REGIO De Duitse huisvrouw betaalt de tol \iebben zin gehad' cties Dwaze Vaders Kamer eaat indienen LKW-Maut baart bloemenrijders uit Nederland zorgen Schoolstrijd: waar gaat de rode loper uit "•X& vrijdag 21 januari 2005 NAVRAAG jders willen scheiden, zijn ze verplicht voor hun kinderen een rschapsplan op te stellen. Daarin moet de omgang met beide s geregeld zijn. Dat is de kern van het wetsvoorstel dat minister Donner bij de Tweede Dat moet een einde maken aan de onge wenste situatie dat kinderen hun vader niet mogen zien. Navraag bij M. VAN HJL, echtscheidingsbemiddelaar bij het Leidse advocatenkan- Iroenendijk en Kloppenburg. zo'n ouderschapsplan zin? 01 iluut. Een deel van de mensen zoekt al een echtscheidingsbe- elaar op en heeft dat probleem dus niet. Zij stellen in onder- iverleg een plan op wie wanneer de kinderen mag zien. Als 3| ien er niet uitkomen, gaan ze procede- -én van de twee kan dan zeggen: er is 1 om geen omgang te regelen. De rech- n ze met deze wet verplichten met een ldelaar zo'n plan te maken." alleen ouders op bezoek die daar- kiezen. Krijgt u straks geen on willende s aan tafel? s mijn taak om dat als bemiddelaar in 1 banen te leiden. In een vroeg stadium ter ik boven tafel te krijgen waarom één e twee dwarsligt. Hoe langer zo'n situa- lurt, des te groter wordt de verwijdering, altijd een categorie waarbij het niet ^naar dat aantal moet lager liggen dan 21 1.000 kinderen die het nu treft." jn meestal moeders die niet willen dat ren hun vader zien. Waarom doen zij IJ1, kan allerlei oorzaken hebben. Eerst èn de ouders met elkaar leren omgaan. Pas daama lukt het e kinderen. Er zit vaak veel wrok en haat. Een vrouw kan oor zaken door elkaar halen. Ik probeer blokkades op te hef- at kost soms een paar së&sies, maar ik zie dat ook als één van i iken." !k*> de zogeheten Dwaze Vaders vaker als Batman ofSpider- p het dak van paleizen en rechtbanken om omgang met 1 inderen te eisen? :ou best eens afgelopen kunnen zijn. Maar het lijkt erop dat ies zin hebben gehad. Misschien heeft het de druk op de mi- opgevoerd. Er moet ook wel iets vreselijks aan de hand zijn - n kind het recht op zijn vader te ontzeggen. Dan bedoel ik of mishandeling. Als een kind zijn vader van zijn vierde tot lende jaar niet ziet, kun je die tijd nooit meer terugdraaien. bijna erger dan een overleden vader." foto: ANP ip*Theo de With UIT DE ARCHIEVEN 1955, Vrijdag 21 Januari RDORP - Het behoort tot de goede gewoonten dat men een da- it naar haar leeftijd vraagt, want dat is voor de dames vaak een nt. Het was dan ook met enige schroom dat wij naar Leiderdorp omdat we wisten dat daar een drietal dames de leeftijd van aar bereikte. Nu is dat niet zo bijzonder, tenminste als die drie riiet juist een drieling vormen, zoals dat in Leiderdorp het geval .25 Januari 1905 werd uit het huwelijk van Gezinus Johannes in en Grietje de Waard een drieling geboren: drie meisjes Wille- verarda en Gerardina. Erg zwaar waren de meisjes niet bij hun I e: de oudste - bfemèrTtifj een drieling tenminste van de oudste breken - woog slechts ruim twee pond, de tweede drie pond en ste vier pond. Hoe de gewichtsverhoudingen nu liggen hebben ir niet gevraagd. mp Een Nederlandse vrachtwagenchauffeur toont de rekening voor het gebruik van de Duitse Autobahn. Foto: ANP/ Vincent Jannink Nederlandse vrachtwagenchaffeurs hebben nauwelijks hinder ondervon den van de invoering van hettolsys- teem in Duitsland. Grote files bleven uit in de eerste dagen na 1 januari, de begindatum van de LKW-Maut. De Duitse regering was dan ook enthou siast over de maatregel die jaarlijks bijna 3 miljard voor de staatskas moet opleveren. Er wordt al voorzichtig ge dacht aan een uitbreiding van de tol heffing. Dat kan dan worden gezocht in een verhoging van het tarief (van 124. cent per kilometer naar 15 cent) of een uitbreiding naar vrachtwagens die lichter zijn dan 12 ton. De