LEIDE Winkelaanbod in Randstad groeit explosief raten over de dood hoort bij het leven sum REGIO 'Afschaffing gesubsidieerde banen leidt tot problemen' Gekleed douchen met een studente voor 160 euro Veel vraagtekens bij nut van fïetsenkelder R1 Leidse binnenstad in top vijf favoriete winkelcentra vrijdag 21 januari 2005 e Duitse wouw lalt de tol college flyers uit i. lirgemeester Lenferink thouders De Boer, Geertsema, Hessing en ad delen deze morgen tot kwart voor elf flyers markt bij winkelcen- Kopermolen in de Me- Zij doen dit om Leide- te nodigen voor een er stadsgesprekken die e ort plaatshebben over e. De gesprekken vin- ts op 24 januari, 10 en tri en 9 maart in res- ijk buurtcentrum De Waag, buurthuis Mor en Rijn en Vliet. Aan- 20.00 uur. ngbouw ontruiming Jnmiddellijke ontrui- ihet hoekpand aan de wetstraat met de Ten jat. Dat eiste woning- jniging De Sleutels n Vliet gisteren in kort Den Haag. Volgens de juw wordt de ruimte als snackbar maar ge- opslagplaats voor ge- ederen, als illegale en werd er rond het afval gedumpt. De rders, Leidenaars van waren niet op de zit- mseen politie-inval het pand inderdaad s opslag voor gestolen de merkkleding. Bo- onstateerde de politie Ïoor het komen en kopers van de kleding, verkoop regelmatig jartijen en werden er toe ruiten van het be id ingegooid. Volgens Is van Zijl en Vliet ïwonenden zich ge- i voelen door de ge- luurtbewoners durf- igst voor represailles ligen. De rechter uitspraak. door Erna Straatsma denhaag/leiden - Ondanks de recessie groeit het winkelaanbod in de Randstad explosief. De bestedingen van consumenten zijn de laatste vijf jaar ook toegenomen. Die conclusies trek ken de bureaus Goudappel Coffeng en Into- mart na een grootschalig onderzoek, in op dracht van de provincies Zuid-Holland en Utrecht. Uit het onderzoek blijkt dat de Leidse binnenstad tot de top vijf van de populairste winkelcentra in de Randstad behoort. Het winkelaanbod in de Randstad is in vijf jaar met 25 procent toegenomen. Dat is veel meer dan het landelijk groeigemiddelde van 14 procent. Per hoofd van de bevolking zijn de uitgaven met 15 procent toegenomen. Voor niet-alledaagse aankopen zijn uitgaven met 6 procent gestegen. De kleding- en woonbranche hebben het moeilijk. De totale winkelomzet nam toe met 20 procent: ook daarmee scoort de Randstad hoger dan het landelijk gemiddelde van 16 procent. Consumenten spenderen hun geld steeds va ker verder van huis. Een dag winkelen combi neren ze vaak met andere activiteiten, zoals horecabezoek of een bezoek aan commercië le vrijetijdsvoorzieningen. Bestedingen via in ternet zijn minimaal, nog geen één procent van de totale uitgaven. De onderzoekers sig naleren dat de gemiddelde winkel steeds gro ter wordt. Dat geldt voor vrijwel alle bran ches. In Zuid-Holland ligt 4,7 miljoen vier kante meter oppervlak aan winkels, in Utrecht 1,6 miljoen en in Noord-Holland 1,3 miljoen. In de top 75 van favoriete winkelcentra doet Leiden het heel goed. De top vijf wordt aan gevoerd door Rotterdam-Centrum, Utrecht- Centrum, Den Haag-Centrum en Veenen- daal-Centrum. De centrumgebieden van gro te en middelgrote steden domineren de rang lijst, maar winkelgebieden aan de randen van steden doen het ook goed. Rotterdam Alexan- drium staat in de top 75 op de zevende plaats, Haaglanden Megastores in Den Haag op 30 en Ikea Delft op de 35ste plaats. In vrijwel alle dorpen is het winkelaanbod af genomen. In sommige