Kamer steekt stokje voor 'vrije' huren BINNENLAND 2 Straat dreigt voor asielzoekers Veel doden door verkeerde medicijnen Plezier belangrijkste onderdeel goede relatie Verhagen: Nu huren vrijgeven is onverantwoord 1 CDA tegen plannen Dekker n Trein strandt na brand Defensie mag dertien afluisterschotels bouwen Beurs (2e) huis Buitenland 21, 22 23 januari IMMO Brandweer en politie op varkensjacht Inbreker stierf mogelijk door kalmeringsprik reker met dje' vast M - De politie heeft een ge Arnhemmer aange- n, die een groot aantal vrouwen heeft bestolen, n was in de regio Am- uniddels bekend als „de F er met het hondje". De elde bij oudere vrouwen et een verhaal dat zijn iwas weggelopen. Hij e het beestje in hun tuin :r|ben zien lopen en vroeg 1, ven mocht kijken. Bijna ten liet de man binnen. lS de man weer weg was kten de vrouwen dat zij apieren of handtassen Netjes achter idstichting - Drie jongens van der- i veertien jaar uit Hoorn tag hebben bekend te hebben gesticht in een aravanloods in Zwaag. ade van de brand loopt edelijk in de miljoenen Het drietal kon worden louden op aanwijzingen a meisje, dat hen zag uien uit de loods. er 'gek iloemen' - Nederlanders moeten orden op bloemen. De ekende reclameslogan len houden van mensen' jnt na dertig jaar trouwe „Gek op bloemen!" zal legin februari het stokje men. Bloemenbureau d, de promotieorganisa- de Nederlandse bloem ij, milt de oude slogan in deze aan „glans en ef- ïrloren heeft. lercheur in ^criminaliteit i - De politie heeft in mburg een van haar ei- ihercheurs opgepakt in lotschalig drugsonder- Ie rechercheur is samen e andere verdachten ouden tijdens invallen oningen en bedrijfspan- Heerlen. Bij de invallen i vijf hennepplantages ld. baas werd dgestoken ■den - De 54-jarige ca- die in de nacht van ag op dinsdag in Leeu- 1 werd vermoord, is {stoken. Dat blijkt uit jp het lichaam van het ffer. De exploitant van lan is waarschijnlijk ffer van een roofmoord. onbekend geldbedrag !t café verdwenen. De vermoedt dat drie da- man hebben vermoord, oofoveral op de kroeg jok een 46-jarige stam- wond. ngeren epje voor >i - Zwangere vrouwen in Enschede een streep- bij het parkeren. De ge- Enschede reserveert in ergrondse Van Heekpar- age vier parkeerplaatsen rangere vrouwen. De plaatsen liggen pal e lift, opdat de aan- moeders nooit ver hoe jouwen. es voor airen Bosnië - Drie militairen die Bosnië hebben misdra- bben daarvoor van het ar ministerie in Arnhem isactie van 300 euro oden gekregen. Volgens ordvoerster van het OM de drie mannen zich g gemaakt aan een lich- van geweld. Wat zij hebben gedaan en wat ng is wil Justitie niet zeg- tie pakt ■collectanten iurg - De politie heeft in )urg twee jongens uit its aangehouden die vergunning collecteer- jongens van 15 en 16 1 haalden zogenaamd voor de slachtoffers van eving in Azië, maar be- tegenover de politie het f te willen houden. De krijgen een proces-ver moeten mogelijk naar Halt. ten bouwen jes in F-i6's «den Muizen hebben ivember op de militaire Sis in Leeuwarden nes- •ouwd in vier F-16's. De gen stonden daar voor lerhoudsinspectie. De traten de bekabeling van tellen aan en gebruikten or het bouwen van hun De bedrading van de en is vervangen. vrijdag 2i januari 2005 den haag/gpd - Huurders hoe ven niet meer bang te zijn dat ze vanaf volgend jaar extra veel geld kwijt zijn voor hun woning. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer is tegen de plan nen van minister Sybilla Dekker (volkshuisvesting) om in 2006 de huren van een kwart van alle huurwoningen vrij te geven. Regeringspartij CDA liet giste ren weten tegen het plan van de minister te stemmen. Samen met de oppositiepartijen die al tegen waren, is er nu een ruime meerderheid in de Tweede Ka mer die de zogeheten liberalise ring van de huurmarkt wil te genhouden. Volgens CDA-fractievoorzitter Verhagen worden huurders on nodig op hoge kosten gejaagd. Vooral middeninkomens, die de huurstijging niet gecompen seerd