Amerikanen worden verstandiger Ruige Beetle in hotrod-verpakking Importmerken slaan hard tc Opwindende Astra GTC vanaf 20 mille Weg Wiel Reclame: oog van de automobilist wil ook wat Volvo kondigt komst C30 aan Detroit - Volvo komt met een 2-deurs model dat C30 gaat he ten. De vormgeving is geïnspi reerd door de studiemodellen SCC en 3CC. De productie start eind 2006 in Gent, waar nu de S40 en V50 gemaakt worden. Er wordt al jaren gespeculeerd over een kleinere Volvo. De compacte auto krijgt een spor tieve styling en hij wordt voor zien van een revolutionair vei ligheidssysteem. Daarbij schuift bij een aanrijding het hele pas sagierscompartiment naar vo ren. Beter resultaat Ford Company dearborn - Ford heeft in de laatste drie maanden van vorig jaar een winst behaald van 104 miljoen dollar. Het resultaat is een stuk beter dan de 793 mil joen dollar verlies van dezelfde periode een jaar ervoor. Dat verlies was evenwel het gevolg van een grote voorziening voor de verkoop van Fords onderde- lendivisie Visteon. De winst is vooral tot stand gekomen door betere resultaten bij de finan cieringsdivisie. Voor het eerste kwartaal heeft de autoprodu cent een raming achterwege ge laten. Later deze maand laat het concern meer van zijn ver wachtingen horen. Over heel 2004 is Ford uitgekomen op een nettowinst van 3,49 miljard dol lar. Dat is veel meer dan de 495 miljoen dollar die over 2003 als winst in de boeken is komen te staan. Het aandeel van Ford op de Amerikaanse automarkt be droeg 19,6 procent. In 2003 was dat 20,8 procent. Een deel van dat marktaandeel ging naar Ja panse producenten als Toyota en Nissan. Speciale band met merk Tatra leiden - Een Tatra-liefhebber wil graag in contact komen met mensen die informatie hebben over Garage Meester aan de Haven 1-5 of importeur Engle- bert (later de Binckhorst) aan de Dobbeweg in Voorschoten of die daar gewerkt hebben of ooit een Tatra kochten. Leiden en omgeving had in de veerti ger en vijftiger jaren een specia le band met dit Tsjechische merk. Reacties graag naar: Kees Smit, Pyreneeën 7,1060 NP Amsterdam, tel. 020 6103 393, e-mail: smitkees@planet.nl breda - Bij General Motors Belgium liep eind december 2004 de eerste Opel Astra GTC van de productielijn. De GTC (Gran Turismo Compact) is naast de 5-deurs Astra en de Stationwagon de derde Astra- variant die in de Antwerpse fa briek wordt gebouwd. Vanaf 2006 komt daar ook nog de Opel Astra Coupé Cabrio bij, die net als de Astra GTC al leen in België zal worden ge bouwd. Vanaf heden is de As- tra GTC te bestellen bij de Opel-dealer. De vanaf-prijs voor de GTC bedraagt 19.995 euro, de eerste auto's worden in de tweede helft van maart afgeleverd. Het derde model van de nieu we Astra-generatie is de meest spectaculaire interpretatie van Opeis nieuwe designtaai tot op heden. Het opvallende uiterlijk van de GTC onderscheidt zich door zijn sportieve proporties, zijn aërodynamisch silhouet met een gebogen, aflopende daklijn en zijn uitgesproken spits toelopende voor- en ach teroverhang. De expressief ge lijnde carrosserie, die 15 milli meter lager ligt dan bij de 5- deursvariant, is vrijwel volledig nieuw: alleen de motorkap en de voorspatborden zijn iden tiek aan die van de 5-deurs As- tra. Het unieke karakter van de GTC wordt nog eens versterkt door de optionele panorami sche voorruit, die zich uit strekt van de motorkap tot aan de B-stijl en een ongekend ge voel van ruimte en een opmer kelijk uitzicht geeft. De pano ramische voorruit beleeft zijn wereldpremière in de GTC en is naar verwachting vanaf april verkrijgbaar. door Peter Lodewijks Dat auto's emoties teweeg kun nen brengen weten we. De aan kondiging van de Kever nieuwe stijl, alweer 7 jaar geleden, maakte dat nog eens duidelijk. Om de belangstelling weer wat op te krikken, komt Volkswagen nu met een uitdagende nieuwe versie: de Ragster. In Amerika stonden de klanten destijds in de rij voor het nieu we Kevertje. Zo erg was het in Europa niet, maar wel werd de Beetle ook hier erg enthousiast ontvangen. Inmiddels bouwde VW er 800.000 maar langzamer hand is het nieuwe er wel een beetje af. Vandaar dat de Duitse fabrikant het tijd vindt voor een nieuwe Beetle-impuls en die wordt logischerwijs in de Ver enigde Staten voorgesteld, te weten op de autoshow van De troit, die