Jgur Yildirim kiest voor het voetbal Sterk Ajax wint op zijn Utrechts PSV vindt al snel cadans van de kampioen SPORT 3 Froylan Ledezma, een mythe van 35.068 dollar andro krijgt en salaris eer van PSV m rkse Nederlander wil spelen voor Oranje ■nchester City Musampa khester - Manchester City ich voor de rest van het sei- nmet Kiki Musampa ver en. De Engelse club onder- elt vanavond met afge- igden van MT&V Sports [national, het manage- ibureau dat de aanvaller ir contract heeft. „Het ziet ed uit", aldus zaakwaame- Cees Vos. „We hebben ehoop dat het allemaal komt. De 27-jarige Mus- krijgt dit seizoen bij Atle- Madrid weinig speeltijd, lampa begon zijn profloop- i in het seizoen 1994/1995 jax. Daarna speelde hij Girondins Bordeaux en indbeeld or Féher ibon - De Portugese voet- lub Benfica heeft een le- groot standbeeld onthuld njn voormalige speler os Féher. De Hongaar over een jaar geleden in het sta- van de club tijdens een ïtiewedstrijd aan een ïlstand. Voorzitter Vieira Öenfica wijdde het bronzen d zaterdag in na de wed- 1 tegen Beira-Mar. Féher eop 25 februari 2004 ineen et duel met Vitoria Guima- Hij overleed even later in iekenhuis. Onderzoek uit dat de international aan hartritmestoornissen, rerd 24 jaar. maandag 24 januari 2005 hoven/gpd - PSV is in een isch conflict geraakt met 1 Leandro do Bomfim. De heeft om die reden zijn sa- over de maanden decem- januari niet betaald. PSV de Braziliaan werkwei- De zaakwaarnemer van idro vindt dat PSV zijn con- uele verplichtingen niet imt. idro bestrijdt bij monde zijn adviseur de geldigheid het contract dat hij met heeft en dat doorloopt tot Volgens de Brazilianen de verbintenis tussentijds ten worden aangepast. Zij len de club verboden nog t contact op te nemen met peler en willen alleen nog rekken tussen de juridische eurs uit beide kampen, nodigde de begeleiders van dro vorige maand uit om onflict uit de wereld te hei- Technisch directeur Guus link liet weten dat zij niet lie invitatie zijn ingegaan, (lat Leandro na de winter- niet terugkeerde bij PSV hem werkweigering ver en is uitbetaling van het is stopgezet. „Hij moet hier s >on zijn verplichtingen na- en", zegt Hiddink. 11 idro is al vele maanden ge- )a eerd. Hij speelde onlangs nee in een erewedstrijd in rid. Hiddink zegt dat de Ul iliaan daarvoor geen toe- ling had van PSV. De club .oberen Leandro te verhu- •h. Vanuit Portugal was er be- 1 telling, maar die werd niet 1 reet. Het afkopen van het act is volgens Hiddink optie, omdat Leandro een transferwaarde vertegen- 1i digt. PSV betaalde ruim Jc ïiljoen dollar voor hem. £e n door André Hoogeboom utrecht - In een stadion waar aan Ajax doorgaans slechte her inneringen bewaart, werd giste ren een nieuw begin gemaakt. Na wekenlange onzekerheid over de werkelijke staat van de ploeg kreeg FC Utrecht de pri meur. Fysiek sterk, ongemeen fel in de duels, agressief en gedre ven maakten de Amsterdam mers korte metten met een te genstander die aan het begin van het seizoen voor grote brok ken had gezorgd in de Arena: o- In het duel om de Johan Cruijff- schaal, de opmaat naar deze competitie, stak Wesley Sneij- der nog het middelvingertje op naar zijn trainer en dat was het begin van een roerige periode, waarin Ajax en Koeman het zwaar te verduren kregen. Gis teren vierde Sneijder opnieuw een treffer tegen de club uit zijn geboortestad, en net zo uitbun