ECONOMIE 11I Werkloosheid loopt op Vraagtekens Kamer bij prijs gasnetwerk AOW-premie gepensioneerden splijt bonden eBay investeert in China Bedrijven wapenen zich tegen Chinees plagiaat Werkgeversvereniging wil aandacht voor levensloop Jeans in trek, babykleding blijft op de schappen Snelbinder over Waal Exel Aviation snijdt in aantal vliegverbindingen Opvallend sterke stijging aantal ouderen zonder baan eren geen ood reclame Kinderen mogen geen voor junkfood meer te jgen. Zonder de lokken- tjes en advertenties rbeeld hamburgers t voor jongeren makke rden om overgewicht jden. Europees com- is Kyprianou (gezond- leeft de gezamenlijke fa- en een jaar de tijd gege- i zelf een verbod op te .Als dat niet lukt, legt hen een verbod op. 1 iwe financiële nan Grolsch 3 de - Grolsch wil Arjan nu nog werkzaam bij er, benoemen tot lid van ij [van bestuur. Hij krijgt ën en administratie in l! kket. Kaaks (38), die op 1 dienst treedt bij Grol- Igt Paul Tromp op die dit wordt. Na de benoe- an Kaaks bestaat het be- 5 erder uit bestuursvoor- 5 b Pasman en Rob Snel. Ëse inflatie 4 procent - De gemiddelde in Europa blijken in de- 2,4 procent hoger te 2 n een jaar eerder. Statis- jj ireau Eurostat heeft dat i gemeld. Het past daar- 11 eerdere raming aan die 2 n op 2,3 procent. Een 2 eerder was dat 2,2 pro- 2 ilangrijkste oorzaken 21 stijgende inflatie zijn ho- 2 ijzen voor gezondheids- 2 cohol en tabak. Neder- met 1,2 procent ver on- i gemiddelde. rmarkten op telboulevards 5 j lom - Supermarktketen ma wil binnen drie jaar io 5 vestigingen openen op g ïoodlijdende winkel- 5 irds aan de rand van 1 meenten. Het bedrijf t boulevards nieuw le ft lazen. De supermarkt- elt dat ongeveer zeven- 12 elcentra met voorna- edden- en tapijtzaken 'let-zelf-markten het fi- zwaar hebben. „De ite massa om klanten aan in, is nu te klein." ken werkt en met Diageo mm - Heineken gaat Britse drankenconcern juiness-bier brouwen nd. Het gaat om Gu- 1 ireign Extra Stout in blik 3 Heineken is na 1 juli de importeur van Guiness nd. Volgens Heineken zal het brouwen van stout, dat nog voor 1 Petersburg begint, lei- igere prijzen voor de 19fce consument. Diageo groot voordeel in het maken van het bestaan- butienetwerk van Hei- Rusland. <|bile wil banen kwijt vrijdag 2i januari 2005 221 3Ï T-Mobile, de divisie 25 telefonie van het Duit- 45 imconcem Deutsche 2? 1, wil voor het eind van geveer 2200 banen kwijt maatregel maakt deel jplannen om jaarlijks 1 2g euro te bezuinigen als 20 >p tegenwind op de )e onderneming wil en deel van haar activi- stoten en het assorti- •j® obiele telefoons uitdun- ig tot dertig a veer- merendeel van de ba- jg Iwijnt in Duitsland. T- 16 heeft over de hele we- 25100 mensen in dienst. 0: Dure yen groei Japan 22l De economie van Japan 28 groeien, maar die h >rdt geremd door de ers van de yen. De dure echt voor de export, die ■j® rvan de Japanse eco- 26 Dit schrijft de Organi- 31 )r Economische Sa- «2 tóng en Ontwikkeling ,i Twee maanden gele- ïöpide de OESO de eco- ie groei van Japan voor Jlgend jaar op 2 pro instelling gaat nu uit groei van 1,5. dig loon in 'de ziektejaar shanghai/anp-afp - Het Ameri kaanse intemetveilinghuis eBay steekt dit jaar 100 miljoen dol lar (78 miljoen euro) in China om zijn positie te vergroten op de groeiende markt voor han del via internet. Dat doet eBay via EachNet, zijn dochterbedrijf in de Volksrepu bliek. Met deze investering mikt eBay op de ruim 94 miljoen Chinezen met een internetaan sluiting en op de groeiende middenklasse. Het land beleeft al jaren achtereen een forse economische groei. Vorig jaar heeft eBay EachNet overgenomen voor 150 miljoen dollar (117 miljoen euro). Daar voor hadden de Amerikanen een belang'van een derde in EachNet dat in 1999 door twee Chinezen na hun studie aan de universiteit van Harvard was opgericht. Vorig jaar maakten 10 miljoen internetters gebruik van EachNet waarbij voor 3 miljard yuan (280 miljoen euro) aan goederen