Organisator hulpactie Azië bekritiseerd BINNENLAND 1 SCP gooit roer om en kijkt wat er wèl goed gaat Echtgenoot Pana blijft vast Begrip voor tasjesdief komt voort uit frustratie Personeelspas Schiphol zeker tienduizend euro waard 'Ten onrechte uitgesloten door SHO' Archeologische vondsten Artsen gaan door met acties Hofstadgroep collectief voor de rechter Registratie Irakezen lieren vast apenvondst De politie heeft twee e scholieren aangehou- er samen een klein wa- ïaal op na hielden, vonden in de rugzak van de jongens een vapen. Later werd in rlijk huis van de 14-ja- )lier een gasalarmpis- inden. Agenten ont- i de ouderlijke woning 16-jarige vriend een kpistool, twee nepwa- i boksbeugel, een dolk antal messen. ■elden via ele telefoon c - Beelden van zes erkeersknooppunten ok live via de mobiele te ontvangen. De eeft dit gisteren bekend Voor telefoontoestel- jen zogeheten GPRS- 5 24 uur per dag de ver- torn rond de knoop- loevelaken, Oudenrijn, en, Schiphol, Burger- ■wijk te controleren, termijn hoopt de e nieuwe service te ïitbreiden met beelden >re knooppunten. uregels t nageleefd c - Tweederde van de en neemt het met de - «gels niet zo nauw, als en gemeentebedrijf benodigde milieuver- jn blijken verouderd of ig of simpelweg te ont- )e controle op de ge- edrijven laat tevens te iver. De VROM-inspec- ïdeerde gisteren na k onder 27 gemeenten [olland en Zeeland dat tn voor zichzelf de gels 'slecht' naleven. met nieuw itieregime 1- In Lelystad begint dit roef met een nieuw ;gime voor kortge- ustitie bouwt naast de gevangenis in Lely- ïieuw complex dat d bieden aan 150 gede- i, die hun straf in zes cellen uitzitten. Justi- ler Donner legt daar- J ndag de eerste steen. het regime is dat de irden een elektronisch je krijgen. verbrief predikant jen - Een behoudende e van de Protestantse -r ederland (PKN) heeft 11 en poederbrief met r£ sbedreiging ontvan- 111 onthult ds. De Fijter, zitter van de PKN-sy- eweek in het kerkelijk d Centraal Weekblad. a! voor de bedreiging ie e predikant, die be de behoudende Gere- :n e Bond, zich niet te- rming van de PKN m t. Die ontstond uit de 111 van hervormden, ge- st rden en lutheranen, ia rgkantoren ;r t matje d Elf zorgkantoren moe- y ïzichthouder op de h keringen CTZ op het nen. Zij presteren on- m e bij de kostenbewa- n tijdig en juist vaststel- 1,1 gen bijdragen en de arvan. Als ze zich niet n, krijgen ze volgend s' vergunning, zei retaris Ross-Van Dorp sc ondheid) in een reac- 'ei tat om vier zorgkanto- 'n gis, twee kantoren van r "leen zorgkantoor van wl ree van Zilveren Kruis an Zorg en Zekerheid. rerkverbod tandarts Tegen een 50-jari- lamse tandarts is gis- le rechtbank in Dor- n werkverbod van drie n boete van 5000 euro man wordt beschul- Dntucht met twee ke patiënten. De ver- »u zich aan de vrou- »en vergrepen in de ruimte van zijn prak- inenoord. De tandarts de verhalen van de af als fabeltjes, maar ssistente legde een leverklaring af. vrijdag 2i januari 2005 o j o o eindhoven/gpd - De 48-jarige Ze zou zelfmoord hebben ge- den haag/gpd - Het heeft nu wel lang genoeg geduurd. Het gesomber en gekanker op alles wat mis gaat begint te vervelen. Wie zijn oor te luister legt, merkt dat steeds meer Neder landers hard toe zijn aan opti misme, aan hoop. De media, zeggen ze, staan bol van ellen de, politici en onderzoekers voeren een wedloop om mis standen aan te tonen. Op straat wordt om niets gescholden, ge slagen of zelfs geschoten. Het is maar net hoe je het be kijkt. Volgens de Nederlandse Spoorwegen reden vorig jaar 86 procent van de treinen op tijd. Maar velen hebben het alleen over die 14 procent die meer dan drie minuten te laat kwam. Supermarkten zijn aanzienlijk goedkoper geworden, en de keuze is nog steeds zo groot dat het klanten duizelt. „Het gaat helemaal zo slecht niet in Nederland", zegt de Rot terdamse socioloog Ruut Veen- hoven. Hij kan het met objec tieve cijfers staven. Sinds de moderniteit haar intrede heeft gedaan is het