ECONOMIE Rem op toestroom Poolse werknemers We blijven aardappeleters en woensdag is gehaktdag Keuze AOW met partner in verpleeghuis Korting op AOW levert dit jaar 38,2 miljoen op F. kl Kamermeerderheid voor detachering werklozen Balkenende: 'Niet werkloos maar tussen twee banen in' Golden Tulip naar 1000 hotels Vergezicht gevraagd 30 huizen met in overvol - De graanpakhuizen in azijn overvol. De Euro- andelaren kunnen het ct nauwelijks kwijt. Door dollar krijgt het goedko- nerikaanse graan de !ur. EU-landen kopen nu op, om de prijs voor ren nog enigszins te red- e opslagcapaciteit blijkt te krap. Landbouwmi- van onder meer Oosten- inkrijk, Hongarije en Po en de Europese Com- andaag om hulp. Ver- g is echter dat Brussel Dek van de hand wijst, orrnen in Brussel. reis Bentex i weer open - Het grootste deel van nkels van kledingcon- ntex dat donderdag fail- 1 verklaard, gaat mor- >ropen. Dat is volgens erTijsma van de onder- sraad het resultaat van tussen de curator en de van het textielbedrijf, ïeeft een schuld van 6 euro. Een reorganisatie !t bedrijf weer levens maken. Het is de be- van 55 naar 37 vestigin- ig te gaan. Daarbij zul- olledige banen verloren ongeveer een kwart 397 personeelsleden op omen te staan. ossing conflict i en Fiat nabij' maandag 24 januari 2005 porders Smit p HC Caland jnt /kinderdijk - IHC Dra ïeeft een order gekre- di< imit Transport voor de iei( 1 drie vaartuigen. Het 1 zÉnultifunctionele sche nder meer sleep- en cip iteiten kunnen ver- toaHC Holland wil niet ofveel geld er met de or- ïoeid. De opdracht is auien woordvoerster hdat het drie boten te- :eft. Hij heeft echter i. Eioed meer op de eerder 1 g idigde reorganisatie olisiiim 150 banen ver- ;n Die is inmiddels afge- weer een uurder - Marktleider Shell Roirdag de adviesprijs >ioi iter diesel met een e k Dogd tot 0,915 euro. voor benzines blij- ge: vijzigd: euro ongelood ibe !uro en super plus op amsterdam/gpd - De Sociale Verzekeringsbank SVB en de Belastingdienst jagen elk jaar scherper op mensen met een inkomen, die geen AOW-pre- mie betalen. De kortingen die dit oplevert op het toekomstig AOW-pensioen van duizenden Nederlanders bedragen in 2005 naar schatting 38,2 miljoen eu ro. Dat schrijft de SVB in het kwar taalbericht over de uitvoering van de AOW. Al sinds 1957 wer ken SVB en Belastingdienst sa men om die mensen op te spo ren die niet in loondienst zijn (dan houdt de werkgever de premie in), maar wel een inko men hebben waarover zij AOW- premie zouden moeten beta len. Wie niet mee wil doen aan de AOW, loopt het risico een kor ting te krijgen van 2 procent per jaar niet betaalde premie. Ook mensen die in het buitenland wonen en werken krijgen zo'n korting, tenzij zij vrijwillig de premie betalen. Als iemand met een redelijk in komen toch geen premie voor de AOW betaalt, kan de SVB na informatie van de Belasting dienst iemand 'schuldig nalatig' verklaren. Dat kost dus geld na het 65ste jaar. Uitzonderingen hierop worden - soms, niet al tijd - gemaakt voor verslaafden, gevangenen, mensen die failliet zijn gegaan of mensen die op een absoluut minimum-niveau hebben geleefd. In 2005 verwacht de Belasting dienst voor 12.000 mensen een voorstel tot schuldig nalatig zijn te doen bij de SVB. In 1993, toen de wet financiering volks verzekeringen werd gewijzigd (meer bewijslast bij de verze kerde), waren dat nog slechts 33 voorstellen. Iedereen tussen 15 en 65 jaar die in Nederland woont, is ver plicht verzekerd voor de AOW. Iedereen die de leeftijd bereikt, krijgt dit ouderdomspensioen, of er nu wel of geen premie is betaald - dat is nu eenmaal het karakter van een volksverzeke ring. Alleen wil de overheid wel dat mensen met een redelijk in komen daar ook aan bijdragen door premie te betalen. In het hoogopgelopen tussen de Amerikaanse rikant General Motors taliaanse industriecon- it is een oplossing in iet jlgens de Italiaanse en i Republica heeft GM Fi- E< veer 