dig, maar zonder dat irritante vingertje. Ajax won verdiend en toonde opnieuw aan dat de progressie ondubbelzinnig is. Twee punten ingehaald op AZ, winnen in de Galgenwaard, van een angstgegner. Dat zijn grote stappen vooruit, waar de ploeg de komende weken mee verder kan in de jacht op de koplopers. Het is opmerkelijk hoe Koeman steeds weer in staat blijkt nieu we en onvermoede krachten aan te spreken. Was er in de eerste helft van het seizoen de plotse ommekeer in Tilburg, waarbij het elftal op acht plaatsten werd gewijzigd en waarmee een slechte reeks werd onderbroken; in de win terstop boetseerde de trainer verder aan een ander aspect van het voetbal: brute kracht. In het fysieke gevecht wil zijn ploeg nog wel eens tekortschie ten, zoals tegen PSV en datzelf de Utrecht aan het licht kwam. Gisteren toonde Ajax aan dat de lessen van de trainer ter harte zijn genomen. Vanaf het eerste Charisteas en Babel, spitsen van nieuwe Ajax Angelos Charisteas debuteer de gisteren in de Nederlandse competitie en toonde voorlo pig het gelijk van de techni sche staf van Ajax aan. De Griek is inderdaad de ge droomde spits die het verschil kan maken. Een teamspeler, noemde trainer Ronald Koe man hem na de overwinning op FC Utrecht (0-2), een spe ler die anderen sterker maakt. Charisteas maakt binnen en buiten de lijnen een beschei den indruk. Hij is de absolute tegenpool van zijn extraverte voorgangers, Zlatan Ibra- himovic en Wesley Sonck. Ro nald Koeman was dik tevre den over zijn nieuwe aanvals leider. „Hij was goed. Balvast en goed in de beweging. An gelos laat anderen beter voet ballen. Ik vond dat we daar in de eerste helft te weinig ge bruik van hebben gemaakt In de tweede helft speelde het middenveld dichter bij de spitsen en kwam Angelos be ter tot zijn recht." Dat hij ook kopsterk is en veel goals met het hoofd maakt, heeft de Griek op het Euro pees kampioenschap al laten zien. Tegen Utrecht kreeg hij precies één voorzet op onge veer hoofdhoogte, van Rosa- les. Maar die voorzet miste moment van de wedstrijd speelde Ajax het spel dat door gaans door Utrecht wordt ge speeld. Hard, op het randje, soms zelfs er over. Rafael van der Vaart (geel al vroeg in de wedstrijd) voorop, Wesley Sneijder en John Heitinga daar kort achter. Ajax wilde eerst het fysieke gevecht winnen en daarna het karwei voetballend afmaken. Dat het duel niet uit de hand liep bij heikele mo- precisie. Bij Ajax wordt meer voetballend vermogen van hem verwacht, omdat er niet veel voorzetten van de linker- of rechtervleugel komen. Zo wel Rosales (rechts) als Mitea (links) hebben de neiging een actie te maken en naar binnen te trekken. Koeman: .Angelos is een pri ma aanspeelpunt, dat heeft hij zeker na rust wel laten zien. Hij stelde Wesley in staat te scoren en komt steeds goed naar de bal toe. Om zijn kop- kracht te benutten, moet er inderdaad meer van de zijkan ten komen, maar daar moeten we nog aan werken." Het optreden van invaller Ry an Babel (voor Mitea) aan de linkerkant was ronduit in drukwekkend. De achttienjari ge jongeling heeft tot nu toe bij elk competitieoptreden voor Ajax gescoord en is met vijf goals samen met Rosales en Sneijder clubtopscorer. Met zijn entree in de Galgen waard werd Ajax een stuk ge vaarlijker. De wonderschone tweede treffer viel geheel en al op zijn conto te schrijven. Koeman was blij met het op treden van de