Crisis dreigt in Servië om Tribunaal BUITENLAND 'Mensen haten Bush of ze houden van hem' VS bereid Sacirbey uit te leveren aan Bosnië Elf Nederlanders dood door tsunami De duivel gestenigd Streepjescode moet handel in lijken stoppen Solana niet naar Belgrado WHO vreest menselijke variant van vogelgriep Machtsstrijd in Oekraïne verleden tijd Opwarming was oorzaak 'Grote Sterven' ir privacy itse bussen ■- Britse buspassagiers I voortaan verhinderen miand op de vrije stoel en komt zitten. Als zij 25 toeslag op het bus- letalen, worden ze niet iet een onbekende opge- De regeling gaat gelden snelle intercityverbin- Naar verwachting zul- al vrouwen van de mo id gebruik gaan maken, ling moet deze zomer sfeld niet [Duitsland ju - De Amerikaanse mi- defensie Rumsfeld bezoek aan Duitsland L Rumsfeld zou volgen- id in München een in- iale conferentie bijwo- len voor afzegging is rifte van onder meer rnrgers tegen Rumsfeld lorlogsmisdaden. Ze at bij het Duitse open- nisterie (OM) in Karls- i indieners van de rillen dat Rumsfeld en tal andere Amerikaanse larissen worden ver- egens marteling en oor daden. liljardste gaat les promoten L Het Chineesje Zhang at zijn net verworven le roem aanwenden om te maken voor een lan- iroducent van tissues, ird op 6 januari aange- ls de 1,3 miljardste in de volksrepubliek, is de familie Zhang :ld met aanbiedingen ijven die de zuigeling itten voor adverten- vrijdag 2i januari 2005 lad dagen Ier water Het enige wat voor- en tegenstanders gemeen hebben, is hun toonhoogte door Ans Bouwmans Washington - Eén ding is al gauw duidelijk. De mensen met de mooiste kaartjes voor de in auguratie van president George W. Bush, groot en met gouden opdruk, hebben de slechtste plekken. Maar dat maakt niet uit, meent Sara (24) uit Virginia die zes Congresleden achter de vodden heeft gezeten om ze te krijgen. „Ze waren gratis. Dit moet je gewoon een keer mee gemaakt hebben'" zegt ze. „Het is een Amerikaanse traditie." Duizenden mensen zijn naar hoofdstad Washington gereisd om feest te vieren. Het land mag politiek diep verdeeld zijn, dat kan hun vreugde over de overwinning van George Bush niet temperen. „Je kan het niet iedereen naar de zin maken", zegt Chris uit Atlanta. Een beet je misprijzend kijkt hij naar omstanders die gewapend met banieren en plakkaten hun af keer van Bush kenbaar maken. Het is een beetje een ontvlam bare mix in de lange, lange rij voor de beveiligde ingang bij de Derde Straat, die zowel toegang biedt tot sta-plaatsen voor de inauguratie als tot de 'geautori seerde' demonstratieruimte langs de route van de parade over Pennsylvania Avenue. Als de ene groep de favoriete slo gan 'Nog vier jaar' aanheft, ant woordt de andere kant met het populaire 'Wie is er een terro rist, Bush is een terrorist'. „We zijn gewoon erg gepolari seerd. Mensen haten Bush of houden van hem. Dat is wat je hier ziet", zegt John, een verkoper van anti-Bush buttons uit Pro- Demonstranten draperen voor de inauguratie van Bush de Amerikaanse vlag op 1366 doodskisten om de slachtoffers van de oorlog in Irak in herinnering te brengen. Foto: Reuters vidence. Maar het is toch een schone zaak dat iedereen hier door elkaar kan lopen en de twee kanten niet uit elkaar ge haald hoeven worden, zegt hij. Maar veel demonstranten me nen dat het met opzet zo gere geld is, om het hen moeilijk te maken binnen de afgesloten hekken te komen en 'de wereld te laten zien dat we het niet al lemaal eens zijn met wat Bush doet'. Bij de rode en oranje in gangen ten zuiden van het Congresgebouw op Capitol Hill wordt niet voorgedrongen. Hier zijn de kaartjes niet gratis - be halve als je ze gekregen hebt. Hier lopen de vrouwen in bont jassen, en levert een handvol mannen het bewijs dat cow