Rijnsburger Henk Knipscheer is voorzitter van de Stichting Lijnrij- ders Belangen. Hij rijdt wekelijks op Duitsland en heeft dus direct te ma ken met de gevolgen van de tolhef fing. Knipscheer beseft dat er weinig aan te doen is. De Duitse overheid heeft keihard de centen nodig. Toch doet hij een beroep op de landelijke belangenbehartiger van het beroeps- goederenvervoer, de EVO. „De EVO zou bij de Europese Unie in Brussel moeten protesteren tegen de tolheffing. Zoiets moet groot aan gepakt worden, anders maak je geen kans. Als ik met mijn vrachtwagen daar de vergaderzaal in rijd haal ik het journaal van acht uur, maar daar zou ik onze zaak weinig goed mee doen." Knipscheer brengt de extra kosten door de tolheffing in rekening bij zijn afnemers. „Dat doet elke bloe- menrijder." Die afnemers brengen de extra kosten weer in rekening bij zijn klant: de consument. „Uiteinde lijk betaalt de gewone Duitse me vrouw die boodschappen doet de tolheffing. Dat is geen goede zaak. Wie telkens meer voor zijn bloemen moet betalen, koopt vroeg of laat iets anders. Op den duur voelen wij dat in Rijnsburg." Nee, hoe moeilijk het ook is, het tij moet gekeerd worden. Voor het te laat is. „Van de week was het nog op de tv. Duitsland is zo tevreden over de tolheffing dat ze nu al denken aan een verhoging van 12,4 cent tot 15 cent. Zo gaat dat hè? Als je als betaler niets van je laat horen, wordt het alleen maar erger. Nu gaat het alleen om vrachtwagens boven de 12 ton, maar je kunt erop wachten dat het op ter mijn voor alle beroepsvervoer gaat gelden, tot bestelwagentjes aan toe." Een beroep op de EVO, die de belan gen van ruim 30.000 verladers, ont vangers en eigen vervoerders dient, maakt echter weinig kans van sla gen. „Wat Duitsland doet, mag Duitsland doen", is het weinig hoopgevende begin van H. Slotema, die zich voor de EVO op de LKW- Maut geworpen heeft. „Onze leden vragen ons dan ook niet meer om deze zaak in Brussel aan te kaarten. Dat is een gelopen traject. Wel heb ben we als EVO een bijdrage gele verd aan het uitstel van de invoering. Zonder die inspanningen zou de tol heffing twee jaar geleden al een feit zijn geweest. Daarmee is het Euro pese bedrijfsleven bijna 250 miljoen euro per maand bespaard." Duitsland heeft het recht om de tol heffing in te voeren. Dat hebben on ze Oosterburen ook gedaan, al zijn zij niet voor 100 procent doof ge weest voor de protesten uit de om liggende landen. „De regeling is wat afgezwakt. Oorspronkelijk lag de hoogte van de tol op 15 cent per ki lometer. Precies: de hoogte die deze week weer in de media is versche nen. Van die 15 cent, die per jaar een opbrengst van 3,4 miljard genereert, zou dan een gedeelte, 600 miljoen euro, teruggegeven worden aan de eigen vervoerders. Tegen dat plan is Europa met succes in het verweer gekomen." Toch hangt die maatregel nog steeds in de lucht. ,,Alleen heeft Duitsland te horen gekregen dat het dat niet vóór 1 januari 2006 mag doen. Inderdaad, een schrale troost." Op zich is de EVO niet tegen het principe van de tolheffing. Als de op brengst maar, hoe dan ook, ten goe de zou komen aan het vervoer. „Bij voorbeeld zoals de Fransen hebben gedaan. Ook daar wordt tol geheven, maar daar werd de opbrengst ge bruikt voor de aanleg van nieuwe wegen. De oude wegen bleven be staan en vervoerders,of eigenlijk alle weggebruikers, kregen dus de keuze om een alternatieve route te nemen. In Duitsland is dat niet het geval. Er gaat dan wel een gedeelte van de op brengst naar het wegennet, maar dat betreft het bestaande wegennet. Een groot deel vloeit rechtstreeks de staatskas in en daar is het de Duitse regering vanaf het begin waarschijn lijk om te doen geweest." De EVO richt zich nu op het voorko men van verscherping van de LKW- Maut en op de uitvoerbaarheid. „Vroeg of laat gaan meer landen de tol invoeren, want als Duitsland het doet, waarom zouden andere landen dan