld' In grot verdwaalde man na 35 dagen gered Bush' vrijheidsdoctrine niet nieuw Gesteggel in 3Kobeover tsunami-alarm Pijlen terrorist nu op verkiezingen gericht Carson was koning van televisie ptie redding larchie Japan Japan overweegt de kei- e familie toestemming te een mannelijke troonop- te adopteren. De twee van keizer Akihito heb- een dochters en volgens anse wet mag alleen een troon bestijgen. Om sis te voorkomen, zou de Bg overwegen adoptie ijk te maken van een af- ieling van leden van de I jjke familie die na de life Wereldoorlog hun titel rijtgeraakt. itallen doden ongeluk Nepal iandu - In Nepal zijn ze- mensen omgekomen at de bus waarin ze zaten rivier stortte. Zeker 22 i gewond. De bus ver zestig passagiers, waar een gezelschap dat naar uiloft was geweest. Ook idegom is verongelukt, is de politie was de bus en zaten er ook veel irs op het dak. re politieke |ij Duitsland - Ontevreden soci- Inocraten en vaksbonds- lebben in het Duitse Jen zaterdag besloten fttieke partij te vormen, men die Partij Arbeid en I Gerechtigheid (ASG). Bmoet „hét alternatief' hvoor de Duitse kiezer. Ichters keerden eerder al estigde politieke partijen en beschermt fn Parkinson Roken kan de kans •kte van Parkinson ver- Onderzoekers van Ka de medische faculteit lolm, hebben de ef- nicotine op het ze il bestudeerd. Daar- :en zij naar tweelingen de één rookte en de an- Het onderzoek heeft ind dat bij de gebrui- tabak, om te snuiven :n, Parkinson minder irkwam dan bij hun 'iroer of -zus die geen binnenkreeg. maandag 24 januari 2005 rdpartij arfur re:, ei be$n at zo 'kt lebellen d in Atjeh Sinds de tsunami- tweede kerstdag heeft inesische leger in de itroffen provincie Atjeh tweehonderd opstan- gedood, ondanks po- een eind te maken aan dige conflict. „De ge- waren onvermijdelijk, isten de rebellen do- .us de stafchef van het ineraal Ryamizard Rya- uwe oorlog -1 in Kosovo' 0 - De situatie in Koso- t steeds gevaarlijker; er DR onlusten op grote n zelfs een nieuwe oor- schrijft de internationa- ank International Crisis CG) in een rapport, dat verschijnt. „Alle partij - PI en onmiddelijk begin- het werk aan een onaf- k Kosovo dat de rech- linderheden kan ga- aldus de aanbeve- de ICG. turverdachten jitsland vast De Duitse politie terochtend in Mainz en huiszoekingen twee aangehouden die wor- !acht van lidmaatschap ïrreurorganisatie al- in Osama bin Laden. Ide twee zou een pro positie hebben in al- Pe arrestanten zijn een denf man van Iraakse af- ie tot de hogere func- :n van al-Qaeda zou en een 31-jarige sta- 'alestijn. washington/gpd - De ambitie van de Amerikaanse president George Bush om de wereld te bevrijden van tirannie moet worden gezien als een nobel ideaal, niet als arrogantie of het begin van een agressief buiten landbeleid. Dat heeft oud-pre sident George Bush senior ge zegd, in reactie op de discussie die is ontstaan over de inaugu rele rede van zijn zoon. Er is geen sprake van een dramati sche koerswijziging, zegt het Witte Huis. De verspreiding van vrijheid en democratie staat al enige tijd centraal in het denken van Bush over internationaal be leid, met name in het Midden- Oosten. Zijn retoriek na de start van zijn tweede termijn van vier jaar afgelopen donderdag was bedoeld om uitleg te geven over zijn 'doctrine van vrijheid', zo klonk het op het Witte Huis. De president was door diverse commentatoren opgeroepen uitleg te verschaffen over de reikwijdte van zijn idealistisch getoonzette rede. Gaat de presi dent nu ook autocratische bondgenoten als Pakistan, Rus land of Saudi-Arabië op het matje roepen? Kunnen we een nieuwe militaire interventie verwachten? Het is zaak geen vergaande conclusies te verbinden aan de rede, aldus het Witte Huis. De speech was idealistisch en ab stract getoonzet - er werden geen maatregelen aangekon digd en geen namen van lan den genoemd - opdat de presi dent zijn handen vrij heeft in de wat minder zwart-witte realiteit van alledag. De bedoeling was om de idealen die nagestreefd worden te benadrukken. In de praktijk is vooruitgang in