1 miljard euro aan- va; i om de verplichting af i sfl om diens autodivisie ïemen. GM heeft sinds nii belang van 20 procent autodivisie. Toen werd gel sproken dat Fiat tussen idi tri 2005 en juli 2010 op nd gekozen moment de géi de aandelen aan het Oi anse concern mocht el n. GM wil van die ver- b g af omdat de autodivi- t draait. iog ndig bod' op m ense beurs >bi; ai f - Deutsche Börse, eige- r ti i de effectenbeurs in r E t, is bereid om een vij- gel )d te doen op de Lon- ere k Exchange (LSE). De ant The Observer meid at i en dat het geduld van ij Deutsche Börse be- e raken nu het LSE-be- ng iar blijft dralen over de cta tvan de Londense :nh er. Volgens de krant wil ds Seifert zijn gespreks- e k nog tien dagen de tijd ree n hun aandeelhouders ren op een bod van e Börse in te gaan. Blijft s uit, dan komt er een ii i bod van 600 pence per Dit komt neer op een drag van 1,5 miljard de rling (bijna 2,2 miljard d v ipore sleept voor rechter ie - De regering van e sleept de eigenaar Nederlandse container- IL Indonesia voor de regens een aanvaring nu geleden. Het in Ne- 1.1 ;eregistreerde contai- )tr< ANL Indonesia kwam De D3 in aanvaring met lerl iporese oorlogsschip rageous. Vier vrouwe lanningsleden van het i :hip kwamen hierdoor sven. Volgens de Straits it Singapore een scha- nh iding. Eerder kwam de hit jdens een strafrechte- akf edure tot de conclusie ■reipartijen schuld had- De'lhet incident. ig( ng' Opvallend is ook dat de Neder landers nog steeds vroeg in de avond aan tafel schuiven: veruit de meesten eten tussen half zes en half zeven. De Brabanders en Gelderlanders gaan over het algemeen het vroegst aan tafel. Het gemiddelde Nederlandse huishouden doet absoluut niet Aardappelen met jus en gehakt gelden onder Nederlanders nog steeds als populaire gerechten. Niet zelden komt gewoon de pan op tafel. Voorgerechten eten we nauwelijks of het moet een soepje zijn. Maar Nederlanders zijn wel dol op toetjes. „Moetje dat wel willen door Achille Prick rotterdam/gpd - In ieder cliché zit een kern van waarheid: Lim burgers zijn dé Bourgondiërs van Nederland. In Gelderland eten ze de meeste (Gelderse) rookworst, Zeeuwen hebben het vaakst de pannen op tafel en de nuchtere Drent houdt niet van experimenten bij z'n avondmaal. En voor heel Ne derland samen: we blijven aardappeleters en woensdag is voor heel wat mensen absoluut dé gehaktdag. Dat zijn enkele conclusies uit het grootschalige Nationaal Re ceptidee Onderzoek van voe dingsgigant Unilever en onder zoeksbureau MarketResponse. Onder de vlag van het merk Knorr is op 12 januari bij 20.000 huishoudens een vragenformu lier afgegeven over het eet- en kookgedrag. De adressen waren verspreid over alle provincies, stad, platteland, één- en twee persoonshuishoudens en ge zinnen. Met een retour van zo'n 5000 ingevulde formulieren is het onderzoek volgens Unilever geslaagd. Woensdag blijkt voor de meeste autochtone Nederlanders nog steeds de gehaktdag bij uitstek. Onder de vleeseters (86 pro cent) kwam op die woensdag 12 januari, de onderzoeksdag, gehakt het meest op tafel (24 procent), gevolgd door kip (14 procent) en rookworst (7 pro cent). Nog een 'gouwe ouwe' blijkt de aardappel. Een meer derheid van 52 procent zette een gerecht met aardappelen op tafel, waarvan een derde ge kookte aardappelen. Zestien procent van de huishoudens at pasta en twaalf procent rijst. veranderen?", vraagt topkok Jonnie Boer van driesterrenrestaurant De Librije in Zwolle zich af. „We praten voortdurend over wat nu pre cies onze cultuur is. Nou, dit is onze cultuur." Foto: GPD/Frans Paalman Onderzoek naar kook- en eetgedrag Nederlanders aan voorgerechten (85 procent) En doen we het toch dan be staat het voorgerecht uit soep (12 van de overige 15 procent). Toetjes zijn veel populairder: 70 procent zet ze op tafel. Overi gens is het nog steeds de vrouw die het vaakst achter het fornuis staat: in 76 procent van de Wat aten wij op