Rice ziet zes Voorposten van tirannie' BUITENLAND Irak bibberend op weg naar verkiezingen r-i Politieman cremeerde 180 tsunami-doden Omaatjes maken Poetin nerveus Rwanda's juridische inhaalrace Wit-Rusland, Cuba, Birma en Zimbabwe nieuwe schurkenstaten Syrië niet genoemd Aanslag rijdt Abbas weer in de wielen Letse president eist excuses van Ru^and andweer rukt [•twee doden Ive - Twee uitrukkende [dweerwagens hebben gis- i in het westen van Zwit- nd twee personen overre- pe dodelijke ongelukken urden tijdens een omvang- stroomuitval. De bestuur- ran een brandweerwagen or de macht over het Hij raakte een moeder en vijfjarige kind in een wan- agen. Het kind was op slag de moeder raakte ge- j, Een andere voetganger door een brandweerauto eden op een zebrapad, de storing functioneerden rkeerslichten niet. nk: 10.000 'ers naar Sudan bek - De speciale gezant |e Verenigde Naties voor n, lan Pronk, wil dat er in uiden van het Afrikaanse een VN-troepenmacht van 10.000 man sterk wordt doneerd. De militaire ïemers moeten toezien op leving van het vredesak- I dat de Sudanese regering rebellen een week gele- ndertekenden. odweer t Tenerife cruz - Twee Canarische len, Tenerife en Gomera, oor noodweer getroffen, laanse tv-zender TVE be- 5 gisteren dat op beide ei- II zwaar onweer is ge- Op Tenerife zijn door ïeeuwstorm de toegangs- 1 naar de top van de 3718 hoge berg Teide onbe- iaar geworden. Ook een jelegen natuurpark is over g niet meer te bereiken. >mera zijn door een wolk- de straten van het stadje ïbastian onder water ge- Ook is door het slechte le stroom deels uitgeval- ■bom ontploft askische stad ona - Een politieagente gistermiddag licht ge- toen een autobom ont- in de B askische plaats Een half uur eerder was krant Gara een telefoni- aarschuwing binnenge- 1 namens de afschei- eweging ETA. De politie- was bezig het gebied af en. De aanslag vond op het moment dat het ïje gonst van de geruch- er een op handen zijnde het vuren door de Baski- rreurgroep. isme Israël (t sterk aan iEM - Het toerisme naar s het afgelopen jaar :ulair toegenomen. Bijna ïalf miljoen buitenlan- 9 izochten de joodse staat, sname van ruim 40 pro vergelijking met 2003 en ogste cijfer sinds de uit- van de intifada ruim vier V leden. In het topjaar '•j eden nog 2,6 miljoen ïn Israël aan. Na de uit ban de Palestijnse volks- d in september dat jaar de het aantal buiten- bezoekers in 2001. In as dat aantal met ij nog lager. Vooral het Duitse, Amerikaanse en toeristen is flink geste- n i zoekingen Vlaams Belang t - Politie en justitie'heb- Eren huiszoekingen uit- 1! bij de politieke partij r e Belang, de opvolger 3' vorig jaar wegens racis- 5) oordeelde Vlaams Blok. J S partijwoordvoerder 3' uthem was het gerecht - op zoek naar informatie 1 eken vanuit de Antwerp- 0 fie naar het Vlaams Be- 9.1 8. B J ramp Congo j veel levens 9, g a - Ongeveer 150 men- 1 den vermist, nadat een 7 de rivier de Kasai in de 4 ratische Republiek Con- 9 gekapseisd. Dat heeft leur André-Claudel van de provincie Kasai 1 gezegd. Gevreesd lat de meesten zijn om- in. r Nederlander ikt in Peru 'p het vliegveld van de ïse hoofdstad Lima is Bg voor de derde keer in ek een Nederlander met angehouden. De man kilo cocaïne in zijn kof- opt. Volgens de politie op weg naar Spanje man 3000 dollar (2300 >or zijn diensten zou jen. Vorige week betrap- litie op hetzelfde vlieg- t al twee Nederlanders aïne. pretoria/cpd - Het is een schier onmogelijke opgave. Maar Rwanda gaat vanaf heden met de traditionele Gacaca-recht- banken proberen de giganti sche juridische achterstand weg