alestijnen: anslagen op raël staken Vomar Winterklaar! Magere - Koowo,%yy Alphenaar door misdrijf om het leven gekomen Erben Wennemars prolongeert wereldtitel sprint Bloemen en planten weer naar Rusland Unox 275 qraw iruitgang in vredesoverleg Strijd tegen overgewicht: vét cool Tenminste drie doden door lawines in Alpen GESPREK REGIO Sneeuw buien 3/4 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 29 januari 2005 Voordeelmarkt (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M/Q V Naam: Adres: Postcode Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum Handtekening: Uitsluitend by nu Stuur deze bon op in een ongefrankeor- do envelop naar Leidsch Dagblad, t.a.v. afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) E-mail lezcrssorvicew'hdc nl of surf Mijn wereld, mijn krant. Leidsch élB Dagblad maandag 24 januari 2005 Leidsch Dagblad Leerzaam lesje maakt WSB wijzer rerkers van de technische recherche zochten bijna anderhalve ir sporen op de plaats van het misdrijf. Foto: Eric Taal ze correspondent mendaal - De Palestijnse milities lor Israël bezette gebie- an op het punt akkoord met een staakt-het-vu- heeft de Palestijnse pre- Aachmoud Abbas gezegd nlange onderhandelin- e Gazastrook met orga- Harnas en Islamiti- rak van aanzienlijke in het overleg en pen dat Israël de af- van een staakt-het beantwoorden met zetting van zijn agres- de militanten" en „de van duizenden gevan- De Israëlische regering vooralsnog concrete ingen te doen, maar Sharon en minister van Mofaz zeiden wel dat reden meer is voor mili ties als de milities de neerleggen. lopen zes dagen heeft geen Kassaam-raketten gevuurd op het Israëli- adje Sderot en omge- at is mede het gevolg stationering van Pales- ilitie-eenheden in het ten van de Gaza- gebied waar de lan- werden uitgevoerd, tijnse Bestuur heeft eden gestuurd naar elijker gelegen Khan milities mortiergra- chieten op Israëli erzettingen. Ook daar de afgelopen dagen innenkort zal ook Pa- politie worden gesta- ïn het grensgebied met het. meest onrustige deel van de Gazastrook. President Abbas heeft overeen stemming bereikt met de Aksa- brigade van zijn eigen Fatah- beweging over het in acht ne men van een staakt-het-vuren. Harnas en Islamitische Jihad lij ken eveneens gezwicht, maar zeggen formeel dat hun deelna me aan de overeenkomst af hangt van de houding van Isra el. „Onze beweging is bereid de kwestie van een wapenstilstand serieus te bestuderen, maar voor rust moet een prijs wor den betaald. Er zal pas sprake zijn van rust als de bezetter dui delijk laat weten dat het afgelo pen is met alle soorten agres sie", zei Sami Abu-Zouchri, woordvoerder van Hamas in Gaza. Bij gebrek aan formele Israëli sche instemming met een staakt-het-vuren zijn Harnas en Islamitische Jihad naar verluidt bereid hun gewapende acties een maand lang te staken. Als Israël in die periode geen mili tanten liquideert of arresteert, zouden ze bereid zijn de wa penstilstand voor onbepaalde tijd te verlengen. De periode van een maand is belangrijk voor president Abbas, die op 1 maart in Londen een interna tionale conferentie over het Is- raëlisch-Palestijnse conflict zal bijwonen. Hij wil dan kunnen verklaren dat het Palestijnse Bestuur heeft voldaan aan ver plichtingen beschreven in de Routekaart, het internationale vredesplan. Israël heeft nog geen begin ge maakt met de uitvoering van zijn toezeggingen, zoals de ont manteling van nieuwe neder zettingen en een bouwstop in oudere. Sharon heeft eerder la ten weten dat Israël niet in Lon den aanwezig zal zijn. COMMENTAAR EUTHANASIE Onder twijfel de zwaarste tg, waarvoor ouders komen te staan: het be- Ihet leven van een dood- te beëindigen. Toch in Nederland tien tot per jaar voor. Art- jgen het liever, omdat diging van baby's de euthanasiewet valt oor strafbaar is. Pasge- kunnen, anders dan hun doodswens niet Ouders staan voor lijk dilem- lopen zeven ben medici anasiegeval- stitie gemeld. Uit on- blijkt dat geen enkele Justitie is vervolgd. In en bleken zij zich te houden aan een pro- de jaren negentig, bepaalde criteria zijn Op grond van deze er veel voor te zeggen asiewetgeving aan te uit te breiden tot ba- dit precaire onder taboesfeer wordt ge- De discussie over levensbeëindi ging is in Nederland altijd zeer gewetensvol gevoerd. Het heeft jaren geduurd, voordat het par lement - onder strikte voor waarden - akkoord ging met le galiseren van euthanasie. Vanuit het buitenland, de