A380 de trots van Europa ECONOMIE Kok breekt lans voor sociaal overlegmodel Nederlandse technologie sleutel in superjumbo [Shell wil 1000 nieuwe ingenieurs aantrekken' Hoop op toeristenstroom uit China £380 msrnssm Louter tevreden gezichten bij introductieshow in Toulouse Aangifte AFM tegen Maas wegens koersmanipulatie 'Automatische rem' wordt mogelijk Moederbedrijf UPC geheel in bezit van Liberty Media man Cetronics beveiliging «dam - Voorzitter Klaas laarvan ICT-bedrijf Ge- s voelt zich bedreigd en h laten beveiligen. Dit zei eren op Radio 1. Hij is lat hem of zijn gezin iets imt. Wagenaar vertelde in (gramma over een be- ig waarmee hij anderhalf leden werd geconfron- Pat was in de periode Getronics in conflict met zijn schuldeisers, laar dwong hen hun obli- om te ruilen voor relatief eloze Getronics-aande- )m twee uur 's nachts i ze aan om een brief te ndigen. Vervolgens ble- met draaiende motor [an een halfuur voor mijn ï»an." ss schrapt 800 1000 banen - Luchtvaartmaatschap- ss International Airlines, j-KLM- topman Pieter (resident - commissaris Ie komende 1,5 jaar een door 800 tot 1000 banen, ememing krimpt haar 1 met ten minste 13 toe- zo is gisteren bekendge- Dat moet de luchtvaart- happij vanaf 2007 een ie besparing opleveren 1 kleine 200 miljoen eu- derde van het aantal te ppen arbeidsplaatsen wil a natuurlijk verloop la- lwijnen. Aan het einde derde kwartaal had de lijna 7000 fulltime ba- et de huidige bedrijfs- ur kan Swiss op het Eu- netwerk geen winst ma les een analyse van de eming uit. ■overleg bij ken gestrand r - De onderhandelingen CAO voor kleine ban- vastgelopen. De ban- iben het overleg afge- zo liet FNV Bondgeno- eren weten. Vorige week bond nog optimistisch 1. Knelpunt is de pensi- ling. De werkgevers wil de 15.000 werknemers t eerst ook zelf premie talen. De vakbond wil 106 een werknemerspre- epteren, maar alleen als i premie uitkomt boven ocent van de loonsom, list FNV Bondgenoten 9 ïsverhoging van 1,25 3 per 1 januari 2005 en "Is 1,5 procent eenmalig ig jaar. De werkgevers procent eenmalig over 1 procent per 1 januari woensdag 19 januari 2005 epswerf De is failliet Het faillissement van werf De Hoop in Heus- steren aangevraagd, lewindvoerder Groenen esprek met eigenaar en ideelhouder Smit. De ook eigenaar van de Hoop in Lobith. „Er is spectief, geen geld en jen lopende bronnen", oenen. Lobith heeft het hem ook moeilijk. "Als edt is er misschien nog draadje dat er orders isden kunnen, Maar acht de kans daarop !r klein. De werf in kreeg vorige week uit jetaling omdat ING ;er bankgaranties wil >or het financieren van jpdrachten. In zowel Is Heusden werken 120 tteur Océ rland weg directeur Van der Mars Nederland heeft zijn leergelegd na onenig- de raad van bestuur. Jnoverbrugbare ver van mening aan het omen", zei een woord van Océ gisteren. Van was pas sinds 1 de- lirecteur maar werkte aar. Het conflict had le zegsman te maken -activiteiten 'maar in ik daar niet op in- verwacht dit jaar een m 175 miljoen euro activiteiten af te sto- og een portefeuille met de van 225 miljoen. België mag rocent stijgen Werkgevers en vak- n België hebben giste- ociaal raamakkoord 2006 gesloten. Het in een maximale loon- 1 twee jaar van 4,5 pro- rijven die erg goed 1. mogen boven deze ?aan. Verder kunnen 'ts hun personeel ver- jaarlijks maximaal 130 te draaien. Nu zijn dat aximaal 65. De rege- 'ofstadt trekt 252 mil- uit voor lastenverla- 'eruren en ploegwerk. bannen van werkge lden moeten het ak- wel goedkeuren. delft/gpd - De sleutel tot de ontwikke ling van de nieuwe superjumbo A380 was Hollandse technologie: het nieuwe materiaal Glare, een sandwich van twee dunne platen aluminium met ertussen een met kunstofvezels versterkte lijm- laag. Het eindresultaat is sterker dan het normale