Oude Moezel zoekt nieuwe klanten TOERISME Als en Mammaloe Kamperen minder populair Tweewielers jatten op de Fietsvakantiebeurs Weid in ^kinderen A/VDF/?SKAMPEREN leyland eerder n in Hongkong ptemieuwe Disneyland ,k bij Hongkong gaat open dan verwacht. De jen, en Hongkong, heb- n in Mickey en zijn jes want al op 12 septem- at het park open voor het 1c. De nieuwe loot aan de K>m van Disney ligt op tien minuten van de aven en een half uurtje stad. Daarom ook is de liting dat het een enor- jliekstrekker wordt. Er jemikt op 5,6 miljoen ers per jaar. Met name Aziatische landen na- maar Hongkong hoopt enlui nu ook vaker hun •tje meenemen als ze ie kant uit moeten. eyland Parijs I aan carnaval en blijft Disneyland Parijs na de andere activiteit seren om (extra) volk te i. Nu de kerstballen en rsweer opgeborgen zijn, jjd voor het jaarlijkse car- Van 5 februari tot en met een eigen carnavalsfeest eciale parades (Jungle de voorstelling De Kleine ermin, optredens van en een dagafsluiting vol muziek. Bijkomend el in deze barre tijden: net 23 maart mogen kin- van drie tot en met elf itis mee. Meer informa- w.disneylandparis.com vrijdag 2i januari 2005 irt geeft Disney an het carnaval atsen op Iteissensee opa's grootste natuurijs- de 6,5 km grote ïsee in Oostenrijk, vindt anuari t/m 5 februari de ieve Nederlandse Elfste- ht 2005 plaats. Meer dan zoekers en 3000 deelne men naar het grootste evenement ter wereld, haatsmarathon van an 200 km op 26 januari ongeveer 300 deelne- n de winst. Het sportie- tepunt volgt op 5 febru- rbij de professionals om 3 van de alternatieve Ne- 3ïse Elfstedentocht 2005 ti. Meer informatie: ljiiturarena.com en ftarena.at. nmaal kinderen hebt, ?izen naar exotische wel vergeten. Met dit deel rekent Djoser af. nbieder van georgani- eizen bood al reizen r ouders met kinderen der en veertien jaar, :eft dit aanbod voor gebreid en gebundeld jarte brochure: Djoser [eizen. De reizen naar, leeld, Sri Lanka, Mexi- Rica en Zuid-Afrika iengesteld dat niet |e ouders, maar zeker inderen er plezier aan formatie over deze Ju- zen en de overige reizen ser aanbiedt is te vinden .djoser.nl, maar wordt trekt op de Djoser Rei- brmatiedagen die op 130 januari gehouden in de Pieterskerk in Lei- Als je de vogels zou volgen is de Moezel tussen de Franse bron en de inlaat in de Duitse Rijn 278 ki lometer lang. Wie over of langs het water de bijna zevenhonderd meter hoogteverschil wil over winnen is precies twee keer zo veel afstand kwijt. De rivier kron kelt zich in allerlei bochten door het oude landschap en is geliefd bij toeristen. Zeker ook bij Ne derlanders, die al genetaties lang de knusse stadjes en de rust van de druivenhellingen opzoeken. Veel is onveranderd gebleven, maar ijzeren zekerheden wanke len tussen Trier en Koblenz. Moet er wat veranderen? door Thom Olink De wind jaagt even heel hard over de Moezel. Het anders zo rustige water krult bij Beilstein onder de kabelboot die daar heen en weer vaart. De veer man is een hork, een vlekje in het lieflijke landschap. Aan de overkant ligt, hoog op de linker wand van het dal, de rest van de Metternich-burcht. In de ru- ine ontvangt nu een eenvoudig restaurant ondernemende klanten. Want als je geluk hebt en het stil is mag je met de auto naar boven. Anders wordt het stevig klauteren. Het eindeloze uitzicht over de kronkelende ri vier, de kleine plaatsjes en de heuvels ontneemt de gast daar na nog eens de adem. ,,Daar aan de steile rotswand heeft een slechtvalk twee jon gen. Uniek", zegt de