woensdag 12 januari Voorgerecht Geen: ISHHHMI 8 Soep: 12% Iets anders: II 3% Hoofdgerecht Aardappelen: WÊÊÊÊttl 52% Pasta: 16% Rijst: II 12% Groenten Ja: Nee: Vlees Vis I 6% Soort vlees: Gehakt: 24% Rookworst: 7% Kip: 14% Braadworst: 4% Wie heeft er gekookt? De vrouw: HM 76% De man: HI 24% Hoe eet Nederland op een doordeweekse dag? Wij zetten de pannen op tafel: WtBÊÊt\ 47% Wij scheppen de borden van te voren op: 38% Wij zetten de schalen op tafel: 14% huishoudens. Zes procent van degenen die koken vindt zich zelf een keukenprinses waarbij opvalt dat mannen zich die titel zelf vaker opprikken dan vrou wen. Gemiddeld geven de huis genoten de kok een 7,9. Als provincie springt Limburg er duidelijk uit als de meest Bourgondische van het land. Limburgers eten meer gangen, staan langer in de keuken, ge bruiken specialere sauzen bij het vlees en de vlijtige thuiskoks krijgen het vaakst een 8 van de andere gezinsleden. „Voor ons is het heel interes sant dat 63 procent aangeeft meer te willen experimente ren", zegt Tim Verbeek, pro ductmanager van Knorr. „Dat gebruiken we bij de ontwikke ling van nieuwe producten van Knorr of andere merken van Unilever." Voor Unilever is het onderzoek ook waardevol voor de marke ting. „We leren over regionale verschillen in eetgewoonten. Dat kunnen wij mogelijk ge bruiken in onze lokale reclame uitingen. Dit onderzoek was een momentopname in de win ter, maar het kan een leuk uit gangspunt zijn om het in de zo mer te herhalen en zo het kook- en eetgedrag van Nederland steeds nauwkeuriger in beeld te krijgen." den haag/gpd - De massale toe stroom van Oost-Europeanen voor laaggeschoold werk moet worden ingeperkt. Nederlandse werklozen moeten op basis van detachering aan de slag. Dat zegt een ruime kamermeerder heid van CDA, PvdA en WD in reactie op recente cijfers over werken in de land- en tuinbouw. Het afgelopen weekeinde werd bekend dat sinds tien nieuwe landen toetraden tot de Europe se Unie, in mei 2004, al ruim 25.000 werkvergunningen aan Oost-Europeanen zijn verstrekt. Van de 350.000 uitkeringsge rechtigden in Nederland zijn er momenteel slechts 383 in de land- en tuinbouwsector aan de slag. Dat is een forse streep door de rekening van staatssecretaris Van Hoof (sociale zaken), die zo veel mogelijk werklozen voor laaggeschoolde arbeid wil in zetten. Hij zal het probleem binnenkort in de ministerraad bespreken. CDA, PvdA en WD willen snel een eind maken aan deze situatie. „Een bijstandsge rechtigde kan best appels pluk ken of asperges steken", meent CDA-kamerlid Bruis. De partij en zijn voorstander van een constructie waarbij gemeenten op detacheringsbasis werklozen tijdelijk 'uitienen' aan onderne mers. „Het in dienst nemen van den haag/anp - Nederland, zo vindt premier Balkenende, is hard toe aan een nieuwe orde ning van de samenleving. De huidige sociale zekerheid maakt mensen te passief. Het begrip werkloos moet daarom vervangen worden door 'tussen twee banen in'. Balkenende zei zaterdag op de jaarlijkse besloten Bilderberg- conferentie in Oosterbeek dat mensen die hard nodig zijn niet aan de kant mogen blijven staan door een gebrek aan op leiding. Hij wil het bijspijkeren van kennis en opleiding aftrek baar van de belasting maken, door het arbeidskostenforfait deels tot een kenniskostenfor- fait om te vormen. Verder ziet de premier voorde len in een terugkeer naar het klassieke onderscheid tussen het werkterrein van de belastin gen en dat van de werkgevers- en werknemerspremies. Lasten en lusten van werknemersrege lingen zijn zo direct voelbaar bij bedrijven en werknemers. Dat bevordert het nemen van eigen verantwoordelijkheid. Ook vindt Balkenende dat werknemers opgebouwde rech ten makkelijker moeten kunnen meenemen naar een volgende baan. Dat past volgens de pre mier in een maatschappij waar de baan voor het leven een uit zondering wordt en flexibiliteit van de arbeidsrelatie de norm is. En vraagt de premier