spits, maar maakte tevens kenbaar dat Charisteas zijn eerste man blijft menten, was dit keer te danken aan scheidsrechter Roelof Luin- ge, die de grens van de vijande lijkheden scherp bewaakte. Zo werd gisteren gebroken met een traditie in de Galgenwaard, waar Ajax altijd punten ver speelt. De laatste overwinning dateerde van 31 augustus 1997, 7-1, onder het toeziend oog van een hele kleine Wesley Sneijder, toen nog supporter van de plaatselijke FC. Dat diezelfde Utrechter Joost Broerse heeft zijn handen vol aan Ajacied Wesley Sneijder. Foto: GPD/Jaap de Boer Sneijder de wedstrijd gisteren openbrak en min of meer be sliste, vervulde de speler met groot geluk. „Scoren tegen de club uit de plaats waar je nog steeds woont, ja, dat is een heel speciaal gevoel." Dat gebeurde pas in de tweede helft, nadat Ajax een uur lang had gestreden, een veldover- wicht had veroverd, maar nau welijks kansen had gekregen. Angelos Charisteas maakte hardhandig kennis met de Ne derlandse competitie. De nieu we spits van Ajax kreeg de eer ste tien minuten de ene na de andere felle tackle (van achte ren) te verduren, maar hield zich desondanks goed staande. Steeds beter zelfs. De Griek toonde in Utrecht zijn ware ge zicht. Een stoïcijnse voetballer, die meer oog heeft voor het team dan voor eigen succes. Hij stond ook aan de basis van de goal van Sneijder. Utrecht, dat alleen even voor rust aanspraak mocht maken op een treffer, was na een uur moegestreden en Ajax kreeg eindelijk de ruim te om te gaan voetballen. Het doelpunt was de uitkomst van een doordachte aanval. Charis teas zette voor, Maxwell liep de verdedigers van Utrecht in de weg en Sneijder drukte koel en beheerst af. Die 1-0 was ook de beslissing. De thuisploeg had vrijwel niets laten zien na rust, werd wegge drukt door diep spelende mid denvelders van Ajax en moest wel capituleren. Dat vervolgens Ryan Babel er op hele fraaie wijze 2-0 van maakte, gaf de ze ge enig cachet en sterkte Ajax in de mening dat er nog wat te ha len valt in de strijd om het kam pioenschap. FC UTRECHT: Terol; Comelisse, Kei ler, Di Tomasso (75. Rajcomar) en Shew-Atjon; Ktuys, Tanghe en Broer- se; Douglas (28. El Gaaouiri, 72. Tien- dalli), Van de Haar en Van den Bergh. AJAX: Vonk; Trabelsi, Grygera, Escudé en Maxwell; Sneijder (69. De Jong), Heitinga en Van der Vaart; Rosales (90. De Ridder), Charisteas en Mitea (61. Babel). EREDIVISIE De Graafschap - Roda JC 2-0 (0-0). 81. Van Leerdam 1-0, 90. Van Beukering 2- 0. Scheidsrechter: Sterk. Toeschou wers: 10.800. Gele kaart: Senden, Bo- dor(Roda JC). SC Heerenveen - FC Den Bosch 2-1 (1- 0). 28. Huntelaar 1-0, 60. Samaras 2- 0, 71. Cas 2-1. Scheidsrechter: Wiede- meijer Toeschouwers: 17.400. Gele kaart: Hansson (Heerenveen). Willem II - FC Twente 0-3 (0-1). 7. N'Kufo 0-1. 80. Culina 0-2. 88. N'Kufo 0-3. Scheidsrechter: Van Egmond. Toe schouwers: 13.500. Gele kaart: Victoria (Willem II). Tourna (FC Twente). PSV - NAC 4-0 (2-0). 28. Vennegoor of Hesselink 1-0, 38. Vennegoor of Hesse- link 2-0, 71. Penders 3-0 (eigen doel punt), 76. Van Bommel 4-0. Scheids rechter: Bossen. Toeschouwers: 31.000. FC Utrecht - Ajax 0-2 (0-0). 66. Sneij der 0-1, 90. Babel 0-2. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 22.600. Gele kaart: Keller, Van den Bergh, Di Tomas so (FC Utrecht), Van der Vaart, Grygera (Ajax). ADO Den Haag - FC Groningen 0-3 (0- 2). 