te werken waarmee het kampt sinds de genocide van 1994, die een miljoen Tutsi's en gematig de Hutu's het leven kostte. Be halve het berechten van 81.000 verdachten hoopt men verbroe dering af te dwingen. De Gacaca's zijn dorpsrecht banken, die zich normaal alleen bezig houden met gewoonte recht. Ze zijn bevoegd verklaard om op lokaal niveau 'genoci- daires' te berechten en hen kor ting op hun straf te geven als ze berouw tonen. Net als bij Zuid- Afrikaanse Waarheidscommis sie is de hoop dat openheid en waarheid een zuiverend effect hebben en zullen leiden tot ver zoening. Hoewel tot nu toe is gebleken dat de verhoren van verdachten wel zes maanden kunnen du ren, vertrouwt de regering erop dat die eerste fase is afgerond voor 7 april, de dag waarop de genocide plaatsvond. Een snel le afwikkeling van de eigenlijke processen lijkt vervolgens erg moeilijk. De verwachting is dat als de processen echt gaan lo pen er niet 80.000 maar een half miljoen tot een miljoen mensen - een achtste deel van de hele bevolking - in de be klaagdenbank zullen belanden. Amnesty International vreest oneerlijke processen, onderlin ge afrekeningen en snelrecht. Amnesty pleit voor strikte con trole op de processen en het beschermen van de rechten van de vermeende daders. Men on derstreept dat arrestaties des tijds lukraak zijn uitgevoerd en er in theorie veel mensen dus al jaren onschuldig in voorarrest zitten. Maar ook is er kritiek op de regering, die onduidelijkheid wordt verweten omdat ze begin 2003 een derde van de politieke gevangenen amnestie verleen de. washington/anp-gpd-rtr - De toekomstige Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Con- doleezza Rice, heeft gisteren zes landen als „voorposten van de tirannie" bestempeld. Zij noem de Wit-Rusland, Cuba, Iran, Bir ma Myamar), Noord-Korea en Zimbabwe, waarbij de Verenigde Staten „aan de kant van de on derdrukte volken staat." De zes landen lijken deels een uitbreiding van de 'as van het kwaad' van president Bush. Die zette drie jaar geleden Irak, Iran en Noord-Korea op zijn lijstje van schurkenstaten. Rice noemde Syrië gisteren niet in haar opsomming, maar ze zei wel dat dit land nieuwe Amerikaanse sancties kan ver wachten als het doorgaat het terrorisme te steunen en hulp blijft bieden aan opstandelin gen die via Syrië naar Irak wil len. Rice wordt morgen na de inau guratie van de Republikeinse president Bush geïnstalleerd als opvolger van Powell. Zij ver scheen gisteren voor de com missie Buitenlandse Relaties van de Senaat. Deze kamer van het Amerikaanse parlement moet nog instemmen met haar benoeming. Rice zette tijdens de hoorzitting haar beleid voor de komende jaren uiteen. „On ze interactie met de wereld zal een conversatie moeten zijn, geen monoloog", aldus Rice te gen de senatoren. Zij riep op tot internationale eenheid om Noord-Korea en Iran te bewegen hun nucleaire programma's op te geven. Ook beloofde zij nauwe banden op te bouwen met lapan, Zuid-Ko- rea en Australië als strategische partners in de regio. Verder kondigde zij een uit bouw van de relatie met China aan, waarbij rekening wordt ge houden met de „aanzienlijke meningsverschillen over waar den". Rice riep Noord-Korea op terug te keren naar de onderhande- Condoleezza Rice gisteren tijdens de hoorzitting in de Senaatscommissie. Rice volgt morgen waarschijnlijk minister Powell van buitenlandse zaken op. Foto: EPA/Joe Marquette lingstafel. Ze onderstreepte dat de VS niet van zins zijn Noord- Korea binnen te vallen. De hui dige Nationaal Veiligheidsadvi seur van president Bush bena drukte wel