vraagt zich af of bij de inkomenspoli tiek van het kabinet niet meer rekening moet worden gehou den met bestedingspatronen in een mensenleven dan met koopkrachtplaatjes in een jaar. Gerard en Anneke van Vliet ontvangen AOW voor gehuwden. Elk krijgt netto 577,50 euro, wat gelijk is aan 50 procent van het netto minimumloon. Anneke moet worden opgenomen in een ver pleeghuis. Omdat er in deze situatie on gewild sprake is van 'duurzaam geschei den leven' kunnen Gerard en Anneke van Vliet ervoor kiezen om voortaan elk de hogere AOW-uitkering voor alleenstaan den te ontvangen. Maar, een hogere AOW-uitkering pakt niet in alle gevallen gunstig uit. Een verpleeghuis is een zo geheten AWBZ-instelling. Volwassenen die in een AWBZ-instelling verblijven, betalen voor hun verblijf en de zorg die ze ont vangen een eigen bijdrage. Deze wordt door de Sociale Verzekeringsbank inge houden op de AOW-uitkering. Als een patiënt gehuwd is, betaalt hij of zij een lage eigen bijdrage. Deze lage eigen bij drage is 12,5 procent van het gezamen lijk verzamelinkomen van twee jaar te rug en varieert tussen 130 euro en 685 euro per maand. Alleenstaanden betalen een hoge AWBZ-bijdrage. Deze is maximaal 1700 euro per maand. Ook deze bijdrage is inkomensafhankelijk, waarbij in elk ge- val een bedrag van ongeveer 275 euro per maand wordt vrijgelaten. Dit is het zak- en kleedgeld dat de bewoner zelf mag besteden. Gerard en Anneke van Vliet kunnen dus een AOW-uitkering voor alleenstaanden aanvragen: dan krijgen ze ieder 830,94 euro per maand. Dat is twee keer 70 procent van het netto minimumloon. Dat scheelt ruim 16.000 euro op jaarbasis! Die ho gere AOW moet je zelf aanvragen bij de SVB en kan zelfs met terugwer kende kracht worden uit gekeerd. Maar er zitten wel een paar addertjes onder het gras. Het Zorgkantoor, dat de eigen bijdrage voor het verpleeghuis vaststelt, is in het geval dat het echt paar van Vliet AOW voor alleenstaanden krijgt, na melijk verplicht om An neke de hoge eigen bijdrage voor het verpleeghuis in rekening te brengen. Als je voor de AOW niet als gehuwd te boek staat, ben je dat ook niet voor de AWBZ, zo is vorig jaar formeel door de Centrale Raad van Beroep bevestigd. Als ze voor de hogere AOW-uitkering zouden kie zen, zou Anneke de hoge eigen bijdrage EIGEN BEURS Brenda van Dam van maximaal 1700 euro moeten beta len. Door de hoge eigen bijdrage kan het voordeel van de hogere AOW dus volle dig te niet worden gedaan. Wat moeten Anneke en Gerard van Vliet nu doen? „Het is een enorm complexe materie" legt Jelle Hoekstra van Bureau Kwalitas uit. Bureau Kwalitas geeft in formatie en advies over onder andere geldzaken van zorgge bruikers. Voor echtparen met geen of weinig ander inko men dan AOW is het aantrek kelijk om te kiezen voor een AOW-uitkering voor alleen staanden. De hogere eigen bijdrage wordt ruimschoots gecompenseerd door de ho gere AOW-uitkering. „Maar bij aanvullend pensioen en vermogensopbrengst is de verhoging van de eigen bij drage op een bepaald mo ment groter dan de verhoging van de AOW. Verder kan het negatieve gevolgen hebben voor bijvoorbeeld de huursubsidie" legt Hoekstra uit. „Heb je een koophuis, en ga je voor de AOW niet meer als gehuwd door het leven, dan beschouwt de fiscus de helft van de woning (dat van de part ner in het verpleeghuis) niet meer als ei gen woning. Deze helft valt dan als ver mogensbestanddeel in box drie." werklozen is voor de onderne mers nu geen aantrekkelijke optie", licht WD-kamerlid Weekers toe. „Je komt niet zo maar weer van ze af, en wat als ze ziek worden? Polen zijn heel makkelijk. Die weten vaak niet eens welke rechten ze hier heb ben." Met het werken op basis van detachering zit de onderne mer niet meteen aan de werk zoekende vast, aldus Weekers. Volgens de PvdA kunnen werk lozen die gedetacheerd zijn ook makkelijker bijgeschoold wor den. Weekers betreurt het dat uitke ringsinstanties er maar niet