In de wondere wereld van de wol KUNST 8f CULTUUR Chaotische verkiezing Dichter des Vaderlands RS Wetenschap weet geen raad met superaap Chroniqueur van helden zaterdag 22 januari 2005 ■am - U2 komt in juli •derland. De Ierse rock- itop 13, 15 en 16 juli De 'How To Dis- |An Atomic Bomb Tour' p 28 maart in San Die- ninenten j jven Ayaan dam - Ongeveer 25 nl m ly. rh Vinei verfilmd - Het Louvre Muse- ijs geeft de Ameri- jregisseur Ron Howard I -2 iming om opnamen te voor de verfilming van v 2 ieller 'De Da Vinei Code' on Brown. De opnamen ar verwachting in mei t. In de film speelt Tom r[ le rol van professor n. De thriller zit vol fei- kunst, religie en ge- Wordt het Driek van Wissen of toch Leidenaar Leonard Ilja Pfeijffer? door Joep van Ruiten leiden - De vergelijkingen met de Ver enigde Staten en de Oekraïne zijn al gemaakt; zo rommelig verliepen de verkiezingen voor een nieuwe Dichter des Vaderlands de afgelopen weken. Maar woensdagavond is het leed gele den en wordt bekend gemaakt wie zich officieel vier jaar lang opvolger mag noemen van Gerrit Komrij. Wordt het Driek van Wissen, Hagar Peeters, Ilja Leonard Pfeijffer of mag Simon Vinkenoog een tweede keer? Vijfduizend stemmen zijn de afgelo pen weken uitgebracht voor de verkie zing van een nieuwe Dichter des Va derlands. De stemlokalen gingen begin januari dicht. De uitslag zal inmiddels bekend zijn, maar wordt door de orga nisatoren - Poetry International, de Koninklijke Bibliotheek, NRC/Handelsblad, de NPS en de Ne derlandse Spoorwegen - tot woens dagavond geheim gehouden. Het lijkt alsof er een vloek op de ver kiezingen rust, want net als vier jaar geleden zijn ze chaotisch verlopen. Het ging al fout bij het voorstellen van de kandidaten. Een aantal dichters wist niets van zijn of haar kandidatuur. Daarna lagen ineens persoonlijke ge gevens van honderden stemmers op straat en lekte het stemgedrag van di verse kandidaten uit. Vervolgens ont stond verwarring over de doorslagge vende stem: bepaalt nu het publiek, of bepaalt de organisatie? Het rumoer leidde in december tot een brief van een groep dichters en poëzieliefhebbers waarin het kabinet werd gevraagd een onafhankelijke commissie in te stellen. Staatssecreta ris Medy van der Laan heeft inmiddels laten weten dat zij zoiets niet nodig vindt. Directeur Bas Kwakman van Poetry In ternational zegde eerder al toe dat de voorkeur van het publiek gerespec teerd zal worden. Na afloop van de verkiezingen wordt bekend gemaakt welke vijf dichters de meeste stemmen hebben behaald. Als de voortekenen niet bedriegen, zit in ieder geval Driek van Wissen bij die top vijf; hij voerde serieus campagne. Na de eerste week had de Groninger dichter verreweg de meeste stemmen vergaard, voor runner-up Ilja Leonard Pfeijffer uit Leiden en outsider Hagar Peeters uit Amsterdam, die de steun van PvdA-leider Wouter Bos vergaar de. De voorsprong van Van Wissen was zelfs zo groot, dat kandidaat Joost Zwagerman met modder begon te gooien en de vormvaste dichter 'een rijmlaar met een biedermeierbroek' noemde. Zwagerman, die deze maand een nieu we bundel uitbrengt, reist daags na de bekendmaking van de uitslag per trein door Nederland, samen met bekende kandidaten als Simon Vinkenoog, Bart Chabot en Elly de Waard. In de trein zit ook de nieuwe Dichter des Vader lands, zo heeft de organisatie van de verkiezingen aangekondigd. Hagar Peeters wordt die dag voor een optre den in Breda verwacht, maar de agen da's van Ilja Leonard Pfeijffer en Driek van Wissen zijn op Gedichtendag op vallend leeg. De bekendmaking van de nieuwe Dichter des Vaderlands is woensdag avond 26 januari in het live televisie programma 