krijgen, omdat ze geen recht hebben op huursubsidie, zouden door de plannen wor den gedupeerd. Naar schatting een half miljoen huishoudens hadden vanaf volgend jaar fors meer moeten betalen voor hun huurhuis. Dekker wilde de huren van alle huurhuizen met een WOZ- waarde van om en de nabij 115.000 euro (in totaal zo'n 650.000 huizen) meer laten stij gen dan met het door de over heid jaarlijks vastgestelde per centage. Met het geld dat de woningcoöperaties hiervoor ex tra binnen kregen, moesten ze de komende jaren zo'n 55.000 extra woningen bouwen. Dek ker hoopte zo een einde te ma- ken aan de woningnood. Nu blijven veel huurders met een hoger inkomen vaak wonen in een relatief goedkoop huis, om dat er onvoldoende alternatieve woningen beschikbaar zijn. Nieuwkomers met een laag in komen komen zo niet aan de bak. Maar de Tweede Kamer is bang dat de liberalisering alleen maar leidt tot hogere kosten voor de burger, zonder dat er extra huizen worden gebouwd. „De woningmarkt is overspan nen. De huren nu vrijgeven, leidt tot ongelukken," oordeelt Verhagen. De opstelling van de Kamer is een forse streep door de reke ning van WD-minister Dekker. De liberalisering van het huur beleid is één van de belangrijk ste opdrachten die zij zichzelf ten doel had gesteld deze kabi netsperiode. Ze reageerde giste ren afgemeten op het nieuws. „De woningmarkt zit op slot en zal toch moeten worden open gebroken," zei ze. Oppositiepartij PvdA is blij met de opstelling van het CDA. „Li beralisatie van de huren is niet nodig om de woningcoöpera ties meer huizen te laten bou wen," aldus PvdA-kamerlid De- pla. „Ze hebben geld genoeg. De Woonbond, de landelijke huurders vereniging, reageerde ook opgetogen. Veel huurders zouden de huur niet meer kun nen opbrengen, was de angst. De overkoepelende woningco- operatie Aedes is teleurgesteld. De coöperaties waren juist erg blij met de plannen van Dekker. rijswijk/anp - Het worden slechte dagen voor de relatie therapeuten. Ruim 95 procent van de Nederlanders is over het algemeen tevreden over zijn of haar relatie. We houden van onze partners en hebben het goed samen, zo blijkt uit de Grote Relatie-Enquête van het blad Reader's Digest. Het belangrijkste ingrediënt voor een goede relatie is vol gens zowel mannen als vrou wen plezier. Van elkaar houden komt volgens mannen en vrou wen op een tweede plaats. In totaal zijn 566 mensen onder vraagd. Dat de hoge tevreden heid over de relatie niet rijmt met het relatief hoge aantal scheidingen in Nederland, kan hoofdredacteur Oele Steenks van Reader's Digest niet echt verklaren. Hij geeft toe dat tot op zekere hoogte sociaal wen selijke antwoorden zijn gege ven. „Het is een momentopna me en dan blijkt dat veel men sen tevreden zijn over hun hui dige relatie", aldus Steenks. Over de toekomst laten vrou wen in het onderzoek een rea listischer beeld zien. „De kriti sche beschouwing van de rela tie zit wat dat betreft bij de vrouwen", zegt Steenks. „Ze kunnen zich voorstellen alleen verder te gaan." Van de man nen zegt 76 procent het erg te vinden als ze gaan scheiden van hun partner; van de vrouwen zegt 75 procent dat. „Mannen communiceren een positiever beeld dan vrouwen." Op de stelling 'mijn relatie zal altijd duren' zegt 65 procent van de mannen het daar mee eens te zijn. Van de vrouwen is 56 pro cent het daar mee eens. Toch hebben mannen en vrou wen geheel eigen verwachtin gen van een relatie. Zo hechten mannen aan seksuele trouw (63 procent) en kinderen als een bron van gezamenlijk geluk (56 procent). Vrouwen zijn meer op zoek naar veiligheid (68 pro cent) en begrip van hun partner (63 procent), zo blijkt uit de en quête. Zo vindt ruim tweederde van de vrouwen het respecte ren van eikaars meningen en standpunten erg belangrijk bin nen een relatie. mariünberg - In een trein op het spoortraject Ma- riënberg - Hardenberg in Overijssel is gisteroch tend brand uitgebroken. De conducteur en een passagier kregen ademhalingsmoeilijkheden nadat ze rook hadden ingeademd. Volgens spoorbe- heerer ProRail werd de trein rond half negen stil gezet omdat er brand in het achterste treinstel woedde. