REGIO 'Bruggen moeten in de spits dicht blijven' övincie wil af van coniferen rond Zoeterwouds potgrond-bedrijf Op een bank aan de Schelde werd de basis gelegd Knagers lokken zeldzame vogels naar het Bentwoud SJZ slikt teleurstelling over steun van Zoeterwoude in Pleidooi Leiderdorp en Leiden om auto's voorrang te geven op beroepsvaart zodat files kunnen worden voorkomen l'r t Patisserie - productie eimuiden Groene par keer koffers' bij Leiderdorpse schansen tmarathon in endenkooi Ruige vlakte eldorado voor vogelaars door Marieta Kroft RijNwouDE - Het Bentwoud is in trek bij zeldzame vogels. Uit alle hoeken van het land en zelfs uit Vlaanderen komen vogelaars in het weekeinde af op het bos in wording. Vol gens vogelaar Adri de Groot uit Benthuizen is het bos, nu het nog een ruige vlakte is, een interessant gebied voor de kenners. Hij heeft er al diverse zeldzame vogels aangetroffen, zoals onlangs een grote groep velduilen. De Groot zag in november cir ca twintig velduilen. „Zo'n grote groep bij elkaar is uniek", zegt hij enthousiast. Hij deelde dat mee aan Staats bosbeheer, dat het Bentwoud beheert. Die stelde gelijk een aanlijngebod in voor honden. Het afgelopen weekeinde nam De Groot nog maar zo'n vijf velduilen waar. „Ik vermoed dat een deel door het zachte weer alweer op weg terug is naar het noorden, waar ze vandaan kwamen." De Groot denkt dat de veldui len hun oog op het Bentwoud hebben laten vallen, omdat het er krioelt van de veldmui zen en woelratten. „Het zijn voormalige bouwakkers met lage begroeiing. Het is een ideale plek voor deze beesten om zich er schuil te houden." De vogelaar hoopt dat de ui len er blijven en in het Bent woud gaan broeden.Als ik dat merk, vraag ik Staatsbos beheer gelijk om een deel van het gebied af te sluiten, zodat ze rustig kunnen blijven zit ten." Behalve velduilen heeft De Groot er ook al blauwe reigers, torenvalken en buizerds ge zien. Die komen ook allemaal af op de muizen en ratten. De Benthuizenaar houdt al zijn waarnemingen bij op ww- w.vogeldagboek.nl. Zo weten de vogelaars uit alle hoeken van het land dat hier wat te zien valt. Zo nam hij op 3 juni een kleine klapekster waar in het Bentwoud. „Die is nog zeldzamer dan de velduil. Ik zette het op mijn website en een paar uur later wemelde het van de vogelaars. Overal kwamen ze vandaan." Volgens De Groot is het Bent woud vooral deze jaren een interessant gebied voor voge laars. De oudste boompjes zijn nog maar een paar jaar oud. Ze zijn dicht tegen elkaar aangeplant, waardoor er een ruig gebied is ontstaan. „Er zijn hier veel mooie, zeldzame vogels. Maar zodra het Bent woud een echt bos is met bo men en struiken, zie je ze niet meer. Nederland wordt te schoon, te gecultiveerd voor een grote groep vogels. Met alle respect voor de boeren, maar een oude schuur zie je tegenwoordig nooit meer staan. Dat is jammer voor bij voorbeeld de steenuil." zoeterwoude - De Zoeterwoud- se voetbalclub SJZ wil op korte termijn beginnen aan de ver bouwing van de accommodatie in sportpark Haasbroek. De club heeft een lening afgesloten van 125.000 euro en de ge meente wil wel garant staan voor dat bedrag. Daarover is de Zoeterwoudse politiek het deze week eens geworden. SJZ legt zich neer bij het feit dat de garantstelling voor een le ning en een bijdrage van 9.000 euro voorlopig de enige hand reikingen zijn die de club van de gemeente kan verwachten. De bestuursleden van SJZ na men daarmee aanvankelijk geen genoegen. Ze stelden dat de club er bekaaid vanaf kwam, vergeleken met de handreikin gen van de gemeente aan voet balclub Meerburg in Zoeter- woude-Rijndijk. Deze club zit diep in de nesten. Het leek er volgens het bestuur sterk op dat SJZ wordt gestraft voor zijn ge zonde financieel beleid. „Maar het heeft geen zin om daarbij te blijven stilstaan", zegt SJZ-voorzitter Leo van der Geest. „We moeten verder en we gaan ook verder." De club heeft zijn verbouwingsplannen flink moeten aanpassen, toen bleek dat de