'De avond van het ge dicht'. Presentator Joost Prinsen ont vangt als gasten Gerrit Komrij, Joost Zwagerman, Ivo de Wijs, Wende Snij ders, Maarten van Roozendaal en Ge rard Cox. Verder wordt een reportage vertoond over de campagne van Driek van Wis sen. Aanvang is 20.25 uur op Neder land 3. P ?rs, politici, opiniema- :K umalisten en anderen mee aan een boek dat is aan WD-politica Ayaan U i. Ook de moeder van de 0 irde Theo van Gogh doet '2 itgeverij Prometheus 'urn brieven voor Ayaan een boek, waarvan il van de opbrengst gaat Stichting Vrouwenop- Amsterdam. Onder an- lister Brinkhorst, de !ts Joost Zwagerman, jne en Herman Brussel- 'aul Cliteur en Awraham irp leveren een bijdra- iek verschijnt eind fe- tenaar I overleden BI De beeldend kunste- IJsiis Rafael Soto (81) is Jlen. Hij was schilder en Auwer, vertegenwoordi- \0p Art en Kinetische ioto had grote tentoon- *>n in Bern, New York en In 1995 kreeg hij de lf/j Grote Prijs voor Beeld- ffl| inst. en komt Rotterdam iam - Queen komt naar nd. Op 26 april treedt e rockband op in Ahoy irdam. De plek van Mercury, de zanger dy d in 1991, wordt ingeno- or Paul Rodgers. Hij rder in Free en Bad Jong theaterduo maakt eerste voorstelling in voormalige Leidse dekenfabriek door Theo de With leiden - Je moet een andere we reld binnenstappen. Weg uit het drukke stadsleven; in de wonde re wereld van wol. Theaterma kers Boukje Schweigman en Theun Mosk hebben de eervolle opdracht gekregen om de eerste voorstelling te bedenken voor de Veenfabriek, sinds kort gevestigd in het Scheltemacomplex aan de Oude Singel. In het markante gebouw schuin tegenover de Leidse Schouw burg zijn tot ver in de vorige eeuw wollen dekens gefabri ceerd. De afgelopen jaren stond het leeg. Totdat theatermaker en slagwerker Paul Koek uit Roelofarendsveen er zijn oog op liet vallen. Na een positief advies van de Raad voor Cul tuur krijgt hij met ingang van dit jaar een structurele subsidie voor 'zijn' Veenfabriek. Van het jonge theaterduo Bouk je Schweigman (1974) en Theun Mosk (1980) had Koek een productie gezien, waarvan hij zo onder de indruk was dat hij ze heeft gevraagd voor de openingsvoorstelling. Die moet er vooral toe dienen het pand weer tot leven te wekken en aan de stad 'terug te geven'. Theun Mosk: „Leiden kenden we nau welijks en het gebouw al hele maal niet. We zijn door alle ruimtes gaan rondlopen. Je voelt dat er vroeger veel werk is verzet. Daardoor voelt het nu extra leeg aan." Mosk denkt als vormgever met name in beeld en licht. Regis seur Boukje Schweigman zoekt het vooral in spel en beweging. „Het gaat me erom het publiek de ruimte te laten ervaren. Ik wil de mensen geen kant-en klaar verhaal voorschotelen. Ze komen samen in één ruimte en dat is toch iets heel anders dan Theun Mosk en Boukje Schweigman wentelen zich in de wol. „We zetten geen vrouw achter een spinnewiel neer. Het gaat om de verbeel ding." Foto: Mark Lamers een verhaal volgen op tv of in ternet. Het is een fysieke erva ring. Ik ga op zoek naar manie ren om de ruimte zo te mani puleren dat die ervaring extra hard aankomt." Hun onorthodoxe wijze van werken leverde het tweetal al diverse prijzen op, waaronder de Top Naeff Prijs voor de af studeervoorstelling 'Benen'. Deze productie was zelfs in Egypte en Wit-Rusland te zien. Mosk werkte mee aan enkele projecten in Amerika. Met hun vernieuwende manier van thea termaken passen Schweigman en Mosk precies in wat Paul Koek met de Veenfabriek voor ogen heeft: een kruisbestuiving tussen muziek, theater, beel dende kunst, film en weten schap. Het publiek ondergaat de voor stelling 'Weef.' dan ook niet vanuit een luie stoel. De bezoe kers