ïeuwe wet ingang kind scheiding ZZZZ^-^ Burgemeester Groen speelt open kaart over onkosten Geroofd schilderij zou echte Van Gogh zijn Beroofde automobiliste verdacht van doodslag ht op contact beide ouders Karei Doorman opent Sail 2005 kIi,Troom- Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 20 januari 2005 @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 t.lEIDSCH DAG B LAD. Ni Ophef over nieuwe 24-uurs vergunning voor Britse pubs MM Het corset om Leiden begint te knellen g/gpd - Kinderen heb- recht na een echtschei- 1 beide ouders te blijven Jers blijven na een l samen verantwoorde hun kinderen. De ouder zorg heeft Imoeder) is verplicht er- orgen dat een kind ook ndere ouder blijft om- [ze willen scheiden luders daartoe een zo- ouderschapsplan op- it is de kern van een stel dat minister van onner binnenkort bij de (amer zal indienen. Als ser samen niet uitko- de rechter hen naar een laar sturen. iders te dwingen een ir de verzorging van de op te stellen, wil Don kernen rond de om- t kinderen na de schei- arkomen. Op dit mo- agen circa 300.000 kin een scheiding een van ers niet meer zien, zo cijfers van de Stichting teders. Meestal komt dat de ouders onder- ïigheid hebben. Don- mders verplichten van ;oede afspraken te ma- noeten in het vervolg n scheiding aanvragen ouderschapsplan in- Daarin moeten ze mi- afspraken vastleggen nanier waarop de kin- Drden opgevoed, over eten tussen de kinde- beide ouders, over de waarop de ouders el- de hoogte houden van et de kinderen gebeurt le alimentatie. (advertentie) COMMENTAAR TASJESDIEF beroering in Amster- kbij de plaats waar in r filmer Theo van Gogh noord, is weer een do len. Het slachtoffer is ikkaanse jongen, die na e achtervolging werd en door de automobi- wie hij een handtas had Het figt voor de hand nige Marokkanen in de een zien voor rd op Van dader was van Marok- Ikomst. gebeurte- uinen de ingrediënten an een explosief meng- kkig probeerden Ma- e buurtvaders de afge ven de gemoederen tot te brengen. Zij waren ndig er vanuit te gaan anrijding een tragisch was, zoals aanvankelijk politie veronderstelde, het openbaar ministe- toch rekening met op- erdenkt de vrouw van Dit hoeft nog niet te n dat zij racistische bij- ;en heeft gehad, inemelijk dat de vrouw eflex de achtervolging heeft ingezet. Het was avond en de tasjesrover droeg een helm, waardoor herkenning vrijwel onmogelijk moet zijn geweest. Zij heeft een tasjesrover willen klemrijden en niet een Marok kaanse jongen. De suggestie dat er racistische motieven in het spel zijn, slaat echt nergens op. Omgekeerd is het ook stijlloos om te redeneren, dat de straat rover, die nog meer op zijn kerfstok bleek te hebben, zijn ver diende loon heeft ge kregen. In een rechtsstaat moeten burgers niet voor eigen rechter spelen. Toch duiken steeds vaker berichten op van middenstanders die grof geweld gebruiken tegen (ver meende) winkeldieven. Het is goed dat burgers zich weerbaar der opstellen en niet langer de andere kant op kijken, maar ei genrichting is in onze rechtsor de ontoelaatbaar. Dit laat onverlet dat het tragi sche lot van de Amsterdamse tasjesdief in geen enkele ver houding staat tot zijn daad. Of er nu sprake was van een onge luk of niet. Hugo Schneider Programma jazzweek en kroegentocht De Kopermolen klaagt over de vrijdagse markt m 9/11' door Jan Preenen noord wijk - De onkosten die burge meester Groen van Noordwijk decla reert, zijn aanzienlijk lager dan wettelijk is toegestaan. Over 2004 heeft hij 3427,20 euro in rekening gebracht aan autokosten en 1380,56 euro (vijftig pro cent van de werkelijke kosten) aan logies en maaltijden. Dat is veel minder dan de maximaal vijftig procent van zijn salaris die de gemeente hieraan mag uitgeven. Groen: „Voor 2005 verwacht ik daarin geen belangrijke verandering." Groen kwam gisteren zelf