gemeenten soms meer dan tien procent. Alleen in kernen met 3.000 tot 5.000 inwoners is de binding tussen con sument en eigen winkels gelijk gebleven of zelfs iets toegenomen. Het gaat dan vooral om dorpen waar het centrum is herontwik- keld of waar de supermarkt is uitgebreid. WD-wethouder Geertsema is 'enorm tevre den' over de uitkomsten van het onderzoek. „Wij staan tussen Rotterdam en Den Haag en dat is goed. Daar horen wij ook thuis." Geert sema gelooft ook dat hij, met het rapport in de hand, projectontwikkelaars en winkelke tens ervan kan overtuigen 'dat er in Leiden goed brood te verdienen is'. „Het rapport toont dat aan." Maar Geertsema is ook ver rast. „Uit vorige onderzoeken bleek dat de beklanting vooral afkomstig is van de eigen inwoners. Kennelijk heeft ons centrum toch een grote uitstraling in de Randstad en doen wij het in de regio beter dan wij dachten." Het punt is alleen dat Geertsema niet weet hoe die regio gedefinieerd moet worden. „De mensen kunnen uit Rotterdam of Amsterdam komen. Maar waar komen ze vandaan? Dat wil ik graag nader onderzoeken. Veiling van studentenvereniging Minerva voor Terre des Hommes levert 10.000 euro op door Wilfred Simons leiden - „We hebben een boot!" Ongelovig kijken 'de doellies', de meisjes van studentenhuis Doelengracht 1-3 elkaar in de sociëteitszaal van Minerva aan. De boot is nèt geveild voor ne gentig euro, maar de kans is niet groot dat ze nu een sjieke sloep of een een tiptop-salon boot hebben. „Hij maakt een beetje water, maar d'r kunnen twintig man op", roept een be woner van jongenshuis 'De Schelp'. „Enne, voor we de boot afleveren, maken we 'm drijvend." De huisboot van de Minerva- nen was één van 46 items die gisteravond op Minerva werden geveild voor Terre des Hom mes. De hulporganisatie heeft ontwikkelingsprojecten aan de oostkust van Sri Lanka, die door de tsunami van Tweede Kerst dag zwaar zijn getroffen. Twin tig vissersdorpen zijn verwoest en er zijn ontelbare doden. Studenten van de Leidse stu dentenvereniging Minerva be sloten om een veiling onder de leden te houden om de weder opbouw te steunen. Volgens woordvoerster Floortje Groen- dijk wilden zij niet aan giro 555 doneren. „Daar gaat zoveel geld heen. We wilden graag een con creet ontwikkelingsproject steunen." Met succes: na af loop bleek dat de veiling 10.000 euro had opgeleverd. Daar bo venop kwam nog het geld van een eerdere inzameling (2500 euro) en een donatie van het Minervabestuur (3000 euro). De dure wijnen uit de kelder van Minerva liepen aardig, maar de best lopende veilingar tikelen hadden - hoe kan het anders - een erotisch karakter. Zo besteeg de donkere adonis Timon van studentenhuis Ra penburg 7 de leestafel voor een broeierige striptease, waarna hij voor 110 euro werd verkocht aan de meisjes van de Heren gracht. Veilingmeester Jantien van der Laan bood hem nog even aan aan de keurige dames van Terre des Hommes, maar die kleurden dieprood bij de gedachte alleen al. Bestuurslid Marian van der Kroft van de be- stuurskring Leiden moest niet temin toegeven dat 'hij een lek ker ding is'. Het aanbod 'om te douchen met de vrouwen van de Oude Singel 50' was goed voor 160 euro. 'Na een brakke tentavond behoefte aan een intensieve li chamelijke schoonmaak? Een huisgenoot van de Oude Singel 50 naar keuze doucht met jou! Hierna kan je genieten van een Uitgebreid Ontbijt!' 