38. Van der Linden 0-1. 42. Nev- land 0-2, 83. Van Gessel 0-3. Scheids rechter: Vink. Toeschouwers: 6489. Ge le kaart: Bodde, Van der Gun (AD0 Den Haag), Nevland, Matthijs, Buijs (FC Groningen). Feyenoord - Vitesse 1-2 (0-0). 49. Kuijt 1-0, 81. Gluscevic 1-1, 83. Gluscevic 1-2. Scheidsrechter: Braamhaar. Toe schouwers: 39.500. Gele kaart: Caste- len, Hofs (Feyenoord), Vreven, Van den Berg, Janssen, Knopper (Vitesse). RBC Roosendaal - RKC Waalwijk 0-1 (0-0). 74. Hoogendorp 0-1. Scheids rechter: Temmink. Toeschouwers: 4800. Gele kaart: Oliseh, Hellemons (RBC Roosendaal), Vermaelen (RKC Waalwijk). PSV 18 14 3 1 45 46-10 AZ 18 13 4 1 43 45-13 Ajax 18 12 4 2 40 43-17 Feyenoord 18 9 4 5 31 43-25 Heerenveen 18 9 4 5 31 32-29 Vitesse 18 9 3 6 30 30-24 FC Utrecht 18 8 4 6 28 23-21 Roda JC 18 7 5 6 26 32-28 NAC 18 7 5 6 26 27-37 RKC 18 6 6 6 24 22-23 Groningen 18 6 4 8 22 27-33 Willem II 18 6 4 8 22 22-28 FC Twente 18 6 3 9 21 22-25 NEC 18 4 6 8 18 21-25 ADODenHaag 18 4 3 11 15 21-31 Graafschap 18 2 5 11 11 19-43 Den Bosch 18 2 3 13 9 11-45 RBC 18 2 2 14 8 17-46 door Frans van den Nieuwenhof eindhoven - Twintig minuten had PSV zaterdag nodig om weer de juiste ca dans te vinden. De cadans van de kampioen. Eenmaal in dat ritme mocht NAC nog niet het begin van een illusie op een positief resultaat koeste ren. PSV won overtuigend, met 4-0, en heeft de toon gezet voor de tweede competitiehelft. Iedere trainer stelt zich de vraag hoe zijn team uit de winterslaap ontwaakt. Zekerheden bestaan niet, de waarheid ligt altijd op het veld. Guus Hiddink had na de moeizame afsluiting van de eerste seizoenshelft reden om ietwat ongerust te zijn. Het venijn, het onver biddelijke en de drang om tegenstan ders te kleineren, het leek allemaal een beetje verdwenen te zijn uit het spel van PSV. Als de eerste twee, drie wedstrijden bepalend zijn voor de manier waarop een ploeg de tweede helft ingaat, en Hiddink gelooft dat, dan kan hij gerust zijn. PSV had tegen NAC twintig minu ten te maken met opstartproblemen. Heel even ontbrak het strakke ritme van een team in topvorm en ging de bal traag en moeizaam rond. Een topploeg grijpt kleine incidenten vaak aan om een wedstrijd te laten kantelen. PSV reageerde zich af op scheidsrechter Bossen, toen die een overtreding op Lee over het hoofd zag en weigerde Cocu een hoekschop te geven. Het bracht iets van woede te weeg bij PSV, woede die nodig was om de flauwte van de beginfase los te la ten. Hiddink gaf van de zijkant het signaal aan Park om met Beasley van vleugel te wisselen. Het was alsof het orkest spontaan een wals inzette. Beasley zorgde vanaf de rechterkant voor snel heid en dreiging binnendoor bij de trage back Gudelj. En Park trok vanaf links veel meer naar binnen, waardoor er ruimte ontstond voor de rushes van Lee. Zo omsingelde PSV de vijand. NAC trok zich terug rond de eigen penal tystip, bang dat de bijl toch een keer zou vallen. Een subtiel passje van Van Bommel brak de wedstrijd open. Beas ley gebruikte zijn rechterbeen voor de voorzet en Vennegoor of Hesselink vierde zijn rentree met een krachtige intikker: 1-0. Nadat Beasley tevergeefs om een penalty had gevraagd, verdub belde 'Lange Jan' de productie met een fraaie frommelgoal. Aan het werk gezet door Vogel draaide Vennegoor of Hesselink zijn kont erin, probeerde een hakballetje en scoorde vervolgens zowat vanaf de achterlijn. PSV