gemeente slechts 9.000 euro wilde verstrekken. Naast een aanbouw aan het clubhuis dacht SJZ ook aan een verdieping erop, met daarin een grote bestuurskamer. Dat onderdeel is voorlopig 'in de ijskast gezet'. lei oude - Zoeterwoude gaat de Zuid-Holland vragen of de itiderden coniferen rondom het e Ilingerland Potgrond mogen ejtaan, totdat nieuwe bomen en een flinke hoogte hebben be- acht niet dat de provincie pro- zal hebben met zo'n over- vk", zei wethouder Ates gister- dens een commissievergade ring. Dit ter geruststelling van de buur man van het bedrijf, Leo van Leeuwen, en de drie Zoeterwoudse fracties. Zij maken zich zorgen over het feit dat de provincie de coniferen weg wil hebben omdat het geen 'streekeigen groen' is. De omwonenden zijn wel blij met de coniferen omdat ze het bedrijf, dat in landelijk gebied ligt, aan het zicht ont trekken. Bovendien blijven coniferen het hele jaar door groen, waardoor ze ook in de winter niet tegen het bedrijf aankijken. Het behoud van de coniferen en de aanplant van nog meer groenblijvende bomen en struiken was medio vorig jaar voor de Zoeterwoudse politiek voorwaarde om akkoord te gaan met een zeer forse uitbreiding van Slinger land Potgrond. Er moet aan de Dr. Kortmannstraat een bedrijfscomplex verrijzen ter grootte van drie voetbal velden. Bewoners van de Zuidbuurtse- weg en de Geerweg kwamen ertegen in opstand. Ze vinden dat de nieuwbouw het landschap aantast. Tot hun verbazing lazen de raadsleden in ambtelijke stukken dat de coniferen toch wegmoeten, om te worden ver vangen door hulst. Dat gebeurt op ad vies van de provincie. Hulst is een streekeigen plant, die als voordeel heeft dat hij groen blijft in de winter, maar als nadeel heeft dat hij zeer lang zaam groeit. Volgens wethouder Ates bepaalt de provincie wat wel en niet mag op het gebied van beplanting in landelijk ge bied. Desondanks denkt ze dat de pro vincie niet moeilijk doet als de conife ren nog een flink aantal jaren blijven staan. „Dat heb ik opgemaakt uit ge sprekken met de gedeputeerde", aldus de wethouder. woude - Gymnastiek-, i Turnvereniging Meer- t Zoeterwoude-Rijndijk jondag 30 januari een uur durende sportmara- n geld in te zamelen [dub. Deze Mega Meer- ijarathon wordt gehou- )e Eendenkooi. Meer- at dit jaar het 80-jarig i viert, wil het geld onder ebruiken om een groep uit Osiecznade - de sustergemeente van iroude - een leuke tijd te :n. Zij komen in mei op in Zoeterwoude. De leerburg Marathon kent ot aantal onderdelen, tu streetdanceles en rtje voor mannen. Wie i onderdeel mee wil etaalt 3 euro. De vereni- opt zo'n 3.000 euro op L mond: nieuwe erenwerker md - Warmond heeft januari weer een nieu- time jongerenwerker. i Saskia de Mooij en is de trvan Ben van Stijn, die jvember 2004 in het ti idse jongerencentrum e actief was. Na een jaar jt voor hem alweer op, >qde gemeente zijn jaar- h t niet wilde verlengen. ;n we jongerenwerker D et als Van Stijn, een e ing voor twintig uur. e Mooij is 26 jaar en ijl i Leiden. Ze heeft de in ig cultureel maatschap- ii rorming gevolgd. Prak- )r ing deed ze op tijdens l door Loman Leefmans leiderdorp/leiden - De bruggen in Leiden en Leiderdorp moeten tijdens de spitsuren dicht blijven. Het autoverkeer moet in die periode voorrang krijgen boven de beroepsvaart. Bui ten de spits mogen de bruggen alleen 'gedo seerd' worden geopend en de hefbomen mo gen niet meer op elk willekeurig moment voor plezierjachten naar beneden. Dit pleidooi hou den de gemeentebesturen van Leiderdorp en Leiden. Zij verwoorden hun wensen in een brief aan de provincie, de bediener van de bruggen en eigenaar van de waterwegen. Ze zijn een grote bron van ergernis voor auto mobilisten uit Leiderdorp en oostelijk Leiden: de dagelijkse files op de Persant Snoepweg, Hoge Rijndijk, Kanaalweg en Europaweg die ontstaan doordat diverse bruggen worden opengezet. Vertragingen tot een half uur vor men geen uitzondering. En de ergernis groeit nog als bij het passeren over het