dat dat ze het regi me in Pyongyang als „gevaar lijk" beschouwt. Wat betreft het Israëlisch-Pales- tijnse conflict, verklaarde Rice dat er een geschikt tijdstip is gekomen om de strijd te beëin digen. Zij stelde „persoonlijk" van de gelegenheid gebruik te willen maken. Rice kondigde verder aan de banden met de traditionele Eu ropese bondgenoten te gaan aanhalen. Met name met Duits land en Frankrijk was de relatie onder druk komen te staan door de Amerikaanse invasie in Irak. President Bush had afgelo pen weekeinde al aangekon digd dat hij wil dat 'Condi' bui ten de grenzen beter gaat uit leggen „wat de motieven en in tenties precies zijn van de Ver enigde Staten". Rice vergeleek de huidige be dreiging door extremistische is lamieten met die van commu nisme en fascisme in de twin tigste eeuw. .Amerika en de vrije wereld zijn opnieuw ver wikkeld in een langdurige strijd tegen een ideologie van haat, ti rannie, terreur en hopeloos heid", aldus de gedoodverfde minister. Zeker negen buitenlanders ontvoerd, veel doden bij nieuwe aanslagen bagdad/anp-afp-dpa - In Irak zijn zeker negen buitenlanders ontvoerd door opstandelingen. Het gaat om acht Chinezen en een inwoner van Libanon. Ten zuiden van Bagdad zouden vol gens onbevestigde berichten ook nog een dertien Iraakse agenten zijn ontvoerd. Circa 24 uur na zijn ontvoering kwam de Syrisch-katholieke aartsbis schop van het Noord-Iraakse Mosul, Basile Georges Cas- moussa (66), gisteren juist weer op vrije voeten. Volgens het Chinese staatspers- bureau Xinhua worden de Chi nezen al sinds vorige week ver mist. Het ministerie van buiten landse zaken in Peking beves tigde dinsdag dat de groep is ontvoerd. Het zou gaan om „gewone Chinese burgers" die in Irak werkten bij de wederop bouw. Ze zouden juist op weg zijn geweest naar Jordanië, toen militante rebellen hen oppak ten. Arabische nieuwszenders toonden dinsdag beelden van de acht gegijzelden. De tot dusver onbekende Isla mitische Jihad Brigades maak ten gisteren bekend dat zij een Libanees hebben gegijzeld. De 29-jarige man wordt gedood als het bedrijf waarvoor hij werkt niet binnen zeven dagen uit Irak weggaat, aldus de ontvoer ders. De betrokken onderne ming, Berjani Group, werkt vol gens de gijzelnemers voor de „Amerikaanse bezettings macht". Op verscheidene plaatsen in Irak waren er gisteren weer bomaanslagen of moordpartij en, waardoor zeker zestien do den vielen. Door een zelf moordaanslag bij het kantoor van de sjiitische partij Sciri kwamen zeker vier mensen om het leven. In Basra kwamen door geweld twee kandidaten voor de parlementsverkiezin gen op 30 januari om het leven. De Amerikaanse strijdkrachten verloren zeker drie mariniers en een Iraakse agent werd doodge schoten in Baquba. Het aanhoudende geweld vormt een enorm probleem voor de verkiezingen van 30 ja nuari. De inwoners van de ste den Fallujah en Ramadi kun nen op die dag waarschijnlijk toch hun stem uitbrengen. Maar het aantal stembureaus en hun locatie in deze onrusti ge steden wordt tot op het laat ste moment geheim gehouden om zoveel mogelijk te voorko men dat opstandelingen in het gebied de tijd krijgen om aan slagen voor te bereiden. Eerder dreigden de verkiezingen hier niet door te gaan. De verkiezingen gaan gepaard met een omvangrijke veilig heidsoperatie, waarbij ook de landsgrenzen gesloten worden. r»)> Ui VAfll Symboliek in Bagdad: de schaduw van de Iraakse premier Allawi is tijdens een persconferentie te zien op een lijst met kandidaten voorde parlementsverkiezingen van 30januari. Foto: Reuters/Faleh Kheiber De Irakezen hebben