'Bert' mocht zich de gelukkige noe men en maakte meteen zijn keuze: „Vivian!" Naakt! Naakt! Voor 160 euro mag 'Bert' zich de gelukkige eigenaar noemen van een douchebeurt met Vivian op Oude Singel 50. Foto: Taco van der Eb moedigden de leden in de so ciëteitszaal Bert en Vivan aan, maar volgens Groendijk had den de elles bij voorbaat al be sloten dat de douchebeurt ge kleed zou zijn. Andere veilingartikelen van het erotische type waren een 'naaktkalender' van de 'heerlij ke bewoonsters van de Salo- monssteeg' met 'gewaagde fo to's', die in de praktijk neer kwamen op zedig achter open geslagen kranten verborgen ar men en benen. Toch leverde de kalender Terre des Hommes 400 euro op. De theekoppenset van de 'dames van Herengracht 51' met daarop een foto 'van twee bepaalde lichaamsdelen' deed het met 360 euro ook goed. Van der Kroft en medewerkster Elly Brinks van de Terre des Hommeswinkel in de Burgsteeg waren na afloop opgetogen. „Nooit gedacht dat ik nog eens een sociëteitsavond van Miner va zou bijwonen", lacht Van der Kroft. „Maar ik moet zeg gen, het is erg gezellig. Echt aanzienlijk leuker dan ik van te voren had gedacht." door Silvan Schoonhoven leiden - Niet alle partijen in de gemeenteraad zijn enthousiast over de aanleg van een onder grondse, bewaakte, gratis fïet senkelder onder het Stadhuis plein. Raadsleden twijfelen aan de noodzaak van de stalling, de plek waar die komt en de om vang ervan. Wethouder Hille- brand (PvdA) wil vooral 'tempo maken' met de stalling. „We krijgen al zo vaak te horen: schiet nou eens op, maak eens iets af." Ruut Kieft (CDA) wil helemaal geen haast maken met het gra ven van de fïetsenkelder. Inte gendeel, hij wil de noodzaak er van nog nader laten onderzoe ken en voorlopig nog geen kno pen doorhakken. Hij sluit zich aan bij D66, die in een motie ook op meer onderzoek heeft aangedrongen. Er is vooral twij fel over de bezettingsgraad van de kelder. Volgens voorspellin gen zal de stalling maar voor 20 tot 25 procent worden gebruikt. Fietsers zijn lui, stelde Jaques de Coo (LWG/de Groenen) vast. Ze stallen liever tegen een hek of muurtje dan dat ze hun fiets in de stalling neerzetten en ver der lopen. „Fietsen staan nu overal, behalve nou juist bij het stadhuis." De ChristenUnie en D66 zien liever meer kleinere stallingen op de plek waar bezoekers ook moeten zijn, dan een grote op een plek waar geen winkel is. „Ga uit van ratio van fietsers", stelt Filip van As (CU) voor. „Het gaat om hele hoop geld en dat moeten we goed besteden. Je kan beter een stalling onder de V&D aanleggen." Hillebrand twijfelt niet aan de investering en wil zo snel mo gelijk beginnen met de aanleg. „Verder duur onderzoek heeft geen zin." Over de bezetting maakt hij zich geen zorgen: „El ke parkeergarage is berekend op de piekmomenten. Het geeft niet dat een groot deel leeg staat op rustige tijden." Volgens hem is er bovendien geen an dere plek in de binnenstad waar je een ondergrondse fiet senstalling kan aanleggen. Hij wil boven de grond zo weinig mogelijk ruimte aan fietsen kwijt zijn. Dat geldt vooral voor de Breestraat, waar de ruimte toch al schaars wordt als de Rijn Gouwe Lijn komt. Niet alleen de oppositiepartij en, ook horecaondernemer Van Leeuwen van grand café City Hall is 'bang' voor de komst van de kelder. Toen het plein op de schop ging voor archeologisch onderzoek, daalde zijn omzet al met dertig procent. Hij vreest bovendien dat zwervers en junks bezit nemen van de stal ling, als die af is. Irendsen vaar grote onderne- i markt beheersen, is ich plek voor kleinere net meer oog voor de- feconomische wet gaat ue uitvaartwereld. In Iomgeving wordt de r begrafenissen en cre- er en meer beheerst ita. De hoogste tijd hea Dijkstra en Marian 1 in Leiden en Leider- [hun eigen uitvaarton- g te starten. irkte daarvoor vijf .artonderneming et Levendaal alvo- werd overgenomen. 