achterblijven? Het is te hopen dat er dan wel een eenheid in het technische systeem komt, want je moet er niet aan denken dat een chauffeur twaalf verschillende tolkastjes in zijn auto moet installe ren. Verder houden we in de gaten dat de tol beperkt blijft tot vrachtwa gens boven de 12 ton. De Europese regelgeving staat niet toe dat er tol wordt geheven voor lichtere wagens, maar gebleken is dat je als belangen behartiger altijd de vinger op de pols moet houden." Zo lang de tolheffing beperkt blijft tot 12-tonplussers, is er voor de vrachtrijders wellicht een oplossing. Die oplossing kunnen ze vinden in Katwijk, bij Kees Mulder Carrosse- riefabriek. Dat bedrijf is gespeciali seerd in vernieuwing en ontwikke ling van vrachtwagens. Niels Muidér is verkoopleider in de onderneming die zijn grootvader ooit begon: „Wij zagen de tolheffing al jaren aanko men, dus zijn we in ons bedrijf op zoek gegaan naar mogelijkheden om vrachtwagens te maken die, inclusief lading, onder de 12 ton blijven." Lege vrachtwagens, geschikt voor de bloemenrijderij, zijn tussen de 12 en 13 ton. De lading is doorgaans zo'n 4 ton. „Onze nieuwe vrachtwagen is een slagje kleiner. Exclusief lading weegt hij 8 ton. Dan zit je al met al net onder de grens voor de tol. Het is een wagen die we specifiek op de bloemenrijder hebben gemaakt." Mulder heeft die vrachtwagens kun nen verlichten door 'slimmer' mate riaal te gebruiken en waar dat kon metaal te vervangen door kunststof. „Verder is de cabine een slagje klei ner, met iets minder luxe, ruimte en comfort. Die keuze leggen we bij de bloemenrijders, die soms dagen achter elkaar in de cabine verblijven. Verder heb je met een lichtere wa gen ook minder verbruik en lagere onderhouds- en reparatiekosten. Maar nogmaals, de keuze is aan de ondernemer." Gerard Baas TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van de ze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en ach tergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld be staan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Ik ben zo blij met mijn kinderen, vooral met de schoolkeuze die ze zelf - en wij een beetje - alle vijf hebben gemaakt." Met dit overdreven state ment probeer ik even bo ven al het gehakketak uit te komen. Er is een schoolstrijd gaande in ons gezin. Wie zit en wie heeft op de leukste school in Leiden geze ten? Olivier helpt mee met de voorlichting voor toe komstige brugklasleerlin gen op zijn school. De dagen dat de rode loper uit moet op de middel bare scholen om nieuwe leerlingen binnen te ha len zijn weer begonnen. Olivier is enthousiast. Hij heeft het naar zijn zin op het Da Vinci College. Hij kan daar best iets zinnigs over zeggen. Sam knijpt hem af. Die zit in zijn ac tivistische fase en legt haarfijn uit dat voor zo'n dag alle leuke positieve kinderen worden opge trommeld. „Daar hebben ouders niets aan. Ik zou er niet in trappen. Zet daar maar eens een brul lend bruggertje neer en iedereen loopt weg." Oli vier venijnig: „Volgens mij was jij dat brullende bruggertje op het Bona- ventura. Ze hebben nog spijt dat ze jou hebben aangenomen." „Heren, kan het iets min der? Ik ben Fré, diploma Stedelijk Gym, diploma Academie voor Lichame lijke Oefening. Ik zie dat Olivier het boek 'Paolo, Leonardo da Vinci's leer ling' aan het lezen is. Dat heeft mijn oude geschie denisleraar Hans Ulrich geschreven. Een briljant man en hier zit een bril jante vrouw. Zijn er nog vragen?" Fleur snuift. Ze herinnert haar zus aan haar steeds net overgaan en het moeilijke eindexa men. „Jij behoorde toch niet tot de top-top van de school." „Erger nog", zegt Fré nog steeds uit dagend. „Ik hoorde niet tot de top en zelfs niet tot de subtop. Ik zat daar net onder. Hard werken, daar gaat het om." Theo en ik zeggen niets. Die mentorgesprekken heb ben we verdrongen. Fleur zit op de Vrije School, afdeling havo. Ze gedijt daar door een an