werd verhandeld, claimt EachNet. haarlem/anp - Werkgeversver eniging AWVN adviseert haar leden bij de CAO-onderhande- lingen de levensloopregeling nadrukkelijk op de agenda te zetten. De AWVN ziet veel in deze nieuwe regeling. Het kabinet wil werknemers vanaf 2006 jaarlijks laten kiezen tussen meedoen aan het spaar loon of aan de levenslooprege ling. Mensen kunnen niet tege lijkertijd van beide regelingen gebruik maken. Veel bedrijven werken nu aan het spaarloon mee door collec tieve regelingen aan te bieden. Zouden zij dat niet meer doen, dan kunnen zij de financiële ruimte die daardoor vrijkomt, gebruiken voor de levensloop regeling die het kabinet in 2006 wil invoeren. De AWVN ziet niets in de wens van de vakbONDEN het pre pensioen te repareren door het over te hevelen naar het ouder domspensioen. „Dat brengt op langere termijn risico's met zich mee", aldus de AWVN- woordvoerder. Het ouderdoms pensioen kan daardoor heel duur worden. Ook wat dat betreft kan de le vensloopregeling uitkomst bie den. Mensen kunnen die ge bruiken om tijdens hun loop baan verlof op te nemen. Maar zij kunnen ook kiezen om eer der op te houden met werken. shanghai/anp - Op een markt kraam in het centrum van Shanghai liggen honderden horloges uitgestald. De voor malige Chinese leider Mao lacht winkelende mensen vanaf een wijzerplaat toe. De meeste horloges dragen namen van be kende merken als Omega en Rolex Sommige merknamen komen op precies dezelfde mo dellen voor. Een Nike-horloge kost hier 40 yuan (ongeveer 4 euro). De ver kopers zitten goed in hun voor raad. Een van hen bewaart de horloges in een pedaalemmer zak. De markt biedt nog meer interessante voorwerpen, zoals een Burberry-sjaal (made in England, dry clean only) en dvd-schijfjes. Al deze spullen hebben een ding gemeen. Het is allemaal nep. Plagiaat is schering en inslag in China. Er wordt gekopieerd dat het een lieve lust is. Plagiaat is de nachtmerrie van westerse bedrijven die in China zaken willen doen. Sommigen (en ze ker niet de kleinsten) stappen naar de Chinese rechter in een poging het onheil ongedaan te maken. Philips schat dat er jaarlijks enkele honderdduizen den nagemaakte producten van het concern op de Chinese markt komen. China is vanwege zijn sterke economische groei en lage lo nen populair bij westerse on dernemers, maar de dreiging van plagiaat hangt als een In China worden veel producten gemaakt en ook veel merkproducten nagemaakt. Foto: Reuters zwaard van Damocles boven hun hoofd. Deze week brengt een Nederlandse handelsmissie met meer dan vijftig bedrijven een bezoek aan het land. De schending van intellectueel ei gendom is met grote regelmaat onderwerp van gesprek. De officiële delegatie onder lei ding van staatssecretaris Van Gerl-yip (economische zaken) heeft gesproken met vertegen woordigers van Nederlandse bedrijven zoals DSM. die het klappen van de zweep inmid dels kennen. Wapen je tegen plagiaat, laat je product regi streren, want anders kapen de Chinezen het onder je neus vandaan, was de boodschap. Van Gennip wil dat hierover een handboek komt voor Ne derlanders die in China de boer op willen. Een medewerker van de ambassade in Peking gaat er binnenkort mee aan de slag. Het schenden van intellectueel eigendom raakt de kern van het ondernemerschap. Wie een nepversie van zijn product ziet opduiken, is zijn investering in feite kwijt. Een Italiaanse hoog- leraO die in de stad Nanjing werkzaam is, vertelde dat in de handelwijze van de Chinezen weinig .structuur zit. Ze werken keihard en doen veel tegelijk. Als je echter geen investeringen hebt gedaan en geen eigendom hebt, dat zit zoiets als plagiaat helemaal niet in je hoofd, was de strekking van zijn verhaal. Wat doen de delegatieleden met dit mogelijke onheil? Erik Donkers hoopt in China soft ware aan de m^i te brengen waarmee de verheid in het verkeer in kaart kan worden ge bracht. Chinezen kunnen er te gen betaling gebruik van maken