beheerder als hij zijn gasten met de kop in de wind ziet genieten. En wat later: „Die veerman, die is van deze wereld vertrokken. Mil joen keer heen en weer, 's win ters met maar één gezelschap, jezelf. Dat heeft hem opgebro ken. Hij telt niet voor de rest". De man met schort heeft gelijk, vriendelijkheid is troef tussen de hellingen. Weer terug op de bodem van het dal is het tijd voor een korte wandeling door Cochem, doel van ontelbare Nederlanders, niet zelden per bus aangevoerd en schrikbeeld voor sommige toeristen op zoek naar rust en zichzelf. Onmiddellijk buiten het stadje met zijn dominante burcht keert de kalmte terug. Tijdens een korte stop vertelt een wijnboer hoe hij en zijn mensen kans zien om de hellin gen van 45 graden en meer te bewerken. Tussen de Riesling- stokken lopen rails met zitstoel- tjes. .Anders tuimelen we om. Hoewel, vroeger deden ze het ook gewoon lopend. Maar we blijven vernieuwen." In Bernkastel-Kues, de sprook jesachtige twee-eiige eenling op beide oevers, ligt net over de brug de Vinotheek. Zoals alle gebouwen langs de Moezel heel oud. Het wijnmuseum en het St. Nikolaus-hospitaal zijn ook onderdeel van het complex. Meer dan 130 wijnhuizen heb ben hier hun beste flessen neergelegd, vele andere wach ten op een plaatsje in de erega lerij. In de kelders hangt weer het woord verandering. .Alles is gericht op productverbetering, De bevroren tijd in Bad Bertrich. de Vries |jo de Clown vroeger uw ■held? En hebt u er ook pn gedroomd om nog tje in zo'n mooie I gen te slapen? Mis- elfs met uw eigen >1 loe? het kan. Minicamping ind in het Drentse tfen rechts van de snel- )rj evan Hoogeveen rich- n n rijdt) biedt op z'n c( o'n verblijf in een Pipo- nj ui. Minicamping sug- rouwens iets kleinscha- e r het terrein van De >t (gedraineerde grasvel- >r bos en groene singels) al e°ieten, biedt rust, eefn privacy. 3fl Paas, eigenaar van de e( die hij samen met gn oon en af en toe wat chten runt: „Die Pipo- .J-gjeb ik jaren geleden ge- c 1 iemand die er vanaf unt er uiteraard mee M an kun je zelf op de JS n, maar je kunt er ook h Er bestaat veel be- mpng voor. Sommigen 13 oor drie weken! In de )0 lf. waar rondom ruit- d#e" zodat er behoorlijk m invalt, is slaapgelegen- 5( rtwee tot drie perso na een gasstel en keu- 0(F Maar de meeste men- 3n)ieni huren, nemen •t I n°g een eigen tentje tuurt in Spier ook bun- Zelf op de bok en rijden maar met de Pipowagen. Foto: Roland de Bruin/CPD galows en compleet ingerichte stacaravans. En behalve de Pipowagen kun je bij hem ook andere huifkarren ('rijdende kampeertenten') huren. Maar het Pipo-gevoel heb je natuur lijk alleen in de Pipowagen. Wat kost zo'n Pipowagen? Afhankelijk van het seizoen huur je de Pipowagen, net ab de huifkarren, voor tussen de 300 en 400 euro per week. Voor meer informatie of boekingen: mini camping De Bosrand in Spier, tel..0593 562 354 en www.debosrand-spiêr. net door Gerard Chel Je fiets laten jatten op de Fietsvakantiebeurs. 't Zou maar zo kunnen, want de Fietsersbond heeft een man netje ingehuurd dat laat zien hoe makkelijk fietssloten opengebroken kunnen wor den. De bond heeft de veilig heid van deze sloten onder zocht en presenteert op de beurs de resultaten daarvan. De Fietsvakantiebeurs wordt dit jaar weer in Amsterdam gehouden, nadat de liefheb bers de voorbije tien jaar naar Nieuwegein moesten. Onenig heid tussen de oprichters en eigenaren van de naam 'Fiets vakantiebeurs' en de organi satoren van het evenement in Nieuwegein leidde tot een breuk, waarvan