boylaarzen echt onder een kos tuum gedragen kunnen wor den. Dicht op elkaar gepakt zit iedereen in zijn beste warme goed op een klapstoel, de voe ten in de sneeuw. Je ziet de voorkant van het bordes aan de westzijde van het Capitool, en dat is het enige wat er toe doet. Want daar legt president George Bush de eed af. Het is koud, maar niet té. Sinds 1937 is 20 januari de vaste dag voor de inauguratie - daarvoor was het in maart - en het is wel eens kouder geweest. In 1985 moest de herkozen Ronald Reagan uitwijken naar binnen. Als de marinekapel het 'Groet aan de leider' begint te spelen, verschijnt George Bush die om twaalf uur precies de eed aflegt waarmee hij president blijft. Presidenten willen er goed uit zien tijdens zo'n plechtige gele genheid, maar Bush heeft geen nieuw pak gekocht voor de plechtigheid, zo wist de krant Washington Post te melden. Laura Bush heeft een winter- witte creatie van ontwerper Os car de la Renta aan, een feit dat in de VS net zo veel aandacht krijgt als de hoedkeuze van ko ningin Beatrix bij de troonrede. Bush draagt inmiddels traditie getrouw de gouden manchet knopen met de platina-vleugels van de Marine erop, die hij van zijn vader heeft gekregen. Stop de oorlog, stop de oorlog, klinkt het als Bush begint met het 'ik zweer plechtig'. Er klinken 21 kanonschoten en de tweede termijn van Bush is officieel begonnen. Zoals dat hoort houdt Bush een inaugu rele rede over zijn visie op de komende vier jaar. In welspre kende bewoordingen legt hij zijn filosofie over het belang van vrijheid in de wereld uit. Af en toe verstoord door spreekko ren en kreten in de verte gal men zijn woorden over de tien duizenden mensen voor het Capitool. Hart, hoop, trots, eenheid. En vrijheid natuurlijk, het woord dat 39 keer valt. Dan is het tijd voor de parade. Voor de Bush- fans die langs Pennsylvania Avenue - de weg van het Capi tool naar het Witte Huis - staan opgesteld en hun politieke zege willen vieren. Voor de mensen die 'het' meegemaakt willen hebben. Voor de demonstran ten die Bush de rug toekeren als hij in zijn slee met gevolg voor bij komt rijden, ook al zal Bush dat niet gezien hebben door de haag van politiemensen die voor de hekken staan opge steld. Opnieuw zijn er spreek koren te horen. Het enige dat haters en liefheb bers van Bush gemeen lijken te hebben is hun toonhoogte. Lg - Sinds vijf dagen is it deel van Bagdad ver- an drinkwater. Wat de van de watercrisis is lelijk, maar het ver- bestaat dat opstande- e hoofdwaterleiding e stad hebben gesabo- immige inwoners van se hoofdstad geloven aakse regering en het I anse leger het water ifgesloten om mensen iren en hen aan te zet- mmen bij de parle- ftkiezingen op 30 janu- ■mmige wijken is hele- In water, in andere N de kraan een paar uur ters Malawi luxere auto e - Rechters in het ar- iwi zijn gisteren in sta- aan. Zo willen ze de re- wingen nieuwe luxe au- vierwielaandrijving aan te schaffen ter ng van het oude wa- De rechters zullen en meer behandelen regering de circa 25 ide auto's heeft vervan- I rechter zei dat de sta- iolging in belangrijke ie moord zal vertragen. [glione noemt i een pedofiel ie - De Italiaanse minis- Buttiglione heeft de der van de Groenen in pees parlement, Daniel ïndit, als pedofiel be- q 1. In oktober vorig jaar de het Europees parle- benoeming van de Ita- Europees commissaris ■nd met uitspraken over tl tsualiteit ('een zonde') tg ren ('die horen alleen 'm 1 te baren'). Cohn-Ben- lestijds zijn grootste J[< ing van 84 10 oort de les h Een 84-jarige Keniaan ng is op een basis- Kordt mogelijk van Tstuurd, omdat hij de il verstoort. De jonge 1 in zijn klas worden [geleid door de grappen oogbejaarde. Hun ou- 1 daarom dat de man 1 1 wil geen kl van Stalin ca» ;m|- De