democratische hervormingen niet de enige factor in de Ame rikaanse relatie met naties die pro-Amerikaans zijn of belang rijk in de strijd tegen terroris me. President Bush heeft verder gezegd dat hij internationale problemen - zoals de nucleaire aspiraties van Iran - bij voor keur aanpakt via diplomatie. Bush zei dat vrijheid de garan tie was voor een veilig Amerika. door onze correspondent Peter van Nuisenburg tokyo - De VN-conferentie ter voorkoming en bestrijding van natuurrampen is in het Japanse Kobe zonder concrete resultaten afgesloten. Ondanks hectische onderhan delingen achter de schermen slaagden de delegaties er bijna vier weken na de cata strofale tsunami, niet in het eens te worden over een waarschuwingssysteem. De duizenden afgevaardigden uit meer dan 150 landen trokken na een vijf dagen du rende vergadermarathon de deur van de conferentiezaal achter zich dicht met een slotverklaring die uit louter gemeenplaat sen bestond. De opperste hulpverlener van de VN gaf toe dat de aanbevelingen vooral 'symbolisch' waren „De besluiten zijn juri disch niet bindend, maar leggen wel more- Conferentie strandt op levering waarschuwingssysteem le verplichtingen op", aldus Jan Egeland op de afsluitende persconferentie. De conferentie werd beheerst door de strijd tussen Japan, de VS, Duitsland, India en China over wie het wereldwijde waarschu wingssysteem tegen tsunami's mag leve ren. Daarbij werd met grote retorische in zet lippendienst bewezen aan de humani taire noodzaak, maar bleken zakelijke be langen een minstens even grote rol te spe len. Wie de order voor het technologisch hoogwaardige systeem had weten binnen te slepen, had zich de grote winnaar van Kobe kunnen noemen. Het zal nu geruime tijd duren voor er dui delijkheid in deze kwestie komt. Zo'n sys teem moet volgens de besluitenlijst van de conferentie medio 2006 in het gebied rond de Indische Oceaan geïnstalleerd zijn, maar dat lijkt onhaalbaar. 'Zonder gedetail leerde plannen is dat onrealistisch', aldus een VN-expert. De wereld moet het nu doen met een ver klaring met vijf nietszeggende actiepunten, waarin ondermeer 'het verminderen van de risico's van een natuurramp een nationale en lokale prioriteit' moet worden. Niette min noemden de meeste deelnemers de conferentie een succes. Dat was volgens Thea Hilhorst hoogleraar rampenstudies in Wageningen, overdreven. Zij noemde de resultaten van Kobe namens de 161 deel nemende actiegroepen 'teleurstellend'. In de streek al-Ma- ïet Sudanese Darfur zijn acht dorpen overval- atgebrand. Daarbij itallen mensen gedood, igroepen zouden ver- lelijk zijn voor het maar die ontkennen ikkenheid. nners willen trekking Irak meerderheid van wil dat de Japanse uiterlijk half maart uit vertrokken, wanneer de buurt gelegerde nders naar huis terug- lijna 35 procent van de aagden vindt dat de Ja- meteen na de Iraakse ngen op 30 januari vertrekken. k bagdad/anp - Een week voor de Iraakse parlementsverkiezingen heeft de terrorist Abu Musab al- Zarqawi een „bittere oorlog" verklaard aan democratie in het algemeen en de stembusgang in het bijzonder. In een bandopna me die gisteren op internet op dook, roept al-Zarqawi de soen nitische Irakezen op zich tegen de verkiezingen te verzetten. Praktisch elke dag nemen al- Zarqawi-volgelingen Iraakse handlangers van de Amerika nen onder vuur. Zij beweerden gisteren dat zij een naaste me dewerker van de Iraakse pre mier Allawi hebben vermoord. Volgens al-Zarqawi is de stem busronde op 30 januari een sa menzwering tussen de Verenig de Staten en de Iraakse mos limmeerderheid van sji'ieten. Hij sprak over een grote Ameri kaanse farce. De extremist van Jordaanse komaf waarschuwde de Iraakse kiezers dat mensen die gaan stemmen „ongelovigen" zijn. Hij bestempelde de verkiezin gen als een „afschuwelijke hin derlaag" om de sji'ieten aan de macht te brengen in Irak. Vol gens hem zijn vier miljoen sji'ieten uit Iran overgebracht naar Irak om mee te doen aan de verkiezingen en de sji'ieten in het parlement aan een meer derheid te helpen. Voor de