de naweeën nog steeds voortwoekeren. Wie op internet www.fietsva- kantiebeurs.nl intikt, komt niet in Amsterdam terecht. Daarvoor dient www.fietsvakantiebeurs.info te worden ingevuld. Fietsen en wandelen gaan hand in hand, mede daarom dat nu voor het eerst de fiets- beurs wordt gecombineerd met de (17de) Wandelmarkt. Ver over de honderd organisa ties en bedrijven die zich op een of andere manier met wandelen en fietsen bezig houden zijn in de RAI aanwe zig. Ook reisorganisaties, ge specialiseerd in fiets- en wan delvakanties hebben een stand en diverse belangenor ganisaties sturen eveneens een mannetje of vrouwtje. Verder geven VW's en enkele buitenlandse verkeersbureaus acte de presence, en zijnde meeste gespecialiseerde uitge verijen en tijdschriften verte genwoordigd (niet de ANWB, die houdt in maart zijn eigen beurs) en komt ook de kleding en kampeeruitrusting aan bod. Fabrikanten tonen hun laatste modellen - wat te denken van de Rohloff-naaf met 14 ver snellingen en de Easy Rohler bijvoorbeeld - en in work shops wordt geleerd hoe je je op wandel- en fietsvakanties moet voorbereiden. Bezoekers kunnen fietsen testen en kin deren kunnen meedoen aan een verhalenwedstrijd. Tenslotte is er een uitgebreid lezingencircuit waar ervaren rotten kond doen van hun persoonlijke ontberingen. Over zadelpijn bijvoorbeeld. De Fietsvakantiebeurs en de Wandelmarkt worden op za terdag 29 en zondag 30 janua ri gehouden in de RAI te Am sterdam. Gebruik van de (be waakte) fietsenstalling is gra bs. OV: vanaf CS metro 51, halte RAI. Open van 10 tot 18 uur. entree 10 euro. Meer info: www.fietsvakantiebeurs. info, tel. 020 - 6002579, e-mail post@holcus.nl. Overal het rode, drukke vakwerk van de herenhuizen. door de Duitse ziekenfondsen zijn gegaan en voor elke buik pijn niet meer automatisch een reisje kuuroord wordt voorge schreven, moeten de gezond heidscentra zelf op zoek naar klanten. De gouden tijden van 'overdag fango, 's avonds tan go' zijn voorgoed vervlogen. Het einde van de middag is voor zo'n fangobeurt. En het is voor even bloedheet In Bad Bertrich. Wel logisch met plas tic vellen tot aan de kin die de hete vulkanische klei op het bo venlichaam vasthouden. Daar overheen ligt dan nog een de kentje, voor de zekerheid. De donkerbruine cabine doet wel zeer altmodisch, ja een beetje DDR aan. Geheel gereinigd is het tijd voor een wandeling door het verstil de Bad Bertrich. De klok staat op de handrem, zijn we wel op de planeet aarde? Alles straalt een rust uit, die bijna tegen roest aanschurkt. Onderin de prachtige paleizen is te zien hoe langs lange leidingen het 32 graden warme water met ge neeskrachtig glauberzout aan de man wordt gebracht. Enkele slokken helpen hopelijk voor een lange toekomst. "Wie drinkt, gedenke de bron', zeg gen de Duitsers. En dat helpt mooi bij de promotie van de Moezelstreek. Op een bord in een peperdure kliniek in de rand van Traben - Trarbach, waar het wit van ma- harishi's het licht weerkaatst en heel beroemde mensen komen, staat: "Werkelijke luxe is rust'. Die gedachte komt in een ande re volgorde terug op een rond vaartboot, die in Alf vertrekt. 