maken een zogeheten er- varingstocht door de voormali ge dekenfabriek. Bij reservering krijgt iedereen een persoonlijke begintijd toegewezen. Om de drie minuten wordt iemand binnengelaten in het Schelte macomplex. „Dat heeft een re den", zegt Schweigman. „Je stapt in een surrealistische we reld. Mensen gaan langs zeven ruimtes en ondergaan steeds nieuwe indrukken. Die moeten ze in hun eentje verwerken. An ders lachen ze het weg. Zo van 'Annie, moet je nou eens zien'. Dat wil ik niet. Ik probeer juist om mensen uit hun vaste ge dragspatroon te halen. Ze moe ten open staan voor verwonde ring." Onderweg worden de bezoe kers steeds met nieuwe situa ties geconfronteerd die op een of andere manier met wol te maken hebben. Dat kan een kudde Drentse heideschapen zijn, een kamer die is volgestort met ruwe wol of juist een nage noeg lege ruimte waarin nog het geluid van de vroegere weefmachines is te horen. „In deze fabriek kwam ruwe wol binnen en gingen dekens naar buiten. Dat hele proces van transformatie hebben we pro beren te vangen in 'Weef!'. Wol wordt gesponnen tot draad en op een weefgetouw worden er vervolgens dekens van ge maakt. Daarna begint die deken weer aan een reis. Eerst als de kentje voor een baby en eindi gend in een depot van het Le ger des Heils. Dat hele proces wilden we voelbaar maken." Theun Mosk vult aan: „Zonder te spelen voor historisch muse um. Het is niet onze bedoeling alle stappen in dat proces let terlijk te laten zien. We zetten geen vrouw achter een spinne wiel neer. In plaats daarvan wordt het publiek zelf rondge draaid als een spoel. Het gaat om de verbeelding. Op die ma nier kun je ook het repeterende van een weeggetouw laten zien. We hebben ons verdiept in de historie van dit gebouw, maar die vervolgens ook weer losge laten en gekozen voor associa ties." Boukje Schweigman benadrukt dat niet alleen wol een transfor matie ondergaat. .Alles en ie dereen is voortdurend onder hevig aan transformaties. Neem bijvoorbeeld dit gebouw. Na een periode van leegstand schudt het zijn vroegere func ties af. Het staat nu op een keerpunt. Het wordt de komen de jaren weer een plek waar veel mensen samen komen. Dat voel je. Ook jij als bezoeker aan 'Weef!' ondergaat een transfor matieproces. Als het goed is, ga je anders naar buiten dan dat je naar binnen bent gekomen. Een ervaring rijker." 'Weef, te zien van 27 januari tot en met zondag 13 februari. Kaarten zijn te reserveren op tel. 071-3318053 en moeten op de avond zelf worden afge haald bij lunchcafé Catwalk. Bezoekers krijgen een per soonlijke begintijd tussen 18.00 en 21.00 uur. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'Bambie 9' van Bambie. Regie: Jetse Batelaan. Gezien: Rotterdamse Schouwburg. Te zien: vanavond, LAKtheater, Leiden. Een man in witte jas knipt met grote zorgvuldigheid ga ten in de lagen van een mummieachtig pakket. Als hij even wegloopt en een kastje opendoet, klinkt er een wild gekrijs; voorbode van wat de kijkers te wach ten staat. Uit de mensvormi- ge rol komt uiteindelijk een naakte aap. De paniek onder de wetenschappers is groot, maar de aap is onverstoor baar. De onderzoekers pro beren hem te voeren en met hem te communiceren, een vrouw uit het team gooit zich zelfs in zijn armen, maar de aap laat zich niet verleiden tot emotie of con tact, terwijl de wetenschap pers steeds idioter doen. Uit eindelijk zet de aap de men sen die hem zo vruchteloos bestuderen voor aap: op stoeltjes laat hij ze kijken naar ratten in een kooitje. De verslagenheid is groot. De witte jassen willen de aap vrijlaten en spelen zelfs voor bos. Maar wat ze ook probe ren met het dier, en met wel ke