naar buiten met deze bedragen om te voorkomen dat 'verkeerde cijfers' een eigen leven gaan leiden. Hij deed dat naar aanlei ding van het uitlekken van notulen van besloten gedeelten van commissieverga deringen in december. Door een fout van de griffie in Noord- wijk zijn geheime stukken van de ge meente naar verkeerde adressen ge stuurd en daarmee onbedoeld in de openbaarheid gekomen. In die vergade ringen werd onder meer gesproken over de verkoop van grond, de in problemen verkerende ouderenorganisatie CON (waarvan de directeur zich zowel door Noordwijk als Noordwijkerhout liet be talen) en de eventuele verhuizing van burgemeester Groen en zijn declaraties. Groen, die nu nog in Amsterdam woont, wil niet verhuizen zolang niet bekend is of hij in Noordwijk burgemeester kan blijven. Hij wil de rechtstreekse verkie zingen voor het burgemeesterschap af wachten, die waarschijnlijk volgend jaar worden gehouden. In de loop van 2005 neemt het kabinet daarover een beslis sing. Vooruitlopend hierop heeft de Tweede Kamer de verhuisplicht voor burgemeesters opgeschort tot 1 juli 2007. In de besloten vergadering werd vooral gesproken over de regeling van maxi maal vijftig procent voor onkosten die is gekoppeld aan het salaris, waardoor de indruk werd gewekt dat Groen profiteert van een riante onkostenregeling. „Dat is absoluut niet zo. De cijfers worden hier en daar uit hun verband gerukt", aldus Wiersema van de Progressieve Combinatie. De raad wil nieuwe afspraken met Groen maken nu hij langer in Amsterdam blijft wonen dan eerder werd gedacht. Alle partijen willen wel dat Groen naar Noordwijk verhuist zodra hij is herkozen. Dat plan kan worden uitgebreid met afspraken over sport, ver jaardagen, vakanties en de me dische verzorging van de kinde ren. Er mag in elk geval niet in staan dat een kind met één van de ouders geen contact mag hebben. „Omgang is in het be lang van het kind", schrijft Donner. Kinderen zijn overi gens niet verplicht allebei de ouders te zien. De rechter moet mondige kinderen in principe altijd vragen wat zij van de af spraken vinden. Als ze ouder zijn dan twaalf jaar is dat zelfs verplicht. De rechter beoordeelt het ou derschapsplan. Als de ouders er samen niet uitkomen kan hij hen naar een professionele be middelaar doorsturen. Soms kunnen ouders niet samen overleggen, bijvoorbeeld als een van hen in een Blijf van mijn Lijfhuis of een psychiatri sche inrichting zit. Dan moet de rechter beoordelen of er een goede regeling voor de kinde ren is getroffen. In het wetsvoorstel, dat de mi nister gisteren voor advies naar een aantal instanties heeft ge stuurd, wordt ook de 'flitsschei ding' afgeschaft. Daarmee kon den mensen die wilden schei den hun huwelijk laten omzet ten in een geregistreerd part nerschap. Daarna was het mogelijk de scheiding in onderling overleg snel af te wikkelen. Donner heeft al eerder aangekondigd dat hij daar van af wil, omdat de flitsscheiding niet erkend wordt in het buitenland. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil echter de mogelijk heid van een flitsscheiding handhaven. Amsterdam - Een nieuw Sail-jaar is begonnen. In de Amsterdamse IJ-haven gaf de Stichting Sail gistermiddag de officiële aftrap voor het nautische evenement, dat in au gustus naar verwachting weer miljoenen bezoekers zal trekken uit binnen- en buiten land. Het marinefregat Karei Doorman doorsneed een lint met vlaggetjes dat was ge spannen tussen twee oude vissersbootjes. In de IJ-haven voeren als onderdeel van de openingsceremonie ook twee spuitboten. De zevende editie van Sail, die als thema heeft 'Enjoy a world of Friendships', wordt gehouden van 17 tot en met 21 augustus. De eerste was in 1975, bij het zevenhonderdjarig bestaan van de stad Amsterdam. De stichting Sail Amsterdam heeft achttien tall ships gecontracteerd - van