viegtuigaluminium, minder ge voelig voor corrosie en vocht, maar vooral: een stuk lichter. Het spul is vanaf eind jaren zeventig ontwikkeld in de la boratoria van de TU in Delft. Aan de wieg van het project stond hoogleraar vliegtuigmaterialen Boud Vogelesang (66). Hij is nu met emeritaat en stond gisteren in Toulouse tegen zijn tranen te vechten. „Dit is nu een schoolvoorbeeld van hoe het moet in Nederland," zegt hij. „Hoger onderwijs, overheid en bedrijfsleven die samen iets van de grond tillen. Werk van studenten in laboratoria, en met hulp van de overheid het bedrijfsleven in schakelen. Nederland heeft nu een ma teriaal in handen dat revolutionair is. Het biedt nog volop ontwikkelingskan sen. Het is van wereldklasse!" Hij legt uit dat vliegtuigbouwer Fokker eind jaren vijftig expertise begon te ont wikkelen in het lijmen van metalen on derdelen en constructies voor vliegtui gen. Het voordeel van lijm is dat het lichter is dan klinknagels of lasverbin- dingen. Maar is het ook sterk en stress bestendig genoeg? Vogelesang: „Fokker was heel goed in de technologie van het lijmen, maar ook in het ontwerpen van constructies waarin deze methode tot zijn recht kon komen. Dat resulteerde in een sandwich-techniek: hoe meer kracht of spanning een gelijmde verbinding moest kunnen verdragen, des te meer laagjes aluminium werden verlijmd." Eind jaren 70 is in Delft nagedacht over wat er nog meer mogelijk zou kunnen zijn met deze werkwijze. „Uit onderzoek bleek dat het onderhoud aan vliegtuigen - toen een kwart van de totale vliegkos ten - sterk zou kunnen worden terugge bracht als de romp minder gevoelig zou zijn voor metaalmoeheid, corrosie en voor botsingen: bagagekarretje er tegen aan, vogelaanvaringen, hagelinslag." Sterke kunststofvezels waren toen in op komst. „Wij zochten het huwelijk tussen de voordelen van beide materialen. Alu minium houdt de geweldige voordelen van de soort, maar kunststof biedt mo gelijkheden de zwakke punten van het metaal te compenseren. Zo kwamen we op de nieuwe familie van materialen, de vezel/metaal-laminaten," aldus Vogele sang. Hij vertelt enthousiast hoe de experi mentjes in het laboratorium al snel dui delijk maakten dat een grote industriële partner moest worden gezocht, om pa tenten te verdedigen en om productie op grote schaal mogelijk te maken. Er is samenwerking geweest met Akzo Nobel, tot die de vezel-aktiviteiten afstootte. Toen kwam Stork in beeld, als opvolger van de Nederlandse Fokker-bednjven. Voorts is er samenwerking met alumini- umproducent Alcoa. Vogelesang: „Het dunne aluminium dat wij nodig hadden, bestond nog niet." In het hele proces fungeerde de Neder landse overheid als smeermiddel met ontwikkelingskredieten en (beperkte) subsidies. Glare is nu erg duur, dus al leen toepasbaar in de vliegtuigbouw, waar gewicht letterlijk en figuurlijk zwaarder telt dan geld. „Maar dit pro duct is nog lang niet uitontwikkeld," zegt Vogelesang. „Nederland gaat de ko mende jaren nog heel veel plezier heb ben van deze innovatie." J V Airbus onthulde gisteren de dubbeldekker in aanwezigheid van 5000 gasten. Foto: Reuters/Philippe Wojazer toulouse/gpd - De regeringslei ders van Frankrijk, Duitsland, En geland en Spanje, de vier thuis landen van het Europese consor tium Airbus, buitelden gisteren over elkaar heen bij het om schrijven van de fantastische prestatie die is geleverd met de ontwikkeling en productie van de nieuwe superjumbo A380. De kleinste partner, de Spaanse mi nister-president Zapatero, ging geheel uit zijn dak: „Dit vlieg tuig is een monument van de menselijke vooruitging en intel ligentie. Dit toont waartoe een verenigd Europa in staat is!" De Britse premier Blair klonk iets bescheidener: „Dit is de Britse industrie op zijn best." De sfeer in het