Verenigde Staten voorop, is steeds met gro te zorg naar de liberale wetge ving in Nederland gekeken. Za terdag herhaalde paus Johannes Paulus II zijn kritiek op de Ne derlandse euthanasie- regels bij de ontvangst van de nieuwe ambas sadeur in Vaticaanstad. De rooms-katholieke kerkvorst riep de Ne derlandse regering op respect te tonen voor de mense lijke waardigheid. Met alle res pect voor de leerstellingen van de bisschop van Rome, maar dét is nu juist de essentie van de Ne derlandse euthanasiepraktijk. Ernstig zieken - volwassen of pasgeboren - die uitzichtloos en ondraaglijk lijden, hebben recht op een menswaardig einde als 'de hand van God' te lang op zich laat wachten. Hugo Schneider Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de overheid, die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Nationaal Gezond heidsplan. waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in 13 weken een nieuwe leefstijl opbou wen. Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet wekelijks in haar column Vét cool verslag van haar gevecht tegen de kilo's. Van daag de eerste aflevering op pagina R2: Categorie fors overgewicht. Johnny Carson overleden Washington - De Amerikaanse televisiepresentator Johnny Carson is op 79-jarige leeftijd overleden aan longemfyseem. Dat hebben Amerikaanse me dia gisteren gemeld. Carson presenteerde bijna dertig jaar lang het zeer populaire avond programma The Tonight Show op de zender NBC. Naar zijn laatste show op 22 mei 1992 ke ken ongeveer 55 miljoen Ameri kanen. Hij werd opgevolgd door Jay Leno. Pagina Buitenland Kabeihaspel net niet op rijksweg molenhoek - Onbekenden hebben gisterochtend vroeg in het Limburgse Molenhoek ge probeerd een kabelhaspel met een doorsnede van 1.60 meter op de rijksweg te duwen. De haspel ramde twee geparkeerde auto's en kwam daardoor nog voor de weg tot stilstand. Een taxichauffeur wist de rollende haspel ternauwernood te ont wijken. Pagina Binnenland Stroom aan, keuken weg nieuw-vennep - De bewoners van een huis aan de Wagner- laan in Nieuw-Vennep zagen gisteravond hun keuken veran deren in een complete ravage. De puinhoop werd veroorzaakt door een ontplofte gasfles. De bewoners hadden tijdens een stroomstoring een campinggas fles met verlichtingselement op de inductiekookplaat neergezet. Toen er weer stroom kwam bleek dat kookplaat nog aan stond. De gasfles raakte overhit en ontplofte. OPGERICHT 1 MAART 1860 'Leiden Swingt' dat voelt toch weer lekker door Ruud Sep alphen aan den rijn - Een 35-jarige Alphenaar is afge lopen weekeinde door een misdrijf om het leven geko men. Zijn stoffelijk overschot werd zaterdagochtend tegen half zeven door twee wandelaars ontdekt. Het li chaam lag in de berm van de parkeerplaats voor de kinderboerderij in het Alphense recreatiegebied Zeger- sloot. De politie heeft veertig man op de zaak gezet. De tech nische recherche is langs de Burgemeester Bruins Slot- singel tot gistermiddag bezig geweest met het sporen onderzoek. Direct na de ontdekking van het stoffelijk overschot werd de omgeving vanuit een helikopter uitgeplozen. De politie wil over de zaak bijna niets kwijt, maar be vestigt wel dat deze zoekactie verband houdt met het onderzoek. Ook bevestigt zij dat er op Boterbloemweg in de wijk Ridderveld een uitgebreid buurtonderzoek is gehouden. Volgens omwonenden wordt er op de be treffende parkeerplaats voor de kinderboerderij gehan deld in verdovende middelen. Onbevestigde berichten melden dat de politie gisteren in Alphen diverse aanhoudingen heeft verricht. Een woordvoerder van justitie wil dat bevestigen noch ont kennen. Kort nadat de technische recherche gistermiddag op de parkeerplaats bij de kinderboerderij haar onderzoek had afgerond, werden er op de plaats waar het stoffe lijk overschot had gelegen bloemen, een roze hart en een briefje gelegd. De schrijvers van het briefje vragen zich af 'Waarom moest dit gebeuren?' en ondertekenen hun boodschap met 'Jij weet wie we zijn'. Bij het Nederlands Forensisch Instituut in Rijswijk is vanmorgen sectie verricht op het lichaam van de Al phenaar. Erben Wennemars bijt op zijn gouden medaille tijdens de huldiging van het wereldkampioenschap sprint in Salt Lake City. Foto: ANP/Vincent Jannink Van de echte oldtimers moeten vrouwen afblijven wenen-bern-new york/anp Zware sneeuwval en harde wind hebben het lawinegevaar in de Alpen flink vergroot. In Oostenrijk kwamen in het weekeinde drie buitenlandse