Russische hoofd- ^kou krijgt toch geen *ld van de voormalige osef Stalin naast de se president Franklin elt en de Britse pre- ton Churchill. Het ur erkent dat een Stalin veel mensen en en beperkt zich een standbeeld van anse en de Britse re ders. De stad wilde van de geallieerde lei- hten als monument inde van de Tweede rlog, bijna zestig jaar Mina - Ruim 2,5 miljoen moslims hebben gisteren tijdens de jaarlijkse bedevaart in Mekka het ritueel van het stenigen van de duivel uitgevoerd. Het ritueel in het nabijgelegen Mina, waarbij de gelovigen stenen gooien naar drie pilaren die satan symboliseren, kostte vorig jaar het leven aan 251 pelgrims die in de drukte werden vertrapt. Dit jaar waren er geen noemenswaardige problemen. De Saudische autoriteiten hebben 28 miljoen dollar geïnvesteerd om het ritueel veiliger te maken. Foto: EPA san francisco/anp - De Uni versiteit van de Amerikaanse staat Califomië eist van zijn medische faculteiten dat die streepjescodes implanteren in lichamen die beschikbaar zijn gesteld aan de weten schap. Volgens de Los Ange les Times moet de maatregel voorkomen dat de universi teit opnieuw te maken krijgt met schandalen over de ille gale verkoop van honderden lijken. Behalve de elektronica die in botten moet worden geïmplanteerd of eraan vast gemaakt, moeten camera's registreren wat er buiten kantoortijd met de lijken ge beurt. In de afgelopen tien jaar is de universiteit zeker vier keer in opspraak geraakt door verdwijning van licha men die ter beschikking van de wetenschap waren ge steld. Bij het laatste schan daal werd het donorpro gramma in Los Angeles stop gezet en de directeur ontsla gen. Hij zou lichaamsdelen illegaal hebben verkocht aan particuliere onderzoeksin stellingen. neW york-den haag/anp-afp - De Ameri kaanse justitie heeft de uitlevering bevolen van de voormalige Bosnische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Muhamed Sacir bey. Dat is vernomen in justitiebronnen. De oud-diplomaat wordt verdacht van het verduisteren van 2,5 miljoen dollar staats geld. Bosnië heeft om de uitlevering van de 48-jarige Sacirbey gevraagd. Sacirbey heeft van de Newyorkse rechter Maas tien dagen gekregen om tegen het be sluit in beroep te gaan. De Bosniër heeft zowel een Bosnisch als Amerikaans pas poort. Hij was in juli in afwachting van een besluit over zijn uitlevering onder elektro nisch huisarrest geplaatst. Bovendien moest hij zijn paspoorten inleveren en een schuldbekentenis tekenen. Hij ontkent alle aantijgingen en zijn raads lieden zeggen dat er geen geldig uitleve ringsverdrag is tussen de Verenigde Staten en Bosnië-Herzegovina. Verder zou Bosnië geen bewijzen hebben geleverd van zijn belgrado/anp-dpa - In Servië dreigt een regeringscrisis om de samenwerking met het Joegosla- vië-Tribunaal. Vice-premier La- bus en Gi7+, zijn partij van eco nomische hervormers, dreigen het kabinet te verlaten en het daarmee ten val te brengen, als niet binnen een week enkele verdachten van oorlogsmisda den worden uitgeleverd aan Den Haag. Dit hebben Servische kranten gisteren gemeld. EU-buitenlandcoördinator Ja- vier Solana heeft gisteren ver rassend zijn bezoek aan Servië- Montenegro afgezegd. Reden voor de afeegging op het laatste moment zou onenigheid zijn over de uitlevering door Belgra do van door het Joegoslavië- Tribunaal gezochte verdachten. Er bestaat geen kans een oplos sing dichterbij te brengen voor de vele problemen, zei een woordvoerster gisteren. Solana zou vandaag naar Belgrado rei zen om daar de regering onder druk te zetten om gezochte ver dachten uit te leveren aan het in Den Haag gevestigde VN-hof. De Europese Unie bekijkt op 27 januari of Servië-Montenegro rijp is voor verdere toenadering tot de EU. Een voorwaarde