immense hallen complex aan de rand van Tou louse, was opperbest. De Fran se president Chirac benadrukte de eeuwenoude grandeur van Frankrijk en de Duitse kanselier Schroder haalde Einstein, Goe the en Bach erbij om aan te ge ven dat een werelddeel met zo'n culturele rugzak simpel weg onverslaanbaar is. Daar konden de VS en concurrent Boeing het mee doen: geen en kele spreker noemde deze na men, maar het aantal sneren in Amerikaanse richting was niet gering. Airbus pakte fors uit bij de pre sentatie van zijn nieuwe vlieg tuig. Een show van licht en ge luid met door de lucht zweven de dansers en danseressen. Op de achtergrond ging in het schemerduister de enorme massa schuil van het tweedeks- vliegtuig, dat in de huidige uit rusting 555 passagiers kan ver voeren. Als de hutten, zaaltjes en pleintjes die er nu in zitten, worden weggebroken, kunnen er zelfs 800 stoelen in. Wordt de A380 het commercië le succes dat Airbus van dit me- gatoestel verwacht, dan wordt het straks dringen op het vlieg veld: hoe krijg je 800 mensen snel in en uit een vliegtuig, met al hun bagage? Zeker als er meer van deze superjumbo's tegelijk landen en vertrekken is dat een logistieke nachtmerrie voor elke luchthaven. Airbus is een gecompliceerd bedrijf, met productievestigin gen in vier landen en eindas- semblage in Toulouse. Vleugels en motoren komen uit Enge land, de romp uit Duitsland en kleinere onderdelen uit Spanje. Als de A380 in elkaar is gezet (nummer vier is inmiddels in productie genomen), vliegt het naar Duitsland om te worden gespoten in de kleuren van de klant. Toen Airbus, op vooral Frans initiatief, 35 jaar geleden van start ging, werd het bedrijf overladen met hoon. Het zou een onverzadigbare slokop van subsidies van de overheid zijn; de Amerikaanse concerns Boeing en McDonnell Douglas waren toch niet in te halen. Maar sinds twee jaar bouwt Air bus meer vliegtuigen dan de enig overgebleven Amerikaanse producent Boeing - dat in 1997 met McDonnell Douglas fu seerde. Met de A380 overtreft het Europese consortium nu ook in omvang Boeings parade paard, de B747, tot gisteren het grootste passagierstoestel ter wereld. Geen wonder dat er louter te vreden gezichten te zien waren in Toulouse. Toch neemt Air bus een gok. De strategie achter de A380 gaat er van uit dat de luchtvaartmaatschappijen blij ven vliegen volgens het oversta- psysteem: met een klein vlieg tuig naar een centraal punt en daar overstappen in de twee dekker. Aan het eind van de reis weer overstappen in een klein tje voor de eindbestemming. Maar uit de luchtvaartwereld komen steeds meer geluiden dat de passagier baalt van al dat overstappen (met bijbehorend tijdverlies) en liever recht streeks wil vliegen. Voorlopig heeft Airbus 149 or ders voor de A380 binnen, af komstig van luchtvaartmaat schappijen die de visie van het Europese consortium delen. Vanaf de 250ste opdracht gaat het bedrijf winst maken op de A380. De presentatie van een nieuw vliegtuig heet officieel een roll out. Maar het supergrote vlieg tuig van Airbus bleef gisteren lekker binnen. Waarschijnlijk waren alle hoge gasten van hun stoeltjes gewaaid als de immen se schuifdeuren waren openge gaan. Ook de zeer duidelijk aanwezige beveiliging zou dat laatste niet op prijs hebben ge steld. Elk vliegtuig is groot als je er omheen wandelt. Maar de A380 is werkelijk immens erg groot. De passagiers op het bovendek zitten 9meter hoog. De span wijdte van het gevaarte is 80 meter. Voor het officieel dopen van het vliegtuig moesten Chi rac en zijn gasten flink trappen lopen om naast de grootste toe gangsdeur te kunnen staan. Maar voor deze Europese pres tatie hadden zij dat graag over. Voorjaren werk De A380 levert waarschijnlijk tientallen jaren werk op voor Stork Aerospace. En Stork