via een beveiligde website. Donkers verkoopt dus de soft ware niet, hij verhuurt het. Wie kwaad wil, kan vanuit Neder land zo uit het systeem worden gegooid. Hij kan echter weinig doen als Chinezen een dergelijk systeem zelf willen opzetten. „Je kunt het idee wel jatten, maar de toepassing is erg com plex Hier is jaren aan gewerkt." Een andere ondernemer vindt de zorgen over zakendoen met China wat overtrokken. Hij laat er al enige tijd onderdelen ma ken en zegt laconiek dat hij nog nooit vervelende ervaringen heeft gehad. Als hij bevroedt dat zijn naam en vooral wat hij in China laat maken misschien in de krant opduikt, trekt hij bleek weg. „Schrijf dat alsje blieft niet op, want dan gaan mijn concurrenten in Neder land dat misschien ook deen en kan ik wei inpakken. Werkloosheid Werkloze beroepsbevolking, driemaandsgemiddelden x1000 520 Jaargemiddelde werkloosheid 479 X1000 ,nc r1 KIUUU 39g j cent) Gunstiger is de situatie in de drie noordelijke provincies en de regio Haaglanden, waar het aantal werkzoekenden steeg met 1,1 procent. doorn/anp - De Nederlandse consument heeft vorig jaar in de ruim 10.000 kleinere kle dingwinkels duidelijk blijk ge geven van zijn voorkeuren. Grote belangstelling was er voor jeans, in alle soorten en maten, terwijl baby- en kinder kleding voor een aanzienlijk deel op de schappen bleef lig gen. Dat blijkt uit de cijfers die Mitex gisteren openbaar heeft ge maakt. De brancheorganisatie voor onder meer de modewin kels baseert haar cijfers op on derzoek bij zeshonderd win kels. In 2004 liet de verkoop van ba by- en kinderkleding een dui delijke daling zien. De omzet nam af met 6,9 procent. Geen onverwachte ontwikkeling, als we Mitex mogen geloven. „Dat segment heeft de neiging om de wisselingen in de economie te overtreffen. In tijden van hoog conjunctuur zie je grote verko pen, gaat het slecht met de eco nomie dan is er een sterke te rugval", lichtte een woordvoer der toe. Nieuwbakken ouders houden in deze tijden de hand op de knip. Het is met baby- en kin derkleding ook wat makkelijker om binnen de familie een broekje of een pakje over te ne men of spullen van een ouder broertje of zusje af te dragen. De negatieve trend bij baby- en kinderkleding staat overigens niet op zich. De hele branche heeft een moeizaam jaar achter de rug. Na een sterke omzetdaling in 2003 volgde vorig jaar een ver dere teruggang van de verko pen (0,5 procent). Positieve uit schieter waren de jeans. Aan spijkerbroeken en -jacks werd 6 procent meer verkocht. De oor zaken voor de goede verkopen zijn vernieuwingen in de pre sentatie van het product, de ve le variaties in spijkerbroeken, - jacks en blouses en de hoge omloopsnelheid van collecties. „Volgende maand kan er weer een nieuwe versie op de schap pen liggen van het model dat nu populair is", aldus de woordvoerder. In zo'n situatie is volgens hem de consument bereid veel geld neer te tellen voor jeans. den haag/anp - De Tweede Ka mer plaatst vraagtekens bij het bedrag van 2,78 miljard euro dat de staat wil neertellen om het netwerkbedrijf van de Gas unie volledig in handen te krij gen. De Kamerleden zijn er nog niet uit of ze de Rekenkamer zullen vragen om onderzoek of dat ze genoegen nemen met meer vertrouwelijk overleg met minister Brinkhorst van econo mische zaken. De D66-bewindsman zette gis teren uiteen, dat hij niet zijn onderhandelingsstrategie pu bliek wil maken. Wel toonde Brinkhorst zich bereid mee te werken aan onderzoek door de Rekenkamer, als de Tweede Ka mer daartoe beslist. Gasunie is een gezamenlijke onderneming van de staat, Shell en Exxon. Het netwerkbe drijf wordt losgemaakt van de Gasunie en komt volledig in handen van de overheid. Dit moet waarborgen dat in een vrije energiemarkt concurre rende leveranciers toegang krij gen tot de leidingen. CDA-Kamerlid Hessels opperde de mogelijkheid van onderzoek door de Rekenkamer en kreeg bijval van de linkse partijen. Dat onderzoek moet