wist dat het de winst binnenhad. Het gewissel op de flanken leverde nieuw rendement op, toen Park vanaf links doordrong en een voorzet afle verde die door Penders in eigen doel werd gewerkt. Van Bommel benutte vervolgens een vrije trap op een mo ment dat doelman Schollen nog aan een muur aan het bouwen was. Elk doelpunt had voor PSV een bijzon dere waarde. Vennegoor of Hesselink is na zijn blessure snel weer in top vorm geraakt, de middenvelders zijn gretig en scherp en voorin is PSV weer wat flexibeler geworden nu Beasley ook op rechts uit de voeten blijkt te kunnen. PSV voert weer het commando in de eredivisie. En, belangrijker nog, Hid dink heeft vanaf deze week al zijn spe lers aan boord. Dat is hem dit seizoen nog niet gebeurd. Elke wedstrijd ont brak er wel iemand door blessure, ver moeidheid, schorsing of ziekte. Met de terugkeer van Bogelund, De Jong en Vennegoor of Hesselink verkeert Hid dink in de luxepositie dat hij voor elke linie een volwaardige reserve achter de hand heeft. Vanaf nu moet hij echte keuzes gaan maken. Want wie moet er straks wijken als Alex, Farfan en even tueel De Jong helemaal terug zijn? In dat opzicht kan PSV alleen nog maar sterker worden. PSV: Gomes; Bogelund, Ooijer, Bouma en Lee; Van Bommel, Cocu (63. De Jong) en Vogel (69. Lucius); Park, Vennegoor of Hesselink (83. Si- bon) en Beasley. NAC: Schollen; Collen, Penders, Colin en Gu delj; Mendes, Slot en Zonneveld; Diba (74. Jen- ner), Boussaboun (46. Petö) en Comelisse. Topscorers 1. Kuijt (Feyenoord) 14, 2. Huntelaar (Heerenveen), Kalou (Feyenoord), Perez (AZ) 11, 5. Boussaboun (NAC), Venne goor of Hesselink (PSV) 9. 7. Landzaat (AZ) 8. 8. Den Ouden (ADO Den Haag). N'Kufo (FC Twente), Hoogendorp (RKC), Van de Haar (FC Utrecht), Denneboom (NEC), Sergio (Roda JC), Cristiano (Rode JC), Amoah (Vitesse) 7. Programma: vrijdag 28 januari: Roda JC - Willem II, zaterdag 29 januari: FC Den Bosch - AZ, FC Twente - Feyenoord, Vi tesse - RBC Roosendaal; zondag 30 ja nuari: Ajax - ADO Den Haag, FC Gronin gen - De Graafschap, NAC Breda - SC Heerenveen, NEC - FC Utrecht, RKC Waalwijk - PSV. Eerste divisie Vrijdag 28 januari: AG0W Apeldoorn - Fortuna SC, Cambuur Leeuwarden - FC Volendam, FC Eindoven - Excelsior, MW - Haarlem, Sparta Rotterdam - Helmond Sport, Stormvogels/Telstar - Heracles Al melo, BV Veendam - Go Ahead Eagles. FC Zwolle - Emmen; zaterdag 29 januari: FC Dordrecht - TOP Oss. Amstel Cup, achtste finales. Dinsdag 25 januari: PSV - FC Volendam, Go Ahead Eagles - Willem II, FC Dor drecht - FC Den Bosch; woensdag 26 ja nuari: ADO Den Haag - FC Twente, TOP Oss - RKC Waalwijk, NAC - FC Utrecht. AZ - Feyenoord; donderdag 27 januari: Ajax - SC Heerenveen. Harry Hekkert m nveen - Hij is hard op weg 8e irste Turkse Nederlander te 1len die het oranje draagt, die unieke positie gaf Ugur Yildirim niet de slag om voor het Neder- Elftal te kiezen. Noch de Jreging dat zijn keuze goed st,a zijn voor de integratie van n in Nederland. Ook de lens van de Turkse voet- 2; ns telden niet. Hij zette al- a itimenten opzij en besloot 'j1 het voetbal te kiezen. En reegt Oranje het zwaarst. s Turkse journalist had de w te genomen naar Heeren- af te reizen, waar Yildirim lfi iagavond zijn keuze be- jyj1 maakte. Fatyh özyar zorg- 'stTieteen voor verbaal vuur- door te verklaren dat Tur- rep en roer was nu Yildi- Dor Oranje koos. „Heel ije is over zijn toeren, de scoach voorop. Ik zal hem JJ keihard aanpakken, maar ttkije begrijpt niemand de van Ugur. Hij is Turk en ide un je het nationale team eigeren." idd was zaterdagmiddag al °P hoogte van YÜdirims be- tc g, evenals de Turkse icoach Ersun Yanal. 