oudsher dé trekkers van de botenparade - waaronder de Russische Sedov, het oudste tall ship ter wereld. Ook komen, naast honderden kleinere bootjes, vijf marineschepen naar de stad, waaronder een Turks fregat en een onderzeeër. Foto: GPD/Koen van Weel Frituurpan uit, ambtenaren in Alphen woedend door Nancy Ubert alphen aan den rijn - voot één dag zou de frituur eens niet worden aangezet. Maar dat bleek een grove misser. Want met dat plan haalde de cateraar van het Alphense stadhuis zich de woede op de hals van tien tallen ambtenaren. Dinsdag is patatdag in het per- soneelsrestaurant van de ge meente Alphen aan den Rijn. Dan gaan er kilo's friet door heen. Op andere dagen wordt er geen patat gebakken maar houden de kantinemedewer kers van Albron het vet op tem peratuur voor de vele snacks. Vandaag staat het ambtenaren- restaurant in het teken van 'fit en gezond', een initiatief vanuit de gemeentelijke organisatie. De sportschoolhouder met wie de gemeente een bedrijfscon- tract heeft gesloten, komt rond lunchtijd een demonstratie ge ven. „Iemand opperde dat het een goed idee was om op deze fit- dag uitsluitend gezonde brood jes te serveren", vertelt Lenie van Steijn, die namens Albron aan het hoofd staat van de Al phense keuken. „Wij wilden best meewerken aan dat initia tief en hadden in gedachten al de meest fantastische salades samengesteld." Tot grote ver bazing van Van Steijn en haar medewerkers riep het plan enorme weerstand op. Ze ont dekten al snel dat de Alphense ambtenaar zich zijn frikadel niet laat onthouden en bereid is flink te strijden voor zijn vette hap. „Ze willen kunnen kiezen", be grijpt Van Steijn nu. „Ze willen zelf bepalen of ze gezond eten of niet." (advertentie) Brink furieus over aantijging Quote Amsterdam - Nina Brink onder neemt juridische stappen tegen het zakenblad Quote. Dat liet een woordvoerder van de za kenvrouw gisteren weten. Quo te schrijft in het februarinum mer dat Brink de toenmalige president-commissaris van haar internetbedrijf World On line, Michael Schulhof, in 1998 tot aftreden heeft gedwongen na een vooropgezet seksschan daal. In het omslagartikel schrijft het zakenblad dat Nina Brink een seksuele relatie had met Schulhof. Toen die de rela- - tie beëindigde, zou Brink op dracht hebben gegeven Schul- hofs bordeelbezoek vast te leg gen met verborgen camera's. Brink zegt „absoluut geen rela tie op persoonlijk vlak, laat staan een seksuele of sm-relatie zoals in Quote wordt beschre ven, te hebben gehad". Duitse website voorspelt kaalheid hamburg - Al bijna een miljoen mannen hebben op een Duitse website hun kans op kaalheid laten uitrekenen. Aan de hand van zes vragen voorspelt de 'kaalheidscomputer' of je een kale kruin krijgt, en wanneer ongeveer het verlies van de haardos begint. De gratis web site wil onder meer weten of je al last hebt van forse haaruitval. Ook leeftijd en stress spelen een 1 rol, net als het aantal kale kop pen in de familie. De kaalheids- computer is een initiatief van een fabrikant van haarverzor- gingsproducten. Voetbalreclame op tv aangepakt Hilversum - NOS Studio Sport moet van het Cormnissariaat voor de Media de voetbalclubs en de eredivisie opdragen de virtuele voetbalreclame op tv aan te passen. Sinds enige tijd zijn deze reclame-uitingen naast de doelen te zien in de sa menvattingen van eredivisie duels. De NOS zendt ze uit, maar in principe zijn de voet balclubs verantwoordelijk voor de reclames. „De wijze waarop de borden nu geplaatst zijn en in beeld worden gebracht, is hinderlijk om het spel te volgen en in strijd met de beleidsregels die daarvoor gelden", aldus commissaris Brakman van het commissariaat. MAXX, Ï'^S M£T J<'~'-.-~r2rt,Ng£N kufcens. Vkun, nu ,Ww»on.