in slagen de (vooral randstedelij ke) werkzoekenden in de lande lijk gelegen land- en tuinbouw gebieden te krijgen. „Ze moe ten creatiever worden, de men sen gewoon daarheen vervoe ren. En voor die mensen geldt: wie wel kan, maar niet wil wer ken, mag wat de WD betreft op zijn uitkering worden gekort. Land- en tuinbouwonderne- mers komen makkelijker aan buitenlandse werknemers dan werkgevers in andere sectoren. Ze mogen zonder tijdrovende procedures buitenlanders in dienst nemen omdat er geen Nederlandse werklozen te vin den zijn die het werk willen doen. Deze uitzonderingsposi tie geldt ook voor verpleegkun digen, matrozen en vrachtwa genchauffeurs. CDA'er Bruis signaleert bij laatstgenoemde beroepsgroep een 'kolossale verdringing'. „Mij bereiken berichten dat honderden Nederlandse vrachtwagenchauffeurs werk loos thuis zitten omdat hun werkgevers liever Polen heb ben. Tegelijkertijd komen bij voorbeeld kermissen om in het werk omdat ze geen buiten landse werknemers mogen in zetten en Nederlandse jongeren er niet willen werken." Bruis wil daarom dat Van Hoof de rege ling op deze punten aanpast. Ook WD-kamerlid Weekers vindt dat de land- en tuin bouwsector veel te makkelijk een status aparte heeft gekre gen. „Over ruim een jaar geldt in heel Europa vrij verkeer van werknemers, ook die uit Oost- Europa. Tot die tijd moeten we zien dat we hier zo veel moge lijk Nederlanders aan de slag krijgen, anders loopt het straks helemaal uit de hand." Staatssecretaris Van Hoof heeft al laten weten ook voorstander van detachering van werklozen te zijn. Woordvoerder van land bouworganisatie LTO Pinx- terhuis bestrijdt dat er in de land- en tuinbouwsector sprake is van verdringing. Pinxterhuis waarschuwt dat het inperken van de mogelijkheden om Po len aan te trekken ertoe kan lei den dat werkgevers ze weer ille gaal gaan uitbetalen. amsterdam/anp - Golden Tulip-topman Kennedie, wil in vijf jaar tijd het aantal hotels verdubbelen. „We willen voor 2010 wereld wijd naar meer dan 1000 hotels met onze naam, Golden Tulip, als handelsmerk", zo zei hij in De Telegraaf. Eerder deze week kon digde het hotelconcem al een strategische samenwerking met de Australische hotelketen Tourism, Hotels Leisure (THL) aan. De beide ketens nemen een belang in elkaar. Gezamenlijk hebben ze 534 hotels en vormen zij een van de grootste hotelketens ter we reld. Gebaseerd op het aantal kamers komen zij op de 16de plaats. ECONOMIE WIJZER Hoekstra:Als je alleen AOW ontvangt of AOW met een klein aanvullend pensi oen, dan kan, als een partner naar een verpleeghuis gaat, de stap van AOW voor gehuwden naar alleenstaanden fi nancieel voordelig uitpakken. Globaal gezegd: het voordeel wordt pas een na deel als het aanvullend pensioen of de vermogensopbrengst van een echtpaar samen méér dan eenderde van de al leenstaande AOW bedraagt". Toch is Hoekstra ook voor de AOW-ers voor wie de overstap wél voordelig is, nog voorzichtig. „Je kunt maar één keer kiezen voor de alleenstaande AOW en deze keuze later niet terugdraaien. Nu weet je wat een hogere AOW oplevert. Maar het hele zorgstelsel is momenteel in beweging. Je weet niet hoe het er op de langere ter mijn precies uit komt te zien." Nog even terug naar het echtpaar van Vliet. Gerard van Vliet beschikt over een prima pensi oen. Ze besluiten hun AOW-uitkering voor gehuwden te houden. Meer informatie: Sociale Verzekerings bank www.svb.nl Bureau Kwalitas in Lemmer (tegen ver goeding) maatschappelijk werk AWBZ-instelling ouderenbonden Een nieuwjaar, een nieuw ge luid uit het Haagse? Tot nu toe vormden het kabinet-Balkenen de en zijn ambtelijke topadvi seurs een gesloten front. Men wilde vasthouden aan het doel om in 2007 het financieringste kort van de overheid helemaal weg te werken en, zo mogelijk, zelfs een overschot te forceren. Binnen dat front is nu enige tweespalt opgetreden. In zijn traditionele nieuwjaarsartikel pleit Jan-Willem Oosterwijk, de hoogste ambtenaar van het mi nisterie van economische za ken, ervoor om een wat hoger tekort te accepteren en te kie zen voor lastenverlichting. 