water van het Rijn- en Schiekanaal en de Oude Rijn blijkt dat het niet gaat om beroepsvaart, bij voorbeeld met zand geladen rijnaken, maar om zeilboten die weigeren hun mast te strij ken. De genoemde files in Leiderdorp en Lei den zijn niet alleen irritant, ze vertragen ook de doorgang van hulpdiensten zoals brand weer en ambulances. Verder ontstaan gevaar lijke situaties doordat verschillende verkeers punten, soms op meer dan een kilometer van een brug, verstopt raken door de lange rijen auto's. Dat is onder meer het geval op de kruising van de Burggravenlaan en de Hoge Rijndijk, de oprit van de A4 naar de Europa- weg en in Leiderdorp de kruising van de En- gelendaal met Persant Snoepweg. De bruggen waar het om gaat zijn de Leider- dorpsebrug, beter bekend als de Stierenbrug, de Wilhelminabrug en de Lammebrug. Voor deze bruggen geldt al dat ze gesloten blijven voor recreatievaart tijdens de spitsuren. Leiden en Leiderdorp willen een stap verder. Plezier- én beroepsvaart moeten, als het aan de twee gemeentes ligt, tijdens de spitsuren (8.45 tot 9.30 uur en 17.45 tot 18.30 uur) wachten en mogen ook buiten genoemde tij den slechts een paar keer per dag doorvaren. In Den Haag is sinds afgelopen zomer een soortgelijke maatregel afgekondigd omdat ook in de Hofstad het forensenverkeer muur vast kwam te zitten door het opengooien van bruggen. Het is niet de eerste keer dat de provincie vanuit de gemeentehuizen van Leiden en Lei derdorp, de regionale brandweer en politie signalen krijgt over de bruggen. "Wij hebben al een aantal malen bepleit om de brugbedie- ning en -opening in de spits te temporiseren, echter tot nu toe zonder resultaat', zo staat in de meest recente brief te lezen. Daarnaast wijzen Leiden en Leiderdorp samen op nog een bijkomend voordeel als het 'bruggenregi- me' strakker wordt aangehaald. Vertragingen van het openbaar vervoer komen minder voor. Een officiële reactie van de provincie op de voorstellen van Leiderdorp en Leiden laat nog op zich wachten. uurder botst ieemt de benen pi H - De Blinkers Groep oktober met de pro- P n diepvries appeltaar- fabriek van Beuk Pa- In Leimuiden. De pro- verhuist naar de fa- nti de Brinkers Groep in 2 f Leimuiden blijft alleen ai verkoopkantoor van i- friesvers Food Service Ie betrokken medewer- -0 ngeveer 15 van de 35 n die in Leimuiden wer- ?el unnen meeverhuizen n| Ierland. a bedrijfsleider Van >ri de verplaatsing van de leielijn een noodzakelijke at strijd om te overle- m t is efficiënter om de nse productielijn on- engen bij de productie En je moet nou een- tdomd efficiënt zijn, ers lig je er zo uit." ,o( rkooppersoneel van e.l^dat in Leimuiden ach- kan erop rekenen dat a 1 termijn worden ver ve fan Velzen: „De ver- alf waarschijnlijk te zijner ka verhuizen naar elders in d." De Brinkers Groep zijn producten met d de horeca en andere rw uikers. „Vanuit welke >m lat doet, maakt niet zo tie vs van de verplaatsing iii Igens Van Velzen niet ot is een donderslag bij kw emel. „Er was enkele ga eden al sprake van, >int is toen uitgesteld, ro est het een keer ge- b$n dat is nu." aa betrokken medewer- on het bedrijf naar aller- jkheden, zoals collec- chèer en eventueel ver- >ek„En als mensen het 31 zitten om in Velp te ee rken, bieden we ze n{ begeleiding bij het daar een andere baan in ral ?>s< instaande sluiting van ctielijn komt er een een traditie van bijna aar. ,p 1st - Op de Rijnzicht- n legstgeest is gisteroch- eg een 23-jarige Rijns- Q, iet zijn auto tegen een r en lichtmast gereden. erwiel van de auto hi rbij af. De Rijnsburger X it en liep weg, waarna K,iige de politie belde. >n troffen de man aan ;z g naar zijn huis. Hij ,t veel te hebben gedron- leiderdorp - Zo is het en zo moet het worden. De parkeer vakken aan de 'binnenkant' van de flats aan de schansen en dreven in Leiderdorp zijn nu nog kaal, tochtig en grijs. Dat beeld wordt vervangen door zogeheten 'parkeerkoffers' met lage bomen, olijfhagen en door mos overwoekerde