uitwijzen of de oliemaatschappijen niet teveel ontvangen. PvdA-Kamerlid Crone toonde zich met minister Brinkhorst niet bevreesd dat de overheid een kat in de zak koopt. De waarde van het gasnetwerk hangt samen met de prijs die in de toekomst betaald moet wor den voor het gebruik van de lei dingen. Dte, de toezichthouder van de energiemarkt, contro leert die transporttarieven. De Europese Commissie ziet vol gens Brinkhorst in het bedrag van 2,78 miljard geen verboden staatssteun. De minister geeft zijn onder handelingsstrategie niet graag prijs, omdat hij mogelijk nog zal onderhandelen over het op splitsen van het overblijvende deel van de Gasunie, het bedrijf dat in gas handelt en dat levert. Nijmegen - Het is bijna een kunstwerk geworden, de fietsbrug die langs de oude spoorbrug over de Waal bij Nijmegen is gebouwd. De brug vormt de verbinding tussen de Betuwe en het centrum van de stad. De gemeente kreeg gisteren voor de brug, Snelbinder genaamd, de fietsvakantiebeurs-trofee uitgereikt. Foto: ANP/Rick Nedersfigt den hjvag/gpd - Vakbond MHP blijft mordicus tegen het plan om ook gepensioneerden AOW-premie te laten betalen. De vakcentrales FNV en CNV zijn onder voorwaarden voor. Zij willen AOW'ers met een goed aanvullend pensioen in de toekomst ook laten opdraaien voor deze basis in de oudedags voorziening. De Sociaal-Economische Raad (SER) stelt vandaag een advies aan de Tweede Kamer vast over het ouderenbeleid. Daarin wordt geconcludeerd dat de vergrijzing ertoe dwingt ook mensen die al een AOW-uitke- ring ontvangen te laten meebe talen aan deze regeling, omdat die anders onbetaalbaar wordt. FNV en CNV accepteren deze verplichting voor gepensioneer den, mits die niet geldt voor mensen die alleen AOW heb ben, of AOW met een klein aan vullend pensioen. Om dit nog eens te benadrukken is aan de tekst van het advies het woord 'draagkrachtig' toegevoegd: het gaat alleen om die gepensio neerden die een flink inkomen naast de AOW hebben. Vakcentrale MHP heeft zich op nieuw hiervan gedistantieerd. Voorzitter Ad Verhoeven blijft van mening dat het niet aan gaat om mensen die al hun hele leven voor de AOW premie hebben betaald, ook nog eens premie te laten betalen als ze de uitkering eindelijk hebben. Als de AOW te duur wordt, moet dat maar op een andere wijze worden gefinancierd, ver klaarde hij. Dit zit de andere vakcentrales niet lekker. De afgelopen weken hebben CNV-voorzitter Doekle Terpstra en FNV-vice-voorzitter Agnes Jongerius in gesprekken op het kantoor van de MHP in Culemborg vergeefs gepro beerd de MHP te overreden. Geen wonder, betoogt voorzit ter Jacques Teuwen van De Unie, de grootste bond van de MHP. „Het handjevol miljo nairs in Nederland kan de AOW heus niet redden met deze maatregel. Die zal moeten wor den uitgebreid met de midden groep en misschien nog wel daaronder. Het wordt gewoon een extra belastingmaatregel, die straks alle AOW'ers zal tref fen." Hij hekelt het standpunt van FNV en CNV, dat zij met de toe voeging 'draagkrachtig' dat hebben dichtgetimmerd. „Dat woord is veel te vaag. Daar kan de politiek straks alle kanten mee op." Teuwen ergert zich groen en geel aan het feit dat FNV en CNV gepensioneerden in hun inkomen treffen die ze ker niet tot de rijkste mensen in Nederland behoren. Het SER-advies is aangevraagd door de themacommissie ou derenbeleid van de Tweede Ka mer, die eind van dit jaar een standpunt zal bepalen. door Richard Mooyman Amsterdam - De Exel Aviation Group van zakenman Erik de Vlieger heeft opnieuw interna tionale vliegverbindingen uit de lucht gehaald. De lijndienst Eindhoven-Ham burg van Air Exel is deze week plotsklaps gestaakt. Ook de Exel-vluchten vanuit het Franse Straatsburg naar St. Etiënne en München worden volgens de betreffende luchthavens niet meer uitgevoerd. De Italiaanse dochter Granda- Exel stopte eerder al helemaal met vliegen wegens opstape lende verliezen. Vakbond De Unie reageert ver rast op het