1°) t „Hij was volkomen ver loor het nieuws. Hij dacht sis van een gesprek zeker ten dat Ugur voor Turkije zou kiezen. Hij heeft flink de smoor in. De bondscoach ver telde dat Yildirim om een ga rantie had gevraagd dat hij voortaan zou spelen. Maar die garantie kon hij niet geven." De hoofdpersoon in het Turkse drama reageerde koeltjes, op z'n Nederlands. „Ik heb niet om een speelgarantie gevraagd aan de Turkse bondscoach. Na tuurlijk niet. Die zou hij niet kunnen geven, net zoals Van Basten die niet kan geven. Maar ik heb de Turkse coach wel ge vraagd of hij me vaker zou uit nodigen. Als het voor één keer was, dan hoefde het sowieso niet." Voor de sentimenten in Turkije heeft Yildirim begrip, maar die beïnvloedden de beslissing („de zwaarste in mijn leven") niet. „Dat de Turken teleurgesteld zijn is jammer, maar ik kan niet iedereen tevreden stellen. Mis schien voelt het in Turkije als een nederlaag. Het is een trots volk, maar daardoor voelde ik me niet onder druk gezet. Mijn ouders en vrienden, ook alle maal Turks, hebben wel heel goed gereageerd. Ze steunen me en dat is het belangrijkst." Voor de 'kwestie-Yikürim' had Heerenveen een speciale pers bijeenkomst belegd. En die be gon koddig, want Yildirim zelf ontbrak. Hij had in het duel met FC Den Bosch (2-1) een stifttand verloren op het veld. Een inderhaast opgetrommelde tandarts plantte rap een ver vangend exemplaar in, zodat Yildirim nog snel kon aanschui ven. „Ik kreeg een beuk tegen mijn mond, dat gebeurt soms in de Nederlandse competitie." Hij kent het Nederlandse voet bal en juist dat was naar eigen zeggen de belangrijkste reden om voor Oranje te kiezen. „Oranje speelt 4-3-3, daar moet ik het van hebben als buiten speler. Het voetbal gaf de door slag. Ik ben honderd procent Turk en ook moslim. Maar mijn gevoel telde nu niet mee." Oranje heeft internationaal ook een goede naam en meer uit straling. Met het oog op een transfer naar een club in een aansprekende Europese com petitie een logische beslissing. Yildirim hield zich op de vlakte. „Ik ben net een half jaar gele den van Go Ahead Eagles naar Heerenveen gegaan. Ik wil hier nog wat laten zien." En Fener- bahce dan? De Turkse topclub had toch serieuze belangstel ling voor de geboren Apeldoor- ner? Yildirim: „In de Turkse kranten was het inderdaad hot, maar volgens mij was het nooit serieus." Saillant genoeg was er zater dagochtend nog een uitnodi ging vanuit Turkije in Heeren veen beland. De Turkse bonds coach had Yildirims beslissing niet afgewacht en hem op voor- Ugur Yildirim: „Mijn ouders hebben goed gereageerd." Foto: EPA hand al uitgenodigd voor de oefeninterland tegen Tunesië. Vanuit Zeist bleef het stil. Yildi rim zei niet eens van Van Bas ten gehoord te hebben of hij bij de selectie zit voor de oefen wedstrijd tegen Engeland. „Maandag wordt de selectie be kendgemaakt. Hoe ik dat weet? Tja..." Hij hield er zijn gezicht maar met moeite bij in de plooi. door Henri van der Steen Amsterdam - Sinds het Bosman-arrest van 1995 zou het afgelopen zijn met dat gruwelijke gesja cher: een voetballer is een gewone werknemer en daarom vrij