rond de verkiezingen drie vrije dagen en de winkels blijven grotendeels gesloten. In veel plaatsen gel den er strikte uitgaansverboden en rond de stemlokalen mogen geen voertuigen komen om aanslagen met autobommen te voorkomen. Ruim 18.000 Irakezen in het buitenland hebben zich tot dusver ingeschreven om te stemmen voor de verkiezingen, aldus de Internationale Organi satie voor Migratie (IOM). De IOM organiseert de verkiezin gen buiten Irak namens de Iraakse kiescommissie. Deze hele week kunnen Irakezen in het buitenland zich laten regi streren. Volgens de IOM is het cijfer gebaseerd op tellingen in 36 steden in veertien landen, waaronder Nederland. In ons land zijn tot dusver 799 Irake zen als kiezer geregistreerd. door Kamil Zaheer port blai - In ruim twee weken tijd begroef of cremeerde hij 180 mensen. En als dat nodig mocht zijn, komt hij terug. Zelfs de meest gruwelijke herinnerin gen aan het opgraven van de lij ken uit de puinhopen die de tsunami verleden maand ach terliet, kunnen deze 22-jarige politieman niet weghouden van de Andaman en Nicobareilan- den in de Indische Oceaan. De eerste drie dagen werkten hij en zijn collega's zonder handschoenen en maskers en gebruikten ze de houten plan ken die ze in het puin aantrof fen om de lichamen te vervoe ren. Om ze daarna met benzine of kerosine te overgieten en te verbranden. De dag na de ramp werd hij naar de Nicobareilan- den gevlogen. De eerste paar dagen moest hij overleven op kokosnootmelk, terwijl hij de li chamen van de mannen, vrou wen en kinderen die hij aantrof op het strand, in de jungle en tussen de ruïnes van de huizen moest cremeren. Men schat dat er zo'n 2000 mensen dood of vermist zijn op Car Nicobar, een van de ruim dertig eilanden van de afgele gen eilandengroep die door de tsunami op 26 december ver woest werden. Het waren zes tien loodzware dagen voor de politieman, met lijken waarin maden krioelden, de misselijk makende stank van de doden en afgerukte lichaamsdelen tus sen het puin. Een van de meest traumatische momenten was toen zijn team de arm van een vrouw van on der het puin van een ingestort huis zag uitsteken. „Toen we het puin ruimden, viel de arm neer, niet langer verbonden aan het lichaam", fluistert de poli tieagent, die zijn naam niet wil onthullen omdat hij niet ge machtigd is om met de pers te praten. Hij trok twintig kilome ter de jungle in, kokhalzend van de stank van de dood. Als hij niet tussen de dode lichamen liep, zat hij in zijn tentje waar hij de muggen van zich af moest slaan. Hij had van te vo ren geen anti-tetanus of hepati- tusvaccin gekregen. Ook had hij geen malariapillen, terwijl de ziekte op deze eilanden veel voorkomt. De jonge agent is blij nu weer onder zijn familie en vrienden te zijn. „Het is zo'n opluchting geen dode mensen meer te zien. De ervaring van de afgelo pen weken heeft mij veranderd. Ik wil elk moment van mijn le ven goed besteden, en geen ru zie meer maken om onbelang rijke zaken." Maar als het nodig is, keert hij terug. „Iemand zal dat werk moeten doen." Vertaling: Ellen Arts gaza/anp-rtr - Een Palestijnse zelfmoordaanslag gisteravond heeft de poging overschaduwd van de Palestijnse president Ab bas om Palestijnse extremisten tot een wapenstilstand te bewe gen. Een zelfmoordenaar blies zichzelf in de Gazastrook op toen Israëlische militairen zijn voertuig inspecteerden. Volgens een Israëlische kolonist zouden er ongeveer zes gewon den zijn. De militante beweging Harnas eiste de verantwoorde lijkheid voor de aanslag op. Is raël eiste opnieuw „directe ac tie" van het Palestijnse