'Werkelijke rust is een luxe'. De kapitein wordt via een laddertje bereikt in zijn hoge stuurhut. De flesgroene Moezel is leeg en zijn boot voor honderd en meer passagiers ook. „Maar we ver trekken op tijd en doen waar voor we zijn", zegt hij gelaten. .Andere rederijen laten het af weten bij gebrek aan mensen buiten het seizoen, dat kan nielj Maar het wordt zo wel een kostbare zaak." Er zijn natuurlijke betere mo- menten, want het menu van dpi rederijen is uitgebreid: rond-, lijn-, sluis-, avond- en natuur lijk de romantische dansvaar- ten. Muziek, wijn en duizenden lichtjes langs de oevers blijven trekken. Maar op deze vergeten middag glijden zwanen min zaam buigend langs het schip en hangen dorpen en stadjes even eigenzinnig als onver stoorbaar in hun schoonheid tegen de hellingen. De overal goed onderhouden huizen met hun rode vakwerk - vroeger werd daarvoor ossenbloed ge bruikt - trekken in een filmisch ritme voorbij. Kastelen tonen hun voor - en twintig minuten later - hun achterkant, zo slin gert de rivier. Voor meer informatie: Duits Verkeersbureau, Postbus 12051, 1100 AB Amsterdam: tel. 020 6978 066, folders0900 109102, www.duitsverkeersbureau.nl. Op wwww.moezel.pagina.nl staan adressen van en inlichtin gen over vrijwel alle steden, dor pen, wijnbednjven en festivitei ten, daarop ook de VVV-adres- sen van genoemde steden. Jugenstildetail; natuurlijk de druiventros. we moeten wakker zijn. Alles ging zo lang van zelf', luidt de boodschap. In het centrum van Bemkastel- Kues is het druk tussen de ge vels, die lui, zelfverzekerd en vol burgermanspracht voorover leunen. De tanden van de tijd zijn op het vakwerk en de ver guldsels afgegleden en tussen de middeleeuwse panden klin ken oh's en ah's. Rijkdom en cultuur hebben hier altijd met elkaar geslapen. Wie een knap pend broodje met warme Schinken in de bakkerij koopt, proeft nog eens dat hier tussen Eifel en Hunsrück niet met kwaliteit wordt gesold. De dagjesmensen blijven achter in de geboortestad van de grote Nikolaus Cusanus, grondlegger van het Duitse humanisme, als de tocht over de rechteroever verdergaat. Onderweg naar de volgende tweeling Traben-Trar- bach staan hoog tegen de hel lingen de grote borden met de vertrouwde namen van kapitale Weingüter. Traben-Trarbach maakt gelijk alles duidelijk met zijn brug en prachtige poort over de Moezel. Een wandeling met stevige per centages door deze ansicht kaart is heel aangenaam. Vooral in het voor- en naseizoen re geert koning kalmte aan de oe vers; lopen, eten, drinken en heilzame lichaamsverzorging zijn de ankers voor het toerisme De Moezel, onveranderlijk. De Romeinen kwamen al graag in deze streek. Foto's: GPD hier. Alles lijkt voor de eeuwig heid, maar schijn bedriegt. De bezoekers komen tegenwoordig ook met andere bedoelingen dan een week halfpension, dor pen en feesten afsjouwen en een boottocht maken. Jonge en ook veel oude liefheb bers van de fiets hebben ont dekt dat de oevers van de Moe zel alles bieden. „Op hun mo biele gedrag zijn veel onderne mers nog niet ingesteld en daarmee laten ze geld lopen. Eén nacht boeken langs de ri vier was vreemd hier", vertelt de eigenaar van het wel zeer bijzondere Bellevuehotel. Hier schittert van deurknop tot gevel de meesterlijke hand van archi tect Bruno Möhring. Hij was de grote man in de Duitse Jugend- stilbeweging, die uiteraard een tikje zwaarder aandoet dan de Franse ontwerpen. „We moeten veranderen, topkwaliteit bie den. Al het andere - de rivier, het landschap, het onaangetas te verleden, de vele Jugendstil- gebouwen in deze stad, de wij nen en de gemoedelijkheid - bezitten we al." Aan de overkant van de rivier, veel hogerop, is alles anders. Hier ontstijgt de toerist letterlijk het dal vol geroezemoes. Mont Royal schittert in het late licht. Ooit was dit de grootste vesting van Europa, met ruim 8.000 soldaten. In het weekeinde kun je er