te gaan en staan waar hij wil, na af loop van zijn contract. Het tegendeel is gebeurd; nooit tierde de handel in voetbalmensen heviger. Altijd zit er een mannetje tussen, de makelaar of zaakwaarnemer, vaak worden in het spel meer dere handelaren in voetbalvlees betrokken. Afgelopen week bleek Pius Ikedia, door Ajax ver huurd aan RBC, al een half jaar geleden getekend te hebben bij AZ, hoewel de Nigeriaan in decem ber nog rustig met Spurs ging praten, zonder de naam AZ zelfs maar te noemen. Sinds die dag is Ikedia niet in een leugentje meer of minder ge stikt. AZ trouwens ook niet, de orde der voetbal- makelaars evenmin. Twee hunner incasseerden voor de transfer van Edman van Heerenveen naar Spurs zomaar even 700.000 euro. Edman wist van niks, maar had wel van zijn aandeel in de transfer moeten afzien. De handel in voetballers is even weerzinwekkend als belachelijk, maar niet nieuw. Begin 1957 con tracteerde Ajax de Joegoslaaf Vladimir Sal, ook gewild door voorzitter-handelaar Dé Stoop van profclub Amsterdam. Het bracht drie bestuursle den van Ajax voor de voetbalrechtbank; zij zou den Sal hebben gekidnapt en hem vervolgens onder dwang hebben laten tekenen. Uiteindelijk bleek Stoop de bedenker van deze schandalige wanvertoning. Bijna vijftig jaar later is Ajax tig maal pijnlijk in de fout gegaan met transfers, door eigen schuld, zo als ooit met het aanwerven van Froylan Ledez ma, een 19-jarige linksbenige dribbelkoning uit Costa Rica. De jongen was zo goed dat er op Schiphol een gênante vertoning ontstond, want ook Feyenoord begeerde deze ruwe diamant. De Feyenoord-delegatie kwam echter voor niks naar de luchthaven, want Ajax had de jongeman via de achteruitgang al weggemoffeld. Voor deze onvolprezen Ledezma, die in eigen land toen al bekend stond als een mythe en voor wie de grootste complimenten nog niet groot genoeg waren, betaalde Ajax grif tien miljoen gulden. Le dezma zelf werd gepaaid met een vijfjarig miljoe nencontract. Hij zou nooit één wedstrijd voor Ajax spelen. Doorgaans verbleef Ledezma trouwens niet in Amsterdam. Hij was thuis aan het recupereren, zoek of anderszins niet beschikbaar. Na twee jaar stuurde Ajax hem zijn contract na, met ontslag brief. Ledezma bleef wel voetballen, in Paraguay nog, maar meestentijds was hij elders en deed hij anders. Hij liep rond met pistolen, verkeerde in dubieuze kringen, werd gearresteerd. Vorig jaar voetbalde hij weer voor zijn eerste clubje, LDA, Liga Deportiva Alajuelense. Tot de zomer, want toen werd hij door de clubleiding zes maanden disciplinair geschorst. Afgelopen maand, tijdens de transferperiode in Costa Rica, bleek de inmiddels 27-jarige eertijdse mythe nog precies 35.068 dollar waard te zijn. Niemand wilde hem. Vorige week maakte hij daarom maar zijn rentree bij Alajuelense. Zijn trainer besliste dat hij voor de eerste wedstrijd maar beter op de bank kon beginnen. Dat was goed gezien van de coach, zoals de foto aangaf die het dagblad Al Dia van Ledezma afdrukte op zijn eerste trainingsdag; de aanvaller heeft intus sen Maradona-achtige afmetingen aangenomen. Natuurlijk is Ledezma, een arme weesjongen die de beste voetballer werd die Costa Rica ooit had. een geweldige druiloor. Maar zou het iets helpen als de (voetbal)wereld zich iets meer om mensen en iets minder om geld zou bekommeren?

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15