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. De zeventig reizigers wer den met bussen verder vervoerd. Volgens de spoorwegpolitie is de oorzaak van de brand een technische storing in de trein. De storing veroor zaakte kortsluiting, waardoor een elektriciteitskast in de trein vlam vatte. Foto: WFA door Hans van Soest den haag - Minister Dekker van volks huisvesting moet bakzeil halen. Rege ringspartij CDA steunt haar plannen niet om de huren gedeeltelijk vrij te geven. Omdat de oppositie al tegen was, zal een Kamermeerderheid de plannen nu torpe deren. Volgens CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen jaagt de minister de burger onnodig op hoge kosten. - Waarom bent u tegen? „De woningmarkt is overspannen. Nu de huren vrijgeven, is vragen om onge lukken. De minister wil dat de woning coöperaties meer huizen gaan bouwen om een eind te maken aan de woning nood en ervoor zorgen dat er meer di versiteit komt in het woningaanbod. Dat wil ik ook. Maar liberalisering van de huurmarkt helpt daar niet bij. Het leidt alleen tot hogere huren voor de burgers, zonder dat ze meer keuze krijgen om te verhuizen. Vooral de middeninkomens worden daar de dupe van, want zij heb ben geen recht op huursubsidie. Hun fi nanciële positie is al krap genoeg. - Maar de coöperaties hebben dat geld dat ze binnenhalen met hogere huren juist nodig om die extra huizen te bou wen, zegt de minister. „Onzin. De minister heeft afgesproken dat in ruil voor de liberalisering, de co- operaties de komende jaren 55.000 hui zen bouwen. Maar de coöperaties heb ben nu al voldoende geld om dat te doen. Ze bouwen zelfs in België en Hon garije! Voor het oplossen van de wo ningnood hebben ze die extra huurpen ningen niet nodig. De huidige bestem mingsplannen bieden ruimte voor 100.000 extra woningen. Er moet nu eerst fors gebouwd worden, voordat de huren kunnen worden vrij gegeven. An ders ondervindt de burger alleen de na delen en niet de voordelen." - Maar de minister was toch niet van plan de huren helemaal vrij te geven? Ook in de geliberaliseerde markt moch ten ze slechts beperkt stijgen. „Maar het is hoe je het ook wendt of keert wel een extra kostenpost voor de burger. Doordat er nog steeds een tekort is aan woningen, zal de liberalisering lei den tot een prijsexplosie. De wet van vraag en aanbod zal gaan gelden. Dat is niet te verkopen als er niet eerst iets aan dat aanbod wordt gedaan." - Wat moet de minister dan doen? „Ze moet een brede studie uitvoeren naar de woonbehoefte in Nederland. Hoeveel moet er gebouwd worden de komende jaren en wat voor woningen moeten dat zijn? Daar mag ze rustig de tijd voor nemen. In die studie kan ze dan meteen het CDA-plan meenemen om burgers een maximum percentage van hun inkomen kwijt te laten zijn aan wonen." - Ook zonder de plannen van de minister stijgen de huren de komenden jaren nog. Wil het CDA daar ook iets aan doen? „Ik ben niet voor bevriezing van de hu ren. Een gematigde huurstijging zal niet tot ongelukken leiden." Dorpje Burum wil ze graag hebben burum/anp - Defensie kan in het Friese dorpje Burum der tien afluisterschotels bouwen. De gemeente Kollumerland, waar Burum ligt, heeft al ver gunningen afgegeven voor de bouw, zo liet een gemeente woordvoerder gisteren weten. Defensie wil de schotels bij voorkeur in het Groningse Zoutkamp bouwen, maar daar zijn de inwoners bang voor ter roristen. Kollumerland wil de schotels graag binnen de gemeentegren zen hebben. De gemeente heeft daarom binnen verrassend kor te tijd de vergunningsaanvra gen van Defensie gehonoreerd. De Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) en de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD) kunnen het bestaande schotelpark in Zoutkamp uitbreiden van twee naar acht schotels. De