rondvluchten boven ma ken. Het gaat nog hoger en dan wacht een glas witte wijn tus sen de suizende dennen rond om Waldhotel Marienhöhe. Het grote pand stond vele jaren leeg. Nu zit het terras vol met Nederlanders en kleurt tevre denheid de gesprekken. „Hier rusten de gasten het tra ditionele weekje uit, maar er zijn uitgebreide programma's bijgekomen. We zijn altijd bezig oud en nieuw aaneen te kno pen. Dynamiek heeft deze streek nodig", vertelt de eigena resse, die zelf in ons land komt werven. „Marketing in welbe hagen is alles." Zeker, 'wellness' schrijven ze ook hier in en nabij Bad Bert rich met een gouden pennetje. Al tweeduizend jaar bekomt de reiziger in dit keteldal van zijn kwalen en vermoeidheden. Maar sinds de boekhouders door Hans van Alebeek Zo'n vier miljoen Nederlanders zetten regelmatig hun tentje op of pikken de caravan aan. Maar de ouderwetse kampeervakan- tie staat onder druk. De reden? Het gaat ons (nog) te goed en er zijn andere, goedkope alterna tieven zoals Turkije. Maar op de beurs Kamperen Recreëren in Rosmalen verwachten ze toch weer duizenden kampeerders met kriebels. De meest recente cijfers van het Continu Vakantie Onderzoek (CVO) gaan over het kampeer- jaar 2003. Toen al constateer den de onderzoekers dat de 'kampeervakantie onder druk staat'. Toch gaat het nog altijd om de respectabele hoeveel heid van negen miljoen vakan ties; ongeveer een kwart van al le vakanties. Het CVO maakt daarbij een on derscheid in uitstapjes naar een vaste plek zoals bijvoorbeeld de stacaravan. Dat zijn drie mil joen van de negen miljoen va kanties. De resterende zes mil joen zijn 'echte' tripjes met tent of caravan (allebei ongeveer even populair) in binnen- en buitenland. Het eigen land is daarbij net iets populairder dan een reis ovér de grens: 54 te genover 46 procent De vakantie van een kampeer der kost zo'n 320 euro per per soon. Dat is bijna de helft van een gemiddelde vakantie want die kost zo'n 600 euro. Met ex tra onderzoek hoopt het CVO meer duidelijkheid te krijgen over interesses en voorkeuren van (potentiële) kampeerders. De kampeervakantie staat onder druk nu er zoveel goedkope alter natieven zijn. Foto: GPD/PR Want die kiezen wel steeds va ker voor een goedkope all-in- clusive in Turkije of een ander alternatief. Maar ondanks die ontwikkelin gen heeft de organisatie van Kamperen Recreëren er alle vertrouwen in dat in het laatste weekeinde van januari zo'n 10.000 kampeerders haar beurs in het Autotron in Rosmalen komen bezoeken. Op deze kampeerbeurs wordt de ver trouwde mix van informatie, entertainment en activiteiten over de bezoekers uitgestrooid. Zo kunnen gasten meedoen aan een workshop 'koken op de camping', een neprots beklim men. jeu de boules spelen of oefenen in het rijden met een caravan. Wie concreet op zoek is naar een andere 'sleurhut' kan te recht op het zogeheten Cara- vanplaza waar zo'n tien beken de merken hun modellen heb ben neergezet. Ook campers en vouwwagens zijn aanwezig. Daarnaast zijn er natuurlijk tientallen campings, vakantie- en recreatieparken en andere toeristische bedrijven present. De beurs Kamperen Recreëren in het Autotron Rosmalen duurt van zaterdag 29 tot en met maandag 31 januari. De beurs b alle dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Toegang kost 7,50 euro per persoon: kinderen tot 15 jaar mogen grabs naar bin nen. Grabs parkeren b bij de entree inbegrepen. Meer informatie: www. kamperenenrecreeren. nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23