hiervoor is verbeterde samen werking met het VN-hof in Den Haag. Dat is met name op zoek naar de voormalige Bosnisch- Servische legerleider Mladic, naar vier andere generaals en naar de voormalige Kroatisch- Servische president Hadzic. De advocaat Jovan Simic, de Tribunaal-adviseur van de Ser vische president Tadic, heeft gisteren aangedrongen op de arrestatie van de verdachten: „De regering moet hen oppak ken. Ik denk niet dat een van hen zich tot eind januari vrij willig overgeeft." Leidinggeven de politici van de partij van de nationaal-conservatieve pre mier Kostunica blijven echter herhalen dat arrestaties niet aan de orde zijn. Waarschijnlijk veel peuters omgekomen meulaboh/anp-rtr/dpa - Het aantal Nederlandse doden als gevolg van de zeebeving in Azië op 26 december is donderdag met twee opgelopen naar elf. De twee nieuwe slachtoffers zijn door het Rampen Identifi catie Team (RIT) geïdentifi ceerd in Thailand. Van de elf doden overleden er negen in Thailand, één in Sri Lanka en één overleed tijdens de vlucht van Thailand naar Brussel aan de verwondingen. Het aantal vermisten ligt op 'een kleine dertig', aldus Bui tenlandse Zaken. Het aantal niet-traceerbaren, van wie niet zeker is of ze tijdens de tsunami in de rampgebieden waren, is geslonken naar ongeveer vijf tien. Hulpverleners aan de zwaarge- troffen westkust van Atjeh heb ben gisteren gezegd dat ze nog maar relatief weinig kinderen in de leeftijd tot zeven jaar jaar te genkomen. Volgens Shannon Strother van het VN-kinder fonds Unicef lijkt het erop dat de verwoestende vloedgolven op 26 december vooral grote aantallen peuters en kleuters hebben gedood. Ze hadden geen kans om tijdig weg te ko men of zich ergens aan vast te klampen. Strother baseert haar uitspraken op ervaringen van medewerkers die in de getrof fen regio een vaccinatiepro gramma tegen mazelen hebben opgezet. „Wat we zien is dat vooral de wat oudere kinderen worden aangemeld. Er zijn niet veel jongere kinderen". Het we reldvoedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP) meldde dat de verstrekking van voedsel in de kuststreek tussen Banda Atjeh en Meulaboh bijna vier weken na de ramp nog zeer moeilijk is. Op basis van satel- lietbeelden is duidelijk dat vrachtwagens grote delen van de regio voorlopig niet kunnen bereiken. 'Vaccin moet snel ontwikkeld worden' vermeende misdaden. Sacirbey is in ons land vooral bekend als een voormalige vriend van Mabel Wisse Smit, de echtgeno te van prins Johan Friso. Ook was Sacirbey regelmatig in Nederland als vertegenwoordiger van de regering in Sarajevo inzake de genocideklacht die Bos nië in 1993 tegen Joegoslavië aanspande bij het Internationaal Gerechtshof. Het VN-hof in het Vredespaleis begint in februari 2006 met de inhoudelijke behan deling van de zaak. hanoi-genève/gpd-reuters - De Wereldgezondheidsorganisatie van de VN (WHO) waarschuwt dat een nieuwe variant van het dodelijke vogelgriepvirus, die van mens op mens kan worden overgedragen, steeds dichterbij komt. Dit kan leiden tot een wereldwijde epidemie met mil joenen doden. De WHO doet een dringend beroep op landen en medicijnfabrikanten om snel een vaccin te ontwikkelen. Tot nu toe zijn nog geen bewij zen gevonden dat het vogel griepvirus (H5N1) dat sinds vo rig jaar al aan 38 mensen het le ven heeft gekost in Azië, van mens op mens overgaat. Maar recentelijk laboratoriumonder zoek toont volgens de WHO aan 'dat het virus dusdanig ver andert, dat de kans op een pan- demie steeds groter wordt'. Waar de WHO bang voor is, is dat het virus in een beest te rechtkomt dat ook een mense lijk griepvirus kan dragen, zoals een varken. In dat geval kan een nieuwe variant ontstaan die van mens op mens wordt overge dragen en zich in een mum