- °Pg«te(dc keuL °S Stn zo'n Sn m«r liefst 700/o ort,ngen tot 1 ZONDAG OPEN 10:00-17330 uur M r~ «SEÏÏÜT. istanbul/gpd - In Turkije is de ze week een schilderij opgedo ken dat volgens de Turkse auto riteiten van Vincent van Gogh is. Het doek zou tijdens de ver overing van Koeweit door Irak in 1990 zijn geroofd en in een museum in Bagdad terecht zijn gekomen. Daar werd het tijdens de val van het regime van Sad dam Hoessein opnieuw ge roofd. Dat hebben Turkse me dia gisteren gemeld. Op de achterkant van het ge vonden tafereel zou zich een echtheidstempel bevinden, ter wijl ook een certificaat van au thenticiteit is bijgeleverd. De papieren zijn gisteren voor veri ficatie naar de Turkse hoofd stad Ankara gestuurd. Vincent van Gogh zou het schilderij, 'Het Lachende Meisje' ge naamd in zijn laatste levensjaar (1890) hebben gemaakt. Drie Turkse mannen boden de Van Gogh te koop aan in de Turkse stad Adana. De verdach ten, liepen in de val van poli tiemannen, die zich voordeden als koper. Het drietal vroeg 3 miljoen dollar voor de schilde ring. In een verklaring tegenover de politie beweerden de mannen dat ze het doek van de Koerdi sche guerrillabeweging PKK hadden gekregen, met de op dracht het schilderij te verko pen. Eenderde van de op brengst zou naar de PKK gaan, verklaarde een van de verdach ten. Het onderschepte schilde rij heeft een formaat van 57x74 centimeter. Er staat een in het rood gekleed kind op afgebeeld op een bankje in het bos. De kleuren rood, oranje en groen overheersen. „Een schilderij onder de titel 'Het Lachende Meisje' komt niet in Van Goghs oeuvre-cata- logus voor en er schiet me ook geen werk te binnen met een ti tel die daarop lijkt", zegt Van Gogh Museum-conservator en expert toeschrijvingen Louis van Tilborgh in een reactie. „Van Gogh had heel weinig met lachers, maar ik zou het werk eerst moeten zien voor ik er een nadere uitspraak over doe. Het zou kunnen dat iemand het schilderij om financiële rede nen aan hem heeft toegeschre ven, dat gebeurt geregeld." amsterdam/anp De 43-jarige automobiliste die nadat zij be roofd was één van de daders in Amsterdam doodreed, wordt verdacht van doodslag. Dat heeft het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam gisteren bekendgemaakt. De vrouw moet vandaag voor de rechter commissaris van de rechtbank in Amsterdam verschijnen. Uit onderzoek van politie en justitie blijkt tot nu toe dat zij maandag met opzet ongeveer 50 meter hard achteruit is gere den als reactie op de diefstal van haar tas uit de auto. Daarbij heeft zij de brommer en de overleden man geraakt. De 19- jarige Ali B. raakte bekneld tus sen de auto en de boom waar tegen de vrouw tot stilstand kwam. Hij overleed aan de ge volgen daarvan. Justitie verdenkt de automobi liste in de eerste plaats van 'het nemen van een onaanvaard baar risico, hetgeen in juridi sche zin de verdenking oplevert van doodslag', zo luidt de ver klaring van het OM. De officier van justitie denkt dat gezien de ernst van de feiten de rechter- Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! i ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang l de eerste 2 weken gratis! I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M V I Naam: I Plaats: I Ttelefoon: I I Geboortedatum: e-mail- I Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij automatische ir I Stuur deze t de envelop t D afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel OSOO-1711 (gratis) I E-maxl: lezersscrvicewhdc.nl of surf commissaris kan beslissen dat de vrouw langer vast moet blij ven zitten. De politie maakte bekend dat een 18-jarige mede verdachte van de tasjesroof zich gisteravond bij het politiebu reau heeft gemeld. Hij verkeer de maandagavond vermoede lijk in het gezelschap van Ali B. en zou hebben deelgenomen aan de overval. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad dagblad in dc/.e bij!age?

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1