komend weekeinde af loopt. De niéuwste Kever heet Ragster en is volgens de ontwerpers 'de stoerste New Beetle aller tij den'. De studie neigt een beetje naar de extreme Amerikaanse 'hotrods' en onderscheidt zich door een sterk verlaagd dak (speedster) met een grote 'rag- top', een elektrisch vouw- schuifdak. De naam Ragster is dan ook een samentrekking van ragtop en speedster. Als basis voor de Ragster nam Volkswagen de New Beetle Ca briolet. Daarvan werden de voorste raamstijlen met 9 centi meter ingekort. Een vaste, U- vormige dakbeugel dient als be huizing voor de ragtop. De bij zondere dakconstructie maakt de Ragster al met al zo'n 15 centimeter lager dan een nor- Verkoop Volkswagen stijgt licht frankfurt/anp-dpa - De Duitse automobielfabrikant Volkswa gen zag in 2004 de wereldwijde verkoop stijgen tot 5,079 mil joen auto's. Dit is een toename van 1,3 procent in vergelijking met het jaar daarvoor. In Europa nam de verkoop van VW's toe met 0,8 procent. In Duitsland verkocht de autobouwer uit Wolfsburg 954.000 automobielen. Dit is een stijging van 1,2 pro cent. De beste verkoopresultaten van 2004 werden in Zuld- Amerika en Zuid-Afrika gehaald. Hier steeg de afzet met onge veer 25 procent. In de Verenigde Staten ging het minder goed voor Europa's grootste autofabrikant. Hier daalde de verkoop met 9,3 procent. In Azië nam de verkoop met 6,3 procent af ten opzichte van het jaar daarvoor. male New Beetle. Dat zorgt voor een eigen uiterlijk, dat enigszins agressief oogt. De veranderingen ten opzichte van de New Beetle Cabriolet beperken zich niet tot het dak. Zo zijn de wielkasten en bum pers wat scherper aangezet en de koplampen, achterlichten en brede lichtmetalen wielen nieuw vormgegeven. Ook het interieur heeft een nieuwe in vulling gekregen. Zo zit zowel de startknop van de motor als de bediening van de ragtop in het 3-spaaks sportstuur ver werkt. De uitdagende New Beetle Rag ster verkeert nog in de stadium conceptauto. Een beslissing over serieproductie is nog niet genomen, maar VW meldt wel dat het nieuwe model de be schikking kan krijgen over di verse soorten motoren, zoals die nu in het VW-bestand voor komen, van een kleine, krachti ge benzinemotor tot een stevige turbodiesel. Alles is mogelijk. Mocht het tot serieproductie komen, dan denkt de fabrikant erover om de Ragster omtover- baar te maken tot pick-up, net als bij de Franse Citroën Pluriel. Chrysler Firepower, de naam zegt genoeg. e Ford Shelby GRi, opvolger van de Ford GT? Foto's: GPD De Dodge Charger laat wat zien van de nieuwe Dodges voor Europa. door Rob van Ginneken Op de Detroit Motor Show gaat het traditioneel over grote en sterke motoren. We zijn hier uit eindelijk op de thuisbasis van de grootste Amerikaanse automo bielconcerns. Toch lijkt zelfs in 'Motown' een voorzichtige om slag aan de gang. Buiten de Co- bo tentoonstellingshallen grom men nog steeds de dikke V8-mo- toren, maar binnen is een opval lend grote rol weggelegd voor iets verstandigere oplossingen. De opening van de Detroit Mo tor Show was veelzeggend. Als grootste automobielconcern ter wereld deed General Motors vorige week de aftrap met de presentatie van drie milieu vriendelijke modellen voor de toekomst. De meest futuristi sche is de GM Sequel. Onder zijn moderne suv-uiterlijk zit de nieuwe generatie 'auto met brandstofcel'. Zijn 'energiecen trale' is nu ook bij vrieskou te gebruiken en hij heeft een heel bruikbare actieradius van 450 kilometer. Hoewel je in Detroit op straat veelal grommende V8's hoort, lijken ook de Amerikanen zich voorzichtig te realiseren dat er wat zal moeten gebeuren. Al was het maar om minder af hankelijk te worden van Arabi sche aardolie. Op de Detroit Motor Show is daarom een glansrol weggelegd voor brand- stofbesparende snuijes die op iets kortere termijn werkelijk heid kunnen worden. Ook GM's productgoeroe Bob Lutz geeft toe dat de Amerikanen zich de kaas van het brood heb ben laten snoepen door Toyota. Dat vooral in de VS een enorme hit heeft met zijn hybride Prius waarvan er daar dit jaar volgens de prognoses 100.000 verkocht worden. De terugvechtende Amerikanen levéren opmerkelijke primeurs. Twee simultaan gelanceerde studiemodellen zelfs. Het thuis publiek dromt samen rond de grote GMC Graphyte met hybri de aandrijving, maar het