Het wat oog van de automobilist wil ook WEG WIEL 2 Het blijft spoken in de high-tech garage Nieuwe Croma niet op de Ri Autolampjes sneller kapot en lastiger te vervangen Van peperb en plakwanfg tot billboard Slimme Lexus CS langer en lager raamsdonksveer - LeXUS komt in de eerste helft van 2005 met een splinternieuwe Lexus GS. Met een aansprekend coupéde sign en keus uit twee benzine motoren: de 4.3 V8 of een nieu we direct ingespoten 3.0 V6. Hij krijgt een radarcontrolesysteem dat de veiligheidsgordels aan trekt en het remsysteem alvast op scherp zet wanneer een bot sing nadert. De achterwielaan- gedreven auto is ietsje lager en langer, maar de wielbasis is met 5 centimeter vergroot. KALENDER JANUARI 2005 t/m 23 Dé Noordelijke Motorbeurs, Martiniplaza, Groningen. www.denoordelijkemotorbeurs.nl t/m 23 North American Inter national Auto Show, Detroit, VS. www.naias.com t/m 23 Autosalon Brussel, Heizei Expo, Brussel, België. www.febiac.be 22-23 Super Oldtimer Festival, Groenoordhallen, Leiden. 025 2687 466. www.superoldtimerfestival.com 30 Modelautobeurs, Spaamehal, Haarlem. www.eurospoor.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever Is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. eindhoven/gpd - Autolampjes gaan tegenwoordig sneller ka pot dan vroeger. Wat iedereen al dacht, is volgens de ANWB echt waar. En dat terwijl het steeds ingewikkelder wordt om de lampjes zelf te vervangen: in veel auto's kom je er niet of nauwelijks meer bij en moet je echt naar de garage. „Moderne auto's zijn helemaal volgestouwd met elektronica en dat is niet zonder risico voor de lampjes", legt Peter Heemskerk van de ANWB uit. Autolampjes zijn berekend op een zogeheten boordspanning van 12 volt. De ze standaardspanning liep voordat al die elektronica in de auto zat vaak niet hoger op dan 12 volt. „Sterker nog", legt Heemskerk uit, „bij sommige auto's liep die zelfs terug wan neer je niet reed. Als je bijvoor beeld met een Volkswagen Ke ver voor een stoplicht stond te wachten, brandden de lampjes van je dashboard nauwelijks. Reed je er mee over de snelweg dan was de verlichting een stuk feller, ook de koplampen". Hoewel de boordspanning in de auto's van nu een stuk con stanter is, kan hij wel eens flink omhoog schieten. „Vijftien jaar geleden gebeurde dat nog maar tot zo'n 13,5 volt, maar tegen woordig zijn er uitschieters tot wel 15 volt," aldus Heemskerk. „En dat kan je je 12 volt-lampje kosten." Toch is het niet alleen de oplo pende boordspanning die de levensduur van het autolampje parten speelt. Ook andere fac toren spelen een rol: meer tril lingen bijvoorbeeld door de ho gere snelheden. Bovendien voeren Nederlanders in navol ging van de Scandinaviërs steeds vaker overdag verlich ting. Ook dat kan een flinke aanslag op de levensduur vor men. Lampenfabrikanten zoals Phi lips en Osram doen intussen al het mogelijke om de levens duur van autolampen te verlen gen. Verder stoppen steeds meer autofabrikanten een ap paraatje onder de motorkap dat ervoor zorgt dat de lampen te gen een lager voltage gaan branden en dus minder snel stukgaan. En dat is maar goed ook, want recent onderzoek van de ANWB wees uit dat het bij dertig procent van de auto's te genwoordig vrijwel onmogelijk is zelf een lampje te verwisse len. Om een boete van 65 euro te voorkomen moet dan toch echt de hulp van een expert worden ingeroepen. vrijdag 21 JANUARI 2OO5I door Alex Bogers den haag - Rijkswaterstaat en 3VO maken zich zorgen over re clames langs de snelweg. Half naakte dames leiden af en zijn daarom gevaarlijk, vinden beide organisaties. Onderzoek rrioet bewijslast leveren maar kan ook op het tegendeel wijzen. Want borden kunnen de automobilist ook wakker houden. Paars geverfde koeien in de wei langs de snelweg, grote