verwacht zijn revolutionaire plaatmateriaal Glare op kor te termijn ook te leveren aan andere vliegtuigbouwers. Dat zei Stork-directeur De Koning gisteren in Toulouse. Stork haalt nu ongeveer 50 miljoen euro uit het contract voor de nieuwe Airbus. „De komende 20 tot 30 jaar zou de markt voor zulke grote vliegtuigen 2000 tot 3000 stuks kunnen zijn." Stork werkt ook samen met con current Boeing en bouwers van kleinere vliegtuigen als Cessna en Dassault „Glare heeft nog veel ontwikke lingsmogelijkheden. Er zijn andere aluminiumlegerin- gen mogelijk, andere kunst stof, andere lijm", aldus De Koning. oen haag/londen/anp - Shell wil 1000 nieuwe ingenieurs aantrekken voor zijn divisie ex ploratie en productie. Dat is het kernonderdeel van het concern dat zich bezighoudt met het zoeken naar en het winnen van olie en gas. Dat meldde de Brit se zakenkrant Financial Times gisteren op basis van een inter ne nieuwsbrief. Een woordvoerder in Den Haag verklaarde in een reactie dat Shell de komende vier maan den 170 nieuwe ingenieurs wil aantrekken voor de divisie, die is gevestigd in Rijswijk. „Verder kan en wil ik niet vooruitkij ken", zei hij. Shell zit nog altijd midden in het proces dat moet leiden tot herstel van zijn geloofwaardig heid. De reputatie van het Ne derlands/Britse concern liep grote schade op, toen het begin vorig jaar zijn bewezen olie- en gasreserves met bijna een kwart moest afwaarderen. De recrute- ringsplannen passen in het her stelproces. Shell presteert bij het vinden van nieuwe olie- en gasvelden slechter dan zijn concurrenten als BP en ExxonMobil. Afgelo pen september maakte het con cern bekend de komende jaren 45 miljard dollar extra te inves teren in exploratie en produc tie. De investeringen moeten de zogeheten vervangingsratio in de periode tot 2008 op een ge middelde van 100 procent brengen. Dat betekent dat voor elk geproduceerd vat olie of gas een nieuw vat aan de bewezen voorraden wordt toegevoegd. De afgelopen vijf jaar lag de vervangingsratio op 76 procent. De Shell-woordvoerder zei dat de wervingsplannen samen hangen met de extra investerin gen en het vervangen van per soneel dat bij het concern via natuurlijk verloop vertrekt. Hij wilde geen nadere details ver schaffen. Financial Times schrijft dat de recruteringsplannen de visie ondersteunen van mensen die dicht bij het concern staan, dat technische tekortkomingen naast falend management een rol hebben gespeeld in het re serveschandaal. De krant voert twee ingewijden op die stellen dat de omvang van de werving wijst op tekort bij Shell aan hooggeschoold technisch per soneel. Deskundigen waarschuwen in de Financial Times dat het voor Shell moeilijk wordt zoveel er varen mensen aan te trekken. De gemiddelde leeftijd van werknemers in de exploratie en productie is gestegen naar 48 jaar, doordat de afgelopen jaren veel jonge afgestudeerden voor een loopbaan buiten de olie- en gasindustrie hebben gekozen. den haag/gpd - Ed Maas, on dernemer in vastgoed en oud- voorzitter van de LPF, wordt mogelijk vervolgd op verden king van het manipuleren van de beurskoers van zijn bedrijf VHS. De bewaker van de finan ciële markten, de AFM, heeft aangifte tegen hem gedaan bij het openbaar ministerie. Wat de aangifte precies behelst, wil de Autoriteit Financiële Markten niet zeggen. Het on derzoek naar de Wassenaarse multimiljonair loopt al sinds eind 2003. Maas zou in dat jaar, samen met zakenpartner en plaatsgenoot Eddy de Kroes, gefraudeerd hebben met aan delenhandel. Maas, die zelf het grootste deel van de VHS-aan- delen in handen heeft, zou aan delen van ex-slager De Kroes hebben gekocht. Hij zou daar bij de beursregels niet in acht hebben genomen en getracht hebben de koers van het aan deel VHS op te schroeven. „Wij hebben ruim