aantal gezonde en gelukkige levensjaren alleen maar toegenomen. „We leefden nog nooit zo lang en gelukkig." Vanwaar dan dat gesomber? „Omdat leed altijd meer aan dacht krijgt", zegt Veenhoven. Kranten schrijven er meer over. En politici en onderzoekers hebben er meer oog voor, sim pelweg omdat zij zich beroeps halve vooral bezighouden met wat niet goed gaat. De onderzoekers van het Soci aal en Cultureel Planbureau (SCP) hebben voor één keer ge broken met die traditie. In de nieuwjaarsuitgave van 2005 richten ze het oog op wat wél Misschien uit schuldgevoel, want het Sociaal en Cultureel Rapport dat het SCP nog maar een paar maanden geleden uit bracht, droop van somberheid. Toch, schrijft directeur Paul Schnabel in het voorwoord van de nieuwjaarsuitgave, gloorde toen al hoop in de samenleving. Dat beetje lijkt inmiddels - vooral door de moord op Theo van Gogh - weer verdwenen. Het SCP probeert het weer aan te wakkeren. Want ook Schnabel vindt dat het best goed gaat. „Al heeft Nederland zelf soms moeite dat te geloven." Een paar voorbeel den: de kosten voor de AWBZ- verzekering stijgen veel minder dan de regering verwacht. De premie ligt in 2020 niet op 21 tot 25 procent, maar op 14 tot 17 procent. Dat maakt de ver grijzing al een heel stuk beter betaalbaar. En het vervroegde pensioen hoeft helemaal niet te verdwijnen. Als er maar genoeg vrouwen werken. Dat zijn nog met cijfers onder bouwde oppeppers. Maar hoop is soms ook een kwestie van in stelling. Zo kan in de file staan ook leuk zijn. Je bent even ver lost van je collega's en je gezin (zet wel je gsm uit!), en kunt bij komen van alle stress op je werk. En hoe vaak is het niet een positief ingestelde enkeling die een hele buurt op sleep touw kan nemen om die op te knappen? Overal, zegt Schna bel, zijn initiatieven te vinden 'die zich onttrekken aan de ver lammende greep van cynisme en wantrouwen'. Een beetje meer aandacht daar voor in de media is een uitste kend wapen tegen de somber heid, meent socioloog Veenho ven. „Krantenlezers hebben het nou wel gehad met de rampbe- richten. Ze willen wel eens wat positiefs horen." Aan het SCP zal het niet liggen. Zelfs het eigen Sociaal en Cul tureel Rapport is bij nader in zien helemaal niet zo zwartgal lig, stelt onderzoeker Paul de Beer. Europees gezien blijken we qua somberheid slechts een middenmoter. „Vergelijken is een bron van troost", conclu deert De Beer. eindhoven/gpd - De 48-jarige echtgenoot van de Nuenense Fatima Pana blijft nog minstens twee weken vastzitten op ver denking van de moord op zijn 31-jarige vrouw. Dat heeft de rechter-commissaris in Den Bosch gisteren besloten. Zijn tweelingbroer moet vandaag voorkomen. In diens woning in Nuenen werd woensdag in de betonnen vloer een stoffelijk overschot gevonden. Dat is vermoedelijk van de sinds 2001 vermiste Fa tima Pana. Het definitief vast stellen van de identiteit en het nagaan van de doodsoorzaak bij het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) duurt volgens de politie nog enkele dagen. De zondag in Amsterdam gear resteerde echtgenoot, een arts, is volgens zijn raadsman Spong 'erg opgelucht'. De man ver klaart dat hij zijn vrouw dood heeft gevonden in hun woning. Ze zou zelfmoord hebben ge pleegd, waarna haar man in pa niek samen met zijn tweeling broer het lichaam wegwerkte. Hij zei daarna tegen vrienden en familie dat ze in overspan nen toestand naar de Filipijnen was gegaan. „Ook hoogopgeleide, intelligen te mensen kunnen gevoelens hebben als paniek en daarom minder handige dingen doen", stelt Spong daarover. Hij wil niet zeggen waarom zijn cliënt na jaren van leugens nu wel openheid van zaken geeft. Misdaadverslaggever Peter R. de Vries achtervolgde de man jarenlang, overtuigd als hij was van de betrokkenheid van de echtgenoot bij de verdwijning. Hij is 'in zijn nopjes' met de vondst van Pana. De Vries wil nu ook de dood van de au pair die de echtgenoot na de ver dwijning van Pana inhuurde, verder