vrou- wenbillen, opblaaspoppen met een spandoek, vrouwen die als 'pitspoezen' proefexemplaren van een drankje aanbieden bij benzinepompen, zeppelins en luchtballonnen met reclame. Wat is het toch dat de automo bilist zo aantrekkelijk maakt voor de reclamemaker? De be stuurder heeft toch wel wat be ters om op te letten? „De weg is druk en bij reclame op televisie loopt de consument weg. Bij de snelweg kan dat niet", zegt een woordvoerder van verkeersveiligheidsorgani satie 3VO. Blij is hij niet met de advertenties. „Wij zijn tegen el ke boodschap langs de weg die niets met verkeer te maken heeft. Het is gevaarlijk, omdat automobilisten harder en zach ter gaan rijden en soms zelfs gaan slingeren." Maar hoe gevaarlijk de reclame nou echt is kunnen de organi saties niet met cijfers of andere gegevens onderbouwen. „Auto mobilisten zeggen niet: ik reed tegen die wagen aan omdat ik naar een onderbroekenreclame keek," weet 3VO. Rijkswater staat, ook al geen fan van frivole boodschappen langs de weg, hoopt snel met bewijslast te ko men. Samen met TNO voert de dienst op dit moment een on derzoek uit naar het gedrag van automobilisten bij een grote bioscoopreclame op de A12 bij Ede. Toch zou de uitkomst nog mee kunnen vallen. Bij de Reclame Code Commissie zijn nog nooit klachten binnengekomen van automobilisten die aangaven te zijn afgeleid. En de ANWB heeft na literatuuronderzoek van on der meer de stichting weten schappelijk onderzoek ver keersveiligheid (SWOV) juist besloten dat het niet nodig is om alarm te slaan. De borden worden door de automobilisten vaak helemaal niet gezien. Zo dra het druk is op de weg sluit de bestuurder zich vrijwel com- c, De eerste reclames lai de weg werden begin :e ren zeventig geplaató!16 Nederland kende opi moment in het straat II beeld alleen aanplak - den en de zogenaami 'peperbus', een rond bouwsel waarop ook geplakt mocht worde Buitenreclame was niISI veel groter dan een p 1 en op een aanplakwa .R pasten precies acht r *j' me-uitingen. 1 Dat werkte tot vollen denheid, tot de grote tenlandse adverteerd htm warén wilden ga aanprijzen. Die zoch toch een wat represe tievere manier en wil niet onder, naast en! ven andere producté hangen. Met hulp va v(j moderne druktechni1 waarbij posters veel konden wórden» wild en mochten zij de he II peperbus en aanplal ai wand gaan gebruikei moderne naam luidi n board, J Reclame langs de we met veel regels omgi die door gemeenten L provincies worden g maakt én gecontrole Zomaar een bUlbor-* atsen in een wei z niet (alisdezerTj kkelijk te omzeile a door het reclameboi een kar of achterop vrachtwagen te plaa Vandaar dat veel ree aan een gebouw hac v Dat mag zolang dooi gemeente een vergui is gegeven en er prei rechten worden beta De reclame mag niet ilid advertenties voor alt zijn uit den boze, wt passen niet in hetve Volgens reclamemal e| zijn het de gemeenti w hun eigen regels het meest overtreden. V( m als er een nieuwe wifp het voorbij razende keer wordt aangepiH mag er veel. di clames die volgens reclamema kers zelf niet goed werken, maar waar 3VO en Rijkswater staat zich wel zorgen over ma ken. „Kijkje moet reclame niet verwisselen met persoonlijk contact, waarbij iemand je hand pakt en zegt: kijk me eens aan. Zoveel aandacht vraagt de adverteerder niet," zegt Nick van Loendersloot, reclamema ker bij PMSvW/Y&R. Juist om dat de automobilist met zijn hoge snelheid en beperkte aan dacht maar kort naar het bill board kan kijken is hij geschikt voor specifieke reclamevormen. Korte boodschappen die de sfeer van een product uitstralen zijn uitermate geschikt voor de weg. „Bijvoorbeeld een tropisch strand met de simpele slogan: sparen en genieten." TNO en Rijkswaterstaat hebben volgens van Loendersloot een slecht voorbeeld gekozen voor hun onderzoek. „Bij die bio scoop is het te druk voor de au tomobilist om ook nog op de reclame te letten. Het is ook niet goed dat hij zich ervoor moet draaien. Maar er wordt ook nog eens reclame gemaakt voor drie films en dat is echt te veel, dat pikt de automobilist niet op." den bosch/gpd - De nieuwe, high-tech par keergarage in Den Bosch is een mislukking. De garage -kosten: 3,9 miljoen euro, exclu sief btw- heeft een computersysteem dat au to's volautomatisch op een parkeerplaats moet zetten. Maar sinds maart 2003, toen de garage moest gaan werken, zijn er alleen maar problemen geweest. Auto's worden be schadigd of komen pas na een uur of langer wachten tevoorschijn. Het gemeentebestuur heeft de parkeergarage inmiddels gesloten. Ambtenaar Jan de With uit Vlijmen kan er over meepraten. Zijn Opel Corsa werd vori ge zomer geplet tussen de garagewand en een andere auto; de 'spookgarage' aan de Keizerstraat had geprobeerd een auto te parkeren in het vak waar de Corsa van De With al stond. „Vóór en achter zwaar be schadigd. Ik ben zonder ruiten terug naar huis gereden." Monteurs werken al bijna twee jaar aan het oplossen van de ene na de andere storing. De Brink Groep, die namens de gemeente de directie over de bouw voerde, praat vrij dag nog één keer met ontwerper Compute rised Storage Vehicle Systems (CVSS) uit Eindhoven, in een poging uit de impasse te komen. Garageslachtoffer De With werd opnieuw erg boos, toen hij een paar weken geleden hoorde dat de gemeente de in de garage geparkeerde auto's als 'testauto's' be schouwt. „Nu blijkt dus dat wij ambtena ren proefkonijnen waren. Dat heeft nie mand ooit gezegd. Als ik dót geweten had, had ik mijn auto daar natuurlijk nooit neer gezet. Wij werden juist gemaand wél in de garage te parkeren. Mijn collega's en ik vonden het veel te link, omdat er steeds schades waren. Maar we móesten wel. Er werden van hogerhand steeds mailtjes ge stuurd dat de garage nu 'perfect' was." Installateurs van automatische parkeersys temen hebben in 2000 Den Bosch al voor de problemen gewaarschuwd. Vier bedrij ven die destijds ook een offerte indienden, oordelen nu eensluidend dat het gemeen tebestuur veel te lichtvaardig koos voor het 'goedkope', maar onervaren CVSS. Anders dan zij kon dit bedrijf zelf geen enkele wer kende parkeergarage laten zien. „Ik heb ze gezegd: 'doe het niet!' Maar dat vonden ze geen sportieve opmerking," herinnert zich directeur J. Krijnen van Car Parkers Neder land. „Iedere Willy Wortel kan wel denken: dat kan ik ook, een volautomatische par keergarage ontwerpen. Maar kwaliteit kost nu eenmaal geld", zegt sales-manager A. Guip van Autopark Parking Systems. CVSS beweert nog steeds dat alle proble men binnenkort zijn opgelost. Maar vol gens de andere bedrijven kan Den Bosch nu maar het best de installatie uit de garage slopen en een nieuw half- of volautoma tisch parkeersysteem laten installeren. De (extra) kosten daarvan worden geschat tus sen 600.000 en 'enkele miljoenen' euro's. Parkeren blijft een groot probleem In de meeste steden. De high tech stapelgarages zijn een uitkomst maar alleen als ze perfect werken. In Den Bosch zijn ze er achter gekomen dat een conventionele parkeergarage als deze weliswaar aanzienlijk meer ruimte inneemt, maar daar entegen nooit problemen geeft. Archieffoto: United Photos De Boer Fiat heeft de eerste foto's vrij gegeven van de nieuwe grote Fiat, de Croma. De grote auto, gebouwd op basis van de Opel Signum, komt in juni in de verkoop. Op de AutoRai begin februari is hij niet te zien, wel begin maart op de Salon van Genève. Giorgetto Giugiaro tekende voor het ontwerp. Zoals bekend heeft de Fiat- groep afgehaakt waar het om de Amsterdamse AutoRai gaat. Dat betekent dat niet al leen Fiat afwezig zal zijn, maar ook Alfa Romeo en Lan cia van 10 tot 20 februari niet in de grootste auto-show room van Nederland zullen staan. Officieel is de verkla ring dat Fiat Auto op dit mo ment geen nieuwe producten heeft. Maar dat valt wel mee want naast de nieuwe Croma komt er ook een vernieuwde Dobló, een Panda suv en een nieuwe Punto. Bij Alfa staat de 157, opvolger van de 156, klaar alsmede een vierwiel- aangedreven 147 en de sport wagen Breera. De Fiat-mer ken zullen op de grote inter nationale tentoonstellingen in Genève (maart) en Frankfurt (september) dan ook gewoon van de partij zijn. Fiat Auto bespaart minstens 2,5 miljoen euro met het niet verschijnen Fiat Stilo Actual nieuwe instapversie Het Fiat Stilo-gamma is naar beneden bijgesteld met een nieuwe instapver sie, genaamd Actual. Deze neemt de plaats in van de tot voor kort leverbare Acti ve. De Actual-uitvoering is uitermate scherp geprijsd, met een voordeel van liefet 600 euro tenopzichte van de Active. Toch zit er van al les standaard op de Stilo Ac tual zoals handbediende airconditioning, radio/cd- speler met 6 speakers, cen trale portiervergrendeling met afstandsbediening, ver stelbaar stuur, stuurbe krachtiging, hoogteverstel ling bestuurdersstoel etc. 1 op de Rai. 31 Voor de nieuwe grote Fve heeft de Italiaanse fabrie vastgehouden aan de ner Croma, die bij zijn succ0 voorganger in 1985 smaa opmerkingen losmaakt!r( het gelijknamige bak- eia braadproduct. Het ziet uit dat de nieuwkomer t lichte handicap -de bal,e is zo beroemd niet mee doet vergeten. Hij heeft gestrekt uiterlijk, met ei 1 strak gesneden neus en 0 een stoere achterkant, 1lc de bumpers opzij overgel brede 'heupen' op de cln serie. a Er komen om te begin# drie uitrustingsniveaus n keus uit vijf motoren, h schakeld of met automlr lichtste motor is een 13 1 sterke 1.8, gevolgd door' 2.2 liter die 150 pk in df 'e brengt. De multijet-tur!1 seis zijn er met 120,15C J" pk. Van de oude Croma den er meer dan 450.00( kocht. De nieuwe Crori 11 wordt gebouwd in het 11 aanse Cassino. pleet af van wat hij niet wil of hoeft te zien. In een flits filtert hij alle informatie en ziet hij al leen wat nodig is. Zelfs ver keersborden gaan aan hem voorbij. Alleen borden met in formatie over zijn eigen route en snelheid worden opgemerkt. Bovendien, zo leerde de ANWB, gaat de automobilist soms door reclameborden ook beter rij den. Zo worden in Frankrijk be wust borden langs de weg ge plaatst om mensen wakker te houden. Op stukken snelweg van honderden kilometers lang heeft dit veel effect. „Je zou daarom het plaatsen van bor den bijvoorbeeld boven de lijn Amersfoort-Deventer kunnen bevorderen," zegt een woord voerder van de ANWB. Bij de SWOV zelf leven nog steeds geen grote bezwaren te gen reclame langs de weg. „Het moet alleen niet te gek wor den," zegt een woordvoerder. „Grote stunts, opflikkerende zuilen, heftige bewegingen en reclameboodschappen waar voor de automobilist zich om moet draaien kunnen gevaarlijk zijn, maar ook daarvoor hebben wij de bewijzen niet gevon den." Het zijn juist ook dit soort re- Niet alleen reclameborden langs de weg kunnen afleiden, ook reclame-uitingen op vrachtwagens doen dat. De vrachtauto wordt steeds vaker ingezet om een boodschap over te brengen. Voor transportbedrij ven levert zo'n rijdende advertentie een aardige aanvulling op de inkomsten op. De wagens komen over al en mensen hebben op de snelweg doorgaans meer tijd om een boodschap te bekijken dan in een stad. De vrachtwagens van ondermode-fabrikant Hunkemöller zijn sinds kort ook voorzien van reclame. Het begrip 'billboard' krijgt op deze manier een geheel nieuwe dimensie. Foto: Hunkemöller TNO en Rijkswaterstaat kijken naar het gedrag van automobilisten bij een grote bioscoopreclame op de A12 bij Ede. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22