diensten willen echter in totaal beschik ken over 22 schotels om tele foon- en dataverkeer van terro risten te kunnen afluisteren. De Raad van State in Den Haag heeft in december echter de bouw van meer dan zes scho tels in Zoutkamp voorlopig af gewezen. Defensie zegt na te denken over verschillende opties wat betreft locatie voor de afluistereenhe- den. „We kunnen in Zoutkamp zes schotels bouwen en de rest bijvoorbeeld in Burum. Maar het kan ook zijn dat we gaan procederen om toch alle scho tels in Zoutkamp te kunnen plaatsen", aldus een woord voerder van Defensie. (advertentie) met 50.000 woningen uit 25 landen Lezingen gratis toegankelijk voor beursbezoe kers met aandacht voor de volgende landen: Frankrijk, Spanje, Portugal, Hongarije, Turkije, USA (Florida), Tsjechië en Italië (za/zo). wwj/v.immo-inteni ational .nl Euretco Expo Center Houten A27; afrit 29; volg borden. Open vt 12.00-17.00 u za|zo 10.00-17.00 u Toegangsprijs 7,50 TNTFRNATIONA1 Centrum in Witmarsum volgens Verdonk illegaal witmarsum/anp - Ruim hon derd uitgeprocedeerde asiel zoekers in het Friese Witmar sum dreigen op straat te belan den omdat hun opvang moet sluiten. Die vrees heeft eigenaar Th. van der Molen van het op vangcentrum gisteren uitge sproken. Het centrum is volgens minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) illegaal. De ge meente Wünseradiel, waar Wit marsum ligt, en vrijwilligers moeten daarom de kosten voor het centrum zelf betalen. Er is echter te weinig geld, waardoor de eigenaar van het centrum in financiële problemen dreigt te komen. Van der Molen zegt met een groot moreel dilemma te kam pen. „Er wordt geen huur be taald en ik heb geen inkomsten. Aan de andere kant wil ik de 105 asielzoekers niet op straat zetten", aldus Van der Molen. De eigenaar had zijn hoop ge richt op minister Verdonk. Wünseradiel had de minister geld gevraagd voor de gemaakte kosten die opvang van de asiel zoekers met zich meebrengt. De minister wees het verzoek van de gemeente echter af. Van der Molen kan nog geen datum noemen, maar stelt dat de huidige situatie niet te lang meer moet duren. „Ik schiet er maandelijks 8000 euro bij in. Ik betaal gas, water, elektriciteit, riool- en waterschapsheffingen en heb een voltijd beheerder in dienst. Het liefste zie ik dat er gewoon huur wordt betaald zo dat de asielzoekers kunnen blij ven, maar daar lijkt het nog niet op", aldus Van der Molen. Het complex in het Friese dorp was vanaf 1994 tot en met 1 september 2003 een officiële aanvullende opvanglocatie voor asielzoekers. Het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) betaalde Van der Molen huur, omdat de asielzoekers centra destijds vol zaten. „In die periode heb ik goed ver diend. daar ben ik eerlijk in^ aldus de eigenaar. Nadat het contract met het COA afliep stond het complex enige tijd leeg.Als snel kreeg ik de vraag of er een asielzoekers gezin tijdelijk kon wonen. Dat vond ik prima. Maar het verhaal ging als een lopend vuurtje door Friesland en met de sluii ting van verschillende azc's kwamen er steeds meer men sen die nergens anders naar toe konden. Die mensen laat je niet in de steek", aldus Van der Mo len. Wethouder K. Helder zegt dat hij minister Verdonk opnieuw gaat vragen geld te geven. Zo wel Helder als Van der Molen vinden daarnaast dat gemeen ten in Friesland moeten mee betalen aan de opvang. parrega- Uit een gekantelde vrachtauto zijn gisterochtend bijna tweehonderd varkens ontsnapt. Het ongeluk gebeurde in Friesland, tussen Bolsward en Parrega. De vrachtwagenchauffeur is vermoede lijk met zijn wielen in de berm gekomen en daarna is de aanhanger gekanteld, aldus de politie. De varkens wisten te ontsnappen en vluchtten over de weg en soms in de sloot. Brandweer en politie slaagden erin de varkens bij elkaar te drijven en in een andere vrachtwagen te jagen. Foto: GPD/Catrinus van der Veen IGZ: Vooral ouderen dupe foutieve medicatie door Ilse Thoonsen den haag - Honderden mensen overlijden jaarlijks, doordat ze verkeerde medicijnen krijgen voorgeschreven. Bovendien onder vinden duizenden mensen, vooral oude ren, mogelijk schade door foutieve medica tie. Dat stelt de Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) in een gisteren gepubli ceerd rapport. De inspectie adviseert de in voering van een landelijk registratiesysteem van gemaakte fouten, 'om daarvan te le ren'. Harde Nederlandse cijfers over doden door verkeerde toepassing van geneesmid delen bestaan nog niet. De inspectie komt tot haar vermoedens op basis van buiten landse gegevens. Wel heeft de dienst voor het eerst een poging gedaan om op basis van databestanden van ziekenhuizen, uni versitaire onderzoeksgroepen en het colle ge voor zorgverzekeringen een beeld te krij gen van de omvang. Vooral ouderen blijken een risicogroep te W zijn, blijkt uit het rapport. Eén op de vijf ouderen krijgt elk jaar minstens één recept voorgeschreven dat schadelijk voor de ge zondheid kan zijn. Zij krijgen dan medicij nen die niet geschikt zijn vanwege hun leeftijd of in te hoge dosering. Ook door de grote hoeveelheid pillen die ouderen slik ken, lopen ze extra kans op schadelijk me dicijngebruik. Het gegeven dat ouderen langer thuis blijven wonen en daar worden verzorgd, vergroot de risico's. Huisartsen hebben nog lang niet altijd toe gang tot electronische systemen die regi streren wat voor pillen patiënten krijgen. Dat is volgens de inspectiedienst een van de oorzaken dat er foute medicijnen wor den voorgeschreven. Ook het gebruik van medische hulpmidde len leidt in toenemende mate tot gezond heidsschade bij patiënten, aldus de inspec tie. Omdat de gebruikte apparatuur en technieken steeds ingewikkelder worden, liggen fouten eerder op de loer. Een be kend voorbeeld zijn til-liften, die verkeerd worden bediend. Niet alleen voor patiën ten, maar ook voor medisch personeel dat met de apparatuur werkt brengt het ge bruik nieuwe risico's mee. Nog lang niet alle zorginstellingen hebben verder goede systemen waarmee ze fouten en incidenten registreren. Vooral de parti culiere thuiszorg, verpleeg- en verzorgings huizen en privéklinieken ontberen dergelij ke systemen. Bij ziekenhuizen waar ge maakte missers wel worden vastgelegd, ge beurt dat verre van volledig. Administratie ve rompslomp en angst weerhouden zorg verleners om daar open over te zijn. De inspectiedienst wil dat minister Hoo- gervorst een landelijk registratiesysteem op laat zetten. Een goede registratie is een voorwaarde om te leren van incidenten en ongelukken, vindt de dienst. Bovendien durven zorgver leners fouten eerder te melden als dat op een goede, veilige manier kan. amsterdam/gpd - Johnny Meij er, de 39-jarige beroepscrimi neel die maandag tijdens zijn arrestatie overleed, is volgens zijn familie mogelijk gestorven door een kalmerende injectie die hem was toegediend, in combinatie met de cocaïne die hij had gebruikt. De rijksrecher che heeft de zaak in onderzoek. De familie eist opheldering. Tijdens een verjaardagsfeestje stormde maraiagavond een arrestatieteam%an twaalf man de bovenwoning van een ken nis van Meijer binnen, in Am sterdam-Noord. De beruchte veelpleger Meijer, een zwaarlij vige man van volgens kennis sen 115 kilo, werd in bedwang gehouden door acht agenten die bovenop hem zaten, meld de een van de in de woning aanwezigen. Nadat Meijer was bezweken, probeerde ambulan cepersoneel hem nog te reani meren, onder meer met elek troshocks. „Het is onduidelijk waarom de politieactie met zoveel machts vertoon gepaard ging," zegt ad vocaat Rob Wormhoudt, die optreedt namens de familie. „Volgens de familie ging het om een onbetaalde boete van 1300 euro." De familie zegt verder dat de politie haar heeft verteld dat ze Meijer een injectie heb ben gegeven. In hoeverre dat medicijn zich slecht heeft ver dragen met de cocaïne, is on duidelijk," zegt Wormhor dt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5