onderzoeken. Nijmegen - In het archeologisch depot in Nijmegen wordt met man en macht gewerkt aan een bijzondere expositie over bodemvondsten in de stad en omgeving. In totaal bezit het archeologisch depot 12.000 kratten met opgravingsmateriaal, met name gevonden voor en tijdens nieuwbouwwerkzaamheden. Een deel daarvan wordt komend weekeinde aan het publiek getoond. Foto: ANP den hjeag/gpd - Marokkaanse jongeren uit Amsterdam-Oost treuren om hun dode buurtgenoot die expres zou zijn doodgere den door een Nederlandse vrouw. Vandaag houden zij een stille tocht. Ali, die vlak voor zijn dood een tasje had geroofd en dezelfde dag terecht had gestaan wegens een gewa pende overval, was volgens de jongeren in de buurt onschuldig en deed geen vlieg kwaad. Twee jaar geleden vertoonden Ma rokkanen eenzelfde ontkennende reactie toen de Marokkaanse Driss Arbib door een politieman werd doodgeschoten en toen de verslaafde Anja Joos door een aantal man nen, waaronder Marokkanen, werd dood getrapt. Dit slachtoffergedrag heeft volgens Halim el Madkouri, medewerker van het multicul turele instituut Forum, niets te maken met de Marokkaanse cultuur, maar alles met de overspannen verhoudingen tussen autoch tone Nederlanders en Marokkanen. „Alle incidenten worden langs etnische lijnen gelegd. Er is aan beide zijden te veel ruimte voor emotie en te weinig voor verstand." Veel autochtone Nederlanders zijn veront waardigd over de brutaliteit van de tasjes roof en denken 'eigen schuld dikke bult'. Veel Marokkanen op hun beurt vinden dat het roven van een tasje niet in verhouding staat tot de dood van een buurtgenoot. „Zij denken: als de dader een Marokkaan was geweest, had de samenleving heel anders gereageerd." Volgens Ahmed Marcouch, bestuurslid van de Amsterdamse moskee-organisatie UM- MA, reageren alleen jongeren en familiele den uit de buurt zo emotioneel en defen sief op de dood van de 19-jarige tasjesdief. Logisch, vindt hij, omdat ze de jongen ge kend hebben en geschokt zijn. Hij denkt, net als Khalid Kasem van de stichting 'Ben je bang voor mij?', dat het overgrote deel van de Marokkanen de tasjesroof op zich veroordeelt. „Er is alleen een verschil tus sen crimineel gedrag dat gestraft moet wor den en iemands dood", aldus Kasem. Ook hij ziet in toenemende mate dat Marokka nen een slachtofferrol aannemen bij dit soort incidenten. Meteen als er iets ge beurt, sluiten de rijen zich en wordt het 'wij tegen zij'. Hij stoort zich daaraan, maar be grijpt het wel. Het heeft volgens hem te maken met het idee van veel Marokkanen dat zij als minderheid niet worden geac cepteerd door de dominante Nederlandse cultuur. De incidenten stapelen zich op en volgens El Madkouri is er sprake van een gevaarlij ke vicieuze cirkel, omdat door de polarisa tie het verstandige geluid wordt onderge sneeuwd. „Natuurlijk heeft die vrouw in die paar seconden niet gedacht: Héé, Ma rokkanen! Die ga ik eens even vermoor den." Dat veel Marokkanen er wel zo over denken, is gevaarlijk, omdat dit het ver trouwen in de rechtsstaat uitholt. „De vrouw zit immers vast en haar wordt dood slag ten laste gelegd." El Madkouri vindt het een gemiste kans dat gezaghebbende figuren als Job Cohen of Ahmed Aboutaleb niet onmiddellijk heb ben gereageerd op dit incident. „Zij had den iets van deze emotie weg kunnen ne- Meerderheid wil ander ziekenfonds Amsterdam/anp - Nederlanders lijken weinig honkvast bij de keuze van hun ziekenfonds. Zes op de tien verzekerden overwe gen over te stappen of hebben dat de afgelopen maand al ge daan. Dat meldden de FNV, In- depender.nl en Tros Radar gis teren op basis van 1,5 miljoen ziekenfondsvergelijkingen door bezoekers van hun websites. De vakcentrale, het consumenten programma en de internetver- gelijker bieden de prijsvergelij king sinds 13 december aan. De 'goedkopere' ziekenfondsen Nederzorg (13,2 procent kiest daarvoor), Anderzorg (12,6) en Salland (8,7) zijn tot nog toe het populairst, gevolgd door