een jaar gele den dingen ontdekt die zo ern stig waren dat wij AFM hebben ingeschakeld", aldus een woordvoerder van Maas' toen malige bank Staal Bankiers. Medewerkers die betrokken waren bij de handel zijn direct geschorst. Staal is niet door de AFM geïnformeerd over het verloop van het onderzoek. Het openbaar ministerie beves tigt de aangifte te hebben ont vangen. „Die wordt nu behan deld door justitie en die beziet of er voldoende feiten op tafel liggen om een onderzoek in te stellen", aldus een woordvoer der van het parket. Pas als dat onderzoek is afgerond, valt het besluit of er reden is om tot ver volging over te gaan. Maas zelf wilde gisteren geen commen taar geven. nanjing/anp - De stormachtige economische ontwikkeling in China biedt perspectief voor de Nederlandse toerismesector. Van de 1,3 miljard Chinezen heeft een kleine 2 procent vol doende geld om een buiten landse reis te maken. Zo'n 20 miljoen. Nederland is echter niet het enige land dat op deze groep aast. Twee weken geleden nam het Nederlands Bureau voor Toe risme en Congressen (NBTC) in Peking een kantoor in gebruik. Morgen opent staatssecretaris Van Gennip (economische za ken), met een handelsmissie in China, de Nederlandse stand op een internationale vakantie beurs in Shanghai. Ook reisor ganisatie TUI Nederland (Hol land International, Arke en Kras) is er om partners te vin den voor reizen naar Europa. Volgens directeur Klawer van TUI Nederland staat het Chine se toerisme naar Nederland nog in de kinderschoenen. „Er be staat een gebrek aan informatie over Holland en daardoor te weinig kennis bij touroperators en particulieren. Het aanboren van de Chinese markt is niet eenvoudig. Landen als Duits land en Frankrijk zijn er al eer der mee begonnen", zegt Kla wer. In september ondertekenden Europese landen en China een verdrag dat de komst van Chi nese toeristen in groepsver band mogelijk maakt. Chinezen kunnen daardoor direct naar Nederland komen. Voor die tijd kon dat alleen bijvoorbeeld via Duitsland. Nederland haalde in 2003 een slordige 50.000 Chine se toeristen binnen. De toeris- mebranche rekent op 350.000 Chinezen in 2007. NBTC-directeur Van Driem heeft de indruk dat Nederland het braafste jongetje van de klas wilde zijn. „We houden ons precies aan de regels en hebben in de jaren negentig als natie wat zitten suffen", meent Van Driem. Volgens hem is het daarom zaak nu een inhaalslag te maken. Het rendabel houden van luchtvaartroutes tussen China en Nederland is cruciaal. „Als we de lijn Peking-Amster dam laten opdrogen en er blij ven maar drie vluchten per week over, kom je als land bui ten een economische hoofdver keersweg te liggen." brussel/anp - Radarsystemen die auto's vanzelf laten remmen als een botsing dreigt, kunnen vanaf half 2005 op de markt komen. Dat heeft Eurocommissaris Reding gisteren gemeld. Het nieuwe snufje is mogelijk geworden door toewijzing van een aparte radar frequentie. De 'automatische remmen' krijgen in Europa een plek je op de ultralange golf. Ze zijn de eerste grootschalige toepassing op deze band. „De korteafstandradar kan levens sparen", ver wacht Reding. „Deze vernieuwende technologie van de industrie met EU-steun vermindert het aantal en de ernst van ongevallen." englewood/anp/rtr - United- GlobalCom (UGC), in Neder land eigenaar van de kabel maatschappij UPC, komt ge heel in handen van het Ameri kaanse mediaconcern Liberty Media International. Liberty kondigde gisteren aan dat het de resterende aandelen van UGC overneemt voor ongeveer 1,7 miljard dollar (1,3 miljard euro). Het concern bezat al een belang 53 procent en wil voor de overige stukken betalen in aandelen en contanten. De twee ondernemingen wor den ondergebracht in een nieu we houdstermaatschappij: Li berty Global. De