skiërs om het leven, twee Cana dezen en een Duitser. Een Amerikaanse toerist wordt nog vermist. Op de wegen in delen van Duitsland, Oostenrijk, Zwitser land en Tsjechië gebeurden tal loze ongevallen door ijzel en sneeuw. Daarbij vielen zowel in Tsjechië als in Duitsland twee doden. De luchthaven van Genève bleef gisterochtend enige tijd gesloten wegens zware sneeuw val. Duitsers die aan de koude in eigen land denken te ont snappen door naar Mallorca te gaan, hoeven niet optimistisch te zijn. De Spaanse meteorolo gen waarschuwen voor een koudegolf op dat eiland en aan de Costa Brava, waarbij de ko mende dagen veel sneeuw zal vallen. Veel sneeuw viel ook in het oos ten van de Verenigde Staten. Weg- en luchtverkeer kwamen stil te liggen en duizenden huis houdens kwamen zonder elek triciteit te zitten. zei ze gisteravond over haar bij rol in Salt Lake City. Voor Tim mer, tweevoudig olympisch kampioene, was het toernooi na de tweede bocht op de eer ste 500 meter eigenlijk al voor bij. „Ik ging er helemaal ver keerd in. Dat kostte me veel tijd. Heel jammer, vooral omdat de opening goed was. Het had er in gezeten een solide 500 te rijden." Jennifer Rodrigues won het toernooi, dat lange tijd kans hebster van vijf verschillende nationaliteiten kende. Wereld records bleven buiten bereik, al was Chiara Simionato er op de eerste kilometer dichtbij. De 1.13,89 van de Italiaanse was de tweede tijd ooit, na het wereld record (1.13,83) van Chris Witty in Salt Lake 2002. Pagina Sport: Getergde Wennemars onverslaanbaar Rijnsburgse kwekers en exporteurs blij Amsterdam Fashion Week nu openbaar salt lake city - Erben Wenne mars heeft in Salt Lake City zijn wereldtitel sprint geprolon geerd. De schaatser van de Postcode Loterij bleef na vier afstanden zijn naaste belager Jeremy Wotherspoon uit Cana da nipt voor. Het brons ging naar de Amerikaan Joey Cheek. Wennemars reed op de slotkilo- meter een fenomenale race en ging Wotherspoon voorbij in de laatste bocht. Hij behaalde op deze afstand zijn enige ritzege tijdens het WK. „Mooi, mooi, mooi", riep Wennemars nadat hij zijn wereldtitel binnen had. Jan Bos was zaterdag de sterk- (advertenties) ste op de eerste 1.000 meter. Voor Gerard van Velde eindigde het WK dramatisch. Hij viel op de eerste kilometer hard met zijn hoofd op het beton en moest naar het ziekenhuis, waar een gapende hoofdwond moest worden gehecht. Hij hield aan de val een lichte her senschudding over. Waar Erben slaagde, faalde Ma rianne Timmer. De regerend wereldkampioene werd elfde op het WK „Hier baal ik van", TO Westland zegt dat vele tien tallen bedrijven de dupe waren van de importstop. „Rusland is een groeimarkt", aldus Duives- tein. Vorig jaar werd voor 2,2 miljoen euro aan bloemen en planten naar Rusland geëxpor teerd. Vooral grote rozen en chrysanten zijn er in trek. Ook vanuit de Rijnsburgse bloemen veiling wordt er naar Rusland geëxporteerd. Die import kan vanaf 1 maart ook weer beginnen en voor za den en pootaardappelen zelfs al twee weken eerder, aldus de woordvoerder. De Russische in specteurs zullen op een beperkt aantal plaatsen in Nederland worden ingezet. De Russen wilden aanvankelijk keuringsinspecteurs op alle ruim honderd locaties in Ne derland. Dat vond het bedrijfs leven, dat de keuringskosten zou financieren, een beetje te gortig. Besloten is nu om de ex port richting Rusland en dus de controle te laten lopen via vijf locaties, die nog moeten wor den aangewezen. Ook de keu ringskosten zijn onbekend. rijnsburg - De export van Ne derlandse bloemen en planten naar Rusland komt vanaf half februari weer op gang. In Ber lijn hebben delegaties uit Ne derland en Rusland daarover zaterdag afspraken gemaakt. De handel lag sinds eind juni vorig jaar stil, na de vondst van trips, een insect dat schadelijk kan zijn voor alle planten. In de cember besloot Moskou ook nog eens tot een importverbod voor groente, fruit, zaden en pootaardappelen uit Neder land. Een belangrijke voorwaarde voor het akkoord is dat Russi sche keuringsinspecteurs naar Nederland komen, op kosten van het Nederlandse bedrijfsle ven. Minister Veerman (land bouw) is tevreden met deze doorbraak. Ook de tuindersorganisaties van de WLTO in Rijnsburg en Westland reageren verheugd. Volgens secretaris Kromhout van de WLTO Rijnsburg ston den banen op het spel als de boycot nog langer had geduurd. Voorzitter Duivestein van WL-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1