res pectievelijk OZB (7,9), CZ (7,1) en Unive (6,7). den hjvag/anp - Een aantal hulporganisaties heeft gisteren kritiek geuit op de Samenwer kende Hulporganisaties (SHO). Ze vinden dat ze ten onrechte worden uitgesloten van deelna me aan de SHO en willen bij een grote ramp zoals in Azië meede len in de opbrengst van giro 555. Paul Lem van Plan Nederland zei in het Radio 1-programma De Ochtenden dat zijn organi satie in de afgelopen vier jaar meerdere malen heeft aangege ven lid te willen worden van de SHO. „We hebben een keer ant woord gekregen, maar daaruit werd niet duidelijk waarom we ons niet kunnen aansluiten." Ook de Stichting Woord en Daad, die een christelijke ach tergrond heeft, klaagde in het programma over een afwijzing. Jan Lock, directeur van Woord en Daad, stelt zelfs dat de SHO gelegenheidscriteria hanteert. „Wij zouden niet passen we gens onze christelijke identiteit. Een ander heeft weer niet ge noeg adressen in het bestand." Jeanne Roefs, vice-voorzitter van de SHO, heeft de aanvragen niet ingezien, maar onder schrijft het nut van een beperkt aantal hulpverleners in haar or ganisatie. „De actie voor Azië is in 24 uur uit de grond ge stampt. Dat is ondenkbaar wanneer je een grote en dus minder flexibele organisatie hebt." De samenstelling is volgens Roefs nu goed. „De SHO streeft naar een brede vertegenwoor diging uit alle maatschappelijke groepen van de bevolking. Voor de slagvaardigheid mag de groep niet te groot worden. Een aspirant-lid moet dus wel een toegevoegde waarde hebben." Ook moeten aspirant-leden aan allerlei basisvoorwaarden vol doen, zoals bijvoorbeeld het CBF-keurmerk voor goede doe len. Een andere voorwaarde is dat het doel een noodhulptak heeft die zelfstandig hulp uit voert in verscheidene delen van de wereld. Plan Nederland heeft die volgens Roefs niet. Wel maakt Plan deel uit van de zogenoemde gastdeelnemers. Die krijgen gezamenlijk 10 pro cent van de totale opbrengst van giro 555. Lem ontkent ech ter dat het alleen om het geld gaat. ,,Als organisatie met een breed draagvlak als het onze, wil je gewoon deel uitmaken van het herstelproces." Roefs erkent dat de samenstel ling van de SHO al langer punt van discussie is. „Maar vooral omdat er nooit eerder op zo'n schaal geld werd gegeven voor een goed doel, blijft het een punt op onze agenda." utrecht/anp - De huisartsen zetten hun acties voort. Ze gaan veel patiënten doorverwijzen naar specialisten in ziekenhui zen. Daarmee willen ze duide lijk maken dat ze te weinig tijd en geld hebben om patiënten afdoende te behandelen. Tijdens de landelijke protestbij eenkomst gisteren in Utrecht haalde voorzitter Vos van de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) hard uit naar minis ter Hoogervorst (volksgezond heid). „We gaan zo lang door tot u geen patiënt meer heeft om te behandelen", zei Vos voor 3000 artsen. Als Hooger vorst niet toegeeft, wil de LHV met ingang van 15 februari de acties opvoeren. Hoogervorst zei in Den Haag dat hij de artsen niets kan toe zeggen. „Ik heb nu eenmaal geen grote zak met geld." Te gen aankomende artsen ver klaarde hij de acties te betreu ren. De artsen voeren actie tegen vergroting van de maximum praktijk, tegen dreigend tekort aan huisartsen, voor extra geld voor onder meer praktijkonder steuning, voor vermindering werkdruk, voor betaling van ex tra en bijzondere diensten en voor overleg met Hoogervorst als volwaardig gesprekspartner. tjrs mogen bij 1verdachten r De ouders van de rige verdachten van de pjen in Alkmaar mogen pren bezoeken. Dat l pinderjarigenkamer phtbank in Alkmaar li besloten. Het openbaar li e had eerder besloten M ft belang van het on- de ouders voorlopig ton gearresteerde kin- bchten. den hikag/gpd - Twaalf mannen die worden verdacht van lid maatschap van het Hofstadnet werk verschijnen op 7 februari collectief voor de rechter in Rotterdam. De groep wordt be schuldigd van het gemeen schappelijk beramen van aan slagen op de parlementariërs