authenticiteit van het bandje is geen direct bewijs, maar de stem lijkt op die op eerdere bandjes die ook aan al- Zarqawi zijn toegeschreven. Onder de verdreven dictator Saddam Hussein, zelf een soen niet, had de soennitische min derheid het voor het zeggen in Irak. In hoeverre de Iraki's zich door al-Zarqawi laten intimideren, is onduidelijk. Ondanks omvang rijke veiligheidsmaatregelen ontvluchten Iraki's massaal' hun land uit angst voor geweld rond de stembusgang. Volgens! de Duitse krant Die Welt zei: een hoge Iraakse politiefunctio naris dat de autoriteiten reke ning houden met 250 aanslagen met autobommen op de verfde-! zingsdag. Bij de grensovergangen met Jordanië stonden lange rijen wachtenden. Door het offer feest en enkele vrije dagen in verband met de verkiezingen, hebben veel Iraki's een week vrij. De animo onder de ongeveer een miljoen Iraki's in het bui-| tenland om te stemmen, is ge-- ring. Eind vorige week had nogj geen 10 procent zich laten in-; schrijven. De organisatoren be sloten de registratie tot dinsdag te verlengen. IN MEMORIAM Pas slapen als de Tonight Show was afgelopen President Joesjtsjenko van Oekraïne laat een duif met een oranje lintje los tijdens zijn inauguratie in Kiev. De ceremonie werd bijgewoond door enkele duizenden aanhangers. Foto: EPA Meteen steun van Poolse president voor toetreding kiev/gpd - De nieuwe president van Oekraïne Viktor Joesjtsjen ko wil zijn land de EU in bren gen. „Onze plaats is in de EU. Oekraïne als deel van een ver enigd Europa. Onze weg voor de toekomst is de weg van een verenigd Europa", aldus het staatshoofd in een rede tot honderdduizenden aanhangers op het Onafhankelijksplein in Kiev, direct na zijn beëdiging. Joesjtsjenko kreeg meteen steun van de Poolse president Kwasniewski bij zijn streven Oekraïne de EU in te brengen. „Oekraïne kan snel lid van de EU worden", aldus de Pool. Het land zal wel moeite moeten doen om het lidmaatschap te verkrijgen. Dat zal niet binnen een dag of een maand kunnen, stelde Kwasniewski. Over een jaar of tien kan de droom ech ter wel realiteit zijn geworden, voorspeld hij. Joejstsjenko noemde het feit dat hij nu president van zijn land is geworden „een grote overwinning voor Oekraïne." Volgens hem is de last van het verleden afgeworpen. „Nie mand durft het Oekraïnse volk meer te vertellen wie ze moeten kiezen. Dit is een overwinning van iedereen en elke burger." Het nieuwe staatshoofd beloof de de mensen dat hun leven gaat veranderen. Hij zei de vrij heid van meningsuiting, vrij heid van pers en respect voor de wet boven alles te stellen. Met de presidentsverkiezing van 26 december die hij won hebben de Oekraïners laten zien dat zij vrije verkiezingen kunnen organiseren en dat er een vrije keuze mogelijk was. „Wij hebben gekozen voor wel vaart, recht, vrijheid en onaf hankelijkheid. Wij zijn een soe vereine en onafhankelijke staat", aldus Joesjtsjenko. Over zijn streven Oekraïne de EU in te brengen zei de presi dent dat het Oekraïnse volk en de andere Europese volkeren tot dezelfde civilisatie behoren. De Europese normen en waar den zijn ook die van het Oekra- inse volk, verklaarde hij. Joesjtsjenko waarschuwde er tegelijk voor dat niemand moet denken dat Oekraïne een buffer wordt tussen de EU en Rusland of naar de pijpen van een be paalde machtsblok gaat dan sen. Hij zei samenwerking met alle landen na te streven. Het staatshoofd reikte zijn politieke tegenstanders symbolisch de hand door te verklaren de hand te willen schudden van elk par lementslid „omdat wij allemaal hetzelfde doel hebben, een wel varend en democratisch Oekra- ine." Tot een vervolging van te genstanders zal het dan ook niet komen. Joesjtsjenko reist vandaag naar Moskou voor een ontmoeting met president Poetin. Rusland steunde premier Janoekovitsj in de strijd om het president schap. Die won de verkiezing op 21 november maar daarbij bleek op grote schaal gefrau deerd. Onder zware internatio nale druk en massademonstra ties werd besloten de verkiezing te herhalen. Dat gebeurde op 26 december. Joesjtsjenko