drijvende kracht achter Liberty is de za kenman John Malone, die in de VS furore maakte met het opko pen van vele kabelbedrijven. UGC levert kabel-tv aan onge veer 9,1 miljoen huishoudens in vijftien landen en snelle in ternetverbindingen aan 1,3 mil joen klanten. Ook is de onder neming actief in telefonie. In Nederland kunnen klanten al deze diensten gebundeld afne men. UGC maakte gisteren ook be kend een meerderheidsbelang te nemen in de Britse exploitant van betaaltelevisie Zone Vision Networks en onder te brengen bij zijn Europese dochterbedrijf Chellomedia. Zone Vision is ei genaar van de betaaltelevisie zenders Europa Europa, Reality TV en Romantica. Verder verte genwoordigt het bedrijf onge veer 30 internationale tv-kana- len, zoals Discovery, Hallmark en Eurosport. UGC krijgt 87,5 procent van de aandelen in Zo ne Vision in handen en betaalt bijna 50 miljoen euro voor het meerderheidsbelang. Symposium ter gelegenheid van 100-jarig bestaan van de vakbeweging amsterdam/anp - Het Neder landse sociaal overlegmodel heeft niets aan kracht ingeboet. De dialoog tussen werknemers, werkgevers en kabinet is essen tieel voor een sterke economi sche groei. Dat zei oud-premier Kok gisteren op het jubileum symposium van de 100-jarige vakcentrale FNV. „Het traditio nele Nederlandse overlegmodel biedt ons de mogelijkheid om problemen gezamenlijk sneller in kaart te brengen", aldus Kok, die van 1976 tot en met 1985 voorzitter van de FNV was. Kok, die zei vergroeid te zijn met het sociaal-economische overlegmodel, beschuldigde het kabinet ervan dat het vorig jaar te veel voorbij is gegaan aan de vakbeweging in het zoeken naar een oplossing voor sociale conflicten. „Dat zou het broze economische herstel lelijk in de wielen hebben gereden", aldus Kok. In november sloten kabinet en vakbonden vrede met een soci aal akkoord over het eerder stoppen met werken en een nieuw WAO-stelsel. Toch blij ven de verhoudingen ernstig verstoord, zei voorzitter De Waal van de jarige FNV. „Er is een vertrouwensbreuk met het kabinet. De werkgeversorgani- FNV-voorzitter Lodewijk de Waal geflankeerd door oud-FNV-voorzitter Wim Kok (links) en SER-voorzitter Herman Wijffels. Foto: ANP/Toussaint Kluiters saties hebben ons irrelevant ge noemd. Het is moeilijk daar overheen te stappen." Na het akkoord eind vorig jaar zei De Waal dat de vakcentrale het overlegmodel wil inruilen voor een onderhandelingsmo del. Zo moet het voor werkne mers duidelijker worden waar de FNV voor staat en kan de vakcentrale zijn doelstellingen beter bereiken. Volgens voorzit ter Wijffels van de SER, van oudsher het sociale overlegplat form, blijft de dialoog ook in een onderhandelingsmodel noodzakelijk. „Overleg is nodig. Op basis daarvan kunnen na melijk onderhandelingen star ten. Het is van belang de fase van overleg niet over te slaan. Volgens Kok en Wijffels is het sociaal overleg een belangrijk middel om de kennissamenle ving te bereikeqpvaarmee Ne derland zijn ecoromisch sterke positie in de wereld moet zien te handhaven. Om een echte kenniseconomie te bouwen wil Wijffels af van de klassieke hië rarchische verhoudingen in be drijven waarin de baas alles voor het zeggen heeft. Meer zeggenschap motiveert werkne mers mee te denken aan ver nieuwingen waardoor de on derneming de concurrentie be ter aankan. „Dit is het allerbe langrijkste wat moet gebeu ren," aldus de SER-voorzitter. De Waal van de FNV onder schreef deze noodzaak. „Het gebrek aan zeggenschap raakt werknemers vaak meer dan hun lonen". Verder vond Wijf fels dat de sociale voorzienin gen als de WW niet langer al leen nazorg moeten bieden maar werknemers door middel van scholing moeten stimule ren onafhankelijk te worden van hun uitkering.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9