leider schap tegen militante groepe ringen, De al-Aqsa Martelaren Briga des, gelieerd aan de Fatah-be- weging van president Abbas, verklaarde geen aanvallen meer te zullen uitvoeren op Is raëlisch gebied. door onze correspondent Remco Reiding moskou - Duizenden Russen protesteerden de afgelopen da gen in heel het land tegen af schaffing van voordelen uit het Sovjettijdperk. De Russische president Vladimir Poetin kwam hen tegemoet, maar deed hij dat uit medelijden of uit angst voor zijn afnemende populariteit? De nieuwe wet die vanaf 1 ja nuari de uitkeringen in een mo derner jasje steekt, leidt al maanden tot protesten van oudjes, invaliden, oorlogsvete ranen en andere uitkeringsge rechtigden. Hoewel de demon straties nauwelijks een 'grijze revolutie' kunnen worden ge noemd, keerden de demon stranten zich steeds meer tegen president Poetin, die meer dan eens werd vergeleken met Hit- ler. Eergisteren schoof Poetin in een toespraak de schuld af naar zijn ministers en de regionale en lokale overheden. Zij had den de hervormingen moeten doorvoeren zonder dat uitke ringsgerechtigden erop achter uit zouden gaan. De nieuwe wet maakt een einde aan aller lei gratis voorzieningen, zoals openbaar vervoer en medicij nen. Ter compensatie zouden de 'slachtoffers' een som geld krijgen. In zijn toespraak verordonneer de Poetin nu een extra pensi oensverhoging, bovenop een eerder geplande stijging van honderd roebel (3 euro). Daar mee mat hij zichzelf slim de rol aan van de zorgzame leider die de bejaarden niet in de steek laat. Poetin de Barmhartige dus. Even later maakte het mi nisterie van volksgezondheid en sociale zekerheid inderdaad een stijging van het basispensi oen bekend van in totaal 240 roebel (6,5 euro) per maand. Trok Poetin zich het lot van de gedupeerden echt aan of ging hij door de knieën voor de aan houdende protesten? Met de keuze voor een pensioensver hoging toonde Poetin in elk ge val een zeldzaam staaltje van buigzaamheid. Poetins tege moetkoming was niet geheel verwonderlijk, want zijn popu lariteit neemt de laatste maan den af. Niet eerder kwam hij door massale demonstraties in het hele land onder vuur te lig gen. Een topgeneraal waar schuwde zelfs voor ontevreden heid in het Russische leger. De hervormingen hebben ook ge volgen voor militair personeel. „Willen ze dat soldaten ook de straat op gaan om te proteste ren?" vroeg generaal Vladimir Sjamanov zich hardop af. Dat wil Poetin zeker niet. Zijn bevel om de pensioenen te ver hogen, wordt dan ook vooral gezien als een poging ervoor te zorgen dat de storm gaat liggen. Met bamihartigheid heeft Poet ins ingrijpen dus weinig te ma ken. leiden/gpd - Rusland moet schuld erkennen. President Vai- ra Vike-Freiberga van Letland lvindt het zestig jaar na het ein de van de Tweede Wereldoor log de hoogste tijd voor een veroordeling van Rusland van de misdaden die door het Sov jetregime zijn begaan. Vike-Freiberga is voor een tweedaags officieel bezoek in Nederland, het eerste van een Lets staatshoofd aan ons land. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog was West-Europa bevrijd van de dictatuur, maar Oost-Europa en Letland ruilden de ene bezetter in voor een an dere. de Sovjet-Unie. „Pas in 1990. bij het herstel van onze onafhankelijkheid, zijn wij ver lost van de ketens van StaÜn en keerden wij terug in de Europe se familie", verduidelijkte zij. Koningin Beatrix ontving Vike- Freiberga en haar man gister avond op paleis Noordeinde. Russische gepensioneerden bespreken hun lot. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7