won overtuigend. Hij lost president Koetsjma af die Janoekovitsj persoonlijk naar voren had ge schoven als zijn opvolger. Koetsjma leunde zwaar op steun vanuit Moskou. Het nieu we staatshoofd bezoekt deze week Brussel (EU), Staatsburg (Europees parlement) en Auschwitz (herdenking 60 jaar bevrijding). Ook wil hij een nieuwe premier aanwijzen. De dit weekeinde overleden Amerikaanse entertainer John ny Carson (79) was dertig jaar lang de ongekroonde koning van het televisieamusement in de Verenigde Staten. Als pre sentator van The Tonight Show op NBC steeg zijn ster tot onge kende hoogte. Miljoenen Amerikanen gingen pas slapen nadat hij hen een goede nachtrust had gewenst, na zijn dagelijkse mix van hu mor, muziek en interviews met beroemdheden. Toen hij de mi crofoon op 22 mei 1992 over droeg aan Jay Leno, keken maar liefst 55 miljoen mensen naar zijn laatste optreden. Carson begon zijn carrière als entertainer al op 14-jarige leef tijd. Hij had toen een goochel- act onder de naam The Great Carsoni. Zijn eerste optredens verzorgde hij bij de Rotary Club in zijn woonplaats Norfolk, in de staat Nebraska. Na zijn diensttijd - hij zat tij dens de Tweede Wereldoorlog bij de Amerikaanse marine - stortte hij zich vol overgave in de omroepwereld. Hij was in zijn studententijd presentator en discjockey bij het lokale ra diostation WOW. Toen die zen der in 1949 met televisieuitzen dingen begon, stond Carson vooraan in de rij om zijn eigen programma te gaan presente ren. Begin jaren vijftig vertrok Carson van het landelijke Ne braska naar Califomië. Hij pre- Johnny Carson 1925-2005 senteerde daar diverse televisie shows voor CBS, om in 1957 de overstap te maken naar ABC. Daar ontmoette hij Ed McMa- hon, de man die hem later da gelijks zou aankondigen met de legendarische kreet: „Heeeere's Johnny!" In 1958 presenteerde Carson voor de eerste keer The Tonight Show bij NBC, als vervanger van de vaste presentator Jack Paar. Vier jaar later, op 1 okto ber 1962, introduceerde de al even legendarische Groucho Marx hem bij het Amerikaanse publiek als de nieuwe vaste presentator van The Tonight Show. In een paar jaar tijd wist Carson de kijkcijfers van de toch al po pulaire show te verdubbelen. Zijn grappen en zijn dagelijkse monoloog over de actualiteit waren de volgende dag in het hele land hét gespreksonder werp. In 1973 grapte Carson tij dens zijn programma dat er een acuut tekort aan toiletpapier dreigde. De dag erna waren de winkelschappen binnen enkele uren leeggegraaid. Bij zijn afscheid van The To night Show in 1992 zei Carson, met betraande ogen: „Ik ben een van de gelukkige mensen op deze wereld. Ik heb iets ge vonden dat ik leuk vond om te doen en ik heb genoten van ie dere minuut". Hij leidde daar na een teruggetrokken bestaan in Malibu, in de staat Califor- nië, en verscheen zelden meer in de openbaarheid. Carson wordt in eigen land be schouwd als een van de pio niers van het televisieamuse ment op de late avond. Diverse talkshowhosts, onder wie David Letterman en zijn opvolger Jay Leno, spiegelden zich aan zijn manier van presenteren. Carson ontving tijdens zijn car rière talloze televisieprijzen, waaronder zes Emmy Awards. In 1992 ontving hij de Presiden tial Medal of Freedom. Carsons privé-leven was min der glansrijk. Drie van zijn vier huwelijken eindigden in een scheiding. In 1991 kwam een van zijn drie zoons op 39-jarige leeftijd om door een auto-onge luk. washington/anp - De Ameri kaanse minister van Defensie, Donald Rumsfeld, houdt er een eigen geheime afdeling op na, die in zekere zin optreedt als ri vaal van de 'officiële' geheime dienst voor het buitenlandse inlichtingenwerk, de CIA. Dit heeft The Washington Post gis teren onthuld. De speciale geheime afdeling, de Special Support Branch, zou zijn opgericht na de aanslagen van 11 september. Evenals de CIA stuurt de nieuwe afdeling van het Pentagon geheime mis sies naar het buitenland en werft buitenlandse agenten. Er is volgens The Washington Post weinig parlementair toe zicht op de activiteiten van