straatstenen. Tenminste, dat is wat architectenbureau Mei uit Rotterdam van plan is. Mei is verantwoordelijk voor de vier nieuwe flats die binnenkort tussen de bestaande hoog bouw worden neergezet en de ontwerper wil ook de daar omheen gelegen ruimten aanpakken, in opdracht van wo ningstichting AWL Flats en parkeerplaatsen moeten in de loop van 2007 klaar zijn. Foto's: Hielco Kuipers PR Voorschotens echtpaar Van Damme viert 65-jarig huwelijk door Marieke den Boer voorschoten - Hij was een stoere havenarbeider van 18, zij een hardwerkend meisje van 17 toen de vonk oversloeg. In Zee land was dat, zo'n zeventig jaar geleden. Maar aan de glimlicht jes te zien in de ogen van het echtpaar Van Damme uit Voor schoten herinneren ze zich hun eerste ontmoeting nog heel goed. Marie de Waal zag in Jacobus van Damme 'een stoer ventje' en met hem wilde ze de rest van haar leven wel doorbren gen. De gesprekken die ze ver volgens voerden in Temeuzen, op een bankje met uitzicht op de Schelde, zouden de basis vormen van een goed huwelijk dat nu al 65 jaar voortduurt. Burgemeester Verver komt van daag op bezoek en er wordt een feestje gevierd, maar afgelopen dinsdag, 18 januari, was de pre cieze datum van hun 65-jarig huwelijksjubileum. „Ook al zijn we inmiddels 87 en 88 jaar, nog steeds zijn we in goede gezond heid", zegt Marie van Damme glunderend. „Jacobus doet nog veel buitenshuis en is nog zó energiek, dat hou je niet voor mogelijk. Hij rijdt nog auto en doet nog elke dag op de fiets de boodschappen. Geweldig toch?" Eventjes kijkt ze vertederd de kant op van haar man. „Het is fijn dat hij nog zo lekker bezig is met alles. De tuin doet hij en hij schildert veel. En altijd vinden we nog tijd om met elkaar te kletsen en dingen samen te doen." Jacobus van Damme laat het over zich heen komen. „Vijfenzestig jaar getrouwd en mijn vrouw en ik kunnen nog altijd van elkaar genieten. Dat is prachtig." Ze wonen 54 jaar in hetzelfde huis in Voorschoten, maar de twee zijn geboren Zeeuwen. Zeeland was de plek waar ze el kaar hebben leren kennen en de provincie waaraan ze de mooiste herinneringen hebben. „De mensen zijn zo aardig daar en de streek is heel erg mooi, dat mis je wel als je in Voor schoten woont. In Zeeland zijn de mensen vriendelijker en hebben ze meer tijd. Dat is wel een verschil met hier," aldus mevrouw Van Damme. Na de oorlog was er in die streek niet veel werk voor ha venarbeider Van Damme en toen een aannemer hem vroeg om te gaan werken in Wasse naar, was de keuze snel ge maakt. Het echtpaar verhuisde, met de kinderen Flora en Jea- nette, naar Voorschoten en is er sindsdien niet meer vertrokken. „De omgeving is rustig en dat is fijn", meldt Jacobus van Dam me over zijn woonplaats. Hij werkte jarenlang als brugwach ter voor de provincie. „We gaan elke zondag in Leiden naar de kerk en wonen nog zelfstandig, meer wensen hebben we niet," zegt de Voorschotenaar met nog altijd een klein Zeeuws ac cent. Het echtpaar Van Damme heeft behalve Zeeland nog een grote voorliefde voor een bepaald ge bied. Gedurende hun leven zijn ze tien keer naar Israël gevlo gen. „De plekken uit de bijbel kan je daar bezoeken. Dat is ge weldig om te zien." Marie van Damme wijst ondertussen naar een foto aan de muur. „Zie je dat klooster? Daar is het prach tig. Het bezoek, alweer een tijd je geleden natuurlijk, heeft zo veel indruk op ons gemaakt." Haar man valt haar bij. „Jeruza lem, Ramallah, alles hebben we daar gezien. De situatie was destijds nog niet zo erg als nu, gelukkig. Maar Israël is en blijft een prachtig land, ook nu nog." „Het is een voorrecht dat we nog zo gezond zijn", beamen ze. „We hebben het heel fijn sa men en dat we zo lang bij el kaar zijn, is heel speciaal", zegt zij. Ondertussen wijst ze op nieuw naar een lijstje aan de muur. „Een telegram van de koningin hebben we zelfs ge kregen. Prachtig toch?" Het echtpaar Van Damme is al 65 jaar gelukkig getrouwd. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15