stopzetten van de vliegverbindingen. „Het is dui delijk dat het met delen van het bedrijf niet goed gaat", aldus bestuurder M. Rog. „Maar wij hadden verwacht dat er met maatregelen zou worden ge wacht tot rond 1 februari, wan neer er een totaalplan wordt gepresenteerd." De nieuwe topman Drechsel is bezig de Exel-delen door te lichten en werkt aan een reor ganisatie. De Exel-groep raakte in moei lijkheden nadat eind vorig jaar de toenmalige directeur Harm Prins werd aangehouden op verdenking van afpersing en witwaspraktijken. Ook bleek het door Exel overgenomen Air Holland een drugs- en witwas verleden te hebben. Verder leg de de belastingdienst beslag op onderdelen bij diverse Exel-be- drijven. De toekomst van chartermaat schappij DutchBird is nog on gewis. Bonden achten de kans op een faillissement groot. Be windvoerder F. Kemp van de in surseance verkerende vliegon derneming is met diverse gega digden in onderhandeling over een eventuele doorstart, waar bij ook Exel belangstelling zou hebben voor delen van Dutch Bird. Tot veler verrassing bleek DutchBird in december niet overgenomen door Exel, zoals Erik de Vlieger had gezegd, maar door een BV van topman Harm Prins. DutchBird raakte in geldnood en Boeing legde de vliegtuigen aan de ketting. Als de onderneming failliet gaat, wil Rog dat er een onder zoek komt naar de handelwijze van Erik de Vlieger die hij 'ui terst kwalijk' noemt. Bij het vier jaar oude Dutch Bird, diverse malen verkozen tot de beste chartermaatschap pij van Nederland, staan 250 personen op de loonlijst. den haag/gpd - De werkloos heid is in het laatste kwartaal van het afgelopen jaar opgelo pen tot 492.000. Dat zijn er 57.000 meer dan in dezelfde pe riode in 2003. Over heel 2004 is de gemiddelde werkloosheid ten opzichte van 2003 met 83.000 toegenomen tot 479.000. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepresen teerd. De werkloosheid steeg bij zowel mannen als vrouwen. Opvallend is de relatief sterkere stijging van het aantal oudere werklozen. Als percentage van de beroepsbevolking is de werkloosheid onder jongeren het hoogst met 13,3 procent. In 2003 was dit nog 10,6 procent. Gedurende de laatste drie maanden was gemiddeld 6,3 procent van de beroepsbevol king werkloos. Een jaar eerder lag dat percentage over dezelf de periode op 5,5 procent. Hoewel de werkloosheid in het vierde kwartaal 2004 57.000 werklozen meer telde dan het vierde kwartaal in 2003, stelt het CBS dat de arbeidsmarkt in de loop van 2004 tekenen van herstel vertoont. Halverwege 2004 begon de werkloosheid te dalen, maar die trend zette niet echt door. Integendeel, mo menteel groeit de werkloosheid met zo'n 6.000 mensen per maand. Het CWI (Centrum voor Werk en Inkomen, het voormalig ar beidsbureau) presenteerde eveneens werkloosheidscijfers en meldde dat eind 2004 692.000 mensen werk zochten. De verschillen met de CBS-cij- fers hebben te maken met an dere definities waardoor de CWI-cijfers meer trendmatig zijn. Het CBS werkt met oudere cijfers. Volgens het CWI nam het aantal werkzoekenden in 2004 met 4 procent toe, tegen een stijging in 2003 van 24 pro cent. Als percentage van de beroeps bevolking komt het CWI uit op een werkloosheid van 9,2 pro cent. Het aantal langdurig werklozen is eind 2004 ten op zichte van een jaar eerder met 10,4 procent gestegen tot 37.000. Het CWI constateert grote ver schillen per beroepsgroep. Vooral onder schoonmaakper soneel (plus 34,2 procent), on geschoold installatie- en mon- tagepersoneel (plus 33 procent) en verkooppersoneel (plus 21,9 procent) nam het aantal werk zoekenden flink toe. Tegelijker tijd daalde de werkloosheid on der beveiligingspersoneel en geschoold installatie- en mon- tagepersoneel. Het aantal werkzoekenden nam naar regio's verdeeld, het snelst toe in Eemland (9 procent), Midden-Brabant (8 procent), Flevoland (8,6 procent) en Noord-Holland Noord (8,3 pro-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9