van tijd over de aardbol kan ver spreiden. De gezondheidsin stantie gaat ervan uit dat een dergelijke pandemie 2 tot 7 mil joen doden tot gevolg zal heb ben. De laatste wereldwijde griepepidemie was in 1968 en kostte aan een tot vier miljoen .mensen het leven. Aan de griepgolf van 1918 bezweken wereldwijd ruim 40 miljoen mensen. Het baart de WHO zorgen dat de ziekte op dit mo ment vooral opduikt in de bin nenlanden van Vietnam en Thailand, waar virusdragers als kippen en eenden zowel bin nenshuis als buiten vrij rondlo pen. ..Dergelijli^iitbraken zijn moeilijk op te spGren en vergro ten de kans dat het virus bij mensen terechtkomt." kiev/anp - De machtsstrijd in de voormalige sovjetrepubliek Oekraïne lijkt voorbij. Zondag kan de pro-westerse Viktor Joesjtsjenko (50) worden be ëdigd als derde president sinds de onafhankelijkheid. Daarmee is de zogeheten oranje revolu tie, verwijzend naar de politieke kleur van Joesjtsjenko, succes vol voltooid. Met de installatie moet er een einde komen aan het maandenlange conflict tus sen Joesjtsjenko en zijn Mos- kou-getrouwe rivaal Janoeko- vitsj, die ook aanspraak maakte op het presidentschap. De weg naai- de inhuldiging van Joesjt sjenko is geëffend door het hooggerechtshof. Het hof ver wierp ook het laatste beroep schrift van Janoekovitsj, die op 26 december de herhaling van de verkiezingen verloor. De Russische president Poetin feli citeerde Joesjtsjenko kort na de uitspraak van het hof met diens overwinning. Tijdens de tumul tueus verlopen verkiezingen steunde Moskou nog openlijk diens tegenstander Janoeko vitsj. Poetin liet donderdag weten dat hij veel waarde hecht aan een goede relatie met het buurland. Hij sprak over een van de be langrijkste Russische prioritei- washington/anp-rtr - Niet de inslag van een as teroïde maar een geleidelijke opwarming van de aarde lag 250 miljoen jaar geleden aan de basis van het 'Grote Sterven'. Die conclusie trekken ten. Naar verluidt brengt Joesjt- Australische en Amerikaanse wetenschappers na sjenko meteen maandag een bezoek aan Moskou, een dag na onderzoek van bodemresten en fossielen in Au stralië, China en Zuid-Afrika, aldus het blad Sci- zijn installatie als opvolger van ence. de als autoritair bestempelde Een kwart miljard jaar geleden stierf 90 procent Leonid Koetsjma. Premier Bal- van het zeeleven en bijna driekwart van de plan ten en dieren op land uit, zo hebben weten schappers uitgevogeld. De oorzaak hiervan is al geruime tijd onderwerp van felle wetenschappe lijke debatten. Vorig jaar maakten onderzoekers melding van bewijzen voor een inslag van een gigantische as teroïde voor de kust van wat nu Australië is. Die inslag zou het leven op aarde voor een groot deel kenende is een van de hoogge plaatste gasten die de inaugura tie zal bijwonen. Tijdens de roerige verkiezings periode eind 2004 was Neder land als voorzitter van de Euro pese Unie betrokken bij het zoeken van een oplossing. hebben weggevaagd. Wetenschappers van de universiteit in het Australische Perth en de Ame rikaanse universiteit van Washington zeggen nu aanwijzingen te hebben dat het leven op aarde destijds vooral leed onder klimaatveranderingen. Ze wijzen op een toenemend gebrek aan zuurstof in de oceanen, een warmere atmosfeer en op fos siele resten die duiden op een meer geleidelijke dan een abrupte beëindiging van de soortenrijk dom. Mogelijk speelden de uitstoot van broeikasgassen door enorme vulkaanerupties hierbij een door slaggevende rol. De meeste experts zijn het er overigens wel over eens dat het uitsterven van de dinosauriërs onge veer 65 miljoen jaar geleden wel het gevolg was van een asteroïde-inslag op het Mexicaanse schiereiland Yucatan.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7