bedoelingen, er rust geen zegen op. Bambie (de groep die al twee keer de mimeprijs won) nummert haar voorstellin gen. Wel zo overzichtelijk, en je hoeft alle grillige associa ties, bewegingen en zijpaden niet te vangen onder één ti tel. Meer dan anders gaat Bambie 9 uit van een duide lijk uitgangspunt: het boek 'De vrouw en de aap' van de Deense schrijver Peter Hoeg, die in Nederland vooral be kend werd door 'Smilla's ge voel voor sneeuw'. Hij be dacht de mensaap Erasmus die in de evolutie een andere richting heeft gekozen, maar via dat andere pad verder is gekomen dan de mens. Bambie haalt veel overhoop, maar laat ook veel aan de zienswijze van de kijker over. De vraag naar de reden van de paniek van de weten schappers bijvoorbeeld is in teressant; die lijkt een com binatie van angst voor de wildernis en onzekerheid. Ze lopen op tegen de grenzen van hun onderzoeksmoge lijkheden en hun bevattings vermogen. Mogelijk erken nen ze de aap als superieur en zien ze hier het einde van de suprematie van de mens. Superieur is in ieder geval mimeveteraan Luc Boyer als aap is hij met minimale ac ties het centrum van een sterke voorstelling. DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Cees Ver boom, medewerker van het Centrum Beeldende Kunst in Al phen aan den Rijn, in de zeven de hemel? Beste cd? „Dat is bijna het onmogelijke vragen. Er zijn een paar arties ten met wie ik een emotionele binding heb. Bruce Spring steen, Tom Waits en met name Todd Rundgren. Van die laat ste draai ik de lp 'Somethin g/Anything' nog steeds gere geld. Hij was zijn tijd ver voor uit. Rundgren was meer dan alleen een muzikant, hij deed alles zelf. In zijn eentje heeft hij die fantastische lp bij elkaar gespeeld. Er staan echt klassie kers op. Als ik 'm draai, gaat de zon weer schijnen." Beste film? ,,'Novecento' van Bernardo Bertolucci. Het is een heel lan ge film die ik destijds nog heb gezien in het Hooftstraatthea- ter in Alphen, de voorloper van het huidige Parktheater en Parkfilmhuis. Vanwege de lengte werd mensen aangera den hun eigen zitcomfort mee te nemen. Voor mij is 'Nove- cento' echt een baanbreker ge weest in het kijken naar films. Een mooi verhaal, prachtige acteurs. Zoiets vergeet je nooit meer. Tegenwoordig ben ik een trouw bezoeker van het In ternationaal Filmfestival in Rotterdam. Het liefst zie ik roadmovies uit Iran, Irak of Afrika." Beste boek? „Hoewel ik momenteel een rondje Nederlandse literatuur aan het doen ben, kies ik toch voor 'Honderd jaar eenzaam heid' van Gabriel Garcia Mar- quez. Dat boek is voor mij een eye-opener geweest voor de fantastische literatuur uit Zuid- Amerika. Garcia Marquez be schrijft prachtig hoe bijvoor beeld een blok ijs in een dorp aankomt. Ja, ik lees best veel. De laatste tijd heb ik Neder landstalige schrijvers als Karei Glastra van Loon, Thomas Ro- senboom, Hugo Claus en Har ry Mulisch gelezen. 'Publieke werken' van Rosenboom maakte het meeste indruk." Beste kunstwerk? „Die prachtige, slanke beelden van Jacometti. De beelden worden eerst geschetst en daarna pas geboetseerd. Pas van dichtbij herken je er men sen in, met aandacht voor elk detail. Geweldig hoe zo'n crea tie tot stand komt. Ik zag de beelden twintig jaar geleden voor het eerst in het Kröller Müller, een geliefd museum van mij. Het werk van de schil dersgroep rond Klee en Kand- insky spreekt me ook erg aan. Het is een mengeling van ku bisme en expressionisme. Ik bewonder de kleurkeuzes. Ook is er ruimte voor muzikaliteit, waardoor het meer is dan plat werk." tekst: Theo de With foto: Henk Bouwman Bruce Springsteen. Foto: AP/Ron Edmonds IN MEMORIAM Vanaf zijn tienerjaren tot vlak voor zijn dood: Theun de Vries heeft geschreven, zoals andere mensen ademhaalden. Met de pen in de hand voelde De Vries zich pas wie hij was: een vertel ler. Hij laat een enorm oeuvre achter van meer dan honderd titels; romans, historische stu dies, biografieën, toneelstuk ken, verhalen, gedichten en hoorspelen. Theunis Uilke de Vries overleed gisteren op 97- jarige leeftijd. De auteur zal bovenal de ge schiedenis ingaan als chroni queur van heldhaftige figuren. De titel van zijn debuutroman uit 1931 'Rembrandt' spreekt boekdelen. 