1 bedrijf, niks mis mee jilde voor mijzelf be- 'e Valk gaf les aan ivoedbare kinderen, :oaching en counse- :kte in Hospice Isoria itage alvorens de op- ondernemers te ,En daarna was ik bij ngen in Katwijk en Ir wel eens vliegende ar ik wilde dolgraag p bedrijf." p zoeken naar de ba- verdrietige familie, het volgens de twee isters om gaat. „Je ilsprieten maximaal Snel weten in welke je bent terechtgeko- 'n wie de formele en ile leiders binnen de en goed kunnen iet groepen", aldus rant hoe vaak ge- iet dat je met de di- ie van een overlede- il zit en de schoonfa- bank allerlei aan- 'oor een begrafenis lee moet je kunnen it er moeten wél in worden geno- De Valk. „Zijn de geregeld? Moet er ijke komen? Dat ïbrengen, dat is gaat. „Veel men suur lijk heel verdrie- Jijkstra. „In feite ïgen die zij zelf op it even niet kunnen Uitvaartbegeleidsters Marian de Valk (links) en Thea Dijkstra: „Als je de angst voor de dood voorbij bent, is er een heleboel mogelijk. Maar je zal ons nooit horen zeggen: het moet zo. We zeggen wel: het kan zo." Foto: Hielco Kuipers doen. Dat geeft niet want na de eerste schok is er nog tijd ge noeg om te doen waar het alle maal om gaat. Namelijk het af scheid nemen van de overlede ne. „We vangen de eerste schok op. Tonen inlevingsvermogen en laten de mensen persoonlijk hun verhaal doen. Want in feite moet je zo veel mogelijk aan de familie overlaten als ze van de eerste klap hersteld is." Volgens De Valk en Dijkstra is het goed om al tijdens het leven stil te staan bij de dood. „De mensen zijn vaak maanden be zig met de voorbereidingen op hoogtepunten in het leven zo als geboorte en huwelijk. Maar bij een overlijden moet er plot seling van alles in vier of vijf da gen worden geregeld terwijl het enige zekere in het leven de dood is", aldus De Valk. „Ge lukkig is er meer en meer aan dacht voor de dood. Dat komt door tv-programma's maar ook door het overlijden van beken de Nederlanders. De dood is meer bespreekbaar geworden." Het betrekken van de nabe staanden bij het afscheid van hun overleden dierbare, is goed voor de rouwverwerking, me nen de onderneemsters. „Je kunt zo veel doen met de fami lie. Het lichaam van de overle dene verzorgen, de kist versie ren en dragen, kaarsen aanste ken met de familie en samen een bloemenhaag maken", al dus Dijkstra. „Zo was ik ooit bij een begrafenis en toen zei de dochter van een overleden moeder tegen mij dat mama al tijd lippenstift op had. Ik zei doe dat maar en dat was een heel mooi moment." Een andere mooie begrafenis? „Er was een duivenliefhebber overleden. Dan zit je met de kinderen en kleinkinderen over de begrafenis te praten en dan kom je op het idee om op de bégraafplaats de duiven van de overledene los te laten. Zo ge zegd, zo gedaan. Er was één duif die als een soort eresaluut nog een laatste rondje vloog. Toen we na de begrafenis voor de condoleance weer in de wo ning kwamen, vlogen ook de duiven weer de til in. Die begra fenis klopte helemaal. Daar doe je het voor." Er kan veel bij een crematie of begrafenis, volgens De