'Las tenverlichting ondersteunt im mers niet alleen het broos her stel,' volgens Oos terwijk, 'maar is ook van belang voor het structure le groeivermogen.' Daarnaast advi seert de topambte naar om de laatste twee jaar van de kabinetsperiode te benutten om de institutionele ver nieuwing van de publieke sector, de sociale zekerheid en de woning markt op de agen da te zetten. De hervormingen staan naar zijn mening nu te veel in het teken van bezuini gingen. Daardoor wordt het draagvlak bij de burger voor de ze hervormingen ondergraven. Oosterwijk denkt dat de struc turele hervormingen meer kans van slagen hebben, als de bur gers direct merken dat zij erop vooruit gaan. Hij adviseert het kabinet om meer 'boter bij de vis' te leve ren. Hervormingen dienen tot lagere belastingtarieven en so ciale premies te leiden. Gere gelde lezers van deze column zullen begrijpen dat deze op merkingen mij als muziek in de oren klinken. De laatste jaren pleit ik geregeld voor meer (middel-)lange termijn oriënta tie in het financieel-economi- sche beleid van het kabinet. De korte termijn horizon van mi nister Zalm van financiën resul teert in een verder afzwakken van de economische groei in Nederland ten opzichte van de rest van Europa en het verzan den van de structurele hervor mingen in de publieke sector en de sociale zekerheid. Onlangs hebben mijn collega Kees Koedijk en ik in Christen Democratische Verkenningen (het wetenschappelijke kwar taalschrift van het CDA) ervoor gepleit om meer aandacht te besteden aan de institutionele vernieuwing van de Nederland- Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg se economie. Onze opmerkin gen heeft Oosterwijk blijkbaar zeer ter harte genomen. Tot op heden slaagt het kabinet er niet in de hervormingen te verbinden aan een wenkend perspectief. Teveel ontstaat het beeld dat de structurele maat regelen vooral uit de noodzaak om te blijven bezuinigen voort komen. Door de rigide focus op het financieringstekort blijven veel andere thema's volgens ons liggen, die het kabinet bij het aantreden zelf formuleerde. Zo is het thema kennisecono mie en innovatie nog niet echt van de grond gekomen. Daarnaast dreigt ook de opera tie ontbureaucratisering en de regulering te verzanden, omdat de verantwoorde lijke minister De Graaf volledig ge absorbeerd is door de perikelen rond om de gekozen burgemeester en het nieuwe kies stelsel. Wij advise ren voor meer in vesteringen in in novatie en duur zaamheid. Investe ringen in 'zachte infrastructuur' passen beter bij de huidige tijd dan het op oude wijze blijven concurre ren via het stimuleren van grote infrastructurele projecten. Ook, dreigen de jonge gezinnen nu in velerlei opzicht het kind van de rekening te worden. Meer aandacht voor deze groep in het beleid is gewenst, terwijl het kabinet begin november 2004 met het najaarsakkoord dat het met vakbonden sloot juist gekozen heeft om 'baby boomers' verder te bescher men. De ruimhartige t^frgangsrege- ling voor VUT en prepensioen en mogelijk oneigenlijk gebruik van de levensloopregeling als een soort prepensioen zal na tuurlijk ten koste gaan van de jongere generaties. De meeste jonge gezinnen hebben geen fi nanciële ruimte om geld opzij te leggen voor een sabbatical. Er dreigt een enorme onbalans tussen de generaties te ont staan. Wij moeten ons goed realiseren dat er nieuwe gene raties aankomen die veel mo bieler zijn, die zich Europeaan voelen en voor hun werken en wonen minder gebonden zijn aan Nederland. Als die elders in Europa betere leef- en werkom standigheden aantreffen, dan zijn zij weg. Het best opgeleide deel van de bevolking is ook het meest mo biele deel. Aan het weer in Ne derland kunnen wij niets doen, aan de rest wel.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11