de dienst. Een Republikein en een Democraat die lang in de com missie hebben gezeten die toe zicht houdt op de geheime diensten, waren voor hun inter view met The Washington Post naar eigen zeggen niet op de hoogte van details. Rumsfeld probeert volgens de bronnen van de gerenommeer de Amerikaanse krant dan ook onder controle door het Con gres uit te komen, zoals die vo rig jaar opnieuw wettelijk is ge formuleerd. Het Pentagon ont kende tijdens een persconfe rentie ten stelligste het bestaan van een inlichtingendienst die direct onder zijn gezag staat. Terwijl het parlement volgens de wet geïnformeerd moet wor den over de activiteiten van de geheime diensten, is er een uit zondering voor „traditionele militaire activiteiten". Rumsfeld heeft de interpretatie van deze formulering opgerekt. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Een 48-jarige Fransman heeft ruim een maand in een onderaardse champignonkwekerij rondgezworven, zich in leven houdend met het eten van boomstronken en kleibolletjes. Het is aan de staking van het onderwijspersoneel, afgelopen donderdag, te danken dat hij werd ontdekt. Niets wees erop dat de 18e december voor Jean-Luc Josuat het begin van een bizarre nachtmerrie zou worden. Hij had op het gebruikelijke tijdstip zijn huis verlaten om naar zijn werk in een centrum voor gehandicapte volwasse nen te gaan..Maar die dag besloot Jean- Luc onderweg te stoppen. Hij parkeerde zijn auto vlakbij de ingang van een champignonkwekerij die twee jaar daar voor gesloten was, en ging de grot bin nen. Achteraf verklaarde hij tegenover de politie dat hij 'wat depressief was en dat hij 'wilde nadenken'. Het enige dat hij bij zich had was een fles whisky en wat eten voor onderweg. Jean-Luc verdwaalde echter. Het was pikdonker en hij kende de grot niet. Vijf, zes dagen - precies weet hij het niet meer - heeft hij rondgedoold in de hoop de uitgang te vinden. Dat bleek onbe gonnen werk. Inmiddels was hij zijn schoenen kwijtgeraakt en begon de lage temperatuur zich te wreken. In de bos sen was een zoektocht naar hem begon nen maar niemand die op het idee kwam om ook in de buurt van de voor malige champignonkwekerij te speuren. Het is aan de staking van het Franse on derwijspersoneel te danken dat Jean- Luc Josuat nog in leven is. Drie middel bare scholieren maakten gebruik van hun onverwachte vrije dag om naar de champignonkwekerij te gaan. Weliswaar was het volstrekt verboden om de grot in te gaan maar niets is zo spannend als een verbod te overtreden. Ver kwamen de scholieren niet. Op ongeveer hon derd meter van de ingang zagen ze half verscholen onder de bomen een gepar keerde auto staan. Ze waarschuwden de gendarmerie die een eerste onderzoek begon. De volgende dag keerden de gezagsdra gers met meer collega's terug en vonden na anderhalf uur de volledig uitgeputte Jean-Luc Josuat. Hij was sterk verma gerd en onderkoeld maar was wel in staat om te praten. De verdwaalde grot bezoeker had aan drinken geen gebrek gehad, vertelde hij, maar 35 dagen zon der eten vond hij wel wat veel. Met stuk ken plastic had Josuat geprobeerd zich enigszins te beschermen tegen de kou die vooral 's nachts 'nogal pittig' was. De piekwaar de gendarmes Jean-Luc aan troffen bevond zich overigens op slechts 150 meter van de ingang van de grot. Een medisch onderzoek in het zieken huis van Tarbes wees uit dat het bizarre- verblijf in de grot geen nadelige gevol gen voor Josuat heeft gehad. Dit weekeinde was hij weer bij zijn ge zin. Zijn echtgenote Ginou heeft niet ge merkt dat Jean-Luc zich anders is gaan gedragen. Het enige bijzondere dat haar is bijgebleven is dat haar echtgenoot 's nachts niet heeft geslapen: „Hij wilde persé 's ochtends de zon zien opko men." De scholieren hebben al te horen gekre gen dat ze geen boete krijgen vanwege hun aanwezigheid op verboden terrein. Of dat ook voor Jean-Luc Josuat geldt is nog onduidelijk. De gendarmes willen hem deze week andermaal ondervragen over zijn buitenissige avontuur.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5