'Stiefmoeder Aarde' ging over de sociale beweging uit het Friesland van de vorige eeuw met Domela Nieuwen- huis als de centrale figuur. Le vensbeschrijvingen maakte hij ook van Schimmelpenninck, Spinoza en Van Oldenbarne- velt. 'Februari' en 'Het meisje met het rode haar' gingen over het communistisch verzet tegen de Duitse bezetter. De Vries' sociale bevlogenheid en zijn bewondering voor grote ideeën en meeslepende toe komstbeelden uitten zich in het engagement met de commu nistische beweging, dat hij tot 1971, toen hij brak met de CPN, is blijven volhouden. Hij heeft later vaak te verstaan gegeven dat hij eigenlijk veel eerder met de partij had moeten breken. De tragiek van De Vries' leven is, dat zijn hang naar revolutie en vriendschappelijke gevoe lens voor de Sovjet-Unie het zicht op zijn schrijverschap Theun de Vries 1907-2005 heeft belemmerd. Niet alleen bij de autoriteiten tijdens de Koude Oorlog, toen de beroem de schrijver aan de grens stee vast een fouillering moest on dergaan, maar ook bij de letter kundigen zelf. Maar dan in om gekeerde zin. Aan waardering heeft het Theun de Vries nooit ontbroken, zou het misschien kunnen dat hier sprake was van overcompensatie? Die vraag komt niet van een cy nische buitenstaander, maar van De Vries zélf. In 1968 kreeg hij de P.C. Hooft-prijs voor zijn hele oeuvre, in 1979 een ere doctoraat in de letteren aan de Rijksuniversiteit van Groningen en in 1984 de Henriette Roland Holst-prijs. Over die onder scheidingen zei hij in 1992 in 'De Groene': „Ik denk dat ik vooral ben beloond en onder scheiden door een aantal res pectabele lieden die een soort schuldgevoel jegens mij hebben ontwikkeld en mij wilden com penseren". Theun de Vries werd op 26 april 1907 geboren in het Friese dorp Veenwouden. Hij kwam uit een doopsgezind boerenmilieu, waar vlijt en tolerantie de toon zetten. Het ontstaan van zijn hang naar grootse en meesle pende wereldvisies heeft De Vries later vaak in verband ge bracht met het lauwe karakter van zijn kinderjaren. In 1936 werd De Vries lid van de CPN. Hij koos voor de Sov jet-Unie van Jozef Stalin als lichtend tegenwicht tegen het Kwaad van Hitler. In 1936 ver scheen ook de groots opgezette streekroman 'Stiefmoeder Aar de', waarin hij degeschiedenis van een boerenklacht be schrijft tegen de achtergrond van de sociale spanningen uit het Friesland van de vorige eeuw. De Vries heeft in de jaren die volgden vele van dit type boeken geschreven, vol jeugd herinneringen aan het noeste leven op het platteland. Een aantal van hen is later gebun deld in 'Het geslacht Wiarda'. Na de oorlog schrijft hij een tri logie over het revolutionaire jaar 1848 en monumentale ro mans over kunstenaarslevens als dat van Vincent van Gogh en Jeroen Bosch. In al deze ro mans namen de sociaal bewo gen tijden een belangrijke plaats in. Ook in zijn laatste werk koos De Vries voor die achtergrond. In de dubbelro man 'Sint-Petersburg' en Terug uit Irkoetsk' uit de jaren negen tig gaat het over de mislukte opstand van de Decabristen te gen de tsaar. Jan-Hendrik Bakker

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17