Ayaan Hirsi Ali en Geert Wil- ders en burgemeester Job Co- hen en wethouder Ahmed Aboutaleb van Amsterdam. Tij dens de zitting zal de officier van justitie de exacte tenlaste legging bekend maken. Behalve het lidmaatschap van een cri minele organisatie met terroris tisch oogmerk zullen de leden ook allemaal worden beschul digd van het belemmeren van de werkzaamheden van parle mentariërs, een strafbaar feit waarop levenslang staat. Jason W. en Ismail A., de twee man nen die tijdens hun arrestatie in het Haagse Laakkwartier hand granaten gooiden naar politie agenten, moeten daarvoor extra opdraaien. amsterdam/gpd - Op de par keerplaatsen van Schiphol is een personeelspas die toegang geeft tot de 'air side' tiendui zend euro waard. Mensen smokkelaars schuimen de par keerterreinen af op zoek naar mensen die hun pas best kwijt willen voor dat geld. De smok kelaars verdienen hun investe ring met gemak dubbel en dwars terug. Het smokkelen van mensen is niet tegen te houden, zegt een voormalig werknemer van het bureau dat op Schiphol pasjes verstrekt. „Mensen kunnen hun pasjes kwijtraken. Ze melden dat niet of pas later, zodat het pasje niet meteen wordt ge blokkeerd." Vervolgens betalen ze zonder gemor de tientallen euro's voor een nieuwe pas. Nog een voorbeeld: een schoonmaakbedrijf heeft niet genoeg mensen om een vlieg tuig schoon te maken dat een paar uur later wegmoet. Screening van de medewerkers die wijden opgeroepen is dan vrijwel onmogelijk. „Het vlieg tuig moet weg. De maatschap pij betaalt zich scheel aan sta- rechten." Voordat een vliegtuig wegkan, zijn 265 handelingen door bui tenstaanders aan het toestel verricht. De zegsman kent ver halen van illegalen die op de vloer van schoonmaakbusjes werden binnengereden. „Cate raars rijden af en aan. Kan een beveiliger in een hokje de puf opbrengen de man die zo vaak voorbijrijdt en zijn pas je omhooghoudt, telkens te controleren? De winkeltjes wor den continu bevoorraad, een pas soms honderd keer per dag gescand." Werken bij Schiphol is popu lair, blijkt uit het aantal sollici tanten. Dertigduizend werkne mers op de luchthaven hebben een pasje. Volgens de zegsman wordt jaarlijks 'een meervoud' uitgegeven. Vermissing wordt geregistreerd 'maar er werken zoveel mensen'. Het systeem registreert waar en wanneer een pas wordt gebruikt. „Maar een systeem dat signaleert dat de pas van meneer Pieterse op een tijdstip wordt gebruikt dat niet kan kloppen, is vrijwel on mogelijk." Beperking van het aantal ingangen en een irisscan zou helpen. Een illegaal wordt meestal in het donker 'binnengehaald'. „Vaak wordt bij een geland toe stel meteen een trap aangere den. Of de illegaal loopt een eind de gate in. Dan gaat op eens een 'maintenance'-deur open en verdwijnt hij. Als je twee, drie man meekrijgt, ver dien je een hoop geld. Veel mensen werken zich de klere op Schiphol voor weinig geld. Sociaal en qua opleiding zijn het geen hoogvliegers, alle maal piepeltjes en handlangers die het werk doen. Heb je schulden dan is de ver leiding groot. Meneer Van Wijk, de baas van KLM, doet zijn pas je niet weg voor tienduizend euro", aldus de voormalige me dewei eer. Amsterdam - De Iraakse ambassadeur in Nederland, Siyamend Bena (rechts op de foto), liet zich gisteren in Amsterdam registreren voor de Iraakse verkiezingen. In totaal 3323 in Nederland wonende Irakezen hebben dat gedaan. Dat heeft de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM), die de overzeese stem busgang organiseert, bekendgemaakt. De registratie is nodig om op 28, 29 of 30 januari te kunnen stem men op de inschrijflocaties in Amsterdam, Rotterdam of Zwolle. Irakezen in Nederland kunnen zich nog tot en met zondag inschrijven. In Nederland wonen volgens de organisatie ongeveer 33.000 stemgerech tigde Irakezen. Het grootste deel zal zich naar verwachting pas in het weekeinde laten registreren. Foto: AiNP/Evert Elzinga

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3