dere aanpak. Elke dag begint met anderhalf uur hoofdonderwijs, daama volgt een normaal roos ter. In een periode van zes weken wordt in dat hoofdonderwijs diep op een vak ingegaan. Per pe riode is er steeds weer een nieuw hoofdvak. Na een periode wiskunde heeft Fleur nu zes weken kunstbeschouwing. Thuis werkt ze in een speciaal schrift steeds haar aantekeningen uit. Ze moet er tekeningen bij maken. Prachtig. Ze ver geet af en toe te leren, maar daarvoor zijn wij ouders er gelukkig. Voor Sam zou die school niets zijn. Hij vindt die methode te omslachtig. Hij zit inmiddels in 5 vwo op het Bona aan de Ma- riënpoelstraat. Ik maak me steeds minder onge rust. Hij is op weg naar volwassenheid. De school steunt hem daar in. In de Tweede Fase worden de leerlingen los gelaten, maar ook op de huid gezeten om te pres teren. Die balans zit op dit moment goed. Is wel eens anders geweest en dan zaten wij ouders na tuurlijk weer op school. Marc is en was bijzonder op het gebied van kennis vergaren. Hij ging met plezier naar school, maar niet om te leren. Visser 't Hooft Lyceum in het Lei- derdorpse was voor hem de juiste keus. De lijnen waren kort. Zo bleven Theo en ik goed op de hoogte van zijn daden en konden wij direct in actie komen. Dat gebeurde meer dan ons lief was. Tot onze vreugde, maar ook verbazing haalde hij de mavo (nu vmbo-T) in één keer. Toch meer op gestoken dan wij dach ten. Knap van Marc of van de school? We zijn er nog steeds niet uit. Olivier speelt gitaar en leert. Dat doet hij op het Da Vinci in de speciale kunstklas. Eén ding valt ons op: de jongste leert plannen in de brugklas. Beter dan al onze andere kinderen ooit hebben ge daan. Hij overziet zijn werk, gaat geconcen treerd aan de slag, terwijl hij in onor ogen toch chaotiscn kan zijn. Dus zijn wij tot op heden blij met deze keus. Een school kiezen: het lijkt gemakkelijk, maar het is verdomde moeilijk. Geen school is eigenlijk goed genoeg voor mijn fantastische kinderen. Geen school heeft alleen maar topdocenten, geen school overziet zijn eigen onderwijs helemaal. Theo en ik hebben alle bolwerken heel wat ke ren van binnen gezien m zijn er nog lang niet mee klaar. Toch neem ik na elk gesprek mijn hoedje af. Wat een taak: onze kinderen iets bijbrengen. En dan die vreselijke ou ders. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelingat*hdc.nl *1980, maandag 21 januari - Datje behalve gewoon schaatsen en wedstrijden rijden ook iajigsteken op het ijs, is nog niet zo bekend. Toch deden er za- 'P de ijsbaan aan de Hoge Rijndijk 17 paren mee aan een ring- Istrijd op het ijs, georganiseerd door de ijsvereniging Rijn- je Morsweg. Foto: archief Leidsch Dagblad' in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Tg 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer .n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van .JDagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan "le van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08 00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12 00 en 13.00 uur belt. ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. t9f irectie: T Klein en H de Wit mail: directie.hdcuz@hdc.nl ifdredactle: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg l-mail: redactie ld@hdc.nl il (gratis) I-S196800 "EN 'ling (acceptgiro) }UJ (alleen aut. ine) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken iatisch afschrijven van het GritS®eld ontvan8en «°.SO korting C PER POST ^ementen die per post (binnenland) 1T00R Jtraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Lelden jstijden van de receptie zijn: 'Ot ot en met donderdag 16.30 uur an i 08.30 -12.30 uur iss ?eh *071-5356415 h(ifax 071-5356 325 chten fax 023-5150 567 IVIC gelJTIEVERKOOP goed: 023-5150 543 in 1 075-681 3677 61 hilhandel: 071-5 356 300 reaus kunnen contact opnemen 1813636

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17