Valk. „Speciaal rouwdrukwerk, een zachte kist, begrafenisbussen, auto's met plek voor de familie, naast de kist. En in Leiden kan een rouwstoet over het water naar Rhijnhof waar een rouw- steiger is. Als we de angst voor de dood voorbij zijn, is er een heleboel mogelijk. Maar je zal ons nooit horen zeggen: het moet zo. We zeggen wel: het kan zo." Thea Dijkstra Uitvaartbegelei- ding in Leiden, 5234040 en Marian de Valk Uitvaartbege- leiding in Leiderdorp, 5238864 presenteren zich zondag 23 ja nuari om 13.00 in de aula van de begraafplaats aan de Groe- nesteeg. Wethouder vreest 'bak met ellende' voor de stad door Erna Straatsma leiden - Wethouder Wim de Boer (sociale zaken) ziet geen kans alle gesubsidieerde arbeid in Leiden te behouden. De Groenlinks-bestuurder wil de 440 fte's graag behouden, maar heeft daarvoor 'nauwelijks speelruimte', zo verklaarde hij in de subcommissie DZB. Het rijk wil af van alle gesubsi dieerde arbeid en werkt mo menteel aan een afbouwrege ling, die afloopt in 2007. Het betekent dat de banen van 440 WlW'er s (Wet Inschakeling Werkzoekenden), ID'ers (In- en Doorstroombanen) en zogehe ten 'opstapbanen' op de tocht staan. De Boer gaat er vanuit dat het onmogelijk is om al deze werk nemers aan een reguliere baan te helpen. „Je houdt een cate gorie over, waarvan je weet dat het niets wordt op de arbeids markt. Het is lastig om daar iets mee te doen." Wil Leiden gesubsidieerde ba nen houden dan moet de ge meente dat vanaf 2007 volledig zelf bekostigen. Dat lijkt geen haalbare kaart, omdat dat te Servies spaaractie duur wordt. Daarnaast is in de Leidse politiek geen meerder heid te vinden voor het hand haven van de huidige WIW- en ID-banen, totdat alle betrokke nen via natuurlijk verloop zijn afgevloeid. „Het is lastig, want er zijn mensen die de Wet Werk en Bijstand rigide willen uitvoe ren. Daar behoor ik overigens niet toe." De Boer verwacht dat de af schaffing van gesubsidieerde arbeid tot grote problemen leidt. Organisaties als de On- derwijswinkel (bijlessen aan leerlingen) en de Fabel van de Illegaal (begeleiding/advisering illegalen) draaien volledig op gesubsidieerde arbeid. Ook alle banen van conciërges op scho len zijn gesubsidieerd. „De bak ellende die het in de stad ople vert als deze diensten verdwij nen is veel groter dan het be drag dat we nu kwijt zijn aan deze banen. Ik ben er van over tuigd dat die mensen uiterst nuttig werk doen. Leiden heeft zo'n dertig conciërges en als die weggaan komt hun werk neer op de schouders van het onder wijzend personeel. Maar: heeft de gemeente geld om deze der tig conciërges in dienst te ne men? Nee." CDA-raadslid Wim Bleijie stelde voor om WlWers en ID'ers op vrijwillige basis door te laten werken, met behoud van uitke ring. Daar leek De Boer weinig voor te voelen. „Dan gaat het meer om een zinvolle dagbeste ding dan om werk." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! gjJa, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,2( Naam Adres: per acceptgiro 56.70) M DV Postcode/Plaats: Ttelefoonnr: Geboortedatum e-mailadres Bank-/giro rekeningnummer* 1 bezorgcontrole) Handtekening Uitsluitend bij automatische it I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 08O0 - 1711 (gratis) E-mail lezersservices? hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: m de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. - Leidsch O Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13