oog van de Europese bezoekers valt vooral op de speciale Opel As- tra GTC met zijn gecombineer de dieselmotor en elektromoto ren. Elders op de Detroit Motor Show zie je precies hetzelfde compacte systeem terug in een dikke Mercedes, partner van GM in de ontwikkeling van de ze veelbelovende noviteit. Bin nen drie jaar zullen we het van Opel tot GM en Mercedes op de weg zien. Die vlaag van gezond verstand weerhoudt de Amerikanen er intussen niet van om ook met hun traditionele specialiteit flink in de bus te blazen. De klassieke 'van dik hout zaagt men planken' aanpak ijlt nog even na. Cadillac heeft een dubbelgespierde STS-V sport- versie met compressor op zijn V8 met 440 paardenkrachten. Chrysler gooit er de imposante Firepower tegenaan, een soort elegante broer van de Dodge Viper, maar dan met 6.0 V8. Ford heeft zelfs twee super- sportieve visitekaartjes in de aanbieding: de nieuwe Mus tang Convertible en de Shelby GR-1. Die laatste kon wel eens de opvolger van de illustere Ford GT worden. Nog zo'n op vallende presentatie is de terug keer van de Dodge Charger, een bijna klassieke 'muscle car'. Normaal gesproken totaal niet interessant voor ons Europea nen, maar dit jaar opent het merk Dodge de aanval op de Europese markt. Tijdens de ko mende autoshow in Genève be gin maart komt Dodge met een studiemodel dat laat zien hoe die toekomst er uit komt te zien. Geen grote Amerikaanse sloep als de Charger, maar een auto met het Opel Astra-VW Golf formaat. De ontwerpers melden dat we vooral goed naar de neus van de Charger moeten kijken. Audi Allroad: het prototype lijkt klaar voor productie later dit jaar. Bij al het Amerikaanse geweld op de autoshow van Detroit huldigen de Europese en Ja panse merken niet bepaald de filosofie dat wie geschoren wordt, stil moet zitten. De meest interessante automarkt ter wereld krijgt het zoals ze het willen hebben. Nieuwe produc tiemodellen als de open Por sche 911 Carrera S en de Range Rover Sport met compressor motor zijn voor de Amerikaan se markt op maat gesneden. En ook voor de toekomst krij gen GM, Ford en Chrysler vast iets om over na te denken in de vorm van twee 'studiemodel len' die op ons echter heel pro- ductierijp overkomen. De ui terst fraaie uit aluminium opge trokken Advanced Light Coupe is zonder twijfel een voorbode van de komende Jaguar XK ge neratie en het zou ons niet ver bazen als de Audi Allroad quat- tro al dit jaar tot seriemodel wordt verheven. Lexus rolde in tussen zijn LF-A prototype het podium op en maakt daarmee in een klap duidelijk dat hun Formule 1-avontuur naar meer smaakt en wel eens kon uit monden in een Ferrari-concur rent. Wat dacht u van 500 pk en een top van 360 kilometer per uur? Je hoorde de Amerikanen bijna slikken. Maar het kan ook minder exotisch. Zo la1 met het Crossport stui zien een serieuze aan\ suv-segment voor te b En doet VW van zich met een sport-Beetle, op deze pagina. Grote verrassing in Detroit: prototype van de komende Jan (advertentie) AUTO HEEMSKERK Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER WSSJ S H1 FT ^expectations LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL.: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66 sinds 1975, althans in 1 van dat jaar kwam hij e markt. Ook toen was kleinere afgeleide vanj. BMW heeft voor die t e| overwogen het nieuw t serie te noemen, maa t den ze toch beter. Te{ ,f is de 3-serie niet meefg ste modelreeks, want deed de i-serie zijn intg ongeveer even groot oorspronkelijke 3-seri jaar geleden. Die 2-de (zie foto) werd geïntr(,E het Olympisch Statioin chen. Het was toen di BMW maar het Beiers heeft in de periode da kleinere voertuigen g Zoals de 'overdekte s( Isetta uit de jaren vijl ontstond later de BM ,j kleine auto met acht< r luchtgekoelde z-cilino fietsmotor. Foto: BMVf- De nieuwe BMW 3-serie is aan staande. De populaire Duitse middenklasser wordt opgewaar deerd tot een soort kleine '5' en dat lijkt een veilige weg omdat die grotere broer een succes is. De 3-serie zorgt voor meer dan de helft van de verkopen van BMW en een (te) gewaagd ont werp zou een (te) groot risico